Как педиатрите пречат на кърменето!

  • 3 019
  • 66
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 190
Искам да се оплача от посещението при педиатърката ни. Извинявам се, ако не му е мястото в този форум и моля, ако модераторите преценят да изтрият или преместят темата.

Как педиатрите пречат на кърменето? С некомпетентност.
Днес бяхме на консултация. Оказа се, че малкия е наддал 550г за 3 седмици, при което педиатърката без да се замисли каза "Малко е. Ще трябва да дохранвате." Аз питам защо е малко, колко трябва да наддава. 120 min-200г средно за седмица. Е питам аз 3х120=360г, 3х200=600г, какво му е малкото, слон ли да става. Като и направих сметката ми вика "А да май ще влезите в таблиците". Е как няма да влезем 54см-4550г, даже сме малко отгоре.  
После пък: "Станахте на 3 месеца, трябва да почвате плодови пюренца, после зеленчукови.... ", с тон който казва, че трябва да съм щастлива, че ще яде пюрета и ще заместваме кърменията. Опитвам да протестирам, а тя ми казва, че една майка от малцинствата също си мислела, че то до 1г е само на кърма, ама не било така.  Обеснявам аз, че съм чела че според най-новите изследвания до 6 месеца  се дава само кърма. И тя имала такава информация, ама това било за Америка, в България по друга схема било. На моя въпрос защо трябва да избера българската схема, с какво е по-добра ми отговори "Ами така е тук." Аз все пак се смятам за интелигентен човек, как да вярвам на такъв "аргумент".  И друго "Те и вида не препоръчват да се пие". Ами да мисля си аз, а ти ме караше да го будя 30 мин след хранене да му давам вода, която не обича. Добре, че тогава се усъмних в това и проверих, дали трябва да се дава вода на бебете, ако не я искат и така разбрах и за късното захранване. Иначе и аз щях да го мъча със сокчета.
Иначе е учтива, мила, само дето е консервативна в бързо развиваща се наука като медицината.
Този път поне го преслуша по внимателно.
Много дълго стана, но поне не ми е толкова гадно.

# 1
  • Мнения: 1 771
При нас първия 1 месец качихме 1,950кг и на консултация лекарката каза захранване сокчете. Казах добре и до там. В къщи никакви сокчета, никакви води. Само чай за коликите, ако иска му давам.

# 2
  • Мнения: 8 585
Цитат на: Maria_Dr
Искам да се оплача от посещението при педиатърката ни. Извинявам се, ако не му е мястото в този форум и моля, ако модераторите преценят да изтрият или преместят темата.

Как педиатрите пречат на кърменето? С некомпетентност.

Обявете бойкот на каквото и да е било захранване до 5.5-6 месечна възраст. Ако желаете спокойно можете да кърмите до която възраст на детето желаете, стига да добавите едно-две хранения с твърда храна след навършване 5.5-6 месечна възраст и да следите за постепенното обогатяване и разнообразяване на храната, давана в тези хранения ( нищо по-просто от това). Съобразявайте кърменето с разумните критерий за месечно наддаване на тегло на бебчо, и се пазете от крайности и борби за всяко грамче в повече или в по-малко.
Не давайте вода,чайове, отвари (овесени Imp ), кисели, попари ( на 5 месечна възраст) и други подобни алхимии, наследени в БГ педиатрия от изсъхнали руски мозъци в средата на 50-те години.
Препоръките на ААП са мъдри и разумни-не виждам с какво кърменето би пречило по какъвто и да е било начин или не би осигурявало необходимото до 6 месечна възраст. Точно обратното. Но както за всички неща и тук е нужен балансиран подход и умеренност, както и избягване на крайностите. Добавяйки твърди хранения след 6 месец обогатяваме кърменето, а не го конкурираме.

# 3
  • Стара Загора
  • Мнения: 3 919
Цитат на: Birdie
Добавяйки твърди хранения след 6 месец обогатяваме кърменето, а не го конкурираме.

Ей това много ми хареса!!!

Maria_Dr, почти всички са такива, не е само твоята, за съжаление.
Гадно, но факт...и да ги плюем и да ги говорим - файда никаква Imp
Докато не се вземат по-глобални мерки и не им се променят системите на обучение и квалификация, няма да се оправят нещата Imp

# 4
  • Мнения: 3 161
То и друг път сме го дискутирали това, ама е добре да се напомня!  Wink Много от нашите педиатри още са години назад от световната практика. Добре, че си си научила урока и си си направила сметките!  Simple Smile Успешно продължително кърмене!

# 5
  • София
  • Мнения: 1 121
На мен при последната консултация (която си беше втора де Wink ) ми изчетоха конско защо трябва да давам вода. Ползите бяха изброени така: водата извежда токсините от организма (въпрос първи - какви токсини при бебе?!, въпрос втори - и да ги има, кърмата не ги ли извежда?); трябва да е със захар задължително, защото тя укрепва нервната система!
Ми нямам медицинско образование, обаче ми става смешно при такива разсъждения... Ако някой е съгласен с лекарката, нека ми обяснси, моля, каква е логиката!

# 6
  • Мнения: 249
И ние бяхме така!
на консултацията на 20-ия ден  Arrow "Започвай да да ваш сокчета!"...ама как така сокчета, толкова е малка? На първото дете дадох сокче след 3-ия месец ( въпреки, че сега разбирам че и това не е било правилно, но все пак по-добре е отколкото след 20-ия ден Confused )...и разбира се нищо не й дадох...
...И така на всяка консултация досега Arrow  "Ама защо нищо не й давате? Бебетата на нейната възраст вече ядат пюрета, каши , всичко? А вие ..."  Arrow  и така с укорителен тон...
...Но на мен не ми пука blahblah  blahblah  blahblah

# 7
  • Мнения: 8 585
Цитат на: Ani111
На мен при последната консултация (която си беше втора де Wink ) ми изчетоха конско защо трябва да давам вода. Ползите бяха изброени така: водата извежда токсините от организма (въпрос първи - какви токсини при бебе?!, въпрос втори - и да ги има, кърмата не ги ли извежда?); трябва да е със захар задължително, защото тя укрепва нервната система!
Ми нямам медицинско образование, обаче ми става смешно при такива разсъждения... Ако някой е съгласен с лекарката, нека ми обяснси, моля, каква е логиката!

Не е необходимо да давате никакви течности, освен кърмата (или адаптираното мляко). Те съдържат вода, която ако детето приема нужните количества, му е напълно достатъчна.
За никакви "тоскини" не може и да става въпрос.
Захар, под каквато и да е била форма, не е прието да се дава до навършване възрастта за захранване (когато просто е допустима в храните които ще давате). Освен, че предразполага към наднормено тегло (повече ненужни калорий), тя увеличава и апетита след поемането и, и така детето консумира повече мляко от необходимото му.
Обявете бойкот на каквито и да са били "захранвания" до 5.5-6 месечна възраст. Просто кърмете ( или адаптирано мляко според случая) и се радвайте на детето си. Всяко нещо-с времето си-подходящото време.

# 8
  • Мнения: 6 243
Малко встрани от темата: Голямото ми дете е на 10 години - гледан е по тази препоръчвана схема. Малката - на 1, но "алтернативната". Е, ами няма място за сравнение. Като тръгнем някъде, за нея нося дрехите, памперсите и едно кремче за дупе. Плюс (отскоро) няколко готови бурканчета. Няма шишета, няма съдове с преварена вода, ама как да си осигуря чисти съдове, ама как да направя пюрето, ами сока #Puppy dog Били сме на зимна и лятна почивка с нея - никакви проблеми. А като си спомня как ми се вземаше акъла докато измиех всички съдове на баткото, който накрая изплюваше половината храна, адругата половина излизаше изотзад цяла Mr. Green Като се въвеждат "другите" неща на една по-голяма (за местните критерии) възраст, детето е готово за тях и не се съпротивлява. И всичво върви мирно и кротко - добре и за бебо, и за майка му.

А педиатърката - ами и моята ме сравни с циганка. Ама сега чувам от познати, които са в нейната практика, че ме давала за пример.

# 9
  • Мнения: 8 585
Цитат на: sladka hapka

А педиатърката - ами и моята ме сравни с циганка.


Това е недопустимо. По принцип убеждаваме в това, което вярваме. Ако не се възприеме- предлагаме алтернативен вариант. Е, ако ми кажат например "не ваксинираме детето си" аз не мога да работя с тях повече, но това е краен вариант...

# 10
Ами аз пък реших да я пробвам моята педиатърка!!!

На първото посещение вкъщи се започна познатата песен - захар във водичката, аз я прекъснах и я питам за какво е тая захар въобще и тя ми каза - вие сте първата, която ме пита!!!

И после продължи - ами то в другите страни не се процедира така, или ако давате - да е до първия месец, в другите страни даже вода не се дава.

После на следващата консултация - сокче моркови и ябълка, и аз се правя на глуха. На следващата визита ме пита за сокчетата - и й казах директно, че смятам да поизчакам със сокчетата и даже й казах, че вода не пие ИЗОБЩО, камо ли със захар. А тя ми отвърна с просто едно - Ами добре!!!

И всъщност се замислих - ами щом съм единствената, която пита за захарта във водата, какво ще стане, ако лекарката смени схемата - нали ще я нападнат бабите да се сменя лекарката, че дава такива съвети, пък те едно време как ни гледали!

Затова може би има доста педиатри, които са "в час", но някак си ще се чувстват като неадекватно, ако започнат такава революция.
Затова моят съвет е - бъдете напълно откровени с педиатъра на детето си, може би стои скрит един добър, но все още боязлив лекар!!!

Нека ние да променим старата схема, но това не може да стане с мълчание и примирение! Пък ако не - нямали сте достатъчно късмет и ще си слушате упреци и обиди  Laughing !

П.С. Моите роднини са в потрес как измъчвам детето си и нямам ли сърце #Shocked  #Shocked  #Shocked!

# 11
  • Мнения: 1 194
Аз си мисля, че педиатрите вместо да се смеят на циганките, трябва да се поучат от тях(е имам предвид за кърменето, не за други работи)

# 12
  • Мнения: 3 161
Аз специално за кърменето не се обиждам на "циганка". Веднъж ми се наложи да кърмя вървейки към колата (че детето не траеше вече и пищеше, а бързахме да се прибираме) и мъжа ми каза, че съм съвсемкато циганките - е много кеф ми стана. Няма лошо. В това отношение поне са по-близо до природата (и до истината). Ама нищо чудно, ако скоро и те като африканките "нахитреят" и решат, че с биберон е по-модерно и правилно да се храни детето.

# 13
  • Мнения: 3 161
Цитат на: Anonymous
И всъщност се замислих - ами щом съм единствената, която пита за захарта във водата, какво ще стане, ако лекарката смени схемата - нали ще я нападнат бабите да се сменя лекарката, че дава такива съвети, пък те едно време как ни гледали!

Затова може би има доста педиатри, които са "в час", но някак си ще се чувстват като неадекватно, ако започнат такава революция.
Затова моят съвет е - бъдете напълно откровени с педиатъра на детето си, може би стои скрит един добър, но все още боязлив лекар!!!

Нека ние да променим старата схема, но това не може да стане с мълчание и примирение! Пък ако не - нямали сте достатъчно късмет и ще си слушате упреци и обиди  Laughing !

Много съм съгласна с това - то и при лекарите, както и при кърменето, "търсенето определя предлагането". И до голяма степен майките като цяло определят какво обслужване ще получат. з например в курса за бременни питах ще сложат ли детето върху мен след раждането. И водещата курса обясни как в началото много ентусиазирано слагала бебетата върху майките, ама много от тях я гледали с недоумение, и тя престанала, освен ако някой изрично не си поиска.

Та споделям - то и друг път сме го казвали - в много страни по света промените са тръгнали именно от майки, които обединяват усилията си и оказват натиск за промяна върху институциите.

# 14
  • София
  • Мнения: 190
Това което всъщност ме подразни най-много е не толкова че ми предлага някаква схема, а че не може да я обоснове, а аз трябва да я приема безрезервно. То е ясно, че не трябва да се изпада в крайности. Мисля, че имайки информация всяка майка може сама да прецени как да постъпи с детето си, особено по отношение на захранването, ако е здраво. То всяко дете е ралично и различно се развива, не може да се налагат строги схеми, те трябва да са само препоръчителни.

# 15
  • Мнения: 3 161
Цитат на: Maria_Dr
Това което всъщност ме подразни най-много е не толкова че ми предлага някаква схема, а че не може да я обоснове, а аз трябва да я приема безрезервно.

Ами в такъв случай замисли се доколко можеш да й се довериш на преценката за други проблеми, които биха могли да възникнат. Явно повтаря като папагал, каквото са й казали, без да мисли. И дали не е време да я смениш? То юни наближава.  Wink

# 16
  • Мнения: 1 512
А, добър ден!
Това е масово явление... за жалост... Confused

# 17
  • Мнения: 3 591
Цитат на: emem
Ама нищо чудно, ако скоро и те като африканките "нахитреят" и решат, че с биберон е по-модерно и правилно да се храни детето.


AAAAAaaaa, aз пък претендирам, че тука се КЪРМИ! и въобще не е срамно, и се кърми навсякъде.... ще видиш мами в кафенетата дори - пият какао и бебо примлясква на гърдата. Тука НИКОЙ НИКАДЕ няма да те изгледа странно, че кърмиш .... а кърменето не се пропагандира- тук то е естественото нещо.

Всъщност напоследък има брошурки против кърменето дори.... понеже тук много от черните имат спин и се опитват да ги образоват, че трябва да не кърмят ако са болни....

# 18
  • Мнения: 3 161
Цитат на: [desi]
Цитат на: emem
Ама нищо чудно, ако скоро и те като африканките "нахитреят" и решат, че с биберон е по-модерно и правилно да се храни детето.


AAAAAaaaa, aз пък претендирам, че тука се КЪРМИ! и въобще не е срамно, и се кърми навсякъде.... ще видиш мами в кафенетата дори - пият какао и бебо примлясква на гърдата. Тука НИКОЙ НИКАДЕ няма да те изгледа странно, че кърмиш .... а кърменето не се пропагандира- тук то е естественото нещо.

Еми радвам се, че е така!
Виж не знаех, че и в Африка четат този форум и много се радвам!  Grinning Знае се, че африканките кърмят много (ела да видиш само в Галерията за чуждестранно изкуство секцията с Африканско изкуство - дъщеря ми се побърка да гледа кърмещи дървени статуи и само вика, "цици, цици" Laughing ). Но има сведения, че напоследък агресивната рекламна кампания на фирми за изкуствено хранене е успяла да убеди много африканки, че биберонът е "модерният" начин, по който кърми западната жена. И резултатите често са трагични. За това ставаше дума.  Wink

# 19
  • Мнения: 3 591
ох, аз незнам кое е агресивна реклама... тука няма да видиш реклами на сухи мелека примерно... има ама за деца над 3 примерно. А дори на кутиите на Нестле за деца над 1 години, пише, че това не е заместител на майчиното мляко!  т.е. да се продължава да се кърми.

# 20
  • Мнения: 3 161
Цитат на: [desi]
ох, аз незнам кое е агресивна реклама... тука няма да видиш реклами на сухи млека примерно... има ама за деца над 3 примерно. А дори на кутиите на Нестле за деца над 1 години, пише, че това не е заместител на майчиното мляко!  т.е. да се продължава да се кърми.

Много хубаво значи. В Южна Африка има голяма подкрепа за кърменето и можем само да се поучим. Но Африка е голям континент. Дали навсякъде е така? Нито ти, нито аз можем да сме сигурни. Аз казах нещо, което съм чувала от няколко различни източника. Но все пак зависи за коя част от Африка става дума. Засъжаление аз не помня със сигурност, но така или иначе темата беше друга!
А впрочем какво съветват педиатрите в ЮАР за кърменето и захранването? Би ни било интересно да научим. Сподели своите наблюдения, моля!

# 21
  • Мнения: 1 883
Моето педи е много яко newsm10 Тя е в крак с новите тенденции ,така че аз нямам проблем.Около мене всички мами спряхя да кърмят и педито каза да бягам надалече от тях.
Преди 5 дни бяхме на заведение ,нямаше помещение където да се накърмим и "хапнахме" на масата(нали все пак сме на кръчма и бебо е човек) Wink

# 22
  • Мнения: 6 155
Като сте отворили тема и аз да ви се оплача, че ми писна... Imp
 1. Джипито от първия месец ми разясни как да замествам храненията, така че до 1г. да отбия детето. На въпроса ми "Защо" - "Ами тогава кърмата вече не е хранителна и няма нищо полезно в нея"
 2. Детето го беше хванал гадния вирус и с тежко разтройство /тревистозелена вода Shocked / + повръщане. Не искаше да яде или пие нищо освен кърма /повече от 10 дни/. А лекарката ми казва "Спираш кърменето и минавате на лечебна Хумана само" Shocked
 3. Заради вируса по т.2 разви двустранна пневмония и отидохме в болница. Там зор, защото приемали само майки-кърмачки до 6м. И аз им обяснявам, че кърмя, а те "детето нали е на 1г." и аз"да и..." - "Ами то се кърми до 6мес., вие сега защо го кърмите? То няма нищо полезно в кърмата, не е хранителна и не му стига". И това в 3-та градска, кърмаческо отделение  #Crazy  Да ми го беше казал само един л-р както и да е, но те се изредиха 5-6 за да видят кво е това чудо дето се кърми на година /пък и не е цигане Mr. Green /.
4. Днес на консултация - "Ами малко е наддал. Какво яде" - "Кърма сутрин и вечер и ...." Лекарката - "Ами трябва да махнеш кърменето и да даваш адаптирано"

# 23
  • Мнения: 1 771
Цитат на: Biby
Като сте отворили тема и аз да ви се оплача, че ми писна... Imp
 1. Джипито от първия месец ми разясни как да замествам храненията, така че до 1г. да отбия детето. На въпроса ми "Защо" - "Ами тогава кърмата вече не е хранителна и няма нищо полезно в нея"
 2. Детето го беше хванал гадния вирус и с тежко разтройство /тревистозелена вода Shocked / + повръщане. Не искаше да яде или пие нищо освен кърма /повече от 10 дни/. А лекарката ми казва "Спираш кърменето и минавате на лечебна Хумана само" Shocked
 3. Заради вируса по т.2 разви двустранна пневмония и отидохме в болница. Там зор, защото приемали само майки-кърмачки до 6м. И аз им обяснявам, че кърмя, а те "детето нали е на 1г." и аз"да и..." - "Ами то се кърми до 6мес., вие сега защо го кърмите? То няма нищо полезно в кърмата, не е хранителна и не му стига". И това в 3-та градска, кърмаческо отделение  #Crazy  Да ми го беше казал само един л-р както и да е, но те се изредиха 5-6 за да видят кво е това чудо дето се кърми на година /пък и не е цигане Mr. Green /.
4. Днес на консултация - "Ами малко е наддал. Какво яде" - "Кърма сутрин и вечер и ...." Лекарката - "Ами трябва да махнеш кърменето и да даваш адаптирано"



Е това вече е върха!!! Просто нямам думи.

# 24
  • Мнения: 3 161
Цитат на: Biby
...

Просто не'ам думи.

# 25
  • Мнения: 2 784
А мойто педи вече само предлага,разбра,че чета и се интересувам.Иначе и тя си пееше песента:подсладена вода,сокчета...Като се обрина Калина,сама ми каза да спра всичко,че ще захранваме след 6 месец,че даже се нае да обяснява на бабите,че детето мяма да умре от глад Mr. GreenСега на предната консултация,малката тъкм беше навършила 5 месеца,плахо ми предложи да започна с плодовите пюрета.Казах,че ще захранвам след 6 месец и то или с картофено пюре,или с оризова каша.А тя:"Добре,ти си решаваш"Оказа се,че била кърмила децата си и след годинката и захранвала късно.Ей това не мога да го разбера-значи,за твоите деца най-доброто по световните стандарти,а чуждите по бг.схемата.А иначе е голям защитник на кърменето,ако не беше тя,както като направих мастита ми бяха казали да изцеждам,а да храня с адаптирано...Ама както и да е,благодарна съм,че го има този форум да ми отвори очите за някои неща...Но промяната трябва да дойде от лекарите,все пак в България не всички имат редовен достъп до интернет

# 26
  • Мнения: 1 512
Цитат на: Tsvety
...Но промяната трябва да дойде от лекарите,все пак в България не всички имат редовен достъп до интернет


Права си, Цвети.
В тази област (и не само) човек непрекъснато трябва да чете и да се развива, за да бъде  компетентен и търсен специалист- нали им поверяваме здравето на децата си.
Защото ако аз нямах достъп до интернет, нямаше да знам за форумите, и най- вече за Кърмене и захранване. Именно тук прочетох и научих много неща, благодарение на което кърмя успешно дъщеря си вече 15 месеца.

# 27
  • Мнения: 8 585
Цитат на: ale_x_andra
Цитат на: Tsvety
...Но промяната трябва да дойде от лекарите,все пак в България не всички имат редовен достъп до интернет


Права си, Цвети.
В тази област (и не само) човек непрекъснато трябва да чете и да се развива, за да бъде  компетентен и търсен специалист- нали им поверяваме здравето на децата си.
Защото ако аз нямах достъп до интернет, нямаше да знам за форумите, и най- вече за Кърмене и захранване. Именно тук прочетох и научих много неща, благодарение на което кърмя успешно дъщеря си вече 15 месеца.

Не е толкова просто. Медицината на всеки практикуващ е отражението на личността му като в огледало-какъвто е в живота, такъв е и в професията. Необходима е вътрешна свобода, възпитание, и много добро материално заплащане. Човек, който живее по таваните цял живот, не може да работи добра медицина.
От друга страна Вашата "жажда" за "специалист" убива добрата обща медицинска практика. Няма друга страна в Европа, където да цъфтят толкова "тесните специалисти" и да се прехвърля знанието на добра обща педиатрия към "алерголози" (живи трагедий-вж. форум "Алергий"), "невролози", "гастроентеролози" и др.
Как може да работи един добър общ педиатър, щом като за най-дребният детайл се търсят "специалисти" и "направления"? Просто, така никой няма стимул да се усъвършенства. Освен това, се създават порочни практики, където се използват родителите ( и изнудват материално), и се създават психологични зависимости от ред "специалисти", а всъщност само един добър педиатър е напълно достатъчен в болшинството от случаите-Вашият педиатър.
Да консултираш детето по показания, и при нужда, при офталмолог или кардиолог например, е друго нещо и не бива да се бърка с това, за което пиша. Въпросът е къде стои летвата при "направление"-то...
Ще кажете-"консултира, защото не може да даде мнение"-да, може би е така. Изберете този, който дава мнение. "Не е просто"-ще кажете," записваме се". Да прави сте, въпросът е и материален. Но и мъките Ви са безкрайни. Затова изборът е Ваш...

# 28
  • Мнения: 271
Здравейте!

Миналата година, когато родих първата си дъщеря,нямах достъп до нета и карахме по утвърдената схема - сокчета от 2 месец, захранване в края на 4-ти и т.н., посдладената водичка я отказахме втория месец - пробвах без захар и детето я прие добре. Кърмих до 5 и половина месеца, след това кърмата ми намаля и спря, тъй като по препоръка на GP-то започнах да давам попарки и т.н. и останахме на кърмене само сутрин и вечер.
Сега с малката имам нет у дома и чета, че има нови схеми и разбирания за кърмене и захранване. Бихте ли ми казали какви точно са схемите за захранване, откога започва даването на сокчета и вода? Ако има някакви линкове към подобни теми или литература, моля ви напишете ги!

# 29
  • Мнения: 3 591
Цитат на: emem

А впрочем какво съветват педиатрите в ЮАР за кърменето и захранването?


Ами кърми се изцяло до 6 месеца - никаква вода, биберони залъгалки, шишета и прочие. Бебето спи на гърдите на майката(което означава, че бебето не спи в свое краватче)
телсния контакт на голо е от основено значение,съветват да се говори на бебето, да се къпем заедно във ваната и т.н.)
та 6 месеца кърмене кърмене кърмене Simple Smile И на ръчички Simple Smile
6-9 месец се запознава бебето с храната- дкато мама хапва на масата му се дава да опита това онова - ама по зрънце! храната е основно кърма, захранването е по скоро допълнително опитване на това онова.
около 9 месец бебето почва да яде по големи количества от каквото харесва (почва да посяга в чиниите) Не му пасираме  - то смуче каквото неможе да яде. Естествено не слагаме на масата пържени кюфтета и пияни вишни  Laughing та след 9тия месец, бебето вече може да има обяд и да суче след като се нахрани...и така до годинката да се въведе закуска(грис, овесени ядки ), около 10 часа плодов нектар, пасиран плод или зеленчук, обяд от зеленчуци/месо, следобед пак някаква лека закуска, и вечеря - на годинката това е нишесте - картофи или някакви макарони, спагетки... със зеленчук или плод.
та това е:) бебето суче докато се откаже или майката се откаже. В детските ясли до 3 години ходят с памперси и шишета. приучааването на гърне е когато детето е готово(пожелае), отказването от шишето е "стимулирано" след 3 и половина 4 годинки. дотогава се приема за нормално.

# 30
  • Мнения: 830
Цитат на: mariakara
Аз си мисля, че педиатрите вместо да се смеят на циганките, трябва да се поучат от тях(е имам предвид за кърменето, не за други работи)


Точно така , mariakara , и аз това чух от частната ми педиатърка когато започвах да кърмя първото си дете " Най-добре си правят циганките - Не гледат часовник , мрънне ли бебето - кърмят , нощем - кърмят ."  Благодарение на нея , и друг път съм го казвала , Др Миланова , кърмех успешно и имах така нужната подкрепа за една "новоизлюпена " майка !

# 31
  • Мнения: 3 161
Цитат на: Zmily
Бихте ли ми казали какви точно са схемите за захранване, откога започва даването на сокчета и вода? Ако има някакви линкове към подобни теми или литература, моля ви напишете ги!

Четене да искаш! Wink Ето ти линк към библиотеката на форума, избери си сама какво те интересува. Макар че не е далече от това, което Деси е написала за кърменето в ЮАР. Ей, как ще ги стигнем африканците? И те са далеч по-напред от нас в някои отношения!  Laughing
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=1844

# 32
  • София
  • Мнения: 172
И аз подкрепям идеята в един момент съвсем откровено и твърдо да споделим с педиатрите си какви са идеите и намеренията ни за захранване. Ако си бях слушала педиатърката може би щяхме да се къмим най-много до втория месец. Е не я послушах един път, за друго се направих на разсеяна, за трето-"...да добре", но си правя каквото аз преценя, но когато детето ми беше със запек трябваше да уточня какво точно хапваме. Мнението на педиатърката беше "гладен запек", но аз не го приех, защото за дете, което не поема други течности освен кърма Мони добре си опишкваше памперсите. Е от тогава педиатърката само ме информира какво се прави през този месец по Бг-схемата та "да си знам за по-късно", радва се на маломерничкото ми според Бг-статистиките дете/ 6 м.- 6600г, 66 см, а роден - 3650 г/, мисля че дори и не гласно ме подкрепя, макар и да си държи на традиционния начин

# 33
  • Мнения: 228
Като чета написаното се чудя , защо въобще ходите при лекарката, просто си купете едно кантарче и цял ден в интернед и готово.Някой замислял ли се е че начина на живод в Америка е доста различен от нашия,пример генно инжинерство при отглеждане на плодове и зеленчуци ,обогатяване с хормони на всички храни,питейната вода рядко става за пиене и е нормално да предпочитат изцяло кърмене.В България все още може да се намерят екологично чисти продукти(в двора на баба),тоест без намесата на човешка ръка.

# 34
  • Мнения: 2 784
Като чета написаното се чудя , защо въобще ходите при лекарката, просто си купете едно кантарче и цял ден в интернед и готово.Някой замислял ли се е че начина на живод в Америка е доста различен от нашия,пример генно инжинерство при отглеждане на плодове и зеленчуци ,обогатяване с хормони на всички храни,питейната вода рядко става за пиене и е нормално да предпочитат изцяло кърмене.В България все още може да се намерят екологично чисти продукти(в двора на баба),тоест без намесата на човешка ръка.
Само,ако имаш баба с двор във високопланинско село,край което не минава път Mr. GreenКакво му е лошо на кърменето изцяло?А лекарите го подкрепят,като изключиш българските,които нямат средства да се образоват и го карат още по руските схеми.

# 35
  • София
  • Мнения: 1 043
Като чета написаното се чудя , защо въобще ходите при лекарката, просто си купете едно кантарче и цял ден в интернед и готово.Някой замислял ли се е че начина на живод в Америка е доста различен от нашия,пример генно инжинерство при отглеждане на плодове и зеленчуци ,обогатяване с хормони на всички храни,питейната вода рядко става за пиене и е нормално да предпочитат изцяло кърмене.В България все още може да се намерят екологично чисти продукти(в двора на баба),тоест без намесата на човешка ръка.

Късното захранване и изключителното кърмене не се практикува само в САЩ. Не знам защо често чувам, че това било американска "мода". Обаче от прочетеното в този форум, интернет и лични наблюдения установих, че почти навсякъде по света е така - като се почне от САЩ, минем през Западна Европа, Южна Африка (както разбирам точно в тази тема), Русия, Израел и стигнем до Индия. За по-нататък не знам.  В някои от тези страни начинът на живот няма нищо общо с този в Америка. 

# 36
  • Мнения: 2 032
Много е хубаво, че  съвременните мами се информират, без да слушат сляпо такива педиатрите дето не са забелязали даже накъде се е развила тяхната област в последните 20 години.
Много е безотговорна да шашкат новите майки с тези таблици за наддаване, все едно децата са всички един калъп. Да не говорим, че не може да се сравняват темповете на растеж на едно бебе, което  е напълно на майчина кърма с тези на друго, което е на изкуствено мялко и други неща. За водата със захар и сокчета-невежо и безотговорно е да се твърди, че бебетата имат нужда от тях. Жалко, че засега няма някоя силна органзизация в България (от рода на благотворителните), която да работи по този въпрос, да просвещава, но и да помага със съвети на нови майки, които имат нужда от окуражаване и конкретно напътствие за да могат да дадат най-добрия старт в живота на бебето, което е чрез кърмене.

# 37
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Като чета написаното се чудя , защо въобще ходите при лекарката, просто си купете едно кантарче и цял ден в интернед и готово.Някой замислял ли се е че начина на живод в Америка е доста различен от нашия,пример генно инжинерство при отглеждане на плодове и зеленчуци ,обогатяване с хормони на всички храни,питейната вода рядко става за пиене и е нормално да предпочитат изцяло кърмене.В България все още може да се намерят екологично чисти продукти(в двора на баба),тоест без намесата на човешка ръка.
При лекарката ходим,за да се уверя,че всичко със здравето на бебе е наред - което само потвърждава правилността на начина,по който съм избрала да храня и отглеждам детето си.И с който - между другото - педиатърката ни е напълно съгласна,дава ни за пример и страшно ни се радва.Друг е въпросът,че той не съвпада със съветите,които тя стандартно дава на майките - и противоречието е налице.След като този начин е добър и според лекарите,защо не препоръчват него,а си карат по старите схеми?Няма логика,нали Simple Smile
Колкото за продуктите - чудесно е,че все още има качествена продукция и в България и децата ни ще й се радват подобаващо - когато имат физиологичната готовност за това Grinning

# 38
  • Мнения: 228
Aз не съм против кърменето до определена възрас,но от опит ще кажа,че неможеш( изцяло мое мнение) да съветваш и то на собствена глава майки да не слушат лекарката по въпрос дали да даваш допълнително добавка на бебето(при нас се получи така ,че кърмата рязко ми намаля към 3 месец,но аз реших в резултат на много четене да не давам добавка и така 1месец рев от бебето в резултат край на кърмата и 100г за 1месец),затова си мисля ,че човек не може да бъде толкова краен в даваните съвети.Кърменето според мен трябва да е удаволствие както за бебето така и за майката.Аз и мойте кърмещи приятелки сме захранили нашите деца от 4месечна възрас и нямаме никакви проблеми относно алергии .

# 39
  • София
  • Мнения: 2 952
Като се появи такава тема и все се чудя, защо аджеба, който може не си сменя педиатъра  newsm78 В София избор има, предполагам и в другите големи градове има поне по 1 педиатър, който дори да не е застъпник на късното захранване би подходил с разбиране и би се грижил адекватно за късно захрането дете.
По-сериозен е проблемът с т.нар. добавки в родилните домове, които се дават независимо от намерението на майката да кърми, или не.

# 40
  • Мнения: 3 161
Като се появи такава тема и все се чудя, защо аджеба, който може не си сменя педиатъра  newsm78 В София избор има, предполагам и в другите големи градове има поне по 1 педиатър, който дори да не е застъпник на късното захранване би подходил с разбиране и би се грижил адекватно за късно захрането дете.
Елементарно, Уотсън. В първия момент след раждането едва ли знаеш всичко за кърменето, което научаваш после, а дотогава вече си си намерила педиатър, и само ако е голям ръб и ти набива канчето (водичка, ранно захранване и т.н.) има смисъл да се сменя; на мен поне ми е по-лесно да си правя каквото съм прочела и установила от личен опит по въпросите на кърменето, а при него да ходя по медицински въпроси.

А къде, апропо, би ме посъветвала да си намеря педиатър-специалист по кърменето, ако ми потрябва? Дори и в този форум са единици тези, които имат педиатри, които са наясно. Някои подкрепят на думи, но иначе препоръчват отказване от нощното, строг режим и т.н.

А и проблемът не е да подходи с разбиране, след като ти сама си си взела решението. Проблемът е да не те дезинформират именно тези, на които имаш най-голямо доверие и които би трябвало да знаят най-много. Тъй като майките им вярват, и така и трябва да бъде, но не и при условие че са толкова назад с материала и не са прочели нищо, след като са си взели последния изпит по педиатрия. Такива са масата, явно, но както напоследък често става ясно, много от педиатрите ни са наясно с изключителното кърмене, просто нямат смелостта да го препоръчват. Може би проблемът не е в тях, а в директивите на Министерството? Защото във Великобритания, както наскоро пусках тема, подкрепата за кърменето се осъществява на ниво министерство на здравеопазването. 

# 41
  • София
  • Мнения: 2 952
... би се грижил адекватно за късно захрането дете.
Елементарно, Уотсън..... В първия момент след раждането ....
А къде, апропо, би ме посъветвала да си намеря педиатър-специалист по кърменето, ако ми потрябва?
И на мен ми се струва елементарно  Grinning
Ако ти трябват координати, пиши ми на лични, насреща съм.
Аз лично държа педиатърът да бъде в течение как като цяло отглеждам детето си, това за мен включва не само хранене, но и начина, по-който се отнасям към децата си и много други неща. Децата бързо израстват първите си години и после ти трябва човек, който не просто да лекува зачервеното гърло, но на когото и децата вярват и който има авторитет пред тях.
Всъщност скорошни случки край мен ме карат да споделя, че като влязат децата в пубертета понякога се налага да споделяш с педиатъра им неща, много по-интимни от това кога и с какво ги захранваш.
Съжалявам за отклонението от темата  Embarassed

# 42
  • Мнения: 271
За шишетата в родилния дом - това наистина е едно недомислие, нямам обяснение.
Наложи се първото ми детенце да престои седем дни в кувьоз след раждането. Изключително благодарна съм на неонатолозите за положените грижи, но един факт ме шокира. След като започнаха да й дават мляко (първите дни я храниха с глюкоза венозно), й даваха, както и на всички други бебенца в кувьоз, адаптирано мляко с биберон. baby_neutral (Викнаха ме да започна кърменето вечерта преди да ни изпишат.) В същото време аз се изцеждах, за да поддържам лактацията и хвърлях кърмата в мивката. Е, какво се получава? Мама хвърля кърмата, а на 10 метра й хранят детето с адаптирано мляко. Може би се е налагало да я хранят от шише, но така и не разбрах защо не идваха да ми вземат кърмата, а трябваше да й дават изкуствено мляко. Ей това е положението.  Naughty

# 43
  • Мнения: 6 243
В същото време аз се изцеждах, за да поддържам лактацията и хвърлях кърмата в мивката. Е, какво се получава? Мама хвърля кърмата, а на 10 метра й хранят детето с адаптирано мляко. Може би се е налагало да я хранят от шише, но така и не разбрах защо не идваха да ми вземат кърмата, а трябваше да й дават изкуствено мляко. Ей това е положението.  Naughty
Моя близка роди доносено, но с много ниско тегло бебче (1 800 г) и се наложи да го гледат в кувьоз известно време. Тя направо постави този въпрос на неонатолозите и отговора, който получи беше,че кърмата не е стерилна. (уточнявам, че не съм сигурна, дали са го хранили с адаптирано или с донорска кърма, просто не вземаха нейната,въпреки че тя беше в съседна на бебето стая и транспортирането отнема около 15 сек.)

# 44
  • Мнения: 3 161
Цитат
Тя направо постави този въпрос на неонатолозите и отговора, който получи беше,че кърмата не е стерилна.
Предполагам, че проблемът е в трудността да се стерилизира помпата - може би не им се занимава, но наистина е абсурдно на бебето да се отнема най-доброто, което би могло да получи, особено пък ако е недоносено или с проблеми. Това би било много по-лесно разрешимо, ако майката и бебето бяха в една стая, или в случаите с кувьоз - майката имаше възможност да стои при детенцето си, колкото пожелае. Но все пак темата е за педиатрите, които ни консултират в първите месеци и години, това за родилните домове си е друга тема, огромна и много важна, разбира се, защото именно там се поставя началото.



# 45
  • Мнения: 3 161
Аз лично държа педиатърът да бъде в течение как като цяло отглеждам детето си ...  ... като влязат децата в пубертета понякога се налага да споделяш с педиатъра им неща, много по-интимни от това кога и с какво ги захранваш.
Може би е разумно тогава отсега да се насоча направо към гинеколог, че да изгради връзка на доверие с детето и да ми е под ръка, когато навлезе в пубертета и тръгне по гаджета?

За авторитета пред детето съм съгласна с теб; но не става ли невъзможна мисията - не търсиш ли специалист по всичко - хем от болести да разбира, хем от педагогика и възпитание, хем от кърмене и тийнейджърски проблеми, пък и тънък психолог...

Не е ли по-лесно когато имаш бебе, да имаш педиатър, който разбира от бебета? (това би трябвало да включва кърмене); а като порастне, да се ориентираш по друг критерий, за какъвто ти говориш? Все пак лекарите се сменят, не са като родителите - до живот!

# 46
  • Мнения: 3 591
ей това за стерилната кърма ме уби! То млякото от кутия много стерилно значи  #Cussing out

Моя бебок като го храниха със сонда ми даваха да се цедя в шише от болницата с широко гърло. Е, аз за 2 дена изцедих ЦЕЛИ 10мл....   дадоха му ги на бебо със сондата  и въобще не се притесниха като нямаше какво да му дават.... казаха, че водичка му идва от системите, и веднага като почне да диша сам ще може да се научи пак да суче.  После пак го оставиха без добавка. Като почна да диша самичък  стоях с него в детското креватче да го държа на гърдата си,че да се стимулира кърменето, понеже кърмата ми беше поспряла. и той дърпаше на "сухо", и пак никой не се притесни, че това бебе не яде.... след седмица кърмата се беше урегулирала, бебо сучеше и почна да наддава.  така още няколко пъти съм спирала изцяло кърменето заради респираторен дистрес на бебето - докато сме с пристъпи не ядеше по няколко дни и после пак се закърмвахме. Не се цедях - кърмата си спираше и после пак тръгваше. 
В интензивното  имаше бебета по една педя... и на тях даваха кърма със сондите - майките идваха на всеки няколко часа да дават кърма и да държат недоносените бебета на гърдите си.
Много ми ставаше мило - събличаха майката до кръста, вземаха голото бебе от кувьоза, и както е със всичките тръбички и системи го слагаха до сърцето на майката...а акушерката пускаше електрическата помпа да "цеди" майката докато тя гали тези мъчники пръстчета.... 
тук телесния контакт е част от лечението на недоносените бебета, и не само на тях  Heart Eyes

# 47
  • Стара Загора
  • Мнения: 3 919
Еххх...
наистина, скоро няма да ги стигнам африканците Sad

# 48
  • София
  • Мнения: 2 952
Аз лично държа педиатърът да бъде в течение как като цяло отглеждам детето си ...
...... не търсиш ли специалист по всичко - хем от болести да разбира, хем от педагогика и възпитание, хем от кърмене и тийнейджърски проблеми, пък и тънък психолог...
Казала си го по-добре от колкото аз бих могла. Семейният лекар наистина трябва да разбира от много неща и точно това имам предвид аз. В развитите държави той наистина е специалист по всичко и много по-рядко отколкото в Бг изпраща пациентите си при тесен специалист. Това е въпрос, свързан с разходването на бюджета на здравните каси и не бих искала да го намесвам тук. Пак в тези държави подкрепата за кърмещите майки се предоставя от доброволни организации, хелт визитори и сигурно много други, за които аз не знам. Поне аз не знам тази подкрепа да се оказва в Западна Европа или Северна Америка от общопрактикуващи лекари или от педиатри. Ако бъркам, ще се намери някоя майка от чужбина да ме коригира.
За да не разводнявам още повече ще кажа само, че моят постинг е провокиран от това, че не разбирам защо недоволните от ГП-тата си в големите градове не ги сменят. Коментарите между мен и теб тръгнаха в по-друга насока  Wink

# 49
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 828
Поне аз не знам тази подкрепа да се оказва в Западна Европа или Северна Америка от общопрактикуващи лекари или от педиатри.
Всъщност подкрепят. Включително ходят на семинари и прочие, които ги информират за последните новости, по списанията им пише неща за кърменето и прочие. За не-специфични ситуации и проблеми (т.е. за обикновените неща) те могат да дадат адекватен съвет (от сорта, без режим, без вода и прочие основни неща). При по-сериозни проблеми, по които не са компетентни, дават на майката телефони и адреси на специалните организации - това знам аз.

# 50
  • Мнения: 6 155

Ти пък какво знаеш Mr. Green

# 51
  • Мнения: 3 161

Т'ва пък какво значи сега? Заяждане с модератора ли, що ли? Или нещо не ми сработва чувството за хумор и не мога да видя майтапа?

Едва ли има много хора в Бг, които да знаят толкова много за различни аспекти на кърменето, колкото Бу.

# 52
  • Мнения: 6 155

Т'ва пък какво значи сега? Заяждане с модератора ли, що ли? Или нещо не ми сработва чувството за хумор и не мога да видя майтапа?

Едва ли има много хора в Бг, които да знаят толкова много за различни аспекти на кърменето, колкото Бу.

Шегувам се, разбира се Grinning Но май неуспешно  Embarassed Embarassed Embarassed Сори.
Бу много си я уважавам Heart Eyes

# 53
  • София
  • Мнения: 2 952
Поне аз не знам тази подкрепа да се оказва в Западна Европа или Северна Америка от общопрактикуващи лекари или от педиатри.
Всъщност подкрепят...

Никъде не оспорвам, застъпничеството им за кърменето на поискване, изключително и до късно. Казвам следното:
Пак в тези държави подкрепата за кърмещите майки се предоставя от доброволни организации, хелт визитори и сигурно много други, за които аз не знам. Поне аз не знам тази подкрепа да се оказва в Западна Европа или Северна Америка от общопрактикуващи лекари или от педиатри. Ако бъркам, ще се намери някоя майка от чужбина да ме коригира.
Когато младите майки в много държави имат затруднения с кърменето, те се обръщат към въпросните организации, а не звънят на педиатъра на детето си. Това имам предвид, това и става ясно от първия ми постинг. Ако педиатрите там бяха отговорни за подобна "техническа" подкрепа в процеса на кърмене, въпросните организации не биха съществували  Confused А разговорът започна от това, че който не е доволен от педиатъра си и има избор, по мое мнение трябва да го смени  Wink
Аз ли не се изразявам ясно или опитите ми да бъда премерена водят до неясноти? Всъщност питам себе си  Thinking

# 54
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 828
Знам аз, знааааам! Wink

# 55
  • Стара Загора
  • Мнения: 3 919
Малко ОФФ:
Ей, Бу, честит седемхилядник Mr. Green

# 56
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 828
Малко ОФФ:
Ей, Бу, честит седемхилядник Mr. Green
Мухахаха, ей, кога станаха...

# 57
  • Стара Загора
  • Мнения: 3 919
... не разбирам защо недоволните от ГП-тата си в големите градове не ги сменят.
Всъщност кои големи градове имаш предвид?
Все си мисля, че нашия град не е от най-малките, но все още не знам да има педиатър-застъпник на изключителното кърмене и късното захранване.
Що се отнася до описаните изисквания към педиатъра - чудесно, но такива лекари (ако изобщо има) са единици...сама разбираш, че не можем всички да сме им пациенти Naughty

Аз лично вече веднъж съм сменяла педиатър и то успешно, в смисъл от по-лош на по-добър, но не и на идеален, такъв просто не съществува, поне тук Sad

# 58
  • Мнения: 6 243
нашия град не е от най-малките, но все още не знам да има педиатър-застъпник на изключителното кърмене и късното захранване.
има, ама не е джи пи - неонатолога Мумджиев. Под "застъпник" да се разбира, че е чувал и не те прави на бъзе и коприва, като разбере, че детето е само на кърма. Даже се подсмихва и има доволен вид. И заявява "понеже сте от тоя тип родители, айде, няма да ви давам антибиотици". На други не съм попадала.

# 59
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 828
Мумджиев като Мумджиев, автора на "Хранене на кърмачето" ли?

# 60
  • Стара Загора
  • Мнения: 3 919
Мумджиев като Мумджиев, автора на "Хранене на кърмачето" ли?
Не този за който Хапка говори е Христо Мумджиев и съм имала вече допирни точки с него.
На третия ден след раждането на Тони той и откри сърдечен шум и толкова "деликатно" ми съобщи новината, с подготовка да ходим в Детска кардиологична клиника в София и евентуална операция, че още ми настръхва косата като се сетя.

А иначе доколкото знам е добър специалист, но нещо подхода му куца.

П.С.: Забравих да напиша, че при навършени 3 месеца междукамерния дефект на сърцето и вече беше напълно затворен...но колко нерви изхабих и що рев изревах Cry

# 61
  • София
  • Мнения: 2 952
... не разбирам защо недоволните от ГП-тата си в големите градове не ги сменят.
Всъщност кои големи градове имаш предвид?
Аз лично вече веднъж съм сменяла педиатър и то успешно, в смисъл от по-лош на по-добър, но не и на идеален, такъв просто не съществува, поне тук Sad
Ами, ето че и ти си сменяла  Grinning
Идеални хора няма, предполагам това важи и за лекарите, затова аз използвам израза
..... който дори да не е застъпник на късното захранване би подходил с разбиране и би се грижил адекватно за късно захрането дете...

Всъщност започнах първия си постинг с това, че не разбирам защо не се сменят педиатрите, когато не сме доволни от тях, досега никой не писа, защо не си сменя педиатъра  ooooh!, а се изписа толкова, че вече ме досрамя искрено от всичкото blahblah, което от вчера направих, а отговор поне за себе си не намерих, само опити за ей-туй на няколко пъти  bash

# 62
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 828
Ето, биб.биб, аз ще ти кажа - не смених моята, защото първо не знаех, че нещата, които ми казва, не са най-добрият помощник на кърмещата майка; второ (на следващата смяна) защото не знаех името на по-добър от нея (елементарна причина, нали?); а трето (на още по-следващата смяна) защото съм се захванала да й нося статии и да давам личен пример...кой знае, може пък да я превъзпитам?! Последното малко хумористично, но и честно казано, съм си го мислела със спотаена надежда...

# 63
  • София
  • Мнения: 2 952
.....защото не знаех името на по-добър от нея (елементарна причина, нали?)
Недей така, че ето седемхилядника:
Това в кръга на шегата, насериозно, през цялото време се опитвам да повтарям, че става дума за това, че колкото повече знае лекарят за живота на детето, толкова по-адекватен може да бъде. Аз бих се притеснявала, да не споделям важните според мен неща, особено в първите месеци.

...кой знае, може пък да я превъзпитам?! Последното малко хумористично, но и честно казано, съм си го мислела със спотаена надежда...
Тя, ако сама не е узряла ... за съжаление  Sad Аз имах прозаична мечта: ГП-то, което ползвах с първото ми дете (само за ваксините) да успее да овладее тълпите пред кабинета си. Сега като си помисля, колко часове съм прекарала във висене с дете на ръце в студен, мръсен и неприветлив коридор, ми стана горчиво. Тогава и аз бях на варианта частен педиатър при нужда, ваксините и консултациите - в поликлиниката.

# 64
  • Мнения: 6 243
Мумджиев като Мумджиев, автора на "Хранене на кърмачето" ли?
доколкото знам е добър специалист, но нещо подхода му куца.


За щастие ние имахме оплаквания от един сопол, който сам мина, та не ми се наложи да изтърпя такъв кошмар. Мога да си представя какво ти е било. Моите срещи с детски лекари засега са инцидентни, що се отнася до Ирина (пупупу), освен тегленето на ДК.

# 65
  • Мнения: 3 161
Всъщност започнах първия си постинг с това, че не разбирам защо не се сменят педиатрите, когато не сме доволни от тях... а отговор поне за себе си не намерих, само опити за ей-туй на няколко пъти  bash
Ами аз на няколко пъти подсещам майки със 'странни' педиатри, че е добре да ги сменят, но твоето мнение имаше малко друг смисъл - "абе к'во сте седнали да се оплаквате, просто сменяйте". И затова стана спора. Бу добре ти е обяснила защо не винаги е лесно да смениш, и дори да разбереш, че педиатъра ти е за смяна. Може да те накара сума глупости да направиш с детето си, преди да се усетиш.

Колкото до чужбинските педита - не знам дали активно подкрепят, но ти дават основите на кърменето, и ако има проблеми, те препращат, както сама казваш, на специализирани организации катоЛаЛече. Но т'ва да ти промиват мозъка с вода със захар и сокчета не знам къде все още го има - ако бъркам, да ме поправи някоя мама от чужбина.  Wink

А за универсалния педиатър - ти си щастливка, че си го намерила. А би ли споделила координатите не само на лични, защото може и други да проявят интерес? Аз нямам много оплаквания от моя, не ми е помогнал за кърменето, но не ми е и пречил. Ама думите с ченгел му ги вадя от устата (то добре че сериозен проблем не сме имали досега), та ако намеря някой хем професионалист, хем по-словоохотлив и приветлив, а ако може и от хомеопатия да разбира, най-добре - то няма да се замисля да сменя моя.

# 66
  • София
  • Мнения: 2 952
Като се появи такава тема и все се чудя, защо аджеба, който може не си сменя педиатъра  newsm78 В София избор има, предполагам и в другите големи градове има поне по 1 педиатър, който дори да не е застъпник на късното захранване би подходил с разбиране и би се грижил адекватно за късно захрането дете.
По-сериозен е проблемът с т.нар. добавки в родилните домове, които се дават независимо от намерението на майката да кърми, или не.
.....но твоето мнение имаше малко друг смисъл - "абе к'во сте седнали да се оплаквате, просто сменяйте"....
А би ли споделила координатите не само на лични, защото може и други да проявят интерес?
Разписвала съм се по темата с педиатрите, затова ти пращам линк на ЛС.
Цитата най-горе си позволих да добавя, защото не смятам, че съм казала нещо в смисъла, даден от теб в твоя цитат  Wink
Стига изясняване, извинявам се отново за разводняването.

Общи условия

Активация на акаунт