АВГУСТовските мъничета се крият в най-щастливите момичета

  • 10 824
  • 269
  •   1
Отговори
# 225
  • Мнения: 38
Добро утро и от мен!
Клеопатра, мен ме видяха на коремен 2Д ултразвук, но бях вече в 16-та г.с. Доки каза, че момиченцата се виждат по-късно. Дори и за момченцата е малко под въпрос толкова рано, но моето после (в продължение на самия преглед) го видя пак и пак и затова си мисля, че е познала. Въпреки че според мен лично - винаги има място за грешка в това отношение (относно пола).

Относно съхраняването на стволови клетки - мисля, че това един от добрите научни напредъци, които се предлагат, т.е. заслужава си. Но за съжаление наистина е скъпо (за мен) удоволствие. И поради това, цялата инфо, която знам, е какво представлява. А дори и не знам дали тук в Бл-д би могло да се осъществи подобно отделяне, че и запазване докато стигне до София за специалната банка.

# 226
  • Мнения: 1 266
Мисля, че те идват на място от банката и си е тяхна грижа как ще ги съхраняват и транспортират. Може би има допълнителна такса за транспорт, но на фона на общата сума... Абе, който има възможност, да не се колебае. Останалите ще чакаме братче или сестриче Grinning

# 227
  • Мнения: 225
Здравейте,относно избора на болница за раждането_най-много ми харесва Токуда,ходих веднъж на консултация при др.Лазарова,но парите са доста.Затова засега съм се насочила към Шейново,но има още време ще видим
И аз така, бях се насочила твърдо за Токуда, но все повече и повече се замислям и сигурно ще раждам живот и здраве в Шейново.
Как сте иначе днес, аз имам някакво странно придърпване от 2-3 дни вдясно, като яйчник ли е, нещо бебето ли расте и ме подпира вече незнам Thinking, 1 или 2 момичета бях споменали за същите болки, ако си спомнят нека споделят моля какво беше, че да не се притеснявам излишно, дано не е нещо обезпокоително.  То не е и болка ами при ставане примерно ми придърпа леко ниско отдясно newsm78

# 228
  • Мнения: 502
... Моя син, който е на 4 годинки от известно време се оплаква, че го болят зъбките...

Малко късно ти отговарям, но дано да е от полза. Не сте сами и ние сме на тази вълна.  Sad Хубави са тези гелове, но нашият педиатър казва, че повече успокоявали родителите, че нещо са направили отколкото болката.  Laughing . Мажете го щом ви позволява. Моят Мартин не дава да му се сложи нищо в устата. Знам, че има и някакви хомеопатични гранулки, които се продават по аптеките, но за съжаление не мога да ти кажа точно името. Ако детето има много сина и нетърпима болка, можеш да му дадеш панадол, парацетамол или някакво друго подходящо обезболяващо. Дано бързо да премине този период и с по- малко безсънни нощи.  Praynig

# 229
  • Бургас/Пз
  • Мнения: 8 584
Ани, в Токуда (както и в другите АГ-та) има дни на отворените врати. Докато си в София, сигурно ще можеш да обиколиш 1-2 места.


Котката Марта, имаш ли представа от къде мога да разбера кога ще има отворени врати в Токуда

# 230
  • Мнения: 1 266
Списание 9 месеца всеки месец публикува дните на отворените врати за всички АГ болници в София и някои в страната.

# 231
  • Мнения: 235
Разговорът за плащанията, НЗОК и мениджмънта на болниците ми е доста интересен.

Аз лично съм против приватизирането на НЗОК. Мисля, че френският модел в тази област е доста  сполучлив - национална каса, която покрива един определен пакет от услуги и медикаменти.
Държавни болници, които се управляват по начин, който да гарантира влизане в минималната рамка. Частни клиники, които са свободни да определят по-свободно цените си.
Пациентът е свободен да избира дали частно или държавно, в зависимост от това дали е осигурен само в националната каса или си плаща и допълнителна здравна осигуровка.
Тя се избера свободно в частна каса, която се финансира на солидарния принцип. Допълнителното се ползва в случаите, когато има нужда от доплащане на някаква разлика.

Не знам как се управляват болниците тук, но е рядкост да се налага доплащане, в случай че си в държавна болница... Все ми се струва, че в България всички проблеми са породени не толкова от липсата на средства, а най-вече от тяхното лошо управление...  Thinking

# 232
  • Мнения: 92
Привет и от мен в днешния студен и ветровит ден.Нзнам дали при вас е така ,но тук определено е студенко.Даже градините и училищата са затворени днес и утре,поради студа и че паднало сняг на балкана Mr. Green,тез не са вред..като видят малко сняг и студ ,т.е -1 градус да е днес не повече и веднага Mr. Green,се шашкат че било студено и затварят всичко. Shocked
Аз съм си ок,създадох си режим на хранене  и най-вече здравословно,за да може поне до края на бременноста да не кача много килца.Сега 4тте   се видяха много за 2,5 месеца та се поспираме с тестеното.Следобед правя гимнастика по една     книгато съм си купувала преди 7 години,тогава правех с дъщеря си и сега пак по нея,тя е по седмици и е приятна.
Желая ви приятен и усмихнат ден!  bouquet

# 233
  • Мнения: 1 266
Мика, напълно си права - проблемът не е в липсата на пари, а в малоумното им разпределение и във факта, че неизвестни суми непрекъснато изтичат неизвестно откъде и никой не ти обяснява.

Пример - т.нар. "пътеки".
Всички знаем, че има определени специалности, чиито пътеки са оценени много високо. Такива са гастроентерологията, хирургията, дерматологията и др. Има специалности, чиито пътеки в много случаи не покриват минималните разходи по лечението на болния - педиатрия (!), АГ... Защо това е така? Защото, когато се разпределят парите на НЗОК, не се прави задълбочен анализ на реалните нужди на дадена група пациенти, а парите се разпределят според лобито, с което може да се похвали съответната специалност. Ако в комисията седят гастроентеролог и хирург, ясно е накъде ще се насочат парите. Останалите си поделят "каквото остане".

Пример:
В педиатрията няма пътеки за много заболявания в детската възраст, например "гнойна ангина". Лекуваме децата по пътека "ларингит", която покрива малко по-малко от 400 лв. и изисква "минимален болничен престой - 3 дни". Тъй като ларингитът обикновено е вирусно заболяване, тази пътека предвижда кортикостероид (Урбазон) и инхалации, но не предвижда антибиотик. Ако се наложи приложението на венозен антибиотик - например Меронем - цената на флакона в зависимост от необходимата дневна доза е 50 или 100 лв. Сметнете 7 х 50 лв. и ми кажете как да си покрием лечението на това дете с отпуснатите от НЗОК по пътека пари.

Апропо, постановено е, че от парите за пътеките 60% за предназначение за лечението на пациента, а останалите 40% за възнаграждение на труда на здравните работници (ха-ха). Друг парадокс е, че от НЗОК са определени задължителни процедури, които трябва да са извършени, за да бъде отчетен даден пациент по касата. Това означава, че понякога правим напълно излишни неща с пациентите, за да можем да "ги отчетем", а друг път не можем да им осигурим необходимото обслужване, защото "това не е по каса" Sick

Истината е, че ако започнем да работим според изискванията на НЗОК, здравната система в България ще се срине напълно за по-малко от седмица.

Друг пример: Неонатологичните пътеки са със средна цена малко под 2000 лв. Понякога недоносените бебета живеят с месеци в неонатологията, но могат да бъдат "отчетени" само по една пътека. Когато еднократната доза на жизнено необходим медикамент е 1500 лв., какво правим?

Обаче: Много от пътеките на гастроентерологията с минимален болничен престой 3-5 дни се отчитат за над 2000 лв.

От парадокс до парадокса свят може да ти се завие. И в началото на деня от статистиката те посрещат с един наръч бланки за касата, в които има "грешки", не отговарят на изискванията. Аз съм дълбоко убедена, че тези, дето са съчинявали педиатричните пътеки, не са виждали болница отвътре през последните 30 години.

Мика, с теб идваме от различни системи. В Германия има държавни каси, всеки синдикат си има каса, има и много частни каси. Те също имат (отчасти странни и малко нелепи) разбирания за лечението. Там също се вихрят повече чиновници, отколкото лекари, които имат реална представа за това какво представлява една болница отвътре. Обаче там никой не се замисля този антибиотик можем ли да си го позволим, просто го изписва от аптеката и толкоз. Никой не ти казва, ще ти направим скенер, ама по каса - след 3 месеца, а ако си платиш на ръка 300 лв. - веднага. 

Според мен решението на първо време е следното: Назначава се по един статист, който 6 месеца седи в една клиника и отбелязва реалните цифри, които отиват за лечението на пациенти с диагнози а), б) и в). Отбелязва и реалните нужди от дадени медикаменти. След което прави една елементарна сметка и изплюва една средностатистическа "цена" на пътека. Така ще е справедливо. Пациентите, за които харчим по-малко пари от предвидените, ще компенсират за онези, за които харчим повече. И няма да има специалности, в които се "наливат" пари - които отиват в джобовете на лекарите, нито ще има такива, в които компенсираме направения "преразход" от собствения си джоб.

Вярно, че ми звучи като утопия някаква и просто не виждам кой ще си отстъпи от интересите, за да се случи това. Обаче все повече ми се иска да бях министър Mr. Green или поне шеф на НЗОК  Mr. Green

# 234
  • Лондон
  • Мнения: 56
Много интересни разговори са се заформили тук... Аз почти бях загубила надежда че нещо смислено може да излезе, но явно има полза от различното мнение и другите гледни точки... Евала че го има и браво на момичетата които ги изказват... Не всичко различно е заяждане... 

Аз съм изпитала 3 модела на гърба си. Български, английски и американски...  С американския май се чувствах най-сигурна.  Английският модел нещо не го намирам за особено сполучлив... Нямам му вяра.  Въпреки че имам възможност да раждам 'безплатно' тук (в най-добрата болница в Лондон според проучванията) предпочитам да се върна в България и да родя там. Също смятам да отида в частна болница и да си платя обслужването на реална цена, защото не съм сигурна, че в държавната болница ще се погрижат достатъчно добре за мен, а и не искам да се занимавам с 'пликчета' и 'връзки'. Колкото трябва и за каквото трябва - ще си платя! Просто ще се чувствам по-сигурна в България при семейството ми, отколкото тук сама... А и после няма да вися сама вкъщи - ще имам подкрепа и компания (тук всички работят). Все още не съм решила околнчателно, но предпочитанията ми засега клонят натам.

И аз имам 'придърпвания'- обикновено когато стана рязко... Гледам да съм по-плавна...
Как се усеща точно бебето? Като ритане отвътре ли е? Не знам какво ще е... Видях това нещо днес във вестника и мисля да си го купя... http://www.babykick.com/Product.html
Можеш да измерваш колко е активно бебето, за колко време извършва 10 движения, а също и контракциите... Дали е поредната безмислена глупост? Какво мислите?

Напоследък ми кървят венците... Някакви бабешки лекове за това?

# 235
  • Мнения: 235
Марта, наистина положението е парадоксално...  Crazy
И е истина, разбира се, че тук системата е различна.
Не казвам, че и тук няма неуредици и злоупотреби... (Между другото и във Франция има няколко частни каси към някои наистина големи фирми. Но практиката наистина не е разпространена... )

И тук здравната каса е с огромен дефицит, който държавата се мъчи да запълни...
Но тук проблемът е по-скоро обратен и идва най-вече от злоупотребите на пациентите... (друга дълга тема: за манталитета на франсетата и комунизмът, в който си живеят  Mr. Green)

Но на мен ми е интересно друго - кой определя цените на лекарствата в Бг? Тук, например, един и същ антибиотик може да си го купиш в два варианта - скъп "оригинален" на фирмата, притежаваща патента и друг - евтин, произведен от друга фирма по лиценз.
Молекулите са еднакви, докато разликата в цената е в пъти. И касата покрива напълно евтините варианти, докато плаща само част от скъпите...
Тези "евтини" еквиваленти има ли ги в България?

А що се отнася за предложението за "статистите" - идеята ми хареса.   Laughing
И най-добре той да е или шефа на НЗОК, или министърът на здравеопазването  Mr. Green

eya, за венците бабешки лек не знам, но PARODONTAX от аптеката (без рецепта) ми решава проблема идеално.

Последна редакция: пн, 18 фев 2008, 14:55 от Mika

# 236
  • Мнения: 104
Здравейте!Благодаря ви момичета за успокоителните думи. Ще се справя, но понякога ме обхваща отчаянието.Валени, алергията на Руми е такава, че не маже да приема лимони и куп още други храни, които избягваме да консумираме в къщи и се ограничаваме от гости, ресторанти итн.Между другото, понеже мен лично ме интересува ще ви давам информация как можем да предпазим децата си от алергия към краве мляко, започва се още от последното тримесечие на бременността и касае най вече тези, които имат в семейството си човек с алергия, независимо към какво. При мен никой няма алергия, но аз пък прекалявах с айряните в лятната жега  #Crazy.

# 237
  • Мнения: 38
Много ми харесаха изказванията за това, че в България всички проблеми са породени не толкова от липсата на средства, а най-вече от тяхното лошо управление... . Това е изначалният проблем на управляващите (не само политици, а изобщо) в БГ - или са просто добри политици без да имат хабер от сферата на работа, или ако са професионалисти, то не са добри политици и не знаят как да си прокарват идеите.
Котката Марта, ако се навиеш да министър или шеф на НЗОК - непременно се обади, да те подкрепим Wink  Laughing  Peace ! Това със сигурност не е с насмешен тон, а напротив - харесва ми начина, по който отстояваш мнението и позицията си!
Eya, усещането е различно, но каквото и да е, обикновено се разпознава - при мен първата бременност беше като леко пърхане на пеперуда, сега беше като почукване отвътре, а си спомням Цветелинка беше го определила като рибка във воден балон (или нещо подобно, извинявам се ако не цитирам точно). Аз лично имам проблеми с червата и си ги усещах още отдавна, затова си мислех, че ще пропусна да разбера кое е бебо в началото, но не... Различно е, и най-вече сърцето не подскача така от вълнение, когато са червата или нещо друго.
Меви, сигурна ли си, че е от прекалено много айран?!? Аз в момента май прекалявам, но ми харесва и не знам какво друго да пия дето да не е газирано? Моля те пиши повече!

Последна редакция: пн, 18 фев 2008, 15:09 от valeni

# 238
  • Мнения: 235
Meви, това за алергията към краве мляко (предполагам по-точно към протеините с такъв произход) също ме заинтригува.  Thinking

Тук по книжките, които чета пише, че трябва да се избягват фъстъците и ядките, особено при алергия към тях на един от родителите.
Но досега не бях срещала подобна информация за млякото...
Още повече, че навсякъде чета за това, как трябва да се взимат по 4 порции мляко и млечни продукти на ден по време на бременността....

Ти по колко айряна пиеше на ден?

# 239
  • Мнения: 1 266
eya, кажи повече за американската система?
Аз пък съм чувала, че там вноските са астрономични и ако нямаш осигуровка, просто си загубен. Много хора са недоволни.

Мика, навсякъде по света ги има тези лекарства - с патента и "генеричните". Мисля, че имаше някаква врътка, НЗОК плаща на пенсионери, инвалиди и може би на социално слабите? Обаче тук не съм добре осведомена.

Общи условия

Активация на акаунт