списък за бебето след раждането

  • 10 065
  • 20
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • Всички
  • Мнения: 600
мами, нещо не се оправям с търсачката, все други теми излизат...

една приятелка ще ражда, иска да пазарува за бебчо най-важните неща за вкъщи, дайте линк, помня имаше разни списъци.

мерси!

# 1
# 2
  • Мнения: 5 178
Ще си позволя да кометирам списъка, мен мама Тедулина ме възпря да купя доста глупости и аз сега от своя страна искам да споделя своя опит
Бодита или блузки с дълъг ръкав – 3-5 бр. - Бодитата са по-удобни особено тия с копчета през цялото тяло, а не само на вратлето и дупето. Отварят се като елеченца и особено за новородени са по-добри. Ако е топло у тях може да ги вземеш и с къс ръкав
Бодита с дълъг ръкав и крачол (цели костюмчета) – 5-6 бр. - толкова много костюмчета не ти трябват, достатъчни са 3-4, и без това първите посеители на бебето, ще те заринат
Бодита с къс ръкав (или камизолки) – поне 5 бр.
Ританки - 5 бр. -  може да вземеш 2-3 чифта по-тънки за нощния сън
Чорапки – 5-8 бр. - Аз ползвам трерлички
Шапка за навън – 1-2 бр.
Шапка за след баня – 1-2 бр. (преценете дали ще ползвате, доста майки не ползват такава)
Хавлийки за баня – 2-3 бр. -
Възглавнички (до 3 месеца са излишни) – 1-2 бр.
Калъфки за възглавнички – 2-4 бр.
Лигавници (за начало може да не трябват) – 3-5 бр.
Обиколник (не е задължително) – 1-2 бр.
Одеало лекичко (или тънко спално чувалче ) – 2 бр.
Одеало плътно (или дебело спално чувалче или олекотено юрганче ) – 1-2 бр.
Спално бельо, комплект чаршафчета – долен, горен и калъф – 2-4 бр.
Тензухени пелени – 2-3 бр. (могат да се ползват и вместо възглавничка, и като завивка през лятото, а и за цедене на сокове)


Аксесоари и принадлежности за хранене

Адаптирано мляко (за всеки случай) - 1 кутия
Биберон залъгалка – 1-2 бр.
Помпа за изцеждане на кърма - е това може и да не ти потрябва въобще, ако сметнеш за нужно си вземи Авент, другите са само загуба на парички
Биберони за шише 0-4 м. – 2-4 бр.
Шишета - ако ще сте основно на формула 4 бр. иначе най-много 2 бр.
Четка за шишета и биберони – 1 комбинирана или 1 за шишета и 1 за биберони
Термобокс за шишета единичен или двоен

 

Хигиена

Бебешки сапун
Гъбка за баня - абсолютно ненужно, бебешката кожа не се търка
Бебешко гребенче и четка - на мен още не са ми потрябвали
Бебешко олио или зехтин - ако кожата не понася козметика се препоръчва бебето да се маже с преварен на водна баня зехтин в началото вместо с бебешко олио. Зарежи бебешкото олио, в България козметиката е с кофти качество. Зехтин или свинска мас, защото е животинска мазнина, а ние сме животни
Бебешки клечки за уши с ограничител
Мокри кърпи
Ножичка / нокторезачка
Носов аспиратор - може да се ползва след 3 м
Памперси за новородено
Прах за пране за бебешки дрехи -  Тео бебе е добър
Сапунерка
Термометър за вана
Цинков крем против подсичане -  препоръчвам ти Медико идеал, моето момченце е алергично и този му действа добре, за разлика от прехваления Бюпхен
Шампоан за тяло и косичка - е тук си вземи хубав бебешки марков шампоан или сапунче

 

Аптечка

Капки против колики - Babynos , Sab Simplex - не бързай да купуваш, твоето бебе може и да няма колики,
Бебешки термометър -  има страхотни дигитални под формата на биберон, ако не държиш на марка има и за <10 лв
Лепенки за пъпче – може и да не потрябват – на доста бебета пъпчето им пада в болницата - лепенки се ползват само при изпъкнало пъпче
Спирт 70% за пъпчето + обикновени клечки за уши (без ограничител) за почистване на пъпчето
Топоцин - антибиотично прахче за пъпчето -  не е нужно, аз се набутах 12 лв за Бивацин, и не съм го ползвала

 

По-крупни покупки

Корито/ваничка за къпане – за препоръчване е анатомична  - вземи си и стойка за ваничката, скъпи са да, но си струват
Бебешка количка + чанта - не се хвърляй на китайските,
Легло/кошарка + матрак (ако няма дюшече или матрак към леглото/кошарата)
Маса/шкаф за преобличане - вземи си от дъските, които се слагат на леглото
Стерилизатор – не е задължително, но е удобство - има таблетки за стерилизиране на Чико, вършат идеална работа
Столче за кола
Бебефони

 

Други

Музикална играчка за леглото + други (3-4 бр.) дрънкалки/играчки –  В началото бебето не може да ги вижда или да играе, но е добре да се закачат на леглото шарени играчки. Специалистите твърдят, че така бебето ще “прогледне” по-бързо и ще има върху какво да съсредоточава погледа си

Кофа с капак само за мръсните дрешки на бебето - ще добавя и легенче за измиване на поакано дупенце
Непромокаема постелка за легло
Непромокаема постелка за повиване
Стаен термометър

# 3
  • Мнения: 104
Привет! Този път ще съм първа. Честита нова темичка и отново благодарности на теб, Ирини за прекрасното оформление! Надявам се да не ви отегча с дългия постинг. Ето и записките ми от лекцията на тема:

С БЕБЕТО У ДОМА

Не приемайте гости след изписването – само в родилния дом. Веднъж у дома трябва да се концентрираме върху рожбата си и върху себе си. Ако имаме помощници, те да се занимават с готвене и домакинска работа. Грижите за бебоците трябва да поемем ние.

Бебето трябва да е облечено с един кат дрешки повече от нас. През първите дни е хубаво да прилагаме гъвкав режим – на поискване. Здравото и сито бебе спи между два и четири часа. На четвъртия час трябва да го събудим. Кърменето става от едната гърда за около 15-20 минути. Ако кърмата тече обилно, бебето може да се нахрани и за 5 минути, след което стиска устнички. В такъв случай е добре да се изцеди част от млекото преди хранене, за да се нормализира струята – иначе кърмата буквално се излива в гърлото на бебето и то не суче. Задължително след кърмене трябва да се изцеди гърдата, от която е сукало бебето. Нощно хранене ще има поне първи-втори месец, но не изцеждайте веднага след него, за да не си разстроите съвсем съня. Изцедете чак на сутринта. Гърдите се редуват.

Памперс се сменя преди хранене. Бебето задължително трябва да се оригне. Ако е лакомо – прекъснете храненето да се оригне и след това продължете. Коликите се появяват между 10я и 14я ден. Освен оригването, може да се прави масаж на коремчето на бебето от дясно на ляво. Може да се сложи топличко на коремчето, или бебето да се постави легнало по корем върху гърдите ни. Може да се дава чайче против колики – копър, анасон – вместо водичка. В краен случай медикаментозно лечение, но след консултация с педиатър.

Къпане – затопля се стаята с 3-4 градуса повече от нормалното за бебето. Водата във ваничката да е не повече от 10 сантиметра. Шампоанът за бебе се слага във водата – 1-2 супени лъжици. Къпането е 5-10 минути. Докато не падне пъпчето се мият само главата, гръбчето и крайниците. Ако попадне вода в пъпа – няма страшно, защото следва задължително тоалет на пъпа. Капват се няколко капки 95 градусов спирт върху пъпния остатък сутрин, на обед и след баня. След като падне пъпчето се образува раничка и започва секреция. Секретът може да бъде и “кръвенист” (за първи път чувам тази дума). Ако кръвенистия секрет продължи повече от 2-3 дни – обадете се на педиатъра. Памуче, навлажнено със спирт се поставя в раничката и с едно-единствено въртеливо движение се почиства пъпчето. Ако се наложи пак – с ново памуче. Антисептичен прах за пъпчето се слага след като то падне и е изчистено със спирт. При къпането на бебето може да се използва шампоан всеки ден или пък през ден за главичката. Нека всичката козметика на бебето бъде от една марка, която сте избрали.

Ако бебето се е напишкало – достатъчно е да се измие само с течаща вода. Ако е акало, се мие задължително със сапун. Навън от къщи – разбира се с мокри кърпички, но ни се препоръчва да не прекаляваме с употребата им. Крем против подсичане не се слага при всяка смяна на пелените, но задължително след баня.

Тялото на бебето се маже с мазна емулсия след баня или с преварен за 10 минути на водна баня зехтин. Преносените бебета се мажат по 2-3 пъти на ден.

Вода се дава на бебето по наш избор. Ако се кърми изцяло, то може да откаже вода. Водата се дава между храненията, а след всяко хранене се дават по една или две лъжички водичка като превантивна мярка срещу млечница.

През зимата трябва да се овлажнява въздухът в стаята. Слага се влажен пешкир върху радиатора нощем. Помещението се проветрява на всеки 3-4 часа.

Цеди се гърдата, от която се храни бебето. Ако другата е напрегната и твърда, може по малко да се изцеди. Понякога може да се изцедят 100 милилитра мляко след кърмене.

Биберон се дава при по-силен сукателен рефлекс. Ако бебето не иска, не го карайте.

През първите месеци след оригване и заспиване бебето спи в странично положение, защото е възможно да повърне по време на сън и да се задави. Подпрете го с възглавничка за половин час. Ако бебето спинка с ръчичките нагоре, това е равнозначно на блаженство. Възглавничка на бебето може да се сложи след 3я месец. Отначало се слага само калъфката. На всеки три часа (или на всяко спане) се сменя позицията на бебето.

През първия месец не се режат ноктите на бебето – те могат да се чупят или късат, защото са меки и тънки. Ушенцата се почистват с клечка с ограничител, почиства се ушната мидичка и зад нея. Не се бърка в ушния канал на бебето до 6я месец.

Аспиратор също се ползва след 6я месец.

Столче-кошница за кола може да се ползва и за новородено (до 13 кг). На задната седалка. Никога не слагайте кошничката на седалка с въздушна възглавница! При бебе на 7-8 месеца, което седи стабилно може да се вземе столче от 13-18 кг.

Шезлонгът е само за дома. Не се използва в кола.

Бебето може да спи в различни стаи в началото. То после се сдобива с навици.

Нослето се почиства с фитилче памук. Ако секретите са по-твърди, се капват по 1-2 капки физиологичен разтвор в едната ноздричка, и след няколко минути и в другата ноздричка, защото бебчетата не дишат през устата.

Бебето би могло да бъде отделено в отделна стая, ако е спокойно, но задължително с бебефон.

След 20я ден започва забелването на пишките на момчетата. Може да продължи месец-два. Хваща се пениса в основата с едната ръка и с другата леко се придърпва кожата на пениса надолу като по този начин се разширява дупчицата. Ако има рагади се слага памуче с риванол и се прави 2-3 дни почивка. Когато препуциумът се смъкне главичката може да посинее. Препуциумът се връща обратно, но трябва на всяка седмица поне по веднъж да се придърпва, за да не зарасне отново.

При кърмене, бебето се държи за крачето. Зърното на гърдата е на нивото на главата на бебето, за да не си повдига то главичката. Каша се дава с лъжичка, за да се научи детето да дъвче. Метална лъжичка може да се ползва като навърши бебчето годинка. Когато детето се храни с лъжичка, тя се дава перпендикулярно на устата и бебето може да е на стол или шезлонг срещу нас. Гледайте си бебчето когато го кърмите или храните с лъжичка.

Тhe End.

С пожелание само за хубави новини в новата ни темичка!    

# 4
  • Мнения: 2 616
Благодаря за перфектното систематизиране на първите грижи удома с бебо.

# 5
  • Мнения: 1 531
аз също благодаря   bouquet

# 6
  • Мнения: 5 362
Мале,какви изчерпателни списъци!Мислех да пиша,но като видях се отказах.Че те момичетата по-горе всичко са написали. smile3501

# 7
  • Мнения: 18
i as sam vi  mnogo blagodarna mami    Hug

# 8
  • ВАРНА
  • Мнения: 1 332
Поредната супер полезна тема. Браво и благодаря   bouquet

# 9
  • Мнения: 491
Защо не ви намерих преди да родя.Страхотни сте smile3501

# 10
  • Мнения: 1 531
както аз съм ги намерила миналата година по туй време  Laughing Heart Eyes

# 11
  • Мнения: 9 904
тази дълга лекция има нужда от доста корекции, да знаете.

# 12
  • Мнения: 476
Вярно е. Хем по диагонал я прочетох и пак видях поне пет неща, с които не съм съгласна.

# 13
  • Sf
  • Мнения: 978
Много полезна тема.  Браво момичета.  bouquet

# 14
  • Мнения: 197
мислех днес и аз да попитам за това но добре че сте писали благодаря ви и аз Hug

# 15
  • Мнения: 8 999
Относно лекцията: Не съм съгласна с цеденето.
Със смяната на памперса - също. 1. Защото моите бебета искаха на всяка цена веднага да ядат, ако започнех процедура по смяна на памперса, щяха да ореват света. 2. Защото почти задължително се изакваха по време на ядене, така че се налагаше да сменям пелена преди и след ядене.

# 16
  • Мнения: 3 205
Тази лекция е леко абсурдна на места.
-Как точно се учи бебето да дъвче, ако му се дава каша с лъжичка?  newsm78
-Какво означава при кърмене детето да се държи за крачето? Ето, кърмя вече второ дете, а нещо не мога да си го представя това. Аз лично си ги гушкам.
-Бебе на 7-8 месеца не може да ползва седалка 13-18 кила, даже и да седи стабилно. Големите, гледащи напред седалки не са за седящи деца, а за деца, които имат достатъчно укрепнали мускули на врата. Това става след едногодишна възраст. Дотогава може да се ползва единствено столче за кола, което гледа назад.
-Ако бебето се мие след всяко напикаване и се мие със сапун след всяко наакване, ще остане без кожа на втората седмица. Говорим за новородени, които акат по 7-10 пъти на денонощие все пак. Мокрите кърпички с лосион са по-подходящи за бебешката кожа от варовитата хлорирана вода и содата каустик в сапуна.
-Млечницата, която се причинява от гъбички кандида, не се предотвратява от плакнене на устата с вода след хранене. Може да плакнете устата и да се появи млечница, може да не плакнете устата и никога да не се появи млечница. Т.е. няма връзка между двете.
-Няма никакъв проблем бебето да спи по гръб от самото си раждане, даже се препоръчва. Главата на бебето винаги е на една страна, така че няма опасност да се задави при повръщане.
-Възглавница се слага теоретично след като обиколката на главата стане по-малка от обиколката на гърдите. На практика - някъде до една годинка детето няма никаква нужда от възглавница.
-Няма нужда да се цедят гърдите след хранене (е, освен ако не искате да събирате запаси във фризер) - това е предпоставка за хиперлактация. Няма нужда да се цедят и преди хранене.
Цитат
В такъв случай е добре да се изцеди част от млекото преди хранене, за да се нормализира струята – иначе кърмата буквално се излива в гърлото на бебето и то не суче.
Това не е съвсем точно казано. Проблемът не е в това, че детето не суче, а в това, че силната струя го дави, защото не успява да преглътне. Тогава действително трябва или да се изцеди малко, за да поотмине бързата струя, или - още по-просто решение - да се облегнете назад или да полегнете по гръб, за да може детето да е отгоре върху гърдата и така струята мляко няма да го дави.
-Продължителността и честотата на кърменето през деня и нощта се определя от гладното дете, не от механичния часовник.
-Аз лично сменям памперсите, защото детето е наакано и опикано, не защото трябва да се храни. Преобуване и хранене нямат връзка, освен ако не се нааква по време на хранене или малко след това  Laughing
-Детето се облича така, че да са му топли вратлето и коремчето. Има деца, които обичат да са добре облечени, има деца, които не понасят завивки и повече от един тънък памучен гащеризон върху себе си. Ако детето е зачервено и изприщено по бузите, брадичката и гушката - определено му е прекалено горещо и то от доста дълго време. 
-Коликите може да се появят още на 3-4 ден и да продължат до 6 месец. Въпрос на късмет.

# 17
  • Мнения: 3 456
2. Защото почти задължително се изакваха по време на ядене, така че се налагаше да сменям пелена преди и след ядене.
Също.

# 18
  • Мнения: 961
Благодаря на дамите, които са схематизирали информацията. Мисля, че с поправките става доста изчерпателна и полезна за бъдещите майки и за жените, станали наскоро майки.

# 19
  • София
  • Мнения: 44 140
Айде и аз ще отговоря....
За много неща съм несъгласна, ще пиша само от личния си опит без да претендирам, че за всичко ще съм на 100% права... Wink

Аз не бих и не съм приемала гости в родилното. Там като бебето не беше с мен спах и четох и се съвземах, когато беше при мен - отделях му цялото си внимание...някой извеждаха новородените си бебета в коридора да ги показват на ступаната тълпа по време на свиждането, за мен това беше абсурд....
В къщ никой никога не ми е пречил и от прибирането ни все имаше гости и помагачи в началото...което само ме радваше.

Бебето винаги съм си го обличала с толкова дрехи, с колкото съм аз, отоплявахме нормално и на бебето макар и зимно му беше добре...лятото пък съвсем не ми е хрумвало да слагам нещо в повече...
За реима - не само в началото, а изобщо съм на мнение, чедетето трябва да бъде оставено да си създаде режим според нуждите си и изобщо да бъде слушано и то да е водещото по отношение на сън, хранене и т.н. Интервалът между храненията, както и времево в което се храни и дали съмо от едната или двете гърди - също бебето го решава според моментните си нужди. Ако не целите увеличаване на лактацията, няма нужда от цедене, освен ако не усетите напрежение в гърдите, а бебето спи...но тогава се цеди също само колкото да се облекчат гърдите, а не до последната капчица мляко...

Памперс се сменя при нужда, ако бебето се буди с рев и гладно, по-добре е първо да се нахрани, ако е спокойно и търпеливо и не ака по време или веднага след хранене може да смените памперса преди това, ако обаче ще се изака докато яде...няма смисъл...при нас се е налагало и преди ислед това...будеше се акан, акаше докатао яде, после сле това пак...абе изобщо сменяхме се по 100 пъти на денонощие...ако обаче има проблем и повръща след ядене е хубаво да се позчака малко или да се сменя внимателно...
Коликите - моя имаше още от родилното и си ги имаше до 6 месец...нито капки, нито чайчета нито нищо не помогна...

Къпането на бебе няма нужда да е всеки денособено ако е с по-суха кожа.а от шампуани първите месеци няма нужда.
за мазането - за мен бебето не е салата и със зехтин не мажа - има си козметика за бебета за целта...

За миенето - ако е пишкан само плакнех, ако е ако - на чешмата с вода и сапун - мокри кърпички само на вън и то гледах да не се налага, защото се обриваше ужасно от тях.

Това с оригването също ми е било непонятно защо - в смисал ако детето се оригне хубаво - обаче аз си отчитам като голяма грешка, че съм си будела детето и съм го мъчела по половин час да се оригне....ми не винаги става....особено ако е кърмено, то нагълтва по-малко въздух...
Възглавница преди годинка не се слага, независимо колко е ниска. Може да доведе до изкривявания на гръбнака....

Столчето за кола - първата си годинка детето трябва да пътува с гръб към движението. В началото се ползват кошниците  0-13 кг, ако умалее на 7-8 месеца, както става при по-едрите бебета  е коректно да купите стол 0-18 кг (той може да се монтира и с гръб на движението и по посока на него). Столчета 13-18 кг - няма такова животно на пазара. След годинка може да се сложи детето в стол 9-18 кг и да си гледа по псока на движението.

За забелването направо не ми се коментира....това със забелването и дърпането, за мен е варварски метод, който  може да доведе до много осложнения, особено при евентуално вторично залепване в по-късна възръст, възпаления и все такива неприятни неща.... За мен тази статия както и инфото от темата за фимозата в здравния подфорум са били водещи http://www.bg-mamma.com/site/content/view/966/53/

За крачето...не знам защо трябвало бебето да се държи за крачето...
За лъжичката - съгласна съм, че храната, различна от мляко от първата му хапка трябва да се дава с лъжица....все съм се чудела на това хрнене с каши и пюрета от биберон....

# 20
  • Мнения: 9 904
аз ще добавя само, че антибиотичните прахове за пъпче все повече се отричат и е достатъчен само спирт.
мазането с крем след акане може да се налага след всяко акане, не само след баня - има бебета, които от поглед се подсичат.
и, детето спокойно може да се храни в скута на майката, не фронтално. Всъщност така започнах захранването, първите ни опити с лъжичка.

Общи условия

Активация на акаунт