Хемангиома - лечение с Пропанолол

  • 33 620
  • 75
  •   1
Отговори
  • Мнения: 13
Здравейте, пускам тази тема, за да поговорим за този проблем при бебетата и маките деца, възможности за лечение, продължителност и т.н. Зная, че е писано и в други теми, изчела съм ги и намирам, че има доста полезна, но и стара информация.

Дъщеря ми е на 10 месеца и когато беше на 2 й се появи хемангиомата на нослето между очите. Съответно ми започнаха страховете: не знаехме какво е това, за първи път в живота ми чух за този проблем... доктори, мнения... страхувах се да не й засегне очичките и погледа, заради специалното й разположение и т.н.

Докторите ми казаха, че обикновено не се налага да се лекува, защото расте през 1та година, има застой след това и отшумява от самосебеси до 7 година на детето, но не и в нашия случай, заради специфичното и разположение. Октомври 2008 започнахме лечение с Пропанолол (бетаблокер, предназначен при аритмия на сърцето). Но, френски доктори са установили, че също така има и добро влияние върху този тип заболявания. Всъщност лекарството не лекува хемангиомата, а забавя и не позволява бързо и много да нарастне. Така до сега, не зная дали наистина е от лекарството, но  хемангиомата е със сравнително не големи размери и за щастие не прилича на подобни страшни туморни заболявания, които съм виждала в нета и в различни учебници по медицина. Това левчение прилагаме в Канада.
Други мнения, начини за лечения и т.н.

# 1
  • Мнения: 1 085
Задай въпросите си по мейла тук: http://www.uni-duesseldorf.de/AWMF/ll/013-051.htm

# 2
  • София
  • Мнения: 1 057
Бебето се роди с хемангиом. За два месеца нарастна ужасно много и сега заема площ от 3 - 4 см. (почти в квадратна форма) на китката на дясната ръка. Тук в България направихме консултации с хематолог, дерматолог, двама съдови хирурзи, един хирург който оперира предимно ръце, дори пратихме запитване до болница в чужбина. Всеки доктор беше на различно мнение. От всичко, което чух и прочетох си правя следния извод:
Има различни видове хемангиоми, които се появяват на различни места по тялото и главата и развиват индивидуално. Следователно се лекуват по различни начини. (В нашия случай става въпрос за  хемангиом, захранван от артерия на ръката. От време на време кърви с по няколко капчици. Според един от лекарите, това е рядко срещан случай при бебе на два месеца и се отнася към съдовите малформации.) Правя превръзка за да не го разкървави бебето, размахвайки ръце.
Лекарите в Бг предлагат различни операции. Но от чужбина предлагат да го обработят с лазер... имало такива, които можели да проникнат на 1см...
Ние обаче не можем да си позволим да чакаме бебчо да порасте, защото има кървене, което може да предизвика сериозна кръвозагуба... Ще питам доктора с когото работим активно, дали е чувал за лечение с пропанолол.

# 3
  • Мнения: 991
Дъщеря ми имаше хемангиом на дясната бузка близо до устата. Повърхностен и малък. Появи се като беше на 5-6 месеца в началото като малка червена точица. С течение на времето порасна колкото глава на карфичка. Нейната лекарка каза да чакаме и да не го пипаме, щял да изчезне от самосебе си. Беше на 8 месеца, когато го разрани и той започна силно да кърви, въпреки, че раничката беше малка. Дрешките й подгизваха от кръв. Заведох я веднага на дерматолог. Казаха ми да не слагам лепенки, да я пазя да не се пипа, за да зарасне раничката и да се надявам хемангиомът да изчезне сам. Е да ама как да пазя бебе, на което му растат зъби да не си пъха разни неща в устата... С една дума това не сработи. Ходихме да я гледат в Кожна клиника към МА. Опитаха да изгорят раничката с течен азот. Не стана. Явно я подцениха, защото беше много малка. Започна да кърви силно, докторите да се опитват да спрат кървенето, бебето да реве колкото му глас държи... В крайна сметка на следващия ден с цената на още малко рев обработиха раничката с лазер. После тя зарасна, остана малко червено петънце, което с времето избледня и изчезна. Надявам се това да е краят на историята.

# 4
  • Мнения: 1 310
Мислех, че е доста рядко срещан този проблем.  Sad
Преди 5 години, когато бебето ми беше на 2 месеца, от вътрешната страна на долния му клепач започна да се появява подутина. Ходихме на очен лекар, на хирург - всички казаха да сме спокойни, защото ще изчезне. Нищо подобно не стана. До шестия месец това нещо стана огромно, изду страшно много долния клепач и бебето ми не виждаше. Разбрахме за една специалистка в очната хирургия - д-р Мария Михайлова. Отидохме на преглед. Назначиха ни веднага ядрено-магнитен резонанс и се видя, че хемангиомът натиска очната ябълка навътре. Направиха всички изследвания на бебето ми и след, като се увериха, че е здраво и може да бъде подложено на операция направиха такава. Ясно ви е, че през единият час, през който трая операцията, аз умирах отвън в коридора. Cry След като беше отстранен, хемангиомът веднага беше пратен за изследване. Оказа се доброкачествен. Praynig  Но определено нямаше да изчезне сам, защото имал още няколко израстъка, които зреели и евентуално чакали да се напълнят с кръв.  Crazy
Днес, вече 5 години след тази операция, детенцето ми има едва забележим белег, който само аз и таткото виждаме.  Grinning
На всички, които се борят с този проблем, пожелавам бързо оздравяване!  bouquet

# 5
  • Мнения: 1 937
Дъщеря ми се роди с хемангиом на скулата, който към четвъртия месец се увеличи застрашително. Направихме четири манипулации с кортикостероиден препарат - инжектираха го директно в хемангиома. Близо десет години по-късно, петънцето е чувствително променено, но все още е налице. Към момента лекари препоръчват третиране с лазер.

# 6
  • Пловдив
  • Мнения: 927
Много пъти съм писала по въпроса, но пак да кажа: Големият ми син имаше т.нар "ягодов" хемангиом. Появи се 20 дни след раждането на челото, с големина колкото голямо лещено зърно. От многото плач се поду и уголеми. Правиха му 1 апликация с кортикостероиди, слагах му пластири Cica Care, за да подтискаме растежа и тези неща доведоха до омекването му и потъмняване. На 1 г. го оперира д-р Стефанова и го отстрани. Това е в общи линии.

# 7
  • София
  • Мнения: 1 057
... Октомври 2008 започнахме лечение с Пропанолол (бетаблокер, предназначен при аритмия на сърцето). Но, френски доктори са установили, че също така има и добро влияние върху този тип заболявания...

Днес ходихме на консултация в Медицинска академия при доц. Казанджиева. Тя спомена, че във Франция се обсъжда лечение на този вид хемангиоми с пропранолол. Но още не е разглеждано от някаква лекарска комисия... Щом в Канада го използват, би ли написала подробности?

Последна редакция: ср, 03 юни 2009, 23:00 от Lukasa

# 8
  • Мнения: 3
PISAH V TEMA: HEMANGIOMA .NAMERETE IA I SHTE VIDITE ZA LECHENIETO S PROPANOLOL,AZ LEKUVAM MOETO BEBE S NEGO.V BG. E OSHTE EKSPERIMENTALNO,NO REZULTATA E STRAHOTEN. Grinning

# 9
  • София
  • Мнения: 1 057
PISAH V TEMA: HEMANGIOMA .NAMERETE IA I SHTE VIDITE ZA LECHENIETO S PROPANOLOL,AZ LEKUVAM MOETO BEBE S NEGO.V BG. E OSHTE EKSPERIMENTALNO,NO REZULTATA E STRAHOTEN. Grinning
Прочетох мнението ти в другата тема. Ще помоля ако е възможно да пишеш на кирилица, като използваш КРЕДОР (трудно разбирам шльокавица) и с малки букви (защото големите се смятат за крещене). Това ти го казвам с най-добри чувства  Peace

Аз четох, че има невероятни резултати при лечението на хемангиом с пропранолол. В статия публикувана в "The new England journal of medicine" пише, че децата които са лекувани по този начин имат различно "развитие" на хемангиомите. Почти всички 11 деца, които са следени имат подобрение - спиране на растежа, промяна на цвета или намаление (изчезване) на размера. Друго ми стана интересно - има ли странични ефекти от това лечение? Все пак използваното лекарство е батаблокер... Още нещо се споменава в статията... всички деца преди пропранолола са се лекували с препарати съдържащи кортикостероиди... може би в комбинация с пропранолола е постигнат резултата?
Какво ти казаха лекарите за страничните ефекти?
Благодаря предварително.

# 10
  • Мнения: 13
Oтносно страничните ефекти, не искам да казвам, че няма, защото все пак е сравнително ново лечение и може още да не са открити. Но, засега в нашия случай, не откривам такива. Единственото е, че трябва редовно да се следи кръвното налягане и пулса на детето, защото лекарството е бетаблокер, намаляващ аритмията, което води до понижаване на кръвното налягане. При нас доктора ни каза, че трябва да следим горната граница на кръвното да е 70 и над нея, а пулса 90 и нагоре, в противен случай трябва да се пропусне дозата.

Ако, някой знае за други проблеми или странични ефекти, нека сподели.

# 11
  • София
  • Мнения: 1 057
Днес бяхме на консултация при д-р Константинов от ИСУЛ. Каза, че европейската комисия по лекарства започва да работи по въпроса и да прави тестове. Сподели, че пропранолола е много старо лекарство, което отдавна се използва при кърмачета и малки деца при кардиологични проблеми и като цяло няма странични ефекти. Но приложено за хемангиомите още се изследва.
Аз продължавам да събирам инфо. Ще пиша, ако узная нещо ново.

# 12
  • Мнения: 27
Да споделя и аз. За тези, които не знаят кавернозният хемангиеом е доброкачествен тумор на кръвоносните съдове. Малката ми дъщеря се роди с хемантиом на гръбчето с размер колкото 2 стотинки. Никой от педиатрите в града не пожела даже да направи коментар. Потърсихме д-р Марков от Хасково.  Той обясни, че щом детето има външен хемангиом, задължително го има и на някой от вътрешните органи. Ако не се лекува, когато стане възрастен могат да се появят кръвоизливи и за медиците да бъде трудно са установят причините за тях. Назначи ни лечение с Презнизолон. Тогава даже не знаех, че това е кортизон.  Малката беше на 9 месеца. Около 6-7 годишна възраст хемангиомът избледня и сега почти не се забелязва. Размерът му е колкото 50 ст. Площта му ръсте право порционално с растежа на детето. Не й създава никакъв проблем. Но от лечението имаше странични ефекти - получи гъбички по ноктите на крачката, които са много упорити, но за радост успх да се справя с тях, както и засилено окосмяване на краката до коляното и ръцете до лактите. Тя вече е почти на 11 и това й внася страхотен дискомфорт. Срамува се и плаче често, а аз не зная как да й помогна. Просто се надявам с времето проблемът да изчезна. Още повече, че е момиче и само след няколко години ще започне да се епилира. Ще видим...
Желая успех на всички с подобен проблем!

# 13
  • Мнения: 4
Здравейте моята дъщеря, която е на 6 години , има хемангиом на  дясната  половина на лицето.Но искам да споделя с вас, че човека, които най- много ни помогна хемангиома да е сега почти не забележим вече, е Д-р СТЕФАНОВА. И тя ни леккува с метилпреднизолон, но дозите бяха съобразени с килограмите на детето и при нас нямаше никакви странични ефекти. Това лечение беше преди 5 години за 4 месеца и от тогава той се прибира от само себе си. И сега евентуално след година могат да се наложат малки корекции, но могат и да не се наложат. Благодаря на д-р Стефанова, за това което направи за нас!!! Така че момичета ако някой иска мога да дам и телефона и. Peace

# 14
zdravei az imam sa6tie problem. imam momi4ence na 3m i na neq pi sa6tiq na4in i se poqvi xemangiom na lqvata buska. pro4etox  v pismoto ti 4e ima6 telefona na do. stefanova 6te mojeli da mi go dade6 za da se konsultiram s neq. blagodarq predvaritelno

# 15
  • на изток от рая
  • Мнения: 442
И аз бих искала телефона на д-р Стефанова.

# 16
  • София
  • Мнения: 1 057
И аз бих искала телефона на д-р Стефанова.

Заповядай
Д-р Стефанова gsm 0888 969 277

# 17
  • на изток от рая
  • Мнения: 442
Благодаря ти много!    bouquet

# 18
  • София
  • Мнения: 1 057
Връщам се в темата четири месеца по-късно, за да кажа, че в клиника "Вита" намерихме апарат само за крайници. Досега изчаквахме.
Миналия месец успяхме да направим ЯМР на бебето без анестезия. Държах го буден за около три часа и го приспах след като влязохме в залата за ЯМР.
Без контрастно вещество обаче не може категорично да се определи от къде точно се захранва хемангиома. При преглед с доплер докторите установиха че, "хемангиома е с предимно артериална компонента, вероятно от артерия радиалис декстра"... Това от своя страна може да го причисли към съдовите малформации...
Добрата новина е че, за последните четири месеца не е нараснал. В средата започнаха да се появяват петна с цвета на кожата, оцветяването се промени на розово, спря да кърви и в краищата изглежда като "завехнал".
Отново решихме да изчакаме, колкото е възможно.

# 19
  • Мнения: 13
Извинявай Луказа, но не разбирам какъв е този апарат само за крайници?
При нас поредната среща с Доктора е в края на месеца. Подозирам, че ще ни каже да прекратим пропанолола, защото вече малката е над годинка, пък да видим какво ще стане.

# 20
  • София
  • Мнения: 1 057
Jamy извинявай, че толкова късно отговарям, но просто не съм поглеждала тази тема...
Ето това е апарата, в който поставиха ръчичката на бебето. Докато той спеше успяхме да направим повече от 80 разреза на китката. Записаха ни ги на диск и отделно ни дадоха и снимки...

Последна редакция: сб, 05 дек 2009, 20:43 от Lukasa

# 21
  • Мнения: 84
Едва сега видях темата. Ние лекувахме нашето дете с Пропранолол в България и резултата е много добър. Има кавернозен хемангиом на нослето. Съжалявам, че не мога да кача снимки, за да видите за какво става въпрос, но хемангиома беше мнооооого голям, сега е останал съвсем лек отток и бледо розово петно. Изключително съм доволна, че избрахме точно този метод и съм благодарна на всички, които ме насочиха към това.

# 22
  • Мнения: 84
Lukasa, на нас точно доц. Константинов ни водеше лечението и съм с много добри впечатления от него, като човек и професионалист.   Hug

# 23
  • София
  • Мнения: 1 057
Марла, радвам се, че при вас нещата са се оправили.
При нас обаче няма промяна на "хемангиома". Чакаме бебето да стане по-голямо и ще направим ЯМР с контрастно вещество за да се определи с точност от къде се захранва. Ако се потвърди, че е от артерия радиалис, това вероятно ще го причисли към съдовите малформаци. А при тях е малко по-различно...
Ние затова не се решихме на лечение с пропранолол. Свързахме се с лекари от франция, които също потвърдиха че този метод е нов и няма достатъчно данни за действието му след време...

# 24
  • Мнения: 84
Да...добре сме вече! Пуснах снимки в другата тема за хемангиома, която е в Майки бъдещи и настоящи. Може да ни видиш, разликата е драстична.

# 25
  • Мнения: 3 050
Много пъти съм писала по въпроса, но пак да кажа: Големият ми син имаше т.нар "ягодов" хемангиом. Появи се 20 дни след раждането на челото, с големина колкото голямо лещено зърно. От многото плач се поду и уголеми. Правиха му 1 апликация с кортикостероиди, слагах му пластири Cica Care, за да подтискаме растежа и тези неща доведоха до омекването му и потъмняване. На 1 г. го оперира д-р Стефанова и го отстрани. Това е в общи линии.

Здравей, радвам се, че сте оздравяли! Надявам се и на нашето дете да се помогне, то има два" червен на главичката и син на нослето... Моля те, кажи къде работи вашия д-р Стефанов и имаш ли координати! Благодаря предварително!

# 26
  • Пловдив
  • Мнения: 404
Дъщеря ми се роди с хемангиом на безименния пръст ан дясната ръка. Педиатърката ми обясни, че до 1 г. нараства, след това автоматично много пъти се свива, но така или иначе не изчезва. Можело да се махне оперативно, но ако не е наложително, да не го правя - така ме посъветва. Наложително, в смисъл ако не ни дразни толкова много.
Консултирахсе с онколох - каза ми да потърся точно д-р Стефанова, за да се инжектира корозиращ разтвор, за да се стопира развитието на хемангиома, иначе махането било само оперативно, платено, но също ми каза да изчакам, че може да се махне по всяко време и на всяка възраст.
Не съм посещавала въпросната д-р Стефанова, защото джипито ми каза да поизчакам поне да мине годинката. По-кофти било, когато хемангиомът не е единствен, т.е., ако има втори, трети и т.н. Засега нищо не правим. Самият хемангиом нараства пропорционално на пръста , т.е., с уголемяването на пръстчето се уголемява и той, но не драстично. Дори леко изсветля, защото беше кървавочервен. Първоначално даже мислех, че като е вземано кръв от пръстчето на детето се е получил съсирек, докато не ми каза педиатърката, че това е хемангиом. Дори се засмя и ми каза, че едно време бабите казвали, че такива деца били белязани от Бог.
Та така, засега изчаквам, но ще следя темата. Аз лично съм за махането, но щом търпи отлагане, предпочитам да изчакам. Аз съм махала липом и ганглиом, които също са вид доброкачествени тумори и то около 30 г. възраст. Не е страшно, надявам се да не стават по-лоши неща.
Темата ме засяга, така че ще чета мненията редовно.

# 27
  • Тука, под липите стари...
  • Мнения: 287
Присъединявам се към следящите темата.

# 28
  • Мнения: 221
Lukasa, на нас точно доц. Константинов ни водеше лечението и съм с много добри впечатления от него, като човек и професионалист.   Hug

Здравейте, може ли координати на доц. Констнантинов и малко повече подробности как процедира преди да за почне лечението - правят ли се изследвания, ехографи или нещо друго. Може и на лични.
Благодаря  bouquet

# 29
  • Мнения: 3 050
Ходихме вчера при д-р Масларска от Токуда - тя е неонатолог-педиатър. Каза, че в Токуда дерматолозите с някакви прахчета лекували успешно хемангиоми, но след 4-тия ни мес. препоръча да се консултираме. Не знам нищо друго засега. Ако някой пробва метода в Токуда/го е пробвал, моля да пише!

# 30
  • София
  • Мнения: 1 057
Аз лично досега не съм чувала или прочела за лечение с прахчета. А четох много за видовете хемангиоми, дори писахме на лекари в чужбина. Според мен, нещо ви мотаят...
Основните начини за лечение са:
- операция (ако се налага заради опасност за живота);
- третиране с кортикостероидни медикаменти;
- премахване с лазер (в България - трудно);
- пропранолол;
Има и други, но както казах има и различни видове хемангиоми...

# 31
  • Мнения: 3 050
ще видим по-натам, иначе Пловдив ни е  мн.далеч в студа (засега тоест).

# 32
  • София
  • Мнения: 3 192
Видовете съдови малформации на кожата и меките тъкани, към които са хемангиомите, са разнообразни и затова подходът е различен. Повърхностните плоски хемангиоми могат да изчезнат спонтанно до 2 годишна възраст. Набухналите кавернозни хемангиоми също претърпяват обратно развитие, но тези които са големи и започват да кървят, се третират - най-често с инжектиране на лекарства (стероиди, склерозанти) или вътрешно (кортизон, пропанолол).

В България с това се занимават детски хирурзи, кожни специалисти, пластици, педиатри. Няма единен подход. Д-р Стефанова от Пловдив има дисертация на тази тема. Аз също имам отношение към проблема. Препоръчвам да се проведат консултации с различни специалисти. В повечето случаи операцията е най-сигурното нещо, но има локализации на проблемни места, които са трудни за радикално решение.

Възможно е многоетапно лечение - първоначално кортизон (пропанололът не е достатъчно проучен), после инжекционно лечение, накрая оперативно изрязване. Сложен проблем.

# 33
  • Мнения: 3 050
Значи бяхме пак в Токуда по друг въпрос (за изследване на кръвта - за анемия, но няма засега нужда от лечение, лека само - може би заради дългата жълтеница, която изкара малчо) и ни погледна и дерматоложката. Каза, че с Пропроналол може да има резултат в нашия случай - давали се прахчета, ниски дози, 3 пъти на ден, няколко седмици, но през първата - всеки ден, след всеки прием - проследяване. Та се чудим, каза, че иначе - лазер, като поотрасне, но пак можело да останат белези. А за Пропроналола каза кокото може по-рано (до 4-5 месец да почнем), ама ми се ще и при хирург да отидем преди това.

Към д-р Оги: дали е възможно хеморагичната болест, която бебо прекара след раждането си, да е във връзка с тези хемангиоми? Благодаря предварително.

Към Lukasa: защо смяташ, че в Бг лечението с лазер е трудно? Също благодаря предварително.

# 34
  • София
  • Мнения: 1 057

Към Lukasa: защо смяташ, че в Бг лечението с лазер е трудно? Също благодаря предварително.

В България няма достатъчно добре обучени специалисти, които да работят с деца. От всичките консултации, които направихме разбрахме че има два лазарни апарата (един нов и един втора употреба), с които е възможно да се направи коагулиране на хемангиома. НО лекарите, не могат да работят добре с тях, когато пациентите са бебета или деца. Кръвоносните съдове са много тънки и е нужна прецизна обработка, за да не се получат мехури и изгаряния на околните тъкани.
Това ни беше обяснено от трима дерматолози.
За лечение с пропранолол, бяхме на консултация при д-р. Константинов от ИСУЛ. Според мен, точно с него трябва да говорите. Имам телефон 930 70 44 и факс 930 70 45.

# 35
  • Бургас
  • Мнения: 42
Здравейте на всички, моя син също е с хемангиом с размер 2,5 см на 3 см намиращ се на бузката му на 1 см под оченцето,като под самия хемангиом имаше отток ,който му притваряше оченцето. Казвам имаше отток,защото откакто започнахме лечение с Пропрамолол оттока почти изчезна за 5 дни - в момента има лек отток,но оченцето му не е затворено, хемангиома е леко свит и видимо е избледнял. Лечението започнахме на 08.02.2010 в болница Токуда по препоръка на д-р Масларска (тя ни заведе на консултация с дерматолог д-р Денчева-изключително еродиран специалист според мен). Въпросните прахчета са дозите пропрамолол съответстващи на килограмите на детето. В момента продължаваме с приема на лекарството по схема вкъщи,а преди това бяхме една седмица в Токуда под наблюдение. Вярно е ,че е ново лекарство но едва ли е по-опасно от стероидите или от следите след операцията,поне така мисля аз, а и вече виждам резултат от лечението.

# 36
  • Мнения: 1
Мили майки за помощ към Вас се обръща Яна от град Поморие.Четох много случаи за хемангиом и днес за първи път пиша с вяра,че ще ме посъветвате и ще ми дадете най- доброто предложение за нашия случай.Детето ми е на 2г. и 4 м. Две седмици след раждането от горе на лявата ноздра  се появи червена точица,която растеше до шестия месец,само по ръба на нослето,стана  тъмно червено и меко.Детския педиатър ми каза че е хемангиом и ме посъветва да не го пипаме, а само да го наблюдаваме.До две години трябвало само да изчезне.Искам да заведа детето си на специалист но не знам какъв -дерматолог,хирург или някой друг,защото не съм наясно с вида на нашия хемангиом .Много майки препоръчват проф.Стефанова от гр.Пловдив.А какво ще ми кажете за доц.Кадурена от ВМА по дерматология в София?Очаквам с надежда Вашите съвети.  bouquet  bouquet

Последна редакция: нд, 14 фев 2010, 15:50 от Iana.80

# 37
  • София
  • Мнения: 1 057
Мили майки за помощ към Вас се обръща Яна от град Поморие.Четох много случаи за хемангиом и днес за първи път пиша с вяра,че ще ме посъветвате и ще ми дадете най- доброто предложение за нашия случай.Детето ми е на 2г. и 4 м. Две седмици след раждането от горе на лявата ноздра  се появи червена точица,която растеше до шестия месец,само по ръба на нослето,стана  тъмно червено и меко.Детския педиатър ми каза че е хемангиом и ме посъветва да не го пипаме, а само да го наблюдаваме.До две години трябвало само да изчезне.Искам да заведа детето си на специалист но не знам какъв -дерматолог,хирург или някой друг,защото не съм наясно с вида на нашия хемангиом .Много майки препоръчват проф.Стефанова от гр.Пловдив.А какво ще ми кажете за доц.Кадурина от ВМА по дерматология в София?Очаквам с надежда Вашите съвети.  bouquet  bouquet

За доц. Кадурина нищо не мога да кажа. Според мен, при вас е желателно да отидете при хирург. Направете консултация с  д-р Стефанова в Пловдив. Ако имате възможност да дойдете до София идете в детската хирургия в Пирогов.

# 38
  • Бургас
  • Мнения: 42
Здравейте,
към Lukasa : може ли да ми разясните защо ако хемангиома е причислен към съдовите малформации лечението е по-различно и затова не се решавате на лечение с пропранолол , защото аз досега си мислех че всички хемангиоми са съдови малформации  newsm78

# 39
  • София
  • Мнения: 1 057
Здравейте,
към Lukasa : може ли да ми разясните защо ако хемангиома е причислен към съдовите малформации лечението е по-различно и затова не се решавате на лечение с пропранолол , защото аз досега си мислех че всички хемангиоми са съдови малформации  newsm78

Писах Ви на лс.

# 40
  • Мнения: 111
Здравейте и от мен. Момиченцето ми е на 4 месеца и няколко дни след раждането й се появи червено петно на челото на линията на косата(хемангиом ). Порастна - стана малиново червено и изпъкнало - 4 на 5 см и изпъкнало на 1 см над кожата. Ходихме и на консултация с дерматолог в болница Токуда, който ни препоръча лечение с Пропранолол и ЯМР преди това. Още не сме се решили на действия.

Към:  radost3007 Преди лечението с Пропранолол правихте ли ЯМР?

# 41
  • Мнения: 3 050
Nava,защо трябва ЯМР, обясниха ли?

# 42
  • Бургас
  • Мнения: 42
Не са ни правили ЯМР,но ни прегледаха на ехограф и аз незнам точно защо се прави резонанса предполагам че за да се установи от къде се захранва хемангиома

# 43
  • Мнения: 8 906
Дъщеричката ми се роди с хемангиом на нослето. За 50 дни има промяна. Водихме я на дерматолог и детски хирург тук, мненията им са крайно различни.
Искам да направя консултация с д-р Стефанова и със специалисти в София. Интересува ме как става записването за преглед при д-р Стефанова и координати на лекари в София.
 Ще съм благодарна на всеки, който може да ми даде информация, може и на ЛС.

# 44
  • Бургас
  • Мнения: 42
Здравей Ани,
за Д-р Стефанова можеш да си запишеш час на тел 032 966 330 това е мед център Енигма гр Пловдив-там докторката преглежда,оттам ще ти дадат информация дали и кога може да ви   прегледа ,личния и телефон е 0888969277 но почти не го вдига ако искаш все пак пробвай. В София доц Константинов от детска онкохематология ИСУЛ тел му е  02 930 70 28 и 02 930 70 44 това е линк на болницата http://bg.sbaldohz.com/Contacts.html   намира се на ул Бяло море 8 , аз мога да препоръчам единствено дерматолог д-р Денчева завеждащ отделението по дерматология  в Токуда ,понеже тя лекува сина ми с пропранолол тел за записване на час при нея в Токуда е 02 403 4933 .Предполагам че мнението на специалистите при които сте били на преглед са различни защото едни препоръчват лечение а други да чакате,мое мнение е че ако расте трябва да се взимат мерки и то бързо няма какво да чакате щом расте. Успех Ви желая!

# 45
  • София
  • Мнения: 1 057
Дъщеричката ми се роди с хемангиом на нослето. За 50 дни има промяна. Водихме я на дерматолог и детски хирург тук, мненията им са крайно различни.
Искам да направя консултация с д-р Стефанова и със специалисти в София. Интересува ме как става записването за преглед при д-р Стефанова и координати на лекари в София.
 Ще съм благодарна на всеки, който може да ми даде информация, може и на ЛС.


Естествено, че мненията ще са различни... колкото и доктори да посетите, всеки ще ви каже различни неща.
Д-р Стефанова миналата година приемаше всяка сряда в хирургиите на "Пещерско шосе" в Пловдив. Напред в темата съм дала телефон за връзка.
В София съм дала контакти на доц.Константинов от ИСУЛ, той прилага лечение с пропранолол.
Можете да направите консултация и в Пирогов, д-р Оги пише тук. Може да му изпратите лс.
Каквото и да решите успех.

# 46
  • Мнения: 111
ЯМР искат при нас, защото хемангиома се намира на главата - нас челото, точно на линията на косата. Искат да видят дали не е засегнат мозъка по някакъв начин.

# 47
  • Мнения: 9
Кой лекар ви установи от кой тип е хемангиома? Моля кажете че не знам къде да си заведа детето първо. На моя син е на същото място хемангиома.

Последна редакция: пт, 26 фев 2010, 21:58 от kikilina

# 48
  • София
  • Мнения: 3 192
Има много начини за лечение на хемангиомите - зависи от локализацията, вида (плосък или набъбнал), тенденция да расте или да намалява съобразно възрастта, тенденция да кървй или загнива, наличие на други хемангиоми, евентуално цялостен синдром свързан с аномалия на съдовете...  Всеки специалист (хирург, кожен лекар, педиатър) има някакъв свой подход.   newsm78
А трябва цялостна концепция и съответно решение относно вида на лечението.
Който желае може да се обърне към мен и да прати снимка на детето на мейла ми brankov@pedsurg.net  Hug

www.pedsurg.net

# 49
  • Мнения: 111
Все още не знам какъв е хемангиома. Един лекар дерматологслед като го опипа каза че е само повърхностен. А дерматолозите от Токуда искат ЯМР преди да започнем евентуално лечение с Пропранолол.

# 50
  • София
  • Мнения: 3 192
Получих снимки на няколко бебета - при едното спокойно може да се изчака плоският хемангиома да се размине към 2-годишна възраст, другите са много набъбнали (тип малина, черешка - някои ги наричат кавернозни, макар че това е друга класификация) и няма да преминат с лекарства (кортизон, пропанолол, интерферон)... Кореспондирах с авторката на статията за пропанолола - тя е кожен лекар и не се ангажира с лечението на много малки деца. При едно от децата малиновият тумор е на челото и там не помага също и хирургия. Аз имам добри резултати от инжектирането на Aetoxysclerol 0,5 % в основата на хемангиома, но той вече не се внася в България. В предишните години го използувахме за склерозиране (блокиране, запушване) на кървящи разширени вени на хранопровода при чернодробна цироза.

Относно ЯМР - при големи деца и възрастни се търсят артерио-венозните връзки и големи приводащи съдове - това е с цел тези връзки да се блокират по различни способи. При малките деца това е безмислено. Единствено бихме търсили евентуална връзка с централната нервна система.

Моят съвет е - въздържайте се от излишни изследвания или експериментални лечители, преди да сте се консултирали с различни специалисти - детски хирург, дерматолог, пластичен хирург, педиатър или съдов хирург.

# 51
  • Мнения: 8 906
Проф.Бранков,
благодаря Ви за отговора. Аз съм майката, за чието дете казвате, че може да се изчака до 2 годишна възраст. Но все пак, още малко да порасне детето и ще дойдем при Вас. А дано хемангиома да не расте.

# 52
  • Мнения: 3 050
Д-р Бранков, как може да запишем час при Вас или Ваш колега? Моля, дайте телефон и поробности колко струва, с или без направление и какви дати и часове, благодаря!
Интересно ми беше какво Ви е мнението за т.нар. "син" хемангиом на нослето на нашето бебе, от снимката не личи, но той е като набъбнало бяло-жълто петно на върха на носа, в средата на което има малки спукани лилаво-розови капилярчета.

# 53
  • София
  • Мнения: 3 192
С направление № 3 с код за хирург 25 може да ме потърсите към 13 часа в детска хирургия "Пирогов" (952 21 37) , след 15 часа приемам в частната клиника "Зелената къща" близо до Пирогов на тел. 851 00 99.

С инициали VM но от женски род получих снимка на бебе, на чийто нос не може да се види нещо конкретно, но имаше още едно малко "петно от червено вино" на темето. По това, което виждам, съдя че няма проблеми и може спокойно да се изчака растежа на детето.

# 54
  • Мнения: 20
Детето ми се роди с огромен хемангиом(4x6см) в ингвиналата област.Не мога да опиша колко бяхме уплашени,никога не бяхме и чували за подобно нещо.Какви ли не "светила"на медицината го гледаха,вкл.и д-р Оги,който дава съвети тук и когато детето беше на 1мес хемангиома прокървя в Пирогов почти ни изгоиха.Казаха :ние няма да се занимаваме с това дете!!Слава на Бог,хемангиома се скри от самосебе си а никой не вярваше в това,дори и аз и се моля никога да не ми се налага да позлвам услугите на лекари като д-р Оги и всички от детско кърмаческо в Пирогов!!!

# 55
  • София
  • Мнения: 3 192
Какви ли не "светила"на медицината го гледаха,вкл.и д-р Оги,който дава съвети тук и когато детето беше на 1мес хемангиома прокървя в Пирогов почти ни изгоиха.Казаха :ние няма да се занимаваме с това дете!!Слава на Бог,хемангиома се скри от самосебе си а никой не вярваше в това,дори и аз и се моля никога да не ми се налага да позлвам услугите на лекари като д-р Оги и всички от детско кърмаческо в Пирогов!!!

Много страшно обвинение, но извинете, аз лично не си позволявам такова отношение към родителите. А за някои колеги не мога да бъда отговорен. 

# 56
  • Бургас
  • Мнения: 42
Това с нападките към Професор Бранков и на мен не ми се нрави-човека е професор със знания и умения и огромен стаж и опит ,завеждащ секция детска хирургия в Пирогов и единствената му цел е да помага и то в случай безвъзмезно .Самия той ни съветва нас майките да не разчитаме на един специалист а да се обърнем и към съдов хирург и към дерматолог и невролог и т.н.В крайна сметка щом хемангиома е изчезнал сам мисля не е имало нужда от лекарска намеса - професора казва че има хемангиоми които се свиват от само себе си до към втората година на детето ,а относно прокървяването единствето което може да се направи е да се притисне със стерилна марля ,едва ли някой доктор би могъл да направи нещо повече в случая,моля Професор Бранков ако греша да ме поправи.Искам да кажа на всички като poli68531 аз съм от Бургас и повярвай изобщо не ми е лесно всеки път да блъскаме 800 км до София за прегледи защото именно там са специалистите-вие просто не оценявате колко сте облагодетелствани.   

# 57
  • Варна
  • Мнения: 2 171
Подкрепям мнението на radost3007 Peace. Раздаването на прибързани квалификации не е от полза на никого.
Синът ми имаше карвенозин тип хемангиом на челото от раждането си, който към годинката нарастна. Два пъти при механично дразнене прокървява страшно и за това се обърнах към лекари. Във Варна искаха да го оперират и/или, да му слагат инжекции. Да обаче синът ми беше много алергичен и се страхувах и от пълната упойка и от инжекциите. Тогава писах на проф. Бранков и му пратих снимка на хемангиома. Посъветва ме да изчакам и прогнозира, че ще изчезне сам. Е, когато стана на две годинки започна да избледнява, да спада и сега го няма изобщо. Изключително съм благодарна, че имах възможност да се консултирам с проф. Бранков и спестих ненужно лечение и упойка на детето си.

# 58
  • Мнения: 9
Катюша имам молба можеш ли да ми пратиш снимка с хемангиома на твоето детенце да сравня с този на моето имейла ми е vivakris@abv.bg аз в нета изчетох толкова много по темата и се чудя какво да правя да предприемам ли нещо или да чакам благодаря предварително

# 59
  • Варна
  • Мнения: 2 171
Ще ти пратя, но проф. Бранков е оставил и телефони и мейл за връзка в темата Simple Smile. По- добре се обърни към него.

# 60
  • Мнения: 8 906
Не по темата, но си зададох въпроса възможно ли е растежа на хемангиома да се провокира от ваксина? Утре ни е третата апликация на пентаксим и изведнъж се притесних. Не намирам информация, но ако някой е срещал такава ...

# 61
  • Мнения: 3 050
aniTakova, питай д-р Бранков, той пише тук (може и на ЛС), после моля да пуснеш тук отговора му. Уважавам го, откакто водих при него сина си и откри, че неговото не е хемангиом, а лимфангиом.

# 62
  • Мнения: 8 906
aniTakova, питай д-р Бранков, той пише тук (може и на ЛС), после моля да пуснеш тук отговора му. Уважавам го, откакто водих при него сина си и откри, че неговото не е хемангиом, а лимфангиом.
Именно защото мисля, че въпроса вълнува и други майки, го задавам в общата тема.

Проф. Бранков, възможна ли е връзка между нарастването на хемангиома и ваксини?
 Предварително Ви благодаря!

# 63
  • София
  • Мнения: 1 057
Не по темата, но си зададох въпроса възможно ли е растежа на хемангиома да се провокира от ваксина? Утре ни е третата апликация на пентаксим и изведнъж се притесних. Не намирам информация, но ако някой е срещал такава ...

Много интересен въпрос. Не съм попадала на такова предположение, а прочетох доста статии по въпроса. Синът ми е ваксиниран два пъти с пентаксим (през Юни и Юли) и един път с инфанрикс (през октомври). През Юли 2009г. нарастна най-много и дори прокърви, но от септември 2009 до днес, няма промяна. Стои розов на цвят, има завехнали краища и петна с цвета на кожата посредата.
Дано д-р Оги се включи.

# 64
  • Мнения: 164
Здравейте мами,
И моето момченце, което е на 6 год. е роден с капилярен хемангиом заемащ цялата дясна половина на лицето.Вярно е ,че когато се роди хемангиома беше наситено лилав с годините поизбледнява, но бих искала да направя консултация с Д-р Стефанова.Виждам,че има мами със сходен проблем , които си направили консултация с Д-р Стефанова, ако е възможно да напишат има ли резултат от лечението и какво е то.Притеснява ме ,защото това е доста травмиращо за самото дете.Благодаря Ви!

# 65
  • Мнения: 0
Здравейте!
Искам и аз да споделя моят опит с това заболяване. Моето дете има доста обширен плосък портвайн хемангиом на лицето и се насочихме за лечение в Германия. Посещаваме специализирана лазерна клиника вече шеста година в Карслруе. Много сме доволни от резултата. Там се срещаме с деца с такива проблеми от цяла Европа. За някой са необходими само няколко процерури и няма и следа от хемангийома, но за съжаление ние не сме от тези щастливци. Моето мнение е, че това заболяване се проявява много индивидуално и е необходимо много точна преценка какво лечение да се проведе. Пожелавам търпение и упех на всички родители, чиито деца имат такива проблеми!

# 66
  • Тука, под липите стари...
  • Мнения: 287
А какво лечение се прилага в тази клиника?

# 67
  • Мнения: 76
А какво лечение се прилага в тази клиника?

Ами тя го е написала-лазерна клиника.  Grinning

Между другото на всички майки бих препоръчала преглед при доц.Кадурина от ВМА София преди да посетят доц.Стефанова.Стефанова действа с доста инвазивни методи,докато Кадурина методите и са нервощадящи и на децата, и на родителите.Пиша го от личен опит. ooooh! Чудно ми е,защо никой не споменава Кадурина -тя е доста добър специалист в областта си и дерматологичното отделение е оборудвано с най-модерните лазери на Балканите...Ние вече правихме една процедура,нататък във времето ще правим и други.

Последна редакция: ср, 30 юни 2010, 02:45 от beep_one

# 68
  • Тука, под липите стари...
  • Мнения: 287
А какво лечение се прилага в тази клиника?

Ами тя го е написала-лазерна клиника.  Grinning

Лазерна клиника поне на мен ми звучи много общо, лазери - много видове, начин на въздействие - също. Затова исках да науча нещо повече, още повече, че става дума за лечение в чужбина.

# 69
  • Мнения: 76
Аз няма да мога да отговоря вместо нея за клиниката в чужбина,но мога да споделя нашия опит в дерматологията на Кадурина,която не е за подценяване.Ние имахме 2-ри хемангиом,който нарастна за 2 седмици до оризово зърно и го обгориха с лазер (беше като подуто капилярче).Сега няма и следа от него.По-нататък ще правим още процедури,но там ще се работи в дълбочина (хемангиома е вътрешен и има външно проявление) и ще се заличи и това,което се вижда (като паяжина от разширени венички).Хубавото за сега на нашия хемангиом е,че се свива и избледнява.Когато дойде момента и това спре ,ще се действа с лазера-т.е сега изчакваме и следим на наколко месеца как се развива.Ако бях послушала доц.Стефанова дъщеря ми щеше да е с грозна операция и натъпкана със стероиди...

# 70
  • Мнения: 0
Здравейте, пропуснах да отбележа за по - подробна информация можете да погледнете тук   -   www.laserklinik.de

# 71
  • София
  • Мнения: 1 057

Между другото на всички майки бих препоръчала преглед при доц.Кадурина от ВМА София преди да посетят доц.Стефанова.Стефанова действа с доста инвазивни методи,докато Кадурина методите и са нервощадящи и на децата, и на родителите.Пиша го от личен опит. ooooh! Чудно ми е,защо никой не споменава Кадурина -тя е доста добър специалист в областта си и дерматологичното отделение е оборудвано с най-модерните лазери на Балканите...Ние вече правихме една процедура,нататък във времето ще правим и други.

Би ли написала колко голямо е детето ти?
Защото ние също ходихме в МА, при една дерматоложка, която препоръча доц. Кадурина. Но заради безбройните и командировки миналото лято се отказахме от консултация с нея... Знам, че отделението във ВМА е оборудвано с модерни лазери, с които може да се направи коагулиране на кръвоносни съдове... но разбрахме, че в България няма достатъчно добре обучени специалисти, които да работят с бебета и малкии деца. Кръвоносните съдове са много тънки и е нужна прецизна обработка, за да не се получат мехури и изгаряния на околните тъкани. Това ни беше обяснено от трима дерматолози.

# 72
  • Мнения: 76
Дъщеря ми е на 1г.и 7 месеца-наистина по него време доцентката беше трудно откриваема.Когато отидохме при нея за пръв път малката беше на 10 месеца.При последното ни посещение ни показа на компютъра си клип как се заличава подобен като нашия хемангиом (като мрежа от капилярчета) и подобрението беше моментално -направо след всяко цъкане с лазера.Тя ни обясни,че нещо подобно ще е при нашия случай.А до колкото знам лазера не е препоръчителен за бебета по простата причина,че то трябва да е под упойка(а това не е препоръчително),за да не мърда и затова изчакват възможно най-много време да порастне...Така и ние правим.След време ще играе лазера.Аз мисля,че тя е добър специалист и си знае работата,резултатите ще ги видим след време.Между другото,когато ни се наложи да затворят едно малко хемангиомче го направи не доцентката,а друга докторка-нещо като асистентка -казва се д-р.Шеф (много готина и добричка,и изглеждаше,че знае какво прави Simple Smile)

# 73
  • Мнения: 20
Здравйте,виждам че темата не е обсъждана скоро,но тъй като видях,че доктор Оги е изказал своето мнение онтосно хемангиомите и тяхното лечение искам да го попитам защо когато в Пирогов са такива специалисти и на 24.12.2008 заведохме двумесечното си бебе при тях с кървящ хемангиом като преди това бяхме лежали в детско кърмаческо от въпросната болница едва ли не ни изгониха с думите"ние казахме че това бебе няма да се оперира тук,отидете в 3-та градска". #2gunfireСпоред тях този случай беше твърде сложен и не от тяхната компетенция,ами за какво са те в крайна сметка питам,нали са там за да помагат .Как се почувстваме ние с малкото дете навъх Коледа,когато навсякъде са се изпокрили и гледат да се скатаят да празнуват, и знаейки че когато прокърви ще се случи най-лошто(това ни беше казано от лекарите)Слава богу този проблем отмина благополучно за нас и от самосебе си ,което е чудесно,имайки предвид компетентността на бг.лекарите.Не ме разбирайте погрешно,не слагам всички под общ знаменател,но отношението което получи детето ми,няма да забравя никога #Cussing out

# 74
  • Мнения: 8
Здравейте мами.Сега попадам на този форум.,и искам да споделя.Дъщеричката ми се роди с несъразмерно оцветяване по цялото тяло тип географска карта.казаха ,че е капилярна малформация на кожата.Сега тя е на 2.9 годинки и постепенно започна da se заличава.На ред  с оцветяването имаше и несъразмерност в двете половини на тялото.Ако мога така да се изразя.Дясната страна беше съвсем слабо забележимо по-развита.Обиколката на дясното бедро беше по- голиама.Както и дясната ръчичка.В продължение на годините разликата в бедърцата почти се заличи,но дясната ръчичка от лакътчето надолу ,особено китката е видимо по-голиама от лявата.Казаха ми че трябва да направи 3 годинки за да се на прави ЯМР.
Моля Доц.Др.Бранков за коментар.
Както и От всеки с подобен случай.
Благодаря на  всички предварително.

Последна редакция: сб, 12 мар 2011, 13:30 от Ket71

# 75
  • Мнения: 3 050
нашето беше лимфангиом на нослето, д-р Бранков го каза; мина само до първата година; аз подозирам ваксините, като се роди го нямаше. Но д-рът така и каза - че най-вероятно само ще си мине, добре, че не дадохме да го лекуват в "Токуда" с Пропроналол, оказа се, че в нашия случай това не е правилно.

Общи условия

Активация на акаунт