Тухла / ЕПК на всяка цена?

  • 1 856
  • 38
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • Мнения: 24
Здравейте,

Писах и в друга тема наскоро относно панелните жилища и кога / дали бихте направили компромис като изберете такова вместо тухла/ ЕПК.

Дилемата ми се задълбочава, тъй като намерихме чудесно жилище - етаж, квадратура, изложение, гледка, добро частично обзавеждане и цялостно състояние, малка нужда от ремонт и Най-важното за нас: ЛОКАЦИЯ. Прекрасна локация, близо до важните обекти, които са важни за нас като семейство - детски градини, добри училища, транспорт, разстояние до центъра. Тоест всичко, което искаме, без ... вида строителство. Сградата е панел от старите и това ни натоварва, имайки предвид мнението на почти всички около нас, които бягат от такива сгради. Кварталът е действително добър и панелното строителство е по-скоро рядкост, а тухленото и ЕПК за подобни параметри на жилището върви с поне 40-50хил. евро повече. Знаем, че "експлоатационният срок" е 50г. и след това се очаква, че сградата може да покаже дефекти.

Посъветвайте ме какво бихте направили на мое място - бихте ли търсили ЕПК/ тухла на всяка цена, дори и да платите около 50 хил евро повече по този начин или бихте направили компромис заради всичко вече изброено? Определено първи и втори приоритет са ни локацията и квадратурата, а в този район достъпни цени за съжаление почти няма и това е един от вариантите да не изпадаме в прекалено голям дълг (по нашите разбирания).

Благодаря! Simple Smile

# 1
  • Мнения: 3 589
Не бих дала 50 000 евро повече за същите параметри друго строителство.

Но не бих и купила панелка при тия цени в момента - колко е цената на кв.м.?

# 2
  • София
  • Мнения: 47
Абсолютно не панел. Не е сериозно кокошкарник на 50 години с хлебарки и още 100 проблема да върви на цени като НС. Била истинска квадратурата..... като сложим всички плюсове и минуси на кантара, сметката хич не излиза.

На ваше място бих живял под наем близката година-две, да се види какво ще се случи с материали, лихви, криза и цените накъде ще отидат. Очевидно ще има корекция надолу 10-30% като ЕЦБ затегнат политиката.

Наемът не са пари на вятъра на сегашните цени. Масово наемодатели дават на 2-3% нетна годишна догодност.

Аз съм в подобна ситуация в момента. Имам отвързани пари и искам да купя още един имот, който да отдавам под наем, но нищо не си струва. По-добре да се зачака.

# 3
  • Мнения: 12 268
30 години живях в панел. Не харесвах квартала и накрая продадох и с кредит купих в квартала, който исках. Въпреки, че се появи възможност да купя тухла и с 25% дори по-евтина, на не лоша локация, но последен етаж, външен, с недобро изложение и ... без ТЕЦ, което за мен беше важно. С другото щях да направя компромис, с ТЕЦ - не можех. Та избрах панела, дори по-скъп, но квартал, локация, южен, среден и с ТЕЦ.
Относно хлебарките - говори се, че са там, където има ТЕЦ. Вярно е, че са повече, но не само. Виждала съм такива в поддържана тухлена кооперация без ТЕЦ. При това в апартамента имаше и котка.
Появиха се и в моя панел. Наложи се да водя война с тях, но за сега победителят съм аз. Всъщност хлебарките ги има най-вече заради гълъбите, които се събират в подпокривното пространство. Ако се почиства и пръска от фирма, няма проблем.
С деца сте, локацията, квадратурата и парите са важни, най-вече локацията и парите. Не бих взела по-скъпо жилище и то не с 5, а с 50 хиляди евро и с компромиси като локация, квадратура, разпределение. Когато децата пораснат и тези неща не са фактор, то може да продадете и да купите тухла или ЕПК.

# 4
  • Мнения: 2 499
Точно неликвидността на това строителство спира голяма част от купувачите.

# 5
  • Мнения: 8 893
не бих купила 50 годишен панел... След време държавата няма да ви го смени за ново.

# 6
  • Мнения: 2 317
Купувайте и не го мислете щом на вас ви харесва. Това за 50те години на панела са пълни глупости.

# 7
  • Мнения: 795
Какво ще се случи в бъдеще с панелите не мога да кажа. Нито съм експерт, нито съм проучвала задълбочено. Факт е обаче, че голяма част от населението живеят в такива сгради и  не съм чула някой панел да се е срутил.
Съвсем осъзнато взехме решение да си купим такова жилище и вече около 10 години живеем в него. Причините за покупката бяха същите като изброените от вас. В момента спокойно имам къде да си спра колата, къде да се разходим, пълно е със зелени площи и паркове, има къде да пазаруваме, детето ни има избор между 3 детски градини и 2 училища на пешеходно разстояние. Кражби няма, млади хора има, общо взето живеем си спокойно и сме доволни от решението.
Самият блок е саниран, нямаме хлебарки и не сме имали, редовно се пръска против, това е част от услугата на фирмата домоуправител. Разполагаме с две повече стаи, от тези, които иначе можеше да си позволим при тухла например, а на мен ми е по-важен комфорта, пред това да се затворим с малко жилище.
С две думи, ако кварталът е поддържан, съседите изглеждат адекватно и, ако има все пак кой да огледа предварително сградата и да ви даде експертно мнение, аз не виждам проблем.

# 8
  • Мнения: 41 203
Aко ви трябва за живеене и още 50 години можете да си живеете в него. Това ако е добър и поддържан панел, хеле пък саниран.
недостатъкът е, че после може би ще се продаде трудно, ама ако хоризонтът ви е следващите 30 години и нагоре няма какво сега да мислите.

# 9
  • Мнения: 354
Аз пък не бих слушал никого и ако ми хареса бих го купил Wink

Например, кой съм аз, че ще мога да определя на къде ще тръгне пазара утре с имотите, то като гледам уж големите специалистите и те не могат да предвидят Grinning

Аз си пиша и изразявам лично мнение в форума, преди няколко дни говоря с един приятел от САЩ и той ми вика от скоро както дигнаха лихвите при тях има няколко пъти повече предлагане на имоти, не казва, че има спад на цените а в пъти повече предлагане на имоти, явно хората продават, кои как ще го тълкува това не знам.

# 10
  • София
  • Мнения: 13 363
Живеем вече почти 50 г. в почти 50 годишен панел, вкл. с ТЕЦ (голямо удобство е). Нито един от споменатите проблеми не е налице. Саниран е. Според специалисти, спокойно след 50 г може да се санира отново и да се живее без проблеми в него още 80 до 120 г от сега.
Имаме и тухла. На около 25 г. Определено не съм очарована. Отговаря на всички изисквания, но не можеш буквално нощно време да идеш до тоалетната, без да събудиш всички комшии (напълно изолиран е при това). Имаме и тухла ново строителство на морето, което за момента е перфектно, но пак не е по-добро от панела.
Всъщност, от панел до панел има огромна разлика, защото зависи кога точно е строен, от кого, как се стопанисва и т.н.
50 000 евро отгоре бих дала само за самостоятелна къща или за много квадрати отгоре.

Последна редакция: сб, 30 юли 2022, 11:01 от Fever Ray

# 11
  • София
  • Мнения: 7 997
На тези цени в момента не бих купила панел. Не че имам против самия тип строителство. Според мен търсенето на такъв тип жилища ще пада. Нуждите на хората се променят спрямо възрастта на децата и ако поискам да го продам след години, мисля, че ще е по-трудно.

# 12
  • Мнения: 24
Благодаря за отговорите на всички. За съжаление клоним към отказ от тази възможност. От любопитство обаче се интересувам тъй като голяма част от финансирането щеше да стане с кредит - към момента каква е практиката за срок на кредит за панел? Например 10г., тъй като сградата в случая е вече на над 50г? И предполагам максимум 70-75% финансиране?

# 13
  • Мнения: 12 268
Аз купих панел 2017г, т.е преди 5г. Абсолютно никакъв проблем - изтеглих за 25 години 45 000лева, а миналата година рефинансира - 20 години и 60 000лева. Ипотека е, единствен родител съм с две деца, учител. Лихвата ми в ЦКБ е 2,7%, на 50г съм, а блокът ни е на 40г.

# 14
  • Най-красивата страна
  • Мнения: 12 298
Не бих купила панел.

# 15
  • Мнения: 513
Преди две години взехме панел 78 г. Финансирането беше 80% от сделката (Райфайзенбанк). За мен е по-важно каква поддръжката на блока. Предиживеех в епк и не бих си го причинила отново.  Малко село, никакво разбирателство, лошо състояние. Тухла преди 2010, но нямах финанси з атакава. Ново строителство само на определени фирми, но цените са високи като качеството.

# 16
  • Мнения: 2 114
За мен решаващи са други фактори:
- удобство за отглеждане на децата - местонахождение,
- достатъчни по брой и размер помещения
-адекватни и от същата социална група съседи
-възможност да пристъпите към използването на имота скоро или в ясен срок
-ще реши ли тази покупка насъщните ви проблеми и ще ви даде ли спокойствие да строите семейстовото си и да се усъвършенствате професионално като ви остава време и за нормална почивка
и др.под.

Очевидно нямаме професионални знания и преценки за панела, но ако ви предстоят поне 20 години отглеждане на деца и строеж и запазване на семейство - има смисъл да се купи.

Децата само сега са малки, сега имат нужда от вас, от пространство, от общуване с вас, времето ще мине и след 20-30 години вече ще сте други.

Последна редакция: сб, 30 юли 2022, 14:37 от Deborana

# 17
  • Мнения: 8 893
бях чела за Русия, вече панелите сдали багажа и тъй като са на апетитни терени в центъра, организирали се управляващите да ги бутат, а хората имат само право на строеж и ги преместват да си строят в покрайнините. Така, че ако някой купува заради локацията, и  това не е сигурно в случая.

# 18
  • Мнения: 12 268
В Русия жилищата в голямата си част са на общините, а не частна собственост. На някои места се реновират, на други се продават и съответно събарят.
У нас са частна собственост.

# 19
  • Мнения: 2 499
Очевидно нямаме професионални знания и преценки за панела, но ако ви предстоят поне 20 години отглеждане на деца и строеж и запазване на семейство - има смисъл да се купи.

Като с колите е - колкото и да имаш познания, те са само теоретични. Практически състоянието на всяка сграда е в пряка зависимост от качеството на строителство и поддръжката по време на експлоатацията. На теория конструкцията на панелните сгради се държи изключително добре при земетръс. На практика някъде металните свръзки не са изпълнени добре, пълнено е с вестници и какво ли не - мой преподавател казваше "виетнамчетата така си работеха". Относно поддръжката тук просто нямаме такава. Не знаеш на какво ще случиш.

# 20
  • при него
  • Мнения: 1 233
Много си зависи от самата сграда. Аз не би казала твърдо "не" за панел или твърдо "да" за ново строителство. Когато бяхме решили да продаваме нашия панел, за 2 дни получихме оферта. Продажбата не направихме по други причини и си останахме в него. Но, тогава обикаляхме в нов квартал, който бяхме харесали, да правим огледи за ново строителство, което да купим. Определено, повечето бяха с много малки спални, шантаво разпределение, улица няма... не казвам твърдо не, просто човек трябва да помисли, кое му е приоритет и съответно да избере. Има и санирани панелни сгради, а има и прекрасно ремонтирани панелни входове и да има и такива, в които няма хлебарки.

# 21
  • Мнения: 2 499
И какво като е саниран блокът? Освен, че е по-енергоефективен и временно ще спре някой теч? Ако залепиш тапет върху напукана стена, стената ще стане ли по-здрава?
Иначе новото строителство е пълен та*ак като разпределения и почти винаги и като изпълнение.

# 22
  • Мнения: 2 114
бях чела за Русия, вече панелите сдали багажа и тъй като са на апетитни терени в центъра, организирали се управляващите да ги бутат, а хората имат само право на строеж и ги преместват да си строят в покрайнините. Така, че ако някой купува заради локацията, и  това не е сигурно в случая.

Не съответства на реалността това твърдение.

Има огромна разлика в това, дали имотът е собствен или общински.

# 23
  • при него
  • Мнения: 1 233
Enter Sandman, искате да кажете, че при новото строителство няма напукани стени? Защото аз съм виждала такива, по време на огледите, защото "сградата сляга".
Не съм категорично за или против, говоря за приоритизиране, на конкретните неща, които са важни в конкретния момент ( и в обозримото бъдеще), за конкретното семейство.

# 24
  • Мнения: 1 245
Живял съм в различни ,,панелки". Има големи разлики в изпълнението, шумо и топлоизолацията (вкл. и от по старите, от времето на соца ). Освен ако не е наистина нещо качествено  (но това трябва да го прецени човек който разбира ), няма смисъл да се хвърлят големи пари за такова нещо. За другата оферта с 50К разлика, също не смятам че е много удачно.

# 25
  • Мнения: 2 499
Speed Queen, далеч съм от мисълта, че при новото строителство няма дефекти, даже си го и казах. Имам предвид само, че това, че е санирана панелката не дава никаква добавена стойност за конструкцията, а нали това уж сравняваме...

# 26
  • Мнения: 41 203
Speed Queen, далеч съм от мисълта, че при новото строителство няма дефекти, даже си го и казах. Имам предвид само, че това, че е санирана панелката не дава никаква добавена стойност за конструкцията, а нали това уж сравняваме...

Санираната панелка добавя естетическа стойност, повишава топлинния комфорт и снижава разходите.
А що се отнася до конструкцията, няма паднала панелка все пак.

# 27
  • Мнения: 2 499
И мост нямаме паднал, но ако си малко по-запознат трябва да се кръстиш всеки път, когато преминеш благополучно съоръжение.
Добре, ако няма да сравняваме конструкцията, тогава защо е тази тема? ЕПК е високо и недобре шумоизолирано, панелите са с добри разпределения, новата тухла е скъпа и с малка квадратура, старата смърди на урина, но е на хубави места.

# 28
  • Мнения: 299
Ако покупката ми е наложителна в този момент и харесвам апартамента, бих купила панелка с всички плюсове, изброени във Вашия случай, ако вноската ми с очакваното повишение на лихвите до следващата година не е много по- голяма от наема, който бих плащала за нея, поне към момента не виждам причини да го сменям като жилище за периода на кредита и имам заделени резерви за n броя месеци съобразно спецификата на пазара на труда за моята квалификация. Лично мнение, това е моят максимален праг на търпимост.

# 29
  • при него
  • Мнения: 1 233
Прави се, ( т.е., може да се направи или да е направено) саниране на заварките. Говоря за цялостно саниране на цялата сграда, по онези програми, не за индивидуално саниране на апартамент.

# 30
  • София
  • Мнения: 13 363
Под саниране аз конкретно нямам предвид външна изолация, а реално саниране.

# 31
  • Мнения: 10 892
А реално прави ли се това истинско саниране? Типично по български сигурно масово удрят по една боя и са готови...

Родителите ми са участвали в строежа на цял панелен квартал навремето. Като купувахме сега апартамент бяха твърдо против да гледаме дори панел. Защото знаят за какво идва реч. Казаха, че връзките между панелите имат срок 50 години и после има опасност да се разпаднат.

# 32
  • при него
  • Мнения: 1 233
Без изобщо да се шегувам, ние си направихме застраховка, както на самото жилище, така и на оборудване/ обзавеждане. Цената на застраховката е по-малка от една МРЗ. Спим спокойно.

# 33
  • София
  • Мнения: 47
А реално прави ли се това истинско саниране? Типично по български сигурно масово удрят по една боя и са готови...

Родителите ми са участвали в строежа на цял панелен квартал навремето. Като купувахме сега апартамент бяха твърдо против да гледаме дори панел. Защото знаят за какво идва реч. Казаха, че връзките между панелите имат срок 50 години и после има опасност да се разпаднат.

Именно. А нали и идеята на тази покупка е да е качествена, за да остане като актив за следващото поколение. Разбирам да бяха на половин цена панелките... и сега да сме 1990-та, за да има изобщо някакъв аргумент.

Ясно е, че масово хората в София живеят в панелки, включително и много от пишещите тук. Всеки според възможностите си, не виня никого.

Обаче изказвания от типа "правете каквото ви е кеф, купувайте панел и не слушайте какво ви разправят!" са крайно безотговорни и са доказателство за нивото на финансова култура на масовката. Далновидност от днес за максимум седмица напред.

Последна редакция: сб, 30 юли 2022, 23:56 от БАЙ ИВАН РЕНТИЕР

# 34
  • Мнения: 24
Може би наистина до някаква степен ни се е свил хоризонта. Няма сигурност и понякога това да планираш 20+ години напред звучи също нереално. Но няма спор, че е хубаво да се надмогваме в такива ситуации и да се връщаме към идеята защо купуваме изобщо.
А реално прави ли се това истинско саниране? Типично по български сигурно масово удрят по една боя и са готови...

Родителите ми са участвали в строежа на цял панелен квартал навремето. Като купувахме сега апартамент бяха твърдо против да гледаме дори панел. Защото знаят за какво идва реч. Казаха, че връзките между панелите имат срок 50 години и после има опасност да се разпаднат.

Именно. А нали и идеята на тази покупка е да е качествена, за да остане като актив за следващото поколение. Разбирам да бяха на половин цена панелките... и сега да сме 1990-та, за да има изобщо някакъв аргумент.

Ясно е, че масово хората в София живеят в панелки, включително и много от пишещите тук. Всеки според възможностите си, не виня никого.

Обаче изказвания от типа "правете каквото ви е кеф, купувайте панел и не слушайте какво ви разправят!" са крайно безотговорни и са доказателство за нивото на финансова култура на масовката. Далновидност от днес за максимум седмица напред.

# 35
  • София
  • Мнения: 47
Както казах, по-добре на скромен наем още година-две, докато се успокои пазарът и се види кое накъде ще отива. Пък през това време спестявайте. Да не се окаже, че след 2 години панелките са 30-40% надолу. Тогава сметката ще е, че сте дали 15,000лв за наем, но не сте дали 100,000лв горница в цената за панелка. Simple Smile

Наемите са изключително изгодни в момента, на практика на са мърдали от години.

# 36
  • София
  • Мнения: 13 363
Зависи от живущите. При нас си беше напълно реално санирането. Точно с идеята, че ние живеем и ще живеем, а е глупаво сами да си замазваме очите.

# 37
  • Мнения: 12 840
Не бих си дала парите за панел, и не бих купувала тухла / ЕПК на всяка цена, а само на цена, която мога да си позволя.
Бих си направила финансов разчет и бих търсила, докато намеря нещо, което да се надявам, че ще мога да изплатя.

Което не бих купила на никаква цена, е панел.

# 38
  • Пловдив
  • Мнения: 1 860
Ако ви харесва имота купете го. Единственото слабо звено на панела са заварките, а ако заварките на една сграда са слаби това щеше да се е разбрало преди много години. Само който не е опитвал да прави кабелен канал в панел не знае за каква здравина става въпрос. Всъщност мен това с ремонта ако се налага би ме притеснило повече, отколкото възрастта на самата сграда.

Общи условия

Активация на акаунт