Кърмене и захранване на бебетата-основни правила

  • 33 383
  • 110
  •   1
Отговори
  • Мнения: 8 585
Привет на всички настоящи и бъдещи Майки в България. За съжаление работя като педиатър в Гърция и не мога да бъда пряко полезен, но четейки форума мисля, че е необходимо и в България да навлязат широко по-съвременни концепций за детското хранене, които да съчетават традицията с новостите-новости от гледна точка на развитие на науката и нови данни за погрешни тактики и неподходящи храни. Искам да Ви предпазя от дилетантски мнения и да Ви убедя, че единствено личният Ви педиатър е този, които би трябвало да е абсолютно компетентен по тези въпроси и да Ви съветва на всяка стъпка. Няма единно мнение относно детското хранене-има школи и направления които се различават съществено по подхода и по начина на включване на храните, както и по вида на употребяваните храни. Няма абсолютно вредни подходи, както и абсолютно верни такива. Ако се доверявате на школи със световен авторитет и традиций като немската, английската,френската, американската или на Северният "алианс" страни-Дания, Финландия,Холандия, Швеция,Норвегия.
няма да сбъркате-различията отразяват национални особености и опит и до известна степен е въпрос на това кое на Вас Ви допада като разбирания. Избягвайте крайните мнения, фанатизираните "за" или "против", както и дилетантите-тези последните твърдяха в Швеция например преди 4-5 години колко е вредна имунизацията против коклюш и пропагандираха за спирането и. След първата зима на масови коклюшни епидемий, замълчаха-но жертвите си останаха жертви. Липсата на доверие във Вашият педиатър е причината да се вярва на какви ли не недомислици-имайте доверие на лекаря си-той трябва да Ви дава решения-ако не го прави-сменете го.

Част 1

Кърмене:
Ограничаването или изместването на кърменето с изкуствени млека винаги е било и ще си остане погрешна тактика. Основното правило за добавяне на изкуствено мляко към кърменето е недостатъчен прираст на тегло на бебето или влошаване на прирастта на тегло след първоначален добър такъв. Това лесно се установява с контролните тегления всеки месец. Всички днес, особено в Европа, смятаме, че кърменето може да продължи толкова дълго, колкото майката го желае, но практически след 5-ия месец детето не може да е само на кърма, поради недостатъчното количество важни хранителни вещества в кърмата като желязо, Vit.D, микроелементи. Спирането на кърмата при майка не можеща или не желаеща да кърми днес навсякъде става медикаментозно.
Основата за успеха на кърменето е ранното поставяне на бебето на гърдата-на 4-5 час след раждането, пълното изпразване на гърдата,както и избягването на биберони в първите дни.
Относно броят на кърменията за съжаление основното правило не е "до поискване". Бебетата, особено в първите месеци, нямат добър контрол на апетита и поради това често плач от друго естество се приема за глад, вследствие на което децата се прехранват излишно (основна причина за бебешки колики). Освен  това известно е, че някой бебетата са с особено добър апетит и могат да се хранят практически на всеки половин час-но теглото им ще се удвои за първият месец-нещо, което днес се смята за особено нежелателно.

Един добър режим на хранене е:

->на  2-2,5 ч пез първата седмица до стабилизиране на кърмата.
-> 8 кърмения до края на първият месец -6 дневни и 2 нощни.
-> 6 хранения до към 5-6 месец,които после, с началото на захранването се ограничават до 4-5 хранения дневно.
Разбира се часовете са еластични в известна степен, но две неща не са приемлиеви- хранене на по-малко от 2 часов интервал след 1 месец, както и нощни хранения след 12 (24ч) след 2-3 месец.
Храненето на малки интервали след 1 месец (заедно с алергия към протеините на кравето мляко или към мазнините, използвани при производството на изкуственото мляко) е основна причина за неспокойствие на бебетата, както и за бебешки колики. Ако се постигне хранене на 3 часов интервал (приблизително) през първият месец е много по-лесно да се гледа едно бебе в последващите месеци от гледна точка на спокойствие на детето и липсата на плач.

Относно тактиките на кърмене.
Гърдата трябва да е сравнително омекнала, когато се поставя детето- от напрегнати гърди поради много мляко е трудно да се кърми-затова леко изпразване в началото помага бебето да се кърми по-лесно. При кърменето се стремим бебето да захване колкото се може по-голяма част от ареолата, а не само зърното, за да има добър вакуум. Следим нослето да не е запушено от хрема или от гърдата. След края на кърменето с пръст се прекъсва вакуума и се отделя детето от гърдата.
Едно здраво бебе за 10-15 минути поема необходимото му количество. По-дълго време на "престой" води до рагади на зърното и последващи проблеми. Единствен критерий за достатъчността на кърменето е прираста на тегло, както и броят мокри памперси през денонощието (равен на броя на кърменията)-тежък намокрен памперс, не просто навлажнен. Излишно е да се тревожите дали кърмата Ви е достатъчна-поискайте да Ви претеглят бебето-ако наддава добре на тегло няма проблем. Когато децата се кърмят, не се дава нищо друго освен кърма-нито чай, нито вода, нито сокове-нищо. Това особено важи за първият месец. Добре е да се сменят гърдите в рамките на едно кърмене-тоест да се изпразни напълно едната гърда и щом като детето забави ритъма на сукане, да се постави на втората гърда за около 2-4 минути. Следващото кърмене започва от последната гърда и завършва с първата. Уригването е много важно за бебетата-деца които бързо свършват кърменето,практически могат да поемат още кърма, ако се вдигнат да се уригнат. След това се поставят отново на гърдата. Така се изпразва по-пълно гърдата-има повече мляко и детето наддава по-добре на тегло.


Част 2
Захранване, отбиване, добавъчни храни.

# 1
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 828
Много хубаво, ела тук, да те запозная с моята педиатърка. Тя е като 95% от българските педиатри. Ако не бях достатъчно упорита, вероятно с нейната компетентна помощ по отношение на кърменето щях да отбия детето си към 40-тия ден. Изобщо, толкова много жени отбиват бебетата си поради незнанието и липсата на информация от страна на педиатрите си, че е просто срамота, че МЗ не предприема мерки по въпроса.

Аз не съм педиатър, нито здравен работник. Имам 20-месечен опит като кърмеща майка и информация за кърменето от хиляди кърмещи майки зад гърба си. Моята гледна точка и моят опит се различават от част от това, което си писал, но е хубаво някой да представи и другата гледна точка  Grinning

# 2
  • Мнения: 2 529
Близо е до моите разбирания за кърменето и до разбиранията ми за добър педиатър Simple Smile Благодаря!
За съжаление в България засега нямаме школа за кърменето и захранването, но кой знае, може точно в този форум да се създадат основите Grinning
Аз по принцип съм практичен човек и затова привърженик на умерените хипотези.

# 3
  • Мнения: 6 243
Бърди, извинявай, но не разбрах "поантата" на този пост. Аз съм от дилетантите - не съм медик. Смятам, че съм здравомислеща майка, обаче, и се старая от наличната информация да извлека, това, което ми се струва разумно и относимо към двете ми деца.
Добре дошъл сред нас, дано това не е епизодично включване, ще се радвам и занапред да споделяш опита си на педиатър. Не споделям ентусиазма ти относно педиатрите. По доста въпроси, не аз, а моята и на децата ми лична лекарка, е пълен дилетант. Визирам кърменето с всичките му особености и проблеми.
Този форум не е източник на медицинска информация. Надали има някоя от нас, която да разчита само и изключително на мненията тук. Той е място за обмяна преди всичко на опит и даване и получаване на подкрепа. Каквато у педиатърката си аз не намирам.

# 4
  • Мнения: 8 585
Това което пиша е точно това което работя, което от практиката дава за мен и моите майки най-добър резултат. Освен това прочетох тук доста неща, които ако ги спазвате само проблеми ще имате-знаете ли например, че в БГ имунизационен календар липсват две от най-важните детски ваксинации и че никой днес в света не ваксинира срещу полиомиелит чрез капки? Затова това са моите "два цента" Embarassed
Навсякъде по света с деца се занимават само Педиатри не джи-пи   та. Крайно безотговорно е да се водят деца при дж-пи-та за редовни ваксинаций, прегледи, проследяване.

# 5
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 828
Цитат на: Birdie
Освен това прочетох тук доста неща, които ако ги спазвате само проблеми ще имате

Под тук може би имаш предвид някой от другите форуми?! Ваксините и джипитата общо взето тук рядко ги обсъждаме Wink това е форум, посветен изключително на кърменето и захранването на бебетата.

# 6
  • Мнения: 6 243
Майка му и мечка!
Пиле, ти тая вечер си решил да сееш мъдрост на раята ли, що ли!
Най-безотговорно ти заявявам, че личната лекарка на мен и на децата е педиатърка. В случая безотговорността я проявявам към себе си, но нЕмам нерви да ходя при двайсе и осем лични лекари - за всечи член от фамилията по един. За да спиш спокойно след всичко,прочетено  ТУК, ще ти кажа, че поне като имам "женски оплаквания", ходя на "личния си гинеколог". ppp

# 7
  • Мнения: 8 585
Разбираем е ентусиазмът Ви-но,
нещата са много сложни и има много нюанси на една и съща тема.
В много случаи се водите от чисто емоционални съображения, но темите са много сложни и многостранни за да се отговори с едно "да" или "не". Хората изпитват различни проблеми и е много трудно да се дадат праволинейни или едностранни напътствия. Нашата задача навсякъде по света е не да "ръсим акъл" а да помагаме майките да имат по-малко проблеми. Целта на поста ми е точно такъв-мненията там са балансирани и изразяват едно средно-европейско разбиране на нещата. Позволете да го зная това след толкова години работа...

# 8
  • Мнения: 3 161
Естествено е радостно да има професионални педиатри сред нас, за да не изпадаме в "дилетантски" крайности, но искам да отбележа, че ние тук се ръководим не от педиатрите си, а личния си опит на кърмещи майки, който понякога тежи много повече от нечия диплома. Във вижданията си за кърменето се ръководим от богат набор от книги и статии, които старателно се превеждат от множество източници: така "покриваме" именно западните школи, които и Вие цитирате (плюс руската). Въпросът ми е Вие към коя школа клоните и какво е отношението Ви по следните въпроси:
1. Кога се въвеждат първите твърди храни? Какви са те?
2. До каква възраст препоръчвате да се кърми?
3. В кои случаи предлагате заместване на кърмата с адаптирано мляко?
Ще Ви бъда благодарна за разясненията.

# 9
  • Мнения: 1 391
с интерес следя темата ..... нямам против да прочета как е в Гърция и въобще, не виждам защо да се заяждаме със човека... той си изразява мнението, както и всички ние и за мен то е добре дошло  Grinning

# 10
  • Варна
  • Мнения: 2 133
Убеждавам се колко различни са бебетата.
Може ли няколко въпроса?
- Какво става, ако бебето не е поставено на гърда до 4-5 часа след раждането му и какви последици може да има? И кога това е оправдано?
- След като спазвах съвета на нашите педиатри от болницата за кърмене 2х10 минути на гърда (максимум още 2-3 минути), детето наддаваше слабо в първите три седмици. След увеличаване на интервала на кърмене (понякога до 20-30 минути от едната гърда и още 10-15 от другата), то започна да наддава по килограм на месец (в първите два месеца). Това значи ли, че е имало някакъв проблем?
- Тегленето е верен показател, но ако се прави веднъж в месеца достатъчно ли е?

Благодаря предварително. Виждам, че работите за решаването избягването на проблемите в детското хранене, за което Ви пожелавам успех!

# 11
  • Мнения: 8 585
Малко е тъжен факта, че не педиатърът е Вашият ориентир. Почти навсякъде пациентите се ориентират по педиатъра си и му имат пълно доверие. Повечето от книгите и статийте се пишат не особено внимателно, подбудите за написването им са далеч от чистият професионализъм.
Не се обиждайте-Ние помагаме- не става въпрос да се засяга който и да е било-но дори и да има противоположни мнения конфронтацията и сарказма са най-малко уместни.
Аз по образование и практика съм немска школа. Така или иначе основателят на Американската Педиатрична Асоциация е немец-емигрант от Европа- Др. Абрахам Джакоби-американците не обичат много този факт  Simple Smile.
Трябва да се прави разлика между отбиване и захранване-захранването не означава отбиване, тъй като с него не целим да спрем изобщо кърменето, а само да го обогатим. След 6 месец кърменето освен от психологична гледна точка не предлага нищо в повече в сравнение с цял ред твърди храни подходящи за бебето. Общо взето е прието само две хранения да се заменят с чужди храни за целият период до 1 год.възраст, а всички останали хранения да са кърмене толкова дълго,колкото майката желае. Не сме против кърменето, против сме изключително само кърмене след 5-6 месец. Има много проучвания относно необходимостта от добавки на витамини и микроелементи, на които кърмата е бедна и не може да се обогати по никакъв начин защото нуждите на бебето са много по-големи. Освен това бебетата на само кърмене са доста по-тежки от нормалното, което е мега риск за късни Сърдечно- съдови заболявания. Теглото на бебетата се оценява по криви на растеж и е много важен елемент от редовните детски прегледи.

* първите твърди храни-4,5 месец-следобед 16-17 ч- са в зависимост от страните- или плодов сок или 2 плода-ябълка или круша-пюре или брашно от ориз смесено с тези плодове и сокове като бебешко пюре. ЗАБРАНЕНО Е ИЗПОЛЗВАНЕТО НА БРАШНО КАТО ХРАНА ПОД ВСЯКАКВА ФОРМА ДО 11 мес, възраст-вкл макарони и фиде. Установено е от десетилетия че ябълка или круша са най-безвредни и се приемат най-добре. Сок от моркови също е добра алтернатива. С тези комбинации търпеливо се захранва бебето в продължение на 2-3 седмици, като се запазва кърменето във всички останали хранения. Спокойно може и да се кърми и след плодовете, ако детето иска или ако не може да приема добри количества в първите седмици.

*второто хранене с твърда храна (5-6 м) е в часовете 12-13-14 и имитира нашето основно хранене-започва се когато детето приема добре плодовете следобяд и се започва обикновено с картофено-морковно пюре като моркови/картофи съотношението е 2 части/1 част. Повечето от бебетата се запичат от картофи или им се повръща от тях-може да опитате чисто морковно пюре. Соли ли се? Американците не солят бебешкото ядене, повечето в Европа обаче го правят по простата причина, че никой на света не яде напълно безсолно ядене-аз препоръчвам сол колкото яденето да има вкус-не повече и затова моите бебета ядат по-добре  Stuck Out Tongue . Няма вреда от солта,ако е в логично количество. После следва постепенно обогатяване на диетата по програма, като се запазват всички  останали кърмения колкото майката иска-може и до 2 години...

*За пълно заместване на кърменето с адаптирано мляко може да се говори само ако кърмата е крайно малко или майката не иска да кърми. Има обаче много случаи, когато кърменето е недостатъчно и бебето не наддава добре. Освен това кризата в кърменето около 3-ият месец е известен феномен от векове. Това е голяма тема и не мога да пиша тук подробно, но необходимо е да се знае, че нищо не предизвиква толкова фини и трайни промени в мозъчните функций, както недоимъчното хранене в първите 4-5 месеца от живота.

В заключение- храненето е добавъчно на кърменето-и не цели спирането му.

# 12
  • Мнения: 3 161
Благодаря за изчерпателния отговор. Педиатърът ми прие избора ми да кърмя на поискване, но не можа да ми даде никакви конкретни препоръки и съвети (освен да не кърмя повече от 20 мин., защото ще ми разрани зърната - оказа се невярно). Така че за начало се доверих на приятелка (и косвено - на нейния педиатър) от Германия, а после на Хана Лотроп и "Книга за кърменето". Сигурно не всичко, написано там, е вярно: като човек, занимаващ се с някакъв вид наука, съм далеч от убеждението, че има само една вярна теория и че тя няма да се промени в следващите примерно 10 години. Но засега това, което намерих и в книгата, и в този форум, работи перфектно, детето ми е спокойно, здраво, имам кърма вече 18 м. - какво повече да искам?
Ще се радваме да ни давате професионалните си съвети; в някои от другите Ви (ти?) отговори намерих разумни и убедителни неща. Но имайте предвид, че тук не сме дилетанти, а майки, които са изчели много, преосмислили личния си опит и опитващи се да го предадат на други майки. Ако педиатрите ни вършеха тази работа успешно, нямаше да  губим времето си всеки ден тук. И нямаме нужда да ни предпазва някой една от друга, а по-скоро от дилетантски съвети, облечени в бяла престилка (визирам тези, с които аз съм се сблъскала; много ще се радвам да срещна педиатър, който е привърженик на кърменето и дава адекватни съвети).

# 13
  • Мнения: 2 529
Цитат на: Birdie
*или брашно от ориз смесено с тези плодове и сокове като бебешко пюре. ЗАБРАНЕНО Е ИЗПОЛЗВАНЕТО НА БРАШНО КАТО ХРАНА ПОД ВСЯКАКВА ФОРМА ДО 11 мес, възраст-вкл макарони и фиде. .


Само това не разбрах, ако може да поясните! Rolling Eyes

# 14
  • Мнения: 8 585
Да уточня първо-аз съм българин, завършил съм в България медицина, но не съм работил, само започнах специализацията преди да емигрирам през 1997...

"Убеждавам се колко различни са бебетата."

Да, много са различни и подходът наистина е строго индивидуален.

" Какво става, ако бебето не е поставено на гърда до 4-5 часа след раждането му..."

От векове се практикува бебето да се постави на гърдата веднага след раждането-сукането е безусловен рефлекс-всяко бебе се ражда готово да суче. Освен че се успокоява от допира, то поема и първите малки количества коластра, която е богата на калории и мазнини-така няма нужда от глюкозни рзтвори и др подобни. Освен това ранното сукане подпомага по-бързата контракция на матката след раждането и ограничава донякъде кръвотечението. Варварско е да се делят децата от майките и да се дават само в определени часове-това е от руски произход и го няма никъде по света. Бебето-при майката-никъде другаде...!!!

" След като спазвах съвета на нашите педиатри от болницата за кърмене 2х10 минути на гърда ..."

Бебето се оставя на гърдата минимум 15-20 минути- или докато заспи на нея, но не повече. Няма точно определено време-просто знае се от векове, че едно здраво бебе за толкова взема необходимото му количество. Това не важи обаче за първите 7-10 дена - тогава се кърми съвсем свободно окло 12 пъти на ден, докато се регулира млечната секреция. Броят на кърменията е много индивидуален показател, тъй като се влияе от времето за изпразване на стомахчето на бебето. Общо взето програмата 8 кърмения 1 месец, 6-7 от вторият месец дава най-добри резултати от гледна точка на наддаване на тегло, избягване на коликите, и спокойствие за майката. Бебетата НЕ МОГАТ сами да си регулират храненията, тъй като се намесват и нервно-психологични фактори и затова "до поискване" т.е напълно свободен режим ще Ви създаде повече проблеми и не е приложим за ВСИЧКИ бебета.


- Тегленето е верен показател, но ако се прави веднъж в месеца достатъчно ли е?

Да, много чувствителен показател, но заедно с кривите на растеж. Аз често го правя и на 15 дена, ако имам съмнения.

Трябвя да се гледа реално- аз насърчавам кърменето по всякакъв начин- но от друга страна в БГ има най-много рахит именно поради тези твърди позиций по отношение на добавъчното хранене.
Почти всички бебенца които виждам по снимките тук са с наднормено тегло-това е огромен проблем за късни СС заболявания...
Употребявайте оризово брашно-то е идеално за сгъстяване на пюрета и каши, много се харесва на бебетата и може да го използвате навсякъде. Използвайте също краве масло и зехтин, както и пилешки и месни бульони-идеални за да залъжем бебето при трудни храни като жълтък или пилешко месо.



100 мл кърма =66 ккал
100 мл готова каша от прах=165 ккал
една порция плодове= около 35-40 ккал

# 15
  • Мнения: 2 529
Mного ще ми бъде интересно, ако публикувате и една примерна крива на растежа и килограмите, според която се ръководите.
Моят син на 9 навършени месеца тежеше 8900гр на 77 см и според таблиците, които аз имам е точно в златната среда за момчета по килограми, а на ръст е малко по-висок. По снимките не може да се каже винаги, дали детето е с наднормено тегло или не Rolling Eyes

# 16
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 828
Birdie, само ще те помоля - преди да започнеш да раздаваш правосъдие и да квалифицираш, прочети назад в този форум, и прегледай Библитоеката, грижливо събрана от майките тук. Имам чувството, че пишеш, без всъщност да си обърнал много внимание за какво и как говорим обикновено.
Иначе и на мен ми е любопитно какво имаш да споделиш с нас за педиатрията в съседна Гърция.

# 17
Докторе, похвално е, че насърчавате кърменето, но ме притеснява, че държите да имаме пълно доверие на педиатрите си. Защо ви плаши информираността?
В Гърция има клон на La Leche League в Атина, Тесалоники и Mytilini. Интересува ме, вие насочвате ли майките, които имат проблеми с кърменето към тази организация?

# 18
  • САЩ
  • Мнения: 323
Цитат на: Anonymous
Докторе, похвално е, че насърчавате кърменето, но ме притеснява, че държите да имаме пълно доверие на педиатрите си. Защо ви плаши информираността?
В Гърция има клон на La Leche League в Атина, Тесалоники и Mytilini. Интересува ме, вие насочвате ли майките, които имат проблеми с кърменето към тази организация?


госта съм аз

# 19
  • Мнения: 8 585
Четох доста неща-уважавам усилията, ентусиазма, инстинкта и перфекционизма на Всички Вас.
Моята задачка е проста- аз съм бавачка и съветник и изповедник и обичам майките също колкото и ти. Но има малка разлика- аз виждам сферично и мисля сферично- и е естествено тъй като живея с това от професионална гледна точка. Аз съм професионалист в това което правя и просто казвам това което мисля и правя това което смятам за най-добре за бебчетата и спокойствието на майките ми- нека да приемем, че ти и аз имаме по едно гребло и гребем заедно.

# 20
  • София
  • Мнения: 18 679
Цитат на: Birdie
Четох доста неща-уважавам усилията, ентусиазма, инстинкта и перфекционизма на Всички Вас.
Моята задачка е проста- аз съм бавачка и съветник и изповедник и обичам майките също колкото и ти. Но има малка разлика- аз виждам сферично и мисля сферично- и е естествено тъй като живея с това от професионална гледна точка. Аз съм професионалист в това което правя и просто казвам това което мисля и правя това което смятам за най-добре за бебчетата и спокойствието на майките ми- нека да приемем, че ти и аз имаме по едно гребло и гребем заедно.


Е не можах да се сдържа -  newsm10   202uu Само не мога да разбера - един свестен педиатър имало тука, и той емигрирал Laughing
П.С.Това със сферичното мислене как го правиш, искам и аз Sunglasses

# 21
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 828
Дай да гребем тогава  Grinning
Аз не знам сферично ли мисля, или с друга геометрична форма някаква. Интересно наистина, какво ще отговориш за Ла Лече в Гърция и работиш ли с тях - и защо? Аз съм член на Ла Лече и се обучавам за лидер, така че живо ме интересува отговора ти, нали ще гребем Wink

# 22
  • Мнения: 8 585
9 месеца-8900 гр е  -25 персентил-т.е малко под идеалното за възрастта, но абсолютно нормално. Ръстта обаче е +97 персентил-т.е три позиций над идеалното-ако предположим, че двата показателя обикновено са симетрични, следва че детето леко изостава на тегло защото предполагам само го кърмите и не взема достатъчно други нужни вещества от месо, яйца, зеленчуци, риба и плодове. Много важна е динамиката на растежа-тоест ако от раждането запазва позицията си на тегло без да "пада", тогава теглото му на 9 месеца се интерпретира като нормално-просто бебешока е по-бърз на ръст-нещо което е генетично предопределено.

Криви на растеж:
http://www.cdc.gov/nchs/about/major/nhanes/growthcharts/clinical_charts.htm

# 23
  • София
  • Мнения: 2 958
Цитат на: Birdie
9 месеца-8900 гр е  -25 персентил-т.е малко под идеалното за възрастта, но абсолютно нормално. Ръстта обаче е +97 персентил-т.е три позиций над идеалното-ако предположим, че двата показателя обикновено са симетрични, следва че детето леко изостава на тегло защото предполагам само го кърмите и не взема достатъчно други нужни вещества от месо, яйца, зеленчуци, риба и плодове. Много важна е динамиката на растежа-тоест ако от раждането запазва позицията си на тегло без да "пада", тогава теглото му на 9 месеца се интерпретира като нормално-просто бебешока е по-бърз на ръст-нещо което е генетично предопределено.

Криви на растеж:
http://www.cdc.gov/nchs/about/major/nhanes/growthcharts/clinical_charts.htm


Странно! Rolling Eyes Моето бебе е 8,700 кг и 74 см на 9 месеца,а се храни с месо ,зеленчуци ,жълтък,риба и плодове -всеки ден ,като редувам жълтъка и месните храни... всичко необходимо , казано от педиатъра му.Тъй като има хемоглобин 107 ,захраних с тези храни по-рано, отколкото бях решила....От 7,5 м е на адаптирано мляко и изброеното до тук....Кърмих до 7 месеца.Та затова се зачудих...Какъв е моят случай?

# 24
  • Мнения: 8 585
Цитат на: kiki27
Цитат на: Birdie
*или брашно от ориз смесено с тези плодове и сокове като бебешко пюре. ЗАБРАНЕНО Е ИЗПОЛЗВАНЕТО НА БРАШНО КАТО ХРАНА ПОД ВСЯКАКВА ФОРМА ДО 11 мес, възраст-вкл макарони и фиде. .


Само това не разбрах, ако може да поясните!
Rolling Eyes


Страшен бебчо този на снимката-да е жив и здрав- малко е тъжно, че лекувам само гърци, и не работя в БГ...
Брашното беше традиционна "основа" за приготвяне на бебешки каши. Вкусна и много предпочитана храна-но за съжаление точно е установено че предизвква малабсорбционен синдром, глутенова непоносимост и късна предразположенност към астма и екземи. Затова не се дава до 11-12 месеца-нито храни на основата на необработено брашно като фиде или макарони.
Широко се използва обаче оризово брашно, което е без глутенова храна и няма странични действия. Препоръчвам Ви го- много се харесва на бебетата-Нестле го има като Оризово брашно, Гербер-( старата Хумана) също.

# 25
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 828
Цитат на: Birdie
Брашното беше традиционна "основа" за приготвяне на бебешки каши. Вкусна и много предпочитана храна-но за съжаление точно е установено че предизвква малабсорбционен синдром, глутенова непоносимост и късна предразположенност към астма и екземи. Затова не се дава до 11-12 месеца-нито храни на основата на необработено брашно като фиде или макарони.
Широко се използва обаче оризово брашно, което е без глутенова храна и няма странични действия. Препоръчвам Ви го- много се харесва на бебетата-Нестле го има като Оризово брашно, Гербер-( старата Хумана) също.

Това беше причината да те помоля първо да прочетеш, после да отсъждаш. Тук (форумът) никъде не се насърчава употребата на глутеносъдържащи храни именно поради горната причина. Напротив, всички предложени рецепти и прочие са на основата на ориз, елда, просо и (вече, от днес) амарант. Макар че бг педиатрите с лека ръка дават глутен след 4 месец...моята изрично я питах (аз често я 'тествам') и заяви, че след 4-5 месеца никакъв проблем нямало...интересно, ако детето ми беше с целиакия, какво щеше да каже впоследствие?

# 26
  • Мнения: 2 784
А бихте ли обяснили какви са признаците на "кризите в кърменето" за които пишете по-горе и как да се справим с тях.От 2 дена моето бебе е малко по-неспокойно и си иска по-често млякото.Аз по принцип от 2 месеца вече не я храня подчас,а на поискване,но сега вече ми се струва че едва ли не постоянно се кърмим.А нямам усещането млякото ми да е намаляло.Извинете,че се обръщам с личен проблем тук,но просто като прочетох горното се сетих да попитам,а и пишете,че може да е фатално.Как да разбера дали не гладува?
Благодаря предварително!!!

# 27
  • Мнения: 8 585
"Макар че бг педиатрите с лека ръка дават глутен след 4 месец...моята изрично я питах (аз често я 'тествам') и заяви, че след 4-5 месеца никакъв проблем нямало...интересно, ако детето ми беше с целиакия, какво щеше да каже впоследствие?"

Елате при мен-ще останете доволни и се надявам да издържа всякакъв вид тест  Laughing
Всеки е отговорен сам за своята професионална квалификация... Embarassed

# 28
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 828
Да, предполагам че си прав.
Само за пояснение, за да избегнем недоразуменията, и за да разбереш защо съществува този форум и защо толкова усилено много майки работим - ето какви съвети дават 95% от българските педиатри:

-- Кърми се най-рано 3-6 часа след раждането, зависи от болницата. Има такива, в които първото поставяне на гърда е след 12-36 часа след раждането (не е задължително да е секцио)
-- Кърмене на 3 часа. +/- максимум 20-30 минути, но не е желателно; ако бебето плаче по-рано, се дава подсладена вода.
-- Задължително се дава подсладена преварена вода 5%. Желателно е над 150 мл на ден да се изпиват от бебето.
-- Задължителна нощна почивка на стомахчето; когато бебето се буди, му се дава преварена подсладена вода, но в никакъв случай кърма.
-- Кърми се само от едната гърда.
-- След всяко кърмене се изцежда гърдата до последна капка. Кърмата не се съхранява.
-- От 40-60 ден се дават първи плодови сокове. През 3-ти месец - пловодо пюре; 4-ти месец зеленчуково пюре; 5-ти месец месно пюре и жълтък -- и така нататък.
-- От 4-ти месец (зеленчуково пюре) кърменията се заместват така, че на 6 месеца има само сутрешно и вечерно кърмене; през 7-8 месец остава само вечерното; към 10-тия майката се подсеща леко или грубо, че е време да отбие детето, защото "в кърмата вече няма нищо полезно за бебето" или "се вкисва в гърдите".
-- Използването на биберон-залъгалка и шишета е по преценка на майката, т.е. не й се казва, че нарушават ритъма на сучене и на стимулиране на лактацията.
-- и други подобни, от типа на "кърмата ти е нехранителна", безразборни пробни кърмения и дохранване от пръв поглед без дори да се проследи повече от една седмица как наддава детето, т.н. глупости, които са "помогнали" на не една майка да отбие без време и не по свое желание бебето си.

# 29
  • Мнения: 8 585
"А бихте ли обяснили какви са признаците на "кризите в кърменето" за които пишете по-горе и как да се справим с тях."

Около 2,5 към 3 месец ОПРЕДЕЛЕНИ майки са със силно намалена кърма, независимо че дотогава са кърмили съвсем нормално. Причините са неясни.
Въпросът е-> малки часове между кърменията? ->бебето се храни при полупълно стомахче->не изпразва напълно гърдата-> поради това->намалена кърма-тогава въвеждането на 3,5-4 часов интервал коригира проблема. Това обаче е съпроводено с много плач и изисква търпение.
Има обаче и жени, при които тази схема не помага-те просто имат намалена кърма при нормални часови интервали. Тогава може да се опита заместване на едно кърмене с адаптирано мляко-обикновено 16-17 часа и опитване дали при новото двойно по-голямо часово разстояние ще се коригира проблема. Много пъти съм успял да преодолея "проблема на 3 месец" по този начин- след 2-3 седмици махам единственият биберон и кърменето се възвръща.
Часовият интервал между кърменията Е ОТ ОГРОМНО значение и напълно индивидуален- общо взето 3,5-4 часа е идеално за да се поддържа добро кърмене през първите 4-5 месеца. Бебето от само себе си не е достоверен показател дали е гладно или не-това е факт от столетия известен-нужно е известно приспособяване на детето-ако го постигнете това от 1 месец,много е лесно по-нататък, тъй като бебето се събужда точно за храна и майката се чувства човек, а не по цял ден кърмеща всеки 10-15 минути.



"От 2 дена моето бебе е малко по-неспокойно и си иска по-често млякото.Аз по принцип от 2 месеца вече не я храня подчас,а на поискване,но сега вече ми се струва че едва ли не постоянно се кърмим.А нямам усещането млякото ми да е намаляло."

Типични проблеми  на  "свободните режими"-целият ден се храним на всеки 10 минути. Но не знам възрастта на детето и дали няма някакво леко вирусно заболяване или хрема... и затова задържам отговора...  Simple Smile

# 30
  • Мнения: 8 585
Не искам да бъда нетактичен- едно по-едно-пиша вече 5-и час Simple Smile

"Кърми се най-рано 3-6 часа след раждането, зависи от болницата. Има такива, в които първото поставяне на гърда е след 12-36 часа след раждането (не е задължително да е секцио)"

->Това не са сериозни неща-искайте си бебетата непосредствено след раждането и ги сложете на гърдата-нищо по-хубаво от това. Общо взето 2-3 часа е нормално, след упойка около 6 часа максимум, но на повечето места, ако майката иска може веднага да го кърми. Тук няма думата "забранявам" или "разрешавам"-има права на човека и всеки е свободна човешка личност.


"Кърмене на 3 часа. +/- максимум 20-30 минути, но не е желателно; ако бебето плаче по-рано, се дава подсладена вода."
->До стабилизиране на млякото се кърми около 12 пъти на ден, може и повече-тоест на всеки 1час 1,5 час. Не се дава нищо освен кърма-никакви други течности,ако всичко се развива добре.

" Задължително се дава подсладена преварена вода 5%. Желателно е над 150 мл на ден да се изпиват от бебето.
-- Задължителна нощна почивка на стомахчето; когато бебето се буди, му се дава преварена подсладена вода, но в никакъв случай кърма.
-- Кърми се само от едната гърда."

->Това не подлежи на коментар защото е безсмислено и вредно.Нощните хранения през първите 2 месеца са много важна част от детското хранене и основен елемент за доброто наддаване на тегло.

"След всяко кърмене се изцежда гърдата до последна капка."

->Несериозно

"Кърмата не се съхранява."
->Да, не е добре да се замразява или съхранява повече от 6 часа.

" От 40-60 ден се дават първи плодови сокове. През 3-ти месец - пловодо пюре; 4-ти месец зеленчуково пюре; 5-ти месец месно пюре и жълтък -- и така нататък.
-- От 4-ти месец (зеленчуково пюре) кърменията се заместват така, че на 6 месеца има само сутрешно и вечерно кърмене; през 7-8 месец остава само вечерното; към 10-тия майката се подсеща леко или грубо, че е време да отбие детето, защото "в кърмата вече няма нищо полезно за бебето" или "се вкисва в гърдите"."

->Много рано, аз захранвам с 1 хранене към 4,5 месец с 5 останали хранения-кърмене. Общо-до 1 година само 2 чужди хранения и 3-4 кърмения. Интересувам се от нужната добавка на храни-броят на кърменията оставам по преценка на майките-логично още 3-4 плюс 2 твърди хранения.

" Използването на биберон-залъгалка и шишета е по преценка на майката, т.е. не й се казва, че нарушават ритъма на сучене и на стимулиране на лактацията.
-- и други подобни, от типа на "кърмата ти е нехранителна", безразборни пробни кърмения и дохранване от пръв поглед без дори да се проследи повече от една седмица как наддава детето, т.н. глупости, които са "помогнали" на не една майка да отбие без време и не по свое желание бебето си. "

->Неправилни неща според мен-но... Embarassed

# 31
  • София/Велико Търново
  • Мнения: 742
Цитат на: Birdie
->Неправилни неща според мен-но... Embarassed


Ами нали точно за това става дума   Sad

# 32
  • САЩ
  • Мнения: 323
Цитат на: Birdie
Около 2,5 към 3 месец ОПРЕДЕЛЕНИ майки са със силно намалена кърма, независимо че дотогава са кърмили съвсем нормално. Причините са неясни.
Въпросът е-> малки часове между кърменията? ->бебето се храни при полупълно стомахче->не изпразва напълно гърдата-> поради това->намалена кърма-тогава въвеждането на 3,5-4 часов интервал коригира проблема. Това обаче е съпроводено с много плач и изисква търпение.
Има обаче и жени, при които тази схема не помага-те просто имат намалена кърма при нормални часови интервали. Тогава може да се опита заместване на едно кърмене с адаптирано мляко-обикновено 16-17 часа и опитване дали при новото двойно по-голямо часово разстояние ще се коригира проблема. Много пъти съм успял да преодолея "проблема на 3 месец" по този начин- след 2-3 седмици махам единственият биберон и кърменето се възвръща.
Часовият интервал между кърменията Е ОТ ОГРОМНО значение и напълно индивидуален- общо взето 3,5-4 часа е идеално за да се поддържа добро кърмене през първите 4-5 месеца. Бебето от само себе си не е достоверен показател дали е гладно или не-това е факт от столетия известен-нужно е известно приспособяване на детето-ако го постигнете това от 1 месец,много е лесно по-нататък, тъй като бебето се събужда точно за храна и майката се чувства човек, а не по цял ден кърмеща всеки 10-15 минути.


Ще може ли да подкрепите тази теория с references (научни публикации)?
Аз Ви препоръчвам следното четиво (отдясно на страницата има pdf файлове на три езика):

http://www.who.int/child-adolescent-health/publications/NUTRITION/BFC.htm

# 33
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 828
Цитат на: Birdie
->Неправилни неща според мен-но... Embarassed

Birdie, точно това се опитваме да ти кажем всички цяла вечер вчера: знаем, че са неправилни и несериозни неща; кърмим бебетата и децата си както е правилно и чрез този форум се опитваме да помогнем и на други майки.
Може би ще е удачно да се включваш, когато майка има проблем -- но масово недей ни поучава под наслов "дилетанти", че много налитаме на бой и драскаме Wink

# 34
  • Мнения: 2 051
Ако мога да помоля и аз нещо - да представите в най-общ вид критериите за "недоимъчно" и "достатъчно" хранене и за съответното наддаване и ръст на бебето. Първият съвет, който се дава от българските педиатри в по-голямата им част е да се дохранва бебето с формула когато наддава с примерни темпове от 500-600 гр. и средно с 2 см на месец. За тях това е крайно недостатъчно, вие как ще го коментирате?

# 35
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 828
А за замразяването на кърмата не мога да се съглася с теб. Пти подходящи условия кърмата може да се съхранява от няколко часа до шест месеца, в зависимост от камерата/фризера и т.п.

# 36
  • София
  • Мнения: 18 679
Цитат на: Birdie
"
Около 2,5 към 3 месец ОПРЕДЕЛЕНИ майки са със силно намалена кърма, независимо че дотогава са кърмили съвсем нормално. Причините са неясни.


Ами да ти ги изясна - криза на растежа му викат.Мисля, че щом ние тук знаем за какво става дума, един лекар ВЕЧЕ отдавна би трябвало да знае.И се "лекува" не с формула, а именно с често кърмене, за десетина дни максимум.Хайде да разсъждаваме логично:кърмата ми да речем е малко към 17-18 часа.Давам шише.Организмът ми получава сигнал, че по това време нужда от кърма няма.Следствие - кърмата ми намалява още повече Sad
Сега нашият начин:Въпреки , че е изморително, започвам да кърмя на всеки час.Бебето все гладно, суче жадно.Мозъкът ми постоянно получава сигнали, че кърмата не стига.Резултата - след няколко дни в 17 ч. съм Памела Андерсън Mr. Green Нещо неясно?И да не почнеш сега да ми обясняваш за разликата между теория и практика, защото това, което описах е проверено от почти всяка майка във форума, защото ВСИЧКИ бебета имат кризи на растежа.

# 37
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Интересен диалог се е заформил Simple Smile
Аз бих се включила само с уточнение относно проблемите на свободните режими - дъщеря ми,както и повечето бебето тук във форума,е кърмена и продължава да се кърми изцяло на поискване.Наистина има моменти,в които иска да яде през половин час,но и други,когато яде през 4 часа.Съвсем не съм съгласна с мнението,че бебета не могат да си изграждат режим и сами да си регулират храненето - напротив,след първите 6 до 8 седмици огромната част от децата имат съвсем предсказуем и постоянен дневен режим,създаден от самите тях,без да е нужно да им се налага нищо и без да трябва да се стига до писъци - много разумен подход според мен,подкрепян от огромна част от литературата за отглеждане на бебета - макар и очевидно не от медицината.
Имам и следните въпроси към Птичето,които мен живо ме вълнуват - смятам,че са много важни и касаят изключително важен момент в отношенията ни с и към педиатрите - а именно доколко можем да им се доверим,че съветите им за кърменето са адекватни.
 Confused: Каква част от следването на педиатрите е посветена на кърменето?
 Confused: Има ли определен хорариум часове,отделен изпит върху кърменето,или минава само като част от детското хранене?
Confused: Предвидена ли е работа с кърмачки и запознаване отблизо със специфичните проблеми?
 Confused: Учи ли се как се разрешават проблемите на кърмачките - от недостатъчно мляко до разранени зърна и мастит,без да се прекъсва кърменето?
 Confused: И към кого трябва да се обръщат кърмачките с проблеми - към педиатъра,към гинеколог,мамолог или към кого?Вие като педиатър към кого бихте ги насочили?
Това са все въпроси,на които досега не съм срещнала ясен отговор и бих се зарадвала на повече светлина върху тях,за да мога да определя дали и доколко мога да имам доверие,че педиатър - дори и определено запознат с новите изследвания и препоръки по отношение на детското хранене и кърменето в частност като вас - ще може да ми даде наистина адекватен съвет.Защото едно е ясно - за проблем с ухото бих се доверила повече на съвета на УНГ-специалист,отколкото на личния си лекар.Съответно за проблем с кърменето - на специалист (консултант) по кърмене,каквито - мисля,че за това спор няма - за съжаление педиатрите не са.Далеч съм от мисълта да се доверявам сляпо на материалите,които черпим от интернет поради липсата на IBSLC в България.Но когато прочета едно и също от 5-има различни IBSLC,намиращи се на 5 различни места по света - тогава дори да е в ярко противоречие със съветите на педиатъра ми,бих предпочела да се доверя на тях - защото,както често се изтъква като довод тук във форума - те конкретно за това са учили.
И преди да се дават определения във фанатизъм,наистина е хубаво да се погледне на форума и инфото в него по-отблизо - изключително кърмене тук се препоръчва до 6 месеца,както е и по препоръките на СЗО,които важат и за педиатрите,мисля - не съм забелязала някой да агитира за изключително кърмене след тази възраст.

# 38
  • Мнения: 2 529
Благодаря за отговора на моите въпроси и за комплиментите Grinning
Искам да обърна внимание на факта, че за съжаление този чудесен форум е един от малкото източници на информация за кърменето и захранването така както е по света и макар аз лично да не се предоверявам на всички преведени статии, без тях пък едва ли бих се справила. Страшно съм благодарна на момичетата, даряващи абсолютно безвъзмедна помощ bouquet и мисля, че е много хубаво да има и един педиатър-професионалист тук, запознат с проблемите на кърменето и захранването, като приятел и коректив. Виждам, че и модераторката няма нищо против, получават се интересни дискусии най-малкото Simple Smile

# 39
  • Мнения: 277
Прекрасно е,че истински педиатър е отделил от ценното си време за да ни помогне в отглеждането на децата ни. Не мога да разбера защо трябва да го предизвиквате или конфронтирате, човека има ясно подчертани добри намерения и всяко едно свое мнение  е дал възоснова и на теорията и практиката си.
Аз съм една мама коята успя да кърми детето си само 9 месеца/по здравословни причини/ , но съм минала през доста перипети и смея да кажа съм натрупала знания и опит и благодарение на Вас момичета, но понякога наистина ми се струва че сте малко крайни.
 smihesorry

# 40
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 828
Мисля, че Бърди малко е избързал и е писал първия постинг, преди да обърне внимание какво пишем в този форум и как. Мисля, че доста момичета (признавам, че и аз) са се подразнили от определението "дилетанти"... Много от майките тук кърмят вече 6, 10, 15, 24 и повече месеци, и що се отнася до кърменето, са всичко друго, но не и дилетанти. За доста майки кърменето се е превърнало във втора природа и втора професия. За да се споделя опит и информация, не трябва специално образование.
Както и да е, мисля, че се изяснихме Wink
Радвам се, че имаме педиатър, който, за разлика от повечето бг-педиатри, действително прилага схеми за по-късно захранване и обръща внимание на кърменето, макар и в Гърция. Вярвам, че ще имаме интересни неща за обсъждане.

# 41
  • Мнения: 3 161
Бих препоръчала да надникне и в съседния форум тогава (Изкуствено хранене), може и там да е полезен. А и там педиатрите по-ги уважават.  Wink

# 42
  • София
  • Мнения: 18 679
Цитат на: boo
Радвам се, че имаме педиатър, който, за разлика от повечето бг-педиатри, действително прилага схеми за по-късно захранване и обръща внимание на кърменето, макар и в Гърция. Вярвам, че ще имаме интересни неща за обсъждане.


И аз го поздравих за начина му на работа, жалко че почти няма такива лекари тук.Колкото до различията в мненията ни по един или друг въпрос - неизбежно е, но какъв е проблемът, в спора се ражда истината People Angel

# 43
  • Мнения: 1 391
Бърди, благодаря ти за информацията и графиките, които ни даваш. Въпреки, че много чета постоянно за кърменето, питам педиатри и т.н. постоянно ме глождят въпроси, на много от които намирам отговор именно тук, в клуба, а не при педиатрите.... /въпреки, че моята педиатърка е от малкото, която ме насърчаваше да кърмя - в частност нашия случай с две думи: бебка се роди секцио 4100г, 52см. Първите 2 седмици наддаваше само с 50г и лекарката каза че е крайно малко, бяхме на границата да минем на адаптирано... аз имах огромно желание да кърмя.... и тя ме насърчи, показа ми техники, обясни ми... намирах отговори и тук... и лека полека, кърмата взе че дойде... някак си...
Така получихме следните наддавания на месец:
1м - 610г, 2.5см
2м - 510г, 5см
3м - 690г, 4см
4м - 750г, 1см
5м - 330г, 1см
6м - 550г, 1.5см
7м - 330г, 1.5см
Сега, когато Ели е на 7м е 7630г, 66.5см

Т.е. тя се роди едро бебе, но наддаваше умерено, дори на по-ниските граници /ако се гледа мисленето на бг-лекарите да се наддава по 800-1000г на месец!/ - ние сме направо миньони...
На този етап освен кърмата, се храни на обяд със зеленчуково или месно пюре, а следобяд с безглутенова каша с плодово пюре-  след което докърмвам - храни се по 4 пъти на ден - на всяко хранене - кърмене... по този начин не сме заменили нито едно кърмене /макар че педиатърката ме съветваше/

 Confused: Вярно ли е твърдението, че родените едри бебета, наддават по-малко в сравнение с другите и в определен период се изравняват /както е нашия случай.... и това при нас недоимък на храна ли е?! или е нормално недебело бебе/

 Confused: Препоръчвате ли замествания на храненията и от каква възраст - защото аз не разбирам защо се заместват, освен ако искаме да отбиваме... аз искам да я кърмя поне до 1годинка, ако мога на всяко ядене... защо всички педиатри тук казват, да се замества храненето?!?

 Confused: Казвате, да се дава краве масло или зехтин в пюретата - нали някои деца могат да имат алергии към кравето мляко?! Тези, които са кърмачета, защо да го употребяват, ако майката има кърма и слага от нея в храните?!
При положение че кърми, след всяко ядене /зеленчуково, плодово или месно пюре, или безглутенова каша в чист вид без мляко/- не съдържа ли кърмата, независимо че е обедняла, необходимото?!

 Confused извинете, че стана малко дълго..... любопитна ми е вашата гледна точка
Ето и малко снимки, да "видите" за какво става въпрос

http://bgphoto.net/Photos.aspx?UserId=1407&AlbumId=5510
http://bgphoto.net/Albums.aspx?UserId=1407

# 44
  • ville de Quebec
  • Мнения: 509
Бърди, жалко че в БГ няма повече педиатри, които да мислят и да реагират като вас. Жалко е също че има педиатри, визирам моята педиатърка, които са наясно са всички тия "различни" от традициаонните тенденции и практики, но продължават да си дават съвети по всеобщоприетите. Просто като всичко друго в нашата страна и педиатрията търпи един голяяяям преход, от който още не е излязла и й трябва още време....

Бихте ли публикували кривите на растежа - тегло и ръст, просто "за сверяване на "часовника.

# 45
  • Мнения: 2 051
Цитат на: dalala
Бихте ли публикували кривите на растежа - тегло и ръст, просто "за сверяване на "часовника.
Линковете са в съседната тема за/против пюретата на 3 месеца.
Аз също ги видях по-късно Embarassed .

# 46
  • Мнения: 5 713
Цитат на: emem
Бих препоръчала да надникне и в съседния форум тогава (Изкуствено хранене), може и там да е полезен. А и там педиатрите по-ги уважават.  Wink

Виж тука май си бая права.
Аз не мога да разбера едно нещо: Каква е логиката щом бебето е на изкуствено мляко, значи трябва да е рано захранено? Въпросът е риторичен.

# 47
  • Мнения: 8 585
Здравей,

Първите 10 дена НЕ СЕ НАДДАВА обикновено а се компенсира загубеното при раждането или в първите дни тегло. Общата загуба може да е до 10% от телесното тегло при раждане-т.е във Вашият случай до 410 гр. До 10-11 ден от раждането детето трябва да попълни тази загуба-така че преценки за наддаване до 10 ден се правят само въз основа на това дали се попълва загубеното, а НЕ  дали наддава над 4100 гр-тегло на раждане. Това е много важна подробност, тъй като именно в тези дни поради страх от "недостатъчно наддаване" се слагат биберони, които пречат на нормалното "слизане на млякото" и на кърменето като цяло.

"Вярно ли е твърдението, че родените едри бебета, наддават по-малко в сравнение с другите и в определен период се изравняват /както е нашия случай.... и това при нас недоимък на храна ли е?! или е нормално недебело бебе/ "
->Не, не е вярно-тези бебета наддават различно, съобразно генетичната им заложба и храненето разбира се. Обикновено те наддават малко или много "на тласъци" и необходимо внимание да не се прехранват. Нормите за удвояване на теглото на 4 месеца и утрояване на годинка трябва да се приемат условни в този случай. За мен 150-200 гр/седмица за първото тримесечие, 150-170гр/седмица за второто трим. , и 80-150/ седмица до 1 година ме удовлетворяват.

"Препоръчвате ли замествания на храненията и от каква възраст - защото аз не разбирам защо се заместват, освен ако искаме да отбиваме... аз искам да я кърмя поне до 1годинка, ако мога на всяко ядене... защо всички педиатри тук казват, да се замества храненето?!?"

->Общо взето за възрастта до 1 година, само две хранения са изцяло замествани-останалите хранения-разбира се че може да си я кърмите спокойно-2 или 3 хранения. Никой никъде не казва
СПРЕТЕ КЪРМЕНЕТО-казваме добавете към кърменето това и това...нищо по-хубаво от 2,3 или 4 хранения кърмене ако детето иска.... Над 5 хранения дневно обаче над 6 месеца има известен риск от наднормено тегло-ако Вие не забелязвате това при тегленията може и да не спазвате това що се отнася до кърменията.

"Казвате, да се дава краве масло или зехтин в пюретата..."

Не е задължително- но кой не обича (след 11 месеца Simple Smile ) попара със сирене,топено краве масло и малко сладък червен пипер?

Хубав бебешок-спокойствие е нужно-няма полза от стрес, макар че общо взето днес да се гледат деца в България е доста трудно от много гледни точки. Като БГ майки няма другаде -без комплименти-не сте виждали какви ужасни родители има по "другият свят".......

# 48
  • Мнения: 8 585
Не виждам никой тук да има лекър-педиатър мъж.
Защо така? Свършиха ли се мъжете в тази специалност или всички се насочиха към по-печеливши специалности?
Тук повечето от педиатрите на свободна практика са мъже, а в болниците-жени.

# 49
  • Мнения: 7 106
Цитат на: Birdie
Не виждам никой тук да има лекър-педиатър мъж.
Защо така? Свършиха ли се мъжете в тази специалност или всички се насочиха към по-печеливши специалности?
Тук повечето от педиатрите на свободна практика са мъже, а в болниците-жени.


Нашият педиатър емъж и аз съм много доволна от него. Разчитам и му се доверявам на 99% що се отнася за имунизации, съвети и препоръки за отглеждането на дъщеря ми, съгласувахме мненията си относно захранвенето и храненето и (привърженик е на къснто захранване), но не мога да разчитам на него относно съвети за кърменето.
Между другото, без да искам да те обидя, ми се струва, че е дин мъж е много.....немога да измисля подходяща дума, ама хайде да го кажа несериозно да съветва кърмачка.Опита показва, че теорията доста се разминава с практиката, и си мисля, че една майка, която е преживяла мастит и запушени канали, по би могла да ми даде съвет от педиатъра ми, който дори няма представа какво е усещането на жената при препълване на гърдите да речем.В  книгите са изписани тонове съвети за кърмачки, но не благодарение на тях кърмя вече единадесет месеца дъщеря си, а благодарение на споделения опит на майки, които са кърмили и продължават да кърмят децата си.

# 50
  • Мнения: 8 585
Не мисля, че сте права,

Ние знаем и съветваме майките по много въпроси-включително и кърменето. Е, за доста неща майките също си споделят опита и това аз лично насърчавам по всякакъв начин.

# 51
  • Мнения: 3 161
И моят е педиатър мъж. Не виждам това какво променя? Мисля че педиатрите у нас (като вид GP-та) са доста добре платени в сравнение например с лекар в болница.
Както казва и Шали - за повечето неща имам доверие на педиатъра, но кърменето не е болест, а нещо много интимно и индивидуално. И затова повече вярвам на кърмещи майки, а най-много на собственото си бебе. Ако плаче и иска гърда, не отказвам. И не съм съгласна, че кърменето на поискване вреди (приемам предложения интервал от 2 - 2.5 часа като разумен, но само за ориентир;  действителността е много по-разнообразна). Не съм видяла прехранено и дебело кърмено бебе, но затова пък при изкуствено хранените често се наблюдава това. Мисля че много повече вреди ранното захранване, отбиване, спазването на строг режим - иобщо, от година вече се говорят тези неща тук и не може изведнъж някой да ни каже, че кърменето на поискване било неправилно.

# 52
  • Мнения: 8 585
Когато плаче-> не винаги е гладно за да се кърми.
Да се свързва успокояването на бебето с хранене е един неправилен навик...

# 53
  • Мнения: 713
Birdie, на какво се базират твърденията ти че:
- коликите се предизвикват от прехранване
- бебетата не могат да регулират храненията
- кърмените бебета са с наднормено тегло?
И друга мама писа, че е несериозно да се говори за тегло на бебе по снимка - виж моята дъщеря - винаги е била под средния сентил, но не можеш да го кажеш, гледайки снимката.
Моята дъщеря сама си направи режим в средата на втория месец - на 3 часа. Нещо не пасва с неспособността на бебетата да регулират храненето си. И тя не е единственото бебе, което си е направило режим.
Казваш добавка при недостатъчен прираст - какво препоръчваш тогава да се дава на бебета, които категорично отказват всичко, освен кърма? На моята по никакъв начин не можеше да и се даде нещо друго. И после това с добавката противоречи на теорията за прехранените кърмени бебета. Като са прехранени, защо не наддават и имат нужда от добавка? Не е ли логично да се помисли първо, че някъде в кърменето се греши, да се провери какво и как и да се поправи, вместо да се дават добавки?
Навсякъде по света педиатри се занимавали с бебетата - за консултации, ваксинации и др., а не GP. Мога да те уверя, че в Англия точно GP и health visitor се занимават с всичко това.
Дъщеря ми имаше колики до средата на 4-тия месец.........Както вече казах, винаги е била под средния сентил. На годинка беше почти 8 кг - това като факт, а се роди 3 650. От какво и бяха коликите след като не е била прехранена?
За кривите за наддаване, които били коригирани - кой и на каква база ги е коригирал? Не си и направих труда да ги гледам защото за мен те не са показател за норма, която да се гони, а по-скоро ориентир КАК наддава бебето. Имам си тук едни, които са английски, защо да гледам някакви други, пак създанени не по български статистически данни.
До един извод сме стигнали тук - не може всички бебета да се слагат под общ знаменател, толкова са различни понякога, че само подобен случай и опит помагат. Затова е и този форум от дилетанти за дилетанти Grinning .

# 54
  • ville de Quebec
  • Мнения: 509
И аз нещо не съм съгласна с тия криви, или нещо не боравя с тях както трябва... И от двата сайта ми излиза, че Вики е с поднормено тегло, а по всички други таблици, които съм гледала досега по-скоро върви към горните граници и на тегло и на ръст, а в никакъв случай не изглежда слаба, е няма и гривнички. Роди се 3550, 51см и сега на 7 месеца е 7900 и 71см. Между другото на 4 месец беше точно двойно тегло 7060гр

# 55
  • Букурещ
  • Мнения: 7 837
Цитат на: Birdie
Не виждам никой тук да има лекър-педиатър мъж.
Защо така? Свършиха ли се мъжете в тази специалност или всички се насочиха към по-печеливши специалности?
Тук повечето от педиатрите на свободна практика са мъже, а в болниците-жени.


добре, че се свършиха, и добре, че такива педиатри Rolling Eyes са далеч от България.
а като гледам и пациенти май много няма, че бая време висиш из форума и нареждаш. Laughing
едно такова се получава: smile3514 така го чувам.

# 56
  • САЩ
  • Мнения: 323
Birdie не ми е отговорил, което ме кара да си направя сама заключенията по въпросите си:
1-Той не насочва майките които срещат проблеми с кърменето към La Leche League за помощ, макар че има клон на организацията в Атина, където той практикува.
2-Теорията за това колко помага даването на кърмачето "биберон с адаптирано мляко към 16-17 часа" сам си я е измислил.
Ако не съм права, да ме поправи.

# 57
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 828
Birdie отговаря доста избирателно, забелязах и аз. И на личното съобщение, което му пратих също не е отговорил. Rolling Eyes

# 58
  • Мнения: 8 585
"добре, че се свършиха, и добре, че такива педиатри Rolling Eyes са далеч от България.
а като гледам и пациенти май много няма, че бая време висиш из форума и нареждаш. "

Няма нужда да се обиждаме без нужда. Имам кабелен интернет, мога да отговарям непрекъснато, когато съм свободен- "не вися" никъде... , нито нареждам на когото и да е било, каквото и да е било...  Simple Smile.
Не е нужно Всички да са съгласни с мен. Просто едно по-различно мнение. И толкова.
Не отговарям на неща за които нямам какво да кажа или да добавя. Не съм професионално задължен да насочвам никого към някого, още повече ако мога сам да се справям с работата си.
От целият форум БГ-Мамма участвам общо в 3-4 теми активно.

Това е... Simple Smile

# 59
  • Букурещ
  • Мнения: 7 837
Цитат на: Birdie
От целият форум БГ-Мамма участвам общо в 3-4 теми активно.

Това е... Simple Smile


напълно достатъчно Rolling Eyes дано така си остане и в бъдеще Thinking

# 60
  • Букурещ
  • Мнения: 7 837
Цитат на: boo
Birdie отговаря доста избирателно, забелязах и аз. И на личното съобщение, което му пратих също не е отговорил. Rolling Eyes


ами не може да отговори, още не знае, какво е това ЛС.
той и Цитат не може да направи. Зает е в момента с даване на Компетентни мнения на нас диваците прости балкански субекти. Laughing

# 61
  • САЩ
  • Мнения: 323
Цитат на: Birdie
Не съм професионално задължен да насочвам никого към някого, още повече ако мога сам да се справям с работата си.


Така е, професионално не сте задължен. Завиждам Ви на самочувствието обаче, че само Вашата помощ е достатъчна на кърмещите майки.
На мен в родилния дом не остана медицински работник който да не ми даде телефоните за връзка на Lа Leche League. Същото направи и педиатричната група, която се грижи за детето ми още при първия преглед. Горките, те сигурно не могат сами да се справят с работата си и затова го правят, а не защото за успешното кърмене е нужна поддръжка която далеч не се изчерпва с консултация в лекарския кабинет.

# 62
  • Мнения: 8 585
Не мисля, че сте права защото:

Детски болести се работят различно в различните страни, съобразно културни,етнически и расови особенности.
Мога да говоря само за Гърция, тъй като тук практикувам.
Аз съм в постоянен контакт с майките-24 часов контакт. Не отсъствам, не ходя по ваканции толкова далеч, че да не мога да се върна бързо,ако се наложи. И това ми харесва.
Всичките ми  пациенти ме търсят по всяко време с всевъзможни въпроси, включително и тези за кърменето. От мен се иска да ги осведомявам точно и акуратно по която и да е било тема-затова ми плащат и ме предпочитат. Работя единствено с пациенти, които идват при мен заради мен. Никакви финансови и други критерии тук за техният избор няма. Не ме интересува толкова финансовата страна на професията, колкото това да бъда полезен с нещо и да гледам бебешоците ми да растат здрави, а майките щастливи-не от мен-а от децата си...
Следователно, аз не мога когато ме питат за разни неща да им отговарям-"питайте лигата...". Нито мога като отговор на техните въпроси да им посоча уеб-страницата на лигата. Тук тези неща се оценяват като крайно негативни и карат пациентите да мислят,че аз съм в особени финансови взаимоотношения и машинации с разни организации.
Ако родителите желаят те могат свободно да се запознаят с каквото и да е било мнение и после да го коментират с мен свободно. И понеже работим с абсолютно доверие-обикновено те ме следват, независимо какво са чули или прочели или видяли. Това е частната практика. От мен се искат резултати-сега, на момента- не утре или вдругиден или "ще видим".
От  друга страна, аз като всеки друг колега полагам нужните усилия за да съм осведомен по възможно най-широк кръг от теми-това е мое задължение и право. Това от къде ще се информирам и как си е мой личен избор.
Зад гърба си имам два четири-месечни семинара изключително по въпросите на детското хранене от Германия и Холандия, водени от СЕСТРИ с по 30-40 годишен стаж изключително по въпросите на кърменето и грижи за новороденото- болници "Лудвиг-Максимилиан" в Германия и "Еразмус"-Ротердам-Холандия.
Това ми дава самочувствие и ми помага невъобразимо в ежедневната ми работа. Това е част от моята квалификация, с която аз съм на свободният пазар. А той решава в крайна сметка всичко...
Желая да помагам и само това с мнения и дискусии. Не съм задължен да търпя обиди от НЯКОИ участници тук, защото те не могат да толерират чуждо мнение.

Нищо повече, нищо по-малко... Simple Smile

# 63
  • САЩ
  • Мнения: 323
Похвален е стремежа Ви да бъдете информиран за детското хранене. Значи връзката която ви дадох към учебното пособие на СЗО може да ви бъде от полза. При цялата Ви осведоменост не изглежда да сте запознати с принципите успешното кърмене и на образуването на кърмата.
Аз раждах в частна болница и педиатрите ни също са частници и са на свободния пазар. По-скоро ще загубя доверие в лекар ако той се смята единствена и последна инстанция по всеки въпрос отколкото ако ме насочи там, където мога да получа помощ. Не виждам в какви финансови взаимоотношения би могъл да бъде заподозрян един лекар с LLL, това не е богата компания която произвежда адаптирано мляко, а организация на доброволни начала която безплатно помага на майките да кърмят.

# 64
  • Мнения: 3 161
Цитат на: Birdie
Когато плаче-> не винаги е гладно за да се кърми.
Да се свързва успокояването на бебето с хранене е един неправилен навик...
Защо? За мен си един много хубав начин да успокоя тревожно дете, след като съм отстранила други потенциални проблеми. Ясно е, че храната не бива да се предлага като решение на всякакъв проблем (за да не доведе по-късно до хранителни разстройства), но също така е ясно, че кърменето е много повече от храна: и вода, и удовлетворяване на сукателния рефлекс, и стимул за изхождане  и облекчаване на стомахчето, и задоволяване на емоционалната потребност от връзка с майката... А тези нужди не възникват през 2 - 2.5 часа, в началото са почти перманенти и постепенно с израстването детето се научава да търси гърдата по-рядко. Но интервалите трябва да си ги определи само, а не по команда.

# 65
  • При рома, пурите, какаото и бабиериндосите
  • Мнения: 3 607
Цитат на: Birdie
Да, не е добре да се замразява или съхранява повече от 6 часа.


Ами В Банка за майчина кърма не са на това мнение и аз също съм готова да поспоря.

Не съм съгласна и със захранването следобед. Ако има някаква реакция от новата храна късния следобед и нощта не са най- подходящото време за търсене на помощ и в по- добрия случай неспокойство и нарушаване на нощния сън.

Не искам да те обиждам ,но ти колко деца откърми? Съветите ти са много интересни и с някои съм съгласна, но малко книжни. Опита на майката я прави свръхчувствителна към всичко което се случва с детето и и реакциите и макар и само по усет са по- верни от теориите. Не могат да се слагат всички деца под един знаменател. Не може да се иска бебе родено 3кг и бебе родено 4,5 кг на четири месеца да тежат равно- независимо от височината стартът им е различен. А генетичните особености? Ти сам спомена за тях. Средни статистически данни не са показател за проблем, ако детето е извън тях- те са средно статистически данни и ориентир, но като статистик ще ти кажа че за всяко събитие се взимат под внимание комплекс от фактори и ти трябва да си го учил по мед. статистика. Не може да видиш снимка с бузи и да кажеш детето е дебело. Просто е несериозно и непрофесионално.
Отричането на опита на Ла лече лига, нечетенето на новостите не говорят добре за един педиатър. Или може би не си чувал дори за тях? Мисля че е това и за да отоговориш на въпросите за Ла Лече сега търсиш инфо в интернет.
С най добри чувства:) Може да не ми отговаряш. Не държа.

# 66
  • Мнения: 3 161
Цитат на: Birdie

Детски болести се работят различно в различните страни, съобразно културни,етнически и расови особенности.
Пак да кажа: кърменето не го считам за болест. По отношението на болестите не се съмнявам, че сте много компетентен. Но по отношение на кърменето не подценявайте майките в този форум и приемайте мнението им като мнение на равни. С цялото ми уважение към специализациите ви в чужбина, много от нас също са специализирали, живяли или живеят навън, четат активно и се интересуват от новостите и изобщо, не сме някоя гръцка майка-домакиня, която вместо да чете, си плаща на педиатъра, да го прави вместо нея и да я напътства. Има и хора като Boo и Iva_D, които са се посветили на кърменето, обучават се от Ла Лече за лидери и консултанти по кърменето и са доста добре теоретично и практически подготвени, така че аз лично не бих спорила с тях за принципни неща, свързани с кърменето. Мнението ви на специалист е добре дошло, и за много от майките тук явно с тежест, стига да не влиза в конфликт с основните принципи, които се споделят от повечето майки тук, или поне ако се предлага като още една гледна точка, а не като последна инстанция.

Цитат
Желая да помагам и само това с мнения и дискусии. Не съм задължен да търпя обиди от НЯКОИ участници тук, защото те не могат да толерират чуждо мнение.

Чудесно е, че искате най-безкористно да помагате (макар че активността ви от последните дни може да се изтълкува и като начин за набиране на пациенти) и наистина не е редно да се обиждаме. За съжаление, някои от нас могат да са много груби и безцеремонни в начина си на изразяване. Сигурна съм, че скоро ще намерим по-адекватен тон и от двете страни и начин да си бъдем полезни.

# 67
  • Мнения: 3 161
Това може да ви е от полза: Най-горе на страницата има Съобщения, следете ги - кликнете върху тях, за да ги прочетете и отговорите на ЛС (лично съобщение).
Цитат се прави, като на съответното мнение в десния горен ъгъл кликнете върху "Цитат" и после изтриете всичко, освен това, което ще коментирате, и оставите таговете [quote ], [/quote ] от двете страни на цитата.

# 68
  • Мнения: 195
Много интересна темичка се е заформила, само не съм много наясно как така децата не знаят кога са гладни, защо ако от 6 месечни трябва да хапват твърди храни  нямат зъби за да дъвчат по това време - за хубаво дъвкане става въпрос и други такива малки подробности...
Прави ми грозно впечатление изказването, че децата от снимките са с наднормено тегло - нелепо е, а и направо смешно...(Винаги съм била против педантичното теглене на детето ми - да го видя дали "наддава".) Всяко човешко същество си е индивидуално и няма,НЯМА норми, в които да се вписват ВСИЧКИ. А и как в кърмата след 6 месец няма достатъчно вещества, а децата на кърма са по-дебели - малко противоречие ли е това, или просто шегичка?
Докторе, похвално е да се опитвате да ни ограмотите, не съм медицинско лице и не мога да споря с вас професионално, но мога да ви дам координатите на моя педиатър, който е с малко повече стаж и малко повече семинари от вас...та той ми е препоръчал хранене на поискване, късно захранване, месо след първата година, изключително кърмене до 7 месец, никакви сокчета...и така нататък - ако искате поспорете с него.
Лиорена, много ме накефи как си се включила в темата, пропуснала си да кажеш на човека, че част от свободното си време може да посвети не само на нас, ами и на правописа на българския език Wink

# 69
  • Мнения: 5 713
Liorena, boo, натали, казали сте неща, които от няколко дни ми се въртят в главата, но не знаех как да формулирам. Добре 4е сте по-цапнати от мен. Подкрепям казаното от вас.

# 70
  • Мнения: 3 161
Момичета, можем да спорим, без да сме груби. Всеки има право да изразява мнението си, стига да не го налага като единствено правилното. Д-р Бърди има някои крайни изказвания, но има и доста познания по обща педиатрия, които ние нямаме, така че нека сме малко по-умерени в изразяването на несъгласие, ще бъде в наша полза.

# 71
  • Мнения: 277
Цитат на: emem
Момичета, можем да спорим, без да сме груби. Всеки има право да изразява мнението си, стига да не го налага като единствено правилното. Д-р Бърди има някои крайни изказвания, но има и доста познания по обща педиатрия, които ние нямаме, така че нека сме малко по-умерени в изразяването на несъгласие, ще бъде в наша полза.


 Взела си ми думите от устата.

# 72
  • Мнения: 1 391
Цитат на: emem
Момичета, можем да спорим, без да сме груби. Всеки има право да изразява мнението си, стига да не го налага като единствено правилното. Д-р Бърди има някои крайни изказвания, но има и доста познания по обща педиатрия, които ние нямаме, така че нека сме малко по-умерени в изразяването на несъгласие, ще бъде в наша полза.


и аз подкрепям мнението ти! Sign Exclamation

# 73
  • Мнения: 811
Цитат на: emem
Момичета, можем да спорим, без да сме груби. Всеки има право да изразява мнението си, стига да не го налага като единствено правилното. Д-р Бърди има някои крайни изказвания, но има и доста познания по обща педиатрия, които ние нямаме, така че нека сме малко по-умерени в изразяването на несъгласие, ще бъде в наша полза.

  202uu
Вярно, че някои изказвания са малко неподходящи, но на мен ми е интересно.

# 74
  • Мнения: 8 585
"защо ако от 6 месечни трябва да хапват твърди храни  нямат зъби за да дъвчат по това време - за хубаво дъвкане става въпрос и други такива малки подробности..."
-> На една година колко и какви зъбчета имате-с 5 или шест зъба- и то предни в повечето случаи-  как успявате да сдъвчете храната?
Просто проблемът не е в зъбите-затова и храната се приготвя като пюре. Освен това, децата "дъвчат"пюретата и с челюстите, макар и без зъбки.

'Винаги съм била против педантичното теглене на детето ми - да го видя дали "наддава".) Всяко човешко същество си е индивидуално и няма,НЯМА норми, в които да се вписват ВСИЧКИ."
-> Зависи какво разбирате под "педантично". Останалата част от фразата Ви не мога да приема на сериозно. Тегленето на децата и оценката на развитието им съобразно кривите на растеж е крайъгълен камък на всяка уважаваща себе си педиатрична школа. Останалото е неприемливо.

"А и как в кърмата след 6 месец няма достатъчно вещества, а децата на кърма са по-дебели - малко противоречие ли е това, или просто шегичка?"
-> Имат склонност да задържат повече вода-затова изглеждат по-дебелички. Но теглото се оценява чрез кривите на растеж-и само.

Не ограмотявам, не налагам мнения, не обиждам, не иронизирам, не излъчвам жлъч или сарказъм. Искам с един предизвикателен по форма и език пост, да дам по-друга светлина върху по-малко или повече известни неща. Това не изключва разбира се острият език и страстта в споровете, но фанатизмът винаги е бил пречка за добър човешки контакт...
Слава богу, имах добри учители по български език и е простено след 9 годишно отсъствие да имам малки пропуски, но това е незначителна подробност, освен това великодушието е добродетел нали?  Thinking

# 75
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 828
Цитат на: Birdie
Имат склонност да задържат повече вода-затова изглеждат по-дебелички (кърмените деца)

С това никак не мога да се съглася. Дори напротив, всеки педиатър (тукашен или чужд) ще каже, че бебетата, хранени с адаптирано мляко са склонни да задържат повече течности в тъканите си, поради което често са по-пухкавки и с меки бузки.

# 76
# 77
  • Мнения: 811
Малко офф:

Буу, получих мускулна треска на очите от трениращото коте  #Crazy

# 78
  • София
  • Мнения: 9 503
А ние какво да кажем с гайдите!?! Thinking
За кг-те имам в предвид и дебелите кърмени бебета.
Ами тя Лора, дето я кърмя на поискване, от както се е родила и яде денонощно през 2-2,5 часа. е най-елегантното бебе в околността! Simple Smile
НА 7,5 м. е само 6630гр. и 64см. При рожденно 2650гр/49см.
Що така?! Thinking  Neutral Face

# 79
  • Мнения: 6 315
Копче, не се притеснявай. По кривите дето бърди ги е дал, излиза че Йоан е слон - гигант (90-95 пърсентила за тегло и ръст), защото на 8 месеца и 10 дни бе 10 кг и 74 см. Пък не е кърмен често (сам си направи режиам през три часа).

А и да не забравяме - децата трябва да ядат точно определен брой пъти на ден в зависимост от възрастта. Иначе  #Bad Talk и  Twisted Evil .

# 80
  • София
  • Мнения: 9 503
Ами то, аз като чета, чета и си викам: а бе, явно ние нещо не сме в час... Wink

# 81
  • Мнения: 8 585
Цитат на: Margarita
Копче, не се притеснявай. По кривите дето бърди ги е дал, излиза че Йоан е слон - гигант (90-95 пърсентила за тегло и ръст), защото на 8 месеца и 10 дни бе 10 кг и 74 см. Пък не е кърмен често (сам си направи режиам през три часа).

А и да не забравяме - децата трябва да ядат точно определен брой пъти на ден в зависимост от възрастта. Иначе  #Bad Talk и  Twisted Evil .


Едно дете на година утроява теглото си на раждане +/- 200 гр. 10 кг тежи едно дете на около 11 месеца. Има значение и симетричността на ръст и тегло, както и динамиката на теглото по месеци. Плюс това има криви "тегло към ръст " и BMIndex при по проблематични случаи за по-точна оценка. Линкове за тях също съм дал.
За кривите-аз сложих само линк-те са изключително точни. Не съм ги съставял аз Simple Smile .
Такава е реалността-
 Grinning

# 82
  • Мнения: 6 315
Драги Бърди, детето ми се роди 4,150 кг и 54 см. Ако искате да кажете, че бебето ми е огромно - има линк с негови снимки в подписа ми - заповядайте и вижте, че той изобщо не е дебел! Яде така както аз и педиатърката му сме намерили за добре. В случая - по малко, но по-често.
Това е!
Ако искате по някакъв начин да ми внушите, че детето ми е ненормално заради размерите си, няма да успеете Sign Exclamation
Точка по въпроса!

# 83
  • Мнения: 385
Моят коментар: "Теорията, братко мой, е сива, зелено е дървота на живота". Ще ме извините, но като мъж Вие можете да имате опит повече професионален опит като лекар, който не е достатъчен. Тук се изказват майки, които  кърмят и целта е да се обменя опит. Повечето педиатри в България нямат опит и не могат да помогнат на майките да кърмят.  

Аз все още кърмя детето си (1,5г.), но не съм спазвала съветите Ви. Дай Боже да мога да кърмя до 3г. на детето си. С Вашите съвети това едва ли ще е възможно.

Иначе благодаря, че се включихте.

# 84
  • Варна
  • Мнения: 2 133
Цитат на: emem
Момичета, можем да спорим, без да сме груби. Всеки има право да изразява мнението си, стига да не го налага като единствено правилното. Д-р Бърди има някои крайни изказвания, но има и доста познания по обща педиатрия, които ние нямаме, така че нека сме малко по-умерени в изразяването на несъгласие, ще бъде в наша полза.


Подкрепям напълно.

# 85
  • Мнения: 8 585
Цитат на: Инка
Моят коментар: "Теорията, братко мой, е сива, зелено е дървота на живота". Ще ме извините, но като мъж Вие можете да имате опит повече професионален опит като лекар, който не е достатъчен. Тук се изказват майки, които  кърмят и целта е да се обменя опит. Повечето педиатри в България нямат опит и не могат да помогнат на майките да кърмят.  

Аз все още кърмя детето си (1,5г.), но не съм спазвала съветите Ви. Дай Боже да мога да кърмя до 3г. на детето си. С Вашите съвети това едва ли ще е възможно.

Иначе благодаря, че се включихте.


Това за педиатрите не можещи да помогнат-не обобщавайте- може би и в Германия, Англия, Холандия,Франция също не могат да помогнат?? Много се съмнявам...

Ако прочетете внимателно моите съвети ( и на другите разбира се) и си съставите работещо мнение-всичко е възможно.

# 86
  • Мнения: 3 161
Обърнете внимание, че Инка казва "повечето педиатри в България", а не изобщо... предполагам че сте видели и съседната тема, "Какъв е вашият педиатър?". Така че не бързайте да се засягате. После погледнете и статията, от която тръгва дискусията там (има линк в курсив в началото на първия пост) и ще видите, че и в чужбина явно много педиатри са некомпетентни по въпросите на кърменето.
Нещо не разбирам: от една страна сам се дразните от педиатричните практики у нас, а от друга съветвате да слушаме педиатрите си и се засягате, ако се каже нещо против тях.
Впрочем, не сте ли попадали на форуми на български педиатри? Сигурно може да сте много полезен и на тях, ако им обясните някои неща от вашия опит (казвам го без ирония).

# 87
  • Мнения: 8 585
Цитат на: emem
Нещо не разбирам: от една страна сам се дразните от педиатричните практики у нас, а от друга съветвате да слушаме педиатрите си и се засягате, ако се каже нещо против тях.
Впрочем, не сте ли попадали на форуми на български педиатри? Сигурно може да сте много полезен и на тях, ако им обясните някои неща от вашия опит (казвам го без ирония).


От някой практики и казвам кои.

# 88
  • София
  • Мнения: 2 493
След всичко изчетено до тук искам само да попитам - защо така нападате човека. В много от постовете ви момичета има много заяждане. Аз много ви обичам, но определено не ми направиха добро впечатление нападките ви. Мисля че е похвално и много полезно да си имаме един истински професионалист сред нас. Дали сме съгласни с него или не си е отделен въпрос, но все пак трябва да бъдем толерантни към чуждите мнения. Аз също не съм съгласна с някои от нещата, които писа (за храненето с  ад. мляко следобед и т.н., но ми харесва че човека защитава по-късното захранване).
А към доктора - определено не сме дилетантни, но мисля че това вече е изяснено. Вие също трябва да сте по-толерантен (поне относно кърменето) защотото тук по-голямата част от това, което пише е извлечено от опита на майките, а не от "дебелите книги". И мисля, че по-адекватни съвети за кърменето (а този форум е именно посветен на тази тема) от другаде в България не могат да се намерят!

С най-добри чувства към всички!  Heart Eyes

# 89
  • Мнения: 195
'Винаги съм била против педантичното теглене на детето ми - да го видя дали "наддава".) Всяко човешко същество си е индивидуално и няма,НЯМА норми, в които да се вписват ВСИЧКИ."
-> Зависи какво разбирате под "педантично". Останалата част от фразата Ви не мога да приема на сериозно. Тегленето на децата и оценката на развитието им съобразно кривите на растеж е крайъгълен камък на всяка уважаваща себе си педиатрична школа. Останалото е неприемливо.


Simple Smile Слава Богу, за детето си се грижа аз, а не някоя педиатрична школа:). И не считам за най-важно в тази грижа да дебна ежемесечно килограмите му, когато детето очевидно се чувства идеално. Не е фатално, ако излиза от разните му граници, криви и таблици, щом е усмихнато и здраво - ей това имам предвид. И моят педиатър ме подкрепя напълно в това ми мнение.

# 90
  • Мнения: 3 161
Е айде сега сякаш не си теглим децата на кантара всеки месец и не ни интересува как растат и наддават. Нали говорим с педиатрите си, нали всеки от тях принадлежи към някоя педиатрична школа. Не виждам какво лошо има, ако някой даде повече разяснения как докторите работят с тези таблици. А има тук някои майчета, които живо се интересуват (може би трябва да си пратят данните и снимките на децата на ЛС за консултация, защото други явно се дразнят). Аз лично не бих се доверила на консултация по интернет (докторите не са врачки все пак), още повече без да имам повече информация за лекаря (в интернет и аз мога да се правя на доктор), но на никого не пречи да чете и пресява информацията, която му е нужна.

# 91
  • Мнения: 195
Ама разбира се, така е, аз си написах само моята гледна точка, знам, че за мнозинството тук ще е странно да научи, че аз не съм си теглила детето вече трети месец:), но е въпрос на разбирания, а и то вече не е бебе...Но пак казвам - пиша само за себе си...

# 92
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Мойто пък си е бебе на 3 месеца и половина,а не е теглено вече 3 месеца Grinning (заради грипни епидемии,боледувания на големите вкъщи и т.н.)Моята доки каза най-спокойно,че няма никакъв смисъл да мъкна детето при бацилите в поликлиниката,след като се чувстваме и изглеждаме ок - дойде веднъж вкъщи да ни види за една хремичка и каза - супер сте,не изглежда да имате проблем с наддаването,кърми си я така и толкова Simple Smile Пък колко била наддала предния месец и колко този - не е от особена важност,след като детето е здраво и весело.Ако гладуваше или страдаше,съм сигурна,че щяхме да разберем моментално,също както и всичките ни съседи Wink

# 93
  • Мнения: 6 315
Цитат на: emem
Е айде сега сякаш не си теглим децата на кантара всеки месец и не ни интересува как растат и наддават. Нали говорим с педиатрите си, нали всеки от тях принадлежи към някоя педиатрична школа. Не виждам какво лошо има, ако някой даде повече разяснения как докторите работят с тези таблици. А има тук някои майчета, които живо се интересуват (може би трябва да си пратят данните и снимките на децата на ЛС за консултация, защото други явно се дразнят).


Да, емем, права си, но аз единствено разбрах, че по възгледите на този доктор детето ми е ненормално голямо за възрастта си. Това е. Защото той рече и отсече, че 10 кила може да бъде бебе на 11 месеца.

# 94
  • Мнения: 277
Марги не се засягай така бе жена, не защитавам доктора , но според мен не е казал, че бебчо Йоан е ненормален, а напротив обяснил ти е, че не само теглото, а и ръста имат занчение за развитието на детето. Според таблиците, който ги имам от преди просто е по-едър и на ръст и на тегло от средните норми, но не е ненормален, а и все пак е от значение и колко голямо се е родило детето. Нали на 1год. трябва да утрои теглото си, така че всичко си ви е ок.
П.С. Моето синче на 10 месеца е висок колкото Йоан, но аз не си мисля че е ненормално нисък. Децата не са бройлери за да ги мерим с един аршин

# 95
  • Мнения: 6 315
jen, знам това, но мисля, че преди да отсече, че бебе на 11 месеца е 10 кила, трябваше да пита колко е роден например. Бебето на сестра ми излиза извън всякакви норми по неговата логика и надали изобщо ще се вмести в кривите, защото на 6 месеца бе около 11 кила. Друг е въпросът, че се роди 5. В крайна сметка тези неща опират и до ген.

# 96
# 97
  • Мнения: 8 585
Цитат на: emem
Аз лично не бих се доверила на консултация по интернет (докторите не са врачки все пак), още повече без да имам повече информация за лекаря (в интернет и аз мога да се правя на доктор), но на никого не пречи да чете и пресява информацията, която му е нужна.


Не поставяме диагнози,аз просто дадох кривите и всеки от Вас си ги разгледа и попълни. Помагам и да се интерпретират резултатите-нищо повече. Ние сме задължени да научим родителите да четат кривите, и тук всеки родител си има по едно копие от тях за "лично ползване".
Тегленето, меренето на обиколка на главата и ръст на децата, заедно с обстоен преглед един път месечно до 11-12 месеца е белег на професионализъм и за мен този въпрос е тема не подлежаща на обсъждане (ще видим, утре, след 3 месеца).

В някои страни (Германия например) има стадии на контрол, съответен на определена възраст-U2,U4 и т.н където по таблица за съответната възраст се изследва и отбелязва всичко като в протокол.

 Аз НЕ работя с родители, които се появяват когато си искат за профилактични прегледи.
След всеки преглед се насрочва дата за следващ-ваксинация или контрол на тегло или каквото и да е друго необходимо. При неявяване без предупреждение или обяснение аз прекъсвам контактите и не работя повече със съответното семейство.

Това е така защото аз съм пряко отговорен във ВСИЧКИ аспекти (вкл. успешно кърмене и правилно захранване) за здравето на детето, докато то е в моя списък. И защото е нужна дисциплина, самоконтрол и отговорност. Ако някой иска да предпочете друг колега-моля-пазарът е свободен-никой не е задължен да идва при мен. Същото важи и в случаите когато липсва взаимно доверие.

# 98
  • Мнения: 8 585
Цитат на: натали
Ама разбира се, така е, аз си написах само моята гледна точка, знам, че за мнозинството тук ще е странно да научи, че аз не съм си теглила детето вече трети месец:), но е въпрос на разбирания, а и то вече не е бебе...Но пак казвам - пиша само за себе си...


Теглете децата всеки месец.., заедно с ръст и обиколка на главата.
Приятелски съвет  Grinning

# 99
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Е аз  нямам нищо против да си я мерим и теглим всеки месец - даже си ме човърка отвътре да знам как расте дивачето,пък и без съмнение е много важен показател(макар че не смятам,че трябва да е повод за вманиачаване - и дори детето ми да се движи в най-ниските стойности,ако е здраво,весело и доволно няма да тръгна да дохранвам,защото трябвало видиш ли да наддава не по 500,а по 900гр месечно).
За нашето немерене просто се натрупаха поредица от причини,а не е от нежелание да ходя на консултации или несериозност от моя страна - напротив,всеки път съм се обаждала и с доки сме решавали какво е разумно да правим в конкретната ситуация.Интересно,че доколкото чета и се ориентирам,в Америка (сори,че пак тя е примера,ама пусто най-много материали има за там Simple Smile ) консултациите са през 2 месеца,а не всеки месец - та явно не ще да е съвсем фатално туй ежемесечно мерене Grinning

# 100
  • Мнения: 8 585
Цитат на: hedra

За нашето немерене просто се натрупаха поредица от причини,а не е от нежелание да ходя на консултации или несериозност от моя страна


Кои са тези причини? Имате предвид лични или някакъв вид разочарование?

# 101
  • София
  • Мнения: 1 845
Ами мерим ги тези дечица, обаче е ясно, че теглото и наддаването на едно дете за един педиатър е ок, а за друг-малко. Нас например повечето пъти ни мрънкат,  малко сте наддали, но винаги сме си в нормата за тегло  и килограми за съответната възраст. Лично аз мисля, че го правят, защото знаят, че не давам пюрета и други глупости все още. Имаше един период в началото, в които наддаваше по-малко, тогава мрънкаха,че не дохранвам. И след като се опитат да ме ошашкат, казват-ами то детето не изглежда недохранено, има добр вид и тонус.
В болницата пък един педиатър в яда си ,че не детето изцоква 20-30 грама под общоприетото, комбинирана с недаването на пюрета и сокове, заяви, че имаме рахит #Shocked Е, диагнозата се отхвърли от няколко не толкова "амбицирани" педиатри.

Ами децата са различни и никага не могат да бъдат в идеалната среда.

# 102
  • София
  • Мнения: 1 845
Искам да задам следния въпрос, моето педи все увърта отговора. Естествено ми е ясно, че това не е еднозначен отговор.
Кое е по-важно за развитието на едно дете:
-нормите за месечно наддаване-по 900 грама първите 3 месеца, после по 750 следващите три и т.н
или
-общите норми за тегло и ръст по месеци.

Ние на пример първите месеци сме наддавали повече, после по-малко според месечните норми, но всъщност сме си в нормата за тегло и ръст за възраста. И какво от това?
Питам това, защото ми прави впечетление, че педиатрите понякога толкова се вглеждат в месечните грамажи и така искат всички бебета да ядат и наддават по средното количество и забравят, че рядко може да нещо да бъде точно по-средата.

# 103
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Цитат на: Birdie

Кои са тези причини? Имате предвид лични или някакъв вид разочарование?

Не,имам предвид обявената грипна епидемия в София,заради която се преустановяват детските консултации.Като мина тя - беба се разболя и доки дойде вкъщи да я преглежда - само че нямам кантар,та не сме я мерили на кг.Сега вече е здравичка и живот и здраве,ще ходим след 1-2 седмици.
Лошото с грипните сезони е,че разбиха поликлиниките с тези кабинети за джипитата и т.н.Та ако се налага по такова болно време да водя беба за консултация,това означава да вися с нея пред кабинета минимум половин час в обкръжение на кашлящи и шмъркащи щъкащи навсякъде хлапета Sad Отделна чакалня за здрави и болни бебета и деца няма (едно време във всяка поликлиника имаше) и всички - бебета,деца,болни,здрави,бабички и старци,независимо на кого са пациенти - си висят вкупом в коридора.Има уж някакви определени за детска консултация часове при всяка докторка - но първо,никой от пациентите не ги спазва и второ - дори при нашата докторка да се спазват,при педиатрите в съседните кабинети те не са в същите дни и часове,т.е. отново коридорът е пълен с болни деца.
Не знам при вас как е - надявам се да е по-добре организирано,че да не трябва да се преценява дали меренето оправдава риска двумесечното ми бебе да се разболее от грип Sad

# 104
  • Мнения: 8 585
Цитат на: marissha
Искам да задам следния въпрос, моето педи все увърта отговора. Естествено ми е ясно, че това не е еднозначен отговор.
Кое е по-важно за развитието на едно дете:
-нормите за месечно наддаване-по 900 грама първите 3 месеца, после по 750 следващите три и т.н
или
-общите норми за тегло и ръст по месеци.


Оценката на прирастта на тегло и ръст НЕ СЕ БАЗИРА САМО на числените стойности-"грамчетата" и "сантиметърчетата". Единствено изключение от това правило е прекомерното изоставане или нарастване обиколката на главата които са патологични състояния.
Важно е детето да е в обхвата от криви, характеризиращи нормалното. Много е сложно тук да обясня редица подробностти, но нещата гледаме сферично, как детето се движи по кривите, дали са симетрични ръстта и теглото, с какви фактори се свързва движението по кривите, и много други подробности. Числата сами по себе си не значат много, ако не се гледат нещата стоящи зад тях.

# 105
  • Plovdiv->Toronto
  • Мнения: 1 361
Много се палят всички без нужда. Педиатърът е точно за това, да сравни ващето дете със статистиката. Вярно е че високо и тежко дете още от раждането няма да отговаря на средните норми, въпреки че е здраво и пропорционално. Това не значи че не е нормално Rolling Eyes . Но нали всички искат да знаят къде са в сравнение с другите. Ние се теглим и мерим всеки месец в къщи, ни на педиатър ходим на 3-4 месеца откакто стана на 6 мес. Като е здраво и изглежда добре никой не гледа грамовете ...
Мен друго едно нещо ме дразни, неспособността на педиатрите, поне канадските да различат нещо по-безобидно от пневмония. Работя като рентгенов лаборант и всеки ден снимам много бебета 0 до 2 г. за бял дроб, никога няма нищо, това презастраховане ли е и често ли се прави в гърциа или Бг ? Извинявам се че не е въпрос за кърмене, но тук доктора ще погледне, другаде незнам  Embarassed ...

# 106
  • Мнения: 8 585
Цитат на: eli_c
Работя като рентгенов лаборант и всеки ден снимам много бебета 0 до 2 г. за бял дроб, никога няма нищо, това презастраховане ли е и често ли се прави в гърциа или Бг ? Извинявам се че не е въпрос за кърмене, но тук доктора ще погледне, другаде незнам  Embarassed ...[/quoте]
 
Правя средно 1-2 рентгенографии на деца до 18 годишна възраст общо за 6 месеца.(3-4 за година). Не помня за 4-5 годишен период да съм правил рентгенографии на деца под 3 годишна възраст. Как работя тогава? Със слушалката...

# 107
  • Plovdiv->Toronto
  • Мнения: 1 361
.Моята педиатърка също не ние пращала на рентген, макар че два пъти бяхме сериозно болни но само слепец може дан е види че симптомите бяха на един  от трите вируса обикалящи в момента. Браво на Вас че разчитате на подготовката си и на нормалната логика, а тези които изпращат бебета на ненужни и травмиращи изследвания след четвъртия ден температура не заслужават да им се има доверие, нищо че са ПЕДИАТРИ. Затова имаше реакция в началото, хубаво е че държите да се обръщаме само към педиатри за децата, НО НЕ ВСИЧКИ ПЕДИАТРИ СА ЗА ПРЕПОРЪЧВАНЕ ! Късмет си трябва Grinning

# 108
  • Мнения: 8 585
Нов Консенсус на ААП за кърменето:
Много интересен текст.

http://pediatrics.aappublications.org/cgi/content/full/115/2/496

# 109
  • Мнения: 350
Цитат на: malina_m
Цитат на: emem
Момичета, можем да спорим, без да сме груби. Всеки има право да изразява мнението си, стига да не го налага като единствено правилното. Д-р Бърди има някои крайни изказвания, но има и доста познания по обща педиатрия, които ние нямаме, така че нека сме малко по-умерени в изразяването на несъгласие, ще бъде в наша полза.


Подкрепям напълно.



НАпълно подкрепям!
Нека всеки сподели мнение, а другите да предценят дали това им помага или не, без да се обиждат.
НЕка бъдем полезни и на себе си и на другите! Simple Smile

# 110
  • Мнения: X
Здравейте,
синът ми се роди на 14.07. 2013 година и до момента успешно се кърмим. Нямам много познати с деца и затова се наложи да чета във форума, за моя голяма радост тук отговориха на всичките ми въпроси и когато синът ми дойде на бял свят аз бях спокойна и знаех какво ме очаква.
Само исках да споделя с вас.
Пожелавам ви прекрасна вечер!

Общи условия

Активация на акаунт