Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • Мнения: 1 172
Нека това да е тема, в която да обсъдим, как равното даване и помагане от страна на родителите изглежда през погледа на техните деца (вкл. зетьове и снахи). Искам да подчертая, че темата няма за цел да коментира кой е длъжен и кой не е да дава и да помага, нито да оплюваме свекъри и родители. По-скоро искам да опишем ситуации, в които реално даденото е равно, но не се приема като такова. Мисля, че споделените примери, ще дадат много странични гледни точки и тълкувания, за които никога не сме се замисляли. А все пак и ние имаме деца, и ние рано или късно, ще стигнем до тези проблеми. Или пък ще ги предотвратим, когато ние сме получаващите (независимо дали сме доволните или недоволните).

Започвам аз с един такъв пример:

Родителите дават на двете си деца А и В по еднаква голяма сума Х. Дават парите в момент, когато А има нужда от пари. Но са пропуснали, че пред Y месеца или година-две В е имал/а нужда от пари за същото, от което сега А има нужда (примерно, за покупка на жилище или нова кола). Така според родителите, те са дали еднакво на двете си деца. Според А родителите също са дали еднакво и на двете деца. Според В обаче родителите не са реагирали еднакво спрямо двете си деца, защото когато В е имал/а нужда от пари, не са се сетили че могат да помогнат, а той/тя е трябвало да се справи сам със сложната ситуация. Но когато А е в тази ситуация, родителите помагат и му/й спестяват трудностите и стреса, преживян от В.

Това е съвсем общо описание на случилото се с мои близки, точната вариация не е от значение. Но примерът показва как  равното според едни не винаги е равно според другите. Дори няма да коментирам кой крив, кой прав. Ето това е случая, и всичките му гледни точки.

Вие сте на ход, ако имате такива примери около вас или лично сте се чувствали ощетени, обидени в подобна ситуация.

# 1
  • Мнения: 2 556
При мен няма опасност да дадат каквото и да е, нито в лек, нито в труден момент. Просто съм безмълвна по темата Confused

На сестра ми са помагали, за което не само не ме е яд, ами се и радвам, че въобще някога за нещо са били полезни поне на нея.

# 2
  • Мнения: 769
Според мен е важно родителите да бъдат справедливи към децата си, да им дават по равно.. поне като начален старт до някакъв етап от живота им - завършване на образование, женитба. Нормално обаче животът носи различни облаги на за едното или за другото дете когато порасне... едни съумяват да увеличат/умножат това което им е било дадено, други - си остават с това, което имат, трети - прахосват полученото.. Няма обобщаваща формула..

Нещата зависят от ситуацията, странични фактори, възможности на едните и на другите..

# 3
  • Sofia
  • Мнения: 179
По принцип не смятам, че децата трябва да се възпитават в духа "тате носи, мама меси". Ако има нужда от помощ, да идва да ме помоли - винаги ще помогна. Иначе след като предам богу дух, да си спазва/т завещанието (ако има какво да завещавам де  Laughing). Та идеята ми е че детет/децата трябва да се научат да разчитат само и единствено на себе си. Аз съм възпитавана така и всичко което съм постигнала си е моя заслуга, не съм разчитала на нашите, за което съм им безкрайно благодарна!

# 4
  • Мнения: 2 556
Аз също постигнах много сама и разчитайки само на себе си, но съм убедена, че ако имах подкрепа от родителите си, още повече щях да съм постигнала. Надявам се винаги да мога да подкрепям децата си. Човек има нужда от подкрепа именно докато е млад и има трудни моменти, после за какво му е каквото и да е?

# 5
  • София, откъм тъмната страна
  • Мнения: 246
И според мен децата не трябва да се възпитават в дух "тате носи, мама меси". Не твърдя обаче и че трябва да се оставят на произвола на съдбата. Трябва да могат да се борят със живота сами и да разчитат най-вече на себе си и да не очакват като задължение на родителите да им осигурят всичко. Разбира се в трудни моменти родителите са най-близките хора, които могат да помогнат, но не са задължени. Особено ако децата са няколко и родителите не са милионери.

# 6
  • Мнения: X
Не очаквам никой нищо да ми дава. Когато бях студентка са ме издържали, издържаха и сестра ми. После са помагали на сестра ми, дори с пари, но тя имаше нужда и това мен никога не ме е притеснявало. Не мога да рзбера хора, които очакват някой да им "помага" и "дава". Няма такава песен. А пък да не говорим за гледане в паницата на другия. "Ти на мене така, пък на сестра ми/брат ми иначе.
Не бих желала и да имам контакт с такива хора.

# 7
  • Мнения: 2 556
Аз пък намирам за нормално да имаш подкрепа от родителите си. И защо все за пари става дума. Не говоря за пари и имоти, а за другите неща, които са много по-ценни - подкрепа, любов, разбиране. Пари и имоти всеки сам може да постигне, но добрите отношения гръмнат ли веднъж, край.

# 8
  • Sofia
  • Мнения: 179
Аз пък намирам за нормално да имаш подкрепа от родителите си. И защо все за пари става дума. Не говоря за пари и имоти, а за другите неща, които са много по-ценни - подкрепа, любов, разбиране. Пари и имоти всеки сам може да постигне, но добрите отношения гръмнат ли веднъж, край.



Тук си права, само че в темата се говори за пари..

# 9
  • Мнения: 2 556
Да, правилно, но аз понеже това с парите съвсем не си го представям, та се отплеснах  Mr. Green

# 10
  • София
  • Мнения: 897
Аз също съм на мнение, че децата трябва да могат да разчитат на родителите си при всякакви ситуации. Да знаят, че каквото и да им се случи могат да се завърнат у дома и да намерят подкрепа.Това не значи, че ще меся, или че тати ще носи, но когато имат нужда от помощ, ние сме зад тях. Това не се отнася само за материална помощ, но и за подкрепа, обич, приютяване и всичко друго, което се наложи.
За примера от първия постинг - родителят помага на това деде, което има нужда в момента, и ако самият той има тази възможност. Може когато В е имал нужда от помощ просто да не са имали начин да му помогнат. Финансовите запаси не са постоянни.

# 11
  • София
  • Мнения: 18 679
Въобще не ме вълнуват такива въпроси. Обичам сестра си верояятно повече от самата себе си. Ако можеше някак си да откъсна от собственото си щастие, за да й дам, бих, на секундата, но не става...По една или друга причина, тя е по-ощетена от съдбата от мен Sad Така че ако родителите ми решат да я компенсират поне материално, няма да имам нищо против Peace Дори и да не решат, въобще не мога да си представя да я накарам да ми изплаща част от апаратамента, в който живее или някакви такива глупости Sick Непонятни са ми такива делби и разправии между братя и сестри, аз не съм възпитана по този начин Naughty

# 12
  • Мнения: 5 539
Винаги съм получавала от родителите си подкрепа от всякакъв вид, когато съм имала нужда. Същото е и с брат ми, и никой от нас двамата не се е чувствал ощетен.
Просто родителите ни правят всичко възможно за нас, което е по силите им в конкретния момент.
Сега като си дам сметка, брат ми е със 7 години по-малък, а аз израстнах в по-трудните времена през 80-те и 90-те. Когато съм била дете и тийнейджър, сме се ограничавали за много неща, но това важеше за цялото семейство.
В неговото юношество семейството ни разполагаше с по-добри финансови възможности и на него са му купувани много повече неща - дрехи, техника и т.н. Но и през ум не ми е минавало да се сърдя или да завиждам.
Просто истината е да помагаме на децата си, доколкото можем в момента и според потребностите им, а не задължително да делим всеки ден абсолютно всяка излишна стотинка поравно между двамата Peace

# 13
  • Мнения: 1 172
Просто истината е да помагаме на децата си, доколкото можем в момента и според потребностите им, а не задължително да делим всеки ден абсолютно всяка излишна стотинка поравно между двамата Peace
Е, точно това и аз си мислех. Чета тук из форума разни мнения - винаги ни дават по равно, обаче еди-кой си е недоволен. И затова реших да споделя съвсем реален казус, в който даващите са мои леля и чичо. И точна на тази мисъл ме наведе технят казус - след като са имали възможност да помогнат и на В, защо не са го направили, когато е трябвало. Така се замислих и зад това "по равно" дали наистина стои всичко по равно (особено подкрепа) или равняваме само материалното. А според мен точно в този пример въобще не става въпрос за пари.

Иначе и аз съм на мнение, че никой не ми е длъжен. Но ако попадна в описаната ситуация на мястото на В, вероятно би ми било много криво.

# 14
  • Мнения: 263
Децата трябва да могат винаги да разчитат на родителите си, но и да знаят, че първо трябва сериозно да се постараят само да се оправят!
Не може вечно да чакаш на родителите, че и да се сърдиш, ако случайно заделят нещо за себе си, а не само за теб! А и не е полезно, защото един ден ще трябва наистина сам да се оправяш, няма да има кой от къде и тогава...
Но няма и нищо по-хубаво и по-естествено от това да знаеш, че родителите ти винаги ще те подкрепят, когато имаш нужда!

# 15
  • Мнения: 834
В конкретната ситуация смятам че е направена голяма грешка. Трябва да се помага на този който има нужда. После другото дете може да бъде компенсирано в един следващ момент.

# 16
  • ЯМБОЛ
  • Мнения: 1 022
             Аз съм родител на две пораснали деца,омъжени,с деца.Не мога да помагам много,таткото почина преди 23 години,но си мисля,че родителят трябва да помогне в нужния момент,с колкото може.Не би трябвало да се тегли с кантар помощта,в какъвто и вариант да е..А как се приема помощта е въпрос на характер на  наследниците и добро възпитание.

# 17
  • Мнения: 5 462
. Човек има нужда от подкрепа именно докато е млад и има трудни моменти, после за какво му е каквото и да е?
newsm10 smile3501

# 18
  • Мнения: 5 462
             Аз съм родител на две пораснали деца,омъжени,с деца.Не мога да помагам много,таткото почина преди 23 години,но си мисля,че родителят трябва да помогне в нужния момент,с колкото може.Не би трябвало да се тегли с кантар помощта,в какъвто и вариант да е..А как се приема помощта е въпрос на характер на  наследниците и добро възпитание.
Също  newsm10 smile3501

# 19
  • в моя свят на мир и любов
  • Мнения: 1 996
Няма по-грозна гледка от това близки роднини да се карат и бият за имущество.

Като се замисля за моите родители, виждам, че на брат ми са му помагали многократно повече, и с пари, и с услуги, и с внимание.
Но не ми е било неприятно, или пък възмутително. Просто смятам, че той е имал многократно по-големи нужди и много по-тежки моменти от мен.
Аз съм получила това, от което съм се нуждаела и когато трябва, какво повече да искам.
Въпрос на възпитание е, според мен, дали децата ще се сърдят, че единия е получил повече от другия.

Но пък моя мъж смята, че родителите му са му длъжни и че все е ощетен. Това е вярно де, но трябва ли да си скубе косите за това.
Или пък аз, че съм ощетена снаха - те нищо не са ми дали, и аз нищо не им дължа.

Последна редакция: чт, 19 юли 2007, 19:58 от luda

# 20
  • Мнения: 1 172

Няма по-грозна гледка от това близки роднини да се карат и бият за имущество.
Въпрос на възпитание е, според мен, дали децата ще се сърдят, че единия е получил повече от другия.

В случая B няма претенции, че е получил по-малко имущество. По-скоро е обиден (даже по-точната дума може би е засегнат), защото не може да каже за себе си това:

Аз съм получила това, от което съм се нуждаела и когато трябва.

# 21
  • Мнения: 25
В случая с В и аз бих се чувствала по същия начин, защото това не е по равно. Ако в необходимия за него момент беше получил дори и съвсем малко, нямаше да се чувства така, сигурна съм.

За мен по равно не значи едновременно по равно. Винаги съм се ядосвала, когато сме получавали по равно едновременно със сестра ми, защото аз съм воювала дълго за привилегията, а тя я получава моментално на готово. Когато стане дума за средства, пак тя получава повече, но, както си говорихме скоро с майка ми, това е защото иска, а аз сама си налагам ограниченията да не искам нищо от никого.

Но пък съм си поставила за цел да се науча да приемам, когато някой ми дава нещо, защото самата аз обичам да давам и искам да уважават желанието ми   Peace

# 22
  • някъде в орбита...
  • Мнения: 2 913
Ми не е равно, естествено. Давам личен пример. Като бяхме деца с брат ми, нашите всичко деляха по равно между нас - храна, пари, всичко. Но аз винаги пестях или кътах за да имам за по-дълго. А брат ми всичко опустошаваше почти веднага. След това отиваше при нашите и им се жалваше, че вече няма, а аз не си деля с него. Реакцията? Ами взимаше се това, което съм си скътала, и се делеше на две равни части - за мен и за него. Е, сега вече сме големи, помагаме си и много се подкрепяме с него, но тогава щях да се побъркам.

# 23
  • Мнения: 1 800
Аз немога да разбера защо се изисква/очаква от родители да се дава newsm78. Те са те отгледали до пълнолетие, оттам нататък не виждам с какво са задължени. Какво е дал баща ми на сестра ми си е между тях. Мен това не ме интересува. Аз когато съм имала нужда от помощ ми е била подадена ръка. Това е важно за мен и  че ме обича. Другото е дребнавщина. Не мога да си представя да съм обидена за нещо такова на сейството ми Shocked.
Чичо ми цял живот мъчеше родителите си, че давали повече на нас. Той живееше при тях, те му отгледаха децата. А ние дори подаръци за рожденни дни не сме получавали от родителите на баща ми, но той не вярваше. Но не се чувствам ощетена, жал ми е било винаги за баба и дядо. Rolling Eyes
Живота е толкова кратък и когато човек напусне този свят нищо не взима със себе си. Peace

# 24
  • Мнения: 1 942
Родителите дават според преценката си, възможностите си и нуждите на съответното дете. За мен  е неразбираемо очакването на някой да се тегли на кантар даденото на тях и брат им/сестра им. НИКОГА не бих посмяла да имам претенции какво е дадено на сестра ми, а на мен не!  Crossing Arms

# 25
  • Мнения: 1 942
В случая B няма претенции, че е получил по-малко имущество. По-скоро е обиден (даже по-точната дума може би е засегнат), защото не може да каже за себе си това:

Ами проблема му е, че е неблагодарен. Вместо да се радва, че сега е получил подарък търси за какво да се сърди.
Така поставени нещата са много теоретични и е безмислено. Да речем В е имала нужда от пералня ама е искала за 1200 лв. Всъшност материално не е зле, има си средства ама 1200 неможе да извади на момента, та се налага малко да се лиши и да кара мерцедеса по-рядко, а да ходи повече пеша  Mr. Green Обаче А сега се нуждае от пералня. Тяхната се е счупила и сега пере 2-те деца на ръка, та обмислят да продадат ладичката и да вземат една БЕКО. Ако съм родител даже не бих дала на В пари в конкретния случай. Както казах НА ВСЕКИ СПОРЕД НУЖДИТЕ!  Peace

# 26
  • Пловдив
  • Мнения: 3 742
Косвен, и не до там наблюдател съм на следното: обект А живее в непосредствена близост с родителите си, има семейство и т.н. В живее с домочадието си в друг град. Родителите се грижат за децата на А, взимат ги от детска градина, хранят ги, купуват им каквото им е нужно, а на всичкото отгоре А се хранят при тези възрастни хорица. Такаааа....до тук всичко е в кръга на нормалното. Нооо един ден звъни телефона на В, при което отсреща се чува обаждане от А със следното съдържание: " Идвай веднага да водиш тате на доктор, че нещо не е добре, а пък аз съм зает."... съответно човека бил закаран където трябва.


Трябва ли В да е недоволен от създалата се обстановка, или чинно да се примири?!

Не става въпрос за пари точно в този случай, но лично аз упреквам мекошавостта на родителите и понякога по-нагли деца. С подялбата на пари и имущество е по същия начин. Родителят си мисли, че помага, но някои неща не би могъл да осъзнае, бидейки манипулиран от едно от децата, хитро, разбира се.

# 27
  • Мнения: 1 172
Ами проблема му е, че е неблагодарен. Вместо да се радва, че сега е получил подарък търси за какво да се сърди.
Аз вече писах, и А и B са имали една и съща мужда, от жилище, но към различен момент. B не е презадоволен финансово, просто си е изтеглил кредит и чинно си го плаща. С цената на какво, само семейството му си знае. Намерил си е начин да се оправя сам. Когато идва ред на А да купува жилище, родителите решават, че трябва да помогнат, че не може да се теглят огромни кредити (въпреки, че А има не по-лоши доходи от В).  B е засегнат заради това, че когато той е имал нужда, му е разяснявано как всеки трябва да постига всичко сам, имали са възможност да му поногнат, но не са го направили. И сега е получил сумата X, само защото A се нуждае от пари, а родителите им не искат да делят децата си (т.е. те считат, че по равно значи единствено материално равни части).

Но идеята на темата не беше да нищим конкретната ситуация, нито да коментираме дали се очаква родителите да дават. А да изредим примери, в които някой е засегнат, въпреки, че всичко е по равно или по някакъв начин остава неразбрана позицията му.
AlexaS e дала също много истински пример.

# 28
  • Мнения: 1 817
Искам да отговоря по два начина на темата, че даже по три!
Родителите ми са разведени и имат нови партньори.
Майка ми никога не ни е делила с брат ми, а бащата на брат (и втори мъж на мама) ми също никога не ни е делил.
Баща ми не ме дели от сестра ми, но неговата жена никога не се е интересувала от мен. Тя винаги насъскава сестра ми срещу мен, а когато може и баща ми подработва...
Що се отнася за свекърите- те дават мило и драго за първородната си дъщеря! Всичко й осигуряват, дават й пари, издържат я. Но за моя мъж, т.е. по-малкото дете не се сещат!!! Ако той не си поиска, няма да му дата и 5 стотинки. Ако не искат услуга от него, не се обаждат. Той просто не ги интересува.
Хора всякакви! Какво да се прави... Grinning

# 29
  • Пловдив
  • Мнения: 23 716
Ми не е равно, естествено. Давам личен пример. Като бяхме деца с брат ми, нашите всичко деляха по равно между нас - храна, пари, всичко. Но аз винаги пестях или кътах за да имам за по-дълго. А брат ми всичко опустошаваше почти веднага. След това отиваше при нашите и им се жалваше, че вече няма, а аз не си деля с него. Реакцията? Ами взимаше се това, което съм си скътала, и се делеше на две равни части - за мен и за него. Е, сега вече сме големи, помагаме си и много се подкрепяме с него, но тогава щях да се побъркам.
Гадно, а? И ние бяхме така с брат ми.

# 30
  • Мнения: 545
Чувството за равенство и справедливост е субективно. То зависи най-вече от възпитанието и характера на човека, които пък са се формирали най-вече през детството в резултат на влиянието и примера на родителите. Така че как след време порасналите деца ще гледат на "подаръците" от страна на родителите, зависи много от това как са се отнасяли родителите с децата си още докато те са били малки и са живеели заедно.юю
Аз лично имам брат, към който не съм изпитвала ревност или завист по отношение на подобни ситуации (не мога да твърдя същото за него, просто не знам как се чувства той, не сме чак толкова близки, не съм забелязала подобна ревност). Съпругът ми също има брат, и досега не са се получавали конфликтни ситуации по повод на чувство за ощетеност. А родителите колкото и да се стараят, никога не могат да дадат "поравно" на всяко от децата, именно защото всяко от тях в дадения момент има различна потребност и равното за едните не е равно за другите. Така че за мен основното, за да се чувстват децата неощетени може би наистина е да им се помогне тогава, когато имат нужда.

# 31
  • в моя свят на мир и любов
  • Мнения: 1 996
Ми не е равно, естествено. Давам личен пример. Като бяхме деца с брат ми, нашите всичко деляха по равно между нас - храна, пари, всичко. Но аз винаги пестях или кътах за да имам за по-дълго. А брат ми всичко опустошаваше почти веднага. След това отиваше при нашите и им се жалваше, че вече няма, а аз не си деля с него. Реакцията? Ами взимаше се това, което съм си скътала, и се делеше на две равни части - за мен и за него. Е, сега вече сме големи, помагаме си и много се подкрепяме с него, но тогава щях да се побъркам.
Гадно, а? И ние бяхме така с брат ми.

И ние така, само дето аз доброволно му давах ВСИЧКО, имаше си подход човека. Ама не се сърдя де, сега поне знам че той има да ми дава, а не аз на него.

Общи условия

Активация на акаунт