Статия за пюретата - как я разбирате

  • 1 722
  • 40
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • Мнения: 2 323
Бебешките пюрета са вредни!
 Бебешките пюрета са неестествени и ненужни, твърди заместник-директорка на програма за хранене на бебетата в УНИЦЕФ, цитирана от Би Би Си.

Джил Рипли, заместник-директорка на "Бейби френдли инишиатив" в УНИЦЕФ смята, че храненето на бебетата с пюрета може да им причини здравословни проблеми в по-късна възраст.

Според нея децата в продължение на 6 месеца трябва да бъдат хранени само с майчина кърма или с адаптирани млека.

След тази възраст трябва да се отбиват и да се хранят с твърда храна.

Така родителите ще могат да контролират какви количества изяждат децата, а и бебетата няма да станат капризни.

Рипли в продължение на 25 години е била здравен консултант при отглеждане на бебета.

В резултат на опита и изследванията си тя е разработила своя програма за хранене, наречена "Отбиване, ръководено от бебето" (Baby-Led Weaning).

Специалистката казва, че през 2002 г. Световната здравна организация е одобрила изследвания, които установиха, че кърмата или адаптираното мляко доставят всички хранителни вещества, от които едно бебе се нуждае до 6-месечна възраст.

Ако през първите шест месеца на бебето се дава друга храна, тя може да понижи хранителната стойност на млякото и дори да навреди върху здравето на детето, твърди специалистката.

След шестия месец бебетата могат да поемат обща храна в устата си и да я дъвчат.

Следователно ако им се дават пюрета, ще се забави развитието на дъвкателните умения.

Пюретата могат да предизвикат запек и да направят децата капризни по отношение на храната, когато пораснат, смята Рипли.

Проф. Дейвид Канди, детски гастроентеролог от Съсекс, предупреждава обаче, че трудно може да се посочи на каква възраст бебетата трябва да започнат да поемат твърда храна, защото дъвкателните умения се развиват с различна скорост у различните бебета.
 
От тук - http://www.lekar.bg/news-41/info-215

# 1
  • София
  • Мнения: 12 230
   Не беше ли пускана вече тази статия?

# 2
  • Мнения: 6 029
Цитат
Следователно ако им се дават пюрета, ще се забави развитието на дъвкателните умения.


дрън дрън.

# 3
  • Мнения: 463
Е как да дъвче, бе. Ми тя още няма нито един зъб

# 4
  • София
  • Мнения: 6 363
хората с нещо трябва да си изкарват заплатите...
хилядолетия човечеството е давало сдъвкана храна на невръстните си бебета, добре, че се появи тая експертка да го светне колко бърка.

# 5
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
В общи линии съм съгласна.
Дъвканата и намачкана храна, която е давана на бебетата преди фабричните пюрета, съвсем не е равнозначна на фино пасираната безвкусна храна, каквато получават в момента чрез готовите пюрета.
Бебето не дъвче със зъби, а с венци - кътниците изникват някъде през втората половина на втората година, така че ако се чака дотогава и се дава пасирана храна, действително ще има проблем за детето.
На 6м бебето може да предъвква и смуче меки парченца храна и да се храни с намачкани меки храни - пасиране действително не е нужно. Ако бебето се дави и не умее да дъвче все още, вероятно просто му е рано за захранване.
Мисля, че статията е насочена основно към това, че поради удобство за родителите се получава така, че голям брой бебета и на една годинка все още получават пасирани храни, което определено има отношение върху развитието на дъвкателните умения (тези неща от край време се твърдят от логопедите).

# 6
  • Мнения: 1 924
Срещала съм я и другаде тази статия newsm78

Мисля, че информацията е представена по доста краен начин, с което може би се е целяло родителите да се постреснат и да се замислят, но се постига обратен ефект.
Иначе според мен има доза истина- всъщност мисля горе-долу като Хедра.

Аз съм решила да захранвам педагогически, така че в крайна сметка едва ли ще прибягвам често до пюрета.

Сега забелязах едно интересно противоречие:

Цитат
Според нея децата в продължение на 6 месеца трябва да бъдат хранени само с майчина кърма или с адаптирани млека.

След тази възраст трябва да се отбиват и да се хранят с твърда храна.

(С това за отбиването не съм съгласна , де), и същевременно се говори за


Цитат

... "Отбиване, ръководено от бебето" (Baby-Led Weaning).


Как тъй хем трябва да се отбие след 6 месеца, хем трябва да се ръководим от бебето?
Ми то ако не иска? Joy

Последна редакция: ср, 18 юли 2007, 23:15 от LadyLou

# 7
  • София
  • Мнения: 12 230
  Както казах вече я обсъждахме тази статия. Под отбиване се има в предвид, поне така решихме, започване на процеса на отбиване, тосет първото даване на твърда храна.
  Аз съм напълно съгласна с Хедра, а и тази статия се припокрива значително с ПЗ, което практикувам.

# 8
  • София
  • Мнения: 6 363
...На 6м бебето може да предъвква и смуче меки парченца храна...
...удобство за родителите...
...бебета и на една годинка все още получават пасирани храни, което определено има отношение върху развитието на дъвкателните умения

1. бебето ако има дъвкателни умения на 6 месеца, както си написала, как пасираната храна ще му забави тяхното развитие на една година? аз виждам логическо противоречие.
2. с какво пасираната храна е по-удобна за родителя, при положение, че при нейното приготвяне има една технологична процедура повече? фабрични пюрета има и на парчета, не са само пасирани.

моят син има 6 зъба, но се дави с намачканото с вилица картофено пюре още от първия миг, когато му го предложих на 6 месеца и половина... ще му предложа утре за прочит тази статия, да вземе да престане.

# 9
  • варненка от София
  • Мнения: 4 881
Е как да дъвче, бе. Ми тя още няма нито един зъб

Ами ние близо на годинка все още нямаме зъби, но пък дъвче всичко, гризе си краставица с венците, дори кочан царевица. Просто детето се научава да дъвче, независимо дали има зъби или не. Дъвче от 7-месечна възраст.

# 10
  • Мнения: 4 451
И аз винаги съм се чудила каква хранителна стойност имат пюретата, след като преминават термична обработка (от витамините едва ли остава нещо), а забелязали ли сте колко дълъг срок на годност имат? Престояват си по щандовете в магазините или по складове и след 2г. пак са годни за употреба. Shocked Срок на годност на пюрета Хип (с това разполагам в момента и видях) е 2г.
И моята дребка няма зъби, но с дъвкането се справя чудесно. Взимам храна от кухнята, но не я пасирам. Продуктите в нея са само ситно нарязани.

# 11
  • София
  • Мнения: 119
И моята бебка дъвче храната въпреки че има само 2 - 3 зъба. Наистина дъвченето става с венците. Тя е на 10 месеца и от две седмици отказва да яде пюрета, яде от нашата храна.

# 12
  • Мнения: 19 297

На 6м бебето може да предъвква и смуче меки парченца храна и да се храни с намачкани меки храни - пасиране действително не е нужно. Ако бебето се дави и не умее да дъвче все още, вероятно просто му е рано за захранване.


днес питах педито с какво да запопчна захранването и много странно ми стана като каза,че след втория месец мога да дам намачкан плод,а не пасиран.

# 13
  • Мнения: 394
аз пасирах само първото пюре, после само съм мачкала с вилица продуктите и то не особено старателно. сега хапва парченца, гризка ябълка. когато и дам пасирано готово пюре не е никак доволна. мисля, че хедра е напълно права.

# 14
  • Мнения: 492
Мисля, че това дали дъвче си зависи от самото бебе, и наистина няма как бебоците да прочетат статията, за да знаят какво трябва или не трябва да правят  Wink 
Голямата ми дъщеря на около годинка все още се давеше от парченца, но това ни най-малко не е попречило на развитието й в последствие. Мисля, че всяко дете е различно и трябва да се съобразяваме с неговите способности и нужди вместо все да се опитваме да ги уеднаквим и сравним.
А това, кой какво пюре ще дава на детето си е въпрос на личен избор и съответно спора се обезмисля.
Поздрави на всички  Hug 

# 15
  • Мнения: 326
тази статия скоро пак беше пускана и там някак дискусията се измсти върху думата "отбиване" и всички се хванаха за нея и почти никой май не обърна внимание на съдържанието на статията   newsm78, а именно, че бебе може да се захрани изцяло без пюрета.
Алекс е вече 1г. и 3 мес. и е захранен педагогически, т.е не е ял никакви пюрета, каши и други специални детски храни.  Никога не бих повярвала, ако някой преди ми беше казал, че може да се захрани бебе без пюрета, каши, сокчета, но след 9 месеца педагогическо захранване вече съм убедена не само, че може, а и, че това е много по-добърият вариант.
Абсолютно вярно е, че пюретата забавят развитието на дъвкателните умения. Ако захранването се започне с много малки парченца (колкото глава на кибритена клечка) детето започва да дъвче от самото начало. Захранвайки с пюре се пропуска този толкова важен момент. Дъвкането е нещо, на което детето трябва да се научи постепенно, а не като стане на 8-9 месеца да го чакаме изведнъж да почне да дъвче, защото му е дошло времето. Как да стане като до момента е яло само пасирана храна? Е някои деца се справят, но доста си ядят пюренцата до година и повече.
Само искам да кажа какви са нашите резултаити след 9 месеца пед. захранване: справя се чудесно и с доста големи парчета, храни се сам с лъжица като успява да изяде сам около 100гр. храна (е има и загуби, не винаги уцелва устата, но това са подробности Joy), може да си набучва парченцата и с вилица( примерно диня яде само с вилица), има чудесен апетит и яде с желание, когато не иска не го карам насила, винаги е готов да опита нова храна.
Педагогоческото захранване и почти непознато у нас и нормално да се стува доста странно на повечето хора, но всеки има право на избор.

# 16
  • Мнения: 6 029

Абсолютно вярно е, че пюретата забавят развитието на дъвкателните умения. Ако захранването се започне с много малки парченца (колкото глава на кибритена клечка) детето започва да дъвче от самото начало. Захранвайки с пюре се пропуска този толкова важен момент. Дъвкането е нещо, на което детето трябва да се научи постепенно, а не като стане на 8-9 месеца да го чакаме изведнъж да почне да дъвче, защото му е дошло времето. Как да стане като до момента е яло само пасирана храна? Е някои деца се справят, но доста си ядят пюренцата до година и повече.

ама що за глупост.. като към всяко ново нещо, към храненето също се подхожда внимателно. пюретата и кашите за прехода от течната храна към твърда. дъщеря ми НИКОГА не е имала проблем с дъвченето, не се е давила.. всичко трябва да става постепенно. и не прекалено късно - както педагогическото захранване.

# 17
  • Мнения: 394
а защо ти се вижда че педагогическото захранване започва късно?

# 18
  • Мнения: 6 029
защото поне до колкото съм чела децата започват да се захранват по този начин средно към 8-9-ти месец, или греша?

# 19
  • Мнения: 61
Искам да заявя, че ПЗ крие неподозирано удоволствие за детето, но най-вече за майката  Naughty И дъвкателните умения са добре развити, и перисталтиката е чудесна, и няколко домакински уреда стават излишни! Back to Nature  Peace

# 20
  • Мнения: 6 029
Искам да заявя, че ПЗ крие неподозирано удоволствие за детето, но най-вече за майката  Naughty И дъвкателните умения са добре развити, и перисталтиката е чудесна, и няколко домакински уреда стават излишни! Back to Nature  Peace

бек ту дрън дрън... много четете... прекалено много. кои домакински уреди са излишни? пасатора го ползвам за хиляди други неща.. и да нямах бебе, пак щях да го ползвам..кое друго?

# 21
  • Мнения: 1 420
Много ми харесва тази дискусия. Ние имаме още време до захранването, но от сега чета всякакви статии с интерес. Според мен има голяма доза истина в тази статия. Като цяло с много неща от педагогическото захранване съм съгласна. И мисля, че на децата трябва да им се дават парченца храна, които да могат да дъвчат. Педиатърката ми дори ми даде този съвет - след 6-7 месец давай нарявани на кубчета моркови, ябълки и т.н. за да се научи детенце да дъвче. Ще захранвам с каша, но със сигурност бързо ще мина на по-едро смляна храна.

А въпроса са пюретата от магазина е съвсем друг - съгласна съм, че имат консерванти, сол, захар и т.н. За от време на време стават, но иначе съм "за" домашно приготвената храна. А и след като вчера видях някакво пюре " Свинско с картофи"  Shocked  Shocked за бебета съвсем...

# 22
  • Мнения: 394
ами аз не съм точно педагогически захранила, но започнах на 5.5 м. с хапчици от моята храна. аз си мисля, че се започва когато бебето е готово. това важи и за пюренцата.
по темата - определено има деца, които и като големи предпочитат пюрирана храна - племениците ми не ядат супа по принцип, но когато се пюрира е вече друго. в пюретата не може да се разбере какво точно ядеш. вкусовете се смесват и губят и децата не могат да свикнат с отделните вкусове на храните. така мисля аз.

# 23
  • София
  • Мнения: 6 363
в пюретата не може да се разбере какво точно ядеш. вкусовете се смесват и губят и децата не могат да свикнат с отделните вкусове на храните. така мисля аз.

никой не е казал, че пюрираната храна е задължително смесена храна. аз лично винаги съм предлагала новата храна самостоятелно, именно за да се усети новия вкус.

# 24
  • Мнения: 6 029
аз пък все си мисля, че няма голям човек, който да яде пюрета, който да ходи с памперси т.н.

# 25
  • Мнения: 326

защото поне до колкото съм чела децата започват да се захранват по този начин средно към 8-9-ти месец, или греша?

Всяко дете се захранва, когато е готово. Задължително след 6 месец, не по-рано. Има си признаци, които се гледат. Едно дете, захранено правилно и в точния момент няма никакви проблеми по-нататък. Може да се захрани и на 8 месеца, ако детето не проявява по-рано признаци, но това в никакъв случай не е късно. Няма такова нещо като средна възраст на захранване .. всяко дете е различно. Ако детето не е готово и го захраним по-рано се получава обратен ефект, т.е злоядо, капризно дете.

Това, че при едно дете, захранено с пюрета няма проблем не значи, че всичко е наред при другите деца. Като цяло проблемът с нежелание да се дъвче си съществува при стандартното захранване при доста деца. При пед. захранване няма такъв проблем.

# 26
  • Мнения: 394
всеки прави за децата си това което смята за най - правилно.
не мога да се сдържа - 2 годишно дете с памперс си е направо голям човек с памперс.и особено за момиче ми се вижда наистина крайно нехигиенично.

# 27
  • Мнения: 6 029


Това, че при едно дете, захранено с пюрета няма проблем не значи, че всичко е наред при другите деца. Като цяло проблемът с нежелание да се дъвче си съществува при стандартното захранване при доста деца. При пед. захранване няма такъв проблем.



ОХ. аз пък не познавам нито едно, което има проблем с дъвченето. и нито едно не е захранено педагогически.

чудя се след 10 години дали няма да е на мода захранването със сокчета от 40-тия ден отново...

# 28
  • Мнения: 6 029
всеки прави за децата си това което смята за най - правилно.
не мога да се здържа - 2 годишно дете с памперс си е направо голям човек с памперс.и особено за момиче ми се вижда наистина крайно нехигиенично.

Сдържай се, драга. щото ти също си се напикавала и нааквала в пелените на 2 годинки.

# 29
  • Мнения: 61
Julie: Малиии, голяма усойница си!  Wink Много се радвам, че не си изхвърлила пасатора си!

# 30
  • Мнения: 394
защо се заяждаш на дребно? на мен ми е гнусно като си спомня за оаканата вулва на Нина. на майка ми също и е било неприятно вероятно защото на 6 м. вече не ме е гледала с пелени. естествено че съм се напишквала, но не заради удобството на майка ми, а инцидентно

# 31
  • Мнения: 6 029
Julie: Малиии, голяма усойница си!  Wink Много се радвам, че не си изхвърлила пасатора си!

сссс не си го давам за нищо на света:)

# 32
  • Мнения: 6 029
защо се заяждаш на дребно? на мен ми е гнусно като си спомня за оаканата вулва на Нина. на майка ми също и е било неприятно вероятно защото на 6 м. вече не ме е гледала с пелени. естествено че съм се напишквала, но не заради удобството на майка ми, а инцидентно

олелеееееее оакана вулва.... спирам вече, това мина всякакви граници.

извинявай Бу...

# 33
  • Мнения: 394
думите те шокират а гледката не???

# 34
  • Мнения: 3 926
Всъщност по-голямата част от нас, тази, които сме гледани с пелени, сме проходили на гърне доста по-рано от нашите деца. Да не говорим, че аз срещнах психологическа трудност с дъщеря ми - отказваше да се отпусне и да свъши каквото и да било извън памперса. Сега, два месеца по-късно не ми дава да й слагам дори нощния - не му е комфортно на детето. Но не за това е темата.
Лично аз стартирах захранването с намачкана храна и Сияна предъвква без проблем от самото начало. Може би е до дете, но моето си глизе ябълка от едногодишно, като изплюва обелката. Сега вече си яде всякакви плодове с корите и плюе, когато й пречат. Спокойно оголва костилки и ги изплюва (маслини, череши), което показва развит дъвкателен апарат. Доволна съм, предвид, че е на 2 години и повечето от децата, с които излизаме не го умеят това. Живот и здраве ако имам второ ще е захранено задължително педагогически. Виждам само положителни страни в това захранване.
Не разбирам терминология от сорта "прекалено късно" на 8-9 месеца. Смея да твърдя, че моето дете започна да яде количества различна храна едва миналата есен, когато беше на годинка и 3 месеца. Добре е човек да се вслушва в детето си. За мен пък е недопустимо бебе на 8 месеца да изяжда 200 гр. твърда храна за закуска, около 250-300 за обяд, още 150 за следобедна закуска и 200 за вечеря, като наред с това има и два пиема на мляко през деня. Моето ядеше често по малко и се чувстваше добре. Още повече, че ега вече съвсем сама и съзнателно избира какво й се яде и вярвайте, никога, ама никога не прекалява с нищо (освен маслините Wink)

# 35
  • Мнения: 6 029
думите те шокират а гледката не???

за последно, обещавам.

гледката никога не ме е шокирала. нищо, що се отнася да децата ми, включая и оакани вулви и пениси не ме отвращава и шокира.

Assinka, аз с пелени съм гледана, но до доста късна възраст съм се напишквала и нааквала. Дъщеря ми се научи да ходи на гърне на около годинка и половина точно за 1 седмица, без никакви проблеми. Въпреки памперсите. Всичко е до дете, не до пюрета, пелени, памперси и т.н.

# 36
  • Мнения: 394
всъщност е до майка. и това не за да продължавам спора. просто смятам че майките неизбежно се налагат(така и трябва в някой случаи), колкото и да искат да откликват на нуждите на детето. дали ще предложим пюре или от общата храна решаваме ние, не децата.

# 37
  • Мнения: 6 029
всъщност е до майка. и това не за да продължавам спора. просто смятам че майките неизбежно се налагат(така и трябва в някой случаи), колкото и да искат да откликват на нуждите на детето. дали ще предложим пюре или от общата храна решаваме ние, не децата.

мда. и тва е вярно. не малко деца страдат от избора на родителите си. и то не за неща като ядене и памперси, а доста по-сериозни неща. мир. Peace

# 38
# 39
  • Мнения: 492
Всъщност това се превърна в спор коя от коя е по-добра майка ли ???  Mr. Green Всички са достатъчно добри  Hug

# 40
  • Мнения: 1 924
За мен пък е недопустимо бебе на 8 месеца да изяжда 200 гр. твърда храна за закуска, около 250-300 за обяд, още 150 за следобедна закуска и 200 за вечеря, като наред с това има и два пиема на мляко през деня.

Като се замисля, че аз самата ям по толкова Joy, че и по-малко понякога, наистина ми се вижда
странно .

Общи условия

Активация на акаунт