Един мит: бебетата получават антитела от майката чрез кърмата.

  • 2 895
  • 36
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • София
  • Мнения: 17 592
Замисляли ли сте се някога защо тези твърдения се разпространяват "от уста на уста", а в книгите, писани от медици, обикновено пише, че до около 3тия месец бебетата имат естествен имунитет, получен от майката още в утробата, но не и, че по - късно могат да се сдобиват с такъв перорално?
Замисляли ли сте се някога защо серумите НИКОГА не се приемат перорално?

Повод за това ми даде постът на един силно ошашкан тати с недоносено, но здраво бебче, който си мислеше, че едва ли не ако се случи майката да няма кърма, бебчето му ще боледува...

А истината е, че чуждите антитела, приети през устата, просто се разграждат в храносмилателната система и се превръщат в обикновена храна - може би малко по - трудно "смилаема" от обичайните съставки на млякото, но толкоз. И дори и свободно да преминават в млякото на майката, това не означава, че преминават "транзит" в кръвния поток на бебето. В противен случай свободно би следвало да преминават и всевъзможни бактерии и болестотворни организми. А докато кръвните клетки се справят с това да разпознават кое какво е, бебетата поголовно биха умирали от сепсис - все пак, в устите им попадат какви ли не вредни същества... мишките, които са доста ниски, немият гърдите си преди кърмене. Нито, впрочем, останалите бозайници. А бозайниците все пак са оцелели...


И в тази връзка, мисля си (без, обаче, да имам претенции, че тези разсъждения се базират на сериозни познания - не съм медик), че навярно неспецифичната имунна защита при бебетата и малките деца е много по - ефективна и засилена спрямо тази при възрастните. (Разбира се, те пък още не са изградили никаква специфична имунна реакция. Затова се разболяват от почти всичко - то е ново и трябва "общите" войници да се сражават яко, докато се обучат специфични такива специално за този тип битки). Но факт е, че бебетата и малките деца карат много по - леко от възрастните такива болести като различните шарки, например, за които още нямат специфична защита и трябва да вкарат в бой запасняците... А дали пък високите Т, с които са характерни болестите в детството, не са характерни именно а неспецифичните реакции?.. Честно казано, не знам дали е така. Просто си мисля, че може да има и такова нещо.


Във всеки случай, докато човешкото мляко безспорно е най - подходящата храна за човешките бебета, не мисля, че е нещо повече от това. Не смятам, че е възможно по такъв начин бебето да се сдобива със каквито и да било специфични антитела - във всеки случай не и по начин, който да ги направи използваеми за него.

Ако беше така, просто при всяка болест щяхме да папкаме съответните антитела с лъжица...

# 1
  • Мнения: 46 530
Открито е от Паул Ерлих, който има Нобелова награда за медицина и физиология, ама какво ли му разбира главата  Laughing

# 2
  • София
  • Мнения: 672
Паул Ерлих има Нобелова награда за медицина и физиология, 1908 г. (заедно с Иля Мечников)
(За работата му по теорията на имунитета). Но никъде не пише, че кърменето има роля при изграждането на имунитета...
 Поне аз не съм срещала такова  newsm78

Последна редакция: вт, 10 юни 2008, 11:41 от taniatd

# 3
  • Мнения: 46 530
"Работейки под ръководството на Кох, Ерлих продължава изследванията си в областта на имунологията. Той установява, че антителата при млекопитаещите могат да се предават с майчиното мляко, а това създава пасивен имунитет за потомството."

От тук.

# 4
  • София
  • Мнения: 17 592
Открито е от Паул Ерлих, който има Нобелова награда за медицина и физиология, ама какво ли му разбира главата  Laughing

http://www.pei.de/nn_163900/EN/institute-en/paul-ehrlich-en/paul … lications-en.html

Опитах се да намеря публикацията, в която се третира въпроса, но, покрай другото, немският не е сред езиците, които владея. Пък не мога да карам никого да ги изчете всичките, само за да ми ги преведе, та... в коя / кои е това изследване? Ако обичаш да ми кажеш, та да се боря само с нея / тях?

Не видях никъде да пише за изследване за антитела в кръвния поток на бозаещото млекопитаещо?..

Аз не твърдя, че антителата не попадат в млякото - само, че не попадат в кръвта на бебето непроменени.

Последна редакция: вт, 10 юни 2008, 11:58 от katiABV

# 5
  • Мнения: X
Хм.....с риск да зачекна мноооого деликатната тема, ще кажа, че моите наблюдения върху кърмени и не кърмени деца, включително моите собствени, говорят за това, че до колко ще има силен имунитет детето зависи изцяло от генетичните фактори, каляването, но не и от кърменето.

# 6
  • Мнения: 46 530
katiABV, ако ще разбиваш този "мит", трябва да се потрудиш малко, намери си човек с немски Simple Smile нямам време, нито желание да се боря с вятъра, но ако знаеш английски, във всички медицински източници ще го видиш на почетно място за 1892 г., а щом след толкова години нито една умна глава не е намерила доказателства да го отхвърли, явно неговите са били и все още са доста солидни  Laughing

Нещата са много относителни, моето дете също не е кърмено и за сега е здраво, да чукам на глава, това, че моето и твоето са здрави (за сега), не мисля, че значи нещо, всяко правило си има изключения Peace а и поне аз (за теб не знам) нямам нито образованието, нито знанията, за да споря за нещо, признато от медицинските среди в целия свят.

# 7
  • Мнения: 191
Има хиляди изследвания, направени в тази област, които доказват полезността на майчиното мляко. Самите производители на адаптирано мляко признават, че кърмата е най-добрата храна за новороденото. Прилагам една малка статия от океана от информация, която можете да откриете относно кърменето: http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=13562 .
Аз лично кърмих 8 месеца, далеч съм от мисълта, че детето ми ще е невероятно здраво поради тази причина, но съм и доволна, че му дадох по-доброто.

# 8
  • Мнения: 5 940
katiABV, темата ти е пълна със същите доказателствени материали като често пусканите в кърмаческия от сорта "кърмените са по-умни, по-здрави" и т.н. Добре, че тук няма чак толкова хорово пеене..

# 9
  • Мнения: 24 467
Лека вметка- до колкото разбирам темата е за наличието на антитела в кърмата и възможността за придобиване на имунитет при кърменето, а не за "полезността" по принцип на майчиното мляко. А производителите на АМ не "признават" нищо- пишат по задължение съответното отбелязване по кутиите си.
За мен би било интересно да прочета нещо по темата, независимо дали е "за" или "против" теорията- компетентно написано от специалист, с доказателства и мотиви.

# 10
  • Мнения: 331
Не че съм специалист, но се замислих... Намерих ето това по темата: http://www.bg-mamma.com/site/content/view/985/76/

Вероятно все пак кърмата наистина "защитава" детето, дали това са антитела в традиционния смисъл или по друг биохимичен начин едва ли има значение.

Посочените линкове по-долу от Кати на немски език са от доста отдавна и затова може би (а и заради гимназиалния ми немски) не можах да разбера какви точно доказателства са приложили учените тогава в подкрепа на теорията си - единствено схванах, че са предположили, че кърмата предава 'антитела', защото няма друг начин имунитетът на новороденото да расте и да достигне по-големи или равни нива на тези на родителите си (и в частност на майката), тъй като имунитетът по наследство е по-малък от този на майката (което е доказано с лабораторни наблюдения и опити).

Но продължавам да си мисля, че кърмата в никакъв случай не е панацея...

# 11
  • София
  • Мнения: 17 592
Лека вметка- до колкото разбирам темата е за наличието на антитела в кърмата и възможността за придобиване на имунитет при кърменето, а не за "полезността" по принцип на майчиното мляко. А производителите на АМ не "признават" нищо- пишат по задължение съответното отбелязване по кутиите си.
За мен би било интересно да прочета нещо по темата, независимо дали е "за" или "против" теорията- компетентно написано от специалист, с доказателства и мотиви.

И дори не за наличието им в кърмата, а за възможността да преминат от стомаха и червата в кръвния поток на бебето.
Изобщо не споря по въпроса дали именно човешкото мляко е най - подходящото за човешките бебета - аз лично вярвам, че е именно така.

И много се чудя защо не са  правени (или защо не са добили популярност, ако ги има) изследвания (върху мишки и зайци, не върху човешки бебета), като, примерно, се зарази майката с някаква миша или зайчиа болест (не такава с летален изход) и да се изследва млякото и кръвта на бебето след хранене на определени интервали от време за наличието на специфични антитела... Не ми звучи като особено сложно изследване - е, времеемко е, трудоемко и скъпо, но все пак... ми се струва, че си заслужава. Не познавам биолози, иначе бих го предложила като идея за изследване...

# 12
  • Мнения: 6 029
Очаквам включването на Хедра (надявам се да се включи).
Открито е от Паул Ерлих, който има Нобелова награда за медицина и физиология, ама какво ли му разбира главата  Laughing

Иначе бих написала това  Laughing

# 13
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Кати, просто трябва човек да е наясно с малко елементарни неща от физиологията на новороденото. Антителата могат да преминават неувредени през храносмилателния тракт, защото стомахът на новороденото не разполага нито с киселинността, нито с ензимите, с които действа този на възрастните поне докъм 6-тия месец след раждането - което е една от причините 6 месеца да се приема за възраст, в която е подходящо да започне захранването, след като тези промени са налице, за ад осигурят нужното разграждане на храните. От друга страна, луменът в червата на новороденото е пропусклив - между клетките има големи пространства, през които свободно могат да преминават големи молекули. Около 6-тия месец тези пространства се затварят и преносът на хран. в-ва, соли и т.н. се осъществява само през клетъчната стена по разнообразни механизми, които изключват свободното навлизане на вещества, които могат да причинят проблеми. Т.е. ако преди това в храната на бебето се включва напр. краве мляко, протеините му могат да преминат свободно в кръвотока на бебето и да предизвикат силна алергична реакция - след затварянето на междуклетъчните пространства това е много по-малко вероятно, освен ако възникне възпаление или инфекция, което да позволи нахлуването им в голямо количество.
Освен това, макар че изглежда малко странно, цялата имунна система на човек е съсредоточена не другаде, а точно в храносмилателната система. Така че антителата пристигат точно там, където е нужно Laughing И протективният им ефект е свързан и със създаването на протективен слой върху лигавицата на червата, както и с улавянето и неутрализирането на вирусни и бактериални частици пак там.
А изследването относно наличието на специфични антитела срещу дадено заболяване е правено - за наличието им в кърмата на майката говоря. Когато майката се разболее от даден вирус, в кърмата се откриват специфични антитела срещу конкретната инфекция, които се предават на бебето. Не е нужно антителата в неговия организъм да се увеличат, това става само ако и то се зарази и собственият му организъм ги произвежда - въпросът е, че специфичните антитела са пристигнали точно там, където има нужда от тях, за да предотвратят заболяването и това не е непременно в кръвта на бебето Laughing
И още едно уточнение - в книгите за медици пише, че пасивният имунитет, получен от майката, трае до средата на първата година, а не първите 3 месеца.

# 14
  • Мнения: 5 710
Освен това, макар че изглежда малко странно, цялата имунна система на човек е съсредоточена не другаде, а точно в храносмилателната система.

Малко уточнение:
Имунната система не се намира в храносмилателната.
Ерлих получава Нобелова награда за първата сериозна теория за синтеза на АТ, но тя не е единствена. Има и матрична теория , теория на клоналния отбор и т.н теории.

ПС: Ето тук има много приятен онлайн курс по биология, за заинтересованите:
http://www.mayamarkova.com/biology/home.htm

Последна редакция: пт, 13 юни 2008, 21:22 от 10¢'s caffè&lounge

# 15
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Не се хващай за думата, естествено че опростявам максимално - голяма част от реакциите протичат около и в храносмилателната система, това се имаше предвид и е нормално, предвид че е много рискова по отношение на проникващите патогени; в случая нямаше нужда от задълбаване за различните типове имунни реакции. Линкът е много хубав и с достъпни обяснения, ще си го запазя за бързи проверки Grinning

# 16
  • Мнения: 398
 След Хедра просто човек няма какво да каже.

 Дано Кати е доволна от поясненията.

# 17
  • Мнения: 2 908
Аз не търся обяснения,дали кърмата е най-добра-всички трябва да знаем,че е така,но не вярвам в обясненията,че изцедената и охлаждана(или замразена) кърма също носи антитела TiredАз и до сега не вярвам,че 4 месеца съм давала нещо полезно на детето си,въпреки доста положителни обяснения от страна на кърмещите.Бих се раздвала,ако Хедра се включи пак и поясни и това за мен!  bouquet

# 18
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Изцедената кърма си съдържа антитела също както тази, приета на гърдата - те влизат в състава на кърмата, дори бебето да не суче директно, това си е природна застраховка, нали бебето пак си го пие това мляко и трябва да ги получава. Това, което не се случва, е че няма изграждане на специфични антитела спрямо вирусите, на които е изложено бебето в момента, защото няма пряк допир между устата на бебето и гърдата, който да задейства това специфично производство - но останалите антитела (IgA) са си налице, както и специфичните, които организмът ти изработва, докато се бори с инфекция, която прекарваш ти самата. Охлаждането не ги дезактивира. При замразяване и въобще при големи температурни колебания част от тях се разпадат, както се случва с всички белтъци - затова не се препоръчва замразена кърма да се размразява в микровълнова или пък да се загрява силно (преваряване), това може напълно да разруши антителата.
Така че определено си дала на бебето повече, отколкото предполагаш Hug

# 19
  • Мнения: 2 908
Благодаря,Хедра!   bouquet
Тя не е боледувала въобще,само някой и друг сопол,бързо минал,дали е от кърмата или просто от имунна система-не знам.Като за доста хранено с АМ дете е супер здрава Mr. GreenРадвам се за това и въобще не смятам,че може да има съмнение,че се предават антитела на бебето с кърмата.Аз честно казано не съм замразявала кърма,само охлаждах,понеже нямах чак толкова много и за замразяване,но все пак съм затопляла в съд с топла вода и смятах,че по този начин се унищожават повечето антитела в кърмата,при разликата в температурите.В МВ никога не съм топлила-знам и четох от форумите,че е грешно.

# 20
  • Мнения: 2 524
Кати, просто трябва човек да е наясно с малко елементарни неща от физиологията на новороденото. Антителата могат да преминават неувредени през храносмилателния тракт, защото стомахът на новороденото не разполага нито с киселинността, нито с ензимите, с които действа този на възрастните поне докъм 6-тия месец след раждането - което е една от причините 6 месеца да се приема за възраст, в която е подходящо да започне захранването, след като тези промени са налице, за ад осигурят нужното разграждане на храните. От друга страна, луменът в червата на новороденото е пропусклив - между клетките има големи пространства, през които свободно могат да преминават големи молекули. Около 6-тия месец тези пространства се затварят и преносът на хран. в-ва, соли и т.н. се осъществява само през клетъчната стена по разнообразни механизми, които изключват свободното навлизане на вещества, които могат да причинят проблеми.

Добре де, съгласна съм с написаното, щото и аз съм чела същото, но за мен това буди друг логичен въпрос - какъв е смисълът на дългото кърмене - до година, две или три на детето? Лично за себе си не намирам смисъл. Не се заяждам, моля ако някой е на противното мнение да ми обясни.

# 21
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Ами някак е същото като да питаш - има ли смисъл детето да пие мляко. Ако отговорът е да - тогава логичният въпрос е защо да пие краве мляко, като си има видово специфично такова, което се променя спрямо нуждите му и определено е по-подходящо за него от млякото на всеки друг бозайник.
Естествено, че след годинката кърмата няма чак такава роля и може да се замести доста безопасно дори с обикновено краве мляко - въпросът е защо да се прави, ако майчиното мляко е налично.
Когато човек мисли от чисто биологична гледна точка, тогава много от съвременните практики изглеждат странни и много от странно изглеждащите неща (като кърменето след годинка) започват да изглеждат логични и нормални.

# 22
  • Стара Загора
  • Мнения: 6 391
Кърмата е най-добрата храна за бебетата-чрез нея то получава антитела от майката....и това въобще не е мит

# 23
  • Мнения: 1 512
Като чета за плюсовете от кърменето се чувствам още по- нещастна от факта, че нямам кърма и не мога да кърмя моето бебче

# 24
  • Мнения: 2 908
E,дa,тези теми са мъчителни за повечето потребителки тук и аз отдавна апелирах да не се пишат тук,пък било то за или против кърменето,защото няма значение-винаги стават спорове,изтъкват се предимства и винаги накрая има огорчени-аз бях дълго време такава,докато претръпнах.Ама кой ли ме чува.............

# 25
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Като чета за плюсовете от кърменето се чувствам още по- нещастна от факта, че нямам кърма и не мога да кърмя моето бебче
Нормално е да се чувстваш така - като всяка майка искаш да направиш всичко за твоето дете, да му осигуриш всичко необходимо, въобще да бъдеш идеалната майка. Когато нещата не се случват точно така, независимо дали зависят от нас или не, е естествено да се чувстваме нещастни, потиснати и остро да усещаме липсата на това, което сме искали, което сме си представяли и за което сме мечтали. Само че в живота нещата рядко са идеалните и обстоятелствата при всеки са различни - според мен е важно да можем да приемем собствените си ограничения и все така да продължаваме да правим и даваме най-доброто от себе си. Не се съмнявам, че го правиш и че твоето бебе има всичко, което една любяща мама може да му даде Hug
Афродита, разбирам какво искаш да кажеш - само че неговоренето по дадена тема не премахва усещането за загуба, нито огорчението, те все така си седят дълбоко и не можеш да ги забравиш. Кърменето е нормална и естествена част от живота и би било неловко да се отбягва темата просто от учтивост - мен би ме дразнило околните умишлено да избягват темата само защото аз не кърмя (примерно) и да ме `щадят` по този начин (изживявала съм го по повод неуспешна бременност, така че ми е много познато). Това определено кара човек да се чувства някак ненормален и поне на мен ми действа по-кофти.

# 26
  • София
  • Мнения: 3 099
Жените тук биха могли да имат и още деца - защо да задаваме модел, че веднъж не-случило се кърмене ще "рецидивира"?!  Crossing Arms Нека всички четат - следващият път може да се получи!
Моят Шош яде гладко пасирани манджите - трябва ли да се подтискам, че други деца ядат на доста по-крехка възраст от чушка бюрек до кюфтета без употребата на пасатор?! Така е и с кърменето - правим каквото можем, приемаме каквото стане!

# 27
  • Мнения: 1 763
Като чета за плюсовете от кърменето се чувствам още по- нещастна от факта, че нямам кърма и не мога да кърмя моето бебче

Аз за това и не ги чета ( от тази тема съм прочела само заглавието и твоя пост). Не отричам ползите от кърменето, но съм против прекаленото вманиачаване и острия тон на някои постове в защита на кърменето на всяка цена ( не в тази тема, нея не съм я чела) и внушаването, че майките, които кърмят, са по-добри, по-близки с децата си, а кърмените деца са по-умни, по-здрави и не помня още какво. Гледай си детето, бъди щастлива, то ще го усети и също ще е най-щастливото дете на света с най-добрата мама.
Относно антителата от кърмата имам известни резерви, но не споря, че кърмата е по-добрият вариант от АМ. Но понякога кърменето просто не се получава.

# 28
  • Мнения: 4 753
Ще се включа малко неадекватно в темата ви, но понеже докато четох се сетих за една майка, която каза, че бебето й е боледувало от херпес зостер, без преди това да е боледувало от варицела... Пояснявам, че двете болести се причиняват от един и същи вирус, но първо се боледува от варицела, а после евентуално от херпес зостер... Та в случая предположих (а и лекаря така й е обяснил), че тя е предала антитела на бебето си (боледувала е преди бременността) и затова при него се е развила втората болест, прескачайки първата... Това ме навежда на мисълта, че може би имунната защита е специфична, а не обща (поне част от нея), без да претендирам, че съм права, защото не съм прочела нито ред по въпроса... Дали се предават антитела с кърмата обаче или само с износването на плода, не мога да кажа...

# 29
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Дали се предават антитела с кърмата обаче или само с износването на плода, не мога да кажа...
И по двата начина се предават - не съм сигурна дали си спомням правилно, но имаше нещо такова - антителата, получени наготово от майчиния организъм през вътреутробния период и непосредствено преди раждането имат ограничен живот, около месец - затова втората защитна линия е кърмата, от където антитела се предават постоянно, за да не се получава срив. Това е и причината дори известно време след спиране на кърменето да има протекция - все още в организма на детето има активни антитела за няколко седмици.

# 30
  • Мнения: 114
Само да кажа ,че си правя собствена статистика:кърмих детето си достатъчно!Че има антитела в кърмата има,но да ми кажете че кърмените дълго са по-здрави от кърмените кратко не съм съгласна!Коластрата е важна,а иначе ВСИЧКО е генетично!Ако родителите са боледували и 5 години да кърмите полза няма!Малко съм крайна но съм добронамерена! Heart Eyes

# 31
  • София
  • Мнения: 17 592
Кати, просто трябва човек да е наясно с малко елементарни неща от физиологията на новороденото. Антителата могат да преминават неувредени през храносмилателния тракт, защото стомахът на новороденото не разполага нито с киселинността, нито с ензимите, с които действа този на възрастните поне докъм 6-тия месец след раждането - което е една от причините 6 месеца да се приема за възраст, в която е подходящо да започне захранването, след като тези промени са налице, за ад осигурят нужното разграждане на храните. От друга страна, луменът в червата на новороденото е пропусклив - между клетките има големи пространства, през които свободно могат да преминават големи молекули. Около 6-тия месец тези пространства се затварят и преносът на хран. в-ва, соли и т.н. се осъществява само през клетъчната стена по разнообразни механизми, които изключват свободното навлизане на вещества, които могат да причинят проблеми.

Добре де, съгласна съм с написаното, щото и аз съм чела същото, но за мен това буди друг логичен въпрос - какъв е смисълът на дългото кърмене - до година, две или три на детето? Лично за себе си не намирам смисъл. Не се заяждам, моля ако някой е на противното мнение да ми обясни.

Че то тогава би следвало и абсолютно всички бактерии да преминават свободно! Не ми се вярва да е чак толкова несъвършено бебето. Все пак детето (нормално доносеното) не е предвидено да изскача абсолютно незащитено в света, сигурна съм в това.

Не само, че има защита, ами май е по - добра от моята. От септември до март бях практически непрекъснато болна. Гушкала съм си бебето, целувала съм го - изобщо не съм ходила с маска, понеже се плашеше от нея. Ами веднъж не се разболя. Не съм го кърмила и ден. Страшно съм болнава, само да кихне някой и съм готова, докато бях бременна изкарах 2 тежки грипа, татито е даже по - болнав и от мен. Единствения начин, по който аз мога да си обясня това, е, че бебетата все пак имат по - добра неспецифична реакция от възрастните...

# 32
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Нали беше химик, ако правилно си спомням... Антителата са белтъци по същество Laughing Самите бактерии (а и вирусите, които са многократно по-малки от бактериите) са изградени от собствени белтъци, така че са приблизително милиони пъти по-големи от антителата Mr. Green За да нахлуят бактерии в кръвния поток, трябва организмът да е изключително отслабнал и много от защитните му системи да не действат - тогава се развива сеппсис, който е изключително тежка и потенциално фатална инфекция. При обичайните инфекции бактериите изобщо не преминават в кръвта, а предизвикват само локални проблеми (възпаление, диария, ангина и т.н.).

# 33
  • София
  • Мнения: 17 592
Да, химик съм, не биолог... И все пак, от откъслечните си познания по биология от средния курс си спомням, че чуждите белтъци, преминали в храносмилателната система, се разграждат още там и се използват за храна - т.е., за градивни елементи за собствения организъм. И че самата храносмилателна система няма никакви средства за разпознаване на "хубави" (чужди антитела, попаднали с храната) от "нехубави" (болестотворни микроорганизми) белтъци. Пак повтарям, не съм нито медик,нито биолог. Но такъв механизъм не ми е известен. И, така или иначе, всякакви чужди белтъци, промъкнали се някак в кръвния поток, се атакуват от организма... от неспецифичната имунна защита - имаше там разни Т-левкоцити и всевъзможни други неща, дето нито ги помня, нито някога съм ги разбирала особено, ама те си знаят работата, нали, това е важното... Още в утробата имунната система се научава да разпознава собствените белтъци. И атакува всичко останало. Та в такъв смисъл дори и по някакъв начин да се промъкнат тези антитела през незрялата храносмилателна система на бебето, единственото, което ще се постигне, е собствените имунни сили да се юрнат да ги трепят...

# 34
  • Мнения: 27 524
Кати, мила, изобщо не става въпрос за мит. Нито дори за чудене. Трябва доста добре да се почете, изчака, премисли и да се докаже, преди който и да било да пише, да се съмнява, да се чуди Peace

Факт е, че разграждането и усвояването на белтъците от човешкия организъм, се нуждае от ужасно много енергия и калории. Което води до куп други негативи. При всички положения най най- правилното е умерен и балансиран прием на храна  Peace

Не съм кърмила дълго, съжалявам за което, но наистина - по-ценно от коластрата и кърмата поне до 6 месеца - няма. Crazy

Последна редакция: чт, 10 юли 2008, 07:15 от Vivi

# 35
  • Мнения: 46 530
... тя е предала антитела на бебето си (боледувала е преди бременността ...

Така е, но само, ако майката я изкара в края на бременността.
Иначе е защитено до към 6-ти месец, след това не. Племенницата ми е с Варицела в момента, на 1 г., още е основно на кърма Simple Smile

По-вероятно става дума за това, че има много леки форми на Варицела, които протичат без Т, с нормална жизненост на детето и единични обриви, които майката приема за ухапано от насекомо.

# 36
  • София
  • Мнения: 17 592
Кати, мила, изобщо не става въпрос за мит. Нито дори за чудене. Трябва доста добре да се почете, изчака, премисли и да се докаже, преди който и да било да пише, да се съмнява, да се чуди Peace

Факт е, че разграждането и усвояването на белтъците от човешкия организъм, се нуждае от ужасно много енергия и калории. Което води до куп други негативи. При всички положения най най- правилното е умерен и балансиран прием на храна  Peace

Не съм кърмила дълго, съжалявам за което, но наистина - по-ценно от коластрата и кърмата поне до 6 месеца - няма. Crazy

Изобщо не твърдя обратното!!!
Напротив, убедена съм, че човешкото мляко е възможно най - добрата храна за човешкото бебе.


Това, в което се съмнявам, е преминаването на непроменени антитела от храносмилателната система в кръвния поток и възможността за директното им използване...

Общи условия

Активация на акаунт