Нужна ми е помоща ви!!!

  • 5 547
  • 46
  •   1
Отговори
Мили мами ,незнам къде да пиша и да помоля за съвет,затова пускам темата си тук.Мисля че вие сте най-добре запознати с проблемите,които ме вълнуват. Hug

Накратко трябва ми малко правна помощ. Значи проблема е следния:
Със супруга ми търсим да си закупим жилище,майка ми ни дава половината от парите,останалата половина ще се изтегли от банка.Той ми казва ,че за да му отпусне кредит банката трябва да си открие сметка там и майка ми да му преведе нейните пари на негова сметка.Иначе няма да му отпуснат кредит,аз не вярвам на думите му,забравих да кажа че той има жилище което е закупено преди брака ни и аз дефакто нямам право на нищо от него.Не ми се иска да направи нещо с парите на майка ми която с много труд събира за да ми помогне най-вече на мен и внучето си.
И още нещо искам да попитам,може ли като той ще тегли заема и ще е на негово име апартамента който ще закупим да е на двамата на име?Иска ми се и аз да се чувствам сигурна,десет години сме заедно но напоследък изгубих доверието си в него.
Моля ако има мами минали по моя път да споделят мнението си .
Благодаря ви..........

# 1
  • Мнения: 46 518
Не. Банката не се интересува, нито ще проверява имате ли остатъка.
След подаването на документите, ще ви кажат какъв % от оценката ще ви отпуснат, останалото си е ваша работа - в брой, по банков път, никой не го интересува.

# 2
  • Мнения: 3 634
Другите ще ти отговорят по-компетентно от мен за кредита, но да ти дам и друга идея за собствеността. Моят апартамент е с клауза "доглеждане" (ако правилно си спомням термина  Blush), което означава, че докато родителите ми са живи аз нямам право да го продавам без тяхното съгласие. Също така не мога да ги изгоня и те да останат на улициата. Идеята на майка ми е била да нямат ядове на старини, а ако нещо се случи с нея докато съм малка и баща ми се ожени повторно, мащехата да няма права над имота.  Peace

# 3
  • Мнения: 25 617
За кредита не мога да ти помогна със съвет, но в нотариалния акт можете да пишете имената на двамата, както и името на детето, за всеки случай. Настоявай за това, особено ако нямате брак.
Мисля, че вече хората, живеещи в съжителство, ще имат същите права, както и тези с брак, но не знам дали и кога това влиза в сила.

# 4
  • София
  • Мнения: 2 428
А недвижима собственост, която купите по време на брака е обща. Това не би пречило да е на негово или на твое име, ще имате равни идеални части.

Обаче ако той тегли кредит и се ипотекира това същото жилище, а ти си дала пловината в брой, не ми се струва много изгодно... не знам, по-добре Никол да каже ако се забавят вноски какво става newsm78


П.С- Как Сийка както обикновено е права - ако е на името на детето ти ще е най-сигрно. Но ако някой ден имате второ дете, мже да се наложи да му прехвърляте половината

# 5
  • Мнения: 25 617
Абе, обща собственост, ама съм виждала как семейство с три деца остава на улицата. Може вече да не може да стане, ама тя нека да си върже гащите, а не да чака на закона да я защитава.

# 6
  • Мнения: 1 008
.Той ми казва ,че за да му отпусне кредит банката трябва да си открие сметка там и майка ми да му преведе нейните пари на негова сметка.Иначе няма да му отпуснат кредит,аз не вярвам на думите му,забравих да кажа че той
Това са пълни глупости.
Кредитните инспектори Разглеждата база осигурителен и реален доход, а не депозитните сметки.

# 7
  • Мнения: 331
Никоя банка не проверява дали кандитат - кридотополучателят има останалите средства за закупуване на имота. Банката просто отпуска даден процент от цената и това е всичко. Ако декларирате, че искате 50% от цената, толкова и ще ви отпуснат.
Превеждането на пари на негово име НЕ може да е условия за отпускане на кредита. Единственият вариант е тези пари да служат като обезпечение по кредита, но в тоя случай вие не би трябвало да ги теглите от банката преди да изплатите кредита - т.е. не е това вашия случай.
Моят съвет е парите да си останат в теб, нещо повече - при покупката на жилището изрично в нотариалния акт да впишете, че това са пари, дадени ви от твоята майка. Така твоят принос ще е видим и доказан от самото начало и при евентуална делбе ще можеш да докажеш по - голям принос и да имаш право на собственост върху повече идеални части - всъщност 3/4 за теб и 1/4 за него. Това е така и при наличие на брак и при липса на брак. Така че настоявай това да се впише.
Няма пречка ако кредитът е на името на единия съпруг ( съсобственик) в нотариалния акт да се впишат имената и на двамата. Можеш да настояваш и за това. Някои банки в този случай могат да искат да станеш съдлъжник по кредита.

# 8
  • Мнения: 299
Най-добре се консултирай с адвокат, даже май по-добре с нотариус. Защо трябва майка ти да превежда парите по сметка на мъжа ти? Това не ми изглежда нормално. Ако толкова се притесняваш по-добре майка ти да бъде съсобственик с частта, която тя плаща и после да ти прехвърли тази част с дарение на теб или на внучето. Варианти има много, но най-добре консултация не във форума, а с адвокат или нотариус, за да ти е мирна главата.

# 9
Момичета много ви благодаря ,че се включихте с отговори. Hug
Знаех си аз ,че има нещо гнило в тая работа да му прехвърли майка ми парите на негова сметка ,някак ми се вижда много обезпокоително.
Само да попитам,тъй като в момента съм безработна -не мога да докажа доход,банката ще разреши ли да съм вписана в нотариалния акт?
 atenan мога ли да стана съдлъжник по кредита,като съм с недоказан доход?

Горещо ви прегръщам ,и ви благодаря за готовноста да ми помогнете в този така труден момент за мен.

# 10
  • София
  • Мнения: 639
Това че ти си безработна не е проблем да те запишат в нот. акт.
Ние с мъжа ми така купихме жилище преди брака. Заеме е на моя име, но той се води един вид като втори длъжник по заема. Неговите доходи не са ни искани.
А, защо ще купуваш жилище, с човек на който му нямаш доверие  newsm78

# 11
  • Плевен
  • Мнения: 1 014
Моя съвет е щом му нямаш доверие, да отидеш с него в банката.
Колкото до съдлъжник, ти си такъв независиво от всичко, тъй като сте семейство и бюджета ви се смята, че е общ, както и собствеността. Ти ще присъстваш при нотариуса.
Колкото до превода по негова сметка е напълно възможно да е вярно. Много банки го практикуват. Зависи от конкретната сделка.
А колкото до кредитополучателя и собственика на имота, не е задължително да са на едно и също лице. Т.е. той може да получи кредита, а апартамента да е на твое име, на майка ти, на комшията и т.н. Това зависи как ще се договорите, вие, настоящия собственик на имота и банката.
Също така, ако банката държи да види 50% по сметка, предложете сметката да е на името на майка ти и да се блокира с условие сумата да е за осъществяване на сделката, и ако сделката не се състои тя да си ползва парите.

# 12
Изгубих доверие в последните месеци,зае страната на свекърва ми в един спор,но мисля че когато се отдалечим ще е по-лесно все пак сме заедно от десет години имаме детенце .Когато сме далеч и тя не ни се бърка всичко е ок,но си имам едно наум дали тя нещо не го настройва да постъпи така........незнам просто доста неща ми се въртят в главата,естествено ще потърся и консултация с адвокат . Peace Тя така върза нещата с този апартамен който те му купиха преди брака ,че аз да нямам нищо на мое име,половината го записа на негово име другата половина на нейно,и сега му го дари ,това един месец преди сватбата ни ,та затова сега искам да си разуча правата,не да ме баламосват както си искат.Все пак половината от парите майка ми ги изкарва с много труд в чужбина,не са ми ги дали нито свекърва ми нито някой друг.
Още веднъж-благодаря че ви има Hug

# 13
  • Euskal Herria
  • Мнения: 28 835
При всички положения ти е нужна консултация с адвокат, и то такъв, който е специалист по имуществени въпроси. Моя приятелка от първия си брак получи апартамента, изплати частта на бившия си мъж. Сега се развежда втори път и от нея знам, че собственост, придобита преди брака (в случая апартамента), ще се дели между двамата съпрузи, ако имат повече от 10 години брак.
Затова на всяка цена се консултирай с адвокат, а пък не е зле и с някой кредитен инспектор - независимо в коя банка, условията им за отпускане на жилищни заеми са почти еднакви.
Успех!

# 14
  • София
  • Мнения: 7 990
Не е въпрос от компетенциите на банката дали само мъжът или и двамата ще придобиват жилището. Това вие го решавате. След като и ти участваш с половината от парите, задължително пишете  имота на името на двамата. Няма какво да чакаш банката да го казва, банката няма да защитава твоите интереси. Ако жилището е и на двама ви, след покупко продажбата, ще се подпишеш и в нот. акт на ипотеката. Това не са маловажни въпроси, консултирай се с юрист или най-малкото с нотариус, защото в крайна сметка ако ти не си защитиш интересите, няма кой друг. И последно - това майка ти да преведе парите по неговата банкова сметка е пълна глупост. Вие ще кажете за колко ще придобивате имота, банката ще си го оценява отделно и ще определи какъв процент от оценката ще отпусне. Как ще се разплащате с продавача банката не я интересува, стига да имате покупко-продажба и след това ипотекирате жилището.

# 15
  • Пловдив
  • Мнения: 3 736
Аз така я виждам схемата: парите на майка ти в сметка на твое име. Когато кредитния инспектор преглежда авоарите ви, доказвате, ако е необходимо, че имате налични пари. Семейни, но твои. Бъдещият имот на името на двамата. Кредита, само негов. Това, последното ще трябва с адвокат да го систематизираш, защото може да изтеглите кредита, закупите имота и в един прекрасен ден той да се обяви в неплатежоспособност. Ти, въпреки че вече си си дала част от полагаемото, наследяваш и част от кредита.

# 16
  • Плевен
  • Мнения: 1 014
Ако жилището е и на двама ви, след покупко продажбата, ще се подпишеш и в нот. акт на ипотеката.
Тя ще се подпише на ипотеката независимо дали е на двамата жилището, тъй като е съпруга. Нотариусите при ипотека изискват удостоверение за брак и съответно подпис на съпруга, тъй като имуществото е общо и нито един от двамата не може да го залага без съгласието на другия. Това е така независимо дали ипотеката е законова или договорна.
Тежестта е върху имота и независимо от обстоятелствата щом имат брак и имота и кредита са общи.

# 17
  • Мнения: 312
Ние преди месец купихме два апартамента. Не ги интересува банката от къде имаш остатъка от парите, ти искаш даден процент от тях, те правят оценка на жилището и казват колко могат да отпуснат. Аз също нямам доходи, но станах съкредитор на съпруга си, като на него му искаха да докаже по-висок доход заради мен и така кредита е на двамата ни. Апартамента го писахме само на него, но имаме брак и така или иначе половината е мой. Когато отидохме при нотариуса да  изповяда сделката, трябваше да дадем на продавача другите пари които са над кредита, защото кредита го изплащат на продавача на сметка, а ние искахме да ги дадем на ръка другите, нотариуса ни посъветва да ги преведем на сметката на продавача защото ако сумата е по-голяма от 10000 лв трябва да се пусне анкета за произхода, не че и в банката не ни питаха но писахме от възнаграждения и нямаше проблем. Тия три месеца докато купим апартаментите разучих всичко, не трябва майкати да превежда пари на неговата сметка.

# 18
  • Мнения: 312
Кредитният инспектор не го интересува авоарите им, а иска да гарантират месечен доход от заплати, наеми и др. Доходи, които да обезпечат месечните вноски.

# 19
  • София
  • Мнения: 7 990
Тя ще се подпише на ипотеката независимо дали е на двамата жилището, тъй като е съпруга. Нотариусите при ипотека изискват удостоверение за брак и съответно подпис на съпруга, тъй като имуществото е общо и нито един от двамата не може да го залага без съгласието на другия. Това е така независимо дали ипотеката е законова или договорна.
Тежестта е върху имота и независимо от обстоятелствата щом имат брак и имота и кредита са общи.

10х за корекцията...Като четох, не знам защо реших, че няма сключен брак, поради което е моя грешката...

# 20
  • Мнения: 1 559
Момичета много ви благодаря ,че се включихте с отговори. Hug
Знаех си аз ,че има нещо гнило в тая работа да му прехвърли майка ми парите на негова сметка ,някак ми се вижда много обезпокоително.
Само да попитам,тъй като в момента съм безработна -не мога да докажа доход,банката ще разреши ли да съм вписана в нотариалния акт?
 atenan мога ли да стана съдлъжник по кредита,като съм с недоказан доход?

Горещо ви прегръщам ,и ви благодаря за готовноста да ми помогнете в този така труден момент за мен.

Ако наистина си мислиш ,че може да има гнило отсега,какъв е смисъла да купувате въобще нещо с парите на майка ти? newsm78

# 21
  • Мнения: 12 665
Ситуацията ти е доста сложна.
Защо не живеете в жилището на мъжа ти.
Най-малкото - трябва да имаш много точни доказателства, че майка ти е дала парите именно за апартамента. Но според мен го пишете и на нея.
Името в нотариалния акт няма значение - твое или на съпруга. Стига да не те изработи по някаква линия - като офис или нещо подобно.
Изобщо, трябва си ти консултация с адвокат. Мои познати пострадаха по този начин. Апартаментът купен изцяло с парите на родителите, но писан на тях и на сина.

# 22
  • Мнения: 229
Ако имате сключен брак, всяко имущество, придобито само от единия съпруг /демек "името му е вписано в документа за собственост"/ по възмезден начин /т.е. срещу нещо, а не подарък/ се счита придобито от двамата съпрузи, независимо от това чие име е вписано. Предполага се, че средствата, срещу които е придобит имотът са общи и че съпрузите имат еднакъв принос.
С уточнението, че съм помощник-нотариус, ще те посъветвам да присъстваш на всички срещи с кредитния инспектор, с нотариуса, да четеш всички документи, които подписваш и всеки път, когато нещо не ти е ясно да питаш, докато ти се изясни. Сподели с тях притесненията си, ангажирай адвокат.
А за себе си съм стигнала до извода, че нещата са най-лесни и не се объркват, тогава, когато човек се придържа към истината. Снабди се със съответни документи - че половината пари са на майка ти, нека го има в писмен вид, не се притеснявай, правото предлага различни видове документи, ще намерите най-подхохящата форма и за вашия случай.

# 23
  • Мнения: 91
можеш лекичко да го поизпитат бъди мила и т.н. Жена си знаеш как! Давай с перото, без директни намеци.
Бъди хитра!!!

# 24
  • Мнения: 958
много странно, ако му нямаш доверие, и аз мисля, че не бива да хвърляш парите на майка си.  Peace
самият факт че е предложил, да са на негово име е обезпокоителен.
Аз си мисля, че ако сте толкова на зор, той пък да си заложи апартамента.  newsm78
По принцип банката не иска остатъка, още по-малко в сметка на името на мъжът ти.
Ние скоро купувахме, кеш, в нотариалният акт пише само моето име, но дефакто е общо, след като сме женени.

# 25
  • Мнения: 307
Всички са ти дали правилни съвети преди мен. Но по-добре дай 20лв за една консултация с  адвокат, отколкото да вложиш хиляди и да нямаш сигурност.

# 26
  • Варна
  • Мнения: 230
Не четох темата в подробности, но това, че този който тегли кредита трябва да има сметка в съответаната банка, изобщо, ама изобщо, не означава, че парите за апартамента (тези на майка ти) трябва да се преведат по нея. Най-много да искат заплатата му да се превежда по тази сметка, нещо подобно.
Хващай го под ръка и отивайте в банката двамата и подробно разпитай как стоят нещата. Ако искаш - може и сама. И настоявай нотариалният акт да е на името на двама ви. Майка ти (т.е. ти) давате половината пари - имаш правото, а към децата си - задължението, да го направиш. Така мисля аз, щом като му нямаш доверие. То това с парите на майка ти по сметката на негово име наистина си звучи съмнително. (Но не съм специалист.)
Успех!

# 27
  • Мнения: 1 062
Боже! не купувай жилище с човек на когото не вярваш. Иначе съветите са добри, послушай ги, ако все пак решиш. Освен това, ако се иска гарант ( не съм на ясно ), опитай да направиш така, че да не е твой близък ( майка, баща, брат, сестра )

# 28
  • Пловдив
  • Мнения: 1 742
Мъжът ти нещо те лъже за тези пари,ние скоро си купихме жилище с ипотечен кредит и няма такова нещо каквото ти е казал.Другото,което е,ти си му съпруга и най-вроятно ще бъдеш записана като съкредитоискател,а после и ще фигурираш в нотариалния акт като купувач.Трябва ти обаче и консултация с адвокат за да ти помогне той как точно да процедирате със сумата,която е от майка ти за да не си ощетена.А за др.жилище,което има съпругът ти не се притеснявай,защото така или иначе след определени години брак всичко става общо доколкото знам,а и ако имате деца те са наследници на своя баща и това пак е в твоя полза.

# 29
  • Brokenpromiseland
  • Мнения: 1 432
Аз пък бих държала имота да е на името на майка  ти....Това е най-сигурният начин имота да остане Ваш....а е ясно, че след това пак неговото дете ще го унаследи.
При всеки друг случай може да те измами (ако има такова намерение).

# 30
  • Мнения: 47
И аз съм на мнение, че няма логика банката да търси другата половина от парите за покупката. Та нали те всъщност трябва да бъдат дадени на продавача на имота? Най-добре е действително да се потърси консултация с юрист, тъй като тук не става дума да се купят бонбонки.

# 31
  • София
  • Мнения: 4 041
За да ти отпусне кредит, банката наистина иска сметка на твое/негово име, в която да преведе парите. Но само толкова! Никакви пари на майка ти по сметки на негово име!  Naughty Нека парите на майка ти са по сметка на нейно име, та ако се наложи да е лесно да се докаже кой ги е превел и нейното участие по покупката на жилището.

По-горе някой те беше посъветвал да се придържаш към истината. Майка ти дава половината пари, нека тя е собственик на 50% от жилището. Може с условие за гледане, може после да ти го дари-както решите. Но да си участва в покупката!

Независимо дали мъжът ти тегли кредит, то и ти ще си вписана като съсобственик в нот. акт (евентуално и майка ти, ако така решите). При нас е така-той тегли кредит, в смисъл искаха само неговите доходи, а и двамата сме в нот. акт като собственици. Не знам дали съм съдлъжник по кредита, но предполагам, щом сме семейство. Знам,че при някои кредити може единият от съпрузите да не е длъжник, но не знам при кои и какви са условията.

# 32
  • София
  • Мнения: 3 064
Най-добре се консултирай с адвокат, даже май по-добре с нотариус. Защо трябва майка ти да превежда парите по сметка на мъжа ти? Това не ми изглежда нормално. Ако толкова се притесняваш по-добре майка ти да бъде съсобственик с частта, която тя плаща и после да ти прехвърли тази част с дарение на теб или на внучето. Варианти има много, но най-добре консултация не във форума, а с адвокат или нотариус, за да ти е мирна главата.

Точно така. Дарението е лично твое, не е съпружеска съобщност. В този случай ти ще си собственик на 3/4 от апартамента. Половината, дарена ти от майка ти, и половината от другата половина, купена от мъжа ти по време на брака. Не съм прочела другите мнения, може някой да ме е изпреварил. Ако майка ти има брак, то и тя и баща ти трябва да са дарители. Аз така бих постъпила.

По принцип съм против, обаче, записване на собственост на деца. Много усложнява нещата при евентуална продажба, и изобщо не е добра идея.

# 33
  • София
  • Мнения: 2 428
Все пак да добавя, че ако имаш брат или сестра, то вписването на собствеността на името на майкати, ако тя е предназначена само за теб пак не е много добре.

На името на детето е ок, но пък остава въпросът ако имате второ дете, то как да бъде вписано впоследствие. Така или иначе на мен на този етап това ми се струва най-удачно. Половината пари внесени от сметката на майка ти за закупуването на името на внучето. Другата половина - кредит, получен от съпругът ти и теб, и вписан на името на двамата. Това би ви завързало завиниги около това жилище, но пък така или иначе сте свързани чрез детето си.  При такова положение вие родителите ще можете да си го ползвате докато сте живи. Или пък не дай си боже с тези влошени отношения между теб и него, ако се наложи да се раделяте, детето и ти вървите комплект със съответно 1/2 и 1/4 части - т.е. 3/4 срещу 1/4 за мъжът ти.

Въобще, опрат ли нещата до тънките сметки те винаги са сложни и никога не е лесно да предвидиш всички обстоятелства. Също доста често се развалят и добри отношения, така че моят съвет - консултирай се с адвокат, но преди това си направи списък със всички въпроси, които имаш и всички идеи, които са ти дали съфорумките. И внимавай да не се изпокарате

# 34
  • Мнения: 359
Много е важна консултацията с адвокат! За нищо на света не я пропускайте!

Относно вписването на апартамента (или части от него) на името на дете, ние доста патихме преди време. Оказа се, че докато детето не навърши 18 години не можеш да се разпореждаш с имота по практически никакъв начин. Т.е. не можеш да го продаваш, ако не се докаже изричен и неопровержим интерес на детето от продажбата - нещо, което е изключително трудно. Не дай си боже, всичко става и ако се наложи да продавате в един момент... Питай и за това адвоката. Да не би пък нещо да се е променило през последните 2-3 години.

# 35
Момичета,горещо ви прегръщам Hug
Точно това правя,записвам си на листче всички мнения и въпроси,с които ще зетрупам някой адвокат.Ситуацията наистина е доста сложна,но парите не са малко ,затова  искам да се презастраховам. Peace
Парите са вече на моя сметка,но той още незнае.
Може би на някой от вас ще се стори странен факта ,че още не съм му казала,но това е защото той работи в София,пък ние с детето сме в провинцията.Мисля да премълча засега и да не му казвам.Докато не се консултирам с адвокат.
Още веднъж едно огромно БЛАГОДАРЯ. newsm51

# 36
  • Мнения: 12 665
Душичке, това не е най-доброто. Трябва да се знае, че тези пари са именно от майка ти.

# 37
Леле,наистина ли .
Майка ми заминава днес за чужбина и затова отидохме в банката и ги прехвърлихме на мое име,за да може ние да купим и да не се налага да се прибира отново ги прехвърлихме.Но аз пазя всички документи от банката,с тях мога да докажа ,че парите са ми преведени от нея,нали така?
Ох май оплескаме всичко............. ooooh!

# 38
  • София
  • Мнения: 4 041
Пази тези документи, че парите са нейни. Можеше да си стоят по нейна сметка, а на теб да даде пълномощно. Така ще е съвсем ясно,че са нейни.

А мъжът ти не е ли дал някакви обяснения защо иска парите на негово име?

# 39
  • Мнения: 12 665
Не се хвърляй сега в притеснения. Щом имаш тези документи и парите са прехвърлени по банков път. Но бързо поърси адвокат.

# 40
Ами в банката ни разиграваха доста време и служителката ни каза че най-добре е да си отворя сметка и тя да ми ги преведе,и така и направихме.Пазя абсолютно всичко което ми дадоха от там.
Още чакам да ми звънне да каже какво точно са му искали от банката,но ми каза че видиш ли ако има пари на сметка (готова сума)банката щяла да му отпусне заема без проблеми.Аз затова и пуснах темата не вярвам да е така,в нашия град нямаме клон на тази банка и не мога лично да проверя техните изисквания.
Банката за която става дума е Сосиете Женерал.

# 41
Не се хвърляй сега в притеснения. Щом имаш тези документи и парите са прехвърлени по банков път. Но бързо поърси адвокат.

Така и ще направя Peace
Ох направо вече се ошашках #Crazy
Благодаря ви за съветите Hug

# 42
  • Мнения: 1 559
Добре де,как живeeш с човек,на който му нямаш капка доверие,и за който си мислиш ,ше иска да те прецака. newsm78
Права си като искаш да се знае за тези пари,че са от майка ти..,но не това ми е мисълта

# 43
  • София
  • Мнения: 38 505
Ако имате брак, трябва двамата да ходите в банката.
Така и ти ще чуеш какво са му говорили.
Тъй като си му съпруга, ти ставаш съкредитоискател и имаш право на това!
Независимо дали имаш доходи!
Апартамента вероятно ще е на името и на двама ви,
но не забравяй че той ще се води собственост придобита по време на брака - т.е. - за нея може да се спори по време на развод.

Не ти е нужен адвокат засега.
Просто трябва и ти да присъстваш на ВСЯКА процедура по теглене на кредита!

# 44
  • Мнения: 12 665
Дилянка, пропускаш парите от майка й. Спорлед мен, това е основното. И затова й е нужен адвокат. Ако след време, не дай си Боже, тръгне да се развежда, да се докажат тези пари. 
А иначе, не вероятно, апартаментът е на двамата. Независимо чие име е в нотариалния акт.

# 45
  • Мнения: 780
Дилянка, пропускаш парите от майка й. Спорлед мен, това е основното. И затова й е нужен адвокат. Ако след време, не дай си Боже, тръгне да се развежда, да се докажат тези пари. 
А иначе, не вероятно, апартаментът е на двамата. Независимо чие име е в нотариалния акт.
Peace
Напълно съгласна!Непременно се консултирай с адвокат!Много съмнително е всичко.Има значение, дали майка ти ще каже "Ето ти, дъще, тези пари..." , или "ето ви тези пари"...затова пази всички документи.Имаше една подобна тема, не мога да я открия.Там беше обяснено всичко това.
Пази тези документи, че парите са нейни. Можеше да си стоят по нейна сметка, а на теб да даде пълномощно. Така ще е съвсем ясно,че са нейни.

А мъжът ти не е ли дал някакви обяснения защо иска парите на негово име?
Това беше най добрия вариянт.
А документите от преводите доказват ли, че тези пари са отишли за закупуването на жилището?-това от любопитство.
 

# 46
  • Мнения: 2 927
Ако в основанието за банковия превод не е посочено, че парите са дарение, непременно сключете с майка си договор за дарение за посочената сума. С датата на превода. Незабавно се консултирайте с адвокат, преди да направите каквото и да било друго. И преди да поискате консултация във връзка с придобиването на жилището и отпускането на кредита, се поинтересувайте за какъв вид кредит кандидатствате, защото всички съвети за закупуване на имота на името на детето, майка Ви и т.н. стават безсмислени, ако искате да получите кредит за покупка на жилище. В такъв случай собственици могат да бъдат само кредитоискателите - щом са съпрузи, независимо кой подписва договора за кредит и нотариалния акт, имотът става съпружеска имуществена общност. В никакъв случай не допускайте имота да бъде придобит от юридическо лице или едноличен търговец /фирма на съпруга Ви/.

Общи условия

Активация на акаунт