На каква възраст започна да говори вашето момче?

  • 3 779
  • 52
  •   1
Отговори
  • Мнения: 2 214
Развитието на момчета не съвпадат с това на момичета по тази причина питам майките които имат момче.
Таралежчето ми на 1година и 8 месеца и не е казал нито една дума.
Произвежда звуци и това ми говори че няма проблем със говора обаче не говори:(
Вашето мнение трябва ли да се притеснявам?

# 1
  • Мнения: 7 837
Мисля че е рано да се притесняваш. На този етап си бърборят в пове4ето случаи неразбираеми неща. На Самуил му разбирам само 5-6 думи, които той свързва с разни предмети или действия.
Този месец на консултацията, сестрата като попълваше въпросника за развитието, ни попита, дали произнася поне 3 разбираеми думи, от типа - тата, мама... Това се приема като норма за тази възраст, поне от нашия педиатър.

# 2
  • Мнения: 5 370
Станислав плещи като откачена дъска на каруца-а от няколко дена насам-всичко, което чуе. Даже водим елементарни диалози с "наши" си думи. Когато ме попитат кои думички казва-отговарям-вече не знам. Щото повтаря и запомня по няколко на ден.
Но при него това е може би генетично обусловено-аз не спирам да дърдоря, така че...... hahaha

# 3
Съвсем малко преди да навърши 3 години - само с отделни думи. 4-5 месеца по-късно вече има доста повече и правилно произнесени думи и кратки фрази и изречения, но все още не прави сложни и коректни граматични конструкции. Бърка род, число, времена, не ползва частици (предлози, съюзи и др). Все още речникът му е относително беден. Не считам че е в реда на нещата и не го споделям, за да те успокоя по някакъв начин. По-скоро за статистика и за твоя ориентация.

# 4
  • Мнения: 1 756
От навършването на годинката ясно и отчетливо казва, мама тата баба и дада
Джоголенето не спира,но Naughtyне забравяй,4е двуези4ните деца късно проговарят,независимо от пола.Аз му говоря на немски и той даже пове4е на немски знае ку4е,котка и 4астите на лицето.лампата и някои мои фрази и ЕТО ти пример ве4е казва NEIN,когато не иска нещо, а не на бълг.НЕ
Трудно им е с два езика, но няма начин
 Hug

# 5
  • София
  • Мнения: 4 578
Моят син проговори около 1г6-7 мес. На 1г10 м вече прявеше изречения
Но при него това е може би генетично обусловено-аз не спирам да дърдоря, така че...... hahaha
Peace И при нас така.

# 6
  • Мнения: 997
 Баткото не говореше изобщо до около две години. Нищо. После започна с една, две измислени кратки думи - например фути / вода/. Едва на две и половина каза първата си смислена дума - кола. С времето навакса. Детето на кумата ми - момиченце, още на година и няколко месеца скалъпваше кратки изречения.... Rolling Eyes

# 7
  • София и там където не се пуши
  • Мнения: 12 141
Децата са различни. Първото ми дете приказваше идеално вкл буквата р на 2 годинки. Е второто ми съкрати живота. Вече е на 8, а го отложих миналата година от първи клас, защото все още не говори хубаво не подрежда добре изречения. А детето на приятелката ми с която раждахме заедно  първото си дете си спомням, че ми се беше обадила по телефона и даде слушалката на синът си тогава той беше 1 год и 9 месеца и той идеално ми говори вкл буквата р, а моят син все още не я казваше добре. После като отидохме на гости видях че той си има баба, която много бавно и правилно говори на всички, та детето има от къде да слуша.
На малкото си дете видях, че има подобрение щом му говоря бавно и го гледам в очите и сядам на негово ниво.

Всичко в разказа ми е за момчета.

# 8
  • Мнения: 1 793
Моето дете е на 2 години и 3 месеца, но не мога да кажа, че говори кой знае колко. Изречения например не прави. Знае около 30 думи, но някои от тях не ги произнася ясно. Иначе устата му не спира, но си дърдори някакви си негови неща на бебешки език. Тук на 2 години имат задължителна консултация, за да се види как е развитието. Ами аз като гледах въпросника онемях - дали боравил с 50 думи /ясно произнасяни, разбираеми/  #Crazy Толкова думи трябвало да има в речника си на тази възраст. Да не говорим, че трябвало да прави и изречения и т.н. Аз не съм се притеснила, защото хем е момче, хем е двуезичен, та предполагам затова е малко по-назад с говоренето.
Мисля, че нямаш повод за притеснение. Моят син на 1 година и 8 месеца също не казваше нищо, а само си дърдореше на неразбираем бебешки. Само звуци и възклицания без ясни думи.  Точно на 2 години знаеше 5 думи. Сега, само 3 месеца след това, вече доста се отпусна. Не че приказва кой знае какво, но за мен е напредък, като се има предвид до скоро какво беше.

# 9
  • Мнения: 6 206
2 години и 1 месец - смислени изречения
преди това, само откъслечни думи
Изчаква се до две години и половина, ако до  2 1/2 не проговори - тогава, така знам.

# 10
  • някъде там
  • Мнения: 1 466
На 1  година и 6  месеца тръгна на детска ясла и говореше,даже се опитваше да прави изречения.Абе направо си ги правеше Peace
При всяко дете обаче е различно.
Съседчето е на 3години и 3 месеца и не говори.
Само: баба, дядо, мама, тати, да и не.

# 11
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197
Някой почват рано други късно, то е като теглото, ръста, ходенето.
Рано или късно се уеднаквяват. Просто са различни.
Често дете, което проговаря относително късно, проговаря директно с цели изречения и отведнъж "настига" рано заредилите отделни думички.

На 8-9 месеца думички, но по-скоро като упражнение. На около 2 години нормален разговор /за 2 годишно, де/.
Съдче с месец по-малко от моя човек говореше и то доста, много преди моя. Майка му целенасочено се занимаваше с него, а ние се забавлявахме основно...
Детето редеше изречения с пълни думи, моя човек говореше бебешки или детски, но си се разбирахме чудесно.
Хич, не съм се притеснявала. И сега говори някои неща странно /смешно!/, но това е чаровно и не го коригирам настойчиво, само изговарям правилно думата в следващото си изречение. След около седмица научава думата сам и се хвали.
Вече сме в градина и двете деца /момчета/ отдавна говорят еднакво. Р-то не го умеем още.

Последна редакция: нд, 30 юли 2006, 23:19 от арт мама

# 12
  • Мнения: 14 654
проговори разбираемо и с изречения на годинка и 7 - 8 месеца.

# 13
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
До втората година знаеше само мама, баба, тата и ди(водичка), което аз не смятам за проговаряне. Разбираше всичко, но не говореше, ако иска нещо всичко беше "Ъ". След това започна да говори изведнъж и по много. Въобще не съм се притеснявала.

# 14
  • Мнения: 4 629
На твое място аз бих се притеснявала и бих потърсила консултация със специалист.

Сина ми започна да казва думи преди да навърши 1 година. Сега знае около 10тина думи, които използва по смисъл. Казва и други думи, но според мен не им знае значението, а просто са му лесни да ги повтаря.  На 18 месеца се предполага, че децата трябва да казват поне 8 думи (според нашата педиатърка).

# 15
  • Мнения: X
Синът ми проговори много рано и /преди годината/ и на година и половина вече правеше елементарни изречения.Големият ми племенник проговори след втората си година, но въпреки това е много умно дете и отличен ученик...така,че не мисля,че това е определящо...проблем може да има само ако няма комуникация/не само словесна/

# 16
  • София
  • Мнения: 15 222
До навършването на 2 години изреждаше само роднините: мама, тати, баба, ляла, деди, тито.... и тук-там някоя друга бубушка дума. На 2г. и 1м. някъде се отприщи. Всеки ден започна да вкарва по 5-6-10 нови думи, но бяха толкова бебешки и толкова неразбираеми, че ако не се случех до него в момента на първото изговаряне на думата, за да разбера за какво става дума, нямаше никакъв шанс да позная какво иска да ми каже. За баба му и баща му пишех речник в една тетрадка Laughing След месец-два зцапочна да прави кратки изречения. Постепенно започна да изговаря думите по-ясно. Ела да го видиш сега-устата му не спира. Говори много, смислено и почти на човешки Grinning

# 17
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
гласувах с опция СЛЕД 2г.
Но и за нея правя уговорка. ТОВА все още не е онзи качествен и човешки говор, който трябваше да има вече на 3г. (след 25дни ги навършва).

# 18
  • Мнения: 1 383
Големият ми син до 1г 5м не казваше почти нищо. Тогава, за 2-3 седмици, натрупа речник от 50-60 думи. Изведнъж започна да назовава всичко , което го заобикаля. Прости изречения не е правил. На 1г8м започна направо със сложни. Обаче е такъв бърборко, съкратил ни е живота с неговото бърборене. ooooh!

# 19
  • Мнения: 202
Моят син проговори доста рано,преди годинка казваше изречения от 2 думи.примерно икам кок/искам сок/,дай да/дай вода/.Съвсем елементарни,а думички доста занеше.На 1.3-4 месеца вече говореше със изречения от 3-4 думи и то правилно изразени.Смятам обаче,че си е до дете.някои натрупват запас и после изведнъж се отпуслат да говорят.

# 20
  • Мнения: 189
Синът ми проговори след 2 - годишна възраст. Дотогава боравеше с десетина думи, но си личеше, че разбира всичко. После изведнъж се отвори да приказва, и то започна със сложни думи, и на ден казваше по седем-осем нови думи. сега е на три години и не мога да му затворя устата Simple Smile.

# 21
  • Мнения: 705
В една книга четох, че децата проходят ли, не се интересуват от нищо друго. Чуват много думи и ги научават, но не си развиват говорния апарат. Всичките си усилия хвърлят в усъвършенстване на ходенето.

На 3 години прохождат напълно стабилно и вече започват да отделят време за говорене. Изведнъж казват страшно много думи, които до сега са били само в главата им. Това е и известният период на тригодишните с техните смешни думички.


По телевизията в едно предаване чух, че бебетата, които се хранят до късно изключително с мляко (кърмене или шише), проговарят по-късно. Предъвкването на храната също развива говорния апарат. Но това само го чух, аз самата не съм много сигурна, че е така.

# 22
  • Мнения: 2 274
   Моят син започна доста късно да говори! Бях се притеснила, че има някакъв проблем, но като мина 2 годинки и половина започна да си говори доста добре! Според мен няма какво да се притесняваш - ще проговори детето  Peace!

# 23
  • Пловдив
  • Мнения: 709
До третата си година Жоро бръщолевеше много, но само аз си го разбирах. В речника му имаше много малко ясни думички. Едва към (по-скоро след) 3 годинки започна да говори. Но пък тогава имахме друг проблем. Думите, които започваха със съгласна буква ги казваше без първата буква. А думите започващи с гласна буква "изяждаше" първата сричка. Към 3,6г след доста труд от моя страна мога да кажа, че започна да говори правилно и да му се разбира от всички.
Мисля, че още ти е рано да се притесняваш.   bouquet

# 24
  • София
  • Мнения: 18 679
След годинката започна да казва думички.Но голямото отприщване дойде на година и десет месеца.Буквално за седмици изведнъж започна да сглобява цели изречения, да запомня нова дума само след едно чуване, да води диалог ShockedСега не мога да му затворя устата ooooh!Мисля, че може да има връзка с яслата.Забелязвам, че употребява думи, на които не съм го учила аз - наскоро ме застреля с едно "бугударя!" bowuu, при положение, че преди казваше само "мииси, маме!" Hug

# 25
  • UK/София
  • Мнения: 7 681
На твое място аз бих се притеснявала и бих потърсила консултация със специалист.


         Защо да се притеснява? ThinkingМоето дете също още не говори.Всяко нещо с времето си.Разбира всичко, опитва се да възпроизведе звуци, все пак е нещо.По тази логика след като проходи на 1г6м трябваше да съм обиколола всички лекари.По цял ден слушам само"То-то-то-то", но ни най-малко не съм притеснена.

# 26
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Абе има някакъв определен праг на умения (говорни и двигателни) за всяка възраст, но все пак - различни индивиди.
Май след 2.5-3г. може да се говори за консултация с логопед и евентуално притеснения.

# 27
  • Мнения: 4 668
Моят син "говори" от няколко месеца , ако за говорене се приема - мама , тати , дай , ам-ам ... връзва и неща от рода на : тати тити ( той се е кръстил тити) , тити нана - когато иска да спи и разни други неразбираеми думички като пумба примерно , имам подозрения , че така казва на памперса .
Също така като няма баща му казва тати дей ? с едно такова сърдито изражение  ... Laughing
Като цяло мисля , че това е като прохождането - строго индивидуално ...

# 28
  • Варна
  • Мнения: 4 969
Първите думички започнаха към годинка и нещо, изречения започна да прави преди месец някъде /на почти 3 е/, все още обаче не бих казала, че говори, в смисъл такъв, че не може да изрази емоцийте си , не ми казва например "мамо искам вода, гладен съм и т.н."а ги замества с бебешките ам-ам, за водата си има звук .На една приятелка започнаха да му разбират хората чак когато синът й стана на почти 5, дотогава само тя му разбираше. TiredОпределено разбира всичко, и се мъчи да казва изреченията правилно, но понякога и аз не му разбирам, той се изнервя и почва един рев...

# 29
  • Мнения: 1 645
Дани започна да казва първите си думи след годинка,даже мислих че ще проговори много рано......
Да ама не,нещо запецна и едава от 3 - 4 месеца,започна малко по малко да наваксва.
Не знае много думи(около 30 ) но ги казва много правилно.
Почти всеки ден ме изненадва с нова дума,което много ме радва.
Вчера например научи гъба.И е казва точно както се произнася.
По някога се ядосвам,че не може да каже някоя проста дума като сок например, а научава някоя по сложна дума като "пъпче" и показва неговото и моето.

# 30
  • Мнения: 2 241
Отговорих "след 2 години", защото Ники наистина започна да говори нормално (с правилни изречения и въобще като възрастен) на около 2 г. и половина. Преди това, разбира се, знаеше много думи, от време на време ги навързваше в нещо като изречения, но си беше бебешко още.

Не се притеснявай, проговарянето минава през период на натрупване на речников запас, при някои е по-кратък този период, при други - по-дълъг, но после изведнъж се отприщват. Ще видиш, няма да можеш да го спреш - чак ще съжалиш за безсловесното време.

# 31
  • Мнения: 542
Предъвкването на храната също развива говорния апарат. Но това само го чух, аз самата не съм много сигурна, че е така.
Така е, така е... Wink
Най-вече е свързано с развитието на моторните орални умения и оттам със спонтанното произнасяне на повече и по-разнообразни звуци и звукосъчетания. За повтарянето им и съзнателната им употреба, значение вече имат други неща, но уменията, които се натрупват с възможностите на артикулаторните органи при хранене и игра, не са за пренебрегване. В определени случаи храненето по специален начин и поставянето на храната на определено място в устата, може да улесни разбирането и усещането за начина на произнасяне на даден звук.

# 32
  • Кацнала на едно дърво.
  • Мнения: 3 192
Не си спомням точно кога проговори, но помня, че на първия си рожден ден вече правеше изречения. Доста бързо се научи, без да се занимавам специално с него, говори много правилно,  и "р"-то бързо схвана, има афинитет към сложните думи и изречения. Проблемът е, че говори непрекъснато (често и насън).  Confused
Малко повече вглъбеност няма да му е излишна, а на мен - малко тишина.  Rolling Eyes

# 33
  • с/у ОколоМръсТното
  • Мнения: 19 148
Предъвкването на храната също развива говорния апарат. Но това само го чух, аз самата не съм много сигурна, че е така.
Така е, така е... Wink
Най-вече е свързано с развитието на моторните орални умения и оттам със спонтанното произнасяне на повече и по-разнообразни звуци и звукосъчетания....

е-е-е, тогаз щерката до 4г. щеше само да мучи  Twisted Evil Течно-кашеви храна само поемаше и нищо не дъвчеше.
Но тя надскочи всякакви науки и на 10м. си казваше част от името. На 1г.1м.-->изречение.
Синковеца си дъвчеше и премляскваше от съвсем малък, пък ей го нА - хич го няма с говора  Crazy

# 34
  • София
  • Мнения: 4 272
И моят син до 2-годишна възраст говореше само баба, мама, тата, а момченца - негови връстници сглобяваха вече изречения. Много ми беше неудобно, когато изведнъж видеше багер, очите му ставаха ей такива  Shocked и казваше:" Ииий, бъла-бъла!" Бъла-бъла беше багера, а брат ми, вместо вуйчо беше "для-для" и ей такива неразбираеми измишльотини. С времето всичко се оправи. А като тръгна на градина се научи да казва и буквата "р".

# 35
  • Мнения: 542
Дааа, Шани, така е - от едното не следва другото.
спонтанното произнасяне на повече и по-разнообразни звуци и звукосъчетания.
... не проговаряне. Simple Smile

# 36
  • Вече в моята си приказка...
  • Мнения: 4 371
Синът ми проговори след 2-годишна възраст. Определено голямо влияние му оказа и посещението на детската ясла - сякаш изведнъж започна да сглобява изречения, а преди това само отделни, по-елементарни думички.

# 37
  • Мнения: 2 673
казва  - мама, баба, тате, деди, айде, дий.... но според мен говорене е да прави кратко изречение от 2 думи - напр. "Тати спи" - и затова още не говори.
По принцип моята лекарка каза ,че момчетата проговарят около 2-рата год. така ,че се успокоих  Whistling

# 38
  • Мнения: 625
Аз до скоро също бях от притесняващите се,защото първо по цял ден му говоря и обяснявам всичко,а и дори не казваше както трябва мама.Казваше само първите 2 букви от някои думи.Та сложничко ни беше да го разбираме.Скоро като навърши 1г. и 6 мес. започна изведнъж много сладко и ясно:"мамоооооо","татеееее" и т.н. всички от къщата  + още доста думички като вода,тъмно,няма,има,куче,маце и други още.Затова бъдете сигурни,че децата на всички ще проговорят и няма значение кога-важното е да се рзбирате по свой си начин сега.Целувки на всички!

# 39
  • Мнения: 705
Поиграх си да направя списък с думи, които синът ми разбира и на много от тях казва по някоя и друга сричка. Списъкът не е пълен, но не мога повече да мисля в момента. Предполагам, че с малки изменения положението е същото при всички на тази възраст (1 год. и 6 мес.).

мама (ммам)
татко (тата)
баба (баба)
дядо (дьодоо)
леля (ллелла)
бебе (бебее)

куче (бааа)
котка (мааа или псс)
слон (сшо)
хипопотам (папо)
кон/конче (цъка с език)
мечка (ръмжи)
магаре (реве като магаре)
кокошка (ко ко)
пиле (пи)
жаба (прави звуци с гърлото)
коза
овца (бе)

бонбон (бамбо)
свещ (духа с уста)
джанка (данда)
топка
гума (гюм)
чиния
чаша (тша)
печка
прозорец
тераса
навън
разходка
вкъщи
горе/нагоре
долу/надолу
телефон/GSM
кола
колело (ко)
количка
мотор (ръмжи)

блуза
панталон
чорапи (тшо)
обувка
шапка (сша)
шкаф
маса
стол
чаршаф
легло

нос
око
ухо
глава
коса
чело
зъби
крака
ръце

термометър
вода (прави звук за сърбане)
ам-ам
биберон
чао (тшаа)
довиждане
целувка

С извинение за дългия постинг  Simple Smile

Последна редакция: вт, 01 авг 2006, 01:06 от mayaa

# 40
  • Мнения: 4 629
На твое място аз бих се притеснявала и бих потърсила консултация със специалист.


         Защо да се притеснява? Thinking....

Аз на нейно място бих се притеснила -това е, което съм казала  Peace На мен лично ми се струва притеснително, че детето не казва никакви думи -  и бих потърсила лекарско мнение. А в крайна сметка всеки отговаря за собствените си деца и взима решенията за тях  Peace

# 41
  • Мнения: 5 577
Иван казава разни думички, но нищо смислено.
Не мога да кажа, че говори. На година и единадесет месеца е.

# 42
  • Мнения: 2 556
Аз навремето бях убедена, че синът ми е проговорил много късно, но сега виждам, че си е бил съвсем навреме проговорил  Simple Smile Просто едно съседско момиченце - връстник на Габи - на първия си рожден ден ми каза в прав текст: "Бубка има ден ден. Бубка бича торта" и аз  Shocked реших, че синът ми е много назад с материала. На една година той казваше отделни думи, но изречения почна да ползва към година и 8 месеца. И то отведнъж сглобяваше доста дълги изречения. За него съм водила дневник и на година и 10 месеца е първото му по-дълго изречение: "Мамо, дай на тати чаша". Така че гласувах с "Към 2 години", което мисля, че е вярното при нас.

# 43
  • Мнения: 1 117
Валери казваше отделни думички , но чак след втората година започна да прави цели изречения. Не говореше бебешки и изреченията си бяха подредени.

# 44
  • Мнения: 492
Синът ми проговори късно- на 2 години.Вече се бях притеснила, че повечето деца сглобяват изречения, а той - двайсетина думи.Бях решила да го водя на логопед.И проговори изведнъж.Никакъв бебешки език - правилни думи и изречения.Децата, с които го сравнявах доста след това продължаваха на своя си език Laughing Така, че съвет от мен - няма място за притеснения.

# 45
  • Мнения: 6 472
Аз съм с две девойки, но мога да споделя впечетления от племениците ми - след 2 годинки почнаха да проговарят.

# 46
  • София
  • Мнения: 3 421
 Някъде към двете годинки.
Бая се бяхме притеснили с него - мама, баба, кака, дадо и тук таме по някоя сричка от дума. И избирателно ги използваше - на една дума първата сричка, на друга средната, на трета - последната. Пък ти ходи го разбирай.
Сега говори изключително правилно, дори изреченията му са винаги с много правилен словоред, казва вече и "р". Не говори бебешки.

Хем си знаем, че ще проговорят, но всички се притесняваме като се забави този процес. Така, че и аз да те успокоя, но си знам, че ще чакаш с нетърпение и успокоение да чуеш как хубаво говори малчугана.

# 47
  • Мнения: 133
Моят син проговори на около 2г. и 3-4 месеца. Също бях притеснена, защото други деца наоколо бяха проговорили доста рано. Хубавото обаче беше, че проговори много правилно изказваше ясно и правилно думите и така и не каза много бебешки думички.

# 48
  • Мнения: 250
Ние пък сме на 18 мес. Не прави изречения, но казва много краткосрични думи. И много си бръщолеви някакви негови си нещица, които никой не може да разбере. Надявам се скоро и той да започне да говори повече и по-ясно  newsm78

# 49
  • соросоиден либераст и умнокрасива евроатлантическа подлога
  • Мнения: 13 650
Няма да пиша кога проговори....рано беше......Важното е детето да разбира какво му казваш, да реагира адекватно, да си сигурна че няма проблеми нито със слуха, нито с  челюстта.....Ти му говори, чети, пускай песнички и приказки.....Ще проговори ......Успех   bouquet

# 50
  • Вече в моята си приказка...
  • Мнения: 4 371
Много ме учудва Ивайло, защото освен буквата "р", не произнася и буквата "в". Много смешно казва думички, в които има тази буква - "Бабана", вместо "Ивана", "Ибчо", вместо "Ивчо", "бода" - "вода" и т.н.

# 51
  • Мнения: 2 673
Важното е детето да разбира какво му казваш, да реагира адекватно, да си сигурна че няма проблеми нито със слуха, нито с  челюстта.....Ти му говори, чети, пускай песнички и приказки.....Ще проговори

така ми каза и педито Peace

# 52
Споко-имам момиче,вече тийнейджърка. Проговори на около 4-годишна възраст,дотогава само някои думички и бързи, неразбираеми нейни си изречения. А нали момичетата се развиват по-бързо с речта. Сега е отличничка, пише страхотно лично творчество и всичко е наред. Успех!

Общи условия

Активация на акаунт