всичко за кръщането

  • 12 283
  • 36
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • Мнения: 2 641
момичета отварям тема за да се поинтересувам от нещата свързани с тази процедура, ритуал или както и да се нарича. мисля да попитам следните неща: в наше време смята ли се за добре да е кръстено детето и с каква цел? ако се покръсти това значи ли че му се насаждат априори някакви неща свързани с релия и т.н.; как се организира и протича самия ритуал? кой присъства? какво и на кого се купува? коя жена се избира за кръстница на детето? изобщо всичко за което се сетите и е добре да се знае...ние сме в дилема да бъде или да не бъде по част от горните съображения.

# 1
  • Мнения: 673
Цитат
в наше време смята ли се за добре да е кръстено детето и с каква цел?
Въпрос на избор. Посредством този ритуал вашето дете ще може вече да се нарича християнин.
Цитат
ако се покръсти това значи ли че му се насаждат априори някакви неща свързани с релия и т.н.
Нищо не му се насажда . Просто след ритуала вече ще има кръщелно и официално ще е християнин.
Цитат
кой присъства
Който поканите.
Цитат
какво и на кого се купува?
В черквата ще ви кажат какво трябва да носите за самото кръщене . Иначе може да направите подарък на кръстника/цата
Цитат
коя жена се избира за кръстница на детето?
  Не е задължително да е жена. Може да са ви приятели. Обикновено кръстници стават кумовете на родителите на детето, но... въпрос на избор.
  Обикновено ние българите организираме едни пищни тържества след ритуала подобни на сватби, но...това също е въпрос на избор.
 Peace

# 2
  • Мнения: 3 146
Здравей, Anaise, ще ти отговоря от канонична (т.е. според законите на Православната Църква) гледна точка. Всичко останало е въпрос на избор, както и radivdani вече ти е писала.

1. в наше време смята ли се за добре да е кръстено детето и с каква цел?

В наше време, както и във всяко, "добре" е да се кръсти детето, единствено за семйство от вярващи християни. За всички останали религиозни общности, за атеисти и за окултисти, това не е акт от особено значение или дори е опасен. Т.е. кръстете го, ако сте вярващи християни. Ако не сте, извършването на тайнството ще има сила пред Църквата и пред Бога, но не и за вас.

2. ако се покръсти това значи ли че му се насаждат априори някакви неща свързани с релия и т.н.

Априори нищо не може да се насади. Апостериори, детето става член на Христовото тяло, което е оличетворено в Църквата. Става християнин и му се отмива първородния грях.
Както си сещаш, всичко това е смислено само за християни.
Когато детето поотрасне, само може да реши, че не иска да е част от Църквата и тогава може или официално, или неофициално да бъде отлъчено. Така че, от предопределение е насаждане не се притеснявайте.

3. кой присъства

Задължително е присъствието само на детето и кръстника. Всички други, дори майката, не е задължително да присъстват.

4. какво и на кого се купува?

Кръстникът купува кръстче на детето. Дъбре е да има и бяла дреха, зравец и червено вино.
Всичко останало не е задължително и може да се купят каквито искате дрехи на детето, а и подарък на кръстника, но това не е задължително.


5. коя жена се избира за кръстница на детето?

Кръстник може да е всеки един вярващ християнин, който е кръстен (православен, католик)
.
Няма значение дали е жена, мъж, дали са кумувете или други хора, нито възръстта има значение. В българските православни храмове може да ви откажат, ако кръстникът не е православно кръстен. Това противоречи на православния канон, който, за съжаление, обаче, не се познава добре от свещениците тук.


Успех с решението.

ПП: Нарича се "тайнство кръщение".

# 3
  • Мнения: 2 641
момичета страхотни сте ! в нашия случай ако решим да са кумовете ни, кумата ни е кръстена, а мъжа й не е ? тогава какво става, ако тя е кръстница, или трябва да са двамата заедно ли с документ че са кръстени? и после може ли и двете деца заедно или не?

# 4
  • Мнения: 3 146
Anaise, щом само кумата е кръстена, само тя може да е кръстница. Няма никакво значение, че съпругът й не е кръстен, ако не държите да е кръстник. По принцип, в повечето православни храмове се изисква кръщелното на кръстника/кръстницата, но не навсякъде. Но имайте предвид, че, ако един от кръстниците или самият кръстник не са кръстени, кръщението ще е невалидно пред Църквата и пред Бога. Затова, просто помолете само кумата ви да е кръстница и на двете деца.

Не съм 100% сигурна единствено за това дали изобщо е възможно двете деца наведнъж. В началото на християнството е имало масови кръщения само, въпреки че всеки е потапян поотделно във водата, така че, вероятно е възможно да ги кръстите едновременно, просто или ще се непосредствено едно след друго, или ще се чете всяка молитва отделно за всяко от двете   bouquet

# 5
  • София
  • Мнения: 1 715
Мен ме кръстиха заедно с двамата ми братя и братовчедите ми преди 20-тина години Simple Smile
Ще следя темата, че и за дъщеря ми се замислям, че позакъсняваме с кръщенето. Аз бях на около 10 г, ама за нея предпочитам да е по-рано Heart Eyes

# 6
  • София
  • Мнения: 1 230
Момичетата са ти отговорили изчерпателно, само да кажа, че кръстник на дъщеря ми стана нейният чичо /брат на мъжа ми/. Избрахме него, защото той наистина ужасно много я обича, защото знаем, че ще бъде до нея когато има нужда, ще я напътства и учи. Това е много важно за нас като родители и затова избрахме него. Той също не беше кръстен, но след като му предложихме да стане кръстник, отиде и се кръсти в манастир. Никога няма да забравя колко щастлив изглеждаше той на кръщенето.
Само да добавя, че нашето тържество беше малко, само най-близките роднини.

# 7
  • Мнения: 2 641
да това ме подсеща за друг въпрос, а именно, че искам /ако кръстим децата/ кръстник да им е човек който ги обича. обаче не се сещам за такъв в смисъла който влага максин. кумата ни няма да ни откаже, но е съвсем безразлична. не мога да кажа, че нито брат ми  и нито сестрата на мъжа ми,  са особено привързани към децата ни. никога не съм усещала някакво по сериозно чувство от тяхна страна. мисля, че единствения човек, за който мога да кажа със сигурност, че му пука за децата и е привързан към тях , е майка ми. ама може ли баба да има кръстница? а пък и аз все си мислех да е някой по млад човек а вие ме хвърлихте в размисли  Thinking
за тържествата, това го чувам за пръв път. какво по точно толкова шумно се празнува след покръстването newsm78 gergandi сигурно пак ще знае, да не си завършила богословие ?  Simple Smile
и после дъщеря ми няма да ще да влезе в този котел с вода и да я събличат гола. какво се прави за 3 годишно в такъв случай?

# 8
  • Добрич
  • Мнения: 5 456
Моята кръщелница беше на три години на кръщенето. Не я караха  да влиза във водата, а само я измиха с нея ако мога така да се изразя. В Добрич често кръщават едновременно няколко деца. Чувала съм , че кръстените в една вода стават пред бога като братя и после не могат да се венчаят един за друг. Не зная дали е вярно. Също съм чувала, че кръстницата трябва да облече детето. Обикновено родителите връщат жеста като купуват подарък. Моята дъщеря я кръсти леля и. Беше на 1 год. и 2 месеца, но не я съблякохме гола, а само я събухме, за да и потопят краката във водата. После се събрахме в тесен семеен кръг да се почерпим за здравето и.  В интерес на истината и кръщелницата ми и дъщеря ми плакаха по време на кръщенето. В църквата носихме 2 хавлии - една за свещеника и една за детето, сапун за свещеника, малко олио за миро и китка цвете за детето. Сега кръщенетата мисля, че струват 40 лв.  Ако човек не е кръстен не може после да се венчае. Мой познат се кръсти 1 седмица преди венчавката си. В църквите са въведени и такси за внасяне на фотоапарат и видеокамера ако се снима с тях.

Последна редакция: нд, 25 май 2008, 01:50 от Вела

# 9
  • Мнения: 622
Съвсем на скоро кръстихме дъщеря ми в Св.Неделя.Беше много хубаво, попа беше много приятен човек и ни направи един наистина страхотен и незабравим ритуал.Таксата е 80лв Confused. Носихме хавлия за дъщеря ми, кърпа и сапун за попа,китка здравец и златно кръстче, което да осветят в църквата.Занесохме и питка, сладки, олио и бутилка вино като това са дарове по наше желание ,никой не ни е задължавал.Съблякоха детето чисто гола и я потопиха цялата естествено плака малко Wink, но като цяло се държа много добре.За кръстница избрахме моя близка приятелка, която я познава още от първия ден Laughing и мисля, че е много добър и стойностен човек.По принцип казват,че новите дрешки на кръстения се купуват от кръстниците, но аз исках всичко да си поема като разходи за да не натоварвам излишно.Накрая се събрахме роднини и приятели в едно приятно заведение и се почерпихме за здравето на бебенцето ми.
На самият ритуал присъстваха бабите, дядовците,семейството на сестрата на мъжа ми и кръстницата със съпруга и детето-някъде около 10-12 души.
В църквата предлагат и фотографски услуги.А и забравих да кажа, че накрая попа подари на малката детска библия и една за възрастни.А кръщелното свидетелство е много красиво и цветно и го бяха сложили в красива папка за да не се измачка.
 

# 10
  • Мнения: 1 734
Имам въпрос - гостите, които присъстват на кръщенето и не са кръстници,  а само поканени трябва ли да носят подаръци на детето, което се кръщава? Какъв е обичаят?

# 11
  • Мнения: 673
 Да , разбира се! Gift

# 12
  • Добрич
  • Мнения: 5 456
Обикновено носят подаръци, които се дават с пожелание за здраве, но не е задължително. Подаръците обикновено се дават не в църквата, а после по време на почерпката. Ако някой гост дойде само на църква един вид не се чувства задължен с подарък за детето.

# 13
  • Мнения: 3 146
Anaise, по принцип няма проблем който и да е кръстник, както казах, може и баба им. Тригодишното дете по принцип би трябвало да му полеят главата с вода, а не да го събличат голичко. При възрастните е така - полима се главата и от косата се отрязват 5 кичура коса (мънички, спокойно!)
Колкото до тържествата. Такива, както казах, не са задължителни, дори, бих казала, изобщо. Даже са вредни, тъй като така се отклонява вниманието от същественото в събитието - приемането на нов член в тялото на Църквата. В България след кръщението хората почерпват, може и да се съберете след църквата вкъщи, за да го "отпразнувате". Но това изобщо не е задължително.

Не съм завършила богословие, но се занимавам с тази материя, защото се занимавам със средновековна философия.

sia, не, подаръците не са задължителни. Това е традиционен ритуал, не е свързано пряко с тайнството кръщение. Символично може да се дари нещо, но също не спомага на този нов член на Църквата с нищо, освен ако не е Библия, икона или нещо подобно. Подаряването на нови дрехи е приемливо, защото символизира, че човекът е в някакъв смисъл "нов". Всеки подарък, направен не с тази идея, е вреден.

# 14
  • Мнения: 2 641
момичета пак благодаря  Hug

аз пък таман постригах Ема и ако и отрежат още 5 кичура мъжа ми ще разтреля някой  Joy явно по към есента ще стане да и порасне косата.

# 15
  • Мнения: 47
Здравейте!Миналата  година  кръстихме  щерката  в  манастир  край  Стара  Загора  и  съм  много  доволна.Кръстница  стана зълва  ми,купи й  дрехи,хавлия и  зл.синджирче  с  кръстче.Поканихме  само  най-близките  и  се  почерпихме  в  една  механа  след  кръщавката.Платихме  30лв. за  свидетелството,15лв. за  камера  и 5лв.  за  фотоапарат.Носихме  1л. червено  вино,1 хляб,1л зехтин и  1  кутия  бонбони,хавлиена  кърпа  и  ги  оставихме  в  манастира.Подаръци  не са  купували  гостите,а  всеки  даде  пари  на  малката.Ритуала  си  беше спазен  и  тя се   потопи  цялата в  купола  от  архимандрита,отряза  и  косица.Според  мен ако  родителите  са християни  е  хубаво  и  детето  да се  кръсти  докато  е  по-малко,моята  щерка  беше  на  1,6г.

# 16
  • Мнения: 1 734
Не съм съгласна, че детето трябва да се кръсти докато е по-малко. Когато родителите решат или когато детето е достатъчно голямо, за да го поиска само. Не виждам защо трябва да се кръщава като бебе. Според мен даже на една по-голяма възраст ще е по-добре защото тогава ще има изградени спомени, а това е важен момент и е хубаво да си го спомня цял живот.

# 17
  • Мнения: 3 146
Не съм съгласна, че детето трябва да се кръсти докато е по-малко. Когато родителите решат или когато детето е достатъчно голямо, за да го поиска само. Не виждам защо трябва да се кръщава като бебе. Според мен даже на една по-голяма възраст ще е по-добре защото тогава ще има изградени спомени, а това е важен момент и е хубаво да си го спомня цял живот.

Виж, аз в друга тема съм писала. В ранното християнство хората са кръщавани след дълъг процес на катехизиране (обяснява им се учението) и едва, след като те се съгласят, биват кръщавани. Детската смъртност, обаче, била голям, затова кръщавали буквално новородени на ден-два, особено ако са били слабички, защото християните вярват, че некръстеният отива в Ада, независимо дали е дете, защото носи първородния грях. Така с ранното кръщение се спасява душата на детето. Днес вече, слава Богу, нещата с детската смъртност не стоят така, но вече се и зградила традиция. Въпросът е, че и при католици, и при православни, според канона има момент, при който детето, вече поотраснало, минава момент на духовно обучение от енорийския свещеник и после се съгласяват или отказват да се съгласят да бъдат членове на Църквата. При католиците това е по-силно администрирано и дори там деца, които не са минали този ритуал, не биват причастявани, защото не се изповядват. Едва след "потвърждението" (конфирмация или първо причастие още е нарича) биват причастявани. При православните също се предписва прекъсване на причастяването и обучение, но не съм чувала някой днес в БГ да го практикува.

момичета пак благодаря  Hug

аз пък таман постригах Ема и ако и отрежат още 5 кичура мъжа ми ще разтреля някой  Joy явно по към есента ще стане да и порасне косата.

"кичурите" са миниатюрни, няма да е нужна много коса - по 1 см ще вземат, така че спокойно  Hug Hug

# 18
  • Мнения: 15
Имам забележка към gergandi - в Православната Църква детето или кръщелникът не може да бъде кръстено от католик. И това не е резултат от "незнанието на свещеника", а това са каноните на Св.Православна Църква. Няма да се впускам в подробности, но католик не може да бъде кръстник на православен най-малкото поради веровите различия, които същствуват.
Дечицата в Православната Църква също се причастяват, а след 7-год.възраст е добре преди това да има изповед на детето.
Аз лично съм привърженик на ранното кръщение, защото детето така получава Ангел-хранител. Много хора споделят, че когато са кръстили детенцето си с вяра, след това то много по-малко боледува. Трябва да се има пред вид, че кръщението е само началото на християнския път, това не е просто ритуал.

# 19
  • София
  • Мнения: 4 867
Аз лично съм привърженик на ранното кръщение, защото детето така получава Ангел-хранител.

Ей това искам някой да ми покаже къде точно е написано в Библията. Защото кръщението се основава на Библията, нали?

Станах кръстница на дете без аз самата да съм кръстена в православна църква. По онова време на знаех, че православните свещеници признават само тяхното си кръщение. Явно онзи пък не се интересуваше, защото никой дори не ме попита дали съм кръстена.

# 20
  • Мнения: 15
"...техните Ангели на небесата винаги гледат лицето на Моя Отец Небесен" /Мат.18:10/.  А Ангелът-хранител се изпросва по време на кръщенето в една от молитвите на свещеника.

# 21
  • София
  • Мнения: 4 867
Пак да попитам:
Откъде в Библията става ясно, че при кръщаването си децата получават ангел-хренител? Контекстът на посочения стих не показва точно това.

# 22
  • Мнения: 3 146
Имам забележка към gergandi - в Православната Църква детето или кръщелникът не може да бъде кръстено от католик. И това не е резултат от "незнанието на свещеника", а това са каноните на Св.Православна Църква. Няма да се впускам в подробности, но католик не може да бъде кръстник на православен най-малкото поради веровите различия, които същствуват.

Впуснете се в подробности, като ми покажете къде в канона го пише!!! Пишете ми на лични, ако искате!
 Условието е, кръщелникът да е кръстен в христовата вяра. Според канона, всеки кръстен "В името на Отца, Сина и Св. Дух", независимо към коя деноминация принадлежи, е християнин. Този въпрос е решен още по времето на цар Борис. И всеки, който твърди обратното, не знае за какво става дума. Православните сякаш нямат друга работа, осбен да се цепят помежду си и да обясняват останалите християни колко не са християни. Направо недоумявам!!!!

Нито един човек не бива да бъде крастен, единствено с идеята за ангел-хранител, която е доста късно тълкувание на въпросния текст от Библията. Същината и смисълът на кръщението е съвършено друг. Престанете вече с този ангел-хранител!
"Аз лично съм привърженик на ранното кръщение, защото детето така получава Ангел-хранител. Много хора споделят, че когато са кръстили детенцето си с вяра, след това то много по-малко боледува." Подобно твърдение направо е еретично. Боледиването и здравето нямат абсолютно нищо общо с кръщението! Гледането на кръщението като на нещо, от което ще имаме полза, е близко до грях, в смисъл - непочитение и неизучаване на тайнствата.

Какви са тези толкова "верови" различия?! Пособети ми ги! Аз съм изучавала несъгласията на двете основни християнски деноминации, следя и дебата, но не съм чувала за "верови Различията са еклесиологични единствено!!!!!!! Моля ви!

# 23
  • Мнения: 3 675
Според мен, това което говорите не е вярно.Имам предвид, че ако детето се кръсти рано, само тогава получало ангел-хранител.Ами тези, които са кръстени като възрастни, те нямат така ли?Според мен детето трябва да се кръсти, заради вярата си в Бога.Той е този, който му праща ангел-хранител, за да го напътства в живота и да го живее правдиво, както е угодно Богу.Може би това за ангела хранител идва от онези думи на Христос - за онези малките и ангелите им пазители, който гледат лицето на моя небесен баща.

# 24
  • Мнения: 3 146
Според мен, това което говорите не е вярно.Имам предвид, че ако детето се кръсти рано, само тогава получало ангел-хранител.Ами тези, които са кръстени като възрастни, те нямат така ли?

Именно! Още повече, че в началото са се кръщавали само възрастни хора, много пъти вече съм обяснявала защо. Не, това с ангелите-хранители изобщо не може да е основно.
А най-голямата глупост е, че само децата "получават" ангел.

Положението е много по-просто: ако си вярващ християнин, искаш да кръстиш детето си от малко, за да стане част от Църквата, от тялото Христово, и нищо повече.

# 25
  • преди Варна/сега Горна Оряховица
  • Мнения: 4 258
И моето мнение по въпроса е като на gergandi !
.....и още нещо....пристъпвайте към това тайнство ,само защото го желаете,а не защото по принцип се прави!

# 26
Някой знае ли какво се прави с китката след ритуала,защото попа ми каза, че трябва да се изсуши и след това да се изгори, но не си спомням пепелта къде се изхвърля. Май беше в течаща вода, но не съм сигурна. Някой ако знае да помогне newsm78

# 27
  • преди Варна/сега Горна Оряховица
  • Мнения: 4 258
Изгаря се да,ако има как да вземеш тая пепел,или в течаща вода или върху цветя в градината! Ако няма как да събереш пепелта... Hug нищо страшно няма ! Остава при другата пепел!

# 28
 Rolling EyesЗдравейте мами!
  Във Тайнството Свето Кръщение името ми е - Евлогия!
   Съвсем случайно попаднах на темата.
   Вижда се - изказвате се доста неподготвени.
   Не целя да обидя която и да е от вас, а единствено да пратя православен
линк, от който можете да научите доста подробно, що е то - Истинското Православно Свето Крещение.
   Какъв е смисълът човек да го приеме, и да бъде жив!
  Звучи странно, да! Първо четете, и ако нещо не ви е ясно, мога да ви пратя снимки, да видите как е правилното и истинско да се извърши, и не само това!
   Преди линка - още едно не моловажно инфо -
   Според Правилата на Светата Православна Църква - епископ, или свещеник, който иска пари за тайнство - а те са 7 на брой - да бъде низвергнат!
  Защото по-натам се казва - даром взимате-даром давайте-
  Темата е дълга, който иска да научи повечко - ето мейла ми
    Evlogia_13@abv.bg
  и обещания линк -
                http://www.roacbulgaria.org/contents/baptism_and_church.htm

     Моля, четете внимателно, ще научите много!

# 29
  • Добрич
  • Мнения: 5 456
Евлогия, човек може да бъде вярващ и без да спазва всички църковни канони и правила.

    Според Правилата на Светата Православна Църква - епископ, или свещеник, който иска пари за тайнство - а те са 7 на брой - да бъде низвергнат!
 

А относно таксата - след като във всички църкви е поставен ценоразпис с такси за кръщене и венчавка определени от Светия синод, то по думите ти излиза, че всички свещеници у нас трябва да бъдат низвергнати. Принципно съм съгласна, че не е редно само, който има пари само той да е християнин. Аз също платих, за да кръстя детето си и не мисля, че свещеника, който го кръсти е виновен за това, че съм платила. Той просто изпълнява служебните си задължения и спазва правилата създадено от по - висшестоящите от него. .

# 30
  • преди Варна/сега Горна Оряховица
  • Мнения: 4 258
Евлогия, моите уважения, но тука се говори за православно кръщение в църквите в България/ http://www.pravoslavieto.com//, другите клонове на църквата как процедират си е тяхна работа и право, въпроса беше друг
Ценоразпис има, защото така се подпомага самата църква, ние нямаме десятък от който да се издържат и поддържат храмовете ни

Последна редакция: нд, 14 сеп 2008, 11:00 от Дидка

# 31
  • Мнения: 22 985
Изгаря се да,ако има как да вземеш тая пепел,или в течаща вода или върху цветя в градината! Ако няма как да събереш пепелта... Hug нищо страшно няма ! Остава при другата пепел!
лелел,аз я метнах в кофата,че беше мухлясала между 2 книги. ooooh!

# 32
  • преди Варна/сега Горна Оряховица
  • Мнения: 4 258
Не си знаела.... Heart Eyes

# 33
  • Мнения: 3 550
Може ли по-запознатите да ми обяснят за това прекъсване на причастяването преди 7-годишна възраст на детето в Православната Църква. Чувала съм само, че след като навърши 7 г. трябва да се изповядва преди Причастие. Не знаех, че трябва да има период на "отделяне" преди това.

# 34
  • преди Варна/сега Горна Оряховица
  • Мнения: 4 258
Това пък къде го прочете!? Децата се причестяват без изповед,няма такова отделяне или прекъсване...на всяка една литургия свещеника се оглежда за дечица за да ги причести!  Thinking какво може да изповядва едно детенце...има време за това..нека порасне първо
 Heart Eyes Steisi   Hug

# 35
  • Мнения: 3 550
Дидка, привет и благодаря за бързата реакция! Прочетох го в постинга на gergandi. Чувала съм (и го практикуваме  Grinning), че до 7 г. детето се причастява без особена подготовка. След тази възраст е нужно първо да се изповяда. От онзи постинг научих, че трябвало да има прекъсване между двата периода. Това валидно ли е за БПЦ?

# 36
  • преди Варна/сега Горна Оряховица
  • Мнения: 4 258
НЯма нужда от прекъсване
...........В Православната църква Причастието започва да се дава на децата от момента на кръщението им. Това означава, че най-ранните спомени от Църквата, които пази един православен християнин, са почти винаги свързани с приемането на Тялото и Кръвта Христови; а последното съзнателно действие в живота му, според искрените му надежди, пак ще е приемането на Божествените Дарове. И така неговата опитност от св. Причастие продължава през целия му съзнателен живот.

Общи условия

Активация на акаунт