Как имащите власт манипулират общественото мнение

  • 1 935
  • 38
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • Мнения: 58
Убедих се в популярността на този форум от тема пусната преди време за наш продукт.
Реших да пусна тази тема, защото се убедих, че тук няма политическа цензура /каквато повярвайте ми има в много медии/. Тук ще споделям алтернативни гледни точки на въпроси по които съм компетентен и са обсъждани в медиите.

Първото нещо с което ще започна е наглата манипулация, упорито насаждана от Константин Шушулов - председател на Държавната комисия за енергийно регулиране. Този човек, в чиято власт и задължения е да подпомага производството на "зелена енергия", излезе пред медиите и каза: "цената на тока трябва да поскъпне с 10% заради високата изкупна цена на енергията от възобновяеми източници". Нагла манипулация! Към ЕОН има присъединени ТРИ слънчеви електроцентрали с обща мощност способна да захрани 30 апартамента. Какъв дял от електроразпределението е това, че да наложи поскъпване на електроенергията с 10%?
Твърдението, че атомната електроенергия е най-евтина (0.02лв за kWh). В тези стотинки не влизат милионите евро които нашите деца и внуци ще плащат за съхранение на отработеното гориво и опазване на закритите реактори. "ЕВТИНАТА" енергия е кредит, чиято тежест ще поемат идните поколения. Кой би харчил пари, които детето му ще трябва да изплаща? А в случая с АЕЦ Белене е още по тъпо - неговата енергия ще е по скъпа от всичко. Над 90% от цената на електроенергията от АЕЦ се формира от амортизации /принесена част от стойността на материалните активи върху себестойността на произведената продукция/. Този ток не само ще е от централа, тежаща на врата на децата ни, ами и на нас няма да ни е евтино... Обаче Шушулов казва, че трябвало да се построи, за да обезпечава моментите, когато перките няма да се въртят...

# 1
  • Мнения: 106
тук се включвам по повод властта и манипулацията на медиите. вчера вече /01 юни/ бях със сина ми в южния парк. след като се возихме на почти всички атракции като блъскащи се колички, дракони, паратропери и др., на зелената поляна пред атракциите се бях "уединила" да се чуя с приятелка по телефона. забелязах камера около себе си и в първия момент не й обърнах внимание. забелязах, че снимаха малкия и след приключване на разговора ми и забелязвайки отличителния им белег от коя телевизия са, ги попитах кога ще излъчат репортажа. казаха ми в новините им в 18:45. става дума за tv2. пуснах новините им в 18:45. репортажът им беше за това колко струва на един родител 01 юни. кадрите, в които бяхме включени ние бяха - синът ми дърпа моята чанта /а той искаше просто да извадя камерата си да снимам една от атракциите да покажел по-късно на баща си на какво се е возил. в никакъв случай не е ставало дума да моли за пари/. аз дори не бях в кадър да се види, че дефакто телефонирам, а не се дърпам, че няма да платя. в кадър беше моя профил с чантата и детето. след няколко кадъра отново моето дете щастливо тичащо към атракцията - т.е. детенце успяло да изнуди мама за последните левчета за атракцията. а коментарът на репортерката извън ефир беше "страшно талантливо детенце. роден артист".
та това не е ли манипулиране на обществено мнение. не коментирам изобщо темата на репортажа, който в основата си беше верен, но не ние бяхме верните актьори

Последна редакция: вт, 02 юни 2009, 01:04 от sofia68

# 2
  • Мнения: 1 788
Я, нещо смислено, казвано от много време насам! Записвам се да следя. Интересувам се от всичко, което става в държавата ни. Писнало ми е от гнусните манипулации, лъжи, мафиотщина, шуробаджанавщина и за капак простащина, както на медиите, управляващите, така и на една част от сънародниците ми (с последното не целя да обидя някой, просто споделям най-невинно мнението си) Simple Smile

Последна редакция: вт, 02 юни 2009, 02:11 от Servallan

# 3
  • Мнения: 1 470
Манипулацията е страхотна,и най-силното оръжие на властимащите са медиите...Затова призовавам всички-четете между редовете!!!Надявам се че няма да обидя някой журналист съфорумец...

За АЕЦа,всичко е въпрос на пари,и на договорки....На никой от сега управляващите не им пука за бъдещето,стига да са сигурни че тяхното е подсигурено...Нито им пука за горите,за реките,за образованието,или възпитанието на децата...Тоест за последното може би си имат стратегия-колкото е по необразован човек,толкова по лесно се манипулира,и по ефтино се продава...  Crazy

# 4
  • Galaxy 13197853088
  • Мнения: 2 392
аз ще застана зад мнението на Шушулов, че АЕЦ е необходим ...
и срещу него по въпроса за покачване на цената заради възобновяемите източници.
Зита, в този списък не влизат ли слънчевите , вятърните и вецовете?

# 5
  • Мнения: 25 652
Мдам, това с атомната ни енергетика е като да убедиш бедняка да си зареже на бунището старата, но здрава и добре поддържана кола и да го принудиш да си купи лъскава лимузина, която заробва не само него, но и деца и внуци в изплащането и. Да му дадеш правото да изкарва пари с нея, но да прибираш печалбата в джоба си, а на него да отпуснеш мизерна заплата, колкото да не умре от глад...

Мен пък особено много ме дразни така наречената криза в България. Кое ни е производството, че да го удари кризата? Какво се скъсахме да изнасяме навън, та ни секнаха изведнъж пазарите и се озъбихме от зор?
"Пуста гьостерица...", както обичаше да казва баба ми.

*гьостерица - непочистено от клонките чепато парче дърво, използвано за вливане на акъл у неразумни и юроди, наречени по съвременному "политици".

# 6
  • Мнения: 1 470
Кризата в България е най-голямата манипулация в момента...Но така успешно я набиха в главите на хората,че тя се превърна в реалност...Единственният проблем който се очакваше за тази година беше сриването на имотният пазар,и то по чисто български си неуредици,нямащи нищо общо със западните такива...

# 7
  • Мнения: 58
аз ще застана зад мнението на Шушулов, че АЕЦ е необходим ...
и срещу него по въпроса за покачване на цената заради възобновяемите източници.
Зита, в този списък не влизат ли слънчевите , вятърните и вецовете?
При затворени блокове на Козлодуй по политически, а не технически причини, защо строим нови в Белене? Тук е манипулацията с АЕЦ-а. Това е все едно да имате четиристаен апартамент, комшията да ви каже, че не трябва да се живее в две стаи от него (понеже квартала го изисква) и вие да започнете да строите нова кооперация, понеже трябва да имате стая за гости...
За възобновяемите източници в списъка влизат и геотермалните, енергията от биочастици и всичко, което не е фосилно, ядрено или изкопаемо. Демек което може да се самовъзобнови. От всички изброени, най-зелената е слънчевата. Тук е място да се похваля, че ние ЗИТА имаме такава. Но не за това е темата.

# 8
  • Мнения: 3 826

При затворени блокове на Козлодуй по политически, а не технически причини, защо строим нови в Белене? Тук е манипулацията с АЕЦ-а.
4-те блока на АЕЦ са затворени по техн. причини , , а не по политически , точно за тях манипулация няма ,
просто трябваше да построим 7 и 8 блок в Козлодуй

# 9
  • Мнения: 2 018
Манипулацията е страхотна,и най-силното оръжие на властимащите са медиите...Затова призовавам всички-четете между редовете!!!

Борбата във всички избори са били и ще бъдат лутащия се електорат - онзи, който не се интересува от политика, вярващ в месии, а после разочаровано сменя вота си. Той не умее да чете между редовете и е лесно манипулируем. За жалост, пак той определя кой ще е на власт, а не аз или ти.  Tired

# 10
  • Sf
  • Мнения: 978
Хората взеха да продават яхтите, за да си платят тока.  Whistling

Леката ни промишленост в голямата си част работеше за износ. Не вярвам да си съсипват бизнеса, само за да поддържат тезата за кризата. А е факт, че фабриките работят на 30%, дали има и толкова. Съкращават работници. Това за яхтите е истина впрочем, колкото и смешно да звучи.

# 11
  • Мнения: 25 652
Леката ни промишленост в голямата си част работеше за износ.

Откога леката промишленост стана гръбнака на БВП?  Laughing
И какво разбираш под "лека промишленост" - шивашките цехове, шиещи на ишлеме ли?
Аз не говоря за промишленост, а за производство. Да добиеш суровината, да я преработиш, да произведеш някаква стока и да я продадеш навън за валута. Оттам идват парите на богатите държави, не от ишлемето.

Последна редакция: вт, 02 юни 2009, 10:24 от Как` Сийка

# 12
  • Galaxy 13197853088
  • Мнения: 2 392
Сийке, понякога е по-изгодно само да преработваш ... в добивната промишленост няма много изгода за държавата в която се прави.
Важна е добавената стойност към продукта и потока на $$$$

# 13
  • Мнения: 1 168
Леката ни промишленост в голямата си част работеше за износ.

Откога леката промишленост стана гръбнака на БВП?  Laughing
И какво разбираш под "лека промишленост" - шивашките цехове, шиещи на ишлиме ли?
Аз не говоря за промишленост, а за производство. Да добиеш суровината, да я преработиш, да произведеш някаква стока и да я продадеш навън за валута. Оттам идват парите на богатите държави, не от ишлимето.
Може да не е гръбнака на БВП, но осигурява работни места. И като спрат да работят немалка чат от фирмите в леката промишленост, немалко хора остават без работа. От там следва известен спад в потреблението, понеже тези хора нямат пари, които да харчат. От тук пък следва спад и в търговията малко или много, особено в някой региони, намаляване на заплати и кръга се завърта.
Не че и в София не хартисаха хиляди безработни само от Кремиковци /то е друга тема/, но това, че в Столицата леката промишленост не е толкова важно перо в процентно отношение, а по-голямата част от хората работят в търговки фирми, на административни постове, в централи на големите вериги и т.н., не ви дава право да отъждествявате София с България. Има цели градове /да не кажа региони/, които се препитават от даден бранш, работещ основно на ишлеме, защото вътрешния пазат не е голям, като се има предвид и вноса от Турция и Китай. Половин Русе се препитава от шивашката промишленост. А цяла Пещера - от обувната. И други има.

# 14
  • Мнения: 106
Леката ни промишленост в голямата си част работеше за износ.

Откога леката промишленост стана гръбнака на БВП?  Laughing
И какво разбираш под "лека промишленост" - шивашките цехове, шиещи на ишлиме ли?
Аз не говоря за промишленост, а за производство. Да добиеш суровината, да я преработиш, да произведеш някаква стока и да я продадеш навън за валута. Оттам идват парите на богатите държави, не от ишлимето.
извинявай, како сийке. може ли още веднъж разликата между промишленост и производство. и в тази посока например твоето описание например за тежка металургия в чисто географиски план /нека бъде спам тук/ - като част от промишлеността ли или производствотото.
второ - като отхвърляш ишлемето, което и без това никой вече не поръчва, защото цялата шивашка индустрия напр. се изнесе бавно и плавно към китай, пък за ишллеме в машиностроенето никой не ни иска, просто, защото си нямаме традиции и мощности, та какво трябва да добием, преработим, обработим и после да продадем за валута???? да няма някое ново находище на нещо си, което да съм пропуснала да изуча в гимназията? икономическата география е динамична наука. никога не е късно да се научи нещо ново като например, че промишленост и производство са 2 различни категории, като по-важната е производството

# 15
  • Мнения: 3 091
Аз не чета вестници и не гледам сутрешните информационни блокове.
Когато ми се налага служебно - правя мониторинг на изданията по съответната тема, винаги с неудоволствие.



# 16
  • Мнения: 25 652
извинявай, како сийке. може ли още веднъж разликата между промишленост и производство. и в тази посока например твоето описание например за тежка металургия в чисто географиски план /нека бъде спам тук/ - като част от промишлеността ли или производствотото.

Аз лично правя разлика между "промишленост" и "производство", но понеже не съм специалист, се съгласявам, че греша.  Peace
Приемам за момента, че са едно и също.
Но, понеже съм представител на по-старото поколение, което помни какво се произвеждаше в и изнасяше от България, просто ще попитам - какво стана с торовите ни заводи, с електроенергията, с машиностроенето, с добивната ни промишленост, със селското ни стопанство? Какво стана със заводите ни за текстил, защо мандрите ни преработват сухо мляко и прочие вносни суровини, вместо да влагат български, какво се случи с огромните памукови полета, с вълната, с изкуствените тъкани?
Кое природно бедствие съсипа географията ни, та спряхме да произвеждаме със собствени суровини и започнахме да внасяме даже чесъна и киселото си мляко?

Важна е добавената стойност към продукта и потока на $$$$

Именно. Но подпомагането на чуждите икономики не води до потоци от $$$$, поне не и в нашата посока...

# 17
  • Мнения: 1 417
Точно по тази причина не чета вестници от години, а от нач на годината изкл рядко гледам и новини. Чат пат преглеждам в интернет. Всички медии така манипулират общественото мнение, а сега преди изборите явно с пълна сила Confused Относно Белене доколкото знам става въпрос за някаква сделка при която Русия ще строи ел.централата а ние ще и плащаме в стоки и услуги - е сете се каква далавера ще падне Rolling Eyes

# 18
  • Sf
  • Мнения: 978

Но, понеже съм представител на по-старото поколение, което помни какво се произвеждаше в и изнасяше от България, просто ще попитам - какво стана с торовите ни заводи, с електроенергията, с машиностроенето, с добивната ни промишленост, със селското ни стопанство? Какво стана със заводите ни за текстил, защо мандрите ни преработват сухо мляко и прочие вносни суровини, вместо да влагат български, какво се случи с огромните памукови полета, с вълната, с изкуствените тъкани?
Кое природно бедствие съсипа географията ни, та спряхме да произвеждаме със собствени суровини и започнахме да внасяме даже чесъна и киселото си мляко?


Трябва да попиташ и за къде се е изнасяло онова време. За страните от СИВ, които на свой ред са ни "продавали" техни неща, също на измислени цени.

Отговорът на въпроса ти се нарича неконкурентоспособност и ценови дъмпинг. Защо във Франция млекарите си изливат млякото по улиците? Сигурно не защото е некачествено, нали.
Добивната промишленост пък съвсем е от областта на фантастиката.

# 19
  • Мнения: 106

Но, понеже съм представител на по-старото поколение, което помни какво се произвеждаше в и изнасяше от България, просто ще попитам - какво стана с торовите ни заводи, с електроенергията, с машиностроенето, с добивната ни промишленост, със селското ни стопанство? Какво стана със заводите ни за текстил, защо мандрите ни преработват сухо мляко и прочие вносни суровини, вместо да влагат български, какво се случи с огромните памукови полета, с вълната, с изкуствените тъкани?
Кое природно бедствие съсипа географията ни, та спряхме да произвеждаме със собствени суровини и започнахме да внасяме даже чесъна и киселото си мляко?


Трябва да попиташ и за къде се е изнасяло онова време. За страните от СИВ, които на свой ред са ни "продавали" техни неща, също на измислени цени.

Отговорът на въпроса ти се нарича неконкурентоспособност и ценови дъмпинг. Защо във Франция млекарите си изливат млякото по улиците? Сигурно не защото е некачествено, нали.
Добивната промишленост пък съвсем е от областта на фантастиката.
е това и аз исках да кажа. в рамките на сив всичко беше сигурно и предупределено.
а къде са памуковите плантации. за момент се усъмних къде съм живяла и живея - в българия или гърция, португалия?

# 20
  • Мнения: 25 652
Край Чирпан всичко беше памук и лозя. В Пловдивско също се отглеждаше памук. Който е ходил на бригади  - знае.

# 21
  • Sf
  • Мнения: 978
Нелогично е да отглеждаш нещо, което няма кой да купи. Комунизмът свърши. Отдавна.

# 22
  • Мнения: 106
ама чак пък плантации? даже и тогава не се работеше с бг-памук. никога това не ни е била специализацията. справка - произволен учебник по геграфия на българия за средните училища от 70-те години

# 23
  • Мнения: 58
Тогава икономиката на България се е крепяла на две производства - Военно промишлен комплекс и конопено семе...
Информацията е от личен източник заемал "голяма" длъжност в СССР. Ако някой чуе, все едно не съм го казвал  smile3505
Останалото е "въртим едни пари тука". Имаше един виц за двама борци...

# 24
  • Мнения: 1 072
Прочетох само първия пост, но и там открих манипулация. Непреднамерена надявам се.
Енергетиката отдавна е политика.

# 25
  • Мнения: 58
Прочетох само първия пост, но и там открих манипулация. Непреднамерена надявам се.
Енергетиката отдавна е политика.
Това не го разбрах   newsm78

# 26
  • Мнения: 390
Манипулация е, че не можем да произвеждаме конкурентноспособни стоки.Има и такива, които можем, но не ни дават.Аз, например, бих могла да произвеждам зеленчуци, и то с отлично качество, но Европа не ми ги купува.Защо?

# 27
  • Мнения: 335
България влезе в кризата, когато я разформироваха от самостоятелна държава в територия - пазар на стоки и работна ръка на чужди държави, които влизат в криза.

А нямаше как не влязат, щото моделът им го предполага.
(За какво всъщност на въпросните държави им трябват подобни на нашата новообразувани "свободни" територии, ако не, за да си притъпяват кризите)


Колкото до "теглото" на промишленостите.
Хранително-вкусовата промишленост не е "тежка" хич.
Тя е преработвателна, когато говорим за консервни комбинати например.
Съществува рентабилно само, когато имаш селско стопанство. То пък ти дава най-кристалните примери за производство.

Да се чудиш на "анализатори", дето проблемът им бил
неконкурентоспособност
на българското производство, когато го имаше.

То иначе ни щяха едни честни частници да се изгърбват да приватизират огромни работещи и печелещи предприятия, с пазари и пр. като винзаводите напр., захарните комбинати и пр. (дето първо приватизаторите им ги "фалираха" и после - купиха за по един лев)...
...Ни щяха по същия начин да демонтират и да си поделят въобще цялата държава, направена едно работещо цяло (независимо от кого и защо) от една следвоенна локва с полагаемите й се репарации и други "благини".

Та ей това е манипулация: вицът за "обрулената държава", дето го пуснаха хората със сопите за брулене.
Таквиз чат-пат още бъхтят (близо 20 години вече) по някой и друг недосчупен клон.
Манипулация е, ако някой вярва на този виц всъщност. За другите е просто глупост.


# 28
  • Мнения: 390
Съгласна съм с Холограма.

# 29
  • Мнения: 106
...
Колкото до "теглото" на промишленостите.
Хранително-вкусовата промишленост не е "тежка" хич.
Тя е преработвателна, когато говорим за консервни комбинати например.
Съществува рентабилно само, когато имаш селско стопанство. То пък ти дава най-кристалните примери за производство.
...
стилистично издържани изречения но фактически абсолютно грешни. като отрасъл на промишлеността, хранително-вкусовата, никога не се е числяла към "тежката". това е отрасъл на леката промишленост. вероятно още в 5-ти клас се учи.
връзка между селско стопанство и хранително-вкусова промишленост има, но селското стопанство не дава никакви примери за производство /вероятно промишлено се визира по-горе в мнението/. ако това е вярно как ще бъде обяснено например индустриалното развитие на страните от третия свят, които са със селкостопанска ориентация?

извинявам се, ако постът ми се сметне за спам и за направената забележка. беше доброномерено

# 30
  • Мнения: 335
...
Колкото до "теглото" на промишленостите.
Хранително-вкусовата промишленост не е "тежка" хич.
Тя е преработвателна, когато говорим за консервни комбинати например.
Съществува рентабилно само, когато имаш селско стопанство. То пък ти дава най-кристалните примери за производство.
...
стилистично издържани изречения но фактически абсолютно грешни. като отрасъл на промишлеността, хранително-вкусовата, никога не се е числяла към "тежката". това е отрасъл на леката промишленост. вероятно още в 5-ти клас се учи.
връзка между селско стопанство и хранително-вкусова промишленост има, но селското стопанство не дава никакви примери за производство...

Ама sofia68...
Ако 68 идва от набора ти, притесняваш ме много.
Не ми се влиза в профила ти, но или си прекалено младо маце, или си "дрът" манипулатор.

Ти не прочете ли как давам пример с хранително-вкусовата промишленост именно, защото е лека промишленост.
Въпреки това тя можеше и до днес да осигурява добрия лайф на страната ни, ако не беше съзнателно открадната или съсипана както тя, така и това, което й дава суровина - селското ни стопанство.

Производството на сурово краве мляко къде се случва - в китайските пакетчета за сухо мляко ли?
Или се случваше у краварника, дето май-май си е част от селското стопанство (когато го имаше)
Говоря си съвсем добронамерено и не е заяждане, да знаеш  Simple Smile

Последна редакция: вт, 02 юни 2009, 17:03 от Холограма

# 31
  • Мнения: 592
ММ - т.е. с мерак и чрез медиите. Няма друг начин.

# 32
  • Мнения: 106
Холограма, не съм го и приела като заяждане. само притесненията ти относно възрастта ми и репликата по този повод. оставам те да гадаеш около профила ми. очевидно обаче не съм достатъчно ""дърт" манипулатор", щом не разбрах препратката към съсипаната икономика и манипулацията на общественото мнение от властимащите. не съм чувала скоро да са ни убеждавали например, че сме на някое от челните места в света по производство на кисело мляко или сирене Hug

# 33
  • Мнения: 390
не съм чувала скоро да са ни убеждавали например, че сме на някое от челните места в света по производство на кисело мляко или сирене Hug

А можешеее Thinking и без да ни убеждават...

# 34
  • Мнения: 335
София, не четеш внимателно. Това е проблемът се оказа.

Даже само това виж:
... ""дърт" манипулатор"...


Трябва да сме прецизни, щото иначе ни истините ни истини, ни майтапът ни - майтап...  Hug

# 35
  • Мнения: 58
Хей, разводнихте ми темичката...
идеята ми беше да споделям манипулации /според мен/, които да намерят "истината в спора"!

Манипулация според мен е непрекъснатото вдигане на глобите за неспазване на правилника за движение по пътищата и нерешения въпрос за безочието в органите на КАТ.
Какво се получи с мен ...  по абсолютно безлюден път, рано сутринта след коледа, искаха да ми вземат книжката за 3 месеца, понеже карах със 71 км/ч. То нямаше и кучета по пътя, ама такива били правилата... И ставали катастрофи, поради карането с превишена скорост... от закононарушители като мене... Не е ли по правилно да се контролира по места с висока концентрация на ПТП, от колкото на места където може да се скрият и има коварни знаци?
Ако не знаят къде са местата с висока концентрация на ПТП, могат да гледат по знаците... Ама там няма да изкарат парички...

# 36
  • Мнения: 106
да, Зита Русе, права си, че се залагат и дебнат като кучета не да съблюдават реда, а да изкарат някой лев. пробив в системата, която провокира корупция. същото като с шофьорските курсове, за които се гърми през последните дни. ако вместо полицаи, сложат на 100-тина метра след знак за ограничение на скоростта радар, хем ще се научим да спазваме реда и да гледаме знаците по пътя, хем няма да даваме повод на някой да ни изнудва. както е в германия напр. там никой не задава въпроса защо за някакви си 20 км/час превишена скорост искат да ме глобяват. бляска светкавицата и след около седмица си получаваш снимка по пощата с размера на глобата. а знаците трябва да се спазват. независимо дали сме сами на пътя или сме в час-пик

# 37
  • Мнения: 335
...Манипулация според мен е непрекъснатото вдигане на глобите за неспазване на правилника за движение по пътищата и нерешения въпрос за безочието в органите на КАТ.
Какво се получи с мен ... 

Не е манипулация това с теб.
Манипулация ще е, ако коледарите специално слагат знак за ограничение на скоростта, щом те видят, че се приближаваш, и после го махат пак.

# 38
  • Мнения: 58
Това за коледарите ми хареса...
А за манипулацията, имах в предвид че се използва повода за увеличаване на приходната част на бюджета

Общи условия

Активация на акаунт