Един въпрос към архитект или към строителен инженер

  • 19 420
  • 28
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • Всички
  • Мнения: 588
Разбирате ли от тази скица кои стени са носещите?


Трябва ми да знам стената между кухнята и дневната може ли да се бутне?

Благодаря ГОЛЯМО

# 1
  • Мнения: 1 655
Не съм архитект или строителен инженер, но виждам, че носещите колони и стени не са обозначени.

# 2
  • Мнения: 544
Алабаланица дано не се сърдиш,че ще използвам темата ти, но и аз имам въпрос към архитект или строителен инженер. Та въпроса ми е има ли опасност комшията под нас ако си е оградил терасата с бетонни блокчета, до колкото знам са много тежки, и сега ме е страх, че ако и аз си я оградя с итонг ще се срути блока или етажа, много тъп въпрос Embarassed, но съм си внушила и не знам дали въобще е вярно.А иначе на балконите ни няма никакви колони или нещо такова.Не разбирам от такива неща и се извинявам за некомпетентността си Rolling Eyes Embarassed

# 3
  • Мнения: 588
Venera-81 не се сърдя бре как!

Как се обозначават носещите стени или колони? Тази скица е взета специално от Управление архитектура и градоустройство, понеже е стар ЕПК блок...

Как мога да проверя кои са носещите стени?

# 4
  • Мнения: 2 865
Първо чертежа е архитектурен а не конструктивен, но щом казваш че е ЕПК определено не можеш да махнеш тази стена.

# 5
  • Мнения: 588
Първо чертежа е архитектурен а не конструктивен, но щом казваш че е ЕПК определено не можеш да махнеш тази стена.
Какъв чертеж да търся, на който са обозначени носещите стени?

# 6
  • Мнения: 90
Едроплощен кофраж (ЕПК) е технология за строителство на сгради от монолитен стоманобетон. При него се използват кофражи с големината на цяла стена или под на стая.
Относително големият брой монолитни стоманобетонни стени при ЕПК улесняват поемането на сеизмични натоварвания, затова този тип строителство се използва при високи сгради, с които често се и асоциира, но се среща и при ниското строителство. Фасадните и преградните стени се изпълняват от тухли, различни видове строителни блокове, понякога и панели.
С две думи ако бутнете стоманобетонна стена нарушавате цялостта на сградата, особенно опасно става при земетръс. Това което може да направите е да пробиете дупка в стената и да видите дали е тухлена или пък е изпълнена от гипсокартон, тогава можете спокойно да бутате.
Стени под 12 см. най -вероятно са тухлени или са от гипсокартон, или някакъв вид панел.
Толкова от мен.
На конструктивния чертеж ясно се показват видовете стени, обикновено имат и легенда не е зле да намериш такъв чертеж. Провери съседите и първите домоуправители, те понякога пазят такива чертежи

# 7
  • София/Перник
  • Мнения: 985
Така като гледам схемата и като е ясно, че е ЕПК, то най-вероятно стената между кухнята и дневната е бетон.
Най-лесно се проверява с дупчене на съответната стена.  Успех!  Simple Smile

# 8
  • Мнения: 588
Благодаря на всички за отговорите, тръгвам да правя дупки Wink

# 9
  • Мнения: 1 897
Аз съм строителен инженер.
От скицата не става ясно, но ако наистина сградата е строена по системата ЕПК почти всички стени са носещи.Наистина като поразкъртите малко лесно ще разберете дали стената е носеща или не.В случай че се окаже стоманобетонна(което е доста по-вероятно) не е добре да я махате на своя глава,въпреки,че ЕПК блоковете вече приличат на сирене.Не винаги може да се премахне носеща стена и задължително се прави укрепване в такива случаи.Обикновенно когато се прави отвор в носеща стена  или се премахва такава се прави заместваща метална рамка,която  поема усилията.Но ако сте на долен етаж по-добре забрави,защото носещите стени на ниските етажи са много тежко натоварени и премахването им е много безотговорно.
Най-добре е обаче да извикате специалист,който да огледа нещата на място и да ви препоръча как да процедирате.

Последна редакция: пт, 13 юли 2007, 21:05 от Ulia

# 10
  • Мнения: 1 897
Та въпроса ми е има ли опасност комшията под нас ако си е оградил терасата с бетонни блокчета, до колкото знам са много тежки, и сега ме е страх, че ако и аз си я оградя с итонг ще се срути блока или етажа, много тъп въпрос Embarassed, но съм си внушила и не знам дали въобще е вярно.А иначе на балконите ни няма никакви колони или нещо такова.Не разбирам от такива неща и се извинявам за некомпетентността си Rolling Eyes Embarassed

Едва ли ще съборите сградата(по принцип при изчисляването се взема предвид възможността от претоварване).Възможно е обаче да се появят пукнатини или провисвания, които са доста неприятни.Попитайте съседа си дали няма подобен проблем при него.
Всъщност така 'на сляпо' е доста трудно да се дават съвети.

Последна редакция: пт, 13 юли 2007, 19:34 от Ulia

# 11
  • Мнения: 544


Едва ли ще съборите сградата-възможно е обаче да се появят пукнатини или провисвания, които са доста неприятни.Попитайте съседа си дали няма подобен проблем при него.
Всъщност така 'на сляпо' е много трудно да се дават съвети.
[/quote]
Благодаря Ulia за отговора  bouquetНикак не ми олекна, щом веднъж се напука, от там нататък какво става-лека полека се руши.Проблема е, че от сега нататък ще живеем тук, това ще рече 50-60 г.ако сме живи и здрави и за напред ще се руши Sad
Значи варианта и ние да я ограждаме не е никак добър Sad

# 12
  • Мнения: 1 897
Не е толкова страшно-възможно е и  да я оградите и да нямате проблеми. Даже е най-вероятно нищо да не се случи, но най-лошото, което може да стане в случая е да се появят  пукнатини. Затова те съветвам да разпиташ съседите си,които вече са го направили дали при тях са се появили подобни проблеми.Ако се е случило при тях-много вероятно е и при вас да стане така.
А иначе нали виждаш колко много хора ограждат терсите си,за да увеличат жилищната площ и нищо фатално не се е случило.
Не че го одобравам ,но вече е масова практика за съжаление.

Последна редакция: пт, 13 юли 2007, 20:45 от Ulia

# 13
  • Мнения: 2 865
Венера:
Итонга е доста лек материал и може да си оградите с него. Изобщо няма опасност да се срути сградата. Най-много да се появи някоя пукнатина на самия балкон (където се свързва със стената), но това не е фатално. Ако все пак се притесняваш чувала съм за някакви системи за сухо строителство на Кнауф от които може да се направи и които са много леки.

# 14
  • Мнения: 303
Венера:
Итонга е доста лек материал и може да си оградите с него. Изобщо няма опасност да се срути сградата. Най-много да се появи някоя пукнатина на самия балкон (където се свързва със стената), но това не е фатално. Ако все пак се притесняваш чувала съм за някакви системи за сухо строителство на Кнауф от които може да се направи и които са много леки.

Това щях да кажа и аз - не виждам смисъл от итонг блокчета - само проблеми, защото няма да ги изолирате добре към влага, не осигуряват реална топлоизолация - 10-15 см итонг е твърде малко, но 10 см вата са съвсем друго нещо. Според мен може да се направи някаква конструкция като сандвич - циментфазерни или подобни плочи отвън, вата, пароизолация (найлон, алуминиево фолио), и гипскартон. Цялото хванато на метални окачвачи. Ще бъде много добра изолация и е много леко. Има и друг проблем с тия газобетонни "стенички" - що за устойчивост има стеничка 15 см с наредени залепени газобетонни тухлички без никакви стоманобетонни колони в ъглите? Ами че на моята къща 1 м висок масивен парапет (не цяла стеничка) са иззидани от плътни единични керамични тухли със стоманобетонни колонки през метър и стоманобетонен пояс отгоре...

# 15
  • Мнения: 588
Обикновенно когато се прави отвор в носеща стена  или се премахва такава се прави заместваща метална рамка,която  поема усилията.Но ако сте на долен етаж по-добре забрави,защото носещите стени на ниските етажи са много тежко натоварени и премахването им е много безотговорно.

На последен етаж сме

# 16
  • Мнения: 1 897

Значи няма опасност съседите отгоре да ви дойдат внезапно на гости  Mr. Green
А сега сериозно-това ,че сте на последен етаж е добре, но въпреки това e добре да направите укрепване,ако стената е носеща.Имайте предвид,че много често има стени,които не са стоманобетонни,а от плътни единични тухли-те също са носещи стени.

Последна редакция: нд, 15 юли 2007, 12:44 от Ulia

# 17
  • Мнения: 138
Здравейте,
искам да попитам какво ви е мнението за панелните блокове и колко години живот им се дава?

# 18
  • Мнения: 588
Ulia

погледни моля те скицата,
става ли да се сложат колони - три броя, които да укрепят
тавана на мястото на стената.

Значи първата ще е на мястото на вратата към коридора (вратата ще се зазида)
Втората ще е на половината разстояние от прозорците до вратата (около центъра на голямото помещение, което ще се получи от бутането) и третата ще е до терасата?

Благодаря пак

# 19
  • Мнения: 1 897
Здравейте,
искам да попитам какво ви е мнението за панелните блокове и колко години живот им се дава?

Моето мнение е отрицателно.Много добре-като замисъл,но некачествено изпълнени.От там и проблеми с корозирала армировка, инсталации и т.н.
По принцип сградите се строят с дълговечност минимум 100 години, а при панелените блокове е заложена 50.Или ако блока е строен през 80-те, след 20-25 години ще има крещяща нужда от саниране.

# 20
  • Мнения: 1 897
алабаланица

За съжаление така не мога да ти кажа нищо повече, освен,че най-вероятно ще трябва да укрепите с рамка,а не само с колони,защото стената е линейна опора ,а не точкова. Не мога само на базата на част от арх.проект да ти кажа как да направите укрепването-не е редно,а и не е професионално.Най-добре е да извикате специалист,който да огледа нещата на място и да ви препоръча как да процедирате и какво укрепване да направите.

# 21
  • Мнения: 138
Какво се разбира под саниране- изолация на апартамент и ако да каква?
Идеята ми е ако се закупи панелно жилище и му се направи цялостен основен ремонт с колко ще се удължи времето му на живот?

# 22
  • Мнения: 1 897
Опитай се да погледнеш въпроса и от финансова гледна точка.Скоро имахме подобен проблем-ние също в момента купуваме жилище.Когато вземахме решение на какво да се спрем проучихме много подробно пазара на недвижимите имоти...и какво се оказа.В града в който живеем цената на квадрат на панелен апартамент е малко по-ниска, отколкото на новото строителство.Като взехме предвид,че на панеления апартамент му е необходим основен ремонт-дограми,мазилки,санитарни помещения,смяна на инсталации,а за изолация изобщо да не говорим...Та ние се спряхме на ново строителство,въпреки по-малката квадрарура,която получихме в сравнение с това,ако бяхме взели панелно жилище.Имай предвид,че сега повечето фирми строят доста качествено,а не както беше през 90-те години. Ще получим новия си апартамент в почти завършен вид-с изолации, дограма, ВиК,ЕЛ, и газаова инсталации,на шпакловка-във вид почти готов за нанасяне.А всичко това в една панелка тепърва ще трябва да отремонтирате вие...така че моят съвет е -не купувайте панел.Но все пак вие решавате.
А иначе санирането включва укрепване на конструкцията,слагане на изолации, подмяна на инсталации и изобщо всичко,което е необходимо,за да се даде 'втори' живот на сградата.
Най-ефективна е външната топлоизолация, но когато е поставена на цялата сграда,а  не само на отделен  апартамент.

Последна редакция: вт, 17 юли 2007, 16:19 от Ulia

# 23
  • Мнения: 588
Ulia благодаря за отговорите

то като гледам може би модератор може да промени заглавието на темата
на
"Въпроси към архитект или строителен инженер" понеже доста ги зададохме тук Wink и да продължаваме в същият дух Simple Smile

Ако сте за, пишете!

# 24
  • Плевен
  • Мнения: 1 738
Защо не се обърнеш към специалист от твоя град, тук по този чертеж не могат да ти кажат точно това, което те интересува? такива ремонти не трябва да се правят на своя глава

# 25
  • Мнения: 1 897
Ulia благодаря за отговорите...
За нищо.Нали за това са форумите.Аз също получавам много информация и полезни за мен съвети от тук.
Хубаво ще е и обаче,ако повече хора се включват с мнение или съвет конкретно по тази тема,защото това което съм писала е преди всичко личното ми мнение и неволно мога да 'подведа' някого.В смисъл,че друг би могъл да вижда нещата по различен начин или да има решение на проблема,което на мен не ми е дошло на ум. Добре е да се консултирате с няколко човека  поне преди да вземете окончателно решение как да постъпите.

# 26
  • Мнения: 138
Благодаря ти много за отговора Ulia.  bouquet

# 27
Виждам, че тук има разбиращи хора. На първия етаж в кооперацията съседи наематели си сложиха климатик. Отвора за маркучите бе пробит в носеща колона с големина горе-долу един юмрук /мъжки/. Дали има някаква опасност. Имайте впредвид, че е пропадала плоча пред очите ми при роднини, вследствие преустройство, и може съм леко параноична на тази тема.

# 28
Тия дето са пробили колоната заслужават да бъдат съдени и отделени от обществото защото или са преносители на ужасна наглост и безотговорност или на тотална липса на образование и в двата случаи са опасни да им се дава каквото и да е поръчение или уред в ръцете. Най-вероятно е сградата да не пострада веднага от тази дупка - затова се преоразмеряват сградите ама ако се натрупат няколко фактора може и преоразмерявнето да не я спаси.

Както и да е - можеш да спиш спокойно сгради падат много рядко, не че не става ама шанса да стане и ти да си там е нищожен - по скоро някои гаден колбас или безалкохолно от магазина да ти съкратят живота отколкото падаща сграда.

Общи условия

Активация на акаунт