Какво трябва да знаем и направим когато намерим кърлеж?

  • 18 137
  • 51
  •   1
Отговори
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197
Вече има кърлежи и те хубаво си похапват.
Случаите зачестиха и се опитах да се образовам , тук във форума, но не намерих тема с конкретна информация - какво се прави след ухапване.
За това моля който има информация или опит да ги сподели.

За начало маже ли се мазнина или не  - ставало най-безопаснио със мазането /излизал цял/ обаче можело и да повърне?
Слага ли се тетанус или не - казаха ми че е задължителен, както и че е пожелателен защото е защита заради раната а не заради животинчето?
Изследва ли се кърлежа - как и къде?
Пие ли се профилаттично АБ - кога, какво, за колко време - срещнах периоди от 3 приема до 2 седмици?

# 1
  • Мнения: 656
Доколкото съм чела при кърлежа трябва да се изследва за лаймска болест, а за тетанус - не знам.
Аз лично не бих рискувала да вадя сама кърлежа, защото никога досега не съм го правила, нито съм гледала за да мога да повторя действията, такаче ако се случи ще заведа детето на лекар.
Мазането с олио е да се задушал кърлежа, така че няма смисъл даго правя в къщи, ще оставя това на по-опитни от мен.

# 2
  • Мнения: 4 053
записвам се да следя,че и мен ме вълнува Rolling Eyes

# 3
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197
Съгласна съм за лекаря, но вече подлагам всичко на съмнеие.
Тези разнопосочни неща, за които питам ги знам все от опитни лекари - и тетануса, и АБ, и мазнината...
И те НЕзнаеха къде и как се изследва...

# 4
  • Мнения: 656
Съгласна съм за лекаря, но вече подлагам всичко на съмнеие.
Тези разнопосочни неща, за които питам ги знам все от опитни лекари - и тетануса, и АБ, и мазнината...
И те НЕзнаеха къде и как се изследва...
За София - до преди 2 години съм виждала в сградата на ХЕИ дето е на ул. Мадрид бележка, че изследват за Лаймска болест, скоро не съм ходила там - може още да изследват. Антибиотика дали не го споменават като превенция на лаймската болест (нито знам какво точно е тази болест, нито как се лекува)?
За съмненията - разбирам те напълно, и аз също не вярвам вече 100%. Също така съм чувала какви ли не истории за лекари, които не са успявали да извадят кърлежа а са го късали и се е налагало в последствие изрязване на участъка около кърлежа. |Но аз съм почти сигурна че няма да се справя, защото дори не съм гледала как се прави тази манипулация успешно.

# 5
  • Мнения: 2 309
На мен като дете са ми вадили кърлежи, маже се с мазнина, олио май беше, след няколко минути с пинсета се хваща леко и се върти в посока обратна на часовниковата / май така беше/ и така, докато не се измъкне главичката на кърлежа, много се внимава да не се скъса. Аз обаче за детето не бих рискувала, а бих я завела на лекар. Точно днес между другото ми казаха, че най- много кърлежи имало под брезите, защо не мога да кажа, някакви руски изследвания били.

# 6
  • Мнения: 2 529
Вадила съм кърлежи на кучето ми (преди години го бях дала да ми го гледат за няколко дни и къде са го завирали не знам  #Cussing out) като съм ги мазала с олио и после с една пинсета съм ги слагала в малко хартия да видя дали е цял и после го горя. Не съм ги носила за изследвания, но знам, че в ХЕИ правят. По принцип, ако кърлежът се е насмукал с кръв доста лесно се вади като се сложи мазнина даже имайте предвид, че и сами се откъсват от кожата и може да паднат някъде по пода вкъщи, но на детето не бих вадила сама, само на лекар. Все пак в София и сигурно и във всички други градове се пръска по парковете и междублоковите пространства, та опасността не е чак толкова голяма, повече трябва да се внимава с излетите по планини и горички.
За тези, които като мен имат кучета, препоръчвам Фронтлайн, много е ефикасно  bowuu

# 7
  • Мнения: 804
Не съм се сблъсквала с кърлежи и дано не ми се налага, макар че знае ли човек...
Но доколкото са ми казвали специалисти използването на олио е съвършено неправилно,защото мазнината задушавала гадинката и тя като не може да диша,повръща. А повърнатото съдържа най-токсичното от кърлежа. След това лечението на детето се комплицира многократно.

Ако ми се наложи,ще потърся помощ. Ако искате в сряда ще попитам познати от ХЕИ как се процедира с кърлежите,изследват ли се и изобщо как се процедира... Но дотогава нямам възможност да говоря с тях.

# 8
  • Мнения: 2 529
Но доколкото са ми казвали специалисти използването на олио е съвършено неправилно,защото мазнината задушавала гадинката и тя като не може да диша,повръща. А повърнатото съдържа най-токсичното от кърлежа.

Сигурно е така, съгласна съм, но ти самата не си виждала кърлеж, а аз съм и да ти кажа, че ако се е забил много добре и още не се надул, не знам как може да се извади без да се използва някакво такова средство (предполагам, че за всякаква мазнина са ти казали, не само за олио  newsm78). Щом имаш възможност проучи, моля те как точно се препоръчва да се вадят, не е лошо човек д знае  Rolling Eyes

# 9
  • София
  • Мнения: 897
На кучетата ги вадя аз, първо слагам памуче с олио върху него, после го "развинтвам" обратно на часовниковата стрелка. Ако не го забележа, като се напие сам пада. Но със специалните каишки нямам такъв проблем.
На голямата ми дъщеря миналата година един се беше забил малко под кръста. Махнаха го в манипулационната в поликлиниката. Никакви ваксини и антибиотици, повечко йод на мястото. Само хомеопатично лесарство.
  bouquet

# 10
  • Мнения: 780
Преди 5 години дъщеря ми беше с марсилска треска/ от кърлеж/ . Нитоние , нито лекарите намерихме кърлеж някъде по тялото и , нито тъмно петно от ухапване /. Лятото беше нахапана от комари и си беше разчесала пъпките - явно е пропълзл по някоя разранена /  . Сега като се прибере от игра / особенно ако е била някъде по площадки или където има тревни площи и  Sick започва едно преглеждане.... Живеем в малък град в квартал в който има и животни . Вкъщи и в двора пръскам с циперметрин кучетата и по двора . Ако видя кърлеж някъде по  децата и .....директно на доктор .

# 11
  • Мнения: 110
Аз съм работила като мед. сестра в хирургия и съм се нагледала на какво ли не. Ваденето на кърлеж е финна работа и най-добре да се направи от лекар хирург,защото джипитата не винаги успяват.Водите детето в спешен хир.кабинет и след като го извадят, искайте да ви го сложат в пеницилиново шишенце и от там в ХЕИ си го носите лично да ви го изследват. 

# 12
  • Мнения: 830
Включвам се като ветеринарен лекар.
И за кучетата , и за хората важи - НЕ мажете кърлежа с олио или нещо друго - това само го кара да впръска още повече от слюнката си в организма, за който се е захванал , и вероятността да предаде заболяване на човека, респ. кучето само става по-голяма!
Трябва сръчно да се извади от опитен в това човек. Това за въртенето също е спорно - смята се че НЕ се върти - пак поради описното по-горе , впръсква слюнка , а бързо се издърпва като се захване колко се може по-близко до кожата със здрава , стегната пинсета. Най-често , ако редовно преглеждате децата след разходки по паркове и полянки , вероятно кърлежа току-що се е забил , а може дори и да не се е захванал още добре , може дори въобще да не е успял да впръска слюнката си и съответно да предаде заболяване . Така че действате бързо , не мажете с нищо . Ако имате под ръка Фронтлайн - спрей ( ако сте собственици и на куче ) , може да напръскате памуче и това памуче да сложите върху кърлежа . Това средство парализира веднага нервната система на насекомото и то не може да впръсква слюнка повече и става безопасно. Tова, точно както пише kiki29 , е най-доброто средство за борба с кърлежите в световен мащаб. Още полазвайки по козината на животното , се парализира нервната система на насекомите ( кърлежи , бълхи , въшки и др. ) и те не могат да навредят. За животните е по-подходяща спот-он формата.
Имам клиенти които пръскат дрехите си с Фронтлайн - спрей - например ловците , и майки са пръскали крачолите на деца , които отиват на село или на разходка из планината. НЕ искам да кажа че препоръчвам това - въпреки че няма начин, по който този препарат да действа на бозайниците и е 100% безопасен дори за новородени животни , той не е хуманен препарат!
Относно изследване - трябва да запазите кърлежа и да го отнесете в ХЕИ.
 Доколкото знам, все пак не съм хуманен лекар, ако кърлежа е бил преносител на лаймска болест , около мястото на ухапване се появява кръгло зачервяване , което може да се премести към регионален лимфен възел .

# 13
  • Мнения: 2 751
Миналата година на Калоян му се заби кърлеж.
Заведохме го веднага в ИСУЛ и му го извадиха.
Казаха, че няма смисъл да се изследва, защото в Института по паразитология нямали такава практика  newsm78
На мъжа ми също му извадиха кърлеж преди време и го занесе в Института по паразитология и там му казаха същото: нямаме практика да изследваме кърлежите  #Crazy
Не знам къде е истината  newsm78
Казаха ни да го наблюдаваме и, ако вдигне Т, ако има необичайно поведение, да го заведем веднага на лекар  Rolling Eyes

# 14
  • Мнения: 2 529
Много благодаря на nadia за навременното и компетентно включване  bouquet

# 15
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197
Това научих днес:
Да, не се изследват - можете да занесете, но няма да го изследват, а ще ви върнат.
Тетанус се бие задължително - до 3-4 ден, освен ако няма направен в последните 6 месеца.
Може да се предпише и профилактичен курс АБ, защото заразите имат латентен период в който се разгръщат преди да дадат симптоми, а АБ пречи да се равие болестта като я парира в самото начало.
Мястото се наблюдава месец като за двете най-разпространени  зарази - Лаймска и марсилка- симптомите се проявяват до 3-4 дни /зачервяване/ или след около 2 седмици /грипоподобни симптоми/.

Голямо БЛАГОДАРЯ за информацията на Nadia!

# 16
  • Мнения: 2 751
Това научих днес:
Да, не се изследват - можете да занесете, но няма да го изследват, а ще ви върнат.
Тетанус се бие задължително - до 3-4 ден, освен ако няма направен в последните 6 месеца.
Може да се предпише и профилактичен курс АБ, защото заразите имат латентен период в който се разгръщат преди да дадат симптоми, а АБ пречи да се равие болестта като я парира в самото начало.
Мястото се наблюдава месец като за двете най-разпространени  зарази - Лаймска и марсилка- симптомите се проявяват до 3-4 дни /зачервяване/ или след около 2 седмици /грипоподобни симптоми/.

Голямо БЛАГОДАРЯ за информацията на Nadia!
ДА, същото ми казаха и на мен, сега си спомних, че той имаше тетанус и не му биха.
Но за АБ казаха да изчакаме  Shocked

# 17
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197
Антибиотика се пиел 1 седмица /или 5 дни/  превантивно или 14 дни при вече при изявени симптоми.

# 18
  • София
  • Мнения: 551
Миналото лято вадихме кърлеж на малкия ми син.Тогава той беше на 1год и 3 мес.
Случи се в неделя в късния следобед,както му сменях памперса го видях.Беше се забил между свивката на крачето и ластика на памперса.Не го мазах с нищо.Отидохме в "Пирогов" и там го извадиха.Не съм носила кърлежа за изследване,защото сестрата го изгори щом го извадиха.
Не се наложи ваксина против тетанус,защото скоро му беше поставяна такава,но по принцип се препоръчва.Предписаха антибиотик (мисля че беше Оспамокс,но не съм сигурна)
Докторът ми обясни да следя мястото на ухапването,всяко зачервяване или подуване е притеснително.
Слава Богу след това не е имало проблеми.

# 19
  • София
  • Мнения: 1 326
Нас също ни ухапа кърлеж, миналата година след разходка в Западен парк. Видяхме го като го къпахме вечерта, беше се забил на рамото му, въпреки че беше облечен с дълги ръкави и елече с качулка. Веднага го заведохме на дежурния в център Лора и лекарката го намаза с крем ( въпреки че не е правилно), той почти излезе и тя с пинсета го измъкна. Дадох го на изследване в центъра по паразитология. Кърлежът излезе от вида, който разпространява Лаймска болест, но не беше заразен-слава богу..........трябваше да следим местото да не стане червено, тетенус не му биха на детето, защото скоро беше ваксиниран. В този център ми казаха, че е добре да се направи след 1 месец изследване на кръвта, но аз не го направих, зашото четох в нета, че и този метод не бил много точен и  реших да не тормозим допълнително детето.
Тревожното е, че тези случаи на ухапвания от кърлеж зачестяват! Като водихме детето да го извадят, след нас дойде друго дете със забит кърлеж на рамото.
Накой знае ли пръскат ли по градовете срещу тези гадини!!!

# 20
  • Мнения: 2 751
Bobka, пръскат, ама миналата година след като пръскаха, валяха страшни дъждове...  newsm78
Каква е файдата тогава, не знам.

# 21
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197
Oпределено не се пръска, че даже и требата не се коси по градинките достатъчно често.
Ако има пръскане, тое епизодично и за това по-скоро да се афишира дейност.
Пръскат се дворовете на детските градини и ясли. Там по честотата на пръскане, можете да видите колко често би трябвало да се пръскат и градските градинки.

# 22
  • Там където е семейството ми
  • Мнения: 2 510
Аз миналата година имах забит кърлеж.Мазах с мазнина и се готвех и аз да въртя със пинсетата,когато мъжът ми едва не ме наби,че правя своеволия и моментално ме закара до болницата,където за 5 минути ми го извадиха.Нито го изследваха,нито пък нещо друго.
Извадиха го и по-живо по-здраво ме пратиха да си ходя. Tired

# 23
  • Мнения: 830
Наистина , пръска се епизодично и то без оглед на жизнения цикъл на кърлежите. Би трябвало да се прави серия от няколко пръскания през 14 дена, тъй като препаратите не унижощават яйцата и ларвите , а те се излюпват за 2 седмици.
В Пловдив обикновено пръскат веднъж , по средата на лятото  - когато проблема вече е огромен , и това е то. Не е достатъчно.
Особено след тази топла зима ще има още повече кърлежи сега.   

# 24
  • Мнения: 804
Това научих днес:
Да, не се изследват - можете да занесете, но няма да го изследват, а ще ви върнат.
Тетанус се бие задължително - до 3-4 ден, освен ако няма направен в последните 6 месеца.
Може да се предпише и профилактичен курс АБ, защото заразите имат латентен период в който се разгръщат преди да дадат симптоми, а АБ пречи да се равие болестта като я парира в самото начало.
Мястото се наблюдава месец като за двете най-разпространени  зарази - Лаймска и марсилка- симптомите се проявяват до 3-4 дни /зачервяване/ или след около 2 седмици /грипоподобни симптоми/.

Голямо БЛАГОДАРЯ за информацията на Nadia!

Това ми казаха и на мен моите познати от ХЕИ. Кърлежите в София,специално,се приема по презумпция,че са заразени, затова не се изследват,а профилактично се пие АБ.

# 25
  • София
  • Мнения: 1 326
Това научих днес:
Да, не се изследват - можете да занесете, но няма да го изследват, а ще ви върнат.
Тетанус се бие задължително - до 3-4 ден, освен ако няма направен в последните 6 месеца.
Може да се предпише и профилактичен курс АБ, защото заразите имат латентен период в който се разгръщат преди да дадат симптоми, а АБ пречи да се равие болестта като я парира в самото начало.
Мястото се наблюдава месец като за двете най-разпространени  зарази - Лаймска и марсилка- симптомите се проявяват до 3-4 дни /зачервяване/ или след около 2 седмици /грипоподобни симптоми/.

Голямо БЛАГОДАРЯ за информацията на Nadia!

Това ми казаха и на мен моите познати от ХЕИ. Кърлежите в София,специално,се приема по презумпция,че са заразени, затова не се изследват,а профилактично се пие АБ.

На мен никой не ми е казвал да пием "профилактично" АБ. Само изследвахме кърлежа.......

# 26
  • Мнения: 1 896
И ние снощи открихме кърлеж на сина ми и го заведохме в Пирогов, където го намазаха с йод-бензин и го махнаха много бързо и лесно. Питах дали се носят някъде да ги изследват, казаха не, а само да наблюдаваме след около две седмици за температура и подуване на лимфни възли.
За тетанус никой нищо не спомена, така че днес ще звъня на личната лекарка да я питам трябва ли да правим още нещо.
Нашият кърлеж е от парка "Гео Милев", до който живеем. Тук косят тревата редовно и почистват, но досега не са пръскали - явно косенето не помага. Стискайте палци малчо да е здрав и да не възникне по-сериозен проблем.

# 27
  • Мнения: 19 307
в никакъв случай не се маже с олио
чувала съм че проблема може да се появи след година ,дори две.зависи от вида на кърлежа

# 28
  • София
  • Мнения: 1 105
Вчера в едно предаване слушах една докторка точно по темата. Тя каза същото като Надя и това, че те обичат да се забиват по гънките на тялото, за това е хубаво след като сте били по полянки и прочие, да се преглеждат тези зони. Между крачетата, мишници и т.н. Аз на кучето съм вадила сама, но откакто ползвам Фронтлайн нямам проблеми с тези гадове. За детето - веднага на лекар, но бих рискувала сама да го вадя.

# 29
Izwinjavam se, 4e ne pi6a na kirelica, no njamam takava. Rabotja w parazitologi4en institut w germanija i iskam da wi dam malko powe4e informacija. vadeneto na karlev naistina e lekarska rabota, no ako ne e zarezen karleva njama nikakaw problem, zastoto toj kato se napie s krav sam si pada(e razbira se sled towa se zabiwa na nowo njakade drugade). No poneve karlevite sa prenositeli na edin wirus kojto pre4injava encefalit (waspalenie na mozaka)   w germanija se prilaga waksinacija,  ne samo na decata, no i na wazrastnite. Vaksinata se kazva FSEM. Bie se 2 pati  w ramkite na edin mesec i oste vedna6 sled okolo godina. Sled parvata invekcija njama6 imunitet,  a sled wtorata e okolo 98%. reimunizacija se prepora4wa sled okolo 5 do 10 godini w zawisimost ot titara na antitela w kravta. Vaksinata ne e ot zadalvitelnite, no w njakoj riskovi rajoni, kato awstrija ja prilagat rutinno. Ot tazi godima i Bg vliza w riskovata zona. ne iskam da prozwu4i kato agitacija za imunizacija, a prosto iskah da wi dam informacija, kojato ot li4en opit znam, 4e w BG lipsva. Извинявам се, че не пиша на кирелица, но нямам такава. Работя в паразитологичен институт в германия и искам да ви дам малко повече информация. ваденето на карлев наистина е лекарска работа, но ако не е зарезен карлева няма никакъв проблем, защото той като се напие с кръв сам си пада(е разбира се след това се забива на ново някъде другаде). Но поневе карлевите са преносители на един вирус който пречинява енцефалит (възпаление на мозъка)   в германия се прилага ваксинация,  не само на децата, но и на възрастните. Ваксината се казва ФСЕМ. Бие се 2 пъти  в рамките на един месец и още веднаш след около година. След първата инвекция нямаш имунитет,  а след втората е около 98%. реимунижация се препоръчва след около 5 до 10 години в зависимост от титара на антитела в кръвта. Ваксината не е от задалвителните, но в някой рискови райони, като австрия я прилагат рутинно. От тази годима и Бг влиза в рисковата зона. не искам да прозвучи като агитация за имунижация, а просто исках да ви дам информация, която от личен опит знам, че в БГ липсва.
---------------------
Пиши на кирилица!

Последна редакция: ср, 09 май 2007, 14:44 от Доня Туфиня

# 30
  • Мнения: 4 700
 Krasimira77 благодаря zа информацията. Аz съ6то живея в Германия и сигурно 6те ида да се ваксинирам. Вчера намерихме с моята 6ефка един кърлеж на работното  ни място. Работя два пъти в седмицата в магаzин zа плодове и zеленчуци. Най вероятно е попаднал там с някой плод или zеленчук. Така се иzпла6их като го видях, че тая но6т само кърлежи сънувах. Знае6 ли дали Аулина zа хора(zа предпаzване от кърлежи) е ефикасен и дали има полzа от него?
Благодаря   bouquet

П.П. Има кредор с който може6 да пи6е6 на кирилица

# 31
  • Мнения: 8 769
Тази сутрин се борихме и ние с един кърлеж. Беше се забил в крака на съпруга ми.
След консултация с личната ни лекарка, го намазах с олио, и странно или не, той сам падна.
Пак по съвет на лекарката го занесохме в ХЕИ да го изследват за лаймска болест. Изследването не минавало по каса, но не това е проблема.
Отказаха да ни го вземат, защото това изследване се правело само в понеделник, и разбирате ли, ние трявба да си го съхраняваме някак си дотогава. Или може би трябва да се стараем да бъдем ухапани в най-добрия случай в неделя.  newsm61 Направо съм бясна.
За тетанус, за ваксина-никой не спомена. Нито лекарката, нито тия от ХЕИ.
А това пък за профилактичния АБ-не съм особено съгласна, ама нейсе, и него не ни го препоръчаха.
За олиото, което не бивало да се слага не бях чувала.
Моя позната ми спомена за йодбензин. Продавало се в някои аптеки.
Някой знае ли нещо по въпроса?
Пръскалото, което е за кучета-препоръчвате го като най-ефективен метод за вадене на кърлеж, така ли? Ако да-купувам го веднага.
Най-странното е, че в неделя бяхме по полянките, след което никой нямапе гадини по себе си. Изпрах всички дрехи, с изключение на едни къси гащи на съпруга ми, които той не изтръскал, и снощи си ги облече. Явно от тях е дошъл инсекта.
Някой знае ли колко време може да живее гадината така по дрехи, пред да умре?

# 32
  • Мнения: 4 700
не zнам колко могат да живеят по дрехите, но предполагам, че поне седмица 6те иzкарат. Зависи кога са смукали последно.  Angry Обаче че не се мажат с олио го чувам zа пореден път. Така се стресирали и иzпускали повече слюнка и вероятността да се zараzим се увеличавала.

# 33
Zdrawej midimitrova. Tazi godina najstina trjabva da sme mnogo wnimatelni s karlevite, zastoto epidiemologi4nata zona se razrastna i wse oste se razrastva. Za savelenie za Aulina znam samo, 4e se prilaga pri le4enie na osteoporoza, dismenoreja i se prilaga kato bolko uspokojavasto. no kato predpazno sredstvo protiv karlevi, ne znam da e prilagan.

# 34
  • Мнения: 4 700
ама съм и аz  smile3555 АУТАН имах предвид.  Embarassed

# 35
  • Мнения: 1 237
Да се включа с личен опит - миналата година открих на коремчето на детето един кърлеж.Понеже на мен навремето ми вадеха кърлежи с мазнина,намазах,чаках да се пусне,въртях го,но нямаше резултат.Беше вече късно вечерта и аз притеснена бях решила да я водя в Бърза помощ.Но преди това реших да се обадя по телефона.Казаха ми да му сложа кашичка от размекнат сапун,а не мазнина,и да го въртя обратно на часовниковата стрелка.Казаха,че и там ги вадели така.
Питах за тетанус и др. такива,но ми казаха,да наблюдавам детето и засега нищо повече не можело да се направи.Слава Богу,кърлежа излезе и нямаше последствия,но си е страшничко.

# 36
  • София
  • Мнения: 1 352
Дъщеря ми е хапана от кърлеж когато беше 3 годишна. Извадиха го в един мед. център, а педито каза само - чакайте за симптоми. Заведох я в ИСУЛ, взеха и кръв и занесохме кръвта в ХЕЙ при паметника Левски за изследване. Докато не излязоха резултатите - не можах да си намеря място.
Та мисълта ми беше, че освен кърлежа може да се изследва и кръв на ухапания, за да се види дали има зараза.

# 37
  • Мнения: 2 759
                    Чакам някой да каже ваксина, която да я има по българските аптеки. Предпочитам да взема мерки предварително. Редовно вадя на кучетата, а гледам, че и колегите намират по себе си  Crossing Arms.. Ужас!

# 38
Ще си позволя да дам съвет, тъй като имам горчив опит- Когато ви ухапе кърлеж
-отидете лекар да го извади (по възможност хирург)
-запазете кърлежа и го дайте за изследване в ХЕИ (това ще ви спести много ужасното чакане да разберете заразил ли ви е с лаймска болест например или не)
-изпиването само на една единствена доза антибиотик от групата на пеницилин - Амоксицилин (тези стават за деца и бременни) е достатъчно да парира болестта ако я има.
-мястото да се следи за червен обрив, който нараства и е като кръг около мястото на ухапването - това се появява за съжаление след 10 ден и само при около 30 процента от заразените с лаймска болест.

Кърлежите при децата полазват нагоре към косата където трудно биват откривани. Установяването дали кърлежът ви е инфектирал става по 3 начина
- с изследване на самият кърлеж, но ако сте го запазили (това е най-бързо)
-чрез наблюдение на ухапаното място - ако се зачерви между 10 и 30 ден, но не при всички хора се проявява
-с кръвен тест - но най-рано 6 седмици след ухапването, тъй като се изследват антитела, а те по-рано не могат да бъдат произведени от организма дори и да сте заразени. През това време болестта се разпростира
- чрез биопсия от мястото на ухапването, но в България това не се прави, тъй като е скъпо

Моят опит не е на медицинско лице а на човек който нищо не е знаел за кърлежите, но за нещастие ме ухапа в 13г.с от бременността ми и доста се образовах по въпроса тъй като се притеснявах за бебето. Макар кърлежа да ме зарази с лаймска болест, запазих бебето и сега се радвам на много сладко бебче. Ако знаех горните стъпки и особено за антибиотика., щях да си спестя след това пиенето на 21 дена от върпросният Амоксицилин.
За моя най-голяма изненада лаймската болест произлиза от сърните (затова и кърлежите от вида ixodys, които пренасят лаймска болест се наричат  deer ticks), а кърлежите я пренасят. Също така кърлежите имат няколко стадия - ларва, нимфа и възрастен кърлеж, а не че като се наядат стават от много малки големи. Мен ме ухапа нимфа - беше нещо като трънче и с лупа видях че има и крака. Извадих го сама с мазнина, той се скъса, съответно от скъсването ме е инфектирал, и не се сетих да го запазя за изследване. От тук почна кошмарът - заразил ли ме е или не, да правя ли аборт или не....Не можех да чакам 6 седмици за резултати от кръвните изследвания (правех си всяка седмица и те излизаха отрицателни), но мястото се зачерви...направиха ми биопсия (не в БГ) и се потвърди лаймската болест. Беше месец на ходене по мъките. В резултат пих 3 седмици Амоксицилин.  Другото интересно е че както не може човек бързо да разбере дали се е заразил не може да разбере дали се е и излекувал. Дълго време след лечението кръвните тестове дават положителен резултат, тъй като антителата си стоят...Затова трябва да се изследват IgM и  Ig N - едното е за нова зараза а другото за стара най поросто казано.
Май много се отнесох, простете за дългия постинг. Мога още много дълго да пиша по въпроса.

# 39
# 40
  • Мнения: 1 080
На малкия ми син 1 год и 6 месеца , преди малко  открих кърлеж ,докато го къпех .Извадих му го с пинсета .Затворих го в едно бурканче .Дано всичко е наред.

# 41
  • Мнения: 2 220
Синът ми миналата година имаше кърлеж. Заведохме го на лекар и той го извади и после - веднага за изследване. Оказа се, че кърлежът пренася лаймската болест...  Sick Обясниха ни, че сме имали късмет, че сме го намерили само няколко часа след полазването и така риска детето да се зарази е минимален. Профилактично казаха, че нищо няма да пие, но 35 дни трябваше да го следим за определени признаци. Слава Богу, разминахме се...

# 42
  • София
  • Мнения: 1 326
В Бълагария 90 процента от кърлежите са  рода, който пренася Лаймска болест, това ми го казаха от центъра по хигиена, но това не означава че всичките са заразени.

Аз предлагам, всеки който пише, че е имал инцидент с кърлеж да спомене къде последно се е разхождал, за да избягваме тези места.
 Миналата година Вики го ухапа кърлеж след разходка в Западен парк- София!

Последна редакция: пн, 14 май 2007, 09:55 от Bobka

# 43
  • София
  • Мнения: 1 062
Давам прясна информация за кърлежите: Онзи ден извадих на дъщеря ми от главата. Та, процедурата е следната - кърлежът се изследва в Национален център по заразни и паразитни болести (НЦЗПБ), на "Янко Сакъзов". Телефонът на секция "Лаймска болест" е 9446999, в.229. Работят всеки ден от 9 до 14.30. Намира се на ет.4, стая 402. Кърлежът се изследва за следните показатели: дали му е нарушена целостта, дали е "пил" кръв, в кой стадий на развитие е и дали в него има наличие на борелии. Резултатите излизат на следващия ден. Ухапаният се следи 30 дни за симптоми, подобни на грип - температура, гадене, повръщане, болки в мускулите и главата, нетипични обриви по тялото, подуване или дори леко увеличение на лимфни възли около мястото на ухапване, зачервяване в рамките на 5 и повече см. около мястото, където се е забил, посиняване на мястото, подуване. Около 30-ия ден след ухапването може да се направи и серологично изследване чрез взимане на венозна кръв за наличие на антитела.
Това от мен, дано на никого да не се налага.

# 44
  • Мнения: 8 769
eleksir, много полезна информация, благодаря ти. Сега ще следя съпругът си, защото той така и не отиде вчера до нещастното РИОКОЗ да си занесе кърлежа...а и той едва ли е оживял до вчера...Егати простотията в тази държава.
На възмутеният ми мейл до тях, разбира се, нямам отговор! #2gunfire
Особено се притеснявам след написаното от Никит@
лаймската болест произлиза от сърните (затова и кърлежите от вида ixodys, които пренасят лаймска болест се наричат  deer ticks), а кърлежите я пренасят.
, защото ние бяхме в местност, в която има сърни и елени....Един елен си пасеше спокойно на 200 м от нас  Crazy

# 45
  • София
  • Мнения: 1 062
Спокойно. Следи го много внимателно за описаните симптоми, защото те са предвестник не само на Лаймска болест, а и на Марсилска треска, Ку-треска и КХТ. Важно е да следи ухапания, за да се хване навреме. Оглеждайте всеки ден мястото и, ако недай си Боже, забележиш нещо, отивате при инфекционист.
И, да отбележа, само 20% от кърлежите са заразни.

# 46
  • Мнения: 3 506
Еleksir, може ли няколко въпроса? В НЦЗПБ плаща ли се за въпросното изследване и ако да - колко (чух нещо за около 40 лв.  Shocked) ? Кърлежът трябва ли да е жив? Само за Лаймска болест ли го изследват или и за другите болести? Благодаря предварително. Аз сигурно няма да занеса "нашия" кърлеж, но все пак мисля, че е полезна тази информация.

# 47
  • София
  • Мнения: 1 062
Да, заплаща се 7 лв. Изследват само за Лаймска болест. Като ги попитах защо, казаха, че конкретно в София и околностите кърлежите разпространявали предимно тази болест. Което не означавало, че не може и други да има, но за тях не изследват. Кърлежът не трябва да е жив. Но би било добре след изваждането да се съхранява в спирт или друг алкохол. Аз лично нашият го бях сложила в една кутия, без нищо.
Ако имате още въпроси, питайте. Това е важно да се знае.

# 48
  • Мнения: 89
Преди два дни бяхме на излет във Варна,местността Батова и преди тръгване преоблякох дъщеря ми /1г.10м/ На рамото й открих кърлеж и веднага в спешното в окръжна,че беше неделя.Сложиха на мястото марля с нещо мазно,след това го извади лекарят/не искам да си спомням как плака малката/и го сложиха в пеницилиново шишенце и ни казаха да го занесем в ХЕИ за изследване.И от време на време трябвало да отваряме шишенцето,че кърлежа да дишал Shocked.Занесохме го и се оказа,че кърлежът е приносител на лаймската болест, но не е успял да пие кръв.До 12 часа от ухапването не било толкова опасно.Трябва да наблюдаваме детето за червено петно и не било необходимо да му се правят изследвания,което мен доста ме притеснява!В спешното казаха,че нямало нужда от ваксина,а личната ми лекарка каза че трябва да се бие половин доза,тъй като в последния месец не е бита такава.Отидохме в спешното в Младост и там пък лекарката ме пита защо половин доза #Crazy!!!Нямам думи!Само се моля да й няма нищо,но повече ме интересува няма ли безобидно мазило против кърлежи и други кравосмучещи?

# 49
  • Мнения: 47 993
записвам се за темата, благодаря за информацията на елексир, надявам се да не ни се налага Praynig

# 50
  • най-шареното място
  • Мнения: 8 197
Sherr, половин доза заради възрастта?
Прави се ДТК, ако няма поставена през последните 6мес за възрастните.
Мястото се следи, изследванията се правят по-късно, както е писано. Преди месец от ухапването няма промяна в антителата.
Можете да пиете профилактично антибиотици, което не позволяват евентуалното заразяване да се разгърне- убиват се вирусите в самото начало.
Във Варна е "заразена" с кърлежи областта на Морската градина и покрай морето, поляните в кварталите и около хипермаркетите там. Информацията е от спешен кабинет. Така че оглеждайте децатаидано няма! /или поне да се открие веднага/

# 51
  • Стара Загора
  • Мнения: 2 729
Снощи намерих на детето си кърлеж на корема беше. Заведох я в спешен център, лекаря каза че кърлежа е новороден и преди това не е бил по животни, и че не е заразен. Извади го каза да следим за повишаване на температура и обриви по ръцете. Видях го веднага след разходката в гората. Днес мисля да звънна на личната да видим и тя какво ще каже.

Общи условия

Активация на акаунт