ХИПЕРИНСУЛИНЕМИЯ - да поговорим! Тема 4

  • 74 134
  • 752
  •   1
Отговори
# 690
  • Мнения: 749

това ,  което отслабне, веднага ще го качи , че и отгоре ще има


Моя опит също го доказа, дори и само с диетата с кисело мляко сутрин- след като минах на нормален режим качих обратно килата и то много бързо, без да съм си променяла останалото хранене. На всичкото отгоре не ми беше много добре от въглехидратите (но мисля, че се справих бързо, защото спортувам). Така че ако минавате на нормално хранене вземете си възможно най- фиброзния хляб и по малко в началото- 1/2 филия на ядене. Аз напоследък открих един- на Вита, лилавия е с двойно по-малко калории и от него ми е добре (мисля, че беше с ръжен шпрот и с кълнове).

# 691
  • София/Варна
  • Мнения: 2 413
Най-добре е първо да се консултирате първо с ендокринолог, след което той да прецени какви изследвания да пусне. Той ще ви насочи и към лаборатория.
Лекар вече не се наемам да препоръчвам, всеки има различни критерии за това кой е добър или не. Затова може би е най-добре да погледнеш в здравния справочник списъците с лекари.

Колкото за гладуването, мисля си, че е добре да направите захранване. За моя организъм и един ден гладуване изисква внимателно хранене следващите няколко дни.

# 692
  • Мнения: 1 849
Колкото за гладуването, мисля си, че е добре да направите захранване. За моя организъм и един ден гладуване изисква внимателно хранене следващите няколко дни.
Това трябва винаги да е първото правило, ако някой иска да гладува. И 100 дни на глад няма да помогнат, ако не се захранваме леко и плавно!  Peace

# 693
  • Мнения: 749
Наскоро открих, че според американските стандарти ако кръвната захар при глюкозотолерантния тест на втория час е над 7.8 до 11.0, значи е пред-диабетно състояние, а след 11.0 е диабет тип 2 (за ири-то не се споменаваше, може би защото е нормално над определени стойност на кр. захар инсулина да е висок).Също така се прави А1С тест (гликиран хемоглобин), за да се види, дали до 3 месеца назад е имало проблеми, или е моментно състояние от прекаляване със сладкото напр.; също и за проверка дали диетата е била ефективна, когато има вече установени проблеми.

# 694
  • Мнения: 1 849
Гликирания хемоглобин се смята за точен показател, но при мен той е малко над долната граница, дори не достига средната граница, а въпреки това при огтт-то имах завишен инсулин и завишена захар... Peace

# 695
  • Мнения: 749
Той е по-скоро за да се види диетата и лечението дали са държали в норма кр захар до 3м назад.

# 696
  • Мнения: 1 849
Мен ме караха да си го пускам още преди огтт и винаги беше с много добри стойности. Но явно за хора с проблеми не е най-точен като показател... Wink

# 697
  • Мнения: 749
Аз от няколко дена се ровичкам тук:

http://www.diabetes.org/diabetes-basics/prevention/pre-diabetes/

Общите ми впечатления са , че:пред-диабетното състояние и диабета добре се контролират само с диета. Лекарства за намаляване на апетита (метформина май не спада към тях) или хирургическо лечение се препоръчват само при BMI над 40, или при 35-40, но при завишен риск от инсулт и инфаркт (неконтролирана кръвна захар- за това диетата е много важна, висок лош холестерол и високо кръвно налягане- за последните две- диета с намалени животински мазнини и по-малко сол). Аз соля само с калиево-натриева и всичко друго гледам да е безсолно. Наскоро видях по тв, че калия бил и естествен наркотик- повишавал нивата на серотонина- сигурно за това съм толкова дразнещо позитивна  Grinning.
Редуцирането на теглото само с 10% може да подобри значително състоянието - по принцип според диетолози това е максималното отслабване за 3 месеца. Лошото, което прочетох е, че при невзимане на мерки 3 до 10 години нещата се влошават, така че трябва да се действа. Доброто е, че е възможно човек да се оправи напълно, стига да вземе мерки.

Последна редакция: вт, 27 юли 2010, 13:16 от nadindf

# 698
  • Мнения: 749
За тези, който са на метформин намерих това подробно описание на Американската агенция за храни и лекарства (те нямат вариант само с метформин, но тук пише подробно за ефекта и на двата компонента на лекарството):

http://www.fda.gov/downloads/Drugs/DrugSafety/UCM143419.pdf

Това, което виждам на първо четене е, че обезводняването може да причини лактанта ацидоза (при спорт, диария, висока температура, повръщане или непиене на достатъчно течности), както и острите инфекции също причиняват лактанта ацидоза. В такова състояние може да се наложи спиране на приема и за това трябва да се свържете с доктор.  Също така кръвната захар се следи редовно (най-вероятно в къщи)- тук такова нещо не се прави.  И доктора трябва редовно да проверява функцията на бъбреците и черния дроб (и това май не се прави тук). Така, че тези доктори трябва да се гонят докрай за изследванията.

# 699
  • Пловдив
  • Мнения: 3 711
nadindf , когато пиех метформин док искаше да пускам кръвна захар на 10 дни в началото, а АСАТ и АЛАТ (мисля , че бяха за черния дроб )  на три месеца задължително.

# 700
  • София/Варна
  • Мнения: 2 413
Тези неща по принцип си ги пише на листовката на препаратите, които се продават у нас. Спомням си, че точно това ме стресира, когато прочетох листовкара на Сиофора. Тогава отказах да ги пия и едва след консултацията с диетолога се престраших.

# 701
  • Мнения: 749
Това, което ме учуди е, че ежедневни неща като спорт и намален прием на вода могат да докарат лактатна ацидоза, а в същото време на всякъде чета, че ефекта от метформин е по-висок при диета и спорт.

Намерих и статия, в която казват, че само диета и спорт редуцира 60% риска от развитие на диабет, срещу 30 % на метформина, както и че тези, които са на спорт и диета отслабват повече, от тези само на метформин:

http://www.nejm.org/doi/full/10.1056/NEJMoa012512

Също така пише, че глюкозата на гладно се редуцира еднакво от двата метода, но промените в стила на живот са по-ефективни във възстановяването на стойностите след хранене. Аз вече се чудя за какво го пробутват този метформин, като при комбинацията от двете не е яснен ефекта върху глюкозата след хранене(при положение, че само при спорт и диета е по-ефективно). Излиза, че помага, но дългосрочно може да забави процеса на възстановяване. А тук сроковете са си важни- при положение, че се знае че за 1 година 11% от хората в преддиабетно състояние развиват диабет.

# 702
  • София
  • Мнения: 1 546
Здравейте момичета.
Преди време говорехме за евентуални гинекологични проблеми при приемане на метформин. Скоро посетих лекар и се оказах с ново 20!!! Ендометриоза - вероятно, защото ще се доказва евентуално след отстраняването на една болезнена бучка, която ми се появи от няколко месеца.  ooooh! Не знам дали има връзка с приема на метформина но ми се искаше да споделя.
Другото....
Като чета nadindf интересни неща ни споделяш, браво.  Peace Човек да се чуди какво да прави. Rolling Eyes
Но истината е, че аз лично за да спазвам строго диета и спорт означава да започна да се грижа само за себе си. А тримата мъже в къщи.  Embarassed Не си представям седнали всички на масата аз да ръфам зеле и филе а децата да ядат задушени картофи с мръвки...примерно. И да отида във фитнеса да тичам а те да си седят в къщи затворени и да няма кой да ги разходи на вън. Или те с мен в парка да тичам...а ми те??? Всичко е толкова обвързано и объркано че..... ooooh! За сега моят вариант е - хапвам от всичко но в ограничени количества. Те ядат бял хляб а аз ям пълнозърнест, е понякога отива на боклука щото не сварвам да го изям, а никой друг не го иска но това да е проблема. А за спорта, честно казано ентусиазмът за трениране в къщи, примерно, след 23 часа когато заспят децата е на 0. А сутрин едвам отлепям за работа, а това да ставам час по рано за да тренирам....от къде ти енергия.  Rolling Eyes

# 703
  • София/Варна
  • Мнения: 2 413
dama, това с ендометриозата е неприятно, но едва ли има някаква връзка с метформина.
Цитат
На какво се дължи?

Не е ясно. Вероятно участват много фактори.  Сред най-популярните обяснения е ретроградната менструация – когато част от менструалната кръв се излива през тръбите към коремната кухина, вместо само към влагалището. Това явно има значение, но далеч не е достатъчно да обясни целия процес, в който участват далеч по-сложни механизми. Предразположени към ендометриоза са жени с ранно начало на менструацията и късна менопауза. Многото бременности и използването на противозачатъчни хапчета намаляват риска за поява на ендометриоза.
http://www.ag-specialist.com/index.php?option=com_content&ta … =45&Itemid=12
В други статии пише, че евентуална причина може да бъде хирургическа намеса в областта на матката и коремната кухина.

Съжалявам, че не намираш подкрепа в борбата, която ти се налага да водиш. Аз съм много благодарна на съпруга ми, който поне 2-3 пъти в седмицата гледа децата, за да мога да ходя на йога. А също така е склонен да спазва моя хранителен режим.

# 704
  • Мнения: 749
dama уморена си от здравословните проблеми- не се отказвай да търсиш начини- това е опита- пробваш това- не работи, пробваш онова, трето, пето, докато разбереш кое работи за теб. И аз бях много изморена- мислех си, че не мога да стана да тренирам, защото ще заспя от умора, но от известно време ми е много по-добре. Впрегни го тоя мъж- строй го и той да прави нещо- да изведе децата, докато ти се погрижиш за себе си- аз така правя. Обясних му, че е важно да ми помогне, да си разделим нещата, така че да ми остане време и за тренировка (аз тренирам пон, ср и петък, а съб и неделя се разхождам повече).

Ендометриозата е автоимунно заболяване- от изтощението е-дръж диетата.  Аз откакто спортувам не се налапвам така- преди нямах никаква воля, но спорта ме стабилизира психически. Ето линк,ако се справяш с англ има много идеи за билки, хранителни добавки- търси по-добре храни, богати на тези вещества:
http://www.umm.edu/altmed/articles/endometriosis-000058.htm

Моята цел е такава- за 3 месеца да сваля 7 % от теглото, защото това значително ще ме облекчи. После ще преценя- ако мога психически да издържа, ако не ще си почина една две седмици и пак ще ги захапя тези кила- по малко, на почивки.

Общи условия

Активация на акаунт