Болни деца в ясли и детските градини

  • 13 699
  • 232
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 320
Абсолютно съм съгласна с КАСИС и ivonska! Ясно е, че ако детето е здраво няма да се разболее. Примери - доста. Мъжът ми изкара тежък грип през зимата, малкия - нищо. А спим засега в една стая. В градината имаше шарки разни, грипове - ами прескочиха го. Да ми е живо и здраво детето!
Не мисля, че контролът пред вратата на детското заведение ще е качествен или пък въобще ще се изпълнява. А и критериите кой е здрав и кой - не са по лична преценка на сестрата.
Аз нямам проблеми с болничните, така че когато е болен винаги съм си стояла с него в къщи, за да оздравее. И болестта не означава, че непременно трябва да се лекува с антибиотик (това е към n_nova).

Освен това май петициите станаха твърде много.....
Аз съм инженер-химик, не съм лекар (специалист по детски болести) - така, че те уверявам, че на своя глава не бих тровила детето си с АБ. Водя дъщеря си при най-голямото светило в българската детска плевматология и каквато рецепта изпише този професор я изпълняваме. Много пъти ми е казвал - по добре АБ, отколкото усложнения и мисля, че е прав. Измъквал ни е много често от критични ситуации (след като съм провеждала "шадящо" лечение по препоръка на личната), за което ще съм му признателна до гроб.

ivonska
Що се отнася до това, че " Доста от вирусите се пренасят от видимо здрави хора" - определено има и такъв вариант, но според мен той е значително по-малък от този да си закачиш вирус от видимо болен такъв.

# 31
  • Мнения: 789
.............
"Трай бабо, да те не стига", казват старите хора. Ще смениш работата - ОК, а колко работи мислиш можеш да смениш без да стигнеш до момента, в който само, като ти видят трудовата книжка ще те отсвирят? 

Не е необходимо да сменям безброй работи. Като започвах третата си работа, детето ми беше на година и 7 месеца. Още на интервюто казах, че имам дете и попитах това проблем ли е? Отговорът беше: "Не". Ходих точно на 2 интервюта и двамата работодатели ме поканиха да започна работа, като и за двамата не беше проблем, че имам малко дете. Отсъствала съм от работа, защото сме били болни. В колкото и трудни времена да живеем, все пак са останали свестни фирми и читави шефове.
А таткото също може да си вземе болничен. Ако на мен ми е проблем, ще помогне той. Ако не може болничен или платена отпуска, ще вземе неплатена.
 
Цитат
Така говориш, защото не си на дереджето на хиляди семейства, които не могат да си позволят да останат с една заплата и не си стигала до момент, в който да няма какво да сложиш на детето ти да яде, или не дай Бог, да му купиш лекарства.
Много патетично.... Права си обаче, не съм на това дередже и докато зависи от мен, няма да бъда. След като съм родила това дете, ще направя всичко възможно, за да го гледам добре. Думи от сорта на "не знам" и "не мога" се старая да не съществуват.
Няма аргумент, който може да ме убеди, че е оправдано пускането на болни деца в детско заведение. Говоря за видимо болни, т.к. наистина не може всички родители, мед. сестри, учителки и лелки да са врачки, че да разпознават всеки вирус само като погледнат детето. Съгласна съм, че си има болести, които е по-добре да изкарат в детската и да си изградят имунитет, но се съмнявам имунитет да се гради с ежемесечно боледуване и прием на АБ. Трябва да има контрол и той да започва от нас самите. Много ми се иска, щом аз не си пускам болното дете и другите да не го правят.

# 32
  • Мнения: 343
Петицията наистина не е добре написана, но мястото на болните деца е вкъщи и компромиси не трябва да се правят. На тази възраст шарките наистина е добре да бъдат изкарани, защото се създава траен имунитет, а при възрастни протичат по-тежко, но другите заразни заболявания не са изобщо препоръчителни, защото те по никакъв начин не повишават имунната защита, напротив - правят организма по-податлив и за други болести. Всяка вирусна или бактериална инфекция може да доведе до много сериозни усложнения, приемането на антибиотик изобщо не е безвредно. Ясно е, че на много родители не им пука за чуждите "кекави" деца, но не разбирам как им дава сърце да рискуват здравето на собствените си, пращайки ги болни или недоизлекувани на ясла и детска градина.

# 33
  • Мнения: 14 654
Това за шарките са глупости. Втори път като се заразиш с вируса, който причинява варицела, караш херпес-зостер. Вярно, че тази болест спохожда най-често възрастни хора с отслабнали сили, но все пак боледувал ли си от варицела, винаги има риск да боледуваш и от херпес-зостер. А кои други шарки е добре да бъдат изкарани в градината? За повечето има ваксини - ако искаш да се предпазиш.

# 34
  • Мнения: 4 841
Съгласна съм, че мястото на болните деца не е в детската градина. Но поне моите опит и наблюдения са, че реално в детските градини НЯМА болни деца.
Съжалявам, че ще го кажа, но в повечето случаи "болните деца" са само в главите на родителите, чиито деца често боледуват. Удобно  обяснение са "лошите родители", "нездравословната среда" и т.н.

Изказвания като това:

Ясно е, че на много родители не им пука за чуждите "кекави" деца

са, меко казано, груби. Съжалявам, че има дечица които боледуват повече и по-сериозно от другите, съвсем искрено им желая да укрепнат  Peace
Но да се генерализира, че градината е източник на всички беди и болести, е пресилено и некоректно. Най-малкото, защото има достатъчно деца, които не боледуват, или поне не толкова често.
Защо просто не приемем, че хората са различни, а винаги трябва да търсим конкретна причина и оправдание в другите?

# 35
  • Мнения: 982
Съжалявам, че ще го кажа, но в повечето случаи "болните деца" са само в главите на родителите, чиито деца често боледуват. Удобно  обяснение са "лошите родители", "нездравословната среда" и т.н.
Със сигурност има и такива родители.Но чак пък всички да си въобразяват!

Да, мястото на болните деца не е в детската градина.

Аз нямам опит и наблюдения все още, но от това, което съм чела тук оставам с впечатление, че има доволно голям брой майки, които си казват, че пускат детето си сополиво и покашлящо на детска градина.А ти казваш, че болни деца НЯМА. Rolling Eyes

# 36
  • Мнения: 415
Следя всички теми за ДГ с много голям интерес. И да си призная темата за болестите и за „заразите” ми е любима. Не напразно са кавичките.
Майка съм на госпожица , която в началото на годината навърши 4 год. След почти две годишно ходене по мъките /разбирайте ходене по много и най – различни лекари и консултация с двама психолози/ се уверих в следното : децата, които боледуват често в ДГ имат преди всичко емоционален проблем, проблем с адаптацията.
Моят съвет към родителите на т.нар кекави деца е : опитайте се да намерите този проблем , да го преборите заедно и ще се убедите как ще укрепне имунитетът на вашето дете. Мога да пиша много , но темата не е за това.
И аз съм съгласна , че воденето на болни деца в ДГ е безотговорно , но не защото ще заразят моето , а защото не се обръща внимание на причините за боледуването на детето.
Петиции от този вид няма да доведат до нищо.

# 37
  • Мнения: 804
Малиииииииииии, ще пускам дъщеря ми на годинка на ясла.  ooooh!
Щурава ми се струва идеята на sosko  Thinking newsm78
А още по-щураво ми се вижда обяснението "ми нямам отпуск". Не сте ли чували за почасови детегледачки?
Както и да е, поне ще знам, че ако дъщеря ми боледува по-често ще е защото има психисески отклонения  #Crazy

# 38
  • Мнения: 827
Малиииииииииии, ще пускам дъщеря ми на годинка на ясла.  ooooh!
Щурава ми се струва идеята на sosko  Thinking newsm78
А още по-щураво ми се вижда обяснението "ми нямам отпуск". Не сте ли чували за почасови детегледачки?
Както и да е, поне ще знам, че ако дъщеря ми боледува по-често ще е защото има психисески отклонения  #Crazy
И какъв е проблемът с яслата на една годинка? ooooh! ooooh! ooooh!
Щуравата идея не е на sosko или случайно е станало объркване? newsm78
Ти чувала ли си за изискванията на детегледачките, камо ли пък тея почасовите?

Изобщо има ли смисъл да обсъждаме нещо, или ти ще ни дадеш отговорите?

# 39
  • Мнения: 804
Ити, до скоро мислех, че няма проблем с яслата на една годинка, но май се очертава да боледува много щом я пускам толкова малка (поне педиатърката и други познати така ме наплашиха).
Намирам, че обяснението на sosko, чe "децата, които боледуват често в ДГ имат преди всичко емоционален проблем, проблем с адаптацията" е щураво.
За детегледачките и безумните им изисквания те подкрепям напълно  ooooh! Но ми се иска да вярвам, че по-малко родители ще пускат децата си на ясла(градина) болни.

Да, има смисъл да обсъждаме темата, защото очевидно гледните точки са много и всеки е прав за себе си... Но проблем има и е наша грижа да го решим, а не на институциите.

# 40
  • Мнения: 827
madchen, за яслите мненията са на двата полюса -  много зависи както от детето, така и от начина, по който родителите му го отглеждат и възпитават, а също и какво е мястото, дали децата са много, разбира ли се с лелите там и т.н., вероятно най-добрият вариант е да пробваш при вас как ще е и тогава да решиш според случая.
За мнението на sosko имах предвид, че е подкрепяно от доста психолози, педиатри и социални служители мнение и в този смисъл, че не е тя единствената, стигнала до такива изводи. Далеч съм от мисълта, че е само емоционален проблем честото боледуване, но съм напълно убедена за себе си, че душата и тялото са винаги свързани, а пък масово все още педиатрите предписват АБ, но не смеят да дават съвети как да се отглежда детето, вече съм на мнение, че дори трябва да са задължени да го правят и точно както се изисква АБ да се дава по час, така напр. да забранят да се слагат зимни шапки на главите на здрави деца през май (това нееднократно съм го виждала и просто ме е ужасявало). Още един проблем е, че рядко срещам лекари, които да следят новите изследвания, новите препарати и да ги прилагат адекватно в практиката си. Повечето, с които до момента съм имала контакт, предпочитат да карат по стария изпитан начин, независимо че вече вероятно има милион причини да не се постъпва така.
За воденето на деца в ясла/градина и как и кой да проверява дали са болни/здрави - не мога да дам еднозначно решение, съгласна съм принципно с голяма част от мненията до момента, но на практика нещата са различни и не е нито само до желание, нито да задължение или пък принуда.
  bouquet

Последна редакция: сб, 28 юни 2008, 00:04 от Ити

# 41
  • Мнения: 126
  Много ми е интересно доколко отговорни хора сте! Значи ако детето ви е болно, да си ходи на градина, че вас щяли да ви уволнят! А замисляте ли се, че детето ви там може да разболее още 10- 15 деца и после и още 10- 15 родтели да се чудят кой да им гледа детето!  За щастие моят син е кален от малък, не съм го пазила от разни контакти с болни- разбира се в разумни граници, но ми е било НЕУДОБНО заради другите майки и деца, да го заведа дори 1 час в мола, а камо ли да го оставя в градината. Въпрос на възпитание и уважение към другите Peace
  А колкото до това какво правя като се разболее- ами плащам на жена да го гледа няколко дни в нас, а аз ходя на работа, че и мен ще ме уволнят!

# 42
  • Мнения: 502
   Моите деца още не са посещавали детски заведения.Но повечето ми познати майки дават децата си на ясла или на градина и много се оплакват.Дете,което до две годишна възраст изобщо не е боледувало,след като тръгва на ясла всеки месец е на атибиотици. Не мога да се съглася с тези от вас,които пускат децата си болни на градина.Това не е редно,и всички вие го знаете.И не е вярно и това,че видите ли,няма изградена имунна система детето и затова боледува!Всеки човек е податлив на вируси.Според мен във всяко детско заведение трябва да бъде назначен лекар,който да преглежда редовно децата.Спомням си,че като бях ученичка в училището си имаше лекар,който всякя седмица ни преглеждаше.Тези лекари трябва да са упълномощени да издават болнични на родителите на болните деца без ограничение на дните-колкото е нужно,толкова!

# 43
  • София
  • Мнения: 62 595
Има сестра на входа, но майки-тарикатки се промъкват, че на всичко отгоре и скандали вдигат като ги изловят.

# 44
  • Мнения: 953
Стресът понижава имунната система и влияе негативно върху целия организъм на човек бях го чела в медицинско списание .
В този смисъл децата са подложени на стрес при адаптацията им в градините, така че са по податливи на заболявания.
Опит с ДГ нямам, септември детето тръгва на ясла. Това което чувам е, че като са по-малки по-лесно се адаптират /не знам дали е вярно нямам база за сравнение/.  Доколко боледуват е индивидуално и няма как да се разбере предварително докато не я пусна на ясла. Надявам се дъщеря мида не боледува много.
Няма да ми е приятно ако в групата има видимо болни деца, предполагам ще направя забележка на сестрата. Мястото на болните деца е в къщи на спокойствие, за да се възстановят по-бързо.

Общи условия

Активация на акаунт