Вкусна чаша "Мaggi"

  • 11 835
  • 24
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • Всички
  • Мнения: 1
Здравейте на всички,
искам да ми дадете мнение за новият продукт на Мaggi "вкусна чаша"!
Аз пих от всичките (доматена супа, пилешка, пилешка с крутони, зеленчукова) и много ми харесаха, но моя колежка спори, че са били само химия и др. Искам да чуя и някое друго мнение.  #Crazy   newsm78  chef

# 1
  • Мнения: 183
Правилно ти е казала. Само химия са!!! Както и бульоните.

# 2
  • Мнения: 581
 Далеч са от представите ми за супа и за полезна храна.Много, много далеч...

# 3
  • София
  • Мнения: 9 864
Вече от няколко години не купувам подобни продукти-сухи супи,бульони и прочие.Пълни са с опасни според мен вещества,примерно натриев глутамат. Peace

# 4
  • София
  • Мнения: 478
само химия е Wink

# 5
  • Мнения: 1 352
Вкусна чаша химия  Stop.

# 6
  • София
  • Мнения: 10 825
Че е химия, химия е.... спор няма...

Но да питам какво против натриевия глутамат имате? Четох, четох.... и нищо отрицателно не намирам за него

E 621 – натриев глутамат
Всички кубчета-бульони и смесите от подправки съдържат Е 621- натриев глутамат.

Слънчевият прах.
Диетолозите го нареждат сред лидерите на подправките.
На цвят натриевият глутамат е бял или леко жълт. Прилича на сол или захар. Няма нито вкус, нито мирис, но притежава особеното свойство да усилва своеобразния вкус на всяко ядене. Бързо се разтваря във вода.
Използва се за обогатяване на естествения вкус и за апетитен аромат на яденето.
Най-често се слага в ястия с месо, птици, морски деликатеси и полуфабрикати.
По-малко се използва при ястия с гъби и в сладкиши.
За вегетарианците и за тези, които са принудени да изхвърлят от менюто си солта, подправката е незаменима.
Яденето придобива вкус на месо, на риба, на пиле. Соевите продукти също получават този аромат.
Вреден ли е за организма?
Според диетолозите няма защо да се страхуваме от натриевия глутамат. Тази хранителна добавка дори съществувала и в нашия организъм.
Е 621 се образува от глутаминова киселина, която на практика е в състава на всички белтъци. Натриевият глутамат се среща в свободен вид в естествените продукти, макар и в малки количества. Следователно, съставката не е чужда на човешката природа.
Без преувеличение може да се каже, че натриевият глутамат не е вреден за организма.
Препоръчителна доза.
На 1 кг продукт или на 1 л течност се добавя 1-1,5 г прах. Това в приблизително четвърт - или една трета чаена лъжичка.
Що се отнася до децата, продуктите за тях не съдържат натриев глутамат, а и никакви други хранителни добавки.
Диетолозите смятат, че малчуганите е по-добре да минат без подправки, а учениците да не превишават дозата от 0,5 грама.

# 7
  • София
  • Мнения: 9 864
Но да питам какво против натриевия глутамат имате? Четох, четох.... и нищо отрицателно не намирам за него
Аз намерих Mr. Green:
http://georgievi.atspace.com/eta.htm#нглут
Или пък това:
Е621 Мононатриев глутамат - Широко използват като усилвател на вкуса. Хората, чувствителни към това съединение сигурно вече са почуствали "стягане на главата", болки в гърдите, главоболие, усещане за горене на лицето
Има и още...има няколко теми именно във форума за глутамата и други вредн храни,но честно казано не ми е рови Wink.Само напиши натриев глутамат в търсачката и гледай какво става Laughing.

# 8
  • UK/София
  • Мнения: 7 681







 И аз съм на мнение, че са само химия!

# 9
  • Мнения: 1 802
Разбира се, че е химия  Peace У нас такива продукти нямат място  Peace

# 10
  • Мнения: 1 512
Вкусна чаша - вкусна колба  Sick. От 4 години не купувам нито бульони, нито фиксове, нито сухи супи и прочие пакетирани "здравословни" храни. Преди време, когато още готвех с бульони, все се чудех защо всичко, което готвя, е с еднакъв вкус и е ужасно солено. Сега тази чуденка отпадна.
 

# 11
  • варна
  • Мнения: 1 830
Мда, за съжаление са само химия Thinking

# 12
# 13
  • Мнения: 2 440
Така и не мога да си обясня защо зеленчуковата супа, която е сравнително просто и лесно за приготвяне ястие, трябва да се замени с течност, приличаща на разтвор на оцветени трици newsm78

# 14
  • Мнения: 506
лесни са за приготвяне и то на места ,където няма кухня и не знам защо ,но много деца ги обожават тези супи/племенника  яде супа само ако му е казано,че е Вълшебен вкус/.
Аз никога не съм купувала такива супи и прочее полуготови неща ,в тях има един особен повтарящ се вкус,който не ми допада и така също не давам възможност на децата си да харесат техния вкус Peace

# 15
  • Шумен
  • Мнения: 1 348
... не знам защо ,но много деца ги обожават тези супи/племенника  яде супа само ако му е казано,че е Вълшебен вкус/....

Сигурно защото децата са най-податливи на реклами.

Цитат от тук
Друг изключително разпостраняващ се продукт на хранително-вкусовата промишленост в последно време е вкусовата добавка "мононатриев глутамат" (МНГ) – наречен сполучливо “вкусът, който убива". Според Правилника на Европейската общност мононатриевият глутамат (MSG) и производните му съединения се обозначават с Е-621-Е623.

Мононатриевият глутамат попада в обсега на проблема храни с пристрастяващ ефект , защото има леко адиктивно действие. Масовото му разпостранение изобщо не е случайно - и при него действа правилото: най-сигурният клиент е зависимият клиент. Този овкусител е един от най-големите стимуланти на апетита. Това, разбира се, го прави изключително удобен за манипулация на потребителя. Търговско - манипулативния закон в случая гласи: Ако владееш вкуса на клиента, владееш клиента! За съжаление този "диктатор" на вкуса оказва негативно въздействие върху всички системи и органи в човешкото тяло, като най-уязвима от него е нервната система.

"Днес със сигурност се знае, че мононатриевият глутамат "убива" невроните в мозъка и причинява невроендокринни разстройства при животни и при хора...Многократно е доказан разрушителният ефект на MSG върху една малка, но много важна контролна област в хипоталамуса, наречена нуклеус аркуатус...Глутаматът, също както и аспартамът, може да допринесе за отключването и развитието на болест на Алцхаймер, болест на Паркинсон, АЛС (амиотрофична латерална склероза), МС (мултиплена склероза), особено при хора, при които има такава тенденция и която би могла да не се изяви иначе."

Този овкусител се свързва с т.нар. "синдром на китайския ресторант", тъй като се използва в големи количества в тези ресторанти. Симптоми, които би могло да се явят при употреба на по-големи количества: парене и сърбеж по лицето и гръдния кош, изпотяване, сърцебиене, слабост, виене на свят, безсъние, главоболие, спазми и болки в корема, промени в зрението и пр. Ърл Миндъл: “В някои хора мононатриевият глутамат може да причини хистаминова реакция и да се появи главоболие и зачервяване.”

“МSG може да задейства и астматичен пристъп. Понякога е трудно да се намери такава връзка, тъй като тя може да не се изяви непосредствено, възможно е да се изяви като забавена реакция, шест до дванадесет часа по-късно. Това са установили австралийски учени, след като тестували тридесет и двама астматици, повечето от които се оказали с MSG-индуцирана астма. След петдневна диета без добавката, на болните били дадени различни дози MSG. Повече от 40% “отговорили” с астматичен пристъп. При седем от тях, един до два часа по-късно, освен астматичен пристъп, се наблюдавали и симптомите на “Синдрома на китайския ресторант”. Астматични симптоми не се наблюдавали до дванадесет часа след приемане на MSG при шестима от участниците в изследването. Тези проучвания потвърждават, че MSG може да провокира астма, че колкото дозата е по-голяма, толкова по-сигурен е пристъпът.”

МНГ е сред хранителните добавки, влияещи отрицателно на имунната система: “Честата употреба на храни, съдържащи изкуствени аромати, оцветители, мононатриев глутамат и други примеси, може да отслаби имунната система.”

"Много специалисти включват МНГ сред най-често срещаните хранителни подбуди на васкуларно главоболие19. Д-р Сейпър казва, че някои хора не преработват добре МНГ, така че това вещество вероятно се натрупва в кръвния поток, което води до химическа свръхреакция и главоболие."

Но особено вреден е мононатриевият глутамат за бебетата и децата. Той може да нанесе непоправими поражения в мозъка им. За съжаление едва към края на 70-те години индустрията премахна МSG от бебешките храни. Но той е скрит в толкова много храни, че майките често, без да искат, го дават на децата си. В повечето случаи той се изписва, само ако е добавен в чиста форма, но ако е в състава на други подправки (а понякога той може да е 60% от тяхното количество!), въобще не се обозначава на етикета. Както пише д-р Р. Блейлок: "Производителите на глутамат и преработени храни винаги се опитват да скрият добавения MSG." Но най-голямата манипулация се извършва чрез Асоциация "Глутамат", сформирана от производителите на овкусителя. През последните две десетилетия асоциацията използва влиянието си, за да бъде премахнато обозначението MSG или мононатриев глутамат от етикетите на много хранителни продукти. И сега, без ние да знаем, той уврежда невроните в мозъците ни.

Всъщност глутаматът е нормално съществуващ и дори най-разпостранен медиатор в мозъка. Именно този факт използват разпостранителите му, за да манипулират неинформирания потребител. Те казват: "Как може вещество, което е толкова важно за мозъка, да го уврежда?" Но в това е и манипулацията. Нормалните концентрации на глутамат в мозъка са минимални. Но когато количеството му се повиши, дейността на невроните се нарушава, а при по-висока доза те загиват."

В кои пазарни продукти се намира овкусителят? MSG има във всичко, което е "хидролизирано" - хидролизирания растителен или зеленчуков протеин, растителния протеинов екстракт, в соевия протеинов концентрат и изобщо в соевите продукти и различни алтернативи на месото има скрит натриев глутамат (на опаковките не е изписан!). Добавки, които често съдържат неотбелязан глутамат, са малцов екстракт, бульони, различни есенции, включително и "натурални", и подправки. В големи количества се среща в почти всички сухи супи, подправката вегета и всичките и производни, в бързите закуски, в солетите и във всички подобни промишлени храни. В последно време натриевият глутамат се разпостранява с такава сила, че можем да го наречем "кока-колата" сред вкусовите добавки. Инвазията му в храната на глобализирания човек е емблематична - тя изразява тенденцията за хранително пристрастяване на потребителя.


Интересуващите се могат да прочетат по-подробно на сайта за влиянието на всички подобни "вкусотии" върху здравето и психиката на децата. И интересно, повечето цитирани в статията продукти са основните рекламирани продукти  Sick, които естествено впоследствие стават най-желани от децата  #Cussing out

# 16
  • У дома
  • Мнения: 96
"Глутаматова" чаша "Maggi"  Stop .

# 17
  • Мнения: 1 103
Да химия е но пък малката ги харесва давам  и ги много рядко  newsm78
Прабвах тези Маги Аморе мио  пълна отврат Sick

# 18
  • София
  • Мнения: 18 679
Чиста химия, ти пък егати въпроса Joy
Аз лично харесвам вкуса и ползвам полуфабрикати - бульони, нишестета и т.н. не прекалявам, но и не се вманиачавам Peace Ако тръгнем да сме стриктни трябва да изхвърлим и всички синтетични ароматизатори, набухватели, тефлоновите си тигани, микровълновите печки и т.н. Е, не мога Confused

# 19
  • Ах, морето
  • Мнения: 374
Тези цитати против мононатриевия глутамат пък ги извадихте от най-достоверните сайтове Thinking .
Аз лично харесвам вкуса и ползвам полуфабрикати - бульони, нишестета и т.н. не прекалявам, но и не се вманиачавам Peace Ако тръгнем да сме стриктни трябва да изхвърлим и всички синтетични ароматизатори, набухватели, тефлоновите си тигани, микровълновите печки и т.н. Е, не мога Confused

И аз така. Иначе конкретно за готовите супи - не ги харесвам, защото не са ми вкусни.  Naughty

# 20
  • Шумен
  • Мнения: 1 348
Тук по-надежден източник ли е?
 Пък за въпросните супи дори да нямаха таз екстра, пак нямаше да я ям. Нищо полезно и вкусно не намирам в разтворимите храни и напитки. Може и да съм крайна, може да се втелясвам, но това си е мой избор.

Последна редакция: чт, 07 фев 2008, 15:05 от anomalia

# 21
  • Countryside
  • Мнения: 11 632
Ами много ясно, че е химия - те хората дори са си го написали  ooooh! Плюс това съм сигурна, че в една такава супа има поне 2-3пъти повече количество сол от необходимата дневна дажба  Naughty

# 22
  • Мнения: 2 774
.... но моя колежка спори, че са били само химия и др. Искам да чуя и някое друго мнение.  #Crazy   newsm78  chef
Напълно съгласна с  колежката  Peace,по голяма химия от този тип продукти май няма  Thinking

# 23
  • Мнения: 89
Пълна  отврат. От доматената ми излязоха кисилини  а пък от  зеленчуковата щях да повърна. Изсипах ги в тоалетната.  Stop

# 24
Супите са прекрасни. Какво като са химия. Нима останалото което ядем е екологично чисто?    

Общи условия

Активация на акаунт