Меню за бебе на 15м. и съвети, предложения.

  • 1 965
  • 22
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • Всички
  • Мнения: 81
Здравейте,
Не намерих информацията, която ме интересува в други теми и реших да пусна тази. Моля, за съвети. Имам чувството, че не храня детето си оптимално и по възможно най-полезния начин. Имам момиченце на 15м, захранена е със всичко, освен ядки, педиатърката ни каза да изчакаме с фъстъченото масло и подобни до към 2г. възраст. Сутрин яде попара със сирене и масло, преди обед някакво плодово смути или банан, на обед нещо от детската кухня, от което да изяде най-много няколко лъжици и повече не иска...след обед е десерта от детската кухня, отново съвсем малко хапва от тези десерти, предпочита бисквити или пък кроасан с масло, към 18.00 супа от кухнята, в този час почти винаги си изяжда цялото количество и преди лягане към 21.30 изпива 180мл АМ.

Как ви се струва този режим, правя ли нещо грешно? Педиатърката ми каза, че на тази възраст АМ не и носи някакви ползи, а е просто навик преди лягане и че спокойно мога да го спирам, докато други познати ме съветват да продължавам да давам АМ възможно по-дълго, как мислите вие? Друго, което на последък почна да ме притеснява е, че когато я храня на детския и стол, тя не може просто да стои мирно и да хапва, винаги трябва да се занимава с нещо, било то да държи 2ра лъжица и да бърка в храната да се цапа, да чопли или рови нещо по стола си, да гледа във всички посоки, един вид трябва да се разсейва за да се храни... Това нормално ли е за възрастта? Като цяло има добър фокус в дневните активитети, игри и т.н, но не и в храненето, а чета, че децата задължително трябва да гледат родителите си в очите докато ги хранят... Thinking

# 1
  • Мнения: 10 910
Моето е на 18 месеца и също си играе с някакви неща докато яде. Любимо и е да си държи втора лъжица и да си бърка в яденето, да се опитва да се храни, да храни мен. Никога не съм си помисляла, че нещо и има и не ок това.
Иначе за АМ - давам все още, сутрин, като правя безмлечна каша с него. Педиатърката каза, че е ок това, а и не виждам с какво прясното мляко от магазина ще е по-полезно от АМ и за това не бързам да го махам.
Нашето меню е:
- закуска: попара/ каша с плодове/ мюсли
- обяд: основното от кухнята
- следобед: десерта от кухнята
- вечеря: супата от кухнята с 2 сухара
Обаче си изяжда всичко. През деня си похапва и някой плод, бисквита, солета, сухарче.
Не мисля, че има грешен подход на хранене, стига да не се дават пържени картофи, кебапчета и шоколади на толкова малко дете.

Пробвала ли си да и готвиш? Щом не си изяжда кухнята, може би не и харесва особено.

И как е като килограми и развитие? Ако си наддава добре, ако е жизнено детето, не виждам проблем.

# 2
  • Мнения: 46 562
На тази възраст вече беше на обща храна, просто отсипвахме от нашата преди да спожим подправките. Събуждаше се на обяд, затова пропускаше закуската.
Обяд обикновено супа (домашна, гъста и хранителна) или картофена яхния, леща, кюфтета със сос, спагети и т.н. + суров зеленчук.
Следобедна закуска, нещо въглехидратно, гледах да е възможно най-разнообразно, всеки ден различно - овесени, пшенични или други ядки, кус кус, грис и т.н. + мляко, масло и сирене или в сладък вариант - същото, но с пасиран плод. Понякога кисело мляко с плодове.
Вечеря - месо с нещо си (ориз, картофи, зеленчуци) + пак суров зеленчук
Мляко - на поискване, около 1 литър на ден, едното беше преди заспиване. Педиатърката ни беше на обратното мнение, ако детето го търси, значи тялото му казва, че има нужда.
Десерти и хляб не сме предлагали, чак след 2 г. ги въведохме.

При вас - по принцип менюто от кухнята е предвидено за едно хранене, т.е. детето приема по-малко калории, отколкото е изчислено, че трябва да изяде. След супата му дайте и второто, а за вечеря предложете от вашата храна. Разбира се, има вариант да допълните липсите с тестени (хляб, сухари), но това са празни калории.
Разнообразете закуската. Попара се е давала едно време, просто защото не е имало друго. Редувайте с нещо друго, сега има огромно разнообразие от много по-полезни храни.
Не ограничавайте млякото.
За десертите от кухнята нямам добро мнение...

# 3
  • Мнения: 81
Ели-Мели, благодаря ти за отговора. При последното мерене беше около 11кг. и 82см висока. Не бих казала, че е злояда или капризна, аз често и давам да хапва разни неща между основните хапвания, като солети, хлебче, парче плод... Никога не съм и давала шоколад, не си пада и по сокове, за което бабите често ми правят забележки, че не пиела сок, а аз доста късно почнах да пробвам да и давам, даже не знам защо са толкова важни, при положение, че хапва плодове.

# 4
  • Мнения: 10 910
Соковете ХИЧ НЕ са важни. Ах, тези баби... Една бърза справка в нета и става ясно, че като изстискаш плода и всички полезни съставки НЕ отиват в сока. По-добре да се яде плод, отколкото да се пие сок.
Не съм давала, нямам и намерение. Но аз пия само вода и някак си не се и сещам, че соковете съществуват.

# 5
  • Мнения: 81
Не готвя всеки ден, като готвя е вечер, след като мъжа ми се прибере... гледам си детето сама през деня, баща и е на работа, а бабите идват много много рядко и за кратко. Малката е в някаква много активна фаза, по цял ден ходи, разхвърля, носи разни неща, всичко и е интересно, спи само веднъж на ден, а аз това време го използвам за да си почина, да почета книга или да гледам филм на спокойствие и някак си все още не мога да разбера как го правят другите, явно не се организирам както трябва, бих и готвила всеки ден с удоволствие...кажете ми как се организирате Grinning Grinning

# 6
  • Мнения: 10 910
И при мен е същото, с тази разлика, че моята девойка често не спи през деня. Та, хич не се организирам Grinning Това е за майките-героини Simple Smile

# 7
  • Мнения: 46 562
Хич не съм героиня, просто си деляхме задачите с мъжа ми,  няма как да огрея по всички направления. Конкретно за вечерята, той я готвеше след работа.
Но и да готвиш през ден, не виждам проблем, просто отделяй преди да сложиш подправките (ако са неподходящи за детето). Има теми с идеи за комбиниране на заготовки, погледни тук и в готварския.

# 8
  • Мнения: 10 910
Аз не визирах теб, ми по принцип. Често срещам и във форума, и в живота намахани майки, дето не спират да обясняват как си научили децата да спят по 16 часа на нощ и по 2-3 през деня, как си научили децата да нямат колики едва ли не, да ядат всичко, да пият всичко и някакви такива. А те просто са случили на по-кротички деца и имат време за всичко.

# 9
  • Terra incognita
  • Мнения: 12 297
Има една група във фб Детско меню 12-36м, постоянно черпех идеи от там.
Иначе моят синковец пиеше АМ до 3г , ползваше си го за приспиване 🤭

# 10
  • София
  • Мнения: 13 465
На тази възраст всичките ми деца са ядяли сходно на детето на авторката, но разнообразявах закуската.
Закуска - попара, кус-кус, овесени ядки, каша, кисело мляко с бисквити, грис.
Втора закуска - пасиран плод или кисело мляко с бисквити, кисел, АМ.
Обяд - основното ядене от кухнята или домашно приготвено ядене от нашето, но без подправки. Много обичаха картофено пюре с месо и добавени различни зеленчуци.
Следобед давах десерта от кухнята, който обикновено беше някакъв крем или нещо от изброеното за сутрешната закуска.
Вечер - гъста супа, понякога със сухар или супата от кухнята.
Преди лягане - АМ или кисело мляко, според желанието на детето.
На мен ми беше по-лесно да сготвя нещо у дома, вместо да тичам всеки ден до кухнята. Особено, когато децата станаха повече. Но пък аз обичам да готвя и не ми е проблем, а и обикновено ставам много рано сутрин и тогава си готвя за деня. И сега готвя всеки ден или през ден. За отделянето на храната - аз слагам подправки още на етап на задушаване на храната, затова не съм отделяла, а направо подготвях 2 тенджери - малка и голяма. В едната слагах всичко с подправките, а в другата без подправки и едновременно се готвеха. Така си спестявах време за подготовката и за децата разварявах малко по-дълго, за да може лесно да пасирам или да намачкам с вилица, според възрастта.

Последна редакция: пн, 02 мар 2020, 11:46 от Fever Ray

# 11
  • София
  • Мнения: 2 603
И на мен ми изглежда съвсем нормално, но аз избягвам да давам десерти и кроасани. Синът ми е на година и 9, опитвал е всичко. Сладки неща му давам по изключение, често се храни с нашата храна, даже и с подправките ( без люто). Никога не му предлагам десерт след основното, между храненията му давам плод/ оризовка / коричка хляб да дъвче  или да пие прясно мляко. Имам някакъв страх от пристрастяване към сладкото, защото аз самата не мога да живея без сладко и се старая това да не му го предам и на него.

# 12
  • София
  • Мнения: 13 465
Кроасаните съм ги пропуснала.
Десертите от кухнята обичайно са млечен крем, кисел и подобни, които са съобразени с детското хранене. Затова винаги съм ги давала без проблем, но като самостоятелно следобедно хранене. Преди 2 г. не съм давала сладкиши и бели брашна. След основно ястие не съм предлагала десерт и почти всичките ми деца и досега не търсят сладко след ядене.

# 13
  • Мнения: 999

При вас - по принцип менюто от кухнята е предвидено за едно хранене, т.е. детето приема по-малко калории, отколкото е изчислено, че трябва да изяде. След супата му дайте и второто, а за вечеря предложете от вашата храна. Разбира се, има вариант да допълните липсите с тестени (хляб, сухари), но това са празни калории.
Разнообразете закуската. Попара се е давала едно време, просто защото не е имало друго. Редувайте с нещо друго, сега има огромно разнообразие от много по-полезни храни.
Не ограничавайте млякото.
За десертите от кухнята нямам добро мнение...

Менюто от кухнята не е предвидено за едно хранене, разбира се. Стандартно то съдържа супа, основно и десерт, всяко по 220 гр. Няма дете на 1г+ (че и нагоре), което да яде по 660 гр храна на едно хранене.

# 14
  • Мнения: 46 562
Менюто от кухнята не е предвидено за едно хранене, разбира се. Стандартно то съдържа супа, основно и десерт, всяко по 220 гр. Няма дете на 1г+ (че и нагоре), което да яде по 660 гр храна на едно хранене.
Прочетете инструкциите във вашата кухня, трябва да има точка от типа на: "Не я разделяйте на порции за целия ден! Тя е предвидена за едно хранене."
За съжаление на много места разводняват храната и така увеличават количеството, но хранителната стойност не се повишава, няма откъде да вземат повече продукти от отпуснатите. Затова е възможно в някои кухни да е с по-голям грамаж.

"(5) В детските кухни по чл. 2, т. 2 се приготвя храна за обедно хранене.
...
(4) При разработване на седмични менюта за деца от 6 до 36 месеца се използват примерни среднодневни продуктови набори, посочени в приложение № 3. При целодневно хранене се включват 100% от количествата на продуктите, при четирикратен режим на хранене (без вечеря) се включват 75% ± 5% от количествата на продуктите, а при осигуряване само на обедно хранене се включват 35% ± 5% от количествата на продуктите.?
Наредба № 2 от 7 март 2013 г. За здравословно хранене на децата  …  и детските кухни

Последна редакция: вт, 03 мар 2020, 15:16 от Не се сърди, човече

# 15
  • Мнения: 10 910
В нашата кухня /Варна/ една порция е към 200 грама. Понякога някоя по-дашна жена сипва догоре в буркана, който е 400 грама.
Моята щерка понякога не си изяжда цялата порция от 200 грама... Ако тръгна да и давам първо, второ и трето ще се пръсне. Честно, аз не съм чувала за майки, дето да дават храната от кухнята наведнъж.

# 16
  • Мнения: 46 562
Сигнализирайте. Добавих в горния пост наредбата.
Няма откъде да вземат двойно повече продукти, за да постигнат това количество слагат вода и брашно.

# 17
  • Мнения: 999
Сигнализирайте. Добавих в горния пост наредбата.
Няма откъде да вземат двойно повече продукти, за да постигнат това количество слагат вода и брашно.

Цитираният чл.2 какви кухни визира? Цитирайте целия член или цялата наредба, така не става ясно. Цитира се и целодневно хранене. Така или иначе няма детска кухня с грамаж на отделните компоненти под 200 гр. Вие сами преценете дали детето ви може да изяде 3*200 на обяд напр.

# 18
  • Мнения: 46 562
Дала съм линк към цялата наредба, в нея можете да намерите всички членове.
Засяга държавните детски кухни, за частните не знам.
За грамажа, това са заключенията след проверка в Пловдив: https://www.plovdiv24.bg/novini/plovdiv/Teche-proverka-na-detski … na-hranata-457460
Доколкото разбирам е 130 грама за основно ястие и 50 грама за супа.
Т.е. по рецептурник им се отпиускат продукти за толкова, а те как правят 200, при положение, че със сигурност остава нещо и за тях, сами преценете...

# 19
  • Мнения: 999
Дала съм линк към цялата наредба, в нея можете да намерите всички членове.
Засяга държавните детски кухни, за частните не знам.
За грамажа, това са заключенията след проверка в Пловдив: https://www.plovdiv24.bg/novini/plovdiv/Teche-proverka-na-detski … na-hranata-457460
Доколкото разбирам е 130 грама за основно ястие и 50 грама за супа.
Т.е. по рецептурник им се отпиускат продукти за толкова, а те как правят 200, при положение, че със сигурност остава нещо и за тях, сами преценете...

Явно през цялото време говорим за различни неща, аз говоря за частните кухни. Там никой нищо не отпуска, те си купуват суровините, ти си плащаш едни 6лв на ден и толкова Simple Smile

# 20
  • София
  • Мнения: 13 465
Няма значение наредбата. Всеки си преценява по детето. Детските кухни са за деца от 6 до 36 месеца. Дава се еднакво количество, но няма как дете под годинка и такова на почти 3 да изяждат еднакво количество.
В кухнята, в която съм взимала храна 4 пъти през последните 20 г. се дават 3 бурканчета от бебешко пюре. Едно 3-годишно може да ги изяде наведнъж, но за 1-годишно дори през ума няма да ми мине да не деля храната и да настоявам да я изяде цялата.

# 21
  • Bарна, морето, сините вълни
  • Мнения: 6 021
Моето дете също е на 15 месеца. Изцяло ние готвим всичко, обичаме да готвим и не ни е тежест. Кърмих я до годината и след това не съм предлагала АМ.
За закуска приготвяме различни макарони - пшеничени и безглутенови, киноа с различни добавки, плодови бисквити, мъфини и кексове с различни безглутенови брашна, овесена каша, попара, сандвичи, щрудели, плодове, ядки, палачинки, гофрети и т.н.
Най-често обядът и вечерята са едно и също нещо, или правя супа в допълнение с някакви зеленчукови кюфтета. Правим най-различни крем супи, по различен начин приготвяме свинско, пилешко, телешко, ярешко, заешко и пуешко (някои меса са ни домашни и редовно има във фризера), всякакви яхнии, риба (Най-често на скара), омлетени рула с различна плънка(примерно авокадо и крема сирене).
Следобедните закуски най-често са плодове или ако е останало нещо от закуската. Оризовки също обича да гризе.

# 22
  • Мнения: 81
Ние взимаме храна от частна кухня, на обед давам основното...което тя никога не изяжда напълно както вече споменах, следобед десерта и вечер супата, от която в повечето случаи си хапва цялата порция от 220гр. явно тогава е най-гладна. На етикета не пише, че порциите не трябва да се разделят, а само кога са приготвени, че трябва да се съхраняват в хладилник преди да бъдат отворени и да се консумират в рамките на деня. В състава на основното винаги присъства някакъв тип брашно, а в десерта винаги има сухо мляко и все се питам до колко е полезно това.

Общи условия

Активация на акаунт