МИСИЯ "РАНИЦА" - как се справяме обучените мами, татковци и близки

  • 14 940
  • 138
  •   1
Отговори
# 30
  • Мнения: 25
подкрепям, с две ръце синът ми другата година ще е 1клас, и се надявам дотогава да има промяна.Дори бих го записала в учишлище което има шкавчета но за съжеление за такова не знам да съществува на територията на Варна;

# 31
  • Мнения: 48 068
100 лева е приемлива цена, тези шкафчета остават доста години, надявам се
Снощи дъщеря ми каза, че с учителката от занималнята са дискутирали въпроса с раниците и тя им е казала че за момичетата раницата трябва да е до 3 килограма, а за момчетата до 4, и ако е повече, да я поразчистят
Лошото е че учителката им в клас много им с екара ако са забравили някое от хилядите неща, и те стриктно мъкнат всичко- не биха се съгласили например на варианта да с ередуват двете деца да носят учебник или да с епише на една тетрадка
На родителската ще повдигна въпроса, но това трябва да се реши на по- високо ниво. Ако имаше наредба, или някъде беше споменато, например в закона за просветата поне с едно изречение, щеше да е по- лесно. В момента нямаме основание да се оплачем, защото просто няма нормативна уредба.

# 32
  • Мнения: 1 119
Оказва се, че издателствата строго спазват тази наредба

Наредба за учебниците и учебните помагала

Чл. 28.
(1) Изискването по чл. 27 за учебниците се изпълнява чрез:
1. матова хромова хартия или офсетова хартия с маса не по-малка от 80 г/кв.м и белота не по-малка от 83 % - при пълноцветен печат;
2. офсетова хартия с маса не по-малка от 70 г/кв. м и белота не по-малка от 83 % и обемна хартия с маса не по-малка от 53 г/кв. м и белота не по-малка от 68 % - при двуцветен печат.
(2) (Нова, ДВ, бр. 89 от 2006 г.) Изискванията на чл. 27 за учебниците за II - IV клас с продължителност на ползване повече от една учебна година се изпълняват чрез матова хромова или офсетова хартия с маса не по-малка от 80 г/кв. м и белота не по-малка от 83 %.
(3) (Предишна ал. 2, ДВ, бр. 89 от 2006 г.) Учебниците от V до ХII клас могат да се отпечатват и при едноцветен печат върху обемна хартия с маса не по-малка от 53 г/кв. м и белота не по-малка от 68 %.
(4) (Предишна ал. 3, доп., ДВ, бр. 89 от 2006 г.) За корици на учебници се използва хромов картон с маса не по-малка от 200 г/кв.м, а за учебниците с продължителност на ползване повече от една учебна година - хромов картон - мат, с маса не по-малка от 250 г/кв. м.
(5) (Нова, ДВ, бр. 89 от 2006 г.) Корицата на учебниците с продължителност на ползване повече от една учебна година трябва да е едностранно ламинирана и лепилата, употребявани за скрепване към книжното тяло, трябва да осигуряват здравина, еластичност и гъвкавост (поливинил-ацетатна дисперсия, термо- или полиуретаново лепило).

Чл. 29.
(1) Изискването по чл. 27 за учебните помагала се изпълнява чрез отпечатването им върху хартии, които по вид, маса и белота гарантират нормалното използване на изданията по предназначение.
(2) Изискването по ал. 1 за учебните тетрадки се изпълнява чрез:
1. офсетова хартия с маса не по-малка от 70 г/кв.м и белота не по-малка от 83 % - от I до IV клас, при пълноцветен печат;
2. офсетова хартия с маса не по-малка от 70 г/кв.м и белота не по-малка от 83 % или обемна хартия с маса не по-малка от 53 г/кв.м и белота не по-малка от 68 % - от V до ХII клас, при едноцветен и двуцветен печат.
(3) За корици на учебни помагала се използват картони с маса не по-малка от 170 г/кв. м в зависимост от предназначението им.

Чл. 30.
(1) Основен вид подвързия за учебниците и учебните помагала, които са във формата на печатно издание, е брошурата.
(2) (Доп., ДВ, бр. 89 от 2006 г.) Според вида и характера на изданието скрепването може да е чрез лепене, шиене с конец или шиене с телчета. Скрепването на учебниците с продължителност на ползване повече от една учебна година трябва да е чрез шиене с конец и лепене с поливинил-ацетатна дисперсия, термо- или полиуретаново лепило.

Чл. 31.
(1) Форматът на учебника и учебното помагало се определя от вида на изданието и спецификата на учебния предмет, модул или образователно направление.
(2) Изискванията към форматите на учебниците са:
1. 60 x 90/8, 60 x 84/8, 84 x 108/16 - за Буквар;
2. 60 x 90/8, 60 x 84/8, 60 x 90/16, 84 x 108/16, 70 x 100/16 - за всички останали учебници.
(3) При отпечатването на учебното помагало могат да се използват всички формати, определени от Българския държавен стандарт, в зависимост от неговия вид, характера и предназначението му.

Чл. 32. Изискванията към типографията на учебника и учебното помагало са:
1. единство на типографската композиция и цялостната графична концепция на изданието;
2. максимална функционалност и лесно възприемане на текстовата информация, осигурени от типографското решение;
3. използване на шрифтови гарнитури на българска кирилица или на съответния чужд език с ясен и четлив рисунък;
4. големината на буквите при набор на основните текстове при спазване на съотношението кегел - дължина на наборния ред да е:
а) Буквар - не по-малко от 16 пункта;
б) учебници за I - IV клас - не по-малко от 13 пункта;
в) учебници за V - VIII клас - не по-малко от 12 пункта;
г) учебници за IХ - ХII клас - не по-малко от 11 пункта; 5. междуредовите и междубуквените разстояния да осигуряват оптимални условия за лесно възприемане на текстовете и ритмичност при четене.


# 33
  • Мнения: 43
Мисля,че не е необходимо тези шакфчета да са много големи,според мен е нужо просто да побират учебниците и най-необходимото.Смятам ,че може и да не са от метал ,а от дърво или нещо подобно,нека са със най обикновен ключ,каквото и да е ще е по добре от нищо.Дори тези шкафчета,които ги има по-големите супери,които са за личен багаж,биха свършили страхотна работа.
Като имам време,ще потърся снимки и ще ги изпратя на лични.

Поровете се и вие.Мисля,че ако е някое хубаво шкафче от плоскости или друго не би било повече от 50лв,което е преямлива цена,в тази криза съм сигурна ,че доста фабрики за мебели ще предложат оферти с ниски цени.

# 34
  • Мнения: 1 119
Като цяло се очертава, че този проблем идва преди всичко от липсата на шкафчета.
Няма ли други училища освен това на VAVA с шкафчета Sad

# 35
  • София
  • Мнения: 17 368
За мен шкафчетата няма да решат проблема.
Учебници в тях не могат да се оставят - как ще учат и ще пишат домашни?
Ще помогнат за физическото, изобразителното и ДБТ - това е обаче около 5% от проблема според мен.
Основното, което аз за себе си обобщих от темата, е - по-лека хартия за печат на учебниците, блок-часове (по два на предмет) и домашни на листове.

# 36
  • Мнения: 1 119
Да, проблем има и в наредбата, която копнах по-долу- наистина се използва най- тежката хартия и навсякъде пише да тежи не по малко от....т.е ако тежи повече от това няма проблем.
Ето тук и учители обсъждат този проблем:

http://teacher.bg/cs/forums/t/5931.aspx

Последна редакция: пт, 02 окт 2009, 18:48 от fanni

# 37
  • Мнения: 1 517
и спред мен проблемът трябва да се реши комплексно: не само шкафчетата, но и по-леката хартия, и по-малко бумащина..

# 38
  • Мнения: 1 119
    ... В сравнение с българските деца от началните класове финландските ученици са на ежедневна почивка и решително “мързелуват”. Домашните са минимални, във феноменално чистите училища децата от долните класове ходят по чорапи, включително и в тоалетните. Предметите в първи клас са математика, роден език, физкултура, вероучение и нещо като изкуства. Както във Финландия, така и в други цивилизовани страни, натоварването нараства от пети клас насетне и е най-голямо в гимназиите. Съгласно изследвания на специалисти в напредналите страни, оптималното натоварване за домашна работа е десет минути за всеки клас. Т.е ученици от първи клас няма смисъл да имат домашни, които им отнемат повече от десет минути, за втори клас – съответно 20 минути, за трети – 30, и за четвъртокласници – 40-50 минути. Това, с което основно следва да се занимават децата е възпитаване в добро поведение, умения да се сработват с други деца, да решават заедно проблеми, другарско отношение и поддържане и стимулиране на интерес към учението и саморазвитие.
     За разлика от гореописаното, българските ученици носят чанти които достигат до 20% от теглото им, като напоследък вече са нередки случаите ученическите чанти да са на колела, защото не могат да се носят от потърпевшите малолетни многострадалци. По всеки предмет има множество учебни пречила, които по недоразумение се наричат “учебни помагала”. У дома учениците ни прекарват минимум 2-5 часа над дълги и усложнени домашни, нещо напълно безсмислено, защото за тяхното изпълнение са ангажирани родители, които вместо да се усъвършенстват в професиите и да станат по-ефективни и по-конкурентоспособни на работното си место, учат заедно с децата си неща, които и самите те са забравили; на боен пост са бабите и дядовците – неизменните клетници на злощастния български прогрес, а напоследък и все повече и повече частни учители, които преди десетилетия се ползваха или за безнадеждно изостанали мързеливци или за специална подготовка на особено надарени деца. Несъмнено, при положение че работният ден на децата е решително над 8 часа на ден, а за по-горните класове и до 12-15 часа, преумората им ще си каже думата. Трагичната истина е, че нашите деца, които са поне 5 пъти по-натоварени от децата в по-нормалния свят, са и сред тия с най-голяма заболеваемост. Мигрени, изнервеност, породен от стрес, ранен диабет, повишена обща заболеваемост пак поради стрес са нещо типично за родната действителност. ..

Цитат от Коментари.сом 2.10.2009

# 39
  • Мнения: 43
съгласна съм с всички до един.Изводът е едьин-ПОЛОЖЕНИЕТО Е СТРАШНО.
Преди 3 години завърших средното си образование и някак все още съм много близко до тези проблеми ,а и имам сестричка в 7 клас,а догодина braтчето ми ще е 1 клас.Преди 2 години като оперираха сестра ми от апендесит,майка ми всеки ден и носеше раницат,защото се страхувахне да не и се скъст шевовете.

Какво ще кажете да направим по едно допитване на родителите  в училищата.Сега започнаха и родителските срещи,е някои и минаха, но можем да направим анкета с въпроси,който да дадат вече ясна родитеска позиция,след това,като обработим резултатите ще направим едно обобщение с предложения,което да внесем в МО,ако и това не подейства ,започваме да организираме мирни протести в училищата.

# 40
  • Мнения: 620
Успех в начинанието, момичета! Всички учители биха ви подкрепили.

# 41
  • Мнения: 1 119
съгласна съм с всички до един.Изводът е едьин-ПОЛОЖЕНИЕТО Е СТРАШНО.
Преди 3 години завърших средното си образование и някак все още съм много близко до тези проблеми ,а и имам сестричка в 7 клас,а догодина braтчето ми ще е 1 клас.Преди 2 години като оперираха сестра ми от апендесит,майка ми всеки ден и носеше раницат,защото се страхувахне да не и се скъст шевовете.

Какво ще кажете да направим по едно допитване на родителите  в училищата.Сега започнаха и родителските срещи,е някои и минаха, но можем да направим анкета с въпроси,който да дадат вече ясна родитеска позиция,след това,като обработим резултатите ще направим едно обобщение с предложения,което да внесем в МО,ако и това не подейства ,започваме да организираме мирни протести в училищата.

Ще започнем със запитване до МОМН. Сега се запознаваме с нормативни документи и изисквания. Последното, което гледахме е тази Наредба за изискванията при изработване на седмичното разписание

http://www.riokozpd.com/blanki/Naredba_sedmichni_razpisania_31_08_2006.pdf

 Мамчета може ли да я прегледате и да кажета спазва ли се тя във вашето училище и?
Ще се радвам ако и учители се включат с мнения Hug

Последна редакция: сб, 03 окт 2009, 18:16 от fanni

# 42
  • последна надежда
  • Мнения: 243
Сега прегледах наредбата.......

Моят син е във втори клас, а в четвъртък има 6 учебни часа, като последните два са английски език.

Според тази наредба трябва да има максимум 5 часа, като по трудните трябва да са във време когато не е уморен. Той е втора смяна на училище, шестият час свършва в 18:00ч. Винаги е много изморен в четвъртък  Sad.

# 43
  • Мнения: 2 037
В нашето училище децата, които ходят на занималня, могат да носят раницата в понеделник и да си я взимат в петък.  Peace
Имаме шкафчета под формата на ниши в класната стая.
Да, обаче от там откраднаха телефона на сина ми миналата година. Но, ако се заключваше, си представям скоростта на губенето на ключове  ooooh!

# 44
  • Мнения: 1 119
Вижте в Русия какви норми има


Учебниците за първокласници - с определен грамаж
Учебниците в ученическата раница на първокласника не бива да тежат повече от 300 грама, за да не причинят изкривявания на гръбначния стълб, предаде РИА Новости, като се позова на доклад на руската служба за санитарно-епидемиологичен контрол “Госсанепиднадзор”. Книгите в чантите на учениците от 5 до 6 клас не бива да тежат повече от 400 грама, а в тези на горните класове- над 600 грама. Същевременно експертите изчислиха, че минималният комплект от ученически принадлежности, необходими за първолаците, наброява 50 артикула. Руските родители трябва да отделят от семейния си бюджет до 5 хиляди рубли, за да купят на детето си необходимите ученически принадлежности за началото на новия срок./Фокус/

http://www.arenamedia.net/news.php?newsandpromotion_id=225

Общи условия

Активация на акаунт