камъчетата, които не преобърнаха моята каруца

  • 7 878
  • 82
  •   1
Отговори
  • Мнения: 4 138
питанката ми е за недомислиците с които се сблъскахте в предосиновителния процес. за ежедневните неща, ваденето на според вас безсмислени документи като да речем удостоверение за платени данъци. тъй като, според мен, не ставаш по-лош родител, ако не си си платил данъците.
какви бяха нещата, които ви вбесяваха, огорчаваха и натъжаваха, докато дойде заветният момент и вашето дете се събуди за първи път вкъщи.
кои са тези неща за хората който още чакат. какво бихте променили в процедурата по пълното осиновяване и в законите свързани с него.
нека да си поклюкарстваме.........и аз ще пиша.
хайде, вие сте. Flutter

# 1
  • Мнения: 2 722
На примависта, че Митко и той иска да пише, пък после пак.

Гадна бюрократична система.
Закрила на детето - Люлин
Служба ЕСГРАО - Люлин
Разстояние между двете - 10 метра
Наличие на компютърна система - има, дори на вратата си пише - на всеки половин час работа с компютър се ползва 15 минути почивка

Срок за издаване на удостоверението, че не сме лишавани от родителски права - 7 дни. Спазват го до минутата.

По дяволите - две крачки, чукваш на вратата и казваш - колежке, разпечатай ми на ЕГН..... какво е положението
Да, да ама не.

# 2
  • Мнения: 921
Честно да си кажа мен най-много ме изуми документа, който изискаха от личния ни лекар, че условията в нашия дом са адекватни за отглеждане на малко дете там.  newsm78 Ми нали за целта има посещение на соц. работник в дома на осиновителите. Именно за да опише тези условия. Как да прецени личния ми лекар, като изобщо не знае къде живея, камо ли да е стъпвал там. Thinking

# 3
  • Мнения: 3 715
Прегледът в психиатрията, който изобщо не беше преглед. Въпроси от рода на това дали се напикаваме нощем са просто безумни. Мъжът ми като чул какво го попитали и истерясал. Мен пък изобщо не ме прегледаха, направо ми написаха бланката. Ама ме одрънкаха с 25 лева, а за да удостоверят, че мъжът ми не се напикава нощем, си платил 30 лева, щото е в другата психиатрия, пък цените в двете са различни.
Бележките за доход също са излишни, ама карай. Като че ли отглеждат децата в хипер луксозни условия и искат да видят дали ще успеем да задържим тяхното високо ниво.

Ох, извинявайте, започвам да ставам зла.

# 4
  • Мнения: 1 843
Проблем 1: Трудното съчетаване на работа в нормална, средностатистическа частна фирма и ваденето на всички документи.

Проблем 2: Огромното несъответствие на информацията относно пакета документи, видът и формата им...постоянното добавяне на нови и нови, пропуснати случайно в информацията от учреждението...

Проблем 3: Натискът от страна на психолога и социалните работници да сключа брак, при положение, че законът ми дава право като несемейна да стана осиновител. (още повече, че макар партньорът ми да не е осиновител по документи, беше подготвил наравно с мен всички документи и присъстваше на всяка една от срещите)

Проблем 4: Липсата на всякаква практическа информация относно спецификите при деца живяли в институции и подходящи съвети към нас - бъдещите родител. Аз минах и някакъв род обучение (или психоанализа, не ми стана ясно...)  - 10 срещи, извън 4-те на социалните и независимо от това на въпроса ми: А как би било хубаво да реагирам, ако... - получвах неизменен обиколен отговор, в превод: Не знам...

Проблем 5: Да повторя, ако не сте разбрали Wink Огромен проблем е за една жена, след като детето й влезе у дома, да съчетава работа и да е пълноценна при адпатацията на детето. Парадокс - колкото по-голямо, толкова по-трудна и бавна. Конфликтът е, че това дете иска едни неща, които струват пари. Какво, трябва да спестявам няколко години, преди да се реша на осиновяване ли??? Искам си майчинството!

# 5
  • Мнения: 2 084
Ние подготвяхме документи на границата на двата закона, когато не беше ясно кое как ще се изисква. За психиатъра и прокуратурата - съпруга ми е полицаи с бойно оръжие и добре, че бяха тези важни "прегледи", за да разбера, че този въоръжен човек, с който живея не е луд за връзване престъпник. Когато изготвяхме точно тези документи се питахме дали на всички с досие отнемат родителските права и каква е желязната логика да се забрани на човек прекрачил закона /разбира се в някакви морални граници да не е разрешено да стане родител. Свидетелството за съдимост слага ли печат "негоден за родител", ако не става въпрос за тежко престъпление?
Друг проблем, за който се сещам е разстоянието - в нашият случай ставаше въпрос за наистина цял ден пътуване в едната посока и с хиляди уговорки още на първата среща подготвихме документи, които да се задвижат след някакъв законов срок за започване на процедурата. Не се осигурява специален отпуск за дело или изготвяне на документи и ако работодателя не е принципно задължен да осигури поне няколко дни. В "следработно време" инстанциите и институциите не работят. Добре, че социалната работеше в извънработно време за срещите.

# 6
  • Мнения: 2 084
Това за обучение, за психолог - изобщо не се коментира. Мислех си, че ако споделя за проблем ще ми вземат децата. Двете години наблюдение след процедурата ми се струваха като заплашително надзъртане - "я да видим дали някои ще стъпи накриво". В този период строихме къща. Сънувах, че ги търся, а са ми ги взели заради лоши битови условия. Мисля, че в периода СЛЕД родителите имат нужда от помощ и подкрепа, които да не заплашват, а да помагат.

# 7
Наистина, бележките за доход - луднахме да ги събираме, а съдийката да делото изтърси - какво ме интересува мене колко пари имате, ако искате, просете, щом го искате това дете! Бррррр

# 8
  • Мнения: 2 722
Бележките за доход и на мен ми се струваха излишни, но оня ден в предаването на М.Ангелова стана на въпрос, че това е един от основните критерии, по които се гледа кой да получи предимство.

k.dimitrova , аз пък как се молех да дойдат у дома, да се изфукам колко ми "отива" детето на цвета на тапетите в детската стая - ядец. Никой не дойде. Но понеже съм пряко заинтересувана да виждат как си гледам детето, за да ми позволят второ осиновяване аз всеки месец поне по веднъж го водех в закрила. На едно от ходенията Милен беше в безумно тръшкащо се настроение /в периода, в който разбиваше теракота с глава/. Тръшна се на средата на стаята, една от социалните стана да го успокои, аз я спрях с ръка и казах - това е моето дете, аз решавам каква доза внимание да му се обърне, когато си показва рогата. Интересното е, че всички ме подкрепиха и не ми е минало през главата, че това може да ги наведе на мисълта, че съм лоша майка.

Аз пак да се върна на бюрократичната тема.
При тази масова компютъризация  не ми е ясно, защо трябва да се виси по опашки и ние да си носим документите, при положение че с едно запитване по служебен път /с копие до..до..до../ може да се получи веднага. Да не говорим, че по едно време се говореше за единна компютърна система.

# 9
  • Мнения: 3 715
Да и аз се чудя за какво им е да ходим и да вадим хиляда документа, при положение, че трябва и на работа да ходим, щото трябва да имаме добри доходи.
Как така банковият инспектор като разглежда искане за кредит сам си проверява клиента в НОИ, в полицията, в БНБ и къде ли още не, има си достъп човекът, така е направена системата, пък социалният работник не може да провери това, което го интересува, без да се налага да разкарва кандидат-осиновителя по сто пъти. За тези малки заплати, толкоз работа, може да каже някой в свое оправдание, само че мен това не ме интересува, щото всеки сам си поставя подписа под трудовия договор.
Срещата с родителите на кандидатите също е пълна глупост, но предполагам, че идва от кривото разбиране, че родителите ни са ни длъжни да ни гледат децата.
Не разбирам и защо им беше нотариалния акт от апартамента ни, при положение, че той дори не е наше име. Опитахме се да откажем да им го дадем, ама не можело. И откъде накъде пък да не може? Това са лични документи, изобщо не им е работа да ги имат.

Майчинството и аз си го искам. И аз плащам данъци на тази държава и имам право да получа помощ за детето си. След като на всички е ясно, че държавата не се грижи за нашите деца, най-малкото е длъжна да ни компенсира за това, защото ние се справяме с проблемите на децата си след престоя им институцията, на институцията й е през оная работа.

# 10
  • Мнения: 690
Бележките за доход са поредната абсолютна  бюрократщина. И въобще, на журналистите, как им хрумна, че високия доход е предимство. Като знам нашия деклариран доход какъв е, то каква ли сума са представили някои семейства, които осиновиха за "дни"? (нищо лично към стигналите да заветната финална цел). А ние явно сме бедни като църковни мишки щом чакаме вече повече от година.
А какво ще кажете за препоръките от приятели? Като казах на една приятелка по телефона, че ми трябва препоръка, тя такава ми написа, че щях да падна като я прочетох. Казах че няма да ме приемат в комсомола или в партията. Мииии, по наше време за това се пишеха препоръки. Тя се чудила, чудила, върнала се в спомените от училище и сътворила един "бисер".  После в доклада бе записано - 3 броя препоръки от близки семейства. Дали се прави труда да се прочетат, толкова колкото хората да ги напишат?
Разговорите с родителите ни - както и да е. Но това, което ме влуди, беше разговора с дъщеря ни. Да разберат дали няма да има ревност. А, питам се, защо не говориха с Милен (например), преди да дадат на Галка Митето? Има нещо изкривено в разбиранията и тълкуванията. Е, това не преобърна каручката, но сега още една детска душа страда в очакване на "нещо да се случи". Защото Лили, колкото и да е пораснала, разбираща и знаеща е все пак е едно дете. Но "каузата" изисква жертви.

# 11
  • Мнения: 2 722
kukuyaka В банките все пак работят с пари, а в Закрила - с деца /-та на България, или може би нейното бъдеще  newsm78/
Сами можем да си направим извода,  кое е по-важно за законотворците, наши избранници /не че избора е богат/ - процентите комисионна от качественото банково лобиране,  или ДЕЦАТА.

Маня, ние понеже сме "яки паралии", се уредихме бързо - защо тогава на вашите бележки за доходи сумите са мъничко по-големи от нашите.  Peace

Абе, скапана държава.

Всяка наркоманка /това го бях писала някъде/ може да роди до кофите за боклук,в момента в който си слага /болкоуспокояващо  #Cussing out/ поредната инжекция и после да го влачи като парцалена кукла с нея, в търсене на дозичката, /и то при положение, че оцелее/, а ние трябва да доказваме че сме годни за родители.

Разговори с родителите - защо, защото е валидно правилото, че никой не е длъжен да гледа внуците на бабите ли?

Разпених се и дори иронията не може да ме отпени.

# 12
  • Мнения: 224
Аз пък се чудех за какво трябва да вадя документ че не съм лишавана от родителски права   newsm78  как може да ме лишат от нещо което не съм имала никога    Thinking     

# 13
  • Мнения: 3 715
Да бе, това пък е пълна простотия, бях го забравила. Но може да го има, обаче за хора, които имат вече деца.

# 14
  • на път
  • Мнения: 2 804
Когато започнахме "процедурата" по вадене на документи и осиновяване на дете в края на 2005 година ми обясниха, че моделът е "европейски" и нов за България. Нямам нищо против "европейските" неща стига да са "европейски" до край. Ясно ми е, че трябва да има начини и средства за проучване на евентуалните осиновители, но ...

Първият път, когато се сблъсках с бюрокрацията не бях намерила този сайт и се бяхме оплели с моя като пилета в кълчища. Правехме всичко "слепешката" и ни отне много време (от подаване на молби за документи до получаването на всички общо 1 месец). Използвахме за ходене по институции седмицата мужду Коледа 2005 и Нова Година. Доста зор видяхме, но и доста добронамерени служители. Не ни отне много пари (около 60 лв общо).

Сега свършихме цялото чудо за 1 ден (благодарение на споделения от вас опит мили мами  Hug). Скапахме се от тичане (аз даже съм с контузия - изритах едно циментово колче предпазващо от паркиране). Сумата е драстично различна ...  (всичко е станало платено, но стойността на психическия ни статус ме възмути ужасно - по 25 лв на човек!!!). Хората са пак добронамерени, но парите които даваме са просто "служебно" раздавани. Ако имаше интернет база данни за нашето здравословно (психическо състояние, белодробен статус и т.н.), съдебно състояние и др. - разбирам. Но от този вид "бележки" може да си извади всеки и не виждам тежестта и на тяхната стойност в този си вид.
Всъщност това май е проблем на бумащината в държавата като цяло на всички нива, а от тав в частност рефлектира и върху нашите проблеми.  Thinking
 

# 15
  • Мнения: 341
За абсурдните документи няма да пиша защото се повтарям,но за тях някак има логично обяснение.Но нещото за което си мисля от доста време насам е - след толкова проучване,странни документи и т.н и крайния резултат е,че си одобрен за осиновител,не може ли след като ти се обадят за дете и вие отидете да го видите,защо това дете остава в институцията неопределено дълъг период.Защо след като си одобрен не ти разрешат да го вземеш в къщи при положени е че си дал съгласието,а нека си текат тромавите процедури.Докато мине делото ние ще сме приемно семейство или sos или както искат така да го нарекат,но в момента на срещата и съгласието от страна на родителите детето да бъде изведено от "добронамерената" институция.Дори така социалните по-биха се ориентирали дали са направили правилния избор отколкото с безбройните свиждания и травми остващи в душичките на рожбите.

Когато осиновихме Лъчи и отидохме да си го приберем след делото,се оказа че е болен за пореден път и не могат да го изпишат.Въпреки дългите разговори и молби от наша страна отказаха-закона е такъв.Да закона трябва да се спазва,а детето дали оздравява или се влошава е друго нещо.Чакахме една седмица да се оправи,но...естествено няма подобрения и тогава аз полудях.Изпуснах си нервите по телефона,защото дори не ми даваха да го видя.След два дни ми се обажда юристката на дома и ми казва,че щяли да ме съдят и да заведат дело за разсиновяване  Shocked Първо онемях,но след това си определих среща с юристката и и казах че нямам против да се съдим.Попита ме защо съм вдигала толкова пара и защо съм ги обвинила в некомпетентност,та ние така и така ще си го получим това дете просто трябвало да изчакаме.
А аз на свой ред я попитах-ако вашето дете се разболее и някой ви го прибере в някаква инстиуция и не ви дава да го видите,не ви казва как е,не знаете дали лечението което се провежда е най-доброто за него вие госпожо ще можете ли да спите,ще седите ли кротко и ще чакате да ви се обадят някой ден.Това е моят син и ми позволете аз да преценя как да бъде лекуван и как да се грижа за него-или го изпишете веднага или ще се видим в съда.
Единствената и реакция беше- не знаех че от първия ден той ще стане ваш син все пак не е истинското ви дете. Без коментар.....но май повечето служители си мислят точно така- това дете не е тяхно и те ще го заобичат чак когато си го приберат и мине време.Що да не ги помотаем малко и тях и детето.........

Стана много дълго,но се отвори стара рана  Sad  но и тези камъчета не преобърнаха моята каруца,чакам си третата рожба и ще се боря за нея със зъби и нокти.

Нека променят проучването,нека то включва приемно семейство или нещо подобно  и когато ни извикат за дете и ние дадем съгласие нека това дете тръгне с бъдещите си родители а не да седи и чака месеци тромави процедури,дела и разни безобразни щуротии забавящи процеса на изписване.

# 16
  • Мнения: 921
Значи измъчва ме и една друга мисъл. Защо ако забременея от мъж, с който нямаме брак, закона го признава за баща на детето ми и дори ми позволява да го съдя за бащинство, ако откаже да го припознае. В същото време, ако човека, с който живея изяви желание да осиновим дете заедно, закона не позволява и двамата да му бъдем родители, ако не сме семейни. newsm78
Дано да съм го написала разбираемо.

# 17
  • Мнения: 2 722
Креми  Hug  Hug  Hug
И аз мисля, че в момента, в който кажеш да и подадеш молбата за съда, детето може да бъде изписано и настанено в дома ти като в приемно семейство, докато тече процедурата.
Не съм чак толко емоционална, защото емоциите ми по точно този въпрос ги четохте, докато чаках 2 пъти по 4 почивни дни за да си вземем Митко.

# 18
  • Мнения: 1 843
Таня, щото...Защото по света вече официално се признава, както там по различните дъжави го дефинират: "фактическа двойка", "съжителстващи" и т.н. и дори при раздяла пак имат подобни права за издръжка, както при развод, но у нас, ако не си турнАл подпис, държавата да те признае за семейство - ти не си такова!

Айде бе... толкова ни се е впило онуй комунистическото: Вие, другарко, какво правите тук, при този другар, щом не сте семейни... Помните ли, а?

Това, че законния ми бивш съпруг си е питал ушите какво е това семейна отговорност, а настоящия ми партньор е най-стабилния и отговорен НЕсъпруг, е алабала...

Когато ме тормозиха в ОЗД-то защо не ща да се женя (значи не му вярвате?), попитах, дали не са чували за разводи? И дали след евентуално такъв, 50 лева на месец ще гарантират на това дете повече сигурност?
Дали този човек, събрал всички документи и идващ всяка седмица да рисува къщички, да го подлагат на тестове по 3 часа всеки път, не е мотивиран? Дали е по-несигурен от някой башибозук, сложил подписа си до моя???

Да разказвам ли още резили?

Щото...

По въпроса на Креми, също си струва да се замислим сериозно. Добре, че ни подсети, Кремко.

# 19
  • Мнения: 3 715
По въпроса за съпрузите, хм, само да споделя практиката във френско, че там ми е най-позната. Ми живеят си хората заедно, не в брак, а в конкюбинаж, отиват в кметството, казват, че живеят заедно и от кметството им издават сертификат за конкюбинаж и вече всичко им е като на семейна двойка - осигуряват се взаимно, на един договор, изплащат им се обезщетения като на семейство, децата са си на двамата, осигуряват ги и тях, въпросът си е уреден.
Измествам темата, щото говорим за осиновяването, но те нещата така или иначе са навързани. От едно неуредено като хората нещо произтича второ такова и като се навържат на редичка, става мазало.

# 20
  • Мнения: 2 084
Предложението на Креми ми се струва страхотно. Времето от първата среща до Големият ден за мен беше безкрайно.
Не знам тук ли му е мястото, но втората среща с децата ми се е запечатала не като камъче, а не знам като какво. Нас ни деляха повече от 500 км. Бях служебно в София една седмица след първата ни среща, бях обещала на децата да отида да ги видя и тръгнах с градски автобус по обед. Оказа се, че в 8 и нещо вечерта бях насред планината на около 10 км от дома. Влязох в една кръчма /очите ми подпухнали от реването през целия ден/ и попитах кой ще ме закара. Не помня дали видях някои, само си спомням гробната тишина - жена, по тъмното в кръчма, с цигара, разревана на всичко отгоре. "Децата ми са там, а аз цял ден пътувам" и съвсем ревнах. Един човек стана от масата и ме качи в колата си. Цял ден бях звънила на докторката, да я моля да ме пуснат когато успея да стигна. Когато звъннах на вратата сърцето ми беше спряло. Оказа се, че те се разбудили малко преди да дойда.
На Креми предложението е страхотно.

# 21
  • Мнения: 224
Онзи ден социалната имаше среща с поръчителите ни /като че ли съм в банка Simple Smile / и питала едната поръчителка дали мъжът ми ще бие детето което евентуално ще вземем  Thinking  беше направо шокирана от този въпрос. Аз незнам какъв коментар да дам, а може би ще трябва предполагам и нас ще ни пита. Сигурно трябва  да сме някакви идеални хора, за да ни дадат дете, което пък ме притеснява щото ние сме едно обикновено средностатистическо семейство, живеем в къща, имаме куче, няколко котки, патици, кокошки /дали да не ги скрия може да е неправилно бъдещи осиновители да гледат селскостопански животни   Thinking /. Имам усещането че каруцата ми тръгва по някоя от ония алеи насипани с чакъл и всяко камъче е нещо от рода на "вие карате ли се вкъщи" , "как ще реагирате ако детето се напишка" , "баща ви като е по-консервативен дали ще обича детето"   #Cussing out Какво ли още ни чака  Thinking

# 22
  • Мнения: 2 722
Изпаднала бях в лека паника, преди социалната да дойде у нас. Апартамента не е лош, вече почти бяхме ремонтирали стаята, която заплюхме за детска, да ама из апартамента скитат две сибирски хъскита. Чудех се дали да не ги скрия някъде и да се опитам да залича следите от присъствието им, обаче единя ни поръчител толкова образно беше описал в препоръката си как се грижим с родителска обич за двете си кучета, та нямаше начин.
За ваше успокоение /аз вече съм спокойна/ социалната каза, че ако детето не прояви някаква алергия, куче у дома е нещо много положително.

# 23
  • Мнения: 2 084
Косси, и нас ни питаха. Мъжа ми отговори много бързо - разбира се, само да го видя да бърка в контакта и така ще го плесна, че да забрави за контактите. Аз се изпотих триста пъти. А той продължи - вие имате ли дете? Никога ли не сте го изтупвали?
И като по поръчка и двамата бяха много заети да ровят в контактите с шините от колите и съответно доста им зачервявах ръчичките, докато се отучим.

# 24
  • Мнения: 4 138
Онзи ден социалната имаше среща с поръчителите ни /като че ли съм в банка Simple Smile / и питала едната поръчителка дали мъжът ми ще бие детето което евентуално ще вземем  Thinking  беше направо шокирана от този въпрос. Аз незнам какъв коментар да дам, а може би ще трябва предполагам и нас ще ни пита. Сигурно трябва  да сме някакви идеални хора, за да ни дадат дете, което пък ме притеснява щото ние сме едно обикновено средностатистическо семейство, живеем в къща, имаме куче, няколко котки, патици, кокошки /дали да не ги скрия може да е неправилно бъдещи осиновители да гледат селскостопански животни   Thinking /. Имам усещането че каруцата ми тръгва по някоя от ония алеи насипани с чакъл и всяко камъче е нещо от рода на "вие карате ли се вкъщи" , "как ще реагирате ако детето се напишка" , "баща ви като е по-консервативен дали ще обича детето"   #Cussing out Какво ли още ни чака  Thinking
чака ви дете............. baby_neutralне унивай, светът е пълен с хора, задаващи идиотски въпроси.

# 25
  • Мнения: 690
Да бе, това пък е пълна простотия, бях го забравила. Но може да го има, обаче за хора, които имат вече деца.

Поредното разделяне . Ние сме друга порода, може да ни спъват и повече. Къде сме тръгнали да се правим на Донкихотовци и да се борим с вятърни мелници. Имаме си деца, що искаме да вземем някое "чуждо". Нищо лично към никой. Но защо трябва да се подразбира, че семейство в което няма дете в момента, причината е само в здравословен проблем, а не в отнемане на родителски права.
Нали всичко е за доброто на детето? На приказки - да. В действителност - да, да!!!
Искат да съберат максимално информация - добре. Ама нали живеем в 21 век, има компютри, правят се единни регистри - да си я изискат информацията по служебен път, що трябва нас да ни влудяват с тази бюрократщина. Е, и това може да стане някой ден. С темповете на развитие на обществото ни - след някое и друго десетилетие.
Тези дни съм бясна от един факт. Но може би ще споделя на по късен етап. Сега наистина съм много, ама много бясна. И двата дни прекарани на вилата, в непривичен за мен труд (стоително-ремонтни работи), чист въздух и тишина, не успяха да изтрият негативния ефект.
Успех на всички в преодоляване на малките и не толкова малки камъчета по пътя към вашето дете.

# 26
  • Мнения: 1 843
manja_66, не чакай, сега му е времето да кажеш какъв е проблема. В момента е много важно да съберем колкото може повече опит от различни хора, за да сме наясно къде и какво не работи.

# 27
  • Мнения: 690
Става въпрос именно за това деление. Те си имат дете, а има толкова много бездетни семейства, които чакат. За съжаление това няма да е от полза. Нали се сещате, че информацията, която стигна до мен е неофициална. Официално всичко е в името на детето. Избират се родители за детето, а не дете за това семейство. Всички, като подавахме документи казваха "Ах, ох, колко хубаво, браво ..... да, няма проблем, това не е проблем" и т.н. Но в действителност всички разсъждават точно така - деца осиновяват тези който не могат да имат свое.
Всъщност, няма да оставя нещата така. Ще продължавам да се боря с вятърните мелници. Писмото, което бях написала и не можах да изпратя (техниката ми беше обявила бойкот и реших, че днес ще разпечатам, ще похарча 100-тина лева за обратни разписки), ще преработя и няма да е толкова "меко". Явно съдбата си знае работата. За това не успях да се справя с техниката. За да се случи това и да се премине към други действия.
Живеем в илюзии. Вярваме на закони, членове, алинеи, в красиви слова.
Всъщност, извинявам се. Всичко това не е за тази тема.

# 28
  • Мнения: 4 138
точно за тази тема е маня. ще се борим, като няма кой да ни чуе, ще вземем мегафони. тва е положението.

# 29
  • Мнения: 1 843
Нещо не ми е ясно.
Съвсем наскоро получих достоверна информация от човек работеш в системата, че ако "нямате претенции за произход" - докладите се разглеждат веднага и предложението не закъснява. Поне за София е така.

Но иде реч наистина за нямане на претенции за произход. Всичко това е логично, разбира се. Ако децата с ясно заявен и доказан български произход са малко или почти липсващи, не възможно да се насмогне на молбите на кандидат - осиновителите.
По мои спомени, вие нямате подобни изисквания.

Но, ако наистина има подобна пречка - наличието на билогично дете в семейството - това е абсурд, който е във всякакъв разрез с интересите на детето!

# 30
  • Мнения: 2 123
Абе аз имах такива подозрения... ама недоказани

# 31
  • Мнения: 224
Ако подозренията на Manja_66 са верни то това е камък не камъче. Семейство имащо биологично дете и желаещо да осинови е явление което не се среща особено често.  Manja_66 не се отказвай   Hug нали за такива препъникамъни е борбата.

# 32
  • Мнения: 690
Ооо, не съм се отказала, само беснея. Именно за това става въпрос - за принципните неща, който онези чиновници, наречени социални работници и решаващи съдби, тълкуват малко по - свободно, по свой си начин.
Успокоението ми е само, че в случая съвета е взел решение за това дете, предценил е, че другото семейство е по- добро. Това дете ще си има дом, мама и тате. Е, няма да си има кака (например или може би, знае ли се). 

# 33
  • Мнения: 224
Всъщност някой знае ли на какъв принцип се пресяват кандидат-осиновителите. Как се решава кое сем е добро точно за това дете. Все пак в съвета работят хора във всяко едно решение има доза субективизъм.

# 34
  • Мнения: 2 722
Да ви кажа едно изречение, което чух докато течеше процедурата по осиновяването на Милен - "късметлии сте вие, има хора, дето ги явявам по 10 пъти на съвет и още не са одобрени. Пък в 99% от случаите докладите и социалното положение и парите и всичко са им като на другите"

Някой да тълкува, че аз две години след като съм го чула, още не съм намерила отговор за себе си - защо???

# 35
  • Мнения: 921
Manja, ако всичко това е вярно ще се ядосам много и аз и вече няма да съм толкова любезна и толерантна при разговорите си със социалните. Мата, не мегафони, ами направо озвучение като за рок-концерт ще им закарам пред службата. Щото с тия две деца на мъжа ми от първия му брак, нали се сещаш как ще ни "огрее" нас!? #Cussing out

# 36
  • Мнения: 690
Таня, вече не знам кое е вярно. Нали се сещаш, че по закон не е така. Сигурно аз ставам параноична.
Спокойно момичета.
Сигурно при мен така трябва да са нещата, по пътя да има не камъчета, а морени. То не беше грешка при записване на датата във вх.№ на заявлението, грешка в доклада, грешка за претенциите ни за етнос.  Не обобщавайте проблемите. (Таничка, а като гледам възрастта на децата на мъжа ти - може скоро и баба да те направят.  Laughing - това какво ???? Споко, дишай дълбоко - така ми казва моята скъпа щерка, като почна да беснея.)
Хайде да гледаме с повече оптимизъм. Съветите по осиновяванията вече работят, починаха си хубаво и сега с нови сили прехвърлят съдбите на деца и хора.

# 37
  • Мнения: 224
Направо ти завиждам на оптимизма   newsm10  мен периодично ме връхлита такъв песимизъм че чак аз се стряскам

# 38
  • Мнения: 921
Абе, аз съм си оптимистка - иначе нямаше да съм тук сега (в отбора на чакащите), ама понякога такива неща ме изкарват извън релси.
А за "бабата" - нямам нищо против, Маня! Какво пък - ще си гледаме внуче и бебе наедно. Joy Joy Joy Отсега си представям как ще ме погледнат хората като им кажа - това е детето ми, а това - внучето (аз съм на 32) hahaha

# 39
  • Враца
  • Мнения: 5 206
Удостоверението от НСС- отне ни 5 седмици докато го получим. Изрично с  големи букви бях написала, че е за осиновяване.

Удостоверението на съпруга ми, че не е лишаван от родителски права от Община Враца. Служителката, която го приемаше ми каза, че ще е готово след 1 месец. Оказа се, че това май е оптималния срок, ако лицето е живяло в няколко общини. Благодарение на съфорумките отидох да си търся правата и изненада- беше готово за 1 работен ден.

# 40
  • Мнения: 224
Цитат
Удостоверението от НСС- отне ни 5 седмици докато го получим. Изрично с  големи букви бях написала, че е за осиновяване.

Аз също, господина на портала дори ми записа телефони на които да се обаждам да проверявам дали е готово /явно си ги знае/ обаче това не попречи документа да го вземем след три седмици и половина и няколко телефонни разговори. Въобще чудя се защо ли са им компютри на тия хора в Следствената  newsm78

# 41
  • Мнения: 3 715
Ми да редят пасианси, как защо? И то не само там.

# 42
  • Мнения: 224
Цитат
Ми да редят пасианси, как защо? И то не само там.

 rotfImbo

Всъщност е жалко, защото загубата на време за документи е загуба на време за още едно дете, но кой ли го интересува, те си пият кафета и си редят пасианси

# 43
  • Мнения: 690
Ми да редят пасианси, как защо? И то не само там.
и да си гледат и свалят пиратски филми.
Ние с "връзки" (мъж ми е все пак колега), извадихме удостоверенията  от НСС "много бързо" - за десетина дни. Все си мислех, че като имат компютри и се прави справката за минути. Аз, като дойде колега за някакво удостоверение при мен, му го правя веднага.
И въобще това предварително набиране на пълен набор удостоверения е тъпо. Някаква порочна теория - що да се хабим да почваме проучването - срещи, разговори, пък то после да се окаже че напразно сме се трудили - те са лишавани от род.права, имат заведени дела или ... т.н. Я предварително да отсеем к`вото може. Все си мисля, че ние сме здравомислещи хора, стигнали до решението за осиновяване, не просто така - я да си вземем нова занимавка. Формуляра - заявление се взима от АЗД, от някой служител. Може да се проведе един предварителен разговор, запознаване с условията. Всеки от нас знае дали е съден, следствен, луд, от какво е болен и къде се води на отчет.
kossi го е написала много точно и вярно - "загубата на време за документи е загуба на време за още едно дете, но кой ли го интересува"

# 44
  • Мнения: 224
Нещо започвам да се чувствам човек "втора ръка".  Колкото повече чета толкова повече си мисля, че Маня е права за разделението: родители и осиновители, осиновители с биологично дете и такива без деца. Документи връз документи та чак и декларация че не осиновяваме с цел материална облага  Close  Ромски семейства си признават че жените раждат заради помощите. Ама ние не може.
Някои раждат дори в затвора, ама ние не трябва да сме осъждани и да имаме заведени дела. Някои живеят с 50 лв. на човек за месец, ама ние трябва да имаме доходи. Жени всякакви раждат и болни и здрави, ама ние трябва да сме здрави психически и физически. Социалната ще идва да види дали ще осигурим самостоятелна стая за детето/децата, а други живеят 4 човека в  стая. Пиша и се ядосвам, но няма да се откажа, колкото и камъчета да има, колкото и да се мъчи тая държава да ни прецаква отвсякъде.

# 45
  • София
  • Мнения: 9 517
Че разделение негласно има - това е факт - когато ни се обадиха за Исак, аз се обадих на нашата социална да й кажа, че са ни го предложили и й съобщих и че съм бременна. Изрично ми каза, да не го казвам на софийската дирекция и в дома, докато не се задвижат нещата за делото newsm78

# 46
  • Мнения: 224
Това е направо възмутително. Факта, че имаш/ще имаш биолигично дете не те прави по-лош родител. Напротив за такова решение се изисква нещо повече /дори незнам как да го нарека/. В каква държава живеем. Важат някакви неписани закони дето за сульо и пульо може, а за други не може.   #2gunfire  #Cussing out

# 47
  • Мнения: 148
Това, което се случва в НСС не е нормално. София имам предвид. Няма готови бланки-молби, написваш си сам молбата, ако си носиш лист, де. Мизерните два лева ги внасяш по банков път, и за превод ти вземат 2,50 лв. Смях. Бабката в будката бе изключително нелюбезна, сума пъти ме пита за коя община става въпрос, аз казвам район Сердика, тя - не, община ми кажи /да, говори ми на ти!/ и накрая ми надраска три телефона, на които да сме се обадели след 15 дни за да проверим, дали са ни удовлетворени молбите. Нямало да бъдат, ако "са нечетливо написани"!!  И всъщност за какво са ни тези свидетелства, че не сме следствени, та нали всеки е невинен до доказване на противното #2gunfire
А всички други документи са ни почти готови, само мед.изследвания не сме направили още. А то какво трябва да изследваме? Днес пуснахме за спин и васерман. Всъщност каква бланка точно трябва, има за сключване на брак, за шофьор...
Удостоверенията, че не сме лишавани от родителски права ни ги направиха веднага, въпреки, че явно съм глуповата, защото не вдявам как може да ме лишат от нещо, което не  притежавам.newsm78 Хайде мъжът ми има син от предишния си брак, и скоро дядо може да го правим, ама аз?..

# 48
  • Мнения: 18
Бери, поздравления за решението и пожелания всичко да мине бързо, леко и без нерви! Ще бъдеш щастлива мама!
gulieta от Зачатие

# 49
  • Мнения: 2 722
Wildberry за медицинското СПИН, Васерман и обикновено медицинско за брак при нас свърши работа.
Бабката в НСС е направо кошмар - на мен втория път отказваше да ми приеме молбата, защото тя изрично ми била казала да пиша да послужи пред закрила на детето, а аз не съм спазила указанията и съм написала СГО. Не можело така, тя казвала!
Леле, бях пощуряла. Сега като писа за бабката се сетих, иначе в тарапаната беше минало между капките.

# 50
  • Мнения: 148
Бери, поздравления за решението и пожелания всичко да мине бързо, леко и без нерви! Ще бъдеш щастлива мама!
gulieta от Зачатие

 Heart EyesЖулиета, слънчева ти, как се радвам, да те видя! Благодаря ти, с нетърпение ще намеря и прочета твоята история! hug

# 51
  • Мнения: 148
Wildberry за медицинското СПИН, Васерман и обикновено медицинско за брак при нас свърши работа.
Бабката в НСС е направо кошмар - на мен втория път отказваше да ми приеме молбата, защото тя изрично ми била казала да пиша да послужи пред закрила на детето, а аз не съм спазила указанията и съм написала СГО. Не можело така, тя казвала!
Леле, бях пощуряла. Сега като писа за бабката се сетих, иначе в тарапаната беше минало между капките.

А какво друго в самото медицинско? Кой го попълва? Embarassed Личният лекар?

Значи тая бабка се е сдобила с популярност Simple Smile

# 52
  • Мнения: 2 722
на медицинското - кожен, вътрешни болести и личен лекар прави заключението като описва и Спин и Васерман-а.
В НСС тази бабка действа на принципа - царя дава, пъдаря не дава. Тя коли, тя беси, добре че ми е голяма устата /и не само/  Joy

# 53
  • Мнения: 148
Мерси мама Галя! В понеделник ще видим за какво ще ме върнат Laughing
Така поне прекарвам повече време с мъжа ми, инак не можем да се засечем.

# 54
  • Мнения: 2 722
В понеделник ще видим за какво ще ме върнат Laughing
внимавай какво си пожелаваш

# 55
  • Мнения: 4 138
Ми да редят пасианси, как защо? И то не само там.
и да си гледат и свалят пиратски филми.
Ние с "връзки" (мъж ми е все пак колега), извадихме удостоверенията  от НСС "много бързо" - за десетина дни. Все си мислех, че като имат компютри и се прави справката за минути. Аз, като дойде колега за някакво удостоверение при мен, му го правя веднага.
И въобще това предварително набиране на пълен набор удостоверения е тъпо. Някаква порочна теория - що да се хабим да почваме проучването - срещи, разговори, пък то после да се окаже че напразно сме се трудили - те са лишавани от род.права, имат заведени дела или ... т.н. Я предварително да отсеем к`вото може. Все си мисля, че ние сме здравомислещи хора, стигнали до решението за осиновяване, не просто така - я да си вземем нова занимавка. Формуляра - заявление се взима от АЗД, от някой служител. Може да се проведе един предварителен разговор, запознаване с условията. Всеки от нас знае дали е съден, следствен, луд, от какво е болен и къде се води на отчет.
kossi го е написала много точно и вярно - "загубата на време за документи е загуба на време за още едно дете, но кой ли го интересува"

маня, моето удостоверение от НСС беше говото ако се не лъжа за един ден. кажи на мъж ти да си изяде фуражката hahahaнеговото би трябвало да е готово за една минута.
майтапа настрана. ще се борим да направим нещо именно заради тези кретенски документи, които макар и отчасти необходими би трябвало да се изискват по служебен път от социалните. все ще се намери начин да се измисли решение......

# 56
Ние сме от малък провинциален град и като чета май в провинцията хората са по благосклонни относно изготвянето на документи. В следствието си имаха бланка жената ни обясни в банката какво да кажем за да не плащаме две такси каза ни че периода на проучване е два месеца обаче ни взе телефона и на края на първият месец ни се обади че са ни готови документите. Изобщо в нито една институция не съм имала проблеми където е можело са свършвали по рано  ни се обаждаха в къщи. Когато отидохме за ЕГН-то ни казаха че ще чакаме 1 седмица защото се ходи до областния град но на другият ден сутринта жената ми се обади и каза че е готова понеже нейна колежка е ходила по лична работа и тя е отишла с нея и е свършила работа.

# 57
  • Мнения: 2 722
Мата, ще го напиша и тук, за да не го забравя като предложение - при наличието на единна система, може поне документите, които се вадят от държавни учреждения, с ЕГН напред, да се вадят служебно. Ясно е, че няма да се вади служебно СПИН и Васерман, но половината дукоменти са от категорията "да раздуем щата", така че няма оправдание.

# 58
  • на път
  • Мнения: 2 804
.....  при наличието на единна система, може поне документите, които се вадят от държавни учреждения, с ЕГН напред, да се вадят служебно. ......

Ей това много ми се иска и на мен да се случи, но когато архивите, системата и държавният апарат са в "каменната ера", всичко това е просто МЕЧТА. За бележката от НСС чакаме 15 дни, в белодробния диспансер ваденето на бележка е просто глупава формалност - нямат регистре и нищо не питат - просто разписват, подпечатват и таксуват (налице е неудобството единствено, че като отидеш може да се окаже, че твоят район е в другата смяна ?).

# 59
  • Мнения: 2 722
На първо място сме по хакери и компютърни специалисти. Срамота  #Cussing out

Последна редакция: нд, 21 окт 2007, 16:01 от Mama_Galia_66

# 60
  • космополитно
  • Мнения: 941
Дано съм полезна с включването си!?
Моята каруца май нищо не може да я обърне! Колкото повече камъчета-толкова повече инат(побесняла воля) да ги преотдолея!
Затруднението при мен беше на основа: предлагане на дете без оформени документи! И от там насетне на основа безхаберие, липса на професионализъм и отговорност. По закон за моето дете е имало вратичка за осиновяването му след 6м. възраст. Първата поканена за него осиновителка бях аз. Детето беше вече на 1г.9м. Подозирам да са го задържали заради прословутата бройка деца, защитаваща домския персонал от съкращения!?

Предложенията ми са две (изван горното и във връзка с него-донякъде):
Първо и второ са произволно номерирани, а не по значимост:

1. Осиновителите да имат право на социалните придобивки:

*ползване на майчинство без оглед на възрастта на детето(подкрепям ДарЗаМен)! Логично е: колкото по-голямо дете се осиновява (а и за малките е в сила), толкова по-необходимо е близкото и продължително присъствие и грижата на родителя(те)!;

*Осиновителите да имат право да получават еднократната помощ при раждане на дете. Това може да да се отвоюва лесно-само като в съответните текстове след родител в скоби се постави(осиновител).

Не съм съгласна с алтруистичните мнения от моя тема по въпроса, "...че е добре тези пари да отиват и да се ползват в дома, в който е настанено детето..."! Това няма как да стане защото касае различни закони и пера от бюджета!
В крайна сметка да не се пренебрегва факта, че има осиновители с различен статут и социален стандарт!... И в крайна сметка тези пари НЕ са и за осиновителя, а за посрещане първоначални потребности на пристигащото в дома на родителите, които ще го отглеждат дете!

2. Предлагам в графа произход да не се отразява етноса(практиката е там да фигурира единствено и само той). Ние осиновяваме изоставени и ничии деца! Имат ли те и защо им е необходимо да имат етнос в страна нетолерантна към различието! Който и да ги е раждал и създавал тези деца, основното и важното е, че те са БЪЛГАРИ!
В графа ПРОИЗХОД да се набират и отразяват максимум данни и информация за история на биологичното семейство (родител, баби, дядовци, братя, сестри...) и не на последно място факти за болести в него...

Успех в борбата за промени в законодателството!

# 61
  • Мнения: 1 843
Venecias, браво за 3-та точка! Мисля го от много време, но ще срещне силен отпор, вярвай ми.

# 62
  • Мнения: 4 138
ще срещне. да. но З А Щ О.

това са ничии деца. деца без произход, без родители. когато има данни за тях, те са единствено и само по думи на биологичния инкубатор, които може да се самоопредели и като марсианка. и социалните са длъжни да впишат това в документите.

писна ми. писна ми от този расизъм. вчера чух една жена да казва, че ако бай тошо бил довършил възродителния процес, сега тези проблеми нямало да ги има. и това човек, претендиращ да мисли.............нямам думи. има адски много хора сред нас, които оправдават тръгването на танковете. боже, в каква държава и сред какви хора живеем.
да сме затворели на циганите достъпа до домовете за да не влизат децата в тях, пък да отворим изхода за чужденците да ги взимат. така ами, те ще вземат и циганетата и децата с увреждания. щото са по-прости. ние ще си имаме арийчетата. повръща ми се.
не оставяли българки деца. ми как ще оставят, те се купуват още от родилното. припознаване, осиновяване пълно и край. детето никога не научава факта, че е осиновено.
много ми е накипяло, ама много.
вчера бях в дом в драгалевци. има белички, има и чернички деца. ми просто има деца........едно анче, дето очите му са като палачинки и миглите като завеси го гушках през цялото време. детето има тремор, намерено е с братчето си на улицата преди няколко месеца. на 3 е. когато отпуснех прегръдката си и тремора започваше. крачетата и са като клечки. казва само думата ДА. докато и оправят документите ще минат 2 години. КОЙ после ще я вземе, а. ем циганка, ем на 5, че и докато мине всичко ще е на 6.
аз съм за въвеждането на драконовски мерки по отношение на етноса. никаква графа етнос и толкова. който иска русо да взима русо, който иска черно да взима черно, въпрос на вкус. обаче графата етнос не трябва да я има и толкова. повечето осиновители, като чуят етноса и без да са видели детето се отказват.

 за премахването на тази графа съм.

# 63
  • София
  • Мнения: 9 517
То май изискването за етноса не е много законно newsm78 ама юристите трябва да кажат, че аз не съм сигурна. Друг е въпросът, дами, че ако отпадне етносът и много българчета, мургавки, но българчета, няма да намерят дом, щото когато човек има предразсъдъци, той ще търси етноса във всичко, така че аз лично силно се колебая. И друг проблем има - представете си човек с предразсъдъци взима детенце, но не е сигурен, че е българче, все повече се съмнява да не е ромче, не може да живее с тази мисъл - ад и за дедето и за осиновителя. За съжаление отчитайки обстоятелствата в България и нашенския манталитет, не мисля, че отпадането на етноса към настоящия момент е добра идея Sad. Всичко това го пиша от гледна точка на децата в институции. По-скоро трябва социалните да отделят повече време на този въпрос при проучването, защото има хора, които биха стигнали до отказ от етнически изисквания, но никой не говори с тях за това на предварителното проучване. Така нещата се проточват и за тях и за децата.

# 64
  • Мнения: 3 715
Графа етнос и сега няма. Дори и да я махнат, това няма да реши въпроса, защото кандидатите просто ще отказват децата ако имат претенции за етнически произход. И ще потърся други начини за сдобиване с дете. А циганчетата в домовете ще си стоят. Насила нищо не става, всеки има право да има предпочитания за различни неща. Начинът на мислене също не може да се промени. Така че тази точка за мен е просто едно добро пожелание.

# 65
  • Мнения: 1 843
Просто е, Фокси, но няма да се хареса на никого: когато у нас проучванията траят години и единствения шанс да осиновиш е дете от Индия (примерно, в нашия случай - ромче), тогава и предрасъдъците ще си заминат. Както е в т. нар. западни държави.

Засега няма такава опасност, затова сме махнаджии.


Какяка, графи няма за нищо, но има критерии, изисквания и етноса влиза в тях! Инак, тази дискусия нямаше да съществува. А мисленето не е нещо, което се променя в условия на свободен избор, хората разширяват мирогледа си само в условия на криза...

# 66
  • София
  • Мнения: 9 517
Дар за мен, някои от осиновителите с по-специални желания и в момента чакат с години, така че съм готова да споря по въпроса - по скоро е въпрос на етническа непоносимост (грозно, но факт). А и така, както  прочетох стратегията за детето, етническият проблем ще се задълбочава.

Иначе аз съм с две ръце за по-добро проучване, а не това, което е в момента - проформа. Трябва разговор с кандидат осиновителите, много работа на социалните с кандидатите, сегашната среща с психоложка е голям майтап, обучението трябва да бъде задължително и  истинско, да се проиграва, какво става когато детето дойде в къщи, особено ако е по-голямо. Такива ми ти работи... все неприятни и увеличаващи времето за проучване, но важни за детето, когато дойде в къщи. Да, това може да доведе до отказ на някои кандидати от осиновяване, но ако едно проучване примерно едногодишно не могат да изтърпят, как ще се справят с огромната промяна, която става с живота им, когато детето дойде в къщи.

# 67
  • Мнения: 2 722
Всъщност аз не съм забелязала нито една от активно участващите в темите мами да е против качественото и детаилно проучване на кандидат-осиновителите. В повечето случаи роптаем за глупостите с които ни занимават, но мисля, че никой не отрича необходимостта от правилна работа на кандидат-осиновителите със социалните. Забележете - правилна!!!
Малко са професионалистите, или претупват нещата, или издевателстват над кандидатите.
Аз съм ЗА с двете ръце за провеждането на обучение успоредно с проучването.
Докато ни проучваха ме питаха дали имам желание в последствие да се включа като реален осиновител в обучението на кандидат-осиновители - явно е имало такава идея, но после - нищо.
В някои градове се прави обучение, в други не се прави, а задължително кандидат осиновителите трябва да са наясно с нещата преди, а не постфактум.
Но в никакъв случай да не се провежда обучението като самоцел за убиване желанието им - демек, вижте колко е трудно, що ви трябва да се захващате.
Три мисли изтекоха в едно, дано съм била ясна, че децата се събуждат.  Laughing

# 68
  • Мнения: 1 843

По кой въпрос ще спорим? Аз виждам абсолютно припокриване на вижданията. Щом сега чакат години, после пак ще чакат години - значи къде е проблемът?
То чакането не винаги е отрицателен фактор, зависи разбира се, кой, кога и как е стигнал до края на търпимостта.
Алтернативата на отказването каква е? Така, че дали ще чакаш години или ще се откажеш да чакаш някак не се съвместяват.

Аз не се боря да доказвам нищо на никой. Фактите са такива. У нас има избор, навън - не.

# 69
  • Мнения: 1 843

Всичко е ясно. Ама, Галче, как да стане като много от социалните първо трябва да минат през сериозно обучение, за да обучават после нас!

# 70
  • Мнения: 2 722
Ами да ги обучат социалните. Или да ни ги дадат ние да ги обучим.
Или да им платя за неограничен интернет достъп, да изчетат форума и сами ще се обучат.
Въпрос на желание е.
Аз имах късмет със социалните - не съм чула някой да се е оплакал от Люлинските социални като внимание, вежливост, донякъде поназнайване на материала, но като знам ти колко можеш да разказваш....

# 71
  • София
  • Мнения: 9 517
Аз бих дооформила идеята и за едно обучение след като кажете да за дадено детенце - тогава вече се знае, колко е голямо, какви трудности ще срещнете когато дойде в къщи. Ох, дано не се повтарям, с някой споделих, май с мъж ми, но детето го изписват с психо-профил (в нашия случай нямаше нищо общо с действителността), но да предположим, че има психолог в дома, който познава детето - би трябвало той да проведе няколко срещи с осиновителите, на които да ги запознае с особеностите на детето, как да реагират на различните му хммм (тая бременност ми изпи ума и забравям думите, така че се извинявам) да кажем искания, или по-скоро желания или .... настроения, така че да можем да посрещнем нуждите на детето и да му нанесем най-малко вреда като дойде в къщи.

# 72
  • Мнения: 2 722
Фоксче, като пожелателна идеята е върха.
Като реално изпълнение - май и там ще опрем до проблема за малкото време на психолога и невъзможността му да се сети за кое дете е готвил въпросния профил.
Май имат шаблонен такъв.

Като написа профили се сетих за един камък, дето не ни спъна. Не знам защо на Милен в картона му бяха писали в психо профила проценти за развитие - 35 психическо и към 50 физическо развитие. Това с цел отказване на кандидат осиновителите или... newsm78 Никакво обяснение не изтръгнах, освен че умеел да чука кубчета едно върху друго и на тази база му е турен процента.  Mr. Green

# 73
  • Мнения: 1 843
... как да реагират на различните му хммм (тая бременност ми изпи ума и забравям думите, така че се извинявам) да кажем искания, или по-скоро желания или ....

... състояния?

Това би било перфектното решение. Най-вече за децата, нас би предпазило от груби грешки от незнание.

П.П. Аз психопрофил на Ирина нямам. Нейде в епикризата пише, че се развивала нормално...предполагам за условията и в нормите за институционализирани деца...

П.П.П. Тази тема, да я наречем, е засегната вече в новите ни официални предложения.

П.П.П.П. Фокси, защо върлуваш извън леглото???

Последна редакция: нд, 21 окт 2007, 16:44 от DarZaMen

# 74
  • София
  • Мнения: 9 517
Състояния, да, благодаря Дар за мен Simple Smile

# 75
  • Мнения: 2 084
Много искам да споделя за етноса - ние имаме проблем с идеята за дете от ромски произход. Особено за мъжа ми това е планина, която не може да се отмества. Нямахме проблем с идеята, че детето ни няма да говори, че е със забавено развитие, че има вълча уста, но с етническите си предразсъдъци не можем да се справим. Навярно всички тези изисквания, които се описват дават възможност човек да погледне някак отстрани на собствените си ресурси, на възможностите си за компромис, на комплексите и предразсъдъците си.

# 76
Преди няколко дни докато пиехме кафе в центъра на Плевен в едно заведение навън дойде едно дете да проси на около 4-5 год. явно беше болно гладно дадохме му парички защото наблизо нямаше закуски да му купим и тогава си помислих, за някои деца домовете са по добро място отколкото престоят при родителите им. Поне ще бъдат на топло ще се научат да четат и пишат ще бъдат облечени. Да институцията е лошо място но в тези случай е по добрият вариант.

# 77
  • Мнения: 224
А къде ли са загрижените социални?

# 78
  • София
  • Мнения: 9 517
Прибират ги социалните, но не знам, какво става след това с тези деца.
В дома на Исак имаше едно прибрано от пазара - не беше много в час детето, лошото беше, че беше едричко и нямаше обувки за него, та бяха го извели бос...
Имаше и няколко бебенца от светофарите, заради които седеше една полицейска кола, че ги беше страх родителите да не нахлуят в дома, но колата стоя седмица - две и се махна и тежкият режим също, така че или са ги преместили, или са ги върнали, не знам.

# 79
  • Мнения: 224
... заради които седеше една полицейска кола, че ги беше страх родителите да не нахлуят в дома, ....

Е нали осиновителите вадим документ че не сме лишавани от родителски права, а други си държат децата по сфетофарите та чак страх да не си ги вземат.
Хм, май имаше нещо като отнемане на родителски права ама явно е за други неща   Thinking
Държава майка за едни, мащеха за други

# 80
  • Мнения: 4 138
kossi, вайкането не помага. марш в другата тема Mr. Green

# 81
  • Мнения: 224
kossi, вайкането не помага. марш в другата тема Mr. Green


smile3521

smile3505

# 82
  • Мнения: 2 084
Делото за родителски права приключва когато детето навърши пълнолетие, защото "избирането" на законен представител след отнемането на правата е друга процедура, свързана с време, пари и висене по гишета.
Децата, израстнали на улицата и в бедност остават с психични изменения за цял живот. Нещо като че ли се счупва в тях и остават "улични". Наистина в тези случаи институцията е по-добрия вариант, но тези деца не могат да живеят под покрив. Имат нужда от много високоспециализирана и продължителна терапия, за да се социализират.

Общи условия

Активация на акаунт