Примерна схема на захранване (10)

  • 68 261
  • 661
  •   1
Отговори
# 300
# 301
  • Мнения: 1 449
Много ти благодаря, Косе Босе Имам нужда от още малко помощ ....

По-скоро не е въвеждане на глутен.
За момента се предполага, че детето не проявява незабавна алергична реакция. Но за да е въведен наистина глутен, добре е да се дава редовно и по-голямо количество хляб. Проблемът е, че хлябът е прекалено солен (това трудно се усеща от вкуса на възрастен човек, тъй като с годините е притъпен и не е толкова чувствителен като на малко дете). Освен това повечето готови хлебни изделия съдържат консерванти и подобни добавки, маята също не е удачна съставка. Затова е по-добре глутенът да се въведе оттук нататък с каша, пюре, сухари или бисквити като нова храна, а коричките хляб могат да се дават за чесане на венците. Глутенът трябва да се предлага редовно в началото и в нормално количество след първоначалното въвеждане. Това се отнася най-вече за първия месец, след това детето така или иначе консумира по-разнообразни глутенови храни.



Косе Босе, според твоите източници има ли нещо специфично в захранването при деца с таласемия минор. Извинявам се предварително ако въпросът вече е обсъждан, но не ми остана време да изчета всички теми. 
Нямам такава информация, съжалявам, че не мога да помогна.
Не си спомням да е обсъждано откакто започнаха темите преди година и половина.



Да споделя и аз какво е казал един варненски педиатър за захранването с ориз като първа храна. Не го препоръчва, защото оризът извличал калция от костите, когато се предлагал като първа храна. Косе Босе, много ще се радвам да чуя какво мислиш ти по този въпрос. Има ли някакво основание и за подобно твърдение.

За ориза и калция - не виждам толкова важна причина, още повече, че става въпроса за момента на  захранване. Нали след това така или иначе се дава оризова каша, тази взаимовръзка следва да е валидна и след това.

Няколко неща относно калция:
- Оризът e беден на калций. Но не чак толкова, колкото други храни, например месото. Доста зеленчуци са по-богати на калций от ориза, но на практика това зависи много от почвата (счита се, че реално зеленчуците са все по-бедни на минерали отколкото на книга). Конкретно кафявият ориз е приличен източник на калций.
- Когато не се приема достатъчно витамин Д, калцият не се усвоява и е възможен обратният процес – извличане на калций от костите. Но това е валидно по-скоро при възрастни с нарушен хранителен и здравословен режим.
- За усвояването на калция има значение съотношението му с магнезия и фосфора в дадена храна, но пък оризът е почти перфектната храна от тази гледна точка.
- На теория не се консумират храни с високо съдържание на калций заедно с храни, богати на желязо. Евентуално да се търси логиката, че готовите каши са обогатени с желязо, домашните каши от кафяв ориз също имат някакво желязо. Но връзката е, че калцият измества желязото - не обратното.

Защо кашата не се препоръчва като първа храна
Официалните мнения (напр. ЛЛЛ и не само) са в друга посока. Основанията са, че кърмата е богата на въглехидрати и не е необходимо първата храна да бъде ориз. Затова се препоръчват плодове или зеленчуци. За калция обаче не се споменава.


# 302
  • ул. "Мечтание"
  • Мнения: 6 147
Ще понахалствам малко и ще си избутам напред въпросчетата, защото са ми важни.

Аз малко недоразбрах за заместените хранения, та искам да питам нещо да си доизесня нещата. Ако кашата, която давам на сина си е млечна, проблем ли е, аконе давам преди или след нея мляко? Той е на 6 месеца. Какво е дневното количество мляко, което трябва да изпива? Той е на АМ.

И още нещо, да ви питам дали добре съм си наредила храните за въвеждане:

оризова каша
оризова каша с рожкови
царевична каша
моркови
картоф
тиквички
пъщарнак
печена чушка

жълта кръгла тиква
круша
синя слива
ябълка
бананова каша
броколи
карфиол
пуешко месо
пилешко месо
грутен
козе сирене
чисто масло
краве/козе кисело мляко

Болднатите са вече въведените храни. Още не съм решила как да въведа глутена (препоръки?).

И се чудя още нещо. Имаме от къде да вземаме домашно козе мляко. Съответно без проблем да си правим и сирене и кисело мляко от него. Та ме интересува кравето и козето сирене, както и кравето и козето кисело мляко поотделно ли всяко да въвеждам?

# 303
  • Мнения: 247
Косе Босе, моля те за помощ. PraynigОт няколко дни захранвам синът ми. 5 дни хапва само на картоф, 3 дни картоф и морков, а днес хапна само морков. Сега забелязах, че са му излязли пъпчици по бузите. Възможно ли е да е реакция от моркова и как да процедирам в този случай? Да прекратя ли захранването и да сме само на кърма няколко дни? Моля те, отговори ми възможно най-скоро, защото съм доста притеснена. Благодаря предварително.  bouquet

# 304
  • Мнения: 117
Косе Босе, отново ти казвам голямо благодаря!
Косе Босе, моля те за помощ. PraynigОт няколко дни захранвам синът ми. 5 дни хапва само на картоф, 3 дни картоф и морков, а днес хапна само морков. Сега забелязах, че са му излязли пъпчици по бузите. Възможно ли е да е реакция от моркова и как да процедирам в този случай? Да прекратя ли захранването и да сме само на кърма няколко дни? Моля те, отговори ми възможно най-скоро, защото съм доста притеснена. Благодаря предварително.  bouquet
Не съм компетентна колкото Косето, но искам да помогна. От това, което до сега съм успяла да прочета съм запомнила, че при алергична реакция се появяват главно на меките части по тялото- коремчето например. Там ако няма пъпчици, най-вероятно не е от храната. Дано и Косето скоро ти отговори, за да се успокоиш. Моята Миша вечер има пъпчици покрай устата, но това е от всичко, което "хапва" през деня- тук там някое дистанционно добара, обича да дъвче опаковката на мокрите кърпички и т.н. Mr. Green Но на сутринта всичко е ок.

# 305
  • Мнения: 3 743
Косе Босе, огромно благодаря, че така компетентно разсейваш напразни страхове и опасения свързани със захранването  bouquet  bouquet  bouquet

# 306
  • Мнения: 6 713
Щом въведа глутена, мога ли да очаквам беба да се изхожда по-редовно и акото да не е твърдо? newsm78 Откакто се захранваме е с нещо като запек, въпреки че педито каза, че не е запек това. Но пък като ака доста се напъва понякога Sad Sad, както и е твърдо! Rolling Eyes

# 307
  • Мнения: 1 449
Косе Босе, моля те за помощ. От няколко дни захранвам синът ми. 5 дни хапва само на картоф, 3 дни картоф и морков, а днес хапна само морков.
Сега забелязах, че са му излязли пъпчици по бузите.
Възможно ли е да е реакция от моркова и как да процедирам в този случай? Да прекратя ли захранването и да сме само на кърма няколко дни?

Най-добре е да се спре предлагането на морков и да се върнете само на картоф за 2-3 дни или докато изчезнат пъпчиците. Няма нужда само на кърма, това е препоръчително най-вече когато детенцето е било болно, има раздразнено стомахче, повръщане, диария и т.н. Разбира се, може и само на кърма, но не е наложително. В случаите на леки обриви може да се дават вече въведени храни, докато се изчистят пъпчиците. След това се продължава по план със следващия предвиден зеленчук. Морковът може да се пробва отново след 2 седмици примерно, може и след месец, за да се види дали реакцията е от него и да не се изключва без основание един полезен и предпочитан зеленчук.

Един от начините, по които може да се разпознае алергия от друг обрив, е вида на самите пъпчици. Ако не са на алергична основа, обикновено стоят отделно, единичини, ясно различими. При алергия се сливат на петна с неясно очертание. Зависи и по кои части на бузките са.



Косе Босе имам следното питане: когато се дава предпазливо млечни продукти - козе сирене, после овче и накрая краве сирене как се процедира (…)
И отново за водата (…)
има ли някакви ориентировъчни норми за пиене на вода от десет месечни деца(и за по-големи)?

Различните видове сирена по-скоро не се смесват. Предпазливото въвеждане трохичка по трохичка важи най-вече за кравето сирене, но и козето може да се даде по-плавно - все пак е специфичен и първи млечен продукт, който не е лек за храносмилането.

За готвене - обикновена вода. За директна консумация – изворна вода, без преваряване, детенцето е голямо. По принцип минералната и изворната вода не се преваряват, въпреки че има и такива съвети. Конкретно за розовия Девин има безброй теми, безброй коментари за чистотата и прочие, чели сме разни противоречиви истории тук, но аз не бих се притеснявала да давам директно на 10-месечно дете. Преди време сравнявах състава на различните води в БГ и тук, получи се един огромен файл с данни, от който последният извод беше, че щом на етикета има означение, че водата е подходяща за кърмачета – значи е.

И още за проблемите с пиенето на вода - в една от предишните теми имаше коментари, че ако на детето е било давано да опитва вода преди 6 м. само за да познава вкуса ѝ, на по-късен етап може би няма да има проблеми да пие. От опит мога да кажа, че не е така, и това не помага…

Количество вода дневно преди 1 год.
* колкото иска детето
Това е стандартната препоръка навсякъде.
Достатъчно е да му се предлага често или водата да е пред погледа му, за да я поиска или вземе.
* до 50-120 мл
Количеството е в смисъла на ограничение, не препоръчвано за изпиване на ден.
Това количество вода е спрямо нужното мляко от 600-950 мл дневно. Ако водата е повече, приема се, че ще бъде за сметка на млякото.

Два примера за полезно съотношение за 1-3 год.:
* мляко : вода : сок = 4:2:1
* вода = между ¼ и ½ от другите течности (мляко, сок, чай, айран, евентуално супа и др.)




Добре, тогава ще въведа първо маслото. За 3 дни добре ли е? (…)
Сиренето по колко време да го изкисвам и в какви дози е добре да се приема дневно? Бях чела за 40 г, но може и да бъркам с това че 40 г сирене =200 мл АМ

40 г сирене = 150 г кисело мляко = 200 мл мляко

Горе-долу това е съотношението, ако се сравнява хранителния принос. В този смисъл се има предвид по-скоро прясното мляко. Реално 40 г бяло сирене не се получават от 200 мл прясно мляко (а по-малко), но ако се направи сравнение като внос на витамини, минерали и мазнини, това е полезното съотношение. Например по внос на калций сиренето е около 4-5 пъти по-богато от прясното мляко. Друг пример, млечно-киселите бактерии на киселото мляко стимулират образуването на В-витамини в стомаха, така че то е по-богато от прясното по този показател. Ако сиренето допълва млечният режим т.е. основното млечно хранене е кърма и/или АМ, може да се приеме, че това съотношение се отнася и за АМ.

Изкисване: например 24 часа.
Ако водата се сменя, може и по-кратко време.
Ако се сложи в топла вода, става по-бързо. 

Дозата на ден:
10-12 м. = 30-40 г
12-24 м. = 30-60 г

Може и повече, реално няма ограничение, но се отчитат следните фактори:
- не е леко за стомахчето (висока масленост, концентрация  на млечен белтък, остатъчна сол)
- може да запича в по-голямо количество
- може да засити детето за сметка на друга част от храната



Щом въведа глутена, мога ли да очаквам беба да се изхожда по-редовно и акото да не е твърдо?
Зависи от самите храни – ако са пълнозърнести и имат повече целулоза например.
Глутенът е вид протеин/белтък т.е. градивен елемент на клетките, няма отношение към редовното стомахче.

# 308
  • София
  • Мнения: 1 834
Само да споделя, че  поставих още един шийт в схемата си за захранване в gmail. На него абсолютно подробно е описано какво съм въвеждала и какво количество всеки ден.
В началото сметнах, че  не е необходимо да го поставям, защото е доста подробен, но сега си мисля, че той  най- много ще помогне на нововъвеждащите , както преди време на мен най -вече ми влязоха в полза схемите на Никки (Здравка желязкова) и Deni_k  bouquet

# 309
  • Мнения: 690
Само да споделя, че  поставих още един шийт в схемата си за захранване в gmail. На него абсолютно подробно е описано какво съм въвеждала и какво количество всеки ден.
В началото сметнах, че  не е необходимо да го поставям, защото е доста подробен, но сега си мисля, че той  най- много ще помогне на нововъвеждащите , както преди време на мен най -вече ми влязоха в полза схемите на Никки (Здравка желязкова) и Deni_k  bouquet
Още първият път харесах схемата ти, а сега като е още по-изчерпателна е още по-полезна   bouquet

# 310
  • Мнения: 638
Home raider благодаря!!!   bouquet

Наистина е много полезно  Hug

# 311
  • В центъра на моретата
  • Мнения: 1 646
Косе Босе, искрени благодарности за отговора   bouquet!
Интересува ме изварата на какво място стои в детското  (бебшко) хранене. Обикновено тук се предлага обезмаслена извара. Като хранителна ценност къде стои спрямо останалите млечни продукти и какво количество е добре да се дава. Все още не съм я въвела по проста причина, че не съм убедена в качествата на тази, която се продава в търговската мрежа.

# 312
  • Мнения: 179
Косе Босе благодаря   bouquet

# 313
  • Мнения: 695
Момичета, по колко масло трябва да се дава на ден за възрастта 8-12 месеца? Намерих препоръки на Косе Босе за 5 гр/ден между 6тия и 8мия месец, но за след 8мия не мога да намеря. А ако някой ми каже и как да разбера колко е 5гр. масло ще съм много благодарна:)

# 314
  • Мнения: 469
Мисля че 5 гр масло са равни на 1 ч.л. масло. Аз лично давам на око 2-3 люспички отделени с бебешката лъжица от маслото.
За маслото имам записано от предишен пост на Косе Босе че между 1 и 3 годинки се дават от 5 до 10 гр масло в чист вид. Така че предполагам до годинката си остава към 5-6 грама маслото.

Zaek, а това е пак от Косе Босе за изварата:

Извара:
Захранване
Подходящ, но спорен продукт по няколко причини:
- Концентрация на белтък: приема се, че има ниско съдържание на остатъчни пресечени белтъци, но има и мнения за обратното.
- Състав: възможни са други млечни примеси, ако не е спазен стриктно стандарта за производство.
- Трайност: истинската извара има максимална трайност 36 часа.
- Ако не е в състава на пюре: предлага се сирищна или кашкавалена извара, а не от пресечено прясно мляко.

Хранене
Сиренето, изварата и киселото мляко са млечни продукти с пресечен белтък и съответно подходящи за първи млечни храни.
Изварата може да се включи успешно, но основният млечен продукт е сиренето. Има допълващ ефект в млечното меню поради ниското съдържание  на мазнини и калций.
Основното й предимство в детското хранене е, че е богата на млечни белтъчини, които се усвояват пълноценно.

Мазнини на 100 гр по БДС:
- Извара обезмаслена: 0.6%
- Извара пълномаслена: 16%
- Сирене (най-често): 19-20%
- Сирене краве (по стандарт): 25%
- Сирене овче (по стандарт): 27%
- Кашкавал (краве, овче): около 30%
- Сметана: 45%
==> В ранна детска възраст (до 2-3 год.) се предлагат основно пълномаслени продукти.

Калций на 100 гр:
- Извара: 100 мг
- Прясно мляко 3%: 100 мг
- Кисело мляко: 120 мг
- Кашкавал: 360 мг
- Сирене: 520 мг
==> Съдържа значително по-малко калций от сиренето.

Общи условия

Активация на акаунт