Подялба на имот

  • 2 325
  • 44
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • Мнения: 35
Здравейте, искам да се консултирам и с потребителите тук, в случай че някой е минавал през такава ситуация. Вуйчо и вуйна се разделят преди над 20 години и официално развеждат миналата година, за да може тя да де опитва да го съди за каквото й хрумне. За момента, разбира се, крайно неуспешно. По време на брака принудиха майка ми да се откаже от апартамента, собственост на баба и сега след смъртта на баба, вуйна ми има право на 1/3 от него. Вуйчо не иска да го продава, защото смъртта у му тежи и това е нещо, което иска да запази от нея. Вуйна ми настоява за продажба и е намерила оценител, който да го оцени за 110000, нещо не особено реално за град като Сливен. Вуйчо предлага да й даде 30, дори 35000, които да изтегли, само и сако да не го продава, но тя отказва. Няма да давам мнението си за жената, ще кажете, че всеки е прав и има своята версия. Но за мен жена, била неморална в брака си, която от 20 години не живее с този мъж, която си получаваше редовно огромна издръжка, е крайно нагло да му извива ръцете така и то в такъв момент, без грам емпатия. Той е в Чужбина в момента и не знае какво да прави. Има ли как да наеме независим оценител за оценка и да я накара да вземе 30 процента, без да го продава? Тя може ли да оспорва оценката? Или двамата трябва да са съгласни кой да е оценителя? Ако нямат съгласие какво се случва? Как може да се реши спорът без да губи вуйчо имота? Предложих му, ако е задължен да го продаде, да го купя аз и после да ми го предпиша отново, само и само да не го загуби - нямам идея доколко е възможен подобен сценарий. Благодаря предварително на всички, които могат да помогнат със съвет или насока за разрешаване на този конфликт.

# 1
  • София
  • Мнения: 35 195
Как майка ви се е отказала от апартамента?
Ако е по легитимен начин, то вуйната има 50%.

Апартамента може да отиде на съдебна делба, ако няма разбирателство между тях. Вуйчото да си вземе адвокат и да се задейства.

Каквато и да е, има право по закон, вуйчото да не е спал.

# 2
  • Бургас
  • Мнения: 4 074
Не знам за каква делба говорите, след като става въпрос за един апартамент.... вуйната има 30% и иска да ги продаде, така ли....длъжна е да предложи първо на другите съсобственици и ако те откажат да изкупят дела й, може да го продаде на когото си иска... но продава само нейните проценти, не целият имот....цената се определя от продавач и купувач, както се споразумеят, кой какви оценители ще вика си е негов проблем...  Вуйчото насила не могат да го накарат да продава,  вече ако не се разберат и някой заведе дело за съдебна делба  и имотът не може да се раздели, ще има публична продан и всеки може да наддава да го купи, ако желае.

# 3
  • Мнения: 250
Добре де, той като се е водел на бабата, а вуйчото се е развел миналата година официално, вуйната защо има дял ? Нали го е наследил след развода ?

# 4
  • Мнения: 35
От имота по легитимен начин е изключена майка ми преди повече от 20 години, докато са живели заедно. Тогава майка ми я принуждават да подпише документ и да се откаже от него срещу 5000лв ( смешна сума). Вуйчо твърди, че вуйна има право на 1/3 - не 50%. Може аз да не съм разбрала нещо, но е 1/3. Докато баба беше жива, нямаше как да се продаде, защото тя се беше подсигурила да живее в него до смъртта си. Но сега след като почина, вуйната настоява за продажба. Ще се консултираме вероятно с адвокат, проблемът е, че той е в Чужбина и по трудно му е да се справи с този спор. Той иска да й плати 30 000, за да се откаже от имота, но тя държи да се продаде, защото очаква, че може да получи повече пари.

# 5
  • Melmak
  • Мнения: 3 154
Вуйчо ти има нужда от адвокат.

Това, че е в чужбина не значи нищо. Аз с моя адвокат работя онлайн и си пращаме документи по електронен път.

Разбирам, че сте много зле настроени срещу вуйната, ама се успокойте малко. Ако жената е действителен собственик, има право да иска делба. Имайте предвид, че ако заведе дело, тогава още по-зле.

# 6
  • Бургас
  • Мнения: 4 074
Е, значи жената иска да продаде нейните проценти и да вземе пари,  за нея е безразлично дали ще ги продаде   на вуйчото или на друго лице, въпросът е само цената, тя си е определила цена, вуйчото трябва да разбере дали това е пазарната цена, което не е толкова трудно - всеки брокер може да каже приблизително за колко ще се продаде имота, вуйчото трябва да й заяви, че той няма да продава неговата част и да се споразумеят той да купи нейните проценти, просто трябва да постигнат съгласие за цената. Вуйчото трябва да проучи каква е пазарната цена и ако го устройва сумата, която да плати, да предложи на жената да изкупи нейната част, ако тя не е съгласна - нищо не прави и и изчаква да й дойде акълът, тя сама не  може да я продаде, щото никой няма да иска да купи само 30%
На мен са ми съмнителни как се получиха точно тези 30%, дали вуйчото ги е сметнал правилно, ако напишете какви точно нотариални актове имате за имота, ще може да се сметнат точно процентите

Последна редакция: пн, 26 фев 2024, 13:08 от bur02

# 7
  • София
  • Мнения: 35 195
Така изложено, вуйната има 50% и не смятам, че ще се откаже от останалото.

Всички сте големи хора, включително и майка ви е била в пълен разум и съзнание.

# 8
  • Melmak
  • Мнения: 3 154
Вуйната явно иска парите. Може би разчита, че сега имотите са с по-високи цени и ще вземе повече.

Като цяло тя не може да си продаде дяла на когото си иска, апартамент е неделим имот. Най-добре изплатете нейния дял и да ви е мирна главата.

# 9
  • Мнения: 8 913
Тя може ли да оспорва оценката? Или двамата трябва да са съгласни кой да е оценителя? Ако нямат съгласие какво се случва? Как може да се реши спорът без да губи вуйчо имота? Предложих му, ако е задължен да го продаде, да го купя аз и после да ми го предпиша отново, само и само да не го загуби - нямам идея доколко е възможен подобен сценарий.
Може да не се съгласи с оценката, не да я оспорва. Може да поиска друга оценка, могат да се договорят да изберат непознат оценител и да се подпишат, че ще продават/изравняват дяловепо неговата оценка. Оценителите са лицензирани, но все пак оценките се отличават, субективни са. Може да си направи вуйчо една оценка, после вуйната и да вземат средноаритлетично между двете.
Вуйчото не може да ти го продаде без съгласие на вуйната, с цената, с разделяне на сумата, а после ако ти не му го върнеш?(едва ли ще се съгласи, освен това ще плащате 2 пъти разноски големи).

# 10
  • Варна
  • Мнения: 14 548
В този казус остава горчивия привкус на алчност и страх.Подобни случаи се обсъждат с адвокат по вещни дела. За мен е важно да не отстъпвате пред алчността на жена, само заради натиска и. Тя няма кръвна връзка с баба Ви. Винаги такива персони проявяват най- големи претенции. Баба Ви как би реагирала? При  наличие на съсобственици , първо се предлага на тях да се изкупи дела. Т.н.вуйчо правилно е подходил. Той има по- голям дял от имота и е с предимство да взима решения. Мои близки също бяха подложени на натиск да продават. Ще ви споделя панацеята. Първо изключете емоциите и следвайте законовите рамки. Има лицензирани оценители, но защо трябва да се съобразявате с тази жена? Заплашете я със съдебни дела. Там процедурата е дълга и имота ще се продаде по- евтино. Вуйчото не трябва да отстъпва. Тя дори да поиска да продаде дела си, първо трябва да го предложи на вуйчото- съсобственик. Оставете адвоката да е медиатор между двете страни. Той ще защити правата на клиента си.
НЕ МОЖЕ ДА БЪДЕ ЗАДЪЛЖЕН, ДА ПРОДАДЕ ИМОТА СИ!!!

Последна редакция: пн, 26 фев 2024, 17:33 от Viviana91

# 11
  • Мнения: 4 666
Бабата преди или след развода е починала?

1/3, ако има и деца или ако вуйчото и вуйната са наследници, имаше случаи, в които тя като снаха получава по-малък дял. Майка ми има най-малък дял от имот, който е наследен от съпруг и свекърва.

Но си намерете адвокат, защото може и да не е както си го смятате. Вуйната е получавала издръжка без развод 20 години? Защо? Разделени, а той й е давал пари? Имат ли деца? За тях ли са давани парите?

Колко струва приблизително можете да видите веднага, като разгледате обявите за сходни имоти.

# 12
  • Пловдив
  • Мнения: 14 630
Майката няма как да се откаже от нещо, собственост на бабата. Аз не мога да се откажа от апартамента на съседа. Може да е бил на бабата и дядото или само на дядото и след смъртта на дядото майката може да е продала дела си на брат си, в който случай продаденият дял става общ на вуйчото и вуйната, но само той - наследеното от вуйчото си е негово, все едно кога го е наследил. Вуйната не е наследница на бабата.
Не ми излизат отникъде тия 30 процента или 1/3 (идеални части поначало НЕ СЕ изчисляват в проценти и 1/3 не е точно 30%), но вуйчото да се консултира с адвокат. Със сигурност има и такива, които дават консултации дистанционно.

Последна редакция: пн, 26 фев 2024, 14:22 от Магдена

# 13
  • Мнения: 4 666
Да, Магдена е права - ако е бил на бабата, майка ви няма как да се откаже от наследство, докато е жива. Разбирам, че е бил на дядо, който е починал и майката се е отказала от нейния наследствен дял срещу пари, а след това бабата има двама наследници - ако майката пак не се е отказала СЛЕД смъртта й, то собствеността на бабата се дели на тях.

Накратко - вуйчото би имал по-голям дял от майката, но пак няма да е 100%, ако няма отказ от наследство.

Мисля, че авторката има нужда от адвокат. Подозирам, че се опитват набързо да продадат апартамента и да лишат майката от наследство.

# 14
  • Мнения: 236
Четете ги малко тия закони де, затова са написани... Не е винаги "всеки сам си преценЯ".

https://www.pravatami.bg/s/29511

"....ако съм придобил/а имущество по време на брака по наследство (или с дарение), то отново е лично мое имущество. Например, ако съм си купила кола, преди да сключа брак, моят съпруг не може да има претенции върху нея. Той не може да има претенции и върху имот, който по време на брака съм получил/а по наследство от мой роднина."

Т.е когато и да е починала бабата, имотът е лично наследство на вуйчото и вуйната ще да пие една студена вода. Ако и майката да се е отказала от наследството от баща си (теоретично) в полза на вуйната, това е една изключително малка част (не повече от 1/6, при така изложеното). Същевременно никъде не виждам майката да се е отказала от наслодство от майка си - което е вече 1/2 без онази малка част на вуйната. Така че хайде при адвокат, ще ви спести повече, отколкото струва консултацията.

# 15
  • Мнения: 4 666
Мисля, че се сещам откъде решил за тази 1/3:

"ЗН предвижда и още една хипотеза. Според нея, когато съпругът наследява заедно с възходящи и едновременно и с братя и сестри или с техни низходящи, той получава 1/3 от наследството в първия случай и половината във втория."

Но нещо не ми звучи точно като за този случай.

https://www.segabg.com/category-consult/nasledyavaneto-ne-mozhe- … prezhivyal-suprug

Гадаем си, тя снахата не наследява, но ако нещо е прехвърлено от бабата (примерно тоя дял, който са изплатили на майката), не е само наследствените, може би затова има претенции като за обща собственост.

# 16
  • Пловдив
  • Мнения: 14 630
Определено не е за този случай и не знаем дали затова, или по друга причина вуйчото е решил, че е толкова. Авторката, ако иска, да даде по-точни данни за кое чие е било, как е придобито от бабата и как е станало "отказването" от майката, но имам чувството, че и тя ги няма. Най-вече - вуйчото и документите при адвокат.

_____

Да, само ако вуйчото е купил или по друг начин придобил възмездно някакъв дял по време на брака си, половината от този дял е на вуйната. Примерно ако имотът е бил личен на дядото, а след смъртта му бабата и майката като негови наследници са му ПРОДАЛИ всяка нейния дял от по 1/3, или майката да го е продала, бабата да го е прехвърлила срещу издръжка и гледане, тогава вуйната би имала общо 1/3.

Последна редакция: пн, 26 фев 2024, 15:35 от Магдена

# 17
  • Мнения: 2 040
Ако бабата е прехвърлила своята част на сина си срещу издръжка и гледане, докато е бил женен, а е починала след развода му, бившата съпруга пак ли има дял?

# 18
  • Мнения: 236
Ако бабата е починала след развода, аз не виждам никаква логика бившата жена да наследява нещо. Тя не е роднина на бабата по никой начин. По-интересна би ми била хипотезата, когато бабата си отива преди развода на сина си - тогава важат ли запазените части на другите наследници, и също как се разделя (ако изобщо) наследеното в семейството на сина. Но това е вече върло хипотезиране в темата на авторката Smiley

# 19
  • Мнения: 2 040
Вуйната не търси наследство от бабата, а иска своята си част от покупка на имот по време на брака.
Майката на авторката е продала своята част на брат си, докато е бил женен.
Търси се, защо вуйната има 1/3 и аз мисля, че Магдена посочи вариантите.
В първия пост пише, че апартаментът бил собственост на бабата, а от каква част се е отказала(продала за 5000) дъщерята, докато майка и е била жива не ми е ясно🙄

Последна редакция: пн, 26 фев 2024, 18:16 от Чи лу

# 20
  • Пловдив
  • Мнения: 14 630
Ако бабата е прехвърлила своята част на сина си срещу издръжка и гледане, докато е бил женен, а е починала след развода му, бившата съпруга пак ли има дял?
Да.

# 21
  • Мнения: 2 040
А майката на авторката може да опита да развали дарението(ако е дарение), нали?
И ако успее за вуйната ще остане 1/6?

# 22
  • Пловдив
  • Мнения: 14 630
Ако е дарение, вуйната няма да има дял.
Ако е издръжка и гледане срещу 1/3 ид.ч. от бабата, майката може да се опита да го развали поради неизпълнение до размер 1/6 - нейния евентуален наследствен дял от прехвърления от бабата дял. Ако успее, за вуйната ще останат по мои сметки 3/12, за майката - 1/6, а останалото е за вуйчото. Но тогава майката трябва да доказва неизпълнение от брат си, вуйчото, и семейството му, и всъщност не знаем дали има такъв договор, всичко е хвърляне на боб. Wink

# 23
  • Мнения: 2 040
Ако е дарение, вуйната няма да има дял.
Ако е издръжка и гледане ...
Имах предвид дарение срещу издръжка и гледане, а то било договор срещу издръжка и гледане.
Нещо като натуралния акт го докарах😆

Значи, ако майката успее да оспори договора за издръжка и гледане, то ще е само за нейната 1/6? Другата 1/6 от бабата си важи за договора и половината от нея(1/12) отива при вуйната, ясно.
Ами, ако е така, вуйчото големи маневри е правил за да прецака сестра си да не вземе дял, а сега ще трябва го даде на бившата😆

Последна редакция: пн, 26 фев 2024, 19:23 от Чи лу

# 24
  • Мнения: 1 256
Вуйчо предлага да й даде 30, дори 35000, които да изтегли, само и сако да не го продава, но тя отказва.
Аз не разбрах защо вуйната отказва да вземе тези 35000, като това си е почти 1/3 от сумата според оценката, която самата тя е направила?

# 25
  • Пловдив
  • Мнения: 14 630
На инат? Wink

# 26
  • Мнения: 1 256
"Да обичаш на инат", а? Wink

# 27
  • Мнения: 236
Аз не разбрах тази част:
Ако е издръжка и гледане срещу 1/3 ид.ч. от бабата, ...
Защо да е срещу 1/3 ид.ч? Наследявайки починалия си съпруг заедно с двете им деца, бабата не става ли собственик на общо 4/6 (=2/3) от имота? Които 4/6 след това може да прехвърли на сина си срещу издръжка и гледане изцяло (тук не намерих има ли законово ограничение). И ако договорът е спазен, след нейната смърт синът придобива нейните 4/6 + 1/6 от баща си = общо 5/6, като последната 1/6 е била наследството на сестра му от баща им (продадена на вуйната). А ако се докаже неспазване, сестрата да може да се бори за 1/2 от майчиния дял, т.е 2/6 ид.ч?

# 28
  • Пловдив
  • Мнения: 14 630
Цитат
Наследявайки починалия си съпруг заедно с двете им деца, бабата не става ли собственик на общо 4/6 (=2/3) от имота?
Ми ако имотът е личен на дедото - не. Дяловете на тримата му наследници са равни.
Ако е бил общ на дядото и бабата, бабата си има половината от самото начало и наследява 1/3 от другата половина, което е общо 4/6. В тоя случай обаче трудно ще излезе хем майката да се е "отказала", хем вуйната да има точно 1/3. Ако бабата и майката и двете са прехвърлили дяловете си възмездно, вуйната ще има половината от 5/6, което е повече от 1/3. Ако майката се е отказала от наследство, а бабата е извършила възмездно прехвърляне, вуйната ще има 3/8, което пак е повече от 1/3. Освен майката да е дарила своя дял формално на брат си с 5000 лв. плащане под масата, а бабата - възмездно, т.е. продажба или издръжка и гледане.
Гадаем.

Последна редакция: пн, 26 фев 2024, 20:42 от Магдена

# 29
  • Мнения: 2 040
Ако е бил на бабата и дядото, не се получава сметката вуйната да търси 1/3.
Ако е бил на двамата, вуйната ще търси 5/12 по мои любителски сметки.(може и да греша☺️)

# 30
  • Мнения: 35
Здравейте отново и благодаря на всички за коментарите и помощта. И на Магдена за добрия анализ на ситуацията Simple Smile Действително нямах цялата информация, разговарях с майка ми и ако може да й се вярва, тъй като е било преди доста време, а тя няма никакви документи, то е станало точно както Магдена казва. Дядо е починал преди 33 години, баба, мама и вуйчо наследяват имота. Мама се жени, вуйчо се жени. Вуйчо заживява в апартамента, защото е с две деца, а мама е изпратена на квартира, защото е с едно. Вуйна омайва всички и кара вуйчо и баба да принудят мама да си продаде дела срещу 5000лв - казват й, че или ще й дадат толкова, или няма да получи нищо. Мама си продава дела. Баба също продава нейния, но срещу доживотно право да живее в апартамента. Докато тя беше жива, нямаше как да го продадат, въпреки желанието на вуйна ми. Разделят се с вуйчо преди 17-18 години, а тя се развежда официално преди 1-2, за да може да го съди - издръжки, имоти. Засега не успя с изръжката, защото въпреки че накара децата му да лъжат, че не им е давал пари, по банкови преводи се доказа, че е лъжа. През тези години вуйчо прави ремонти, обзавеждане и т.н - действия, които биха вдигнали продажната цена, но за които тя е нямала никакъв принос. Сега го кара да продаде, просто за да му е гадно и се инати да не вземе парите, които той предлага да изтегли и да й даде, за да не загуби това, което е останало от баба. С мама си оправиха отношенията след като той се разведе, тя не търси нищо и няма претенции, искаме само да му помогнем. Ще се консултираме с адвокат, след като майка ми се прибере другия месец от Чужбина. Въпросното оспорване от нейна страна, за да сведем делът на вуйна до 3/12 не знам как може да стане - реално вуйчо ми последната една година направи всичко, за да се лекува баба и беше непрестанно до нея. Няма място за оспорване. Благодаря ви отново

# 31
  • Мнения: 4 666
Вуйната по никакъв начин не може да го принуди да си продаде апартамента. Може да си продаде дела, като първо го предложи на вуйчото, а той декларира писмено, че не иска да го купи.

Ето и тълкувателно решение на ВАС за общата съпружеска собственост, може да има нещо и за вашия случай:

https://blog.apis.bg/2015/01/novo-ta-lkuvatelno-reshenie-otnosno … hdane-s-imot-sio/

# 32
  • Мнения: 6 854
vanchet0 според мен като вуйната е такава бизнесменка и може да вземе големи пари я оставете да го продаде. После нека той си купи нещо хубаво с парите.
Иначе ако той се заинати не виждам как тя ще вземе голяма сума за половин жилище ... някак си с такава тежест , другия собственик виси в половинката ...
Така че според мен за споразумение за нея е по-важно да го постигне. Спокойно , оставете я да се вихри и да видим какво ще изникне. Вие не и пречите на процентите . Да си ги позлва. Седнете си и гледайте . Но наистина е добре един адвокат да си имате под ръка да се консултирате.

# 33
  • Мнения: 1 341
Бих ви препоръчала и аз като другите да посетите добър адвокат, но не просто са му разкажете история през вашите очи, а да занесете документи, защото вие така си мислите, но реално ситуацията на документи май е друга.

# 34
  • Мнения: 1 612
....
Като цяло тя не може да си продаде дяла на когото си иска, апартамент е неделим имот. ...
Може да го продаде на когото си иска, лесно е.

# 35
  • Мнения: 1 177
Първо трябва да го предложи на другите съсобственици.

# 36
  • Melmak
  • Мнения: 3 154
....
Като цяло тя не може да си продаде дяла на когото си иска, апартамент е неделим имот. ...
Може да го продаде на когото си иска, лесно е.
ми не баш

# 37
  • Варна
  • Мнения: 14 548
Кандидатите за изкупуване на идеални части от имот са специфични. Трябва да е особено атрактивен , с топ локация.
Мисля, че в този казус участието на война е силно надценено. Не разбрах дали тя има реална част или основно спекулира с  вуйчото. Само безгръбначен мъж ща отстъпи имота на любимата си майка .

# 38
  • Мнения: 4 666
Той не й го отстъпва, явно при продажбата на този дял на сестрата преди време част от имота е била прехвърлена на вуйната. Иначе защо да има претенции.

# 39
  • Мнения: 8 913
Viviana91
Реална част сигурно няма вуйната, но не е изключено да има идеална част и тогава са съсобственици.

Може да се продаде част и на чужди (вън от семейството хора) и тогава ще им се вгорчи живота, на тези, които останат в такъв апартамент. Но ще  бъде за по-ниска цена.




# 40
  • Мнения: 1 612
Първо трябва да го предложи на другите съсобственици.
Точно така. Дарява 5% на един бъдещ съсобственик и след това му продава останалото от идеалната му част. На който си поиска. Роми с пари колкото щеш. Познай кой ще иде да живее в съседство с тях в другата идеална част на този имот.

# 41
  • Мнения: 12 415
Здравейте,
за да не пускам нова тема, ще използвам тази, за да попитам и аз нещо, свързано с наследство.
Имаме следният казус -живи родители, собственици на два имота. Имат две деца и искат да ги разделят помежду им. Предложението е едното дете да се откаже от наследство на имот А, а другото да се откаже от наследство от имот Б. Въпросът ми е това правилен подход ли е или при живи собственици нещо друго трябва да се направи? Ще се консултирам и с адвокат, но поне да знам каква информация да потърся от него, че изобщо не съм наясно.

# 42
  • Бургас
  • Мнения: 4 074
Безсмислено е да търсите адвокат. Отказ от наследство при живи родители няма как да се направи, освен това отказът може да е за цялото наследство, след смъртта на наследодателя, а не за отделен имот само. Ако искат сега да прехвърлят имотите - правят дарение  на всяко от децата по един имот, ако искат след смъртта им - завещания се пишат.

# 43
  • Мнения: 1 341
Консултирайте се директно с нотариус, кой вариант е най-изгодния финансово и да ви прехвърлят, иначе правилно са ви написали, отказ от имот при тези обстоятелства няма. Аз имах дилема с едно прехвърляне, отидох при нотариус, обясних случая, казаха ми какво да подготвя, платих някаква дребна сума за консултацията и това беше.

# 44
  • Мнения: 12 415
Благодаря ви! Ще отида направо при нотариус тогава, знаех си, че това с отказа от наследство в такива условия е някаква екзотика, дето не съществува Grinning

Общи условия

Активация на акаунт