Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
Знаете ли, че на запад се е наложило като масова практика преди планирана бременност да се правят пълни изследвания? Как е при нас? Болшинството от българските жени в даден момент решават, че искат бебе и...започват. При някой се получава скоро, но какво става с тези, при които не се получава или завършва лошо? Чета на разни места във форума - "не го мислете; ако не стане да 1г. тогава отидете на преглед; няма смисъл от ОВУ тестове, графики ит.н; спокойствието е важно; не се вманиачавайте" и прочее. Да ви кажа моето мнение: повечето спонтанни аборти биха се избегнали, ако са направени предварителни изследвания. Моя приятелка 1,5 година лекува упорити гъбички, причинени от силен антибиотик след спонтанен аборт, който пък е вероятно следствие на поликистозни яйчници. Никак не и е лесно милата, а годинките минават. Лесно е на момичета под 22г. да съветват останалите, а за тези с проблеми времето си минава в ходене по мъките. И защо да не си увеличим шансовете за бебче като може? - не разбрах къде е проблема. Та нали затова се нарича "планирана бременност" и какви са тези работи за "любовта"? Да не би ние, които използваме горепосочените методи за следене на овулация да не обичаме мъжете си? Има хора, които просто не искат да оставят всичко на случайността, какво лошо има в това!!!!!! Извинете ако съм била груба, но това е моето мнение и исках да го сподела! Успех на всички настоящи и бъдещи мамички!!! Hug Hug Hug Hug Hug

# 1
  • Мнения: 191
Здравей,
е да се изкажа по въпроса.Никой не е казал, че преглед не се прави преди забременяване, но едно момиче което няма кой знае какви проблеми и има хубави резултати от необходимите изследвания - цитирани тук някъде из форума, на дали трябва да става параноичка и да си прави някакви сложни или скъпо струващи изследвания от първия месец в който пробва.Лекарите са преценили, че една година е срока в който ако не забременееш трябва да направиш допълнителни изследвания и да се консултираш допълнително, за тези които са над определена възраст срока е 6 месеца.
А за тестовете за ОВУ незнам някой да е казал, че няма нужда да си правиш това е личен избор, за да увеличиш шанса!
Е изказах се благодаря за вниманието bowuu
Успех на всички Hug

# 2
  • Мнения: 2 381

Знаете ли, че на запад се е наложило като масова практика преди планирана бременност да се правят пълни изследвания? .......................

Чета на разни места във форума - "не го мислете; ако не стане да 1г. тогава отидете на преглед; няма смисъл от ОВУ тестове, графики ит.н; спокойствието е важно; не се вманиачавайте" и прочее.

Да ви кажа моето мнение: повечето спонтанни аборти биха се избегнали, ако са направени предварителни изследвания.


Здравей,
 
Никъде в Европа, нито в който и да е друг континент правят пълни изследвания преди започване на опитите. Цитонамазка и обикновен гинекологичен преглед са достатъчни, ако не се лекуваш от друго в момента. Тогава ти връчват и принаталните витамини (ФК).

В много клиники не предприемат действия ако отидеш преди 1 година целенасочени опити ако си под 35 и 6 месеца над 35 години.

Спонтанните аборти са следствие на хромозомни аномалии, а не на неизлекувани гъбички или каквото и да е било.

Ако нямаш повод за притеснение не си създавай такова. Животът е не е толкова сложен.  Simple Smile

# 3
  • Мнения: 133
Спонтанен аборт, заради поликистозни яйчници?!?!?  Laughing Party
Смятам, че всяка уважаваща себе си жена, след като реши да има дете си пуска изследвания за болести - токсоплазмоза, хламиди и СПИН в общия случай... останалото е леко патетично!

# 4
тук се правят и кръвни изследвания
правят се са спин, хепатит, токсоплазмоза, имунност към рубеола, средиземноморска анемиа, инфекции, много са
важно е да се знае каква е ситуациата и трябва ли нещо да се предприеме, после е късно
не всички ги правят обаче

# 5
  • Бургас
  • Мнения: 3 158
Спонтанен аборт, заради поликистозни яйчници?!?!?  Laughing Party
Смятам, че всяка уважаваща себе си жена, след като реши да има дете си пуска изследвания за болести - токсоплазмоза, хламиди и СПИН в общия случай... останалото е леко патетично!
Цитирам част от статия в Зачатие за поликистозата:
"БРЕМЕННОСТ И СПЯ

Честотата на спонтанните аборти при жени със СПЯ е по-висока в сравнение със здравите жени – над 45%. Основни причини за това са :

• недостатъчната продукция на прогесгерон, както преди забременяването /води до некачествен предимплантационен ендометриум/, така и след настъпване на бременността. По тази причина е необходим контрол на прогестероновото ниво в кръвта и при необходимост прилагане на адекватно заместително лечение - Дуфастон или естествен прегостерон.

• повишената инсулинова резистентност и повишените нива на инсулина или кръвната захар могат да доведат до некачествена овулация и непълноценна яйцеклетка, а също така и до нарушения на ембрионалното развитие. Приемането на метформин в първото тримесечие на бременноста може да намали честотата на спонтанните аборти от 45 на 9 %. В някои случаи метформинът се прилага през цялата бременност. Не се разрешава употребата на метформин по време на кърмене."
Не виждам нищо смешно в темата /визирам емотиконите по повод спонтанния аборт/
Малко са жените, които изследват токсоплазмоза преди започване на опитите за забременяване; малко са и лекарите, които дават съвет да се направи това изследване, за съжаление.
По темата - 1 година опити при стриктно следене на овулацията, ми се струва прекалено дълъг период за изчакване. Благодарение на информацията тук и в Зачатие започнах да търся причините за неуспеха на 5-тия месец от целенасочените ни опити и все още изникват нови проблеми; не мисля, че ако бях изчакала година, те щяха да се разрешат от самосебе си. Последното нещо, от което има нужда едно момиче с 5-6 месеца неуспех при засичане на овулация, са подигравките, че е патетична. Казвам го от личен опит и вероятно се изказвам прекалено остро, но точно днес една "приятелка" ме обвини, че насилвам природата и търся под вола теле след почти година неуспешни опити и как трябва да спра да се изследвам и да чакам чудото да дойде от самосебе си, когато му е писано.
ushco , съжалявам, че точно теб цитирах, но въпросните емотикони ми се виждат съвсем не на място по отношение на болката от един спонтанен аборт.

# 6
  • Мнения: 112
И аз искам да изкажа своето мнение по въпроса. Наистина е важно да знаеш, че всичко е наред с изследванията ти, но не и да се вманиачаваш. Аз лично изтичах при доктора още след 2-рия месец на неуспех и се почнаха едни изследвания, които показаха, че няма причина да не става. Но докато траеха тези фоликулометрии, изледвания на хормони и прочие, аз толкова се изнервих (междувременно минаха още няколко месеца), че докторът каза да си почина малко и бебето ще стане. Сега от 2 месеца "си почивам" и се чудя как да не се поддам на изкушението да си меря температурата и да си правя тестове за овулация. Наистина е необходимо много спокойствие, доказано е , че психически можеш да попречиш на процесите.
Но все пак всеки сам решава как да действа. Аз лично се опитвам да не мисля за това...но не успявам...
Успех на всички!

# 7
  • Мнения: 1 436
Петя, според мен изваждаш нещата от контекст. Това за изчакването обикновено се отнася за момичета, които, примерно, тръгват на цветна снимка и пращат мъжете на спермограма след 5 месеца опити. Никой не агитира да се избягват прегледите по принцип. Напротив, моето впечатление е, че повечето момичета, които пишат тук ходят редовно на профилактични прегледи  Peace.

# 8
  • Мнения: 1 854
Петя, незнам за кои страни от Запада говориш, но за Холандия това определено не важи!
Тук ако една жена иска да се прегледа преди да забременее дискретно я отпращат като и казват, че ако до 2 години не може да забременее и е все още под 35 години, тогава могат да я изследват(абсолютно говоря от личен опит).Тук ако една жена спре контрацептивите лекарите твьрдят, че веднага може да започне с опитите!Тук дори и по време на бременоста надуват главите с предимствата за раждане вкьщи и контакта с гинеколог е абсолютно невьзможен, ако не се стигне до много тежко развитие на бремеността!Всичко се следи от акушерки, те израждат сами!Освет изследванията, които се правят в началото на бремеността за СПИН,хепатит и останалите които gioia е изредила, друго няма!Ако някой има кьсмета да са му взимали проба за урина, то това или е било защото се е вьрнал в БГ или защото е имал специални медицински показания за това!В БГ има много повече варианти!За сметка на това холандките не се шашкат като бьлгарките и имат сляпо доверие вьв системата.Годишни профилактични прегледи сьщо не се правят.Може всичко това да звучи ужасно немьрливо, но си е чистата истина и се подписвам под него!Дано в останалите Европейски страни да е по розово!
Сьгласна сьм с теб, че с един преждевременен профилактичен преглед биха са предотвратили мн.проблеми, но тук дори казват, че дори и по време на бремеността да има жената хламидия си има хапове за това ако е необходимо.И аз бях бясна в началото като дойдох, но сега само се моля да сме живи и здрави и да не дава Господ болести и мед.усложнения на семейството ми!А най интересното е, че няма частна практика тук и не може да се ходи на няколко лекари, в няколко болници!Сьщо така тук личния лекар е Бог и той решава да коли и да беси и в повечето случаи е неутрален и не взима надьлбоко нещата.За мен културния шок не беше нищо за сметка на шока който още преживявам от здравната система тук!
Кьсмет на всички бебеправещи, бебеочакващи и бебеимащи момчета!

# 9
  • Мнения: 989
Цитат на: Goldie
По темата - 1 година опити при стриктно следене на овулацията, ми се струва прекалено дълъг период за изчакване. Благодарение на информацията тук и в Зачатие започнах да търся причините за неуспеха на 5-тия месец от целенасочените ни опити и все още изникват нови проблеми.

Подкрепям напълно  Peace  И аз на петият месец отидох на преглед, при който ми откриха анатомична аномалия, която по принцип, както ми обясниха след това се води причина за стерилитет само ако не се открие друга - е, аз започвам да я търся тази друга причина, защото и моите годинки напредват и да стоя и чакам чудото да се случи просто ей така, напук на проблема едва ли ще ми е от голяма полза. И да, Juturna, "заведох" мъжът си на спермограма, е не беше на петия, а на шестия месец, защото ми предстоеше стимулация и евентуална операция. Държа да отбележа, че и той сам настояваше за това, смятайки, че няма да допусне да се подлагам на операции и други подобни процедури в случай, че той има проблем със спермограмата. Сега ми предстои и цветната снимка. Смятам, че никой няма право да критикува поведението ми в случая пък и и по принцип. Дали ще си чакаш кротко едната година или ще предприемеш мерки по-рано си е въпрос на личен избор.  Peace
P.S. Съжалявам за резкият тон - обичам ви всички!

# 10
  • Мнения: 1 436
И да, Juturna, "заведох" мъжът си на спермограма, е не беше на петия, а на шестия месец, защото ми предстоеше стимулация и евентуална операция. Държа да отбележа, че и той сам настояваше за това, смятайки, че няма да допусне да се подлагам на операции и други подобни процедури в случай, че той има проблем със спермограмата. Сега ми предстои и цветната снимка. Смятам, че никой няма право да критикува поведението ми в случая пък и и по принцип. Дали ще си чакаш кротко едната година или ще предприемеш мерки по-рано си е въпрос на личен избор.  Peace

Scarlet, най-малкото критикувам теб или някой друг за предприетите мерки  bouquet. Исках да отбележа, че общото мнение във форума не е, че по принцип не трябва да се ходи на лекар. Струва ми се, че Петя е прочела, как някой, някога е казал, че на теория трябва да се изчака година за по-сериозни изследвания и е решила, че сме против всякакви изследвания.

# 11
  • Мнения: 989
Juturna, извинявай, мила  Hug  Просто се афектирах, тъй като напоследък тези предстоящи неща много ме притесняват и като, че ли съм започнала леко да се озлобявам на тема "Защо на мен"  Embarassed 

# 12
  • E-CLM & CH-VD
  • Мнения: 3 045
Ами аз мисля, че мисля като европейка (малко тавтология се получи, но няма начин Peace)

Та аз като примерна мислеща европейка чинно си отидох при гинеколожката да я уведомя, че спирам с хапчетата и скоро ще започнем с правенето на наследника. Освен изписването на ФК, и нормалния гинекологичен преглед (вагинален ехограф + цитонамазка), не получих нищо друго, освен пожелания за скорошно бебе. И толкова за европейското мислене.  Mr. Green

# 13
  • Мнения: 2 825
Къде е тази Европа, където правят всички тези неща преди бременност ????
Момичета, моля ви информирайте се малко, преди да пускате такива теми, или изопщо не ги пускайте !!!
Подписвам се с две ръце под поста на Небенцето и при мен е от ЛИЧЕН ОПИТ !!!

# 14
  • Мнения: 2 120
Хайде сега, та ние винаги сме били в Европа и европейци. Това, че ни приеха в Европейския съюз няма нищо общо с бебеправенето.
От личен опит и наблюдения ви казвам, че ако ще стане бебе ще стане и без много пънене, но ако има проблем, то ще трябва да се лекува, а след това пак няма гаранция кога ще се получи.
И още,аз като съм правила купища изследвания заедно с мъжа си от 8 години постоянно всяка година и нямаме проблем да съм забременяла случайно?  И това при планиран секс, перфектни изследвания, снимки, спермограми и  бях много по-млада като започнахме, изобщо всичко по `Европейски`, нещо да има на лице. НЕ.
 Божа работа е понякога, мисля аз.

# 15
  • Мнения: 6 390
И аз да дам един глас за европейките  Laughing
За пръв път чувам, че някъде се правят пълни изследвания като решиш да правиш деца, пък то било даже масово разпостранено Thinking
Цитонамазка и обикновен гинекологичен преглед са достатъчни да се правят 2х в годината, и те пращат по живо по здраво поне година да работиш целенасочено за деца без да те закачат Wink
Да не говориме, че в Европата  масово се ражда първо дете след 30.г.  Wink

# 16
  • Мнения: 1 840
Божа работа е понякога, мисля аз.
Peace

# 17
# 18
Хей,
аз не живея в България и въпреки това не съм чувала за пълни изследвания, не че съм се решила на бебе все още, но ходих да се консултирам с лекаря си по този въпрос и той ми каза, че изследванията, които се правят 2 пъти в годината са ми достатъчни и мога да спра хапчетата в момента, в който реша да забременея.

# 19
  • Мнения: 1 792
Петя аз съм на 24години.започнахме сериозни опити от преди 1 година.Аз също съветвам много от момичетат да не се вманиачават,защото половината от нещата които правим са излишни.ако имаш нормален цикъл и всичко ти е наред не ти трябва всЯка сутрин да си вреш термометъра в задника преди да целунеш мъжа си за добро утро.но е факт че доста жени са мърли по отношение на профилактичните прегледи.ВСЯКА ЖЕНА БЕЗ ИЗКЛЮЧЕНИЕ ТРЯБВА ДА ХОДИ 2ПЪТИ В ГОДИНАТА НА ПРОФИЛАКТИЧЕН ПРЕГЛЕД.ако уважава себе си,тялото си и партньора си.
майка ми е живия пример-не беше ходила с години на лекар и с 300зора е замъкнах и се оказа че има проблем.добре че на време е хванахме та сега всичко е ок(да чукам на дърво)
та мисълта ми е когато съзнателно се започнат опити за "БИОЛОГИЧНА ЕДИНИЦА"се прави един ротинен преглед и ако всичко  е наред и ако цикъла  е редовен спокойно може една година да не се обременя като нас.
УСПЕХ НА ВСИЧКИ В МИСИЯТА-"ЛОВЕНЕ НА ЯЙЦЕТО"
А НА ТЕЗИ КОИТО СА Я ИЗПЪЛНЕЛИ-ЛЕКА БРЕМЕННОСТ И ЗДРАВИ БЕБЕШОЦИ Hug

# 20
  • Мнения: 1 209
УСПЕХ НА ВСИЧКИ В МИСИЯТА-"ЛОВЕНЕ НА ЯЙЦЕТО"
А НА ТЕЗИ КОИТО СА Я ИЗПЪЛНЕЛИ-ЛЕКА БРЕМЕННОСТ И ЗДРАВИ БЕБЕШОЦИ Hug

 Peace

# 21
  • София
  • Мнения: 5 289
Аз също знам, че е добре поне 1 път на година да се ходи профилактично на гинеколог + елементарни кръвни изследвания.

В интерес на истината последните няколко години работодателят ни осигурява (както е по закон) тези прегледи в определна клиника и аз лично се чувствам спокойна. Да не споменавам, че поради операция на черния дроб ходя допълнително всяка кодина на контрола (кръв + ехограф, където преглеждат и "надолу") - какво повече да направя преди началото на опитите? Пия фолиева киселина и обичам мъжа - това е засега. Каквото сабя покаже.

В резюме: считам, че нормалните профилактични прегледи следва да се правят независимо дали се "работи" за бебе или не.

# 22
  • Мнения: 3 098
Подписвам се с двете ръце под всеки един постинг на мамите в 4ужбина.
Оранжево небето е написала то4но това,което бих написала и а,ако не ме беше изпреварила. Wink
Моми4ета,адски Щастливки сте,4е бременеете и Ще раждате в България. Peace
Едва ли бихте го разбрали,ако не сте се сблъсквали с бездушието на "европейските"лекари.

# 23
  • Мнения: 4 700
Марица, недей да слага6 всички европейски лекари под един zнаменател. Аz в БГ какви лекари съм видяла... да ти настръхне косата. Тук в Германия съ6то ги има. Човек когато търси намира. Аz ходя на ендокринолог само в България и то само преи един, но на гинеколог ходя в Германия. Важно е да намери6 ТВОЯ лекар.

Относно прегледите преди zабременяване съм на мнение, че трябва да се отиде на лекар. Да се направи иzследване zа хламидии, цитонамаzка, гъбички и микробиология. Просто zа6тото е опасно zа плода, ако я има някоя от тézи болести. Но пък да се пускат хормони, да се правят цветни снимки и какво ли о6те не, е това ми се струва малко преувеличено.  #Crazy Че то човек 6те се раzболее само от ходене по доктори. А да не говотим, че парите zа теzи иzследвания 6те са необходими zа бебето. И тук в Германия правят точно това. Причини се търсят чак ако са минали много, много месеци (най малко година)

Успех на всички кандидатмами.   bouquet

# 24
  • UK
  • Мнения: 1 351
 Офффф..... защо толкова остро... никой не е казвал, че изследвания не требва да се правят  Peace
 Единственно за Европата знам, за англия, че на 2 години ти взимат задължително цитонамазка... сега брат ми и снаха ми започнаха опитите за бебе ( да се похваля аз де  Laughing ) и снаха ми ходи при доктора си в Лондон да го пита за някакви изследвания и той я отпрати и и каза, че ако до 1-2 години няма резолтат тогава пак да се върне  Thinking
 Аз също съм имала спонтанни аборти и след като съм направила многото изследвания и какво пак си го изгубих бебенцето  ooooh! но ако трябва да се случи ще се случи...
 Стискам на всички ви палци....

 П.С. само не разбрах какво беше това че под 22 даваме съвети  newsm78 не сме ли равни в тази борба и в мъката си  newsm78

# 25
  • ENGLAND
  • Мнения: 4 102
  Единственно за Европата знам, за англия, че на 2 години ти взимат задължително цитонамазка...
Малко си в грешка, на всеки 5 години.
И аз да се присъединя към европейските мами. В Англия само трябва да се молиш да не опираш до тяхната здравна система, не само няма да ти помогнат, но могат и така да те объркат. Sick
 Бъдещи мами, молете се само да не сте като в Европата. Лекари има и добри и лоши, но здравната система е боклук.
Само един пример. След 3-месечно чакане за  гинеколог, прегледа беше разговор за 5 минути, а на конкретните ми въпроси не можа да отговори. Лекарят беше ръководител на тийм към университетката болница.

# 26
  • София
  • Мнения: 2 381
Само един пример. След 3-месечно чакане за  гинеколог, прегледа беше разговор за 5 минути, а на конкретните ми въпроси не можа да отговори. Лекарят беше ръководител на тийм към университетката болница.
Ега ти!  #2gunfire

# 27
  • Мнения: 4 700
Ами аz zа това в Германия ходя само при нормални лекари. Никакви професори, доценти и ръководители на катедри и тем подобни. Чака6 месеци zа час и после те притупват на бърzо, zа6тото си касов пациент, няма6 някаква сериоzна болест върхо която да напи6ат докторат и много малко пари 6те вzемат zа теб.  #Cussing out

# 28
  • Мнения: 9 095
Само едно нещо ще допълня: не знам да има друга държава, която така да се отнася към проблема, наречен стерилитет, както БГ. Изключвам ин витро "аферата" на НЗОК, имам предвид, че специалистите ни по стерилитет са ненадминати (за мен) - и никой от тях не съветва да си затваряш очите и заравяш главата, игнорирайки фактора време. Имам наблюдения за Испания и Англия...от тази гледна точка се радвам, че живея в БГ. Както се радвам и че имам достъп до Интернет - иначе хич нямаше да знам какво аджеба е "планирана бременност'' и какви изследвания предполага тя...
Колкото до профилактиката и здравната култура - зависи от човека, а не от държавата. Аз като имам желание да си правя прегледи, ако трябва ще си платя и няма да разчитам на Касата, а няма да седя и да се надявам да съм здрава. Пък тя касата си е определила какво значи профилактика - ето, полагат ти се годишно най-основните неща, пък и даже да попаднеш на най-некадърното джи пи, което си мисли, че нямаш нужда от профилактика и не ти пуска ПКК - струва 8 лв това изследване...та, въпрос на себеуважение е това Simple Smile Пък хич даже не трябва да споменава факта, че в Бг имаме пълна свобода по отношение на лекари и клиники - сга решавам че ми се ходи на док, утре съм на док, кефне ми да ида на ехограф - отивам още утре сутринта. Та пак ми стана хубаво, че съм в БГ Simple Smile

# 29
  • Мнения: 3 988
Само един пример. След 3-месечно чакане за  гинеколог, прегледа беше разговор за 5 минути, а на конкретните ми въпроси не можа да отговори. Лекарят беше ръководител на тийм към университетката болница.

В Германия също се чака доста за първи преглед, т.е. ако не си пациент на съответния лекар. След първия път обаче няма проблеми с по-скорошни дати за преглед или консултация.

По темата:
Аз съм на мнение, че при планувано забременяване трябва да се направят хормони, цитонамазка, хламидии.
Не може да си с висок ПАП или висок пролактин и да си казваш, че след раждането ще се занимаваш с тези проблеми, защото до раждане и изобщо до забременяване може да не се стигне.

# 30
  • Мнения: 7 914
Знаете ли, че на запад се е наложило като масова практика преди планирана бременност да се правят пълни изследвания?

за кой 'запад" става на въпрос.... понеже аз съм на "запад"-а  и  "пълен преглед" дори и като бременна не съм получила  Crossing Arms
за цитонамазка те викат след като навършиш 30 и това е! а за обикновен гинекологичен преглед си е мечта  Crazy
 да не говорим , че когато ти вземат кръв да речем за хемоглобин....друго не се изследва... smile3521
 да не говорим, че след като се лекувах  от ПКЯ с противозачатъчни и прогестерон ( от БГ понеже тук не ми обърнаха никакво внимание) и им казах че ми закъснява и се съмнявам че може би съм бременна( не бях)... ме отпратиха с думите:" ако не ти дойде до 6м ...се обади отново"
а когато отидох бременна... до 12 г.с. не ми направиха дори и тестче да видят аз дали въобще съм бременна или  се преструвам на такава.... и ето вече ще раждам ама да речем пълна кръвна картина не са ми правили  Mr. Green Mr. Green Mr. Green
и акто факт да спомена, че в тази западна страна 90 % от бременните не виждат гинекелог, а да имаш преглед с такъв трябва наистина нещо да ти е вред ( не говорим за ниски плаценти и тн).. всичко се доверява на акушерки, които колкото и да са кадърни не са гинеколози!!!!

 Peace Peace Peace

# 31
  • Мнения: 7 914
Аз понеже винаги отговарям след  автора и чак тогава чета цяла тема виждам, че Оранжево небето е отговорила преди мен... та моя постинг е с малко по-лична информация  Peace

# 32
  • Мнения: 802
petia koleva , аз нещо не разбрах само за кой ЗАПАД говориш ?!
 коя страна по - точно имаш предвид ?!  newsm78

# 33
  • София
  • Мнения: 3 524
Направо се зачудих какво да отговоря и аз, май повечето е казано вече. На Петя просто и е прикипяло и си е изляла душата тук. В крайна сметка всеки има право на това, както и 22 годишните и 32 годишните и т.н. годишните- да дават съвети- защото не питай старило, а питай патило.
Когато забременях сега а и предишния път, излседванията които съм си правила са тези които сте обсъдили вече, нищо по-специално и в крайна сметка  и те са въпрос на лична преценка- помислете за десетките (за БГ а че и по свеата) и не знам колко още случаи (включително от малцинствата) които си забременяват без грам такива изследвания и какво от това?
Дара каза- това си е Божа работа...

# 34
  • Мнения: 121
При моята гинеколожка (тук у немско) никакво предложение за пълни изследвания не съм имала. След профилактичния преглед, който ми направи й споделих, че смятаме да бебеправим и попитах директно дали трябва нещо друго да пия освен фолиева к-на. Отговора беше - не. Попита ме дали съм имунизирана против рубеола (аз съм я преболедувала) и в движение ми бе пожелано до скоро виждане и така всичко приключи. Не трябва да се смята, че извън БГ някак си лекарите повече ги е грижа за пациентите от здравните каси. Тук поне такова нещо не съм забелязала.

# 35
  • Мнения: 2 723
Когато решихме, че искаме да си имаме бебе отидох на пълни изследвания, кръвни и гинекологични... На частно, защото държавата не плаща такива лиготии...
Имам един аборт вследствие на гинекологично възпаление, така че не си струва риска  Naughty

# 36
  • Карлово
  • Мнения: 4 034
Не знам за западната Европа, аз и тук си се чувствам европейка. Две години правихме бебе, но то стана в момент, когато според спермограмата не може да стане. Бях си правила рутинните изследвания и всичко си беше ок. Забременях точно в дните, когато правиха спермогарама на мъжа ми, а уж показателите бяха лоши. Понякога наистина си е Божа работа.
Успех на всички в бебеправенето!

# 37
  • Мнения: 340
Само едно нещо ще допълня: не знам да има друга държава, която така да се отнася към проблема, наречен стерилитет, както БГ. Изключвам ин витро "аферата" на НЗОК, имам предвид, че специалистите ни по стерилитет са ненадминати (за мен) - и никой от тях не съветва да си затваряш очите и заравяш главата, игнорирайки фактора време. Имам наблюдения за Испания и Англия...от тази гледна точка се радвам, че живея в БГ. Както се радвам и че имам достъп до Интернет - иначе хич нямаше да знам какво аджеба е "планирана бременност'' и какви изследвания предполага тя...
Колкото до профилактиката и здравната култура - зависи от човека, а не от държавата. Аз като имам желание да си правя прегледи, ако трябва ще си платя и няма да разчитам на Касата, а няма да седя и да се надявам да съм здрава. Пък тя касата си е определила какво значи профилактика - ето, полагат ти се годишно най-основните неща, пък и даже да попаднеш на най-некадърното джи пи, което си мисли, че нямаш нужда от профилактика и не ти пуска ПКК - струва 8 лв това изследване...та, въпрос на себеуважение е това Simple Smile Пък хич даже не трябва да споменава факта, че в Бг имаме пълна свобода по отношение на лекари и клиники - сга решавам че ми се ходи на док, утре съм на док, кефне ми да ида на ехограф - отивам още утре сутринта. Та пак ми стана хубаво, че съм в БГ Simple Smile


Стеф, не е толкова лесно да се направи категорично заключение. Аз си мисля, че здравето на европейките КАТО ЦЯЛО е по-добро от това на българките и съм на това мнение, защото на запад се изписват много по-малко лекарства. Ако може, не ти изписват нищо. (Ходиш и си трошиш нервите, а минават години, докато разбереш, че това е било в твой плюс, но ти в яда си не си успял да го получиш.) Това оказва влияние. Иначе не бих могла да си обясня защо се шегуваме, че холандките ходят на гинеколог веднъж на петилетка... Представете си ако наистина имат проблеми, дали ще го правят. А това течения, гъбични, някои инфекции хващат най-вече жени със слаб имунитет. Не ми се иска да затъвам по темата, но аз съм на мнение и че дори някои по-сериозни венерически болести не ловят тези, които имат силни организми и не са се тъпкали с антибиотици при всяка настинка. Имам такава приятелка, която ми сподели, че колкото безразборен секс е правила, необезопасен и за по 1 нощ, се чуди как никога не е хващала нищо, никакви течения, напълно здрава. Но нейните родители от малка са приели здравето и много сериозно и тя никога не е пила лекарства. Няма и понятие от повечето гинекологични проблеми, защото не и се е налагало да се осведомява.

И ето ти един голям фактор за средната продължителност на опитите за бебе. Поне няколко месеца могат да се скъсят от добро общо здраве, още няколко от притесненията дали ми има нещо. Тези притеснения понякога разклащат хормоналния баланс и така нещата се навързват. При някои жени наистина има проблеми, които не биха могли да бъдат избегнати, но е по-скоро тъжно, че клиниките за лечение на стерилитет растат като гъби в родината...значи има търсене и нужда... Хората се настройват все повече, че и те може да имат проблеми. Дуфастон, Утрогестан и т.н. се изписват ей така на око, дават се в първите седмици на установяване на бременност... За сравнение, в Холандия до 12та седмица не се изписва нищо такова, защото се смята, че в това време ако стане аборт, то най-вероятно си има основателна причина. С тази позиция се правят и грешки, но другото, в което са силни тук на запад е вниманието, което оказват на жени, загубили бебе и жени с доказани здравословни проблеми. Не само физически, но и емоционално и психически грижата е невероятна. В общия случай не се плаща/доплаща освен месечната сума на осигуровката, независимо колко време, изследвания и прегледи получаваш. Всичко това само ме кара да желая да не ми се налага да получа цялото това внимание. Защото тогава нещата наистина няма да са в ред...

Така че на първо място да се молим да сме здрави наистина, а ако не сме - пътища много... този и онзи е виновен...

Хайде горе главите на всички  Hug

# 38
  • Мнения: 9 095
Пух, права си за всичко Peace
Но си мисля, че не е редно да се сравняваме с никого, в която и да е държава.
Ние живеем в БГ, дишаме си този въздух, живеем в тези условия, работим тази работа, имаме тези проблеми - другаде е по друг начин.
Ако холандката си живее живота, при мене не е така и съответно аз съм склонна към чести болести, например. И обратното.
Ако германката страда от наднормено тегло, пък аз съм в нормата - познай кой трябва да си обръща повече внимание на здравето Simple Smile
Така че, глупаво е да се сравняваме с който и да било, всеки е сам за себе и - и като манталитет, и като здравна култура, и като психическа нагласа - има жени, дето не знаят какво е цервикална слуз, забременяват от първия път, а може и цяла бременност да минат без нито едно изследване и без ехограф...не мога да си го обясня този феномен, или е късмет, или е здрава психика. А ние дето знаем много - психиката е натоварена с информация, предварително си пускаме филми в главата...това е нож с две остриета: понякога блажени са невежите, но друг път, ако йм дойде нещо на главата...да ги пази Господ, в такива случаи по-добре да си запознат с някои неща, нищо че ти тежат на психиката Crazy

# 39
  • В Сънландия
  • Мнения: 1 445
Та по въпроса за изследванията.Майка ми си е правила всички изследвания когато е забременяла с мен и от лекарска гледна точка препоръките са били - аборт.кръвните им групи с тази на баща ми са били напълно несъвместими и въобще вероятността да имат деца, пък то било и здрави още по - малкото е била почти нулева според медицината и изследванията.Е аз съм се родила жива и здрава и сестра ми също(лека и пръст, тя почина при нещастен случай!)...Ако майка ми е последвала съветите на медиците, нямаше сега да Ви пиша тук мили дами....

# 40
  • Мнения: 9 095
На некадърни лекари всеки може да попадне...

# 41
  • Мнения: 340
Пух, права си за всичко Peace
Но си мисля, че не е редно да се сравняваме с никого, в която и да е държава.
Ние живеем в БГ, дишаме си този въздух, живеем в тези условия, работим тази работа, имаме тези проблеми - другаде е по друг начин.
Ако холандката си живее живота, при мене не е така и съответно аз съм склонна към чести болести, например. И обратното.
Ако германката страда от наднормено тегло, пък аз съм в нормата - познай кой трябва да си обръща повече внимание на здравето Simple Smile
Така че, глупаво е да се сравняваме с който и да било, всеки е сам за себе и - и като манталитет, и като здравна култура, и като психическа нагласа - има жени, дето не знаят какво е цервикална слуз, забременяват от първия път, а може и цяла бременност да минат без нито едно изследване и без ехограф...не мога да си го обясня този феномен, или е късмет, или е здрава психика. А ние дето знаем много - психиката е натоварена с информация, предварително си пускаме филми в главата...това е нож с две остриета: понякога блажени са невежите, но друг път, ако йм дойде нещо на главата...да ги пази Господ, в такива случаи по-добре да си запознат с някои неща, нищо че ти тежат на психиката Crazy


Стефи, ти също си права Simple Smile Исках да допълня дискусията от друг ъгъл, а и темата беше за европейката, която... Европейката (да речем в частност холандката, по която мога да съдя и донякъде германката) главно мисли много по-позитивно и е по-спокойна от нас. Като казвам това, имам предвид че те го получават като възпитание и вече си имат традиции в позитивизма. То не може да се обясни, а трябва да се наблюдава за известно време. Така е и със здравната им система. НО! И те си имат недостатъци, за които не искам сега да говоря, че ще се натоваря много.

Идеята ми е, че здраве и нагласа са обратими до някаква степен и ние сами сме отговорни за това. И далеч нямам предвид само да ходим на лекар превантивно, да сме осведомени и да правим всички вьзможни изследвания. Просто изводите, които се иска от нас да направим не са само за физическото ни състояние... господ бие ли бие самарите.

Общи условия

Активация на акаунт