Какви са симптомите на гестационния диабет

  • 15 600
  • 42
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • Мнения: 943
Здравейте , искам да попитам , тези които знаят и тези , които са го преживели - какви са симптомите  на диабета.ако ми вземат кръв може ли да разбере дали имам или трябва някакво по - специално изледване.

# 1
  • Ню Йорк
  • Мнения: 5 077
Трябва да се направи профил. Отива се сутрин на гладно и ти взимат кръв. После пиеш глюкоза и ти взимат кръв още 2 пъти. Успех и дано не е това  Hug

# 2
  • Мнения: 27 524
Не знам да има симптоми. Следи ти се ежемесечно кръвната захар и ако имаш завишение - правят описаното от Галактическата Принцеса. Не е задължително да развиеш ГД, аз имах завишени нива и всеки месец пиех от глюкозата  Sick, но със строг режим и диета всичко беше ок. Peace
При мен като страничен фактор се появи по-едро бебе и по-ранно раждане (не преждевременно обаче).  Peace

Питаш по принцип или имаш някакви притеснения?  Simple Smile

# 3
  • Пловдив
  • Мнения: 3 711
С профила ще стане ясно дали имаш нужда от обременяване , което със сигурност доказва или отхвърля диабета. Ако имаш някакви съмнения най-добре си напраи консултация с ендокринолог.

Галактичекса принцеса , профила е трикратно вземане на кръв  в три различни ситуации на  гладно и след храна.
Обременяването с глюкоза е натоварване на организма , в който пак се проследяват нивата на кръвната захар , но тези резултати в повечето случаи категорично отхвърлят или потвърждават гестационен диабет.


Най-често едър плод и повече околоплодни води будят съмнение в гинкото за  диабет и разбира се повишена кръвна захар  сутрин на гладно.

# 4
  • Мнения: 27 524
Обременяването с глюкоза е натоварване на организма , в който пак се проследяват нивата на кръвната захар , но тези резултати в повечето случаи категорично отхвърлят или потвърждават гестационен диабет.

А, това ми правеха на мен  Peace
Хубаво си го обяснила  Hug

# 5
  • София
  • Мнения: 104
Естествено има симптоми, които могат да доведат до съмнения за гестационен диабет. При мен бяха:
- Много едър плод - отначало избързваше с 1, после с 2 и накрая с 3 седмици от термина
- Много околоплодни води
- Значително наддаване на килограми от мен /без да се храня в повече от нормалното/
Изследването ми на глюкоза на гладно обаче винаги е било в нормата - около 4,5. Видя се проблема чак след обременяването - тогава стойностите хвръкнаха във въздуха. И така вече 3 месеца съм на диета, купих си глюкомер да се следя, лекарства не пия, защото се видя че мога да контролирам кръвната захар. Надявам се бебка да е добре и да няма проблеми.
Говори с лекар и ендокринолог и ако има проблем се изследвай навреме - нещата не са толкова страшни Hug

# 6
  • Мнения: 943
Съмненията ми се появиха днес , случайно започнах да чета за диабета и симптомите , един от тях била постоянната сухота в устата , а аз я имам от кажи речи от както съм бременна , а вече съм в 5 месец.малко се притесних и утре ще отида да ми вземат кръв - без да съм пила глюкоза , само на гладно.за околоплодни води нищо не ми е казвала гинеколожката - незнам , дали значи са добре или тя нищо неразбира.



Elf_Princess , ако може да ми кажеш тази диета , как си я правила , какво си ядяла и за този глюкозомер , как се използва и от аптека ли се закопува - нека да знам за всеки случей , благодаря ти предварително , ако някой знае , също нека отговори.

Последна редакция: пн, 30 ное 2009, 21:54 от evitota

# 7
  • Мнения: 27 524
Съмненията ми се появиха днес , случайно започнах да чета за диабета и симптомите , един от тях била постоянната сухота в устата

Аааа, то нали знаеш - каквито и симптоми за която и да е болест да четем, въображението включва на макс, както и самовнушението и всъщност винаги имаме всички симптоми за всички болести  Grinning

Не чети за проблеми и усложнения  Hug

# 8
  • Пловдив
  • Мнения: 3 711
Трябва да изключиш сладкото , тестените изделия.Много добро влияние оказват нисковъглехидратните храни и разбира се движението .Малко преди да забременея след едно такова натоварване се установи , че почти съм с  диабет. За месец два с диетка и движение успях да сваля кръвната захар до 5.3 и междувременно забременях. През цялата бременност треперех да не развия диабет.Спазвах диета , движение , ходех често на ендокринолог и всичко завърши благополучно .
За твое успокоение иди и си направи изследване на кръвната захар ,но не си мисли ,че непременно ти има нещо заради сухота в устата.Стискам палци за  добри резултати Praynig и да пишеш какво е станало Hug

# 9
  • Мнения: 943
Забранени ли са мандарините , портоколите и бананите , сега точно когато ги има е много трудно да им се устой.

# 10
  • Пловдив
  • Мнения: 3 711
Забранени ли са мандарините , портоколите и бананите , сега точно когато ги има е много трудно да им се устой.


Можеш да си хапваш от тях.С повече внимание към бананите.От плодовете само гроздето и пъпеша не бива да се ядат в големи количества.

# 11
  • Мнения: 27 524
На мен не ми даваха сладки плодове - банани и грозде категорично не.

Но все пак, evitota, не си самовнушавай проблеми и не пази диета от въображение  Wink

# 12
  • София
  • Мнения: 104
Мацка направи си първо изследванията, най-вероятно всичко е наред, пък после недай боже ще говорим за диетата Simple Smile

# 13
  • Мнения: 943
Благодаря ви за успокоеноето , утре дай боже всичко да е наред , аз съм под голям стрес от разни болести , първо лежах в болница за задържане , после като се почна с едни ужасни гъбични и бактериялни инфекции от , които немога от началото да се отърва сега съм на промивки с лайка и тетра и крем Низорал , пия и магнерич , а болките ниско долу не отминават , и какво да ви кажа толкова съм се наплашила , извинявайте , ако това с диабета ви се е старило смешно , но вече и аз незнам от каде , ще ми изкочи още нещо.

# 14
  • Мнения: 59
Тук, където живея а (в Австралия), изследването за гестационен диабет е стандартно изследване, което се прави на всички бременни след 20тата гестационна седмица. Няма никакви симптоми, казват, че хората, които имат диабет в семейството, са по-склонни да развият гестационен диабет.
Изследването ми се състоя в следното - накараха ме да изпия 250 мл. течност някаква - много слдка беше, като лимонада. След това трябваше да седя 30 минути в чакалнята, без да се движа, нищо. Взеха ми кръв след това. След няколко дни ми излязоха резултатите, казаха ми, че всичко е наред. Знам, че ако този тест покаже някакви отклонения, ти правят друг, по-разширен тест. Гестационният диабет е състояние, което не бива да се подценява, защото може да доведе до преждевременно раждане (това ми обясни моят лекар).
Май най-важното е да се успокоиш и да не се вкарваш в излишни филми.

# 15
  • В друго измерение
  • Мнения: 140
Живея в Канада и тук това е стандартно изследване, което протича точно както го е описала katilias. Прави се м/у 24 и 28 г.с. Ако резултатите не са наред, се прави разширения тест. Определено този тест е добре да се прави на всички бременни, защото това е състояние, което не е за подценяване.

# 16
  • Мнения: 59
Сега като видях, какво е написала Ambitious искам да се поправя, че това изследване го правят към 28тата седмица. Просто съвсем изключих и забравих...

# 17
  • Пловдив
  • Мнения: 3 711
На мен ми даваха банани , но да кажем два банана на седмица , а не дневно.
Аз също мисля, че трябва да е задължително за всички бременни в Бг.

# 18
  • Мнения: 236
Аз развих гестационен диабет. Симптоми има-сухота в устата,4често уриниране,голям плод,много околоплодни води. както са ти казали първо си направи профил, и ако се налага-натоварване с глюкоза. Аз бях и на инсулин по време на втората бременност.

# 19
  • София
  • Мнения: 2 508
Най-ясно се вижда като се направи 3-часов тест на инсулин и кръвна захар.

# 20
  • Мнения: 943
Не ми направиха изледване с глюкоза , а само за ми взеха кръв да проверят кръвната захар , жената , която ми взе кръвта , каза , че по - добре да не ми се било давало глюкоза в 5 месец , било рано , нивата на захар бяха 4,2 , но тая сухота в устата не ми дава мира , дано да е някой станичен ефек на бременността.имали при гестационния диабет проблеми с гъбични инфекции.

# 21
  • В друго измерение
  • Мнения: 140
Evitota, в интернет има доста информация на тази тема. Това, което аз намерих за симптомите на ГД, в допълнение, към останалите, които другите момичета са дали е следното:
 
- жажда;
- умора;
- повдигане;
- повръщане;
- често уриниране;
- причерняване;
- загуба на тегло, въпреки увеличен апетит; и
- чести инфекции вкл бъбречни, вагинални и кожни.

Но пише още, че много жени нямат никакви симптоми, затова се препоръчва това изследване да се прави на всяка бременна. Според мен най-добре ще е да се изследваш за ГД, не за друго, а за да си спокойна. Колкото до гъбичните инфекции, те са един от ''бонусите'', който идва с бременността, така че не мисля, че те самите са предпоставка за ГД.

Успех!

# 22
  • Мнения: 18
Здравейте,

имах гестационен диабет по време на първата бременност. Тя протече в Австрия, където изследването е задължително - прави се обременяване с глюкоза. Нямах никакви симтоми и бях много учудена, защото не попадам в нито една то рисковите групи. Но според докторите, с които съм горорила, все още не се знае какво точно предизвиква или отключва гестационния диабет. Спазвах диета, но въпреки това, през последните 2 месеца, трябваше да прилагам и инслулин. Родих нормално, предизвикаха раждането седмица по-рано. Бебето беше с напълно нормално тегло, благодарение на взетите мерки.
Сега съм бременна отново, но този път в София. В момента съм в 20 г.с. и все още не съм развила диабет, но резултатите от обременяването с глюкоза показват повишено ниво на инсулин, от което и качвам страшно много - вече имам 10 кг. отгоре Sad((. Консултирам се с д-р Катя Тодорова - тя е ендокринолог в Майчин дом. Диетата е задължителна, макар че понякога прегрешавам с някои храни. Засега бебето се движи в норма, но има доста време до края. Включиха ме в някакъв проект на д-р Тодорова, заедно с д-р Генова от клиничната лабораторя на Александровска болница, цалта на който е изследването за гестационен диабет да стане задължително и в България (заставам твърдо зад него). Това е общо взето моят опит. Надявам се този път да се размина без диабета.

# 23
  • Мнения: 9 052
Защо е zадължителен теста с глюкоzа?
Аz го откаzах тоzи тест в Германия , въпреки гестационен диабет в предната бременност и диета.
Просто нямам никакви покаzания (урина, кръв ...) инфекции нямам и  аz се чувствам добре, бебето се раzвива добре ... освен да ме стреснат друго няма да постигнат.
Защо да стане zадслжителен теста? Според мен ще побъркат сума жени с хипотетични проблеми ...

# 24
  • Мнения: 3 675
Гестационният диабет е форма на захарен диабет - нарушение във въглехидратния метаболизъм, - което се проявява за първи път по време на бременността. В повечето случаи жената не предполага, че е засегната. До 9% от бременните жени в световен мащаб развиват гестационен диабет. В България на базата на малко проучване е установена честота от 14%. Системно проучване до момента не е провеждано.
Панкреасът произвежда хормон, наречен инсулин. Инсулинът помага на тялото ви точно да използва и складира захарта от храната която ядете. Той поддържа нивото на кръвна захар в нормите. При бременност плацентата произвежда хормони, които затрудняват работата на инсулина.
Обикновено след раждането диабетът изчезва. Но има голяма вероятност жената да бъде засегната отново при следваща бременност.
Рисковите фактори за развитие на диабет по време на бременността са:
-Наднормено телесно тегло и затлъстяване
-Захарен диабет при първостепенен родственик
-Наличие на поликистозен овариален синдром
-Наличие на репродуктивни неудачи
-Възраст над 25 години
-Гестационен диабет, развил се при предходна бременност
-Раждане на плод с тегло над 4 килограма
Съществуват и други рискови фактори и, въпреки това, при много жени може да настъпи гестационен захарен диабет дори и без наличието на нито един от тези фактори, затова провеждането на целенасочено изследване е важно при всички бременни жени с профилактична цел.
Бременните с гестационен диабет следва да бъдат сериозно проследявани, тъй като състоянието им крие риск от развитие на прееклампсия и еклампсия, високо кръвно налягане, покачване на телесното тегло. Когато тези бременни са проследявани, лекарите са в състояние да намалят рисковете за жената и плода, да не допуснат негативните последици на гестационния диабет.
Първата стъпка при откриване на гестационен диабет е промяна на хранителния режим. В повечето случаи диетичният режим е достатъчна мярка, за да се намали нивото на повишената кръвна захар. Ако въпреки това нивата на кръвната захар не се нормализира е възможно да се добави малка доза инсулин до края на бременността. Най-често след раждането, инсулиновата терапия се преустановява.

Последна редакция: вт, 19 яну 2010, 00:10 от B & C

# 25
  • Мнения: 18
Май нямам какво да добавя след този изчерпателен отговор. Но отказът от тест и изследвания според мен е доста рисков, както за здравето на майката, така и за бебето. Всеки сам си преценява.

# 26
  • Мнения: 9 052
ясно. аz не съм откаzала други иzследвания , освен глюкоzния тест. ако ми се прояви zахар в урината (както предния път)  или ако има някакви нередности при мен или бебето ще го направя. Но сега при толкова обстойни всякакви тестове и никакви индикации и съвсем нормално бебе няма да нон стоп по поликлиниките и да раzвия някой стрес , което не е по малко вредно zа цялото семейство. Ходя на всички контроли ежемесечно и най старателно. За сега смятам, че допълнителни иzследвания не са ми по силите.

# 27
  • Мнения: 3 675
jabata dil защо след като си убедена, че всичко е наред си отказала този тест? Как биха те стреснали при положение, че не открият проблем. Ако не желаем да ни стряскат, по тази логика по-добре изобщо да не ходим на лекар, защото то и от изследванията на кръв и урина може да излезе нещо стряскащо. Когато си затваряме очите и отказваме да приемем действителността, няма да си решим проблемите. Когато се открие гестационен диабет и се вземат необходимите мерки е много по-добре от колкото да се правим, че всичко е наред и да застрашаваме собственото си здраве и това на детето ни. Гестационният диабет трябва да бъде една червена лампичка за нас, а не да ни побърква. 

# 28
  • Мнения: 18
jabata dil,  кога ти е терминът...т.е. в коя седмица си сега?
Не се страхувай от тестовете...даже може би така ще ти е по-спокойно, като видиш, че всичко е в норма. Освен това диетата е хубава не само за болни жени от диабет. Бих я препоръчала на всички бременни, защото е много здравословна, освен това се качват по-малко килограми  Wink

# 29
  • Мнения: 9 052
седмицата е 27
аz си правя диетата и беz това , zащото ние си се храним така в къщи. Пълноzсрнести продукти , салати, био и пр ... мъжа ми е фен на темата.
Не искам да се иzследвам по мног опричини. Предния път след теста сестрата и акушерката ме отпратиха с идеята , че теста е успеше, но лекарката ме всрна, че било все пак над нормата ... ама толкова малко ... как дае. което псоледва бяха апаратчета не бяха проби ежесутрешни и ежевечерни и какво ли не ... еббето се роди 2 800 и другата лекарка в кабинета (която ме иzписа в ссщност каzа) че на баzа на всичко, което вижда не съм имала никаксв гестационен диабет.
Но веднъж направила теста и с диагноzа не можех да не продължа с цялата история.
Затова. Защото реzултатите са релативни и zащото може да иzлеzе всеки да си ги тълкува както иска.
Друго, което ми прави впечатление при таzи лекарка е, че си е навила теста на пръста и не обрсща внимание на абсолютно никакви други оплаквания и вспроси от моя страна ... каквото и да споделя е нормално, само тоzи тест и е в главата ... е ако ще повторим предния сценарий благодаря.
Затова и ако няма нужда няма да ида  Hug

# 30
  • Мнения: 3 675
jabata dil от това което си написала оставам с впечатлението, че не си много доволна от лекарката си и на твое място бих се замислила дали не е по-добре да я сменя. Съветвам те да се обърнеш към ендокринолог който да ти обясни всичко и той да прецени има или няма проблем.
Работата на сестрите и акушерките не е да поставят диагнози свързани с ендокринологията.
Вярвам, че е станало грешка при първата ти бременност но въпреки всичко е хубаво да се обърнеш към специалист.
Пожелавам ти, лека и спокойна бременност.

Последна редакция: пн, 18 яну 2010, 15:10 от B & C

# 31
  • Мнения: 9 052
Аz нямам нужда от ендокринолог  Wink Благодаря  Wink
Ами става въпрос zа клиника ъ която лекарка ти се падне тоzи път... общо вzето се въртят 2ъ3 на консултациите плюс главен (преди 4 г. бяха съвсем други), но ако една ти сложи една диагноzа след теста да не мислиш,  че другите ще вzемат да кажат нещо друго? Сестрите и акушерките могат да видят много добре дали реzултата от един тест е в дадената норма или не. Естествено не могат да вzимат решение .
В същност им е доста добър състава с иzключение на голямото вдълбочаване в някои неща ... явно такава им е школата.
В същност аz мсиля, че няма начин как някой по интернет да ме раzбере в една толкова комплексна ситуация от два три постинга  Heart Eyes
Все пак благодаря zа zагрижеността  Wink И ако има нещо доста добре съм на ясно и ще ида. Спокойно имам много добро zдравно осигуряване и мога да полzвам доста добра баzа  Wink

Последна редакция: пн, 18 яну 2010, 15:24 от jabata_dil

# 32
  • Мнения: 18
когато става въпрос за гестационен диабет, точно ендокринологът е специалистът, с когото да се консултираш. Но както вече казах, всеки сам си поема рисковете и ти пожелавам всичко да е наред.
Когато в Австрия ми откриха заболяването след задължителния тест, веднага ме насочиха към специализирана клиника и отделение за бременни, болни от диабет. Аз напротив, останах очавована от вниманието, което ми обърнаха. Дадоха ми пълен списък със забранени и разрешени храни (дори по марки, присъстващи в търговската им мрежа).
Вярно е, че трябваше да си следя нивото на кръвната захар по 4 пъти на ден с апарат и да си бода пръстите, но по този начин установиха, че само диета не помага и се наложи и лечение с инсулин. Тук в България също попаднах на добри специалисти, които да следят как се развива втората ми бременност. Защото гестационният диабет поставя бременността в графа "рискова". Освен това докторът ми каза, че ако до края на бременността развия диабет, ще родя със секцио още в 37 седмица(което не искам), но предпочитат да си спестят възможните усложнения, които били най-често срещани именно в последния месец.
Не е лесно да станеш майка Simple Smile))

# 33
  • Мнения: 4 358
Възможно ли е при нормални стойности на кръвната захар в кръвта и без захар в урината(при рутинните изследвания които се включват) все пак да съществува гестационен диабет.
Моят лекар ми каза, че няма индикации за това специализирано изследване newsm78.
Така ли е наистина.

# 34
  • Пловдив
  • Мнения: 3 711
Винаги съм имала кръвна захар в норми.Чак след обременяване с глюкоза се оказа, че диабета чука на вратата ми . Според ендото ,при който ходя е по-важно  какво се случва с кръвната захар след нахранване, а не на гладно.

# 35
  • Мнения: 9 052
Виж сега, не съм лекар, но след изследването с глюкоза измерванията се правят с обикновено апаратче за проверка на кръвна захар с кръв от пръста. Сам си ги правиш, записваш стойностите и споделяш с лекар. ОК. Тогава как пък преди изследването с глюкоза аномалии не се засичат с кръвен тест? Интересно.
Доколкото помня се измерваха стойностите преди и 1 ч. след хранене и се записваха. После лекар ги преглежда и решава как се влияеш от диетата. Друг е въпроса, че при диетата се налага мин. 5 пъти на ден хранене по малко и тогава  някак измерването преди ядене се обезсмисля, защото ти и без това непрестанно хапваш по нещо по малко и то все се оказва 1 ч. след ядене. Та според мен е смислено сурин преди закуска и след ядене.
Може това да е имал в предвид твоя лекар?

# 36
  • Пловдив
  • Мнения: 3 711
jabata_dil, на гладно внаги съм имала кръвна захар около 4-4.5 ,което се приема за абсолютно нормално .Обаче два часа след нахранване имам резултати ,които са  доста извън реф стойности и това вече е проблем. Затова според мен е добре при съмнение да се прави профил , а още по-добре обременяване с глюкоза.

# 37
  • Мнения: 4 358
Затова според мен е добре при съмнение да се прави профил , а още по-добре обременяване с глюкоза.
А какви са съмненията?Не знам какво е това профил.За себе си съдя само по стойностите на глюкозата в кръвта при изследването на ПКК - в норма са.Нямам глюкоза в урината.
Но имам в семейството си хора с диабет.
Лекарят ми каза, че не се налага специфичното изследване с глюкоза, но не съм съвсем убедена в това.
И jabata_dil доколкото знам тук в БГ кръв след изпиването на глюкозата се взема от вената.

# 38
  • Пловдив
  • Мнения: 3 711
Да , след  вземането ма глюкозата ,кръвта се взима венозно  трикратно.

Профила също е трикратно вземане на кръв , но от пръста  и не се пие глюкоза.  

Хъни, според кого нямаш нужда от други изледвания -ендокринолога или гинеколога?

# 39
  • Мнения: 4 358

Хъни, според кого нямаш нужда от други изледвания -ендокринолога или гинеколога?
Гинеколога.
Питах го при  последната консултация.Знам че не се поема от ЗК и питах само за информация.
Обясни ми, че глюкозата в кръвта при ПКК е в норма - първия път 4.5,втория път 3.6.Нямам захар в урината.
Според гинеколага не се налага обременяване с глюкоза.
И май съм закъсняла.Това изследване се прави преди 30 г.с newsm78

# 40
  • Мнения: 9 052
имах в предвид след като се направи изследването с глюкоза и се сложи диагноза гест.диабет и се назначи диета - след това сам си мериш стойностите по няколко пъти на ден с апаратче с кръв от пръста. Което според мен означава, че и при кръвни проби би трябвало да проличи, ао има нещо   Hug

# 41
  • Мнения: 320
Ще следя темата,при последните изследвания кръвната захар ми беше завишена но по малко от горната граница,доктора каза да не ям нищо сладко  Confused

# 42
  • Мнения: 9 052
Ще следя темата,при последните изследвания кръвната захар ми беше завишена но по малко от горната граница,доктора каза да не ям нищо сладко  Confused

 Основното е да се храниш начесто, zа да не иzяждаш наведнъж големи количества, кото натоварва метаболиzма и да не употребяваш бяло брашно, бели макарони, бял ориz и пр, плодове виж дали не можеш да zаместиш с zеленчук ... например сурово zеле, крехко карфиолче, моркови, малко целина и пр ... 

Общи условия

Активация на акаунт