За дисциплината и контрола в училищата

  • 13 949
  • 172
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 13 512
такаааа...ето я и моята тема. Отдавна исках да изкажа мнението си в подобна тема. Та: Синът ми е на 13 години- 7 клас. Учеше в "елитно, най-елитното" варненско уилище/ няма да цитирам имена/. Дисциплина в това уилище- нулева. Причината-не ме интересува дали е  деца-келеши или уители-незаинтересовани. В часовете гласът на учителката не се чува от крясъци, тя от ярост-реди двойки наред. Естествено, по всики предмети се изостава с материала...Има униформа, но само уениците до 4-ти клас я носят, големите ходят като евтини к**и на училище. Пушкомът е на гърба на училището.. побоите са ежедневие, а разбрах,чче и трева ежедневно се продава там.  Синът ми определено не беше от кротките и бях всяка седмица в училището и 7 години-една и съща песен. НАКРАЯ, притеснена вече за физическото му оцеляване /да не говорим за друго/, реших да го преместя в училище,където има строг ред. Държавно такова, за съжаление във Варна не намерих. Записах  го в частно и  обратът беше на 180 градуса за дни....
Ежедневната униформа не е строго регламентирана, но няма дете,което да ходи с  дънки на училище,камо ли със свлечени ди коляното. Там не му тежи да ходи всеки ден с бяла риза и тъмносини или черни  джинси/кадифе/.
В междучасията в уилището няма крясъци и викове...във всяка стая си има лаптоп и децата си  преглеждат нещо в интернет или играят нещо на двора. В часовете- муха  да бръмне-ще се чуе... който иска учи,който не иска- ...не може насила да го накарат сда уче, но в никакъв случай не пречи. Минималният успех,който се изисква е 4,50 ...Успеха и учебният процес няма да ги коментирам- ясно е, че като има дисциплина, децата чуват какво се преподава и резултатите ще са добри.
Свободни часове в това училище-няма. Ако преподавател отсъства- веднага е намерен заместник или се взема някакъв друг предмет, но шляене няма. Родителите са спокойни,че като са изпратили децата си на училище, те наистина са на сигурно място- не излизат извън училище, не закъсняват за часове, кактоо и външни лица нямат право на достъп. В двора и сградата има камери, както и  физическа охрана. На сина ми много му харесва в новото уилище и от дъното на душата си съжалявам, е не съм го дала там от първи клас.. поддавах се на мнението,че в частните училища учат само мамини дечица , богаташета и им се пишат даром оценките, за да  плащат родителите. Но се уверих,че не е така. Напротив. В старото училище  разговорите се въртяха около :на кого ба'а му колко хотела има, Поршето Кайен ли е или Каррера и  всиките  подобни неща. В другото училище никой не знае на кого родителят какво работи , каква кола има...защото може би почти всички деца ползват  училищния транспорт и не се налага да  ги видят и взимат с BMWta i S klasi.
Как в едно уилище може, а в други-не може. Как едни и същи деца се държат по съвсем различен начин на двете места?
Затова и взех решение да го оставя и след 7ми клас  в това училище.не вярвам на :елитните" гимназии, в които се пуши трева на воля  в двора. Аз съм завършила такава гимназия и знам,че нямат нищо общо с това,което бяха, а средата е най-важната за мен  в този период .
Исках само да споделя, няма да  влизам в спорове за  частните училища и против държавните..
Още нещо се сетих- като се разболя синът ми,  още първияат ден, в 8.15 ми звънна зам. директора, за да ме попита къде е детето. Те се увстват отговорни за децата. В старото уилище имаше случай дете да не ходи 1 месец на училище и класната да звънне чак след този 1 месец. Безумие. Да не говрим за бележниците- оценките се нанасяха веднъж на два месеца и родителят изобщо не може да добие представа кога по кой предмет детето не е добре. Докато в новото- на входа  дежурен учител проверява за бележник. Всеки влиза с бел. в ръка. Толкова е лесно всичко, защпо не се прави във всики училища така? Вече заповам да си мисля, че нарочно се постъпва така, за да затъпява нацията ми и да деградират  децата ни.

# 31
  • Мнения: 5 468
Толкова е лесно всичко, защпо не се прави във всики училища така?
Ами точно това е, че да се въведе ред и дисциплина, не е особено трудно, но нищо не правят по този въпрос.
Защо в частното у-ще се постига това ниво с децата, а в държавното е ужасна анархия? Заплащането се оказва решаващо при преподавателите... и е правилно. Явно за кандидати по интервюта за учители, избират по някакви критерии учителите, а не Сульо и Пульо, който и да е там...
Ама какво ще правим тези, които нямаме пари, за да пратим детето си в частно училище newsm78?
Оставам оптимист, че нещо ще се промени и ще се въведе ред и в държавните у-ща Thinking.

# 32
  • София
  • Мнения: 2 952
С много от крайните мнения и за държавните и за частните училища не съм съгласна, но пиша всъщност за друго.
Аз предпочитах синът ми да бъде в държавно училище по ред мои си причини. Избрах основно такова, тъй като там децата са по-малки и ако директорът и учителите си гледат работата, както се случи при нас, ред има. Ако в допълнение изберете и паралелка с добър учител, ситуацията е доста прилична и близка до времето, когато ние бяхме ученици. За след 7 и 8-ми клас обаче идея си нямам  newsm78

# 33
  • Мнения: 13 512
За след 7 и 8-ми клас обаче идея си нямам  newsm78
Ot 1 ад 4-клас-ОК, най-важен е класният ръководител. А след 5ти? Синът ми имаха страхотен класен ръководител-бяха образцовия клас на випуска...В 5ти клас- все едно не бяха същите деца.И причината е ясна- липсата на контрол от страна на преподавателите. Успехът им спадна с цяла единица/ средният успех на класа/. Никой не може да ме убеди,е приината е у децата. Нямаше как те да се променят толкова много за 3 месеца, и то във възрастта 10-11 години.

# 34
  • София и там където не се пуши
  • Мнения: 12 141
Уважавам мнението на хората, които искат в частни училища. Може и аз за малкото си да прибегна в един момент до такова. Но около мен дечицата, които са учат в частно разказват например как тази година не са си купили учебници, защото такива не им трябва и как чак в шести клас са ги  “подпукали” и вече имат по някоя петица. Как всичко им е ок в училище. Не казвам, че всички частни училища са такива, но като цяло се изкарват много леко и весело. Е после мама и тати дават повече парички за изпити в университета, ама и там с парички се изкарва. 

# 35
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
И какво излиза пак? Че когато родителят плаща, а учителят получава по-висок доход - всичко е наред?
Ако греша - поправете ме.

# 36
  • Мнения: 275
Не не излиза така, Лили.Едно време ( и аз като бабичките да кажа едно време), Нито родителите плащаха, нито учителите взимаха повече пари, нито имаше частни училища. но нещата си вървяха
Мерките са измислени, проверени са, че работят(в частнните училища, а едно време и в държавните) и това са мерки каквито бяха когато ние бяхме ученици(преди 15 г.)
Номера обаче, е в това, че ако същите мерки се внедрат в държавното училище, родителите, на които им е удобно в момента нещата да са така пак първи ще писнмат-че се нарушава свободата на децата, личността им, правото им на избор(дънки или прашки, или и двете Mr. Green)
Наскоро даваха по нова телевизия за английска гимназия в която слагат пръстче на входа, че са в училище и се съобщава, на родителя,(автоматично чрез ес емес) че детето вече е в училище.Ами веднага се обади една родителка, която се противопостави остро на тази идея и направи на пух и прах директорката на училището , че измисля подобни мерки.
На допълнителния час на класа ходя и аз от време на време, но като ида госпожата казва, че само аз ходя по желание -а има родители, които ги кани, вика, обажда се и не идват да се поинтересуват за децата си.
Да мобе би в частното училище е така, защото родителя плаща и е заинтересован.
В държавното няма да стане, защото и на по-високо ниво на някой му е удобно това да не стане,На някой му е удобно системата наречена образование да се разпадне и децата ни да станат белите роби на Европа.
Но друг е въпроса, че и много родители НЕ ИСКАТ ДА Е ТАКА(мобе би и от тяхните деца идват проблемите в класните стаи)

Последна редакция: вт, 20 мар 2007, 09:19 от haley

# 37
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
haley, ако тези отгоре визираш министър и обкръжение или регионалните инспекторати - аз мисля, че те правят много за да има контрол и се вижда - започнаха да проверяват за отсъствия и да правят външни препитвания. Всичкото хубаво, ама тези, които са пак отгоре, но над нас - родители и учители - какво правят? Скриват неуредиците, предупредени са за проверката и ефектът е нула. На тестовете - пак така, манипулират резултатите.
В момента очакваме проверка и в училище цари пълен ред, пълно присъствие, организацията е на ниво. И аз не знам защо постоянно не е така, тук вече отговор нямам.

# 38
  • Мнения: 275
Малко късно се сетиха Лили, малко късно се сетиха да правят проверки.Те първо ви взеха правото вие(учителите) да контролирате нещата(забележки, глоби, гонене от час), а сега се сетиха вас да контролират-много удобно.Сега ще ви изкарат некадърни да въдворявате ред в собствените си часове, ще ви изкарат, че часовете ви са безинтересни и затова учениците ви ги няма в час, а са в кафенето-вие ще сте виновни, а не децата и родителите.
а щяхте ли да сте виновни, ако имахте повечко права, а не само отговорности и задължения.
15 год. нещата в училище са извън контрол и сега изведнъж-проверки - е много ясно, че и учителите ще се изхитрят и ще шикалкавят за пред проверката.
Ако не бяха вързани ръцете им години наред, намаше да се изпуснат така нещата.

# 39
  • Мнения: 13 512

Да мобе би в частното училище е така, защото родителя плаща и е заинтересован.
В държавното няма да стане, защото и на по-високо ниво на някой му е удобно това да не стане,На някой му е удобно системата наречена образование да се разпадне и децата ни да станат белите роби на Европа.
Но друг е въпроса, че и много родители НЕ ИСКАТ ДА Е ТАКА(мобе би и от тяхните деца идват проблемите в класните стаи)
Тук си много права. Когато отидох дазапиша симът ми в това уилище,директорката ми каза,че няма начин да се толерира олоша дисциплина. Защото родителите на децата там от детската градина до 7ми клас са дали много пари и са в правото си да изискват желязна дисциплина. Няма начин да те извикат в училище и да не отидеш още същия ден. Просто родителите са заинтересовани. Докато в предното училиюе родителите бяха с по-големи финансви възможности,но прекалено заети. Там именно съм чувала от родители:Е ,колко струва тази стена да се боядиса, голяма работа,че седял и ритал...ами ще я платя"...или"Коя си ти,че ще му оставяш 4 за срока, той  ще кандидатства"... , а учителката стои с наведена глава  пред директора.
В частното училище с по 10 деца в клас изпитват всеки ден,няма начин да остане незабелязано,ако отидеш без домашно.  Мислите ли,че родителите ще продължават да дават пари,за да имат децата им високи оценки, а да нямат знания? Е, аз не бих- защото в  държавното училище това може и без пари да стане.

# 40
  • Мнения: 595
....И причината е ясна- липсата на контрол от страна на преподавателите. Успехът им спадна с цяла единица/ средният успех на класа/. Никой не може да ме убеди,е приината е у децата. Нямаше как те да се променят толкова много за 3 месеца, и то във възрастта 10-11 години.
С малко носталгийка си спомням как ходих веднъж на родителска среща  на брат ми в ТКК(техникум)и курсовият им ръководител се тюхкаше"Средният успех на класа ми е 5.50 и нямам представа защо е толкова нисък!?"-никога няма да го забравя.

# 41
  • Мнения: 583
Тук много ясно една от майките е писала, защо децата в частното училище ходят с удоволствие и слушат в часовете, не тичат в междучасията, не се бият и всичко е спокойно, защото времето през което те са в училище е запълнено и уплътнено, и на тях им е интересно да учат, а в държавните това нещо го няма поради куп причини. Ходя всеки ден в училище и виждам с очите си какво става от 1ви до 12ти клас. Няма час за никой, всеки си прави каквото си иска, тичат, на лавката стоят излизат, и това не само учениците, а и учителите не знаеш кога е час кога е междучасие. Учениците си пушат с учителите и когато кажат че ще има проверка става хаос в училището за да се покаже че всичко е наред но за колко време. Не ми се говори, просто както са тръгнали нещата няма да се оправят скоро.

# 42
  • Мнения: 920
Строга дисциплина за ученици и учители. Когато ние ходехме с униформа, на нашите учители беше забранено да ходят с дънки , къси полички....Когато закъснеят за час, се притесняваха повече от нас.
Никакви неизвинени.
Ела да видиш какво ставаше в гимназията на дъщеря ми, като дойде кандидатската кампания- всички учители по основните предмети си взимат 1 мес. болничен, за да дават частни уроци.
А децата по коридорите винаги са беснеели и това е най-нормалното нещо. Аз лично ако видя дете, което след звънеца остане тихо и кротко седнало на чина, ще му премеря температурата.

Последна редакция: вт, 20 мар 2007, 10:17 от Г-жа Смутена-Засрамена

# 43
  • Мнения: 78
Мисля си, че ако едно училище наистина иска да има добра репутация и да няма инциденти, трябва да въведе правила, които е доказано с времето, че работят и в началото на годината да запознава родителите и учениците с тези изисквания. На който не му изнася нека не си записва детето там. Дъщеря ми учи в Математическата гимназия в Благоевград, което се води едно от най-добрите училища в града. Ами ситуацията е същата, като при сина на monda, когато е учел в държавното учлище.

# 44
  • Мнения: 275
Има една особено голяма причина нещата да са тка и това е задължителното обучение до 16 год.
Щом е задължително взаимно ще се търпят и учителите и децата.
Защо е по-различно в частното, защото там си пожелание и щом си пожелание ще се подчиняваш на правилата там.
Ако държавното образование не е задължително, а пожелание няма да се налага учителите да седят виновно пред директора и пред някой нафукан богат татко или майка. А с гордо вдигната глава, ще посочат вратата на синчето им , когато им пречи да си свърши работата-щом не желаеш да учиш-моля довиждане-аз не съм звероукротител, а преподавател.
Ако искаш да си грамотен, образован, заповядай когато се научиш как да се държиш-ако не не е задължително всички да имат дипломи и зорлем да ги бутат да завършат.
така се унинават и учителите, да пишат измислемни оценки на нищо не умеещи ученици.
Но това може да стане, ако спрат да притискат учителите с минимум деца в паралелка, защото това за сега е основната причина да се бутат да вървят децата нагоре.
Ако министъра каже-който иска да се учи да се учи-няма такова нещо като 25 деца за да има парелка-може да започнат и 25 , но да завършат 8, но да завършат качествено без да е застрашен  учителя , че ще остане без работа.Да видите как и учителя ще има интерес да си върши работата и ученика ще си разбере от учене и родителя ще се усети какъв интерес има.
Тогава съм съгласна на всякакъв вид тестове, проверки и контроли и матури.
Нека тогава проверяват и учителите, нека и диференцирано да им плащат-но сега си играем на шикалки.

Последна редакция: вт, 20 мар 2007, 13:40 от haley

Общи условия

Активация на акаунт