Езикът на знаците за бебета.

  • 6 036
  • 59
  •   1
Отговори
  • София
  • Мнения: 1 524
В последния брой на списание "Моето Дете" има статия за езика на знаците за бебета, даже има курсове в САЩ и Европа.
Много се запалих и от няколко дни се учим с малката - е за сега без успех  Party , но ентусиазмът ми не е намалял.
Цитат от списанието:
"Специално разработената комбинация от движения помага на родителите да разберат по-добре детето си. .....
Идеята на разговора с помощта на знаци е да се улесни комуникацията с малкото човече, което може да контролира ръчичките си от най-ранна възраст, но не и гласните си струни и езика."

Ако сте гледали филмът "Запознай ме с вашите" - там детето общуваше с този език, мислих че е измислица, но се оказа възможно.

Та накрая въпросите ми - Знаете ли нещо повече, за начин на учене, за повече знаци, има ли мами използвали тези знаци, някъде в Б-я има ли курсове и изобщо нещо повече по темата?
 

# 1
  • Мнения: 2 374
За пръв път чувам подобно нещо струва ми се интересно..... Peace

# 2
  • Мнения: 8 163
Тук има доста родители, които са убедени в ползата от жестомимичния език за бебета. Моите наблюдения обаче показват, че децата, които са научени да общуват по този начин не изпитват потребност да говорят и проговарят месеци по-късно от връстниците си. Това ги ограничава от възможности за нормална комуникация с хора, които не са членове на семейството или не са обучени на жестомимичен език.

В случаите, които знам децата бяха на по 18-20 месеца, когато зорлем проговориха, защото или тръгнаха на детска, или започна да ги гледа детегледачка.

# 3
  • Мнения: 422
на мен също ми е интересно и аз ще следя темата,имам и накакви спомени от филма би било добре да ги разбираме какво точно искат Simple Smile

# 4
  • Мнения: 505
Да и аз си спомням филмът с Робърт Дениро, в който говореше жестомимично със внука си. А е беше си направил имаше и изкуствени гърди, за да
'кърми' бебето   hahaha

# 5
  • Мнения: 283
... В случаите, които знам децата бяха на по 18-20 месеца, когато зорлем проговориха, защото или тръгнаха на детска, или започна да ги гледа детегледачка.

Звучи много логично!!!

# 6
  • Мнения: 1 212
Е, ако погледнем по-простичко на нещата /без литература и специална подготовака/,  езикът на знаците е широко разпространен и ползван от всички нас при първата ни комуникация с децата.
Замислете се само, как всички махаме с пръст казвайки "не", кимаме с глава, махаме с ръце за довиждане и поздрав.
Съпровождайки дадена дума със съответния жест , правим урока за детето по-интересен и занимателен.
Пример : синът ми започна да казва "ла-ла" / тоест ела/ с протегната напред ръка / с длан нагоре/, свивайки и опъвайки пръстите на ръцете.

# 7
  • Мнения: 147
      Преди време бях попаднала на няколко подобни клипчета :
http://www.youtube.com/watch?v=QxanHDqr4eE
       

# 8
  • Мнения: 2 825
И аз запис, че ми е интересно, въпреки че мнението на Фея-кръстница, звучи доста логично.

# 9
  • Мнения: 3 550
Не догледах филмчето до края, но ми направи впечатление, че детенцето едновременно правеше знака и произнасяше думата на глас. Каква е ползата от този жестомимичен език тогава? За да го разбира детегледачката - грузинка, която не говори английски ли?

# 10
  • Мнения: 991
Тук има доста родители, които са убедени в ползата от жестомимичния език за бебета. Моите наблюдения обаче показват, че децата, които са научени да общуват по този начин не изпитват потребност да говорят и проговарят месеци по-късно от връстниците си. Това ги ограничава от възможности за нормална комуникация с хора, които не са членове на семейството или не са обучени на жестомимичен език.

В случаите, които знам децата бяха на по 18-20 месеца, когато зорлем проговориха, защото или тръгнаха на детска, или започна да ги гледа детегледачка.
Мислила съм си, че този жестомимичен език може да доведе дотам, но нямах лични наблюдения. Наистина мисля, че така се губи стимулът децата да комуникират вербално.

# 11
  • София
  • Мнения: 1 524
Фея-Кръсница не е ли нормално точно между 18-20 месец да проговорят по принцип бебетата?
 newsm78 

# 12
  • София
  • Мнения: 1 524
Е стига де момичета, от 60 хиляди потребители, все някой знае нещо повече за езикът на знаците при бебетата.

# 13
  • Мнения: 4 753
Изгледах клипчето, но нещо не ми вдъхва доверие... От какъв зор трябва това дете да се учи на всички тези знаци...  newsm78  Дори ми се струва опасно. Има ли вариант такива деца трудно да се откажат от знаците и в напреднала възраст да показват с ръце какво казват???  newsm78  Сещам за вица с рапърите... смешно е, но ако му вържат ръцете на детето дали ще може да каже нещо...  newsm78

# 14
  • София
  • Мнения: 1 524
 Joy Joy Joy
 Това на клипчето и на мен ми идва в повече, но с кеф бих общувала с малката сега с езика на знаците, например има знак за болки в коремчето, чудя се как да я науча и как изобщо да обясня на 10 месечно бебе какво е болка в коремчето, та да може тя да ми казва ако я боли. Моята идея е да може тя да ми казва че иска да папа, че я боли коремчето и такива неща, а не да я уча на целия език, говоря за 10 движения най-много, но уви май няма мама използвала го успешно  и да чете тук.

# 15
  • Мнения: 4 753
Тази майка на клипа обаче, яко е обучавала малката... С толкоз време и нерви моя ще го направя професор...  Mr. Green 
За коремчето си права, трябва да се осъзнае кое какво е, пък после да се показва...  В ЕБХ-то успешно се използва пъшкането, за да се покаже на бебето, че трябва да се напъне и да се изходи...  Peace

# 16
  • Мнения: 4 784
Не че ми се струва невъзможно, но едва ли щеше да ни остане време за друго, ако трябваше и уроци да му предавам  Simple Smile
Разбирахме се чудесно с моя син и без заучени знаци и уроци, но предполагам, че може би е в голяма помощ за практикуващите го.

# 17
  • Мнения: 583
Сега изгледах клипчето и определено не желая да контактувам с дъщеря си със знаци, правя други асоциации / пази боже/. Засега се разбираме Mr. Green, за бъдеще предполагам ще бъде и по-лесно. Има доза истина в това, че език на знаците може да откаже детето да комуникира с реч.

# 18
  • Стара Загора
  • Мнения: 6 391
На мен не ми допада идеята да уча детето на езика на знаците вместо да говори

# 19
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Попадала съм на материали и съм чела по въпроса от чисто любопитство - не съм практикувала обаче.
Не виждам нищо лошо да се ползват жестове и детето да е наясно, че има много повече варианти за комуникация, отколкото само вербалните - нито пък ми се вижда ненормално дете да проговаря на 18-20 месеца, това е обичайната възраст, в която повечето деца започват да връзват думите в изречения, а някои и доста по-късно. Мисля, че може да е само от полза - вероятно детето и на по-голяма възраст ще е съзнателно съсредоточено върху жестовете на околните и ще извлича от тях информация на съзнателно ниво, а не само подсъзнателно, както го правим ние. Изобщо това си е нов език и като всеки такъв опит - обогатява.
Иначе съвсем чистосърдечно си мисля, че това си е обучение, без което спокойно може да се мине - майка и бебе, които имат добра комуникация помежду си, много физически контакт и време заедно, обикновено са настроени един към друг дотам, че не им е нужно да има предварително репетирани знаци, за да се усещат и веднага да им е ясно кога детето е гладно или го боли нещо.
Т.е. ползи има и вероятно е голям кеф и гордост детето да може отрано да дава определени знаци, а не просто също толкова ясните универсални бебешки знаци - ще изглежда много по-напред с материала от връстниците си Mr. Green

# 20
  • Мнения: 147
      Аз все още нямам деца, но когато преди време попаднах на клипчето ми се видя странно. Не виждам смисъл бебето да се обременява с подобни знаци. Би било добре мъничето да може да каже ако го боли нещо, но как да му се обясни това? Това е усещане, а не предмет, човек или животно, което може да види и после да свързва с определен знак.  

# 21
  • Мнения: 116
Здравейте Simple Smile
Включвам се в темата с малко собствени наблюдения. Племенничката ми е на 2 год и половина и е обучавана в езика на жестовете. Причината беше, че растеше в мултикултурна среда - майка й й говори на български, баща й - на английски, а детегледачката и всички около нея - на китайски. Съответно, още докато беше на около годинка родителите й решиха, че освен да чува различна реч е хубаво да има и нещо неизменно и постоянно при общуването с различни хора. Така че тя научи около 15-20 основни знака ("гладна съм", "жадна съм", "спи ми се", "още", "стига", "моля", "благодаря"...), които използваше както тя, така и хората, които се грижеха за нея.
Мисля, че това определено улесни общуването и разбирането й с хората около нея.
Вярно е, че проговори по-късно (на около 2 години), но това по принцип е типично за децата, които растат с няколко "майчини" езика.
Ако се интересувате, мога да разпитам откъде снаха ми е вземала материали и да пусна някой и друг линк.

# 22
  • Мнения: 1 420
Ние живеем в Англия и тук в яслата на дъщеря ми го прилагат този метод. Дори има налепени картинки по стените как точно се казва "мляко" - като слагаш ръчичката до устата, или "студено" или "искам да спя" - като пипаш очичките. Да си призная не знам как точно ги обучават, но Кари тръгна на ясла там когато беше на годинка и наистина показваше "млякото" и "спи ми се". Тук както разбрах този метод го използват от отдавна и е широко разпространен. За съжаление не мога да дам съвет как да си научиш детенцето, може би с много показване и повтаряне ще стане  Wink

Последна редакция: чт, 31 юли 2008, 09:59 от Winnie

# 23
  • Мнения: 1 420
На мен не ми допада идеята да уча детето на езика на знаците вместо да говори

Само да допълня, че тук учат най-мъничките на тези знаци т.е. бебчета, които още не могат да говорят, но могат да си служат с ръчичките.

Ето малко идеи за знаци

http://www.signwithme.com/images/SWM_cheat_sheet.jpg

Последна редакция: чт, 31 юли 2008, 10:01 от Winnie

# 24
  • Мнения: 26
На мен ми подариха книжка по този въпрос, мисля че се казваше  Baby Sign. Започнах да я чета, но тъй като авторът препоръчва обучението да започне от седмия месец я оставих, тъй като бебо току що бе роден. Със сигурност автора твърди, че този тип комуникация не пречи на проговарянето на бебето, но за подробности ще трябва да потърся книжката.

# 25
  • Мнения: 991
Провокирана от тая тема прочетох малко повече по въпроса. Застъпниците на този вид комуникация твърдят, че даже улеснявала проговарянето и децата, които са били обучавани по този начин имали по-висок коефициент на интелигентност, по-голям речников запас и по-лесно комуникирали по-късно в живота. Спомням си как преди време четох една книга за езика на тялото. Там авторът твърдеше, че жените се справяли много по-добре с разчитането на езика на жестовете, защото се грижели за деца и се налагало да се вглеждат и да тълкуват невербалните знаци на малчовците. Мисълта ми е че до някаква степен този вид общуване е съвсем естествен, но не виждам смисъл да уча бебка чак на знаци за авокадо, лимон и тп...

# 26
  • София
  • Мнения: 982
Много интерсно. Според мен те още от малки с гримаси показват какво им е и какво искат. А самият жест на протегнатите ръчички говори много.

# 27
  • Мнения: 283
Много интерсно. Според мен те още от малки с гримаси показват какво им е и какво искат. А самият жест на протегнатите ръчички говори много.

Абслютно съм съгласна с казаното от теб!!!

# 28
  • София
  • Мнения: 606
От няколко дена гледаме на Бебе Айнщайн "First signs" .... на детето му е много забавно, гледа и се смее, танцува... а аз през цялото време се чудех, защо им е на американците да учат бебетата на езика на глухонемите... През цялото филмче се показват знаци на детето... Хубаво филмче... Много интересен подход да научиш бебето да показва какво иска...

# 29
  • Мнения: 620
Мисля, че всички ние изпозваме езика на жестовете в общуването с децата си, това е естествено и ни идва без да го забелязваме.
Но чак пак да се ходи на курсове по въпроса! Прекалено е. Разбирам, че за хората, които го преподават това е стока, която може да се продаде, нова ниша на пазара...
В многоезична среда би било полезно, разбира се. Но пак някак естествено си става, без курсове.
Абсолютно наложително е само за семействата, където има глухоням/ням член на семейството - детето трябва да се научи да общува с него.
Но иначе със сигурност е полезно за развитието, та това е още един начин за общуване, това може само да обогати.
Относно късното проговаряне - лично аз не изпитвам драми по въпроса, не мисля, че възрастта на проговарянето е показателна за интелигентността на даден индивид. А относно 18-20 месеца - според мен въобще не е късно newsm78

# 30
  • Мнения: 4 753
Застъпниците на този вид комуникация твърдят, че даже улеснявала проговарянето и децата, които са били обучавани по този начин имали по-висок коефициент на интелигентност, по-голям речников запас и по-лесно комуникирали по-късно в живота.

Това аз си го обяснявам с повечето отделено време за детето... Все пак едно е да се търкаля в кошарката с дрънкалките и съвсем друго да се стимулира да учи нещо и да мисли (въпреки, че това не е точно мислене според мен, развива се слуховата и зрителната памет)... Със същия успех може да се проведе и някакъв друг вид обучение, подходящ за възрастта на детето...

# 31
  • София
  • Мнения: 1 524
Така, след седмица обучение на два знака - този за спане и за храна, днес малката при въпрос - спинка ли ти се, спонтанно си сложи ръчичката под бузата /довечера ще видим дали пак така ще нправи/. Сложих я в леглото и без грам мрънкане заспа  Shocked Обучението ми беше просто преди хранене и казвах - Искаш ли да папаш и показвах знака и при спане пак същото.

На мен ми е приятно да се занимавам с нея, но тя определено предпочита самостоятелните игри. При разглеждане на книжки тя се стреми да вземе книжката да я налапа - не проявява все още интерес към картинки. При игра с играчки на пода предпочита да се изправя по мен, да ме дърпа за косата, когато я помоля да ми даде играчката я слага внимателно в ръката ми, но още не разпознава например топката от кучето /играчка де/. Сега се опитвам да я уча къде са ушенцата, очичките, нослето, но уви пак няма особен интерес.

Странно че толкова бавно става това със знаците за спане и ядене, много бързо се научи да пляска с ръце за браво, да маха за здравей, да дава целувки на мама по бузката. / а това са си също  знаци /  newsm78

Я давайте идей за образователни  игри за възрастта, таки който се харесват от бебетата / то вярно всяко е различно, но барем нещо да и задържи интереса/ 

# 32
  • Мнения: 4 753
Не знам дали е подходящо да я учиш как прави котето, кучето, кравата и т.н., но ако й го повтаряш от време на време после по-бързо ще се научи... Синът ми казва "тата" и "айде", като второто никой не го е учил, но много сме го повтаряли и той го е запомнил...

# 33
  • Мнения: 422
здравейте,мисля че нещо се отколонихте от темата или аз нещо не съм разбрала,според мен трябва с досега показваните от тях ръкомахания мимики и т.н ние да разбираме какво искат а не ние да ги учим newsm78

# 34
  • Мнения: 380
Тук (САЩ) е много разпростанен този така наречен sign language. От бебета ги учат как да се изразяват със знаци. Има доста деца с проблеми, които успяват да "говорят" с родителите си по този начин. Аз съм виждала в детските градини докато пеят песнички, едновременно използват ръцете и "пеят"на този език.

mani4ko, децата трябва да се учат как да ползват знаците. Например казваш му мляко и му показваш знака за мляко. След известно време детето само ще започне да използва този знак когато иска мляко.


# 35
  • Мнения: 4 629
Синът ми изпозлваше езика на знаците като бебе. Беше голямо улеснение както за него, така и за нас. Постепенно, колкото повече се усъвуршенстваше в говорено, толкова повече намаляваше ползването на знаците. Сега вече не ги използва изобщо, но все още си спомня някои какво означават.

Ученето става като ти показваш знака на детето всеки път, когато казваш думата. Хубаво да имаш някакъв "комплект"от знаци най-често ползвани думи и да учиш дето на тях. Използвай ги всичките ежедневно и постоянно. Недей първо да учиш на знака за ядене, после за спане и т. н. Така детето свиква и започва да свързва думата със знака и започва да го използва, когато има нужда. много по-лесно му идва да имитира знака, отколкото да назове с думи

# 36
  • София
  • Мнения: 1 524
milf - е най-сетне мама използавал го лично.
Много ти благодаря за съвета, ще пробвам и ще ви държа в течение.

# 37
  • Мнения: 4 629
milf - е най-сетне мама използавал го лично.
Много ти благодаря за съвета, ще пробвам и ще ви държа в течение.

Няма проблеми. Чакам да разкажеш как върви

# 38
  • Мнения: 42
хей, радвам се, че намерих тази тема; Аз от няколко месеца се интересувам от езика на знаците за бебета; купих си една книга от един американец и влизам в разни блогове и страници по темата; започнах да показвам на моя син няколко знака и от скоро той ми показва мляко и още; много е вълнуващо; смятам да продължа да го уча и да уча себе си;
ако има интерес, пишете

# 39
  • Мнения: 149
Здравейте.
Сега като прочетох цялата тема забелязах, че дъщеря ми прави знаците за "мляко" и "спи ми се". Сега е прекалено малка, за да си правя изводи дали ги прави съзнателно или е някакъв рефлекс. Според мен за основните нужди не е лошо да могат освен да казват кратки думички децата да правят и знаци. Но за останалите думи мисля, че няма нужда, по-добре направо да ги казват.

# 40
  • Мнения: 438
...че децата, които са научени да общуват по този начин не изпитват потребност да говорят и проговарят месеци по-късно от връстниците си. Това ги ограничава от възможности за нормална комуникация с хора, които не са членове на семейството или не са обучени на жестомимичен език.
И аз мисля, че се получава така newsm78

# 41
  • Мнения: 1 554
записвам се да следя темата Grinning

# 42
  • Мнения: 3 869
Купих си книгата Sign language for babies заедно с видео-материали и табло със снимки на знаците. Още ни е рано да започваме, но според мен е полезно за детето - от една страна е комуникацията с родителите, повечето отделено време в активна такава (в процеса на учене), развитието на координацията в дотския мозък (усещане -> осъзнаване -> изразяване с ръце -> предаване на посланието -> отговор от външната среда). За проговарянето мисля че е желение да изразиш семе си във външната среда, а не да получих задоволяване на нужди от нея, така че не би трябвало жестомимическия език да пречи.

# 43
  • София
  • Мнения: 1 524
Мами, срам не срам, почти зарязах езика на знаците, но за месец малката се научи на няколко знака. Просто постоянно спорихме с баща и, и  реших, че не си заслужава да се караме за това. В никакъв случай не спря да дърдори по своя си начин. Сама си измисли и още няколко знака. Ще следя вашите  подвизи с бебоците, че аз направо си се изложих  Embarassed

# 44
  • Мнения: 216
Тук е много широко разпространено, а мненията 4е децата проговарят по-късно и т.н. не са адекватни, защото има много дву и три-ези4ни деца, които се справят с езиците без проблем. Има изследвания доказващи 4е е положително и за ранното умствено развитие на децата, както и за отношенията между деца и родители. Ние лично сме решили да използваме тази възможност да контактуваме с децата по от рано, насо4или сме се и кам ДВД и книги, както имаме и много други планове за вътреутробно обучение и ранно развитие.  Peace

# 45
  • България
  • Мнения: 457
...че децата, които са научени да общуват по този начин не изпитват потребност да говорят и проговарят месеци по-късно от връстниците си. Това ги ограничава от възможности за нормална комуникация с хора, които не са членове на семейството или не са обучени на жестомимичен език.
И аз мисля, че се получава така newsm78

И аз съм на това мнение.Не бих учила детето на жестове при положение че може да се научи на думички.(мое мнение)

# 46
  • Мнения: 216
...че децата, които са научени да общуват по този начин не изпитват потребност да говорят и проговарят месеци по-късно от връстниците си. Това ги ограничава от възможности за нормална комуникация с хора, които не са членове на семейството или не са обучени на жестомимичен език.
И аз мисля, че се получава така newsm78

И аз съм на това мнение.Не бих учила детето на жестове при положение че може да се научи на думички.(мое мнение)

като научиш 5-6 месечно да ти каже че иска да яде, или ходи по нужда- кжи как че да го направим и ние.

# 47
  • Мнения: 3 743
А наистина ли може да се научи бебето да показва, че го боли и къде? На мен това би ми било интересно newsm78

# 48
  • Бургас
  • Мнения: 529
Аз, да ви кажа не разбрах, за деца на каква възраст става въпрос newsm78. meggyv, която лятото пусна темичката - беше с 10 мес.бебе. Тука пък ggg_22 сподели, че 20-дневното и бебе използва някои от знаците. На клипчето от първа страница пък ставаше въпрос за 13-мес.дете. На мен ми се струва, че на тази възраст - няма смисъл от знаци, по-добре с думи направо.
Та въпроса ми е към milf по-скоро, която научи детето си на езика на знаците, кога е започнала обучението?

# 49
  • Мнения: 216
тук се препоръчва от три месечно.

# 50
  • Мнения: 18
Аз съм чела дота по въпроса и определено има смисъл, доказано е чрез доста изследвания и това е по-важно от това кой какво мисли. Определено намалява фрустрацията и развива езиковите познания. Може да се започне по всяко време, най добре между 7-9 месеца като първите резултати могат да се очакват към 10 месеца. Аз съм научила сина ми на 3-4 знака,определено ме разбира какво му показвам, но все още не ги е правил

# 51
  • Мнения: 1 900
И на мен ми е интересно.

# 52
  • Мнения: 83
Много полезна и интересна тема,записвам се да я следя  Laughing

# 53
  • Мнения: 285
И на мен ще ми бъде интересно да науча нещо ново. Разказвайте докъде сте стигнали с подвизите.

# 54
  • Мнения: 18
Здравейте ето тук има показани някои от знаците и жестовете, в табличките.
http://www.babies-and-sign-language.com/glossary-photos.html

# 55
  • Мнения: 1 725
За проговарянето мисля че е желение да изразиш себе си във външната среда, а не да получиш задоволяване на нужди от нея, така че не би трябвало жестомимическия език да пречи.
Peace Напълно съгласна!
Нямам личен опит, моето дете е малко все още, а доколкото зная половината деца проговарят след 1.5-2 години, освен някоя и друга думичка преди това. Това, че някои правят странна логическа връзка между тези жестове и късното проговаряне е толкова глупаво, колкото да се смята, че децата, които умеят да лазят, ще проходят по-късно, понеже им е по-лесно да си лазят.  Joy А нима забравихте неимоверно огромното любопитство у децата и инстинктивния им стремеж да повтарят възрастните?! Тези неща са в основата на проговарянето, както и желанието им да общуват непрекъснато с нас. Няма начин едно умение да пречи на друго, не и в този случай. Някой беше споменал, че е не е важно какво мислим ние (възрастните), защото нашата логика често куца  Naughty Така че, определено стигнах до извода, че това е много полезно за децата, само желание и търпение се иска да показваш всеки път знаците, преди да извършиш действието. Особено за основни неща, като хранене, спане и т.н., мисля, че си струва. Вече ми е малко късно тепърва да започвам, но иначе щеше да ми е от полза, понеже явно не съм от наблюдателните майки със силен майчински инстинкт и колкото и да се мъча, трудно разбирам детето си понякога какво иска  Crossing Arms Всъщност, може и да пробвам с 2-3 знака.

# 56
  • Мнения: 494
Много полезна тема, ще следя внимателно и ще се уча старателно Simple Smile

# 57
  • Мнения: 3 743
В този сайт са много добре показани нещата. Дано ви е полезен http://deafness.about.com/gi/dynamic/offsite.htm?zi=1/XJ&sdn … //www.aslpro.com/

# 58
  • Мнения: 798
Езикът на знаците е валиден и за възрастните. Но в клипчета нещата ми се сториха заучени от децата, а не спонтанно поризлезли от тях.
Преди време имаше линк към клипче с бебешкия плач. От него бях много впечатлена. Според "мелодията" на плача майката може да разпознае дали детето  е гладно, дали е мокро или му се спи, например. Сега имам бебе на два месеца и от самото начало следя тези звуци. Със сигурност са различни! И се разбираме чудесно. И все пак - ако някои има линк към това клипче, ще се радвам да го видя отново.

# 59
  • Мнения: 3 743
Лю, аз мисля, че си зависи от бебето. Около нас с бебка имаше много други бебета и наистина плачеха по различен начин, според това дали са гладни, мокри, спи им се, колики и т.н. Ама моята мома не беше като тях. Тя ревеше винаги по един и същ начин и то толкова силно, че винаги се обръщаха след нас хората. Затова първите 3 месеца изкарахме на ръчички. Сега обаче ми е голяма кротана, пу-пу Flutter

А за произхода на знаците съм чела за знака за "мляко", че идва оттам, че майката си слага ръката на гърдата, когато суче мъника и му "помага", като я стиска от време на време.

Общи условия

Активация на акаунт