Националният план «ХРАНИ И ХРАНЕНЕ – 2005-2010 Г.»

  • 1 675
  • 18
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • Всички
  • Мнения: 9 904
Любопитно ми е, и може да съм пропуснала някъде, ще прощавате, но понеже в много теми чета съвета - като изпадне младата мама в конфликт с педиатъра си по отношение на храненето, да му тикне под носа разпечатан този план.
Та, колко от вас са го правили и какво се случи? Педиатърът как реагира, прочете ли го, показа ли, че е запознат, съгласи ли се с вас?

# 1
  • Мнения: 3 760
Педката ми не дава и дума да се издума (съгласна е, че правя най-доброто за детето си - видно било какво е хубаво и пухкаво, с какъв чудесен тургур и т.н., но не дава да я просвещавам), обаче джипката ми ме изненада днес - пита колко е голяма щерката, казвам почти на седем... и само на кърма (очаквайки циркове разни), а тя благо - сега така се прави, по ЕВРОПЕЙСКИ  Joy

# 2
  • София
  • Мнения: 4 381
Да, разпечатах частта за кърменето и захранването, но когато го занесох, заедно с още интересни неща за кърменето, имаше много пациенти и не успяхме да го изкоментираме. После започнахме по-рядко да се виждаме и не съм се сетила да я питам за него.
Тъй като присъствах на първото посещение на доки на малката племеница, най-невъзмутимо я попитах дали е чувала за този план и какво мисли и резултата беше реплика към сестра ми - ако искаш може след 6м. да захраниш. Имам няколко такива бебета и се развиват чудесно. Simple Smile

# 3
  • Мнения: 1 878
Аз все се каня да го покажа на педката, но......честно казано малко са консерви и не приемат от пациентите акъл  Naughty, но мойта за сега е доста напредничава и поне я карам да се замисля.

# 4
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Аз не съм го носила - от разговорите ни с нашата докторка знам, че е наясно с всичко, постоянно ходи по разни курсове и семинари. Друг е въпросът какво прилага... newsm78 Ако си кажеш обаче какво и как смяташ, не прави никакви проблеми Peace

# 5
  • София-там нейде в западната част
  • Мнения: 2 050
да чела съм го но на педиатърката ми-последната не съм го носила защото е разбран човек и се съгласява с начина по който отглеждам детето си ...

# 6
  • Мнения: 801
момичета,къде да го прочета този национален план?,

# 7
  • София
  • Мнения: 44 155
furor - http://www.evroportal.bg/article_view.php?id=727191
тук има линк към него - най-отдолу на статията

# 8
  • Мнения: 1 559
      Не съм го носила, понеже педиатърката ни не търпи просвещаване от мами - това се уверих когато се опитах да й обясня съображенията си да не махам нощното кърмене (беше ми наредено да го махна като станем на 1 месец Shocked) и да не давам вода  преди захранването (на 6,5 месеца). За сметка на това установих,че е доста информирана (интересува се,чете, ходи по конгреси), когато се съгласи за късното захранване и ме подкрепи с думите - "чудесно,че така сте решила, най-добре е бебето да е само на кърма до 6 месеца"(само дето преди това каза да дам сок в 3ти месец и пюре в 4ти Confused)

# 9
  • Мнения: 507
Педито при което ходя, в началото се опитваше да ми се налага с разни норми и режими, искаше да му дам сок на 40 дни и тогава възникна спора между нас. Аз и обясних, че ще си гледам детето както реша, а ако случайно не и харесва, ще се преместя при друга лекарка. Сега само я оведомявам какво му давам, дори и занесох списък с пюретата, който му правя и стрелезирам със сезонни плодове и зеленчуци, за да има разнообразие, като започне да ги яде. Мисля да изкара поне още 1-2 месеца само на кърма.
 
      ...обясня съображенията си да не махам нощното кърмене (беше ми наредено да го махна като станем на 1 месец Shocked)
А колкото до нощното хранене, ако бебето се буди, то не е от лигавщина, както повечето обясняват, а от глад. Аз кърмех Теодор през ноща до края на 3-тия месец, след това той сам спря да се буди.

     ...да не давам вода  преди захранването (на 6,5 месеца
Ти защо не я попита как според нея може да изкара сега по жегите без да пие вода и няма ли опасност да се обезводни.

За даването на вода питах няколко доктори и те са категорични, че сега при условие, че е толкова топло не може да не се дава вода, и ако не искам с шише може с лажичка, но трябва да пие поне по 150-200мл на денонощие.

# 10
  • Мнения: 1 559
GeryD, ние и сега си се кърмим нощем (не знам по колко пъти Wink ), а пък храненето на дребния не го обсъждам с педиатърката ни - само ако имам някакъв въпрос, иначе тя знае,че захранвам "късно", бавно и внимателно и на тази тема ме е оставила на мира Grinning 
За даването на вода питах няколко доктори и те са категорични, че сега при условие, че е толкова топло не може да не се дава вода, и ако не искам с шише може с лажичка, но трябва да пие поне по 150-200мл на денонощие.
   Тези 150-200 мл за бебе на каква възраст са изчислени? newsm78 Кой бляскав ум го е изчислил и как? newsm78   Дребосът пропи вода едва преди седмица-две и то по няколко глътки, не повече от 30-40мл дневно Wink Толкова иска, толкова пие Grinning Ако се кърмите на поискване - винаги, когато бебчо не би ти отказал, ако предлагаш честичко гърдата, няма опасност от обезводняване.

# 11
  • Мнения: 2 381
Новоизбраната ни педиатърка подкрепя късното захранване.
На бившата не съм носила плана.Обясних й няколко пъти,че няма да дам сок от 2-рия месец, а тя ме попита как бебето ще си набави необходимите витамини, като е само на кърма Shocked
В последствие се наложи да казвам,че съм захранила.Не ми се разправяше всеки път с нея Stop

# 12
  • Мнения: 801
и аз предлагах на Радост вода, щото си мислех - в тез жеги, но тя не я понася, пие само чая против колики  на Хип от време на време,но предполагам,защото е овкусен все пак.

# 13
  • София
  • Мнения: 4 381

За даването на вода питах няколко доктори и те са категорични, че сега при условие, че е толкова топло не може да не се дава вода, и ако не искам с шише може с лажичка, но трябва да пие поне по 150-200мл на денонощие.


Всъщност лекарите препоръчват да се предлагат ТЕЧНОСТИ по 150-200 мл на кг за денонощие. Но нали кърмата и АМ са течности, тогава за какво количество вода говориме.

# 14
  • Мнения: 9 904
стига с тази вода де, пак се отплеснахте. Други има ли, размахвали плана за действие?

# 15
  • Мнения: 4 242
Нашата педка е с компютър и нет в кабинета и гледам доста се рови, та директно и дадох линк форума Laughing

# 16
  • Мнения: 3 205
Не съм го носила, но нашата педиатърка е наясно с късното захранване. Поне с такова впечатление останах, защото не ме е съветвала как да захранвам, а си ме попита директно дали смятам да захранвам вече или ще отложа. Аз й казах, че ще отложа и тя се съгласи с мен.
Между другото и тя, и сестрата са фенове на кърменето и много ни се кефят всеки път колко сме пораснали Sunglasses

# 17
  • Мнения: 532
Аз пък не мога да го отворя Sad
Някой може ли да ми копне поне частта за кърменето и захранването...
Може и да ми потрябва..
Мерси  bouquet

# 18
  • София
  • Мнения: 4 381
Ето и частта за кърменето:

"През 90-те години няма провеждани национални проучвания, съобразени с международно приетите от СЗО стандартизирани  дефиниции, индикатори и методи, за определяне на честотата и продължителността на кърменето (изключително кърмене, доминиращо кърмене, смесено хранене, изкуствено хранене). Проведените локални проучвания сочат, че около 90% от новородените, изписвани от родилните домове, са кърмени, но не и хранени единствено с кърма. Няма национално проучване относно честотата и продължителността на “изключителното кърмене”, което означава хранене единствено с кърма, без да се дава вода, сокове и други течности. Нито майките, нито здравните работници са добре информирани относно неговите преимущества. Съществуващите практики в повечето родилни, неонатологични и детски отделения, както и организацията на работа в тях, не създават условия за ранно започване на кърменето и успешното му провеждане. Не без значение е и твърде голямата активност на производителите на адаптирани млека, включително практиката за предоставяне на безплатни мостри на здравните заведения. Поради това се установява, че едва 30% от децата на 6-месечна възраст все още са кърмени. Като една от причините за прекратяване на кърменето може да се посочи липсата на необходимата социална подкрепа с нейните конкретни емоционални и образователни компоненти, както от страна на семейството и обществото, така и от страна на здравните работници и здравните организации.
Практиката на захранване на кърмачетата в България не отговаря на международно приетите препоръки. Докато препоръките на СЗО са до 6-ия месец бебетата да са на “изключително” кърмене, у нас вода се дава още след раждането, а в края на 2-ия месец се въвеждат плодови сокове. Това намалява приема на кърма и оказва неблагоприятно действие върху хранителния статус и имунитета на кърмачето. Поради неинформираност или липса на средства, някои майки въвеждат рано краве мляко в храненето на кърмачето, което създава риск от алергия и желязодефицитна анемия."

Общи условия

Активация на акаунт