СТЕРИЛИТЕТ - откъде да започнем?

  • 10 396
  • 121
  •   1
Отговори
  • Мнения: 939
По идея на Додичка, отварям новата тема.
Имам едно процедурно предложение -  защо не вземем да направим една темичка с основните неща, които трябва да се направят, когато бебето се бави. Сега докато отговарях на едно момиче, което вече две години не може да забременее, и на което са казали, че всичко и е наред, и си мислех, как и аз загубих почти толкова години в блаженна заблуда. Та не знам дали ще ме разберете, но ми се ще да има тема, в която стъпка по стъпка да опишем най-първите и най-важните неща, които двойките трябва да направят, след като установят, че бебето не става. Примерно:
1. Спермограма
2. фоликулометрия
3.Хормони
4....... и т.н.
 ... иска ми се, когато тук влезне за пръв път момиче с проблем, да отвори тази тема, и да разбере какво пропускат лекарите, когато в продължение на години и казват, че всичко и е наред. И да може сама да контролира положението, поне до известна степен.

Аз нямам нищо общо, само я пускам, че да почнем да събираме информация.

Лали има предложение да пишем в следния вариант:
Цитат
1.  Кога да потърся  помощ?
2. Как да избера лекар?
3. Как да се подготвя за преглед?
4. Първите стъпки
5. Какви изследвания да направя преди да планирам бременност?
6. Какво трябва да знам за месечния цикъл ?
7. Фолиева киселина

Последна редакция: ср, 14 ное 2007, 10:50 от Мишинка

# 1
  • Мнения: 7 716
Аз предлагам информацията да се разпредели в следните точки:

1.  Кога да потърся  помощ?
2.  Как да избера лекар?
3.  Как да се подготвя за преглед?
4.  Първите стъпки
 Който по каквато точка иска да дават съвет, но да отбелязва това, за да има ред.

# 2
  • Мнения: 939
В момента пиша увода Embarassed... Скоро не съм писала есета....

# 3
  • Мнения: 7 716
Браво, Мишинката. Laughing
А Додичка спи ли, спи Wink, пусна ни тук ангажимент и изчезна. Laughing
Аз мисля в Първи стъпки да се изредят спермограма, фоликуметрия...

# 4
  • Мнения: 763
Браво, Мишинката. Laughing
А Додичка спи ли, спи Wink, пусна ни тук ангажимент и изчезна. Laughing
Аз мисля в Първи стъпки да се изредят спермограма, фоликуметрия...
Ей, разкрихте ме вие, ама наистина много ми се спи. Само ми дайте няколко минутки и започваме  Hug

# 5
  • Мнения: 939
Много моля да не ми се смеете какъв увод сътворих. Така ми дойде изунутре. Ако не ви харесва - веднага ще го изтрия и ще си се скрия в мишата си дупка.


Държа в ръката си поредния тест... и този се оказа от партидата, която показва само една черта... продължавам да съм небременна.... докога? защо?...
Колко време мина, откакто решихме с мъжа до мен да имаме бебче и все не става.... шест месеца, година.... времето минава, а бебче няма...  Кога ще разбера какво е да съм бременна, кога ще дойде времето, когато целият ми свят ще бъде събран в едно детенце, което ще ми казва „мамо”?...
Крайно време е да разбера защо и каква е причината да не мога да видя двете черти на теста за бременност! Но какво да направя, към кого да се обърна?


Като че ли това е историята, която преживява всяка една от нас, стигнала до момента да погледне в този сайт и да търси отговори на въпроса защо няма бременност.
Ние също сме минали по този път. Някои от нас вече имат дечица, някои в момента са бременни, други все още чакат да видят двете черти. Нашата идея е да помогнем на всички, които тепърва започват лутането и борбата за собствено детенце. Ние не сме специалисти, но сме преживели достатъчно, за да можем да кажем, че заедно бихме могли да отговорим на въпросите, които тази борба поставя. Ние не бихме могли и нямаме право да поставяме диагнози, но можем да помогнем с насоки, обяснения или дори само с подкрепа на всички, които не знаят какво да очакват и нямат идея за това, което им предстои да се случи.
Ще се опитаме простичко да обясним кога трябва да се потърси помощ, как да си изберем лекар, как да се подготвим за преглед, кои са първите стъпки в борбата за нашата обща цел – бременност и раждане на нашето собствено детенце...
Успех, момичета, и нека осъществим мечтите си и достигнем целта на нашата борба!

# 6
  • Мнения: 7 716
Браво, Мишинката! Hug
Идеален е. Grinning
Мисля за първа точка да го включим това.

# 7
  • Бургас
  • Мнения: 103
Аз съм едно от тези момичета,които сега тръгват по вашите стъпки. Наистина това е безценна помощ и незаменими съвети. Ако не сте вие и този форум няма откъде да се научи всичко. Дълбоко и от сърце ВИ благодаря,че ви има и не се отказвайте от това си начинание. Надявам се бързо да премина през този форум и да не се задържам дълго като потърпевша,а да дойде ден,в който и аз ще съм в помощ.

# 8
  • Мнения: 939
ninfil , искрено се надявам да нямаш нужда от нас и да не се задържаш дълго тук. Дано и да не можеш да отговориш на повечето въпроси, на които отговорите ние знаем....

# 9
  • Мнения: 4 700
Ех, МиШе, невероятна си.   remybussi

# 10
  • Мнения: 763
Мише, ти си моя идол  Hug Hug Hug Страхотно си го написала  Peace
Мисля си, че помощ трябва да се потърси щом започнат притесненията и сълзите от отрицателните тестове, без значение дали е минала прословутата една година опити. За някои хора тази година може да се окаже много важна и напразно пропусната. Ако сте съгласни, това да бъде отговора на първа точка от предложението на Лали. Знам, че е в разрез на всички статии за стерилитета, но сега като се върнете назад, щяхте ли да чакате цяла година?
П.П. Разбира се тази първа точка ще бъде след увода на Мишето. Е, казвайте, има ли съгласие по въпроса - Кога да потърсим помощ?

Последна редакция: ср, 14 ное 2007, 09:42 от Dodichka

# 11
  • Мнения: 939
Додич, аз също не съм съгласна да се чака, ама... идеята е - до 30 (колко беше над 30 или над 35? newsm78) годишна възраст чакаш 1 година, иначе - 6 месеца. Аз бих потърсила помощ или поне бих се насочила към спермограма още в момента, в който решим, че ще правим опити за дете, но... кой да ми каже....

# 12
  • Мнения: 4 700
Абсолютно съм съгласна с Доди. Когато жената zнае кога е в овулация и се "трудят" по съЩото време, мисля че и 6 месеца са достатъчни. ОЩе повече, когато при двойката и въzрастта окаzва роля. Иначе при нас се ходи на лекар чак след 2 години или след 1 при въzраст на жената над 35.

# 13
  • Мнения: 2 382
Мише,браво,страхотно си го написала.
Точно щях да ви кажа,че би било добре,да е в по-достъпна форма.Първо ,защото споделяме преживян опит,а и суховатите текстове по-трудно се четат Simple Smile
Спомням си времето преди много,много години,когато бг-мамма и зачатие не съществуваха,а модератор в дир-а беше едно много мило момиче-Мира.Тогава всичко се правеше в този дух и клубът беше едно много уютно местенце.Колкото нашата седмична... Grinning
Додичка,този срок от една година трябва да се подчертае все пак,защото има хора,които не плачат и ако се намери някой лекар и им каже-нямате никакъв шанс -ще загубят много повече от една година.Ние живяхме 4 години с напълно ясното съзнание,че е невъзможно да имаме деца Cry

# 14
  • Мнения: 1 209
Хей мацки невероятни сте. Оново поредната страхотна инициатива.
И аз искам да се включа в чертаенето на стъпките до достигане на онуй щастие - положителния тест.

Подкрепям мнанието на Доди за това, че максимум шест месеца са достатъчни за да се обърнеш към специалист въпреки написаните правила за една година.

Мише увода е страхотен, едва ли някой няма да види своята история в него...  Hug

# 15
  • Мнения: 939
Предлагам някак да се организираме. Да вземем да обясним първите процедури коя как се прави newsm78 Де да знам - кажете какво мислите. За ЦС вече имам едно обяснение в една от темите - мога да си събера писаното, да го редактирам и да го пусна тук. Казвайте какво правим? Пък след процедурите да понапишем по плана на Лали текст и за другите неща?

# 16
  • Мнения: 7 716
Мисля като правило да  включим шест месеца при редовни контакти и редовен цикъл. Ако не става повече, значи има проблем.

И още няколко точки да включим предлагам:

5. Какви изследвания да направя преди да планирам бременност?
6. Какво трябва да знам за месечния цикъл ?
7. Фолиева киселина

Редът на точките е произволен, после ще ги подредим последователно, според плана на действие.
Моля ви, работете по тези точки, за да има ред, защото в един момент ще имаме много хубави предложения, но и  един хаос.
Обявявайте кой по коя точка ще пише, като е готово и се публикува, останалите ще допълваме.

Последна редакция: ср, 14 ное 2007, 10:17 от Lali

# 17
  • Мнения: 939
Лали, тези точки са много общи и включват много неща в тях. Не би ли било по-добре да "разбием" нещата на по-конкретни части. А и никоя от нас няма да може сама да отговори на цяла точка, защото при всяка от нас проблемите и причините са различни и колкото и да съм търсила отговори на моите проблеми, не значи че зная всичко за тях, да не говоря за другите неща, за които може и да не съм чувала... newsm78

# 18
  • Мнения: 7 716
Да, Мишинката, наистина точките са големи, но точно в това е идеята.
Например за "5. Какви изследвания да направя преди да планирам бременност" аз казвам цитонамазка, ти казваш нещо друго и така ще съберем целия опит, който имаме. Целта е тази тема да е информативна, събрана от опита ни. Иначе ще намерим лекар, ще напише една статия и готово.
Но нали искаме да се обединим опита, ще изпитаме удоволствие, от това, че правим нещо за другите, които сега започват да се лутат.
Не казвам в никакъв случай, че точките са идеални и изчерпателни, просто без план е абсурдно да работим, ще настъпи хаос.

Ценното на тази тема е не само информацията, но и  това, че ще работим заедно. Съпричастността окрилява, ще ни даде сили да минем през поредната процедура, ще се почувстваме по-добри, ще се радваме и усмихваме, макар и през сълзи.

Последна редакция: ср, 14 ное 2007, 10:44 от Lali

# 19
  • Мнения: 763
ОК, значи увода и  първа точка са ясни  Peace
По втора точка -Как да избера лекар?
С моя досегашен опит мога само да кажа кой НЕ е моят лекар. И в този ред на мисли, вашият лекар не е този, при който приятелката ви е следила безпроблемната си бременност, и за това го хвали много. Не е и познатият на някой твой познат, не е и този, който е най-добър, понеже работи със здравната каса. Вашият лекар е този, който е специалист в областта на стерилитета. Защото разликата м-у обикновен квартален гинеколог и такъв специалист е огромна. Тук може да насочим момичетата към белия и черен списък, от където могата да намерият специалисти за съответните градове.
Не знам сега, тук да пишем ли как трябва да протече един преглед, в смисъл, момичетата да останат очаровани не от усмивката на доктора, а от това, което той е направил за тях по време на този преглед. Едно е да си тръгнеш от кабинета щастлив, защото док.ти е казал, нищо ти няма, пий клостилбегит, и след три месеца ела, защото ще си бременна, друго е, да излезнеш спокойна, защото примерно са ти направили цитонамазка, и резултата е добър, или пък вече имате начертан план за действие.
Мише, тя идеята е първо на кратко да очертаем стъпките, по които трябва да се тръгне, а после разбира се, ще разбием нещата по-конкретно. Примерно след ЦС, какви може да са резултатите, и след това какви трябва да са процедурите, или пък след хормонални изследвания, какви ще са стойностите, и в зависимост от тях, каква е следващата крачка. И така....А иначе, то е ясно, че всеки ще говори по проблема, с който е най-запознат, едва ли някой очаква да сме специалисти по всичко. Най-напред, ние говорим само от собствения си опит, не сме доктори все пак.
Ето, Лали го написа вече  Hug

# 20
  • Мнения: 939
Лали, исках да кажа нещо друго - да разбием точките за подготовка - в смисъл, по една точка да пишат няколко и след това да обединим нещата. Не го обясних много правилно, ама надявам се да сте ме разбрали.

# 21
  • Мнения: 7 716
Цитат
По втора точка -Как да избера лекар?
С моя досегашен опит мога само да кажа кой НЕ е моят лекар. И в този ред на мисли, вашият лекар не е този, при който приятелката ви е следила безпроблемната си бременност, и за това го хвали много. Не е и познатият на някой твой познат, не е и този, който е най-добър, понеже работи със здравната каса. Вашият лекар е този, който е специалист в областта на стерилитета. 
Това е идеално.

Цитат
Защото разликата м-у обикновен квартален гинеколог и такъв специалист е огромна.
Това според мен обаче трябва да се каже завоалирано, да не противопоставяме директно лекарите.

Миши, разбрах те. Laughing

# 22
  • Мнения: 763
Мише, и аз те разбрах, така наистина ще е по-лесно и бързо  Peace
Ами Лали, нямам против, обаче така съм бясна на тези кварталните, че няма да ми се получи завоалирането. Аз нищо лошо не искам да кажа за никой, просто искам да подчертая, че стерилитета е заболяване, което си иска съответният специалист.
Та да разбирам ли, че минаваме на трета точка -Как да се подготвя за преглед?
Мисля, че вече  четвъртата точка -Първи стъпки, можем да разбием на подточки, и всяка да хване да нищи по една.  Примерно,определяне на  размери на матката и яйчниците,  цитонамазка, микробиология, хламидия, микоплазма(като задължителни неща още с първият преглед), след това - хормони, спермограма разбира се, и т.н. Давайте предложения за четвърта точка, аз започвам да бистря трета  bowuu

# 23
  • Мнения: 939
Аз хващам четвъртата - правя увода й и се залавям със спермограмата (че ми е най- интересна за описване) и ЦС

# 24
  • Мнения: 7 716
Додичка, задължително да подчертаем, че стерилитетът изисква специалист от клиника.
Под първи стъпки аз разбирам: ЦС, тестове за овулация, спермограма, фоликуметрия, хормони, тук да уточним на кои дни, тест за проходимост на тръбите, да опишем  различните видове.
А по-натам ще има допълнителни точки за заболяванияна при жената и при  мъжа. Wink Може да споменем необходимите изследвания, но подробно ще ги опишем в следващи точки.

# 25
  • Мнения: 939
Под първи стъпки аз разбирам: ЦС, тестове за овулация, спермограма, фоликуметрия, хормони, тук да уточним на кои дни, тест за проходимост на тръбите, да опишем  различните видове.
и аз тъй го виждам. Ама не мога да обясня всичкото като хората, та затова ще направя увод и после ще конкретизирам различните изследвания. Ще обясня СГ и ЦС.

# 26
  • Мнения: 2 382
Като първи стъпки,още преди да се мисли за стерилитет не трябва да се изпуска:
ПКК,биохимия,урина,спин.васерман,хепатит,рубеола,токсоплазмоза,цитомегаловирус,цитонамазка,микробиология,микоплазма и хламидия.
Аз май с това започнах,дано не съм изпуснала нещо...

# 27
  • Мнения: 7 716
Аз малко съм заета, че бързам да довърша превода на една статия за  стерилитета, като свърша ще се включа по-активно. Embarassed

# 28
  • Мнения: 4 700
А може би Ще е по добре да се кажат и имената на най иzвестните клиника по стерилитет, както и някои имена, zаЩото от опит Ще ви кажа, че има много лекари, които ги/се рекламират като специалисти в областта на стерилитета, ама нъцки. Само си губих времето и парите.

Не zнам дали му е мястото в темата, да се наблегне колко вредно е пуШенто например. Както zа бъдеЩата майка, така и zа плувците.

Да ме иzвиняват zаклетите пуШачи иz между вас.

# 29
  • Мнения: 7 716
Да, Миле, ще се наемеш ли да събереш имената на най-известните клиники и адресите.

# 30
  • Мнения: 4 700
Ами да, Ще се опитам да събера достатъчно информация. Вие Ще допълвате.  Peace

# 31
  • Мнения: 939
 ooooh! на това моето му се вика "съчинение по картинка". Половин час мъдрувам следното:

4. Първите стъпки
След като веднъж вече се стигне до момента „защо няма бременност”, идват въпросите „какво да направя” и „къде да попитам”. Дори и да не е уточнен лекарят-специалист по стерилитет, има едно изследване, което трябва да бъде направено преди всички останали.
СПЕРМОГРАМА
Това изследването, с което се прави първата крачка към успеха. На много хора им се струва странно, че се започва с него, но то това е едно от най-безболезнените (от физическа гледна точка) изследвания. Много често е трудно да бъде осъществено, защото се изисква от мъжа в двойката, но резултатите от него биха спестили дългогогидшни безуспешни опити за забременяване дори и в специализираните центрове по стерилитет.
Жените, на които им предстои да тръгнат по пътя към изясняване на причините за липса на бременност (често проблемът да няма бременност не е само в единия партньор и/или може да бъде комплекс от заболявания), имайте предвид, че мъжете много трудно се съгласяват да направят спермограма. Причините... обикновено причината е една, но трудна за преодоляване – общественото мнение е, че по принцип на жените се казва „ялови” и има какви ли не етикети, поставяни им през годините и хората винаги си мислят, че няма начин липсата на детете в едно семейство, да е свързана с някакъв проблем в мъжа. Затова, въоръжете се с търпение. Тук няма рецепта, всяка от нас знае най-добре как да подходи към половинката до себе си и да го накара да направи спермограма.
Процедурата е най-добре да бъде направена в клиника по стерилитет – там има специализирани лаборатории. Сигурно се питате какво точно е спермограмата? – мъжът трябва да даде материал за изследване в лабораторията. Когато стане въпрос за спермограма винаги се сещам за изразът „мъжът и ръката интимно” – няма да навлизам в подробности как се дава материалът. Само ще уточня, че спермограма се прави от еякулат, т.е. – това е изследване на сперматозоидите при мъжа – напълно безболезнена процедура. В повечето от специализираните клиники има стаички, специално пригодени за случая, където има съответните видео-материали, списания, уютна обстановка.
Важно е да се знае, че мъжът не трябва да е еякулирал (независимо дали е било по полов път или не) 3 до 5 дни преди спермограмата, както и да не е приемал алкохол и антибиотици в тези дни. Веднъж даден материала, остава да чакате резултатите. В повечето случаи стават готови до няколко часа. Резултатът от изследването ви се дава на лист хартия.
И това е първият решаващ момент – какви са резултатите от изследването. Има референтни стойности (гранични стойности, които показват какви са нормите) на резултатите – обем на материала, количество сперматозоиди, брой нормалноподвижни, вискозитет, морфология... Тези резултати трябва да бъдат изкоментирани с лекар-специалист (в случая това може да направи гинеколог или уролог).
Независимо какви са разултатите от това изследване, трябва да продължите борбата заедно. Това е много неприятен момент за мъжа, ако има отклонения от нормалните стойности, но вие сте двама в тази борба и трябва да извървите пътя заедно. Неуместни и грозни са думите „ти си виновен” или „виждаш ли, че не е в мен вината да нямаме дете”. Такива реплики, независимо дали са отправени към мъжа или жената биха могли да разрушат връзката. А и имайте предвид, че дори и перфектната спермограма може с течение на времето да бъде „развалена”. Много фактори влияят върху нашият организъм и много са причините да има влошаване или подобряване на резултатите от различни изследвания.
Тук е момента да кажем, че и в едно семейство, което вече има дете, но иска още, а бременност няма, също трябва да се направи спермограма. Дори и в този форум има такива жени, които вече имат дете, но не могат да забременеят отново. Те също започват със спермограма.
След като сте разбрали какъв е резултата от спермограмата, отидете при лекар – специалист по стерилитет, защото оттук насетне има още изследвания преди да се установи каква е причината за липса на така чаканото бебе. Защото, независимо от резултата от спермограмата, освен при мъжа, причина да няма бебе, може да има и при жената. Животът така е отредил, че няма закон по който можем да кажем, че ако при мъжа има проблем, жената няма.

Последна редакция: ср, 14 ное 2007, 13:22 от Мишинка

# 32
  • Мнения: 7 716
Идеално. Heart Eyes

# 33
  • Мнения: 3 453
Браво!!! Мише, справила си се страхотно!
Аз ще се заема с фолиевата киселина. После ще хвана и нещо друго.
Ще се справим! Heart Eyes

# 34
Инициативата е страхотна! Hug
Това ще спести време на доста двойки по неравния път към заветната мечта - дете!

Мище, страхотно е, но ако сметнеш за необходимо  моля те допълни след 3-5 дни въздържание, без алкохол и прием на антибиотици, защото все пак и това има значение.
 мен специално ме предупредиха изрично и ми го повториха.
  bouquet  bouquet

# 35
  • Мнения: 939
готово! добавих алкохола и антибиотика. Сега малко ще се оттегля, че съм на работа и ми плащат да върша други неща. За ЦС ще пиша утре или когато намеря свободно време Hug

# 36
  • Мнения: 1 950
Страхотни сте Hug Heart Eyes

# 37
  • Мнения: 763
Това са моите размисли и страсти по точка трета -

Ето, стигнахме и до тук, запазваме си час за лекар , който преди това много добре сме подбрали, съобразно казаното в точка 2
Хубаво е прегледа да се извърши в първата половина от  цикъла, тоест няколко дни, след като е свършила менструацията. Лекарят трябва да поиска информация за общото ви състояние, за евентуална фамилна обремененост, тоест, има ли в семейството ви, някакви наследствени заболявания. От своя страна, вие трябва съвсем честно и откровено да споделите притесненията си, нали сте чували приказката, че на лекар всичко се казва (или беше показва   newsm78) Задължително кажете на доктора, ако досега сте поемали някакви лекарства, или пък сте били подложени на някакви процедури. Ако разполагате с резултати от досегашни изследвания, ако сте измервали базалната температура, и ако разполагате с нейни графики, покажете му ги. Всичко ще е от полза.
Самият преглед трябва да включва, освен по-горе описаният предварителен разговор, гинекологичен преглед /онзи на гинекологичният стол, или т.нар. магаре   hahaha /, преглед с ехограф (най-добре вагинален) и вземане на секрети за цитонамазка, микробиология, микоплазма и хламидия. Това последното с вземането на секретите го практикуват много малко доктори, но според мен трябва да се включи в практиката на всеки един от тях.Самата процедура по вземане на секретите, не може да се определи като много приятна, но се търпи. Във влагалището се поставя инструмент, наречен спекулум  /Мише,  Heart Eyes/  който улеснява достъпа до маточната шийка, от която с помощта на четчица се взема и самият секрет. Обещавам, че няма де е толкова лошо, колкото звучи .Изисквайте от своя лекар да ви направи тези изследвания, защото повечето от тях протичат без симптоми, а се оказват сериозен фактор за стерилитета. Нека изследванията да бъдат направени с антибиограма, защото така ще се види към кои антибиотици се реагира най-добре. Иначе може да загубите доста време в търсене на вярното лекарство, докато през това време, тровите организма си с друго.
  При прегледа с ехограф, трябва да се определят размера на матката, нейната форма , както и добре да се огледат яйчниците. Също така може и трябва да се види, дали има фоликули, евентуално дали има доминантен такъв, размера на ендометриума /маточната лигавица/ и най-добре изисквайте снимка от ехографското изследване, защото може да ви е нужна по-нататък.
След това започваме да си чакаме разултатите от намазките, като при евентуални положителни резултати, се провежда лечение.
Тук сега се чудя, от къде да копирам, или най-добре да пуснем някакъв линка за видовете резултати от цитонамазката, че е дълго, а идеята е да направим нещо не толкова подробно, че да не откажем хората да четат.
При наличието на микоплазма и хламидия се лекуват и двамата партньори. Лечението е с антибиотици, като понякога то може да е доста продължително. След което се правят контролни изследвания, за да се установи резултата от лечението.Тук ако някой може да допълни нещо, защото аз запецнах.....
И за микробиологията, моля за помощ.......че освен за гъбички, друго не се сещам
Важно: този преглед все още не е достатъчен, за да се назначат лекарства, които ще ви помогнат за така чаканото бебе. Преди да поемате каквито и да е било лекарства / с изключение на тези, които биха излекували някоя от по-горе изброените инфекции, ако ви бъде открита такава/ има още няколко неща, които трябва да направите задължително. Те са изброени в точка четвърта:.....

Понеже този пост го пиша вече два часа, че и аз съм на работа, пък и нета непрекъснато ми се губи, ако нещо ви се стори неправилно, поправяйте ме и допълвайте.
Абе мисля си, дали да се разпростираме толкова надълго и нашироко в обяснения. Или да го направим, но в началото на темата да синтезираме най-важните стъпки, пък по-нататък да си обясняваме кое какво е. Май така е най-добре, а?
Мише, браво, много добре си го написала   bouquet То и аз може да изчезна по-късно, че от сутринта правя лошо впечатление на главната  Embarassed

Последна редакция: чт, 15 ное 2007, 11:51 от Dodichka

# 38
  • Мнения: 763
За точка четвърта, трябва да се съсредоточим повечко, защото тя е най-важна. Да вземем да синтезираме по важност необходимите изследвания.След което в отделни постове, по хронологичен ред да опишем по-подробно какво представляват, какви могат да бъдат резултатите, и как да се подходи в отделните случаи. Ако сте съгласни допълвайте, или поправяйте. На първо четене я пускам така, пък после ......

1.   Преглед при специалист по стерилитет
2.   Цитонамазка
3.   Микробиология
4.   Хламидия
5.   Микоплазма
6.   Спермограма в клиника по стерилитет
7.   Фоликулометрия
8.   Хормони
9.   Тест за проходимост на тръбите
10.   вие сте.........
 
И както казахте вече, всеки си хваща по една точица и започва да я нищи, ама да не се уливаме, ей, че няма да ни четат.
За предконцепционалните изследвания, не знам къде да ги вмъкнем. Шайн хубаво ни напомни  Thinking

# 39
  • Мнения: 7 716
Аз как ги виждам нещата, защото човек се учи в движение. Laughing
Както повече от вас знаят /покрай Речника за стерилитета/  тези по-дълги обяснения можем да ги съберем и качим на новия сайт за репродуктивно здраве, а за бг-мамма ще направим съкратен вариант, само тема, с най-важните пунктове. Защото тук имаме само един подфорум, докато там ще е цял сайт.
Така и така ги пишете тези обяснения, хубаво е да ги запазим, защото наистина са необходими.
Аз предлагам да съберем информацията като краен вариант, а после въз основа на събраното ще направим направим съкратена версия. Laughing
Или пък като съберем всичко, ако преценим ще оставим цялата информация и няма да правим съкратен вариант. Просто да видим какво ще съберем.
Додичка, браво, супер си. Heart Eyes
И се усмихвайте във всяка една ситуация оттук натам! Laughing

# 40
  • Мнения: 763
Ами да, точно така Лали  Peace Ще си го направим тук сбито и ясно, стъпка по стъпка, като към всяка стъпка ще пускаме линк с обяснение на термините и резултатите от Речника. Точно това ми беше идеята и на мен, но наистина да съберем сега колкото се може повечко инфо, пък после в процеса на работа ще видим как ще продължим.

# 41
  • Мнения: 939
Додич, браво!

Аз само за малко се мяркам, че изведнъж ми изникна много работа.
Лали, тук много момичета четат. Мисля си, че трябва да има дългите обяснения и в този форум. Все пак идеята е на Доди и мисля, че смисъла беше точно в това - да дадем информация на новодошлите. А и честно казано, вече ми омръзна всеки месец да се обясняват едни и същи неща неколкократно. Ако имаме всичко тук, няма да ни се налага толкова много повторение.

# 42
  • Мнения: 2 382
Момичета,ще се опитам да измъдря нещо,но предполагам сте наясно,че освен да ползвам компа като пишеща машина за друго не ставам,така че ,ако само давам акъли от страни ,спрете ме навреме-няма да се сърдя на никой Hug

# 43
  • Мнения: 763
Ами ,че ние точно от акъли имаме нужда Шайн  Hug Действай смело  Peace

Сега се сетих, да вземем да вмъкнем точка - как да определя сама, моята овулация (или нещо подобно), в която да се опишат методите -измерване на БТ, цервикална слуз, тестове за овулация. Тук обаче трябва да се включи някой по-начетен, че аз имам твърде кратък стаж в самоопределянето на овулацията  Embarassed

Последна редакция: ср, 14 ное 2007, 15:27 от Dodichka

# 44
  • Мнения: 1 950
А и честно казано, вече ми омръзна всеки месец да се обясняват едни и същи неща неколкократно. Ако имаме всичко тук, няма да ни се налага толкова много повторение.

Мише, повярвай ми мила ако ще двеста и двадесет теми заковани с големи червени букви да има, пак ще обясняваш Mr. Green
Има си хора, които четат и се информират. Има си и други, които ако ще сто пъти да им дадеш линк към тема, пак ще те питат, просто защото е по-лесно Wink

# 45
  • Мнения: 7 716
Мишинката, както кажеш, за мен няма значение. Laughing
Важното е да направим информационна тема.
Друг е въпросът, че това, което казва Цветунчо е така.
Но пък има момичета, които четат, така че мисля, че ще сме полезни.

# 46
  • Мнения: 4 700
Така. АЗ zапочвам първо с най иzвестните клиники и имена.

Др. Стаменов и др. Персенска. http://www.invitro-bg.com/display.php?page=who

Др. Владимиров http://www.ivf.bg/?p=105

ин витро в Плевен. Идея си нямам кои там са добри, дали всички са zа препоръчване. Тук моля вие да допълвате.
http://www.ivfpleven.com/index.php?l=19

За Варна zнам, че има. Но Ще се ровя утре. За таzи вечер толкова, утре повече.


# 47
  • близо до София
  • Мнения: 1 988
Браво, поздравления за инициативата! Момичета, страхотни сте. Ще помагаме кой с каквото може.

# 48
  • в сърцето на един мъж...
  • Мнения: 10 701
Додичка, хубаво е да се каже, че при положителни изследвания, от тези, които са направени, трябва да се направи антибиограма, за да сме сигурни кой от антибиотиците са най-доброто лечение, а не да се лекува на сляпо.
Освен гъбички може да има:
- бактериална вагиноза - силно течение, без мирис, млечно бяло, получено в следствие на пренасяне на бактерии от ануса;
- е. коли - могат да предизвикат спонтанен аборт при бременност;
- възпаление на влагалището (колпит). Едно от най-честите видове възпаления на влагалищната лигавица е микотичният (гъбичков) колпит. Причинява се от гъбички, с най-чест представител Candida albicans.
По принцип гъбичките са нормални обитатели в стомашно-чревния тракт, кожата, лигавицата на влагалището, устната кухина. Под влияние на различни външни и вътрешни фактори те могат да станат болестотворни. Когато защитните механизми на организма функционират добре, дори и да навлезнат във влагалището, кандидите биват унищожавани и не възниква заболяване. При определени условия, които наричаме предразполагащи фактори, безсимптомното носителство се превръща в активна инфекция. Най-важните фактори за това са унищожаването на нормалната вагинална флора, която има защитни функции, и потискането на локалния и общия имунитет. ай-чести оплаквания
- сърбеж
- парене при уриниране
- засилено вагинално течение
Въпреки че е налице течение, възможно е да има и оплакване от сухота във влагалището.
- сексуален дискомфорт - неприятен, болезнен сексуален контакт
- при гинекологичния преглед се установява силно зачервена оточна влагалищна лигавица, покрита с бели налепи, които се отстраняват лесно.
Обикновено оплакванията се засилват около менструация - преди или след, както и след полов контакт.

- Измерване на Базална температура /БТ/ - всяка от нас може сама да определи каква е БТ й температура и да установи дали има овулация, кога е тя и колко време трае. В продължение на няколко месеца е хубаво да замерваме ректално /в дупето Embarassed/ температурата си, по едно и също време, преди още да сме станали от леглото. За наше улеснение можем да си направим табличка, в която да нанасяме стойностите на температурата, кога сме в цикъл /температурата по време на цикъл също се мери/, можем да добавим графика, за да видим как варира. Тук момичета аз не съм много наясно с двуфазността и тем подобни Embarassed ако може някой да помага. С така направената табличка можем да улесним специалистите при определяне на овулацията и съответно да пристъпим към следващия метод - Тестове за овулация. Това аз не съм го ползвала и не мога да пиша много Embarassed


Миле, за Варна - http://kozovski.hit.bg/Varna.htm
д-р Кателия Александров, проф. д-р Иван Козовски, доц. д-р Веселина Маркова, д-р Георги Козовски

Последна редакция: ср, 14 ное 2007, 20:35 от Geia

# 49
  • Мнения: 4 700
Гея, zлатна си.  Hug

# 50
  • Мнения: 1 284
Поздравления за инициативата момичета,страхотни сте!Аз не съм наясно с много неща все още и няма да съм ви от полза,но поне едно е сигурно,че ще чета!

# 51
  • Мнения: 295
Поздравления и от мен smile3501

Като новак във форума искам да кажа, че сигурно много хора не четат защото ги мързи и сигурно на вас ви е писнало да пишете неща по сто пъти. Но не забравяйте, че има и емоционален момент. Когато пишеш, го правиш и защото искаш някой да обърне внимание и на твоя проблем, някой да ти съчувства на твоите преживявания и някой да ти каже спокойно това не си сама.

А сега ето и моя скромен принос

Метод за определяне на овулацията чрез тест лентички.

Един от начините за определяне на фертилните дни са тестовете за овулация. Те регистрират пика на ЛХ/лутеинизиращият хормон/, който настъпва от 24 до 36 часа преди самата овулация.
Тест лентичките са подобни на тези за бременност и също като тях се потапят за около минута в урина и след няколко минути се отчита резултат. За точна информация колко време да държите лентичката в урината и след колко минути да отчетете резултата прочетете упътването към теста, защото при различните производители това време е различно.
За да определите кога да започнете използването на тестовете се консултирайте с примерната таблица в упътването на теста - например при цикъл с продължителност от 28 дни препоръчва се да започнете тестването на 11 ден. Обърнете внимание, че продължителността на менструалния цикъл трябва да броите от първия ден на кървене до първия ден на следващото кървене. Ако цикъла ви е нередовен вземете за база средната продължителност от последните три месеца. Имайте пред вид, че всеки организъм е индивидуален и е възможно да имате по- ранна или по-късна овулация от примерната в таблицата поради което да не може да я отчетете. В такъв случай следващия месец започнете тестването няколко дена по-рано и продължете няколко дена повече.
Когато теста отчете две черти овулацията ви ще настъпи между 24 и 36 часа по-късно. Можете да започнете с бебеправенето веднага или на следващия ден и е добре да правите секс поне четири последователни дни.
Тестовете за овулация не са 100% сигурно средство за определяне на фертилните дни. За това е добре да се използват заедно с другите методи като измерване на БТ /базалната температура/ и проследяване на цервикалния секрет. Най- сигурния метод обаче си остава фоликулметрията.

Тази информация е отчасти от листовката от тестовете ми, отчасти от това което съм чела. Ако има някакви ужасни простотии или някой иска нещо да добави свиркайте Grinning

# 52
  • някъде там......
  • Мнения: 477
Еххххххх, ненаситни сте! Искам и аз да се включа, ама ако ми оставите нещо за след операцията, че няма да мога да съм полезна поне до началото на следващата седмица  Close
 Искам обаче нещо друго да ви кажа. Споделих го с момичетата на срещата ни миналата седмица. След като усетих, че нещо не е наред с лекаря, на когото се бях доверила и особено след като прокървих след положителните ми тестове, ЕДИНСТВЕНАТА причина, поради която си прокарах интернет вкъщи, беше този форум. Бях го открила съвсем случайно по време на дежурствата ми, но нямах възможност да го посещавам. Разбрах, че тук мога да науча много. След ужаса, който изживях, си купих компа и си прекарах интернет. Прекарвам повечето си време във форума. И искам да кажа, като новак тук - ако го нямаше, ако ви нямаше всички вас, щях да се лутам още и щях да троша нерви и пари, които вече нямам. Благодаря ви, че ви има, момичета

# 53
  • София
  • Мнения: 6 363
Ако не сте вие и този форум няма откъде да се научи всичко.

а погледнала ли си тук:
www.zachatie.org

# 54
  • Мнения: 939
Както обещах:

Какво е ЦВЕТНА СНИМКА (ЦС)?
Едно от основните изследвания при жената, е цветната снимка (ЦС), наречена още: хистеро-салпинго графия (ХСГ) или тест за проходимост на тръбите. В много случаи тя е решаваща дали опитите за бебе ще бъдат с по-„леки” процедури (като инсеминация, примерно) или направо ще се пристъпи към „тежката артилерия” (ин-витро, икси).
Тази процедура има два варианта: единият е проверка на проходимостта на тръбите чрез видеозон (УЗД), другата – чрез снимка с рентген. Аз препоръчвам втория вариант. Имало е много спорове във форума кое е по-щадящо за организма. Ако се водим само от това, кое е по-щадящо, тогава ин.витро процедурите със стимулация не би трябвало да се правят, но това е тема за друг разговор. По- добре е това изследване да бъде направено с рентген, защото цялата процедура протича по един и същи начин, но с ехограф няма документ, който да остава и да могат и други лекари да видят, докато при рентгеновата снимка може и след години да се види точно какво има или няма. ЦС, правена са УЗД е субективна, защото от нея остава само хартия, на която е написано какво е видял лекаря, но ако се наложи да го смените или да потърсите второ мнение по въпроса...  няма да е много удачно да нямате черно на бяло (ъъъъ, в случая е на  прозрачно) точно какво е било състоянието на тръбите ви.
Преди това изследване задължително трябва да имате направени микробиологично изследване и цитонамазка. Причините – процедурата се прави с вливане на вещество, което би могло да разпространи по тръбите ви всякакви зарази, ако се намират в матката и да нанесе много сериозни щети, които застрахователните агенции не покриват.
Процедурата е вкарване на контрастно вещество (течност) през матката в тръбите. Дали е болезнено - за всеки е различно. Продължителността на процедурата с преобличането ви е някъде около 15 мин. Вечерта преди снимка е добре да си сложите свещичка Тилкотил анално, както и в деня на процедурата, един час преди да ви я направят. Има хора с висок праг на болкочувствителността и не ги боли, но тук идеята е да не се получи спазъм на тръбите и накрая резултатът да е непроходими тръби. Вземете си и една превръзка за след процедурата, защото няколко дни може да ви цапа контрастното вещество. Не те бодат, не те режат - течността се вкарва като при гинекологичен преглед, обикновено не се слага упойка. Ползват нещо като голяма спринцовка, което се вкарва през спекулума, защипват по някакъв начин отвора на матката отдолу заедно с тази спринцовка и вливат веществото вътре. Ако ви правят изследването на рентген в момента, в който веществото се е разпространило навсякъде по канализацията ви, ще ви накарат за момент да затаите дъх (а бе направо да не дишате) и ще ви щракнат. Добре е да се усмихнете за снимката. Ако правите изследването с ехограф – на монитора лекаря ще следи как течността се разпространява и ще диктува на някой или след изследването ще запише какво е видял. В крайна сметка, разликата между двата вида изследване е само в това какъв доказателствен материал ще получите – снимка, от която всеки може да гледа и да си вади изводите или лист хартия, от който ще се чете какво е видял вашият лекар.
Това е описанието на процедурата – няма „издърпване на матката”, няма оперативна намеса...
Ако резултатът е запушена тръба или тръби, обикновено се прави лапароскопска операция, при която се „оглеждат” тръбите с уред. Но тази процедура ще опишем отделно.
Ако резултатът е проходими магистрали, честито! Печелите бонус точка – разминавате се с лапароскопията и минавате на следващо ниво.
Успех!
П.П. пропуснала съм да допълня, че изследването се прави някъде до 10 ден от началото на цикъла, като трябва кървенето напълно да е спряло (т.е. втори чист ден от цикъла, примерно). Додич, това може да го вмъкнеш преди абзаца  с обяснението как протича процедурата.

Последна редакция: чт, 15 ное 2007, 12:31 от Мишинка

# 55
  • Мнения: 763
Започнах да събирам постовете в една обща темичка, на отделен документ. Малко по-малко ще допълвам, и като попривършим, ще я пусна за мнения  и редакции  Peace Съгласни ли сте така?

# 56
# 57
  • Мнения: 7 716
Чудесно, Додичка, ти добавяй всяко допълнение, после ще прегледаме и ще редактираме.
Браво, Мишинката, неудържим творител си! Laughing

# 58
  • Мнения: 763
Geia , добре че ми напомни за антибиограмата   bouquet Допълнено е  Peace
Браво, мацки, много полезни м-ли започнаха да се събират  Hug Hug Hug

# 59
  • Мнения: 939
Аз "запецнах"... newsm78 сега се чудя за какво да пиша. Дайте идеи. По точките - Додич, ти като събираш инфото на едно място, вземи направи точките на едно място (както беше в темата за речника) и оцветявай завършените или тези, които не са готови, че да се ориентираме.

П.П. Додичка, допълних едно изречение за ЦС. Понеже каза, че събираш материалите на едно място, та затова съм го написала като послепис.

Последна редакция: чт, 15 ное 2007, 12:33 от Мишинка

# 60
  • Мнения: 763
Мише, ще вмъкна изречението  Peace
Сега ще опитам да направя и точките, по които да работим, но със сигурност ще имат нужда от допълване, така че...... мислете и вие

# 61
  • Мнения: 939
е, то ще се преправя и допълва, въпросът е да имаме някакъв ред и да следим до къде сме стигнали

# 62
  • Мнения: 763
Примерен план за действие

1.   Увод
2.   Кога да потърся помощ?
3.   Как да избера лекар?Най-известните клиники по стерилитет
4.   Как да се подготвя за преглед?
5.   Първи стъпки:

   Какви изследвания да направя преди да планирам бременност?

•ПКК, биохимия,урина, спин, васерман, хепатит, рубеола, токсоплазмоза,
цитомегаловирус, цитонамазка, микробиология, микоплазма, хламидия
   Какво трябва да знам за месечния цикъл ?
   Фолиева киселина

   Как да проследя сама своята овулация

•   Базална температура
•   Цервикална слуз
•   Тестове за овулация

   Спермограма в клиника по стерилитет

   Изследвания при мъжете.

   Фоликулометрия

   Хормони
   Тест за проходимост на тръбите

   Лапароскопия

6.  Стимулация на овулацията. 
 

7.  АРТ :
•   Инсеминация
•   ИКСИ
•   Инвитро

8. Генетични и имунологични изследвания.


С червено са оцветени въпросите, по които сме писали, неоцветените, тепърва ще ги пишем  Peace Ако нещо съм изпуснала, ако съм сгрешила, поправяйте ме.
Мисля, да не задълбаваме по-нататък, защото се предполага, че ако момичето стигне до последната  точка, ще е изчело вече доста по въпроса. Тук може да пуснем линкове с информация. Просто работата ни по въвеждането на момичетата в объркания свят на стерилитета и по маркиране на пътя към изхода от него, може да се ограничи до тук.  Но пък ако вие сте на друго мнение, ще допълваме

Последна редакция: пт, 16 ное 2007, 12:54 от Dodichka

# 63
  • Мнения: 4 700
Доди, добави и тромбофилия към причини zа стерилитет. Понякога при zавиШени антифосфолипидни антитела или генетични иzменения (Фактор 5, протромбин, ПАИ 1 Полиморфиzъм) плодът бива иzхвърлен от органиzма в съвсем ранна бременност, така че жената дори да не раzпере, че е имало оплождане. А и това са много чести причини zа аборт, прееклампсия, недоносени бебета. Освен това нека добавим и антиспермалните и антиовуларните антитела, ТАТ и МАТ.


П.П. Започвам да търся инфо zа хормоните и тромбофилията. Минах вече по тоzи път и имам доста събрана информация.

# 64
  • в сърцето на един мъж...
  • Мнения: 10 701
Какво трябва да знам за месечния цикъл - 

Цикличните промени в женския организъм се наричат “менструален цикъл”. Продължителността на цикъла е броят на дните от началото на една менструация до деня преди следващата менструация.

При повечето жени продължителността на цикъла е средно 28 дни. Всеки цикъл се състои от 3 фази: фоликуларна, овулаторна и лутеална. Фоликуларната фаза продължава от първия ден на цикъла до овулацията – средно 10-14 дни. След това настъпва Овулаторната фаза. При нея фоликулът е вече узрял, и се спуква, като освобождава една яйцеклетка. Именно този процес, на освобождаването на яйцеклетката се нарича “овулация”. Овулацията е много кратък период от време – максимум 12 часа. След Овулаторната настъпва Лутеалната фаза. Тя продължава от овулацията до края на цикъла.
Не във всеки цикъл настъпва овулация! Напълно нормално е на всеки 13 цикъла да има един ановулаторен – цикъл, по време на който няма овулация.

# 65
  • Мнения: 4 700
На 3 до 5 ден от цикъла се иzследват следните хормони, ЛХ (лутеиниzираЩ хормон), ФСХ (фоликуло стимулираЩ хормон) и естрадиол. С тях се пускат и пролактин и тестостерон, като при тях няма zначение на кой ден от цикъла се правят. СъотноШението на ЛХ и ФСХ е в идеалния вариант около 1,2 в полzа на ФСХ. При съотноШение, при което ЛХ е много повече от ФСХ има съмнение zа поликистоzа. При zавиШени над референтните стойности ФСХ има съмнение zа иzчерпан яйчников реzерв. От нивата на естрадиола се съди дали яйцеклетката Ще бъде "качествена". Пролактинът е хормон, който се проиzвежда от хипофиzната жлеzа. При високи стойности на тоzи хормон понякога е необходимо да се направи ЯМР, zа да се иzключи наличието на аденом на хипофиzата. ЗавиШените стоности на пролактина влияят и върху другите хормони, така че често се наблюдава липса на овулация, аменорея или секрет от гърдите. Хубавото е, че нивата на пролактина лесно се регулират с помоЩта на медикаменти, овулация има кратко време след това и цикълът отново се регулира. Много гинеколоzи поставят диагноzа ПКЯ, която е греШна и бърzо бива отхвъраена от ендокринолог след направени хормонални иzследвания.
На седми ден след докаzана овулация се иzследва прогестеронът. Прогестеронът е хормон, който "помага" да се иzгради достатъчно дебела лигавица, където да се имплантира оплодената яйцеклетка. Много ниски стойности на прогестерон пречат на имплантирането и така плодът се иzхвърля с менструацията. Стойностите се регулират с медикаменти. При нисък прогестерон се наблюдава понякога zацапване преz втората половина от цикъла.
Хормони на Щитовидната жлеzа.  

ТСХ, ФТ3, ФТ4. Много ниски или много високи стойности на ТСХ съЩо могат да пречат на zабременяването. За другите два хормона нямам много информация.  Embarassed

Освен всички теzи хормони, моята ендокриноложка иzследва и SHBG, ACTH,Cortisol, STH, IGF. За СХБГ zнам, че е хормон, по който може да се съди zа поликистоzа. За другите отивам да се ровя какво оzначават и се връЩам пак.

# 66
  • в сърцето на един мъж...
  • Мнения: 10 701
Дейността на яйчниците е периодична. Тя преставлява истински цикъл, който следва менструалния цикъл. На всеки 28 дни, приблизително, единият от яйчниците отделя овоцит. Отделянето става всеки път от различен яйчник. През първата част на цикъла (около 14-15 дни след първия ден на последната менструация), определен брой фоликули се активират. Няколко фоликула узряват, но само един от тях отделя яйцеклетка – той се нарича доминантен фоликул.
В така образувания доминантен фоликул се появяват малки кухини, които се изпълват с течност. Те се сливат, за да съставят една единствена голяма кухина, вследствие на което яйцеклетката бива избутана в периферията на фоликула. Разширената фоликулна кухина образува на повърхността на яйчника издутина, която в навечерието на овулацията е около 17-19 мм – това е нормалната големина на фоликул, годен за оплождане.
Под въздействието на хипофизата се отделят естрогени, чието количество се увеличава успоредно с нарастването на фоликула. Узряването на яйцеклетките и овулацията се стимулира от два хормона отделяни от хипофизата, фоликустимулиращ хормон (ФСХ) и лутеинизиращ хормон (ЛХ). Много е важно тези два хормона да се произведат в необходимите количества през цялото време на месечния цикъл, за да може да се осъществи нормална овулация. Под действието на ФСХ фоликулите се стимулират да пораснат. Стероидният хормон естрадиол се отделя от вътрешността на фоликула. Този процес е завършен към 10-ия ден от менструалния цикъл. Когато доминантния фоликул достигне зрялост (около 12-ия ден от цикъла) това дава знак на хипофизата да отдели голямо количество от лутеинизиращия хормон. Това е т.нар. фоликулярна фаза – фазата, в която се развива и расте доминантния фоликул.
Овулацията настъпва 24 до 36 часа след повишаването на количеството на ЛХ – средно 14 дни преди края на цикъла. Това повишаване е много бързо, голямо и продължава кратко време – само 1-2 дни. Затова то се нарича “Пик на ЛХ”. След като количествата на ЛХ се увеличат, започва процеса наречен овулация, а фазата от месечния цикъл – овулаторна фаза. Под негово въздействие налягането на течността в яйчника се увеличава, което довежда до спукването на фоликула през следващите 40-48 часа.
При пукането, фоликуларната течност бавно изтича извън яйчника във вътрешността на фалопиевата тръба, а яйцеклетката, вследствие прибирането на фоликуларната стена се оказва на повърхността му. Яйцеклетката се всмуква от подвижните ресни на яйчниковата тръба, които постоянно помитат повърхността на яйчника. Увлечена от движението, яйцеклетката се придижва в тръбата, стига до външната третина, където "чака" някой сперматозоид да я оплоди. След освобождаването на яйцеклетката, фоликулът се превръща в т.нар. “корпус лутеум” или ”жълто тяло”. Затова и фазата се нарича “Лутеална”. Корпус лутеум произвежда хормона прогестерон, който разрехавява вътрешната стена на матката, подготвяйки я за прикрепването на оплодената яйцеклетка в нея (това се нарича “имплантация на яйцеклетката”). Ако яйцеклетката бъде оплодена и започне бременност, жълтото тяло продължава да се развива в продължение на 3 месеца и отделя все повече прогестерон, за да осигури износването на плода. След този период плацентата заменя жълтото тяло. Именно прогестеронът, произвеждан от жълтото тяло, не позволява на матката да получава контракции, както това се получава при менструацията, и по този начин запазва невредимо яйцето. На седмия ден след оплождането, или на 21 (22) ден от началото на последната менструация, става имплантацията, което действително става през втората седмица след оплождането.
Ако яйцеклетката не е оплодена, жълтото тяло достига максимума си на големина и дейност след 9 дни, след което регресира (сбръчква се и умира), а нивото на прогестерона на 21 (22) ден от месечния цикъл започва да намалява. Дейността на жълтото тяло е точно определена - 14 (+ 2) дни след овулацията, то престава да произвежда секрет и се превръща в съединителна влакнеста тъкан. Внезапният спад на хормоните в кръвта предизвиква появата на МЦ. В момента, в който неоплодената яйцеклетка се изхвърля с менструацията, започва зреенето на нов фолукул - това е началото на нов цикъл.

Периодът на менструацията, продължаващ от 2 до 8 дни бележи началото на новия цикъл. Средната продължителност на менструалния цикъл е 28 дни, но тя може да варира от 21 дни до 36 дни, дори и повече. Овулацията настъпва приблизително на ден 14 от 28-дневен менструален цикъл, но настъпва по-рано при къс цикъл и по-късно при по-дълъг цикъл (някои жени имат менструация, но нямат овулация, т.е. не се отделя яйцеклетка от яйчника). Когато съществува овулация, има относително къс период от приблизително 24 до 48 часа, когато жената е фертилна. По време на фертилния период, сперматозоидите трябва да бъдат вече във фалопиевите тръби и да са готови да достигнат яйцеклетката.
Фоликулът нараства и се превръща в истинска жлеза, наречена поради пигментирането ѝ в жълто - жълто тяло. Жълтото тяло произвежда естрогени и голямо количество прогестерон. Нeговата роля е да подготвя лигавицата на матката за задържането и развитието на яйцето.

Последна редакция: чт, 15 ное 2007, 16:09 от Geia

# 67
  • Мнения: 4 700
Tъй, ето ме отново.  Mr. Green

ACTH е съЩо хормон проиzвеждаЩ се от хипофиzата. Той "въzбужда" надбъпречната жлеzа да проиzвежда глюкокортикоиди, минералокортикоиди и андрогени. Участва в регулацията на обмяната на веЩествата. Тъй, това е дословен превод от немски, нуждаеЩ се може би от редакция. Освен това не мога да отговоря zаЩо ми го иzследват. Дали zаЩото имам аденом на хипофиzата, или просто zа да си напълни джоба лекарката.  newsm78

Cortizol това е хормон, който се проивежда от надбъбречната жлеzа и съЩо участва в обмяната на веЩествата. ЗавиШава кръвната zахар. СъЩо като при АЦТХ не zнам zаЩо ми го иzследват.

STH хормонът на растежа. Замислям се сериоzно да попитам ендокриноложката ми zаЩо по дяволите ми пуска тия хормони.

IGF и той е някаквъв хормон нарастежа, който има неЩо и с инсулина.  newsm78 Повече не можах да намеря.

# 68
  • в сърцето на един мъж...
  • Мнения: 10 701
Миле, като ходих при ендокринолога, той ми каза, че Поликистозата е един от признаците, по който може да се съди за придобит диабет. Който пък също може от своя страна да пречи за забременяването. Не знам дали се изразих правилно newsm78 Да не би заради това да изследват точно тези хормони?

# 69
  • Мнения: 4 700
Ама аz нямам нито поликистоzа, нито диабет. АЗ имам аденом на хипофиzата, един мутирал ген и веднъж ми иzкараха zавиШени антитела, които после иzведнъж иzчеzнаха. Както и да е, Ще я попитам като отида на 21.02.08, чак тогава имам час.  Rolling Eyes


После ако ми остане време, Ще пиШа и zа тромбофилията.

# 70
  • Мнения: 939
заплювам си инсето, ама за утре или другата седмица

# 71
  • в сърцето на един мъж...
  • Мнения: 10 701
Додичка, искам да добавя нещо за БТ, пускам го като допълнение към предишното, за да не се загуби като инфо, ако променям на място поста

Дръжте термометъра на удобно място до леглото си, така че да не се налага да ставате, за да го вземете. Използвайте един и същ термометър по време на целия цикъл, ако е възможно. Ако се счупи и използвате нов, отбележете това на графиката си;
Ако използвате електрическа възглавница или одеало, дръжте го на една и съща степен през целия ви цикъл;
Измервайте БТ преди да правите каквото и да е, включително ядене, пиене, пушене или ходене до тоалетната. Ако нещо ви попречи да измерите температурата си веднага, измерете я веднага щом стане възможно

Какво може да повлияе на БТ?
- Температура
- Пиене на алкохол предната вечер
- Мерене на БТ след по-малко от 3 часа непрекъснат сън
- Мерене на БТ по различно време
- Използване на електрическа възглавница или одеало
- Използване на нов термометър по време на същия цикъл
- Емоционална или мисловна превъзбуда

Как се променя БТ през месечния цикъл?

В дните на мензис и в първата половина на менструалният цикъл, температурата обикновенно е около 36.2 - 36.8 градуса (в зависимост от това къде я мерите). Ако измервате БТ в устата, стойностите и в началото на цикъла, може да са между 35.8 - 36.4 градуса. Ако мерите температурата анално тези стойности се очакава да са между 36.3 - 36.8 градуса. Приблизително в средата на цикъла, настъпва втората фаза, в която базалната температура  се понижава с около 0.1 – 0.3 градуса, но това понижение може и да не бъде засечено. Веднага след овулация БТ разко се повишава с повече от 0.2 десети. Ако БТ се понижи няколко дни преди деня на очакваната менструация, това е признак че няма бременност. Ако БТ се задържи висока повече от 16 дена, е възможно да има бременност.

# 72
  • в сърцето на един мъж...
  • Мнения: 10 701
Цервикална слуз

Цервикалната слуз е спомагателен фактор при определяне на овулацията. Само по нея, не може да се съди има или не такава. 

Цервикалната слуз е специфична течност, която се изработва от шийката на матката и е необходима, за да поддържа живота на сперматозоидите. Тъй като средата във влагалището е кисела – цервикалната слуз има среда, която защитава сперматозоидите от смърт. Също така цервикалната слуз е необходима за движението на сперматозоидите. Функциите й напомнят на функцията на семенната течност на мъжете. Самата цервикална слуз по време на менструалния цикъл се изменя под въздействието на естрогена. Преди овулацията слуз не се изработва или се изработва много малко, по-късно отделянето й се увеличава, а най-близо до овулацията, т.е. когато има най-голяма възможност за забременяване, слузта става по-рядка, напомняща белтък на яйце. Ако слузта е недостатъчна или не е с правилната консистенция, няма да има оплождане, тъй като сперматозоидите ще загинат или не могат да достигнат маточните тръби. Цервикалната слуз е важен фактор. 
Има няколко типа цервикална слуз, която се изработва по различно време на цикъла. 
- веднага след менструацията - слуз или изобщо няма или е много малко. Във влагалището се усеща сухост или усещане за неголяма влага. Те се наричат “сухи дни”.   
- след няколко дни характера на слузта се мени: тя става с консистенция на лепило. В такава слуз сперматозоидите не могат да съществуват, но вероятността се повишава, особено тогава, когато такава слуз се наблюдава не задълго преди овулацията. 
- слузта продължава да се разрежда и става подобна на гъст крем. Такава слуз може да е мътна, бяла или жълтеникава. В този период във влагалището се появява усещане за влажност, появяват се следи по бельото. Такава слуз е вече годна за живота на сперматозоидите и тяхното придвижване . В тези дни може да се забременее. 
- пред овулацията, по време на овулацията и известно време след нея, слузта става много силно водна, прилича на белтък на яйце, разтягаща се. Обикновено е прозрачна и силно разтеглива /може да се разтяга няколко см/. Във влагалището при такава слуз се появява усещане за много силна влага “хлъзгави” усещания, на бельото остават силно забележими мокри петна. Този вид слуз е най-благоприятен за сперматозоидите, тяхното предвижване и следователно оплождане.
- след овулацията количеството на естроген рязко се снижава и цервикалната слуз започва да се променя: тя става по-гъста и доста бързо се стига до сухост. Наблюденията върху промените на цервикалната слуз са добри и с това, че знаейки каква слуз да очакваме, жената бързо може да забележи ако има някакви отклонения, които може да са признаци за възпалителен процес или инфекции.

Начини на наблюдение и определяне:

- Ежедневно в течение на 3 пъти през деня, след свършване на МЦ можем да определяме вида  на цервикалната слуз. За целта измийте със сапун ръцете си и вземете проба от слузта във влагалището.
- Погледнете какво качество има слузта /течна, лепкава, суха/
- Проверете дали е разтеглива, с пръсти. 
- Проверявайте бельо си /дали има петна/ 
- Старайте се колкото може по-често да я наблюдавате /като ходите до тоалетна/ 
- Определете количеството, цвета на слузта 
- Постарайте се да определите дали е именно цервикална слуз /възможно е наличие на мъжка сперма или течение/ 
- Ежедневно и подробно записвайте резултатите. Отбелязвайте консистенцията на слузта /суха, лепкава, подобна на крем, подобна на белтък на яйце/, нейната разтегливост, наличието на петна на бельото, усещането във влагалището /сухо, влажно, хлъзгаво/ 
Ако цервикалната слуз е ясно забележима, може да я следите само като проверявате бельото си и хартията след избърсване (след тоалетна). На нея лесно се забелязва цервикалната слуз. Когато е благоприятна за зачеване – тя е прозрачна и разтеглива, има вид на белтък на яйце в суров вид.
Хубаво е да се знае, че:
- След приключване на МЦ при повечето жени в следващите няколко дни се наблюдава отсъствие на слуз и областта на влагалището на пипане е суха. Това са сухи дни.
- Когато преди овулацията се наблюдава какъвто и да е тип слуз, жената се смята за фертилна /способна да забременее/
- При поява на каквато и да е слуз или усещане за влага във влагалището има вече възможност за зачеване.
- Последния ден на хлъзгавата и влажна слуз се нарича ден “пик”, което означава, че овулацията е близка или току що е минала. След деня пик слузта става все по-гъста и суха. Ако използвате метода за определяне на цервикалната слуз, то обикновено пиковия ден е един или два дни преди овулацията. След деня пик следващите 3 дни и нощи, които са сухи са вече много надеждни за забременяване.
- Започвайки със сутринта на четвъртия сух ден и до началото на следващата менструация започват нефертилните дни – забременяването е почти невъзможно.

# 73
  • Мнения: 763
Ей, ама направо сте страхотни   bouquet  bouquet  bouquet Само дето на мен днес ми отвориха такава работа  #2gunfire Пък и интернета ми непрекъснато изчезва, ша му са и .......... Утре ще допълвам и ще се опитам да поработя по темичката.
Geia, неудържима си бе момиче  Hug Целувки за теб, и за всички готини мацки  Heart Eyes

# 74
  • в сърцето на един мъж...
  • Мнения: 10 701
Това е щото малкия бяс се приспа и имам време да си събера мислите Embarassed
Дали да не добавим и листериозата? Към пакетчето за изследвания newsm78

# 75
  • Мнения: 1 951
Лелеее, колко сте експедитивни  Grinning Аз сега съм малко заета, но по-нататък ще се включа и аз, ако не сте свършили цялата работа дотогава  Mr. Green

# 76
  • Мнения: 763
Марински, няма опасност да свършим цялата работа  Embarassed Днес също имам доста работа, и сега ще се напъна, пък да видим дали ще успея да се включа после. Не искам да ме занимават с нищо, искам да стоя тук, по цял ден с вас, ама не може  Sad

П.С. Май единственото, което ще свърша днес по темата е да пооцветя в червено още няколко въпроса, които вие така изчерпателно написахте   bouquet Днешният ден ми е напълно загубен по отношение на нашата кауза - след малко ще ми преинсталират уиндоуса  #Cussing out Така че, ако събота и неделя се докопам до компютъра, ще е добре, ако не - другата седмица.

Последна редакция: пт, 16 ное 2007, 12:57 от Dodichka

# 77
  • Мнения: 939
Да се включа малко с обяснение newsm78
Ей тука една инсеминация. Ако нещо съм пропуснала - кажете, щото я написах набързо.

Обикновено след доказана проходилост на тръбите и що-годе добри резултати от спермограма, лекарите препоръчват двойките да направят инсеминация. Естествено, за да се направи тази процедура, освен проходими пътища и спермограма има и други изследвания, които трябва да бъдат направени, но при запушени или отстранени тръби, инсе няма как да бъде направено, както и при много лоши показатели на спермограмата. Лекарите преценяват кога двойката може да пробва инсеманиции, колко пъти и как.
Обикновено първата инсеманиация се прави на естествен цикъл (ЕЦ), т.е. – без никакво стимулиране на яйчниците да произведат повече от един фоликул. Ако тя се окаже неуспешна, тогава лекарят може да прецени при следващия опит да има лека стимулация, за да произведете около 4-5 фоликула.
Процедурата се прави след като фоликула (или фоликулите) достигне размер над 18 мм. По принцип при размери на фоликула 16-17 мм се слага инжекция Прегнил (обикновено 5 000 Е). Ако има доказана липса на овулация, тогава дозата Прегнил може да бъде по-голяма. Лекарят преценява колко време след инжектирането ще се подложите на процедурата инсеминация. При някои могат да бъдат няколко часа, при други – до 2-3 дни.
Какво става в деня на процедурата? Ако е донорска (т.е. – поради една или друга причина спермата ще бъде от донор), може да ви извикат и в по- късен час от деня. Ако, обаче, не сте с донорска инсеминация, обикновено мъжът трябва да има запазен час сутринта да „достави” материала, за да имат време в лабораторията да отделят необходимото количество и качество за процедурата. Материалът се „пази” като за спермограма – трябва мъжът да има необходимото въздържание преди да посети специалната стаичка. При по- слаб процент подвижнст на сперматозоидите, е по-добре въздържанието да е до ден-два. Но всяка двойка трябва да е забелязала кога резултатите са най-добри, защото преди инсеминацията винаги има поне по 2 спермограми и е изяснено каква е подвижността и концентрацията.
Така, да се върнем на деня с процедурата – след като вече има материал и жената чака с трепет да бъде осеменена, в някои клиники практикуват инжекция Окситоцин, която се слага преди процедурата. Тази инжекция предизвиква контракции в матката, които трябва да помогнат на „материала” да стигне по-бръзо и лесно до заветната си цел – яйцеклетката.
Самата процедура е следната – преди да се влее материалът, се прави нещо като промивка и вкарване на течност, която да помогне по-бързото придвижване на сперматозоидите до целта. А със спринцовка (в която се намира материалът) и катетър след това се „пускат” и сперматозоидите „в действие”. Процедурата не е по-болезнена от ЦС - при някои може да се усети лека болка, защото материалът се впръсква под налягане и „натиска” тръбите по завоите, ако са по-нагънати. След като сте „осеменени”, оставате да лежите 15-ина минути и после ви пускат да си ходите с надеждата, че чудото ще се получи.
 В случай, че няма спукани фоликули и до следващия ден, се препоръчва реинсеминация (т.е. – процедурата се повтаря), ако от лабораторията съобщят, че преживяемостта на материала е ниска. Обикновено в лабораториите се оставя малка часто от материала.
След като е доказано спукване на поне един от надеждните фоликули, лекарите препоръчват да се пие Дуфастон и Фолиева киселина по схема, която те определят. Като приключите процедурата, остава да чакате и да се надявате, докато не се появи следващ цикъл, изплачете няколко реда сълзи и сополи, проклетисате целия свят и решите да продължите напред.
Успех и дано още след първата инсеминация видите двете черти на теста!

# 78
  • Мнения: 763
Мише, страхотна си бе жена

# 79
  • Мнения: 939
Додич, аз съм страшна, не съм страотна.... Embarassed
И прочетете какво съм написала, щото като приключих с инсетата вече хич не мисля за тях и може да съм пропуснала някоя съществена част, че и без това днес ми е трудно и едно изречение да сглобя.

# 80
  • в сърцето на един мъж...
  • Мнения: 10 701
Мише, нека да добавим:
Ако ви се предлага инсеминация с необработен материал, то трябва да знаете, че това е опасно и може да доведе до необратими последици. Не рискувайте вътрематочна инсеминация с необработена сперма - тя се пречиства от умрели сперматозоиди, от отпадъчни частици и се проверява. Освен това за нея също се изисква чиста МБ и тест за хламидии.

# 81
  • Мнения: 939
 newsm10 мдам, права си, пропуснала съм го.... Затова ви карах да четете, щото съм силно разсеяна

# 82
  • в сърцето на един мъж...
  • Мнения: 10 701
Бе то и аз така Embarassed, ама като потърпевша от инсеминация без обработка... това ми се е набило в главата здраво Confused

# 83
  • Мнения: 3 246
момичета страхотни сте  БРАВО!!! за невероятната инициатива, мисля че наистина е нещо, което ще е полезно за всички, ама аз си мисля нещо след толкова обикаляне по клиники може да ви се присъди приз "доктор на годината"  bouquet Hug

# 84
  • Мнения: 939
след толкова обикаляне по клиники може да ви се присъди приз "доктор на годината"  bouquet Hug
след толкова обикаляне най-много да ни накарат още да пообикаляме или да ни връчат наградата на Цветунчо с прибавка - "Миткало на годината".
Geia , ми на мен като не ми се е случило, затова и не съм се сетила... ама затуй е добре повече очи да гледат, че да не пропуснем нещо...

# 85
  • Мнения: 3 246
а не Мишинка  миткало не знам но това което сте решили е стархотно, лошото е че наистина започваме да разбираме повече от колокото трябва от тези неща, като една позната голям тормоз наложила на докторите при раждането именно защото е проблемнозабременяла и освен тези неща после чела и много други та докато траело това тя надувала главите на лекарите щото решили да не и обръщат внимание ей това е лошо, и в седмичната се натъкнах на такива неща ох много се отплеснах а исках само да ви поздравя хич не му е мястото тук за говоря глупости Embarassed, но ако се сетя нещо мога да се включа

# 86
  • Мнения: 48
Страхотни сте! Аз съм от тези коитоне пишат, а четат... а и много често ги е страх
Благодаря че Ви има!
Поздрави,

# 87
  • Мнения: 7 716
И ние в началото само четехме. Laughing Не се страхувай, какво толкова ще ти се случи - най-много да забременееш. Laughing

# 88
  • Мнения: 939
да подсетя само...

# 89
  • Мнения: 7 716
Още малко и се освобождавам и започваме активно.

# 90
  • Мнения: 939
не че нещо, ама аз се изчерпах откъм обяснения и не смея да пиша за друго, щото ще пропусна много работи или ще напиша някоя велика глупост и ще измисля нова медицина (или анатомия Sick)

# 91
  • Мнения: 939
Примерен план за действие

1.   Увод
2.   Кога да потърся помощ?
3.   Как да избера лекар?Най-известните клиники по стерилитет
4.   Как да се подготвя за преглед?
5.   Първи стъпки:

   Какви изследвания да направя преди да планирам бременност?

•ПКК, биохимия,урина, спин, васерман, хепатит, рубеола, токсоплазмоза,
цитомегаловирус, цитонамазка, микробиология, микоплазма, хламидия
   Какво трябва да знам за месечния цикъл ?
   Фолиева киселина

   Как да проследя сама своята овулация

•   Базална температура
•   Цервикална слуз
•   Тестове за овулация

   Спермограма в клиника по стерилитет

   Изследвания при мъжете.

   Фоликулометрия

   Хормони
   Тест за проходимост на тръбите

   Лапароскопия

6.  Стимулация на овулацията. 
 

7.  АРТ :
•   Инсеминация
•   ИКСИ
•   Инвитро

8. Генетични и имунологични изследвания.
Има ли желаещи да развият нечервените неща от плана?

# 92
  • в сърцето на един мъж...
  • Мнения: 10 701
Мише, аз говорих с Лали, мисля да отпочна тия дни цитомегаловируса. Освен да проверя и за токсоплазмозата какво има из нета и това да прибавя.
За фолиевата не помня, ама някой каза че ще пише. И другото - изследвания при мъжете освен да добавя към моите.
На мен АРТ-а ми е тъмна индия Embarassed затова не мога да пиша за него. Thinking

# 93
  • Мнения: 4 700
МиШе, на предната страница раzниЩих най важните хормони. Който има неЩо да добавя.

# 94
  • Мнения: 7 716
Чудесно, Гея. Laughing
Миле, добре е. Grinning

# 95
  • в сърцето на един мъж...
  • Мнения: 10 701
Листериоза
Листериозата е инфекциозно заболяване, което се предизвиква от бацил, наречен листерия. За природен “резервоар” на инфекцията служат гризачи, а така също и някои домашни животни.
Основните начини за заразяване са два:
-   хранителен – т.е. микробите попадат в организма на човека с храната, която е замърсена;
-   вътреутробен – вродена листериоза.
В развитието на инфекцията голяма роля играе състоянието на имунната система на човека. Важно е да се отбележи, че сред различните форми на листериоза специално място се отделя на “листериозата при бременните”. Изследването на голяма група жени – майки с деца с вродена листериоза, показва първо, че у болшинството от тях по време на бременността не е имало типично проявяване на листериозната инфекция и второ, че не всяко носителство на бактерията води до вътреутробна инфекция на плода. При заразяване на плода по време на бременност, по принцип се развива остър хориоамнионит, водещ до мъртво раждане или до прежевременно раждане, инфекционно поражение на много органи и системи на плода. При заразяване на новороденото по време на самото раждане, признаците на вродената листериоза се проявяват 1-2 седмици след раждането. Болестта нерядко протича изключително тежко, листериозата може да се обуслови с бронхопневмония, увеличение на черния дроб, жълтеница и други сериозни заболявания и симптоми.
Затова е изключително важна ранната диагностика на това изключително коварно заболяване. В какви случаи бъдещата майка трябва да бъде нащрек? При често повтарящи се ангини, възпаление на ячниците, шийката на матката, при наличието в миналото на повтарящи се аборти или мъртви раждания. Ако жената е бременна, към изброените показания можем да добавим и патологично течение по време на бременността. 

Лечение на листериозата
При остри форми на листериоза се назначават антибиотици от тетрациклиновата група, в течение на целия период на следродилна треска и още 5-7 дни, пеницилин, еритромицин. Най-ефективно е съчетанието на ампицилин с гентамицин или пеницилин с тобрамицин (гентамицина и тобромицина почти не проникват през  кръвномозъчната бариера, затова при нервни форми на листериоза не се назначават). При тежки форми на листериоза етиотропната терапия се продължава до 1421 дни с нормална температура. При листериоза при бременни не се назначава тетрациклин (опасност от тератогенно влияние), препоръчва се терапия с пеницилин.
Прогнозата е неблагоприятна при деца до 1 година и при възрастни след 60 години, а така също и с лица, с тежки съпътстващи заполявания (рак, СПИН и др.). При бременните листериозата може да доведе до тежки поражения на плода. След листериозни менингоенцефалити може да има стабилни остатъчни явления от страна на централната нервна система.

# 96
  • в сърцето на един мъж...
  • Мнения: 10 701
Може да си отбележите с червено:
 
1.   Листериоза
2.   Цитомегаловирус
3.   Токсоплазмоза
4.   Хламидия
5.   Хепатит
6.   Микоплазма
7.      Уреаплазма

Ще ги пратя на Лали.

Последна редакция: пн, 03 дек 2007, 13:28 от Geia

# 97
  • Мнения: 7 716
Да, благодаря. Grinning

# 98
  • Мнения: 763
Момичета, направо сте страхотни  Hug Аз продължавам да съм все така зарита с работа, но се надявам скоро да смогна, и да се включа по-активно тук  Embarassed
Geia не мога да редактирам постовете си вече, но като се събере повече м-л, ще копирам предния (с планчето) и ще оцветявам с червено на воля  Wink Или пък направо ще сглобим темата, пък да видим какво ще излезне  newsm78
Чувствам се виновна, че отворих дума за темата, пък сега излиза, че се скатавам, но ако някой знае какво е да бързаш за ДДС, ще ми влезне в положение  #Cussing out

# 99
  • в сърцето на един мъж...
  • Мнения: 10 701
Додичка, не се притеснявай, знам какво ти е на главата Wink Има неща, за които аз не мога да се включа активно, а това сега мога да го свърша. Нали е доброволно и всеки помага колкото може Wink

# 100
  • Мнения: 1 143
Какво стана с тази тема да питам? Що търсене му ударих  ooooh!  Приключихте ли?

# 101
  • Мнения: 763
Шоше, не сме я свършили съвсем, но на там вървят нещата  Embarassed Пуснахме друга тема, на втора страница е, и започва така -  Трудния път на стерилитета...... потърси я, че не знам как да пусна линк  Crazy Там е горе-долу завършеният вариант, но има още мъъъъъничко работа, която се надявам скоро да приключим  Peace

# 102
  • Мнения: 1 143
Мерси, Доди, аз нали ви изтървах напоследък, та малко не съм в час  Embarassed

# 103
  • Мнения: 763
Простено ти е Шоши  Hug Ние доста се позабавихме с темата покрай празниците, така че бързо ще наваксаш  Wink

# 104
  • Мнения: 1 143
Сега видях малкия шоколадов подарък - много е сладък - ха дано да ти е на късмет, скоро да го пипнеш (гушнеш) наистина  Laughing 

Може би трябва да пиша в другата тема, ама като сме зпочнали (продължили) тук....  Гледам, че там пише за хормони, гонадотропини има да се допълва, но доколкото си спомням, това вече го има като информация в темата за речника. Или трябва да се описва пак на по-достъпен език ? newsm78 Или се търси още информация?  Май изобщо не съм в час  Embarassed   

# 105
  • в сърцето на един мъж...
  • Мнения: 10 701
 Whistling
малко сме изпаднали, та да повдигна

# 106
  • Мнения: 763
Сега видях малкия шоколадов подарък - много е сладък - ха дано да ти е на късмет, скоро да го пипнеш (гушнеш) наистина  Laughing 

Може би трябва да пиша в другата тема, ама като сме зпочнали (продължили) тук....  Гледам, че там пише за хормони, гонадотропини има да се допълва, но доколкото си спомням, това вече го има като информация в темата за речника. Или трябва да се описва пак на по-достъпен език ? newsm78 Или се търси още информация?  Май изобщо не съм в час  Embarassed   
Аз пък чак сега виждам, поста ти  Embarassed Много ми е хубаво шоколадовото яйчице, нали? Като няма да е Коледен, поне да е Великденски подаръкът  Wink А за допълнението от речника на стерилитета, чакам Лали, да се поосвободи малко, за да допълним линкове към темата, и да помолим модераторите да я заковат. Няма да може всичко да се опише тук, за това ще пуснем линкове към някои въпросчета, че да може да се изчете всичко за един ден, все пак  Laughing Винаги ще има още какво да се допълва към темата, но тук идеята е да очертаем, най-първите и основни стъпки, които трябва да се направят, когато двойката започне борбата със стерилитета.
Гея  Hug  bouquet

# 107
  • Мнения: 7 716
Додичка, тази седмица се посвещавам на тази тема и ще я оправим. Laughing

# 108
# 109
  • Мнения: 939
 newsm78 а какво още има да й се прави на темата?

# 110
  • Мнения: 7 716
Ами да се изчистят тези неща, които си ги пишем сега. Grinning Wink
Заковаването на темата в такъв вид не е добре, защото новите момичета ще се оплетат.
Добре е да е като статия направена, със заглавия и съдържание.
И най-отдолу да се напише, кои са съставителите например.
Мишинката, само предлагам. Laughing

# 111
  • Мнения: 939
И най-отдолу да се напише, кои са съставителите например.
да пише: от препатилите.

Е, нали в другата тема бяха събрани нещата? Нещо съвсем се обърках. Останах с впечатление, че ще се направи нова тема със събрани всичките неща в нея, а че със събирането сте готови....

# 112
  • Мнения: 4 700
Aми да, нали събрахме всичко в друга тема. Ама неЩо не мога да я намеря.  newsm78

# 113
  • Мнения: 7 716
Да, ама и там има коментари, уточнения и т.н.
Според мен е най-добре да е чисто информативна темата. Кратко и ясно.

За препатилите -  Peace

# 114
  • Мнения: 4 700
Да, така. Просто си мисля, че другата беШе по добра. В смисъл, че почти всичко беШе вече систематиzирано и допълнено. Отивам да я търся.  Hug

# 115
  • Мнения: 939
Милееееееее, няколко реда по- надолу е другата - и тя е избутана на първа страница.

# 116
  • Мнения: 4 700
 ooooh! Embarassed

Аz почнах да я търся иz мненията си, ама аz не съм писала май в нея.  Embarassed Embarassed

# 117
  • Мнения: 763
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=249061.40
Ето го систематизирания вариант на темата, тук цели два дена събирах и отсявах мнения и коментари, така че да се получи един по-сбит и ясен вариант. Според мен, това трябва да е готовият формат на темата + съдържание в началото и няколко линка за допълнителна информация ( за тези, които имат време и желание да четата по-задълбочена по определени въпроси) Но това е само според мен, все пак, темата е от всички нас - препатилите, и всякакви предложения, критики и други подобни са добре дошли  Hug Разбира се, раздумките и страничните постове следващи съществото на самата тема, не е задължително да са там, просто ще пуснем нова, като се отсее само това, което е по темата.

# 118
  • в сърцето на един мъж...
  • Мнения: 10 701
Ами трябва да изчистим коментари и тем подобни, да е по-стегната и след това да я заключим, за да няма коментари, а да си остане информативна.
За препатилите  Peace

# 119
  • Мнения: 939
и така ред, след ред, темата се напълни с коментари.... Ясно ми е, че трябва да се чисти. разбирам от първия път, уж, като ми се каже нещо..... Joy

# 120
  • Мнения: 1
Относно спермпграмата и по-скоро резултатите от спермограмата, някой сблъсквал ли се е нарушена морфология на сперматозоидите и можем ли да саберем мнения по тази тема?

# 121
  • Мнения: 4 324
Здравей ritayotova,
За спермограмите има много теми - поразгледай ги, има много полезни неща. Обсъждани са и витамините и добавките за подобряване на спермограмата.

Общи условия

Активация на акаунт