Как се лекува тения

  • 53 953
  • 94
  •   1
Отговори
  • Мнения: 23
Здравейте,


Някой чувал ли е за неоперативни методи за лечение на тения; например с лекарства или по методи от народната или алтернативната медицина? Тенията се намира в далака и е с размери 7х7 см. Видът й не е установен, но по всяка вероятност е кучешка (echinococoza).

Това, което лекарите предлагат, е отстраняване на засегнатия орган, но този подход ми се вижда твърде краен. Освен това при операциите от тения рецидивите са чести, а и махането на далака няма да е без последици. Ето защо търся информация за алтернативни методи за лечение и особено за такива, които са природосъобразни и щадящи.

Предварително благодаря на всички, които могат и решат да помогнат!


Ангел

# 1
Imah takava kista na belia drob.Operiraha me i sega sam dobre.Pih Albendazol 2 meseca.Ne znam za po-6tadia6t metod na le4enie.Konservativnia metod na le4enie e samo s Albendazol,samo 4e se vzima po-dalgo,ima strani4ni deistvia i ne vinagi e efektivno.Konsultirai se s doktorite v Parazitologiata kum Med.akademia.Uspeh.

# 2
  • София
  • Мнения: 558
Кистата която описваш е "достатъчно" голяма за този орган - дължината му е около 12см., за да се избере този начин на лечние.  Embarassed
 Премахването на далака не води до някакви значими последствия за организма, защото функциите му се изпълняват и от други органи. Опасността от спукване на кистата и образуването на нови кисти, което е усложнение при такива операции, ще бъде по-малко вероятно отколкото при операция на кисти в черния или белия дроб например, защото ще се премахне органът заедно с кистата и вероятността от нейното спукване ще бъде по-малка.
Заедно с оперативното лечение се провежда и консервативно- с медикаменти с цел да се профилактира разпространението на паразита или образуването но нови  кисти след време.
Има и други методи на лечение, но всичко зависи от много фактори, а преценката трябва да направят лекарите - всеки случай  се преценява индивидуално,както и при повечето други заболявания!

Последна редакция: пн, 04 авг 2008, 23:26 от tala

# 3
  • София
  • Мнения: 3 188
Доцент Вутова от паразитологията на Александровска болница може да Ви даде съвет. Освен това трябва да сте наясно дали няма кисти на друго място. Школата на интернистите е да лекуват всичко с химиотерапия (Абендазол и прочее). Ние хирурзите сме по-радикални, но след операцията също настояваме за лекарствено лечение, тъй като може да има малки и неоткрити кистички.
При определени условия слезката може частично да се изреже. Изобщо подходът е индивидуален, както казва tala

# 4
  • Мнения: 23
Pih Albendazol 2 meseca.Ne znam za po-6tadia6t metod na le4enie.Konservativnia metod na le4enie e samo s Albendazol,samo 4e se vzima po-dalgo,ima strani4ni deistvia i ne vinagi e efektivno.

Кои са страничните ефекти на Albendazole? Временни или постоянни са? Вие имахте ли някакви?

Според един сайт (http://www.emedicine.com/med/topic1046.htm) echinococcus granulosus може да се излекува с химиотерапия (albendazole или mebendazole).  Пълно излекуване, т.е. изчезване на кистите, е имало в 30% от случаите. В 30-50% пък е имало само подобрение (т.е. кистите са се свили).  В останалите случаи не е имало поромяна. Резултатите са от лечение на 1000 заболели. Също така се отбелязва, че при по-младите пациенти успеваемостта е по-голяма. Ето и оригиналния текст:
"Outcome from medical treatment of CE [cystic echinococcosis]: Response rates in 1000 treated patients were that 30% had cyst disappearance (cure), 30-50% had a decrease in the size of the cyst (improvement), and 20-40% had no changes. Also, younger adults responded better than older adults."

# 5
  • Мнения: 884
Аз имах такава на черния дроб-била е там по рождение, не ме е боляла, не е създавала проблеми. След първото ми раждане, след едно бързо и неконтролируемо отслабване, започнах да получавам злъчни кризи, и при ехографски преглед ми беше открита. Оперира я доц. Виолета Димитрова /дано не бъркам името/, Медицинска академия.Тези образувания, дори и да бъдат повлияни до степен "смаляване" от някакви медикаменти, все някога сварват организма неподготвен, с намалена имунна защита след прекарано вирусно заболяване, например...Моят съвет е да се доверите на хирурзите.

# 6
  • Мнения: 23
Аз имах такава на черния дроб-била е там по рождение, не ме е боляла, не е създавала проблеми.

Как беше установено, че сте я имала по рождение?

# 7
  • Мнения: 1 512
Аз имах такава на черния дроб-била е там по рождение, не ме е боляла, не е създавала проблеми.

Това е невъзможно.Да имаш киста в черния дроб по рождение и толкова години да не ти създава никакви проблеми. Ехинококовите кисти нарастват бавно, но все пак за да си и родила би трябвало да си поне над 20 години и за този период от време такава киста чисто теоретично би трябвало да е с огромни размери и съответно на това да имаш и симптоматика.
 А да и на мене ми е интересно как беше установена,че е по рождение?

# 8
  • София
  • Мнения: 3 188
Няма вродена ехинококова киста, но има вродена чернодробна киста. Последната не расте бързо и може да се открие късно. Чернодробната ехинококоза достига големи размери за 2 - 3 години и бързо дава симптоми.

Тъй като в медицината (и живота) всичко е възможно, може да се допусне че майката е била заразена с ехинокок и някоя кистичка е преминала в плода още в утробата. Но това щеше бързо да се разбере.
Другата вероятност е патологът да е сбъркал и да е отчел, че оперираната киста е паразитна.

Професор Виолета (Вили) Димитрова е според мен най-добрия хирург на черния дроб и панкреаса, а също и на дебелото черво. Тя е шеф на Първа хирургия на Александровска болница.

# 9
  • Sofia, BG
  • Мнения: 394
Съжалявам, че ще прозвучи малко остро, но защо като чуят за операция някои хора хукват да търсят алтернативни методи и да пият треволяци. Не отричам и тези методи на лечение, но щом според лекарите е по-добре операция е хубаво да ги слушате, а не да се лекувате 'чрез интернет'. Радвайте се, че изобщо има лечение за болестта, защото за много други все още няма.
Чувала съм, че някои кисти с малки размери се повлияват от медикаментозно лечение, но тук явно не става въпрос за такава. Може да потърсите друго мнение евентуално да се опитат да запазят органа.Аз съм оперирана от 2 чернодробни и 1 белодробна киста, но не са ми рязали части от тях. Имаше обаче пациенти, чиито кисти бяха надълбоко една под друга - тогава може би се изрязва част от органа.. Неприятно е, но се преживява. После почти 2 години пих 'зентел' за доизчистване на кръвта и така риска от рецидив е сведен почти до минимум.
Мен ме оперира доц. Даниел Петров (май така се казваше) от Белодробна Клиника Мед Академия

Успех!

# 10
  • Мнения: 884
Да, моята киста не беше ехинококова, но аз дадох пример с нея, защото смятам, че никоя киста не може да бъде премахната без оперативна намеса.
 Наистина при операцията има опастност от рецидив, при едно недостатъчно прецизно изчистване,  затова предпочетох точно проф. Виолета Димитрова /радвам се за новата и титла-не съм знаела..., след операцията ме захрани със собственоръчно приготвена храна според моя вкус, обичам я , няма да я забравя никога. Тогава имах нужда от нея и като човек-в Г.Оряховица оставих бебе на 2м, и ми беше много тежко./. Аз не знам как установиха , че е по рождение, другото предположение беше , че се е образувала от силен удар на това място. Аз съм бивша лекоатлетка, и доста години на това място ме удряхя препятствията.Тази киста беше толкова рядко образувание, че професорката я запази за студентите си, каза още, че тя е чела само в учебниците за нея, но за първи път я вижда.Бях на 21, значи кистата е била там или от толкова време, или от десеттина години.И как мислите , че е можела да бъде открита по-рано, след като не е създавала проблеми, а и ехографски преглед на черния дроб не ми беше правен до тогава?!
 Погледнах диагнозата-киста хепатис-сегм. 4-5-хамартома от мезенхимен тип, 9 см, многокамерна.
 Не искам да спамя темата-целта ми е да убедя автора, че едва ли киста може да изчезне след медикаментозно лечение.Освен това е добре след като се изреже кистата, да се почисти и мястото /при мен приложиха обгаряне /. Моите първи ехографски изследвания предположиха също тения, но в хода на операцията се е установило, че не е .Не знам как стои въпросът за далака-почти нищо не знам за този орган и неговата роля във функционирането на организма Embarassed

Последна редакция: ср, 06 авг 2008, 10:15 от TIHA VODA

# 11
  • Мнения: 23
Съжалявам, че ще прозвучи малко остро, но защо като чуят за операция някои хора хукват да търсят алтернативни методи и да пият треволяци.

Напротив, не звучи остро. А относно въпроса Ви: Търся алтернативни методи, защото (както отбелязах в първия си постинг) традиционната медицина предлага единствено отстраняване на далака и медикаменти, а лекарката ми каза, че не знае някой да е бил излекуван само с лекарства. Така единственият вариант, които остава, е операцията. Според мен обаче, щом природата е дала този орган на човека, значи той му е нужен. Това, между другото, е което не ми харесва в традиционната медицина - нещо ако пречи, то се маха; просто не ми звучи природосъобразно.

Има една интересна философия (която се поддържа предимно от хора, занимаващи се с алтернативни методи за лечение, вкл. народна медицина), според която организмът може да се справи с "всичко", но понякога ние трябва да му помогнем. Честно казано, този подход ми се вижда много по-логичен и оправдан; може би защото разглежда човека като част от природата и го поставя в хармония с нея. А както знаем, хармонията е важна за оцеляването.

Без да отхвърлям традиционната медицина ще спомена и още нещо. Много хора са чували за случаи (а някои дори са били и свидетели на такива), в които алтернативни методи за лечение или терапия са помагали на хора, на които традиционната медицина не е давала никакви гаранции за излекуване или дори за живот. Съгласен съм, че и лекарите са хора и може да сгрешат в преценката си, но не съм съгласен с едно: човекът да се прави на по-вещ от природата и да "поправя" или още по-лошо - да разваля, онова, което тя е създала. Нека никой не се обижда! Не отхврълям ничии методи - само се опитвам да взема най-доброто за себе си от различните подходи и философии. Надявам се да успея и да се излекувам.


Благодаря за информацията и за благопожеланието!

# 12
  • Мнения: 884
Ако намериш отговори на въпросите си, и се излекуваш по желания начин-не забравяй да споделиш! Успех!

# 13
  • Мнения: 23
Да, моята киста не беше ехинококова, но аз дадох пример с нея, защото смятам, че никоя киста не може да бъде премахната без оперативна намеса.
[...]
Не искам да спамя темата-целта ми е да убедя автора, че едва ли киста може да изчезне след медикаментозно лечение.

Моля Ви, четете темата преди да публикувате мнението си! Разбирам, че се опитвате да помогнете (за което съм Ви благодарен), но в постинга си от 05 август 2008, 11:52 съм цитирал източник, според  който  киста МОЖЕ да бъде премахната без оперативна намеса. Е, вярно, че е с химиотерапия, вярно, че не е гарантирано, и вярно, че не е в България, но все пак има документирани случаи на кисти, премахнати без оперативна намеса. Така че опитите Ви да ме убедите в позицията си, са абсолютно неуспешни. А и аз съм оптимист!

Моите първи ехографски изследвания предположиха също тения, но в хода на операцията се е установило, че не е.

Хмм, това е интересно...


Ако намериш отговори на въпросите си, и се излекуваш по желания начин-не забравяй да споделиш! Успех!

Разбира се! Хубаво би било обаче да поддържаме темата "жива" не само за да не забравя, но и за да сте в течение на нещата (естествено, само ако желаете).

# 14
  • Мнения: 884
Нищо от това, което съм написала до сега тук, не звучи толкова недобронамерено, че да е заслужило подобен тон!
 И да, интересува ме, за това чета. А Вас, доколкото разбрах, ви интересуват "природосъобразни и щадящи" методи на лечение, едва ли обаче химиотерапията е точно такъв метод. Просто  изразявам мнение. Тенията е нещо което се храни, расте, движи се-къде мислите , че ще отиде този паразит,  ако се опитвате да се отървете от него с лекарства?!

# 15
  • Мнения: 23
Нищо от това, което съм написала до сега тук, не звучи толкова недобронамерено, че да е заслужило подобен тон!
 И да, интересува ме, за това чета. А Вас, доколкото разбрах, ви интересуват "природосъобразни и щадящи" методи на лечение, едва ли обаче химиотерапията е точно такъв метод.

Вашето мнение не беше в контекст, от който да личи, че сте визирала природосъобразните методи, и в този си вид противоречеше на резултати от проведени експерименти. Ето защо реших да Ви поправя.

Освен това, имайте предвид, че за да обяви нещо за невъзможно, човек трябва доста добре да е запознат с постиженията в съответната област. Вие запозната ли сте?

Иначе, за химиотерапията сте права -- не смятам, че е щадящ метод.

Тенията е нещо което се храни, расте, движи се-къде мислите , че ще отиде този паразит,  ако се опитвате да се отървете от него с лекарства?!

В човешкия организъм кучешката тения успява да се развие само до ларва, а ларвите живеят в кисти, които се образуват специално за целта. Лекарствата Albendazole и Mebendazol действат върху кистата по следните начини: първото потиска синтезирането на аденозин трифосфат (АТФ) в нея, а второто й пречи да приема хранителни вещества от гостоприемника (за повече информация, погледнете http://en.wikipedia.org/wiki/Albendazole  и http://en.wikipedia.org/wiki/Mebendazole). Всеки от тези два подхода води до намаляване на енергийните ресурси в кистата и оттам -- до смъртта на ларвите. (Признавам, че подходът е много хитър!) А какво се случа след това, по-добре питайте лекарите, напр. паразитолозите, а не мен. Моето предположение е, че организмът си има механизми, по които да се "отърве" от мъртвите ларви на тенията.


Между другото, какви изследвания освен ехография Ви бяха направени преди да Ви поставят диагноза ехинококоза на черния дроб?

Последна редакция: ср, 06 авг 2008, 16:09 от angel_tsankov

# 16
  • Анкх-Морпорк
  • Мнения: 3 476
Ларвата на кучешката тения има една особеност - тя се вгъва навътре и образува нови кисти. Т.е. голямата киста е пълна с други по-малки мехури. Ако нещо разкъса обвивката, малките кисти се вгнездват в органите на свой ред и растат. Във всяка една киста има по много главички на бъдещи тении.
Разбирам, че операцията е доста притеснителна интеревенция, но май по-добре да не се бавите.
На моя колежка й оперираха черния дроб и далака - имала е 2 кисти, всяка с диаметър около 10 см. Беше зле няколко месеца, но после се оправи и сподели, че са изчезнали и един куп оплаквания, които е имала преди, без да подозира, че може да е било от тенията. Не е задължително да изрежат далака, решава се на място.

# 17
  • Sofia, BG
  • Мнения: 394
Цитат
Между другото, какви изследвания освен ехография Ви бяха направени преди да Ви поставят диагноза ехинококоза на черния дроб?

Най-категорично се доказва чрез кръвен тест за титър на антитела - изследването е стандартно и се прави в много лаборатории. Аз дълго време след операцията си следих намаляването на титъра. Имате ли снимка на бял дроб и ехография на останалите органи в коремната кухина? Защото в в повечето случаи първата мишена на ехинококът е белия дроб (ако е попаднал в организма чрез вдишване) или ч дроб (чрез поглъщане). При мен се чудиха дали да не ми направят скенер да проверят дали има кисти и на други места, но после се отказаха.

Пишете за развоя и за лечението, ще ми е интересно  Peace

# 18
  • Мнения: 23
Имате ли снимка на бял дроб и ехография на останалите органи в коремната кухина?

Да, направиха ми компютърна томография  (скенер) на коремните органи. Киста беше открита само в далака. От снимките кистата ми се струва твърде хомогенна, а аз си мислех, че в нея би трябвало да се виждат ларвите и евентуалните дъщерни кисти. Такива неща обаче не се забелязват. Въпреки това, заключението гласи, че това "най-вероятно е празитарна киста".

Ендокриноложката спомена нещо и за скенер на белия дроб, но още не ми е дала направление за него.

Предстои ми серумен кръвен тест за тения. Предполагам, че ще се търсят антитела. Чух обаче, че тези тестове не били много точни. Например за теста на Казони (Casoni) се казва, че точността му е около 70% и понякога дава грешни положителни или грешни отрицателни резултати: "The Casoni's test has gone into a .total disrepute because of very high incidence of both false positive and negative results." [http://www.jpgmonline.com/article.asp?issn=0022-3859;year=1982;volume=28;issue=2;spage=115;epage=7;aulast=Agarwal].

Последна редакция: ср, 06 авг 2008, 18:45 от angel_tsankov

# 19
  • София
  • Мнения: 558
Професор Виолета (Вили) Димитрова е според мен най-добрия хирург на черния дроб и панкреаса, а също и на дебелото черво. Тя е шеф на Първа хирургия на Александровска болница.

Доц. Никола /Коко/ Владов от ВМА успешно я "настига"....  newsm10 въпреки разликата във възрастта...  Grinning Особено чрез лапароскопските методи на лечение и естествено апаратурата, която е на разположение там...

# 20
  • Мнения: 884
Между другото, какви изследвания освен ехография Ви бяха направени преди да Ви поставят диагноза ехинококоза на черния дроб?
 Ехография, скенер, кръвни тестове, плюс изследвания и прегледи на всички останали органи-за около две седмици минах и през гинекология, УНГ...Заключението на всички доктори от Чернодробната клиника беше много неопределено-кистозно образувание, а за тения предполагаха, защото имах куче, а и не рядко се заигравах и с други случайни животинки всякакви.Мина доста време от тогава, но вероятно никое от тези изследвания не определя вида на кистата, а само констатира "капсулирано кистозно...".

# 21
  • Мнения: 23
Ехография, скенер, кръвни тестове, плюс изследвания и прегледи на всички останали органи-за около две седмици минах и през гинекология, УНГ...

Какви кръвни тестове Ви направиха: ELISA, Casoni или нещо друго?


А казаха ли Ви каква е била кистата, защо се е образувала и дали е могло по друг начин да се излекува?

# 22
  • Sofia, BG
  • Мнения: 394
Като видях постинга на tala и си спомних, че кисти на коремните органи могат да се махат и лапароскопски. Консултирайте се с лекуващия лекар дали е възможен този подход  Peace Моите операции бяха преди 10 години и тогава май само в Пловдив правеха лапароскопско отстраняване на кистите, поне в МА не го прилагаха, де. Това е една много добра алтернатива, стига да е възможна.  Peace

Относно странични ефекти от химиотерапията - аз лично не съм имала такива, освен че напълнях, но не съм убедена дали не беше от едни витамини и коензим Q10, с които се тъпчех - бяха ми изписани от лекар от НЦЗПБ като поддържаща терапия.

# 23
  • Мнения: 884
Ехография, скенер, кръвни тестове, плюс изследвания и прегледи на всички останали органи-за около две седмици минах и през гинекология, УНГ...

Какви кръвни тестове Ви направиха: ELISA, Casoni или нещо друго?


А казаха ли Ви каква е била кистата, защо се е образувала и дали е могло по друг начин да се излекува?
Ами честно казано-не помня вида на кръвните тестове, беше преди 11 години.А за вида и причините за образуването писах малко по-горе.За други начини на лечение изобщо тогава не е ставало въпрос  newsm78, защото аз бях толкова уплашена, че вероятно бих се хванала за всичко друго, само за да избегна операцията.
Звучи ми като много добър вариант.
Като видях постинга на tala и си спомних, че кисти на коремните органи могат да се махат и лапароскопски. Консултирайте се с лекуващия лекар дали е възможен този подход  Peace Моите операции бяха преди 10 години и тогава май само в Пловдив правеха лапароскопско отстраняване на кистите, поне в МА не го прилагаха, де. Това е една много добра алтернатива, стига да е възможна.  Peace

Относно странични ефекти от химиотерапията - аз лично не съм имала такива, освен че напълнях, но не съм убедена дали не беше от едни витамини и коензим Q10, с които се тъпчех - бяха ми изписани от лекар от НЦЗПБ като поддържаща терапия.

# 24
  • София
  • Мнения: 3 188
Рентгенографията на белия дроб и ехографията на коремните органи могат с 85 % да поставят диагнозата ехинокок. Скенерът уточнява позицията му и отношението му към другите тъкани. Другите имунологични и прочее реакции са за пълнота на диагностиката. Поне ние хирурзите подхождаме така.
Също като хирурзи сме привърженици на радикалното отстраняване на кистата.
По отношение лапароскопията има доста противоречия и въздържане.

# 25
  • Мнения: 23
Обещах да ви държа в течение, така че ето ги новините. Направиха ми два теста (с едно взимане на кръв): ELISA (Ridascreen) и РПХА. Резултатите и от двата теста са отрицателни. Паразитоложката, която направи изследванията, разгледа и снимките от компютърната томография и каза, че все пак кистата може да е ехинококова, и ми препоръча консултация с коремен хирург.

# 26
  • Мнения: 884
angel_tsankov, тази сутрин по БТВ имаше репортаж за безкръвните операции на черен дроб. Има ли някакво развитие при вас?

# 27
  • Мнения: 1 984
Обещах да ви държа в течение, така че ето ги новините. Направиха ми два теста (с едно взимане на кръв): ELISA (Ridascreen) и РПХА. Резултатите и от двата теста са отрицателни. Паразитоложката, която направи изследванията, разгледа и снимките от компютърната томография и каза, че все пак кистата може да е ехинококова, и ми препоръча консултация с коремен хирург.
какви са размерите? а други оплаквания имате ли? има много други паразити които могат да правят цисти. а такава в далака може да е и стара некроза в стадии на организация.

пп. проблема при хирургичното лечение на кистите е това че самата киста отделя медиатор които подтиска другите кисти в гостоприемника. когато бъде отстранена започва развитие на другите мехурчета... затова се дават и лекарствата въпреки че е отсранена кистата... опасност е и спукването на киста по време на операцията.

# 28
  • Мнения: 23
какви са размерите? а други оплаквания имате ли? има много други паразити които могат да правят цисти. а такава в далака може да е и стара некроза в стадии на организация.

Още в първия си постинг съм посочил, че размерите на кистата (бяха определени с компютърна томография) са 7х7 см.
Относно оплакванията -- много рядко усещам лека, ама съвсем лека тежест в левия хълбок. Друго няма.
Какво означава "стара некроза в стадий на организация"? Интересува ме значението на думичките "некроза" и "организация" в контекста, в който сте ги използвали.

# 29
 доктор Оги :   "По отношение лапароскопията има доста противоречия и въздържане"
Има въздържане от тези, които не владеят този метод. По отношение на лапароскопската хирургия -  Александровска болница е на светлинни години от ВМА, че и от някои провинциални болници. По отношение на отворените методи малко клиники могат да се мерят с тях, в частнос с І хир. клиника. Лошото на нашите светила е, че всеки е казал "Аз съм най-велик", което е жалко - почти не обменят идеи, а могат много да научат един от друг. Колкото до избор на метод на лечение - зависи от всеки конкретен случай и от това кой ще го лекува. Ехинокок на черния дроб (зависи от размера) може да се премахне лапароскопски или перкутанно, колкото до слезката - при този размер (7 см) единственото е оперативното и отстраняване, което също може да стане лапароскопски.

# 30
  • Мнения: 884
какви са размерите? а други оплаквания имате ли? има много други паразити които могат да правят цисти. а такава в далака може да е и стара некроза в стадии на организация.

Още в първия си постинг съм посочил, че размерите на кистата (бяха определени с компютърна томография) са 7х7 см.
Относно оплакванията -- много рядко усещам лека, ама съвсем лека тежест в левия хълбок. Друго няма.
Какво означава "стара некроза в стадий на организация"? Интересува ме значението на думичките "некроза" и "организация" в контекста, в който сте ги използвали.
А тази киста някой наблюдава ли я? Дали е пораснала от момента, когато е открита, до сега?

# 31
  • София
  • Мнения: 3 188
По отношение на лапароскопската хирургия -  Александровска болница е на светлинни години от ВМА, че и от някои провинциални болници. По отношение на отворените методи малко клиники могат да се мерят с тях, в частнос с І хир. клиника.

Светлинни години напреди, или светлинни години назад?  newsm78
Моля да ми пишете на лични, какво му е лошото на І хирургия?  Thinking
Всички имаме трески за дялане, но нека не занимаваме сайта с това.  Hug

# 32
  • Мнения: 23
А тази киста някой наблюдава ли я? Дали е пораснала от момента, когато е открита, до сега?

Ами тя беше открита скоро -- през май 2008, а преди около 2-3 години, като ми правиха ехография на бъбреците, нищо не ми казаха за кисти в областта на далака или другаде. Така че към момента не мога да кажа дали расте, но вероятно все отнякъде е тръгнала, т.е. сигурно преди е била по-малка.

Също така миналата седмица се консултирах с един хирург -- д-р Борисов от Пирогов. Според него кистата почти сигурно е ехинококова, но също така спомена нещо от сорта, че щом тестовете са отрицателни, тогава ехинококът може и да е умрял. Някой може ли да коментира тази хипотеза?

Последна редакция: ср, 27 авг 2008, 11:16 от angel_tsankov

# 33
  • Мнения: 23
Здравейте отново,


В търсене на информация за възможните начини за лечение попаднах на г-н Атанас Цонков -- медицински съветник на в-к Лечител. Той ми препоръча да направя още около 20-30 изследвания (на кръвта и урината) за най-различни неща и да попълня неговия симптоматичен тест за диагностициране на над 100 болести. След това, както каза, щял да ме диагностицира по-добре от всеки друг (ако правилно си спомням, това бяха думите му).

Тези изследвания струват около 400 лв. и ме интересува дали си заслужава да ги правя. Така че, ако някой е чувал нещо за г-н Цонков, нека сподели, моля.


Поздрави,
Ангел Цанков

Последна редакция: ср, 03 сеп 2008, 08:22 от angel_tsankov

# 34
  • Sofia, BG
  • Мнения: 394
Ми не знам, аз съм малко скептично настроена към такива широкоспектърни диагностици.. Confused По-добре потърси лекар, който е специалист по ехинококозата, за да се реши веднъж завинаги този проблем  Peace  За пръв път чувам за умряла тения..много интересно..намери ли нещо по въпроса в интернет? Аз в един учебник по вътрешни болести бях чела, че може кистата да калцифицира и да спре развитието си.
Не искам да давам акъл, затова ще кажа какво бих направила аз ако бях в такава ситуация: спирам се на някой специалист и му се доверявам напълно, пък каквото сабя покаже.
Успех!  Peace

# 35
  • София
  • Мнения: 3 188

В търсене на информация за състоянието ми и за възможните начини за евентуално лечение попаднах на г-н Атанас Цонков -- медицински съветник на в-к Лечител. Той ми препоръча да направя още около 20-30 изследвания (на кръвта и урината) за най-различни неща и да попълня няговия симптоматичен тест за диагностициране на над 100 болести. След това, както каза, щял да ме диагностицира по-добре от всеки друг (ако правилно си спомням, това бяха думите му).


Сега остава този самозван диагностик да Ви предложи и операция по Интернет, тогава театърът ще бъде пълен  newsm78.
Идете на хирург - ехинококовата болест е хирургичо заболяване и се оперира. Диагнозата може да стане ясна само след рентген (за белия дроб) или ехография (за черния дроб), евентуално допълнени със скенер. Имунологичните тестова са за пълнота на изследванията, а лекарственото лечение е само спомагателно.

# 36
  • Мнения: 23
Идете на хирург - ехинококовата болест е хирургичо заболяване и се оперира. Диагнозата може да стане ясна само след рентген (за белия дроб) или ехография (за черния дроб), евентуално допълнени със скенер.

А ако става дума за далака може ли да се постави сигурна диагноза и ако да -- как? Досега никой не е казал със сигурност какво е положението. Дори хирургът, при когото ходих, беше 90% сигурен.

Имунологичните тестова са за пълнота на изследванията, а лекарственото лечение е само спомагателно.

Какво е имунологичен тест? ELISA и РПХА имунологични тестове ли са?


Може ли също така да обясните какво значи да се калцифицира една ехинококова киста и дали има връзка между калцифицирането на кистата и това дали тестовете за ехинокок ще я "уловят"?

# 37
  • София
  • Мнения: 3 188
Киста на далака - ако е вродена, трябваше да се прояви много по-рано, ако е придобита - най-често е паразитерна. Изключително рядко може да е след травма. Във всички случаи се оперира.

Под имунологични тестове обединявам тези които споменавате и още други подобни. Ако някой иска да печели пари или да пише дисертация на Ваш гръб, може да приложи още 10 пъти по толкова изследвания.
Тези тестове са положителни когато паразитът е жив и активен. Калцификатите говорят за нежизнен паразит, но тестовете може дълго време да останат положителни.

Тъй като изолираната ехинококова киста на далака е рядкост, търсят се и други огнища. Те може да са микроскопични, което не е проблем. Химиотерапията след операцията ще ти унищожи.

Няма да Ви препоръчвам  къде да се оперирате, защото това си е Ваше решение - понякога излиза че съветът, който човек дава не се оказва сполучлив.

# 38
  • Мнения: 23
Най-напред, благодаря за подробния отговор! Има едно нещо обаче, което не успях да разбера: на какво би могло да се дължат отрицателните тестове за ехинокок (какъвто е случаят)?

# 39
  • София
  • Мнения: 3 188
Когато паразитът е жив, той предизвиква излъчване на антитела в организма, които се отразяват от тестовете.
Ако загине (признак калцификация) или нагнои (проява на обща инфекция) антителата намаляват и постепенно не се установяват.
Това е в общи линии.
Възможно е наистина вродена киста, която постепенно или внезапно е нарастнала. В този случай  тестовете също са отрицателни.
Това се установява при операцията. Обаче желаете ли лапароскопска операция, лекарят трябва да е сигурен. Има различни подходи, това обаче решава специалистът - хирург. Възможна е и пункция на кистата през кожата под ехографски контрол, но това по-става за чернодробните форми. С далака е по-особено.

# 40
az pyk bqg operiran ot ehinokok na beliq drob s golemina  kolkoto bebeshka glava (mislq 4e beshe 15cm na 15 cm) minalata godina na 10 septemvri v bolnica Tokuda ot dr.Min4ev.Hodih sled operaciqta 3 pyti na parazitolog pri docent Vutova i tq mi kaza che wseki pyt sa mi wse po dobri rezultatite i nqma nujda da piq nikakvi hap4eta za doiz4istvane. Operaciqta mi beshe 2 chasa i polovina , a ot bolnicata izleznah na 4-q den. No az sym po mlad (togava bqh na 15) i po byrzo se vyzstanovqvam a pyk sym i po qki4ak (Simple Smile ). Taka che do kolkoto vijdam le4enieto moje da premine i bez hap4eta-operaciqta mi beshe dostaty4na Sad( dano da ne se slu4wa na nikoi

# 41
МНОГО ЯКА ТЕМА

много се радвам на всеотдайността на др.Оги и другите, само така Wink на обществото му трябва тази информация.

антигена/имуноглобулина към дадената паразитоза сравнително по-бавно се разгражда, затова се предполага че ако е ехинокок дори 1 година след лечението може да се задържа висок титър антитела, следователно ЧОВЕЧЕ НЕ СЕ ЧУДИ АМИ ЛЯГАЙ ПОД НОЖА...или под лапароскопията, като се извади материала ще се разбере дали е паразитна киста...или каквото друго може да е... и какво да се прави.

а относно 70% сполучливостта на повечето тестове за антиген....така е с всички тестове за специфични белтъчни молекули-антиген.

 една идея ще си позволя да дам на всеки колебаещ се дали има паразитоза: ХОРА ПУСНЕТЕ СИ "Елетрофореза серумна протеинограма" 6-21 лв, ако има повишения...значи има данни за хроничен процес, следват имуноглобулини, микробиология отвсякъде.

В това отношение ехинококово пострадалият тук има късмет че първо му е открита визуално кистата а после се търси съдържанието й, много хора олекват с безумно много средства и нерви за откриването на своята паразитоза. В друг форум наскоро се представи един господин, на който невролозите от цяла България 9 месеца го обяввявали за "хипохондрик" и "психясал", а накрая се открива ТОКСОКАРОЗА/ЛАРВА МИГРЕНС...Това е медицинска каръщина, хем си плащаме двойно, хем сме недогледани, хем страдание и много трудно съдействие. Всяка паразитоза е тежка хронифицираща, калцирането на имунните комплекси е необратимо, и всеки миг може да се очаква автоимунитет.

# 42
  • Мнения: 1 984
Най-напред, благодаря за подробния отговор! Има едно нещо обаче, което не успях да разбера: на какво би могло да се дължат отрицателните тестове за ехинокок (какъвто е случаят)?
друг паразит? рядко но се случва... лечението е същото...

# 43
  • Мнения: 23
Когато паразитът е жив, той предизвиква излъчване на антитела в организма, които се отразяват от тестовете.
Ако загине (признак калцификация) или нагнои (проява на обща инфекция) антителата намаляват и постепенно не се установяват.
Това е в общи линии.
Възможно е наистина вродена киста, която постепенно или внезапно е нарастнала. В този случай  тестовете също са отрицателни.

Към момента инфекция не ми е открита, така че от това, което посочвате, възможните варианти са два: или паразитът е загинал и кистата се е калцифицирала, или кистата е вродена.  В първия случай ме интересува дали кистата ще продължи да расте или ще спре? А може ли да започне да се свива?
Във втория случай пък не ми е ясно на какво може да се дължи нарастването на кистата.

# 44
  • Мнения: 51
Съгласна съм с Тиха Вода.С тенията шега не бива.Щом са казали операция - операция.

# 45
  • Мнения: 7 640
Съгласна съм с Тиха Вода.С тенията шега не бива.Щом са казали операция - операция.

определено Confused
После нека да защитаваме бездомните кучета, както и домашните в детските площадки Twisted Evil

# 46
  • Мнения: 23
rumimil и PolarFox, бихте ли аргументирали препоръките си да се подложа на операция въпреки отрицателните тестове за тения?

# 47
  • Мнения: 7 640
добре, а защо тогава се смята, че е парзитна киста- ей това не разбрах newsm78.

Лично аз, дори и при минимално съмнение за паразит, не бих търпяла да си го отглежам Confused
Д-р Оги достатъчно подробно е обяснил възможните усложнения.

# 48
  • Мнения: 23
добре, а защо тогава се смята, че е парзитна киста- ей това не разбрах newsm78.
с
И аз това не разбирам. Ето защо попитах на какво може да се дължат отрицателните тестове.

Лично аз, дори и при минимално съмнение за паразит, не бих търпяла да си го отглежам Confused
Д-р Оги достатъчно подробно е обяснил възможните усложнения.

Да, д-р Оги обясни, че кистата може да се е калцифицирала, да е вродена, или да е следствие от травма. На мен обаче тази информация не ми дава достатъчно основания да се оперирам -- все пак операцията е необратима и бих желал да знам със сигурност дали е наложителна и дали имам друг избор. Ето защо попитах какво става, когато кистата се калцифицира, и на какво може да се дължи нарастването на вродена киста. Все пак имам причини да смятам, че може да не е паразитарна, а да е резултат от травма. Например, в училище тренирах баскетбол и може да се е получила при някой сблъсък. Също така преди няколко години изкарах камък от левия бъбрек (а далакът се намира точно до него). Спомням си, че 2 седмици се превивах от болки. Тогава открих, че като се свия и притисна корема в областта на бъбрека, болката ставаше доста по-поносима. За мен това беше много странно, но тъй като чувствах облекчение, го правех. И оттогава хронично усещам съвсем лека тежест на същото място -- в областта на левия бъбрек. До момента, в който ми казаха за кистата, си мислех, че тази тежест се дължи на друг камък или на песъчинки в бъбрека (каквито от време на време излизат). Така че може и тогава да съм си причинил нещо.

Сега, съвсем встрани от това, което казах дотук, искам да споделя, че двама от лекарите, с които се консултирах, казаха, че моят случай не бил спешен. Тогава защо да бързам?! Вместо това бих могъл да продължа да се информирам, пък току виж се оказало, че операцията може да се избегне (ех, дано...). Така че и в този ред на мисли пак стигам до нуждата от информация, а именно: защо случаят ми да не е спешен, след като кистата (ако е паразитарна) може внезапно да се спука и да причини анафилактичен шок, което между другото май е доста сериозно, или пък да се възпали и да нагнои, което едва ли също е хубаво?

Последна редакция: чт, 02 окт 2008, 14:32 от angel_tsankov

# 49
  • Мнения: 478
angel_tsankov, е разбира се никой не може да ви тикне насила, имате право да си ви обяснят лекуващите ви лекари. Но това което тук хората отделят от времето си да ви препоръчат е да не седите и чакате просветлението. В случай че е киста с инфекция(паразитоза или ТУБЕРкулоза...незнам не съм компетентна, освен че туберкулоза-та се развива по всички органи), та тази киста ако се спука ще се случи не анафилактичен ами СЕПТИЧЕН шок, и не се знае за клко време би се овладял сепсиса преди да откажат повече органи. Другият сценарий да е онко...било то добро/лошо/качествено, предполагаме с биопсия ще се разбере, и заради този втори сценарии пак е най-удобно операция.
Междувременно щом сте решен на 100% да търсите яснота преди да приемете операция, защо не сте направили още много тестове по лаборатории?!?! Колко пъти сте правили антиген за ехинококоза. Нищо не казвате за общото ви състояние, нещо обедно/вечерна температура 37.-37.6 градуса?!?!

# 50
  • Мнения: 23
Междувременно щом сте решен на 100% да търсите яснота преди да приемете операция, защо не сте направили още много тестове по лаборатории?!?!

Какви тестове имате предвид?

Колко пъти сте правили антиген за ехинококоза. Нищо не казвате за общото ви състояние, нещо обедно/вечерна температура 37.-37.6 градуса?!?!

Засега съм направил само 2-та теста, за които писах по-рано в тази тема. Висока температура имам само когато настина. Общото ми състояние... мисля, че е добро -- нямам никакви оплаквания освен леката тежест/дискомфорт в левия хълбок от време на време. Забелязал съм, че когато имам такова усещане съм гладен и то преминава след хранене (сигурно тогава тенийката е доволна и отива да спи, ха-ха). Ако визирате конкретни симптоми, по-добре ме питайте. Не мога да гадая.

Относно онко- вариантите, един хирург от Пирогов ми каза, че със сигурност не е нищо злокачествено. Ако пък е доброкачествено, тогава защо трябва да се оперира?!

Накратко, нямам желание да ми махнат далака, за да ми кажат каква е кистата -- тогава вече ще е твърде късно. Това трябва да може да се установи и докато той си е на мястото. При това със сигурност. Доколкото съм информиран, за тази цел се прави биопсия, ама на далак се избягва (според това, което ми казаха, този орган е много кръвоснабден и след биопсията не може да се спре кръвотечението от него). Ако сте чували за други начини, може да ги споделите тук. Предварително благодаря!

# 51
  • София
  • Мнения: 3 188
Любопитно ми е, няма ли сайтове, където има форуми за заболяване при големи хора.
Аз се постарах от разстояние да изясня моето виждане по проблема на angel_tsankov, което донякъде не е правилно, защото си е само теоретизиране. Няма ги обективните изследвания, по които да говорим. Пък и аз от много дълго време работя с деца и техните родители, което поставя разговорите за болестта и лечението на друга плоскост.

В случая a_ts е голям човек и поема сам отговорностите за себе си. Моето мнение е че трябва операция, защото каквото и да е там, то е чуждо тяло за организма. Но, насила хубост не става. Толкоз по въпроса.

# 52
  • Мнения: 941
Любопитно ми е, няма ли сайтове, където има форуми за заболяване при големи хора.
Аз се постарах от разстояние да изясня моето виждане по проблема на angel_tsankov, което донякъде не е правилно, защото си е само теоретизиране. Няма ги обективните изследвания, по които да говорим. Пък и аз от много дълго време работя с деца и техните родители, което поставя разговорите за болестта и лечението на друга плоскост.

В случая a_ts е голям човек и поема сам отговорностите за себе си. Моето мнение е че трябва операция, защото каквото и да е там, то е чуждо тяло за организма. Но, насила хубост не става. Толкоз по въпроса.
Ами да,прав сте,Докторе,не можем насила да заведем пациента в операционната.Нека сам поеме отговорността и последствията от състоянието си.Да му пожелаем успех!

# 53
  • Мнения: 5
Аз също съм с голяма Ехинококова киста ,но на черния дроб.Открих я при случайна ехография миналата седмица.Консултирах се с кого ли не.От всякъде различни мнения.Но честно казано,не ми се иска да се оперирам.Ще опитам консервативно с Албендазол.Така ми препоръча доц.Вутова.Доста нейни пациенти се връщат с рецидиви след операция или пункция.Ако резултатите не се подобрят ножа няма да избяга.

# 54
Айде и аз да се включа! Първо нарочно не си казвам името малко ми е кофти да говоря но и аз имам същия проблем- чернодробна е моята! Утре ще отида да снимам бял дроб - дано да няма нищо там ... Аз отидаох при Проф. Григоров и честно в крайна сметка каквато ни е съдбата такова ше ни се случи ако ще и най-добрите варианти да си гласиме... На мен такъв ми беше късмета - той ме прегледа, казва "класика" и дава дата на приемане и сега чакамеи се надяваме всичко да е ок! При мене е от около 4 г по някакви относителни изчисления и си е от моето куче което тогава не сме осъзнавали че пропуските по обезпаразитяването ще са с такива последици- не мога да съм сигурен, но вината си е изцяло моя аз съм длъжен да си му взимам грижата така, че домашния ми любимец си остава вкъщи! Нещо повече - неговото изследване е отрицателно на 100 процента. Моето ELIZA е 1:3200 - тоест много високи стойности по думите на докторите! И нещо много интересно - Отидох в националния институт по ветеринарна медицина, там правих изследването на акото на кучето ми - докторката каза, че в подобни случаи в повечето от случаите причината е в някакви неизмити главно листни зеленчуци и такива и забележете противопаразитните трябв ада се дават на ДВА МЕСЕЦА И ПОЛОВИНА, а не на ТРИ МЕСЕЦА ЗАДЪЛЖИТЕЛНО Тогава можете да сте сигурни че Вашето куче не е опасно за вас и вашето семейство! Те хората са го измислили ама ние докато не се опариме си викаме абе аре кво толкова - е те толкова ! Аз мисля че причината си е в мене, защото преди 4 г сме правили попуски в обезпаразитяването на нашето куче след което сега то е чисто защото сме му взели гружата, но у мене паразита е останал- Аз се надявам и главното за мен е той да е само в черния дриб! Лягам и каквото сабя покаже! Доверявам се на човека, той затова е учил и се е доказвал толкова време! Даже сега като пиша толкова време се чудя дали да постна написаното... Знам ли това не е нешо с което можеш да се гордееш Simple Smile

# 55
  • Мнения: 478
"nqkoii"
правилно си направил че си седнал да си напишеш разказа си.
Хората не си дават сметка как лесно се опаразитяват. И дори и да няма собствено животно, човек може да се зарази най-малкото от улицата като духне един вятър и се вдиша прахта. Някои паразити не се отмиват само с вода от зеленчуците. Ехинококозата е все пак добре позната и широко разпространени са изследванията за антигена й, ами какво да кажем за другите паразитози, които малцина са чували. Ти специално "nqkoii", разкажи за твойте оплаквания довели до диагнозата ти.

Аз имам един тъп въпрос към всички, ехинококите излъчват ли се и чрез слюнката на животното, ако да.. какво става при ухапване например.
А някой дали знае, домашен любимец гризач дали подлежи на обезпаразитяване и как става??

# 56
  • Мнения: 478
сравнително подробно развита тема
http://www.doctorbg.com/page.php?id=7159
тук ми направи впечатление "І. ОПЕРАТИВНО ЛЕЧЕНИЕ......25% разтвор на натриум хлоратум. Престоят му от 5 минути в кухината след отстраняването на паразита гарантира унищожаването на всички сколекси"

# 57
Здравейте! Два дни откакто са ме изписали - ПАИР-а при проф Григоров и и др Големанов миа много добре - сега се надявам да се задвиди от утре работата с протоколите за изписването на зентел-а - май така се казваше... Някой ме е питал за симптомите- в дясната част на подребието цялостна тежест и понякога по остри бодежи- такава симптоматика дадох при 8см киста на черния дроб- на белия нямаше нядявам се и на други места да няма засега няма индикация че може да има! Направих малко алергия след интервенцията... Кво да ви кажа супер гадна история са тия паразити но и да се пазиш яко пак няма гаранция - така излиза най накрая- все пак това което можеш да направиш е желателно да го нашравиш като превенция (хигиената, ала бала и така нататък) пък вече нататък каквото стане! Ще продължавам да пиша в ключовите моменти какво става при мене - засега всичко върви по план! Надявам се да няма рецидиви! Аз лично се убедих, че хората в Исул знаят за какво са там - специално в гастрото!

# 58
  • Мнения: 478
nqkoii
радвам се за подобрението и че върви по план, все по бързо да оздравявате.
ще следим когато имате нещо да напишете.
за жалост ветеринарите не всики са добри спецове в профилактика, а да не говорим че за мини хамстер примерно няма нищо което да се предлага за профилактика. Купуват ги от разни баби тези прекрасни 25 грамови същества, и може да се сдобиеш с какво ли не от тях..но кой да ги обеззарази.
за жалост личната хигиена не е достатъчна.
 въпреки че съм гнуслива и знам какви гадорийки има по улицата и покрай животните, пак не спирам да похапвам примерно "пица на парче" от павилион на улицата...над павилиона поне 50 врабчета си вършат работата..таблите се редят на земята...картонените подложки също ги разтоварват от буса на земята без фолио опаковка..пипат ти храната с ръцете с които си бършат носа...домашните кучета и котки препикават всичко в градската среда...духва един вятър и се наслаждаваш на сладоледа си във фунийка с полепналите по него от вятъра мръсотии. Приятен апетит и приятно вдишване на въздух в прекрасната ни столична кочина.

# 59
Съгласен съм! Но това е ако ти се случи- ако не ти се случи си викаш абе аре нема страшно! Като се попариш не е така - замисляш се и каквото можеш правиш - ясно е че не може да се опазиш от всичко, но със сигурност можеш да направиш много за да има по малка вероятност ...
Първо да кажа - почнах албендазола! и сега една голяма скоба- някой ако се е сблъсквал с подобен проблем да пише тука:
Изписват ме от Исул и оттам в националния паразитологичен - оттам експертнорешение- два курса албендазол. Дотук добре!
Отивам при досент Вутова - тя ми иска направление номер 3 за паразитолог! Моя личен лекар ми е приятел - той ми казва следното- аз не мога и нямам право да ти дам направление защото след хоспитализация нямам право да ти давам направления каквито и да били един месец от изписването ( по скоро от датата на епикризата). И какво се оказва- аз не мога да отнеса на Вутова направление защото няма кой да ми го даде! И накрая черешката на тортата! Аз отидох до Македония и си го купих- 120 таблетки! За първия курс! В България 120 таблетки струват 2 табл 6.34 http://www.framar.bg/zentel-tabl.-200-mg.--2-pid08000918.html
значи по 60 равно на 380,4 ЛЕВА! Отидох в Македония- Куманово и си ги купих за под 50 евро, демек около 80 и нещо лева!
Това е показателно в каква шибана държава живеем! Искат осигуровки- даваш. Трябва да ти подсигурят лечение - не става трее да чакаш един месец не може иначе! На който му се налага да не се набутва е го къде е Македония! Там го има в кутиики по 6 хапчета и струват 141 денара около 5 лева грубо- значи 5 таблетки за 5 лева в Македония срещу 2 талетки за 6,34 лева в България! Айде да ни е мила нашата родина!

# 60
Последното изречение не са 5 а са 6 в кутиика от предишния пост - забравих да кажа, че го има и в големи кутиики по 60таблетки- аз изкупих всичко от три аптеки в Куманово! Там си се казва АЛБЕНДАЗОЛ - тука е ЗЕНТЕЛ и някой яко спекулира с това лекарство в българия- това е СИГУРНО!

# 61
  • Мнения: 478
nqkoii
значи колко дни ще го пиеш албендазола/зентел?
 в друг форум стана на въпрос за друга паразитоза - токсокароза/ларва мигранс, човека 9 месеца са го правили на "луд" докато някой се светне за паразитоза, той каза че ще пие 2 седмици..следва проверка на чернодробни ензими и ако е ок още 2 седмици.
Мерси за инфото за ценовата съпоставка, ще помогнем на някого по форумите ако потрябва. Не знаех че е толкова скъп албендазола..шок, но не се съмнявам, тук явно с повечето препарати яко се злоупотребява...адски сме бясни и недоволни..но какво да ги правим лумпените политици и привърженици и сутеньори на малолетни и т.н.
На мен от Румъния ми купиха един АБ еритран количество за 15 дни за да речем 12 лв, а тук го няма от години и ни пишат ли пишат скъп пеницилин 35 лв на който сме резистентни и няма оправия.

# 62
Искам, да попитам, къде (и с кого да се консултирам) да направя изследвания - скенер и екограф. Операрана съм 2 пъти от ехинокок и сега имам пак рецедив. РПХ е 1 : 3200.

# 63
  • Мнения: 478
mimasg
това за ехинококоза антиген IgG ли значи
а от кой град си, възраст, къде си лекувана преди.
Би трябвало личен лекар да ти даде талон за хоспитализация въз основа на тези данни че имаш рецидив.
аз не съм потърпевша на паразитоза, личен опит не мога да ти дам.
 Виж "nqkoii" е опериран в исул софия гастро отделение, всяка от голямите болници са добри(МА, ВМА, пирогов).

# 64
  • София
  • Мнения: 1 312
Здравейте! Преди две години на скенер се видя киста на черен дроб.15мм. Проследявам я отвреме на време,но при последния преглед в Токуда б-ца малко се притесних,защото лекарката ми даде да правя кръвно изследване, за да се установи дали е паразитна кистата или друг вид. До момента не ми беше споменато,че може да е паразитна. С молба съм към вас,ако може да ми кажете дали това кръвно изследване е достатъчно за да се установи дали е паразитна?

# 65
  • Мнения: 478
мм, изцитирай какво точно изследване ти е назначено.
Може да са няколко подходитe за лаборатoрно доказване/отхвърляне, не съм док. и не мога да отгатна.
Предполагам се търси "ехинококоза IgM + ехинококза IgG" които са серологични тестове специално за ехинококoза -  съответно имуноглобулин за малада / стара инфекции.
Друго предполагам би имало значение - класическата комбинация за начало на изследвания
1.) ПКК+ДКК+Суе;
2.) протеинограма;
3.) Общи Имуноглобулини IgA, IgM, IgG, IgE ;
4.) щом е локализирана на ч.дроб предполагам и поне малко БИОХИМИЯ като чернодробни ензими.
В някакъв момента ако съвсем се отхвърли инфекция/паразит, то може и до биопсия на този "калцификат/киста - незнам как се нарича" да се опре, което не е чак такава страхотия, би било по-голяма страхотия да не се предприема достатъчно информативно изследване.

Пиши какво става и какви са ти изследванията/резултати с референтните стойности от лабораторията провела ги, защото различните лаборатроии работят с различни реф. ст-сти, пък и ние тук не сме на работа за да ги знаем и рецитираме.

Успех, дет се вика по-добре да е паразит отколкото онко или неясно образувание, а най-добре да е фалшива тревога, но все се чудя защо едва сега те насочват към изследвания, така че не се отказвай да разкриеш истината. Най-добрата стратегия е - изследване до последна подробност и бързо лечение.

# 66
  • София
  • Мнения: 1 312
МНого благодаря за отговора!!! За съжаление не знам какво означава назначеното с кодове изписано- мкб,к76  ,02 тип.Като отида в лабораторията/мисля в института за заразни и паразитни/ще питам и ще пусна и допълнителните ,които сте написали да направя.
Найстина до сега не са искали да се прави това изследване,сякаш са убедени били че е друг вид киста,а сега пък искат.......не знам вече!!!

# 67
  • Варна
  • Мнения: 522
А от котка може ли да се хване тения. Какви са симтомите.

# 68
  • Мнения: 478
ивка27, от котка най-известни са заболяванията: токсоплазмоза и фелиноза/болест от одраскване,
но аз съм останала с впечатление че тениите са присъщи за вси живинки.
Сега аз не мога да систематизирам кои "ехинококи" / "токсоплазми" / "токсокари" и др. паразитози дали са специфични само от определен вид бозайници да се разпространяват.
Симптомите са много разнообразни, при някои хора може много трудно се диагностицира явно, защото се сещам за един човек дето 9 месеца са го броили за "нервно болен" а накрая излиза паразитоза.
Това все пак не значи да се паникьосваш и сама да "търсиш" евентуална инфекция, не бива да си внушаваш нищо. Много хора имат живинки и не са особени честници, и им се разминава. Гледай си живинката и следи редовно консултациите на ветеринаря Wink   ...тук казваше едно момче че обезпаразитяването е на 2 месеца и половина и че е фатално ако се прави едва на 3ти месец

# 69
  • Мнения: 478
мм, ами за сега само на руски намерих комбинация "MKB К76.2" - "К76.1 Хроническое пассивное полнокровие печени;  К76.2 Центрилобулярный геморрагический некроз печени", като "печени" явно се превежда "черен дроб"   http://www.belmapo.by/downloads/gastroenterology/standartiz_pomoshi_cerros.doc.
обаче тези кодове са готови пътеки диагноза, а не изследвания които се чудим какво е твоето изследване, дане би друг код да сочи изследването. Явно този код сочи нещо друго което не ни носи информация.

# 70
  • Мнения: 478
мм,
да, значи определено кода означава предполагаема диагноза / пътека основание за изследвания, МКБ означава абревиатура от Международна Класификация на Болестите
http://www.dom-zdrave.net/documents/usefull/ICD10/index_all.pdf
огледай се за друг код и се обади където смяташ да ходиш за изследване дали ще ти го направят.
НЦЗПБ има почти всичко но е леко разпиляно - всяка стаичка е лаборатрория за нещо си. Там Общите имуноглобулини май вървяха малко повечко пари(по 10-15 лв за ИгА ИгМ), в цибалаб бяха по 6 лв а само IgE навсякъде е 20тачка, протеинограма в цибалаб е дебело 22 лв, докато в болница може да е 6-10лв, но виж аз не съм лекар и не ти казвам че непременно всичките трябва да ти се изследват, на мен ми се струва оправдано всичките да се изследват, но това твоите лекари трябва да решат.

# 71
  • София
  • Мнения: 1 312
Много благодаря !!!!  bouquet Много мило,че ми отговорихте! Отивам в понеделник на място и ще пусна  повече изследвания/тези дето препоръчахте/ Ще пиша при резултат. Simple Smile

# 72
mimasg
това за ехинококоза антиген IgG ли значи
а от кой град си, възраст, къде си лекувана преди.
Би трябвало личен лекар да ти даде талон за хоспитализация въз основа на тези данни че имаш рецидив.
аз не съм потърпевша на паразитоза, личен опит не мога да ти дам.
 Виж "nqkoii" е опериран в исул софия гастро отделение, всяка от голямите болници са добри(МА, ВМА, пирогов).

Благодаря!
Става въпрос за ехинокок. Ще правя нови изследвания. Мислих за консултации в София. Преди съм оперирана в София МА на черен и бял дроб, а преди две години в Пазарджик на черен дроб. Виждат се в черния дроб кисти. Неможе да се разбере дали зарастват или са нови. Сега направих един курс със Зентел. След 14 дена пак ще почва втория курс. През този период трябва да направя скенер и исзледвания за  ПКК, СУЕ, Нв, HSHT, ALAT и серумно Fe, ЖСК.
Може ли да ми каже някой, дали Зентела се дава от касата с протокол? Аз си го купувам, но ми идва много скъпо, а днес разбрах, че има такава възможност.

# 73
  • София
  • Мнения: 1 312
 Готова съм с изследването- ехинококоза 0.19 при норми до 0.9/-/  и това  значи ,че  кистата е друг вид.Продължавам с тъсене на истината,докато разбера каква е и какво се прави от тук-натам! Благодаря ви за помощта!!!!  bouquet

# 74
  • Мнения: 478
mimasg 
Цитат
Zentel представлява дъвчащи таблетки. Всяка таблетка съдържа 200 mg от лекарственото вещество albendazole (албендазол).

прочети по-горе постовете на nqkoii, той каза че е щял да получи протокол за албендазол от здравната каса, но при изписване от болница не е можело личния му лекар да му даде талон за паразитоложката която да му пусне протокола ..така трябвало да чака 40 дни и затова сам си е намерил лекарството в Македония
Цитат
Аз отидох до Македония и си го купих- 120 таблетки! За първия курс! В България 120 таблетки струват 2 табл 6.34 http://www.framar.bg/zentel-tabl.-200-mg.--2-pid08000918.html
значи по 60 равно на 380,4 ЛЕВА! Отидох в Македония- Куманово и си ги купих за под 50 евро, демек около 80 и нещо лева!
Това е показателно в каква шибана държава живеем! Искат осигуровки- даваш. Трябва да ти подсигурят лечение - не става трее да чакаш един месец не може иначе!
Цитат
nqkoii 
-----------------------
Последното изречение не са 5 а са 6 в кутиика от предишния пост - забравих да кажа, че го има и в големи кутиики по 60таблетки- аз изкупих всичко от три аптеки в Куманово! Там си се казва АЛБЕНДАЗОЛ - тука е ЗЕНТЕЛ и някой яко спекулира с това лекарство в българия- това е СИГУРНО!

# 75
Благодаря! Ходих до здравната каса и ми казаха, че никога не са спирали Зентела. Също така, имат всеки петък заседание и след това ти дават протокол. Не се чака толкова много, поне така ме увариха вчера. Оставя да си набавя  необходимите документи и протокола за да ми го отпуснат.

# 76
Здравейте! Имам едно питане към заболелите от ехинокок. Спазвате ли някъкъв режим на хранене?

# 77
  • Мнения: 478
mimasg Wink
Цитат
Ходих до здравната каса и ми казаха, че никога не са спирали Зентела
не ставаше въпрос че касата го е спирала, ами става дума за безумното правило че след хоспитализация до 1 месец от изписването не може да се ползва нов талон за специалист издаден от личен лекар, за безумието че след хоспитализация трябва личен лекар да пуска талон за специалист паразитолог ..за това безумие ставаше въпрос, което си е дело пак на касата.
Радваме се че вече ти се задвижват документите, стискаме палци най-бързо да се оправиш Wink

За хранителен режим специален за ехинококоза не знам, предполагам че "чернодробно / бъбречна диета" добре ще се отрази в предпазване на черен дроб бъбреци и далак, това ще рече без:
консерви, колбаси, пушено месо, пържено, мазно и кисело, без черен пипер и люто, по-малко диетична сол, без кисело зеле и туршия, без сини сливи и много зелени кисели плодове, да се ограничи зрелия фасул и лещата според степента на режима, без алкохол газирано ..кафе ..черен чай.
Разрешени: Млечни колкото се може с по-ниска масленост, но пък не е задължително кашкавала да се изключи, варено/печено месо - телешко ..пилешко ако е възможно да се свари без кожа(екстрактни вещества) и ако е възможно да се охлади и изхвърли втвърдената мазнина, зелен фасул, грах - според степента на режима, зехтин, риба варена/печена(ако се пържи например пъстърва - желателно без запържената кожичка да се консумира), яйца(жълтъците може да се изключат според степен на режима), билков чай, инка, мед, ..
Според мен не бива да се ограничаваш в белтъчини, щом като имунните комплекси обгръщат и калцират кистите, с което се ограничава миграцията на паразитите, но пък не бива и да прекаляваш с белтъчини защото пък да не си подсилищ някакви алергични/имунни реакции, така че никога не се изкушавай за диетата на Дюкан!

# 78
  • Варна
  • Мнения: 522
Какви са симптомите на тенията?

# 79
Какви са симптомите на тенията?
Симптомите, с които се проявява заболяването са Общи, не определени, възникващи вследствие на токсично и алергизиращо действие на паразита и Местни причинени от механичния натиск на ехиноковата киста върху органите, в които е локализирана. При ехинококоза на черен дроб се наблядава безапетитие, обща слабост, отпадналост, болезненост в чернодробната област, жълтеница а при локализация в белите дробове задух, продължителна слаба и суха кашлица, лесна умора и др.
Главния рабпространител на заболяването (ехинококоза) е кучето.

# 80
mimasg Wink
Цитат
Ходих до здравната каса и ми казаха, че никога не са спирали Зентела
не ставаше въпрос че касата го е спирала, ами става дума за безумното правило че след хоспитализация до 1 месец от изписването не може да се ползва нов талон за специалист издаден от личен лекар, за безумието че след хоспитализация трябва личен лекар да пуска талон за специалист паразитолог ..за това безумие ставаше въпрос, което си е дело пак на касата.
Радваме се че вече ти се задвижват документите, стискаме палци най-бързо да се оправиш Wink

За хранителен режим специален за ехинококоза не знам, предполагам че "чернодробно / бъбречна диета" добре ще се отрази в предпазване на черен дроб бъбреци и далак, това ще рече без:
консерви, колбаси, пушено месо, пържено, мазно и кисело, без черен пипер и люто, по-малко диетична сол, без кисело зеле и туршия, без сини сливи и много зелени кисели плодове, да се ограничи зрелия фасул и лещата според степента на режима, без алкохол газирано ..кафе ..черен чай.
Разрешени: Млечни колкото се може с по-ниска масленост, но пък не е задължително кашкавала да се изключи, варено/печено месо - телешко ..пилешко ако е възможно да се свари без кожа(екстрактни вещества) и ако е възможно да се охлади и изхвърли втвърдената мазнина, зелен фасул, грах - според степента на режима, зехтин, риба варена/печена(ако се пържи например пъстърва - желателно без запържената кожичка да се консумира), яйца(жълтъците може да се изключат според степен на режима), билков чай, инка, мед, ..
Според мен не бива да се ограничаваш в белтъчини, щом като имунните комплекси обгръщат и калцират кистите, с което се ограничава миграцията на паразитите, но пък не бива и да прекаляваш с белтъчини защото пък да не си подсилищ някакви алергични/имунни реакции, така че никога не се изкушавай за диетата на Дюкан!
Искам да споделя, че това да изкараш някъкъв документ в БГ си е направо ужас....... Толкова съм разочарована ..... Направих контролните изследвания. Едни казват да пия лекарствата, други не. Лекари, паразитолози немогат да се разберат. Относно храненето ми беше интресно какво консумират други, които са с такова заболяване. Спазвам някъкви ограничения, но диети, а тази на "Дюкан" НЕ.  Лекарите (диетолози) я отхвърлят.

# 81
  • Мнения: 478
Цитат
..... Направих контролните изследвания. Едни казват да пия лекарствата, други не. Лекари, паразитолози немогат да се разберат
Значи последно не са ти дали протокол за лечение  защото спорят, или са ти дали.
какви са контролните изследвания резултатите, напиши ги.
А чернодробни ензими ще ти премерят ли преди да пиеш евентуално противопаразитния препарат. Ужас, притисни ги лекарите че например искаш да забременяваш та да се размърдат.
успех

# 82
  • Мнения: 2
Моля Ви,помогнете!Уставони се категорично и случайно с ехограф наличието на киста в черния дроб с размери 5.00 на 5.4 см.Направих изследванията и се доказа,че е ехинокок.Чух и четох,че е възможно да се отстрани по безкръвен начин чрез лапароскопия.Ако някой знае къде и към кого да се обърна за консултация,Моля да ми отговори!Благодаря Ви предварително!

Последна редакция: нд, 19 апр 2009, 20:45 от nikolian

# 83
  • Мнения: 478
Цитат
nikolian
  Re: Как се лекува тения
« #82 Неделя, 19 Април 2009, 12:58 »   
--------------------------------------------------------------------------------
Моля Ви,помогнете!Уставони се категорично и случайно с ехограф наличието на киста в черния дроб с размери 5.00 на 5.4 см.Направих изследванията и се доказа,че е ехинокок.Чух и четох,че е възможно да се отстрани по безкръвен начин чрез лапароскопия.Ако някой знае къде и към кого да се обърна за консултация,Моля да ми отговори!Благодаря Ви предварително!

nikolian,
много голямичка киста Sad
ако сте здравно осигурени,
отивате първо при личния си лекар, представяте резултатите от изследванията, искате му талон за хоспитализация. Междувременно се обаждате във всичките голями болници в региона ви и ги проучвате къде биха ви я направили лапароскопска по здравна каса, например за София звъните първо по ВМА и Исул и Токуда гастроентерологични отделения или на крака отивате да разузнаете.
Според мен би трябвало да се поемат лапароскопските операции от касата, но струва ми се че има практика за консумативи за лапароскопската средно 400 лв да се доплаща.
Ако имате някакви неразбирателства с личния ви лекар, можете да отидете в която от болниците си харесате, да платите 1 преглед от който преглед лекаря от болницата има право да ви хоспитализира по спешност, като задължи личния лекар да подаде талона.
Аз лично не препоръчвам МА, но пък нямам наблюдения над гастро отделението им - може и да е добро, изглежда че някои от звената на МА са брутално зле финансово и респ. като обслужване.
След операцията те ще ви обяснят каква е схемата на обезпаразитяване, да речем нещо от сорта: проверка на чернодробни ензими(алат, асат, гама) -> 2 седмици албендазол -> проверка на чернодробни ензими -> още 2 седмици препарат, и ви се полага лечението с препарата по здравна каса, но ако ви го забавят има как да се купи.
Ако сте млада мома, може да пришпорите лекарите под претекст, че бързате да се излекувате за да имате бременност и затова да побързат, дано ви обслужат бързо.
Такава инфекция е много тежко натоварване на организма с имунни комплекси и дава инфекцията сериозен риск от имунни/автоимунни /ревматични /алергични реакции, така че за млада мома е редно по-бързичко да се оправи, после има доста да се изчиства организма, антителата бавно се разграждат.
успех Wink

# 84
  • Мнения: 2
Благодаря ви Ентусиаст,за изчерпателното мнение по въпроса,страшно съм ви задължен.Значи става въпрос за сина ми,които е 14 годишен.Ние сме от Сандански  и открихме ехинокока абсолютно случаино,при операция на апендикс.Операцията с апендикса мина чудесно,въпреки,че беше с локален перитонит.Правихме я в Сандански,доктор Алексиев.От операцията на апендикса минаха 9 дни и утре ще махаме конците.Именно лекарите тук са категорични,че трябва да се опита Лапароскопия.Детето е осигурено и нямаме проблеми с личния лекар.Евентуално ще опитаме в Исул,но не знаех какъв е редът.Засега искаме консултация със специалист там,но дали може свободно да отидем в Гастроентерологичното отделение там,не знам.Как става?Сами отиваме,или някои ни препоръчва.Ще ви бъда благодарен ако някои ми даде точен отговор,Още по-добре ако някои знае лекар за консултация там.

Последна редакция: вт, 21 апр 2009, 08:40 от nikolian

# 85
  • Мнения: 27
Цитат
..... Направих контролните изследвания. Едни казват да пия лекарствата, други не. Лекари, паразитолози немогат да се разберат
Значи последно не са ти дали протокол за лечение  защото спорят, или са ти дали.
какви са контролните изследвания резултатите, напиши ги.
А чернодробни ензими ще ти премерят ли преди да пиеш евентуално противопаразитния препарат. Ужас, притисни ги лекарите че например искаш да забременяваш та да се размърдат.
успех
Най накаря се разбраха! Взех протокол, етапната епикриза и експертното становище. Остава да ги внеса в здравната каса . Изследванията са добри. АСАТ 37; АЛАТ 55; Хемогобин 105; Левкоцити 5,5; еритроцити 5,2..., а скенера черен дроб каудално в ІV и ІVа сегменти се виждат две различни по големина хиподенсни лейзи с гладки и резки очертания, едната многокамерна с наличие на клацификати. Останалите коремни органи не показват паталогични промени. Сега пия карзил. Ако няма подобрение ще взема друго лекарство, а също така и за анемията, преди да започна пак да пия зентела.

# 86
  • Мнения: 478
Цитат
УМБАЛ "Царица Йоанна-ИСУЛ"  ул. „Бяло море” №8  София 1527 
Телефонна централа: 02/ 9432170 
http://www.isul.eu/Kliniki/k_gastroenterologia/za_klinikata.htm
В клиниката се лекуват неоперативно ехинококови кисти на черния дроб и на други паренхимни органи с уникална пункционна техника.
http://www.isul.eu/Kliniki/k_gastroenterologia/za_pacienti.htm
Цитат
За приемане в стационара на Клиниката по гастроентерология е необходимо пациентът да има издадено от личния лекар или специалист направление за хоспитализация - формуляр на НЗОК (здравната каса) №7. С него той отива в приемния кабинет на Клиниката по гастроентерология, който се намира на ІІ етаж на Диагностично-консултативния блок („поликлиничната” част на болницата). Там пациентът се вписва в лист на чакащи за хоспитализация. В случаи на спешност пациентите се приемат незабавно или ако състоянието им налага, не се изчаква обичайното време. Максималният срок за изчакване на хоспитализация е 1 месец.
От Сандански се обадете в централата на болницата и вземете телефон на някой от докторите, разберете се с него как и кога биха го приели детето и какви документи искат, в това време личния лекар да има готовност да издаде талона 7 за хоспитализация.
Според мен не е необходимо от нечие име да се представяте, болниците се съревновават колко пациента могат да поемат, нали ги притиска касата да поддържат над 70% заетост, нямат изгода да отпращат пациент с готова пътека, пък и лапароскопията им дава възможност да си допишат консуматив. Макар че за дете всичко трябва да е абсолютно безплатно.

По същия начин си говорете по телефона с ВМА, понеже не знам кое точно от звената отговарят за лапароскопия - а наш познат за жлъчна лапароскопия беше в коремна хиругия, то ви давам няколко телефона:
Цитат
http://www.vma.bg/klinikabg.php?srid=20   
Катедра “Гастроентерология и жлъчно-чернодробна хирургия” тел. 02/ 92 - 254 86;
Клиника “Инфекциозни, паразитни и тропически болести” тел. 02/ 92 - 253 36;
Катедра “Хирургия” тел. 02/ 92 - 258 81.

Въпроса е коя от болниците каква сума за консуматив ще ви калкулира и в какъв срок ще ви приеме, според мен няма да ви върнат никъде, но най-добре се уговорете по тел. и е-маил.

Тук потребителя "nqkoii" писа че се е оперирал в Исул, ако се появи междувременно ще го питаме за подробности.
Аз за щастие още не съм цъфнала с резултат "ехинококоза", и затова не съм наясно на практика, само знам че е много лоша имунологична бомба паразитозата.

Ако нещо трябва да се носи на крака документ в болниците кажете да ви го занесем - някой от нас тук или с куриер, но смятам че няма да се наложи

Успех на детенце Wink

# 87
  • Мнения: 478
mimasg, честито за протокола и дано се оправите по-бързо Wink
за анемията, ако тя е само в следствие на паразитозата, имат добро въздействие "витамин B12" фолиева киселина, желязо. Обаче ако анемията не е пряко зависима от повишената консумация от паразита, то следва да се търси другата причина за анемия ..защото тогава може да е противопоказно допълнителен прием на желязо, но пък витB12 и фол.киселина никога не са противопоказни.
Например за витБ12 повечко риба си похапвайте(всеки ден). Сега не яжте жълтъците на яйцата и ограничете малко козунака заради съдържащите се жълтъци, намерете си инфо за чернодробна диета/режим. Номера на жълтъците е че ангажират голямо количесто жлъчни ензими които се секретират в черния дроб и го натоварват, реално жлъчка и черен дроб са неделима единица, само жлъчния мехур е това дето е делимо.
В аптеките се изготват билкови комбинации за черен дроб/жлъчка, много горчи но трябва да се опита като подпомагане.
Само не опирайте до измишльотини от сорта "няколко дневна програма за пречистване на ч.дроб/жлъчка - 3 дни на зелени кисели ябълки и т.н самоубийствени похвати", мен свят ми се зави че за такива рецепти се апелира във форуми и даже много красив сайт го предлагаше.

# 88
  • Мнения: 27
Цитат
УМБАЛ "Царица Йоанна-ИСУЛ"  ул. „Бяло море” №8  София 1527 
Телефонна централа: 02/ 9432170 
Ходила съм на такъв прегелд в болницата, но ми се видя твърде опасна процедура. Тогава ме посъветваха  да се оперирам. Първия път бях на 15 г., а след 22 г. повторно.

# 89
  • Мнения: 27
mimasg, честито за протокола и дано се оправите по-бързо Wink
за анемията, ако тя е само в следствие на паразитозата, имат добро въздействие "витамин B12" фолиева киселина, желязо. Обаче ако анемията не е пряко зависима от повишената консумация от паразита, то следва да се търси другата причина за анемия ..защото тогава може да е противопоказно допълнителен прием на желязо, но пък витB12 и фол.киселина никога не са противопоказни.
Например за витБ12 повечко риба си похапвайте(всеки ден). Сега не яжте жълтъците на яйцата и ограничете малко козунака заради съдържащите се жълтъци, намерете си инфо за чернодробна диета/режим. Номера на жълтъците е че ангажират голямо количесто жлъчни ензими които се секретират в черния дроб и го натоварват, реално жлъчка и черен дроб са неделима единица, само жлъчния мехур е това дето е делимо.
В аптеките се изготват билкови комбинации за черен дроб/жлъчка, много горчи но трябва да се опита като подпомагане.
Само не опирайте до измишльотини от сорта "няколко дневна програма за пречистване на ч.дроб/жлъчка - 3 дни на зелени кисели ябълки и т.н самоубийствени похвати", мен свят ми се зави че за такива рецепти се апелира във форуми и даже много красив сайт го предлагаше.
Документите са вече в Здравната каса.  Grinning  Чакам резултат следващата седмица. Анемията ми е в следствие паразитозата. Ще взимам тези лекарства, за които пишеш. Трябва да внимавам, каква храна приемам, че по празниците прекалих.... Ще намаля хляба и порциите, а за сладкото ще ми е много трудно.... Купувам си грейфрут  сутрин и вечер си правя сок. Страхотен антиоксидант е. Чай  (мурсалски, зелен и др.)  с мед в промишлени количества. Много обичам ябълки, особедно "Карастоянка". Ще провера за билковата комбинация в аптеките. А аз самата съм планинарка и имам някой у нас. Казаха ми да пия козе мляко и да ям тиквени семки. Ти знаеш ли нещо по въпроса? Също така и да пия пелин.

# 90
  • София
  • Мнения: 94
Здравейте и от мен Simple Smile Преди няколко дни садих цветя в градината, като не съобразих да си сложа ръкавици #Cussing out От градината миналата година махахме изражнение и тази година също междувпрочем Confused Уж си мих ръцете, обаче погълнах малко количество пръст (от под ноктите). На всичкото отгоре синът ми намерил мръсното шише, с което поливах в градината, сипал си и си пийнал водица. Шишето беше замърсено с пръст и то, включително и на гърлото.  Тя грешката си е моя, че не изхвърлих шишето. И сега съм умряла от ужас да не се заразим от кучешка тения. След колко време можем да си направим изследвания. Съжалявам, че занимавам хора с реални проблеми с моите притеснения, обаче наистина много съм се уплашила ooooh!

Последна редакция: чт, 23 апр 2009, 09:22 от QWERTYASD

# 91
  • Мнения: 478
QWERTYASD,
не мога да отговоря, може би напишете мейл или тел.разговор с паразитолог в региона ви.
Предполагам за да образувате антитела за изследване да са нужни месеци, но може да е излишно .. нямам представа
http://www.ncipd.org/index.php?category=5&section=32

# 92
  • Мнения: 478
Цитат
mimasg
Документите са вече в Здравната каса. Чакам резултат следващата седмица. Анемията ми е в следствие паразитозата.
....
Казаха ми да пия козе мляко и да ям тиквени семки. Ти знаеш ли нещо по въпроса? Също така и да пия пелин.
mimasg, радвам се че вече ви се задвижват документите за полагаемото лечение и миг по-скоро да се излекувате. Не съм чувала за пелин-а, козето мляко,тиквените семки са унифицирани не пречат на нищо и по принцип нали са с по-ниска масленост от други семки а й може би добре имунологично да въздействат не ги знам, аз много обичам тиквеното семе. Пелин-а бих си го обяснила по-малко пак да има някаква фунция за изчистване на натрупани имунни клетки знам ли..нямам представа, но по-малко с виното - алкохола не е приятел с ч.дроб.
успех Wink

# 93
  • Мнения: 478
QWERTYASD,
не знам дали за всяка инфекция са еднакви периодите за образуване на имунни клетки/антитела, примерно в повечето случаи е така: IgA е първит имуноглобулин който се изгражда струва ми се че е от 0 до 10-15ти ден, IgM е следващият имуноглобулин/антитела които се образуват от да речем 10-15ти ден до към 30-40ти или докато има активност инфекцията, а третият е IgG той струва ми се е от към 30ти ден. Нека не се тревожиш сега до преди да си получиш компетентна профилактична консултация, защото за теб е сериозно от значение ..хем да не пропуснеш нещо ..хем да не се тревожиш излишно. Обещай че няма да се тревожиш Wink

# 94
  • Мнения: 27
Цитат
mimasg
Документите са вече в Здравната каса. Чакам резултат следващата седмица. Анемията ми е в следствие паразитозата.

Везх си протокола и рецепта. Ще взема лекарството довечера. Става въпрос за пелин, не като вино, а като билка да се запари и да се пие.

Общи условия

Активация на акаунт