за качеството на яйцеклетките.....

  • 28 149
  • 31
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • София
  • Мнения: 5 569
Здравейте, момичета!

Както някои от вас знаят, аз съм с проблеми с износването...Направили сме много изследвания. Всичко е наред с изключение на НК клетките, които са 16%. Възможно е, разбира се, те да са причината за неуспехите, но бих искала да ви помоля за съдействие във връзка с една друга мисъл, която ми се върти напоследък... Та, значи, мисля си следното - предполагам, че е възможно яйцеклетките ми да са некачествени, не всички, но тези, които са имали шанса да бъдат оплодени... Това ми хрумна като четях в този подфорум и установих, че при пункция се изваждат много яйцеклетки, но една част от тях са негодни. Чудя се дали не би било добра идея да пробваме инвитро, с оглед отсяване на качествена яйцеклетка и сперматозоид. (При стимулация за инсеминация се произвеждат повече яйцеклетки, но въпросът около тяхното качество остава...) Затова искам да ви помоля да ми отговорите на следните въпроси:

1. Колко яйцеклетки ви извадиха при пункцията?
2. Колко от тях се оплодиха и деляха нормално?
3. Колко ви върнаха при ЕТ?
4. Колко се имплантираха?
5. Успешно ли се разви бременността?
6. Бихте ли препоръчали инвитро / икси, ако няма установен мъжки фактор?

Предварително много ви благодаря за информацията. Мисля, че една такава статистика би била много полезна и на други момичета, които са с моя проблем. Ако желаете да споделите мнение по темата, чувствайте се свободни да го направите и не се ограничавайте само с въпросите, които съм задала. Ако знаете нещо повече за предимплантационната диагностика, моля също да го споделите.

# 1
  • София
  • Мнения: 23 172


1. Колко яйцеклетки ви извадиха при пункцията?
2. Колко от тях се оплодиха и деляха нормално?
3. Колко ви върнаха при ЕТ?
4. Колко се имплантираха?
5. Успешно ли се разви бременността?
6. Бихте ли препоръчали инвитро / икси, ако няма установен мъжки фактор?



1. Първи опит 4, втори 3, трети 1 без стимулация, четвърти 2
2. Първи опит 3, втори 2 добре, третата със закъснение, трети 1, четвърти 2 започнаха да се делят, но не както трябва
3. Първи опит 4, втори 3, трети 1, четвърти 2
4. Нула , при всички опити
5.
6. Бих, инвитро на ЕЦ.

И на мен ми е интересна подобна статистика.

# 2
  • софия
  • Мнения: 1 201
Това е моят опит, дано съм ти полезна:

1 опит ин витро:
Извадени 10 яйцеклетки-оставени 3 на ин витро, 7 за ИКСИ
Оплодени-2 от ИКСИ, 0 от ин витро-оплождането стана много късно, на 72 час
Оставиха ги само 24 часа да се делят-за тези часове се разделиха нормално, но на малко клетки
Върнати 2 ембриончета(едното разделено на 4, другото на 2)
Бременност-не настъпи

2 опит само ИКСИ:
Извадени 26 яйцеклетки-от тях зрели и годни за оплождане 15
Оплодиха се 14-1 ембрион спря да се дели, другите 13 се деляха равномерно и добре
Върнаха ми 2 на стадий бластоцист на 5 ден, замразихме 9
Имам 2 плодни сакчета, другата седмица живот и здраве се надявам да чуя и 2 тупкащи сърчица

Преди това имам 2 неуспешни инсеминации-и двете на по 2 спукани фоликула

По въпроса за предимплантационната диагностика- в клиниката, в която правих второто ИКСИ в Истанбул бяха на мнение, че е много полезна, но я препоръчват само по строги индикации(възраст над 37-38, генетични заболявания в рода, множество неуспешни опити или спонтанни аборти в ранни седмици-сигурно има и други, за тези се сещам сега),а не на всеки.Иначе процедурата е малко инвазивна за ембриона, защото се взима клетка от него докато се развива в първите му дни(май на 2-3 ден беше) и затова се прави само при наличие на основателни причини-това ми обясниха там

# 3
  • Holland
  • Мнения: 32
Прасковке, благодаря ти за темата. Hug
 Мисля че ще е полезна на много жени в същата ситуация. Peace
Едната от тях съм аз .
Имам два спонтанни аборта в пета гестационна седдмица.
 Правихме имунологични и генетични изследвания от там излязоха като проблем само НК клетките - 21%.Назначиха ми вливания на интралипид и имуновенин.Не съм ги правила.

Последната ми бременност беше февруари месец и оттогава не съм забременявала.
 Затова се насочихме към инсеминация на естествен цикъл (имам редовна овулация, нямаме мъжки проблем).
Инсеминацията беше направена един ден преди овулацията (фоликулът не се беше пукнал) с 140 млн. сперматозоиди. За съжаление процедурата е неуспешна.
Аз също започнах да се замислям над това дали яйцеклетките ми са качествени.
Сега мисля при следващата среща с докторката да обсъдим варианта ин-витро на естествен цикъл.
 Мисля че с тази процедура поне ще видим дали яйцеклетката се опложда нормално.
А що се отнася до НК клетките тук в Холандия (а и в Белгия) не гледат сериозно на тях.
 
Прасковке и аз като теб се чудя какво е правилното в случая - вливането на интралипид, имуновенин или игнорирането на Нк клетките.
Ще се радвам ако и други момичета се включат!
Сега погледнах че момичетата вече са се включили
Мози, бамбарадамбара вие имахте ли мъжки фактор? Също забременявали ли сте спонтанно?

# 4
  • София
  • Мнения: 6 232
Не знам до колко има значение,но преди първото неуспешно ин-витро, имам и 4 неуспешни инсеминации.След ин-витрото се установи завишени NK клетки и TSH-в граници, но над 2-имам назначена тепария с вливания за следващия опит.
1. 22
2. оплодиха 20:15 ИКСИ, 5-ин-витро. На трети ден бяха останали 10 от оплодените ИКСИ и 3 от ин-витро, на 5 ден- тези от ИКСИ бяха спрели да се развиват, останаха 3-те ин-витро
3. върнаха ми 2
4. на 5 ден от ЕТ имаше имплантация, до 10-спря да се развива
5. не настъпи бременност
6. Бих, инсеминациите за мен вече са загуба на време, нерви и пари, а и, ако има проблем с качеството било на яйцеклетка,сперматозоиди или ембрион, не може да се разбере от нея.

# 5
  • софия
  • Мнения: 1 201
Мози, бамбарадамбара вие имахте ли мъжки фактор? Също забременявали ли сте спонтанно?

Rita01 , да, имаме мъжки фактор(лоша морфология) в комбинация с поликистоза при мен, която между другото разбрах, че определя по-трудно узряване на яйцеклетките и съответно по-трудно оплождане
Спонтанно не съм забременявала никога

# 6
  • София
  • Мнения: 23 172

Мози, бамбарадамбара вие имахте ли мъжки фактор? Също забременявали ли сте спонтанно?

С мъжки фактор сме ние.
Спонтанно не съм забременявала.

# 7
  • Пловдив
  • Мнения: 3 193
1. Колко яйцеклетки ви извадиха при пункцията?
2. Колко от тях се оплодиха и деляха нормално?
3. Колко ви върнаха при ЕТ?
4. Колко се имплантираха?
5. Успешно ли се разви бременността?
6. Бихте ли препоръчали инвитро / икси, ако няма установен мъжки фактор?

На първия опит от 7 фоликула извадиха 5 яйцеклетки. Четири се оплодиха, една спря да се дели. Върнаха ми три, нямаше никаква имплантация.
Втори опит на естествен цикъл с лека стимулация. Само една яйцеклетка, оплодена и развиваща се нормално. Отново никаква имплантация.
Трети опит отново с много силна стимулация, от 4 фоликула, извадени три яйцеклетки, оплодиха се и трите, върнаха ми и трите, двуплодна бременност, надявам се да е успешна до край.
С оглед на изчерпания яйчников резерв при мен, бих препоръчала ИКСИ.

# 8
  • Мнения: 989
Тази тема ме вълнува и мен от известно време. Не съм правила ин витро или инсеминация, но винаги съм имала малко по-дълъг цикъл /31 дни/ и съответно по-късна овулация и съм се чудела дали в този случай яйцеклетката е достатъчно качествена за да се получи оплождане и впоследствие бременност, която да се развие и протече нормално.
След лапароскопия и хистероскопия за отстраняване септумите в матката и влагалището цикълът ми стана доста дълъг - преди това беше на 31 дни с овулация на 17-18 ден, а след операциите стана около 34-36 дни с овулация около 23-24 ден. В този период имам една бременност с овулация на 24-25 ден, но се оказа тубарна. Много мислих защо се получи така след като при лапарото ми бяха казали, че тръбите ми се идеални. Може и да е налудничаво, но стигнах до извода, че се дължи на комбинация от некачествена яйцеклетка, заради късната овулация и некачествен сперматозоид, поради мъжкия фактор, с който се бяхме сдобили междувременно, докато оперираме моите анатомични проблеми.
Извънматочната лекувахме с Метотрексат и се пазихме 6 месеца. Последваха нова ЦС, нова комбинирана операция и пак ЦС. Док. каза, че анатомични проблеми вече нямам, но се оказа, че този месец и ову нямам. На лапарото беше видял и лека форма на поликистоза. Коментирахме дългия ми цикъл и късната ову, както и "зачатъците" на поликистоза и решихме да стимулираме малко овулацията с Клостилбегит. Приемах го от 5 до 10 ден. Овулацията "послушно" се появи на 15 ден от цикъла и забременях веднага. За съжаление последва мисед в 9 г.с. Този път го отдадох на хромозомна грешка.
След кюретажа се пазихме 2 месеца, а цикъла ми съвсем полудя. Първият дойде 40 дни след аборта, вторият 46 дни, третия 32 дни, а последния сега беше 40 дни. Такова чудо не ми се беше случвало никога. Винаги е бил редовен, макар и малко по-дълъг. Овулацията ми в тези цикли разбира се беше мноооогоо късно.
Всичко това ме ръчка непрекъснато и си мисля, че поликистозата, колкото и лека да е оказва влияние на качеството на яйцеклетката. Първата ми бременност се получи след късна ову и се оказа извънматочна. Втората ми бременност беше с нормална ову след прием на Колстилбегит и макар да не завърши добре мисля, че това се дължеше на друго, а не на проблеми с яйцеклетката. Сега пак имам мнооогоо късна ову и не се получава забременяване вече 3 месеца след аборта. Решила съм да пробвам пак с Клостила и не мога да повярвам, че го казвам, но се надявам теорията ми, че когато имам нормална по време ову яйцеклетката е качествена да излезе вярна, а Клостилбегита да ми направи една хубава яйцеклетка, да забременея отново и този път всичко да е наред.

# 9
  • Мнения: 682
И аз съм си мислила дали яйцеклеткте ми са достатъчно качествени, щом всяка бременност при нас се оказва мисед.А нивото на FSH, колко надежден ориентир е за производствотъо на добри яйцеклетки?
Прасковке, много полезна тема   bouquet

# 10
  • Мнения: 1 612
1. Колко яйцеклетки ви извадиха при пункцията? - 11
2. Колко от тях се оплодиха и деляха нормално? - всички се оплодиха, но на 3-ти ден останаха 6 много добри ембриони
3. Колко ви върнаха при ЕТ? - 3
4. Колко се имплантираха? - никой не знае
5. Успешно ли се разви бременността? - имах положителен тест, но падна в много ранна седмица
6. Бихте ли препоръчали инвитро / икси, ако няма установен мъжки фактор? - това само доктор може да прецени. Ние сме с тубарен фактор и при нас е задължително

# 11
  • Мнения: 1 045
Темата е много интересна и за мен. И аз съм с две неуспешни инсеминации и след разговор с моята гинеколожка съм се насочила към инвитро с лека стимулация, водена точно от въпроса: какво е качеството на яйцеклетките, които образувам, стига ли се изобщо до оплождане и ако да, то дали има имплантация. На всички тези въпроси при инсеминацията не може да се отговори. Реагирам много добре на стимулациите, образувам фоликули, които се пукат, но какво има в тях и какво става после, ето това не знаем.
Имам един въпрос към бамбарадамбара и към mozzi: вие момичета имате ли проблем с НК-клетките?
Ще следя с интерес мненията на всички  Hug

# 12
  • София
  • Мнения: 23 172

Имам един въпрос към бамбарадамбара и към mozzi: вие момичета имате ли проблем с НК-клетките?

Да, но не съм убедена че те са причина за неуспех.

# 13
  • София
  • Мнения: 6 302
И аз ви чета. Прасковче, браво за темата!
Искам само да кажа, че ин-витрото не може със 100% да покаже дали са качествени яйцеклетките. Аз и при 4-те си опита образувах достатъчно фоликули, изваждаха добри яйцеклетки, голям процент от тях се оплождаха (с изключение на последния път), деляха се, развиваха се добре.... при първия опит 8 стигнаха до фаза бластоцист и ембриолозите казват: отлично качество на ембрионите. Но.... до положителен тест така и не стигам. Според мен проблемът е в имплантацията. След последния неуспех вече ни препоръчаха предимплантационна диагностика. Но колкото вината за не доброто качество на ембриона (на хромозомно ниво) може да е у мен, толкова може да е и у партньора. Така че нещата са много сложни.....  
За протокола, водим се неизяснен стерилитет. Лек мъжки фактор (който дори с ин-витро, не с ИКСИ се преодолява), и при мен НК-клетки 16%, което според лекарката ми в Щерев не е проблем.

# 14
  • софия
  • Мнения: 1 201
Цитат
Имам един въпрос към бамбарадамбара и към mozzi: вие момичета имате ли проблем с НК-клетките?

Ами ние не стигнахме до имунологични изследвания-и тук, и в Истанбул, където правихме втория опит ми казаха, че няма нужда-честно казано малко съжалявам,бях решила да си ги направя, но се разболях от херпес зостер и ме посъветваха да правя имунология след няколко месеца, а ние междувременно направихме ИКСИ-то. Дано всичко с бременността ми е наред Praynig Praynig
Иначе съм хомозиготен носител на ген 4g/4g за тромбофилия и съм на Фраксипарин 0,3 всеки ден

# 15
  • Мнения: 822
1-ви опит
1. Колко яйцеклетки ви извадиха при пункцията? - 12
2. Колко от тях се оплодиха и деляха нормално? - 9 се оплодиха,
3. Колко ви върнаха при ЕТ? - ЕТ на 2 ден 4 ембриона 1 с 5, останалите с 4 клетки.
4. Колко се имплантираха? -0
5. Успешно ли се разви бременността? -
6. Бихте ли препоръчали инвитро / икси, ако няма установен мъжки фактор? - доктора преценява

2-ри опит
същото като първия

3- опит вече в друга клиника
1. Колко яйцеклетки ви извадиха при пункцията? - 17
2. Колко от тях се оплодиха и деляха нормално? -  10 се оплодиха, на 3-ти ден  8 много добри ембриони, на 5 ден 4 бластоциста.
3. Колко ви върнаха при ЕТ? - 1
4. Колко се имплантираха? - 1
5. Успешно ли се разви бременността? -да даже родих по естесвен път
6. Бихте ли препоръчали инвитро / икси, ако няма установен мъжки фактор? - доктора преценява

# 16
  • Мнения: 4 589
Много хубава тема.

1. Колко яйцеклетки ви извадиха при пункцията? - и при1 и при 2 опит около 15 бр.
2. Колко от тях се оплодиха и деляха нормално? - ами почти всички. Не помня броя, но сега при 2 опит от 13 извадени, 12 бяха хубави и 9 се оплодиха. Всичките ИСКИ. Ние сме с мъжки фактор.
3. Колко ви върнаха при ЕТ? - 1 опит 3 и трите се захванаха. Последва редукция и раждане в 25 г.с. поради инфекция. 2 път върнахме 2 и имаше много слаб положителен тест. Замразени върнахме 3 - пак нищо.
4. Колко се имплантираха? - 1 опит 3
5. Успешно ли се разви бременността? - не, раждане в 25 г.с.
6. Бихте ли препоръчали инвитро / икси, ако няма установен мъжки фактор? - аз бих предпочела ИКСИ. Някак си мисля, че е по-успешно.

До сега не съм мислила, че имам некачествени яйцеклетки. Защото винаги се оплождат, много добре се делят...но

# 17
  • София
  • Мнения: 2 367
1-ви опит- къс протокол ИКСИ -ние сме с мъжки фактор
1. Колко яйцеклетки ви извадиха при пункцията? - 5
2. Колко от тях се оплодиха и деляха нормално? - 3цсе оплодиха, 1 се разиваше нормално
3. Колко ви върнаха при ЕТ? - ЕТ на 3 ден -  1 ембрион
4. Колко се имплантираха? -0
5. Успешно ли се разви бременността? -


2-ри опит - дълъг проткол ИКСИ
1. Колко яйцеклетки ви извадиха при пункцията? - общо имах около18 фоликула, но при пункцията ми бяха извадени фоликули само от единия яйчник - 7 на брой, тъй като другия яйчник е бил недостъпен
2. Колко от тях се оплодиха и деляха нормално? -   от 7 яйцеклетки се оплодиха 6, всички изкараха до стадий бластоцист до  5 ден
3. Колко ви върнаха при ЕТ? - 2
4. Колко се имплантираха? - незнам , имаше имплантация и положителен кръвен кръвен тест ,но след 1 седмица стойностите започнаха да падат
5. Успешно ли се разви бременността? - не, мисед окло 5 г.с

От генетичните имам проблем само с усвояването на фолиеа киселина - пия неофолик мета, имунологичните са в нора с гранични НК клетки, но според док. това не е проблем
Според мен инсетата са загуба на време и средства при хора с по-сериозни проблеми( аз имам 2 неуспешни инсета). Успеваемостта е много ниска, а успелите според мен биха успели и без инсе с течение на времето - това си е лично мое мнение. При Инвитро /Икси шанса за успех е доста по- голям, контролира се и може да се анализира процеса и да се поправят грешките

# 18
  • v. turnovo
  • Мнения: 987
Само с един опит съм ,но и аз да го споделя:
1 опит- къс протокол
1. Колко яйцеклетки ви извадиха при пункцията? -20, като 19 от тях бяха в единия яйчник
2. Колко от тях се оплодиха и деляха нормално? -10 ИКСИ-рани,9 се оплодиха;10 ин-витро- от тях 6 се оплодиха; от общо 15 - 13 се развиха нормално
3. Колко ви върнаха при ЕТ?- 3 на трети ден
4. Колко се имплантираха? -0
5. Успешно ли се разви бременността? - не се стигна до бременност
6. Бихте ли препоръчали инвитро / икси, ако няма установен мъжки фактор?- ами ние нито изцяло с мъжки,нито изцяло с женски фактор,затова док се презастрахова с двата метода,но при липса на мъжки фактор не знам дали е нужно ИКСИ-то

# 19
  • The QC to be!!!
  • Мнения: 5 345
1. Колко яйцеклетки ви извадиха при пункцията?
1во икси - 6; 2ро икси - 16; 3то икси - 11
Добавям - колко са били зрели?
1во икси - 6; 2ро икси - 13; 3то икси - 9
2. Колко от тях се оплодиха и деляха нормално?
1во икси - 4; 2ро икси - 7; 3то икси - 8
3. Колко ви върнаха при ЕТ?
1во - 0; 2ро - 3; 3то - 3
4. Колко се имплантираха?
2ро - биохимична; 3то - 0
5. Успешно ли се разви бременността?  Sad
6. Бихте ли препоръчали инвитро / икси, ако няма установен мъжки фактор? Да икси!!!

# 20
  • София
  • Мнения: 5 569
Момичета, благодаря много за отговорите! Чакам и други...  Simple Smile  Не знам дали би било ок да задам и допълнителен въпрос - по какъв протокол беше стимулацията?

Ники-пики, мисля, че правилно не си се затормозявала за качеството на яйцеклетките си... Струва ми се, че са ти добре... на база това, което си написала...  Hug

Мози, стискам силно палци да е успешна тази бременност и всичко да върви добре с нея!  Praynig Praynig Praynig Всъщност ти прави ли ПИД в Истанбул?  На нас ни препоръчват инвитро с ПИД задължително, тъй като при мен така и така бременност си настъпва... въпросът е, че нещата не се развиват добре... Доколкото разбрах ПИД дава над 80% гаранция за читав ембрион (за съжаление не 100%...)

Никита, миличка, какво е становището на лекаря ти за неуспеха? Имунология ли търсят или друго?

# 21
  • Мнения: 822
.♥.Прасковката.♥. ПГД / пре-имплантационна генетична диагностика/ има смисъл само при генетична обремененост на родител/ите. не е тук мястото да пиша за метода и чуствителността му. ако искаш отвори такава тема.
Успех.

# 22
  • Девето поколение софиянка
  • Мнения: 438
Първи опит на лимитиран цикъл(къс протокол) стимулация със 18 по 75IU мерионал- извадени 15 як- оплождане 50/50 инвитро икси-
6 икси и 5 инвитро на 3 ти ден всички с много фрагментации, ЕТ на 3 ти ден- 3 ембриона-2 инвитро и 1 икси- биохимична бременност(чхг-130 и пада- не се видя плоден сак)

Втори опит на лимитиран цикъл(къс протокол) стимулация със 17 по 75IU меногон- извадени 6 як- 5 як са зрели оплождане само инвитро- оплодиха се и 5 те на 3ти ден 4 се делят добре- същия ден ЕТ на 3 ембриона- 1 перфектен разделен на 8, 1 добър на 8, и 1 на 6 с леки фрагментации- резултат- извънматочна бременност

Трети опит на дълъг протокол стимулация с гонал- една писалка от 900 IU+ 150 IU -пунктирани 19 фоликула- 15 як, оплождане инвитро- всички 15 се оплодиха и на 3 ти ден- 5 са отлични и няколко добри, ЕТ на 5 ти ден на два прекрасни бластоциста- отрицателен резултат.

Да обобщя- имам завишени антифосфолипидни антитела открити след първия опит, след втория опит отстранена едната тръба, а другата клампирана. И при трите ми опита- много трудни трансфери.

 Бихте ли препоръчали инвитро / икси, ако няма установен мъжки фактор?- да бих препоръчала, но инвитро или икси ще ти каже доктора, при мен при инвитрото бяха по качествени ембрионите и се оплождаха всички як.

# 23
  • v. turnovo
  • Мнения: 987
При мен док смята , че е мал шанс,колкото и банално да звучи. Иска да изчакаме да направим и замразен трансфер и ако тогава отново няма имплантация- ще пускам и генетични , и имунологични.Но определено е категоричен ,че не е проблем с яйцеклетките.Не знам.....

# 24
  • Мнения: 337
.... ПГД / пре-имплантационна генетична диагностика/ има смисъл само при генетична обремененост на родител/ите....

Ни най-малко бих искала да влизам в спор, но не е така. Родители с абсолютно нормален генотип след  ПИД може да се окаже че голяма част от ембрионите им са  увредени. Хората често се бъркат или поради незнание или защото неточно се използва терминологията в превод.
В същност има две различни изследвания. PGD (Prenatal Genetic Diagnosis) и PGS (Preimplantation Genetic Screening).
Първото се прави при доказан генетичен проблем у родителите,  т.е. наличие на предавано по наследство заболяване. Също за откриване на ембрион, който да е HLA съвместим с цел да се приложи терапия със стволови клетки.
Второто се прави в случаите, когато и двамата родители имат нормален кариотип, но имат проблем с имплантацията или износването.
Разбираемо е че това изследване  не е в състояние да даде 100% гаранция, защото се изследват само определен брой хромозоми, които съответстват на най-често срещаните хромозомни аномалии. По този начин просто се увечличава шанса за инплантация и значително намалява риска от спонтанен аборт, който да се дължи на генетична аномалия на плода.
Не е за пренебрегване факта че изследването е доста скъпо.

# 25
  • Мнения: 822
.... ПГД / пре-имплантационна генетична диагностика/ има смисъл само при генетична обремененост на родител/ите....

Ни най-малко бих искала да влизам в спор, но не е така. Родители с абсолютно нормален генотип след  ПИД може да се окаже че голяма част от ембрионите им са  увредени. Хората често се бъркат или поради незнание или защото неточно се използва терминологията в превод.
В същност има две различни изследвания. PGD (Prenatal Genetic Diagnosis) и PGS (Preimplantation Genetic Screening).
Първото се прави при доказан генетичен проблем у родителите,  т.е. наличие на предавано по наследство заболяване. Също за откриване на ембрион, който да е HLA съвместим с цел да се приложи терапия със стволови клетки.
Второто се прави в случаите, когато и двамата родители имат нормален кариотип, но имат проблем с имплантацията или износването.
Разбираемо е че това изследване  не е в състояние да даде 100% гаранция, защото се изследват само определен брой хромозоми, които съответстват на най-често срещаните хромозомни аномалии. По този начин просто се увечличава шанса за инплантация и значително намалява риска от спонтанен аборт, който да се дължи на генетична аномалия на плода.
Не е за пренебрегване факта че изследването е доста скъпо.
в същтност аз вече споделих, че това не е предмет на тази тема , но все пак.
не мислиш ли че ако има хромозомнои аномалии ембриона би се развивал крайно ненормално в ин витро среда. с тази цел хората са създали скала за оценка на ембрионите, а не както в БГ " добър, ..., префектен"???. но хайде да не навлизаме тук в подробности. нормалния кариотип не е гаранция за добро качество на яйцеклетките. образуването на гаметите е сложен процес и се влияе от много фактори, качеството им не се определя само от кариотипа, в една клетка всичко е комплексно - ядро /хромозоми/, цитоплазма, митохондрии и други важни органели, осмотично налягане на цитоплазмата, клетъчна обвивка и т.н. Ако искате отворете нова тема по въпроса - мисля че ще е полезно.

# 26
  • Мнения: 337
Аз изрчино подчертах че не смятам да споря с никого, а просто искам да уточня някои неща. Сметнах че това ще е полезно, тъй като авторката на темата моли и за информация свързана с ПИД.
Това дали аз мисля че: "ако има хромозомнои аномалии ембриона би се развивал крайно ненормално в ин витро среда" няма никъкво значение.
Ти самта пишеш че нормалния кариотип не е гаранция за качеството на яйцеклетките, нещо с което съм напълно съгласна. Немога обаче да не спомена, факта че от качественна на пръв поглед яйцеклетка, която ще деде "перфектен" ембрион може да се роди дете със синдром на Даун например. Някои хромозомни аномалии са съвместми със живота, затова и се раждат деца с такива проблеми.
Вярно че съвсем не е по темата, затова спирам до тук.

# 27
  • София
  • Мнения: 2 367
каква е цената на ПИД в БГ?

# 28
  • Мнения: 1 186
каква е цената на ПИД в БГ?
в клиника Малинов е 1500 лв.

# 29
  • Мнения: 822
Аз изрчино подчертах че не смятам да споря с никого, а просто искам да уточня някои неща. Сметнах че това ще е полезно, тъй като авторката на темата моли и за информация свързана с ПИД.
Това дали аз мисля че: "ако има хромозомнои аномалии ембриона би се развивал крайно ненормално в ин витро среда" няма никъкво значение.
Ти самта пишеш че нормалния кариотип не е гаранция за качеството на яйцеклетките, нещо с което съм напълно съгласна. Немога обаче да не спомена, факта че от качественна на пръв поглед яйцеклетка, която ще деде "перфектен" ембрион може да се роди дете със синдром на Даун например. Някои хромозомни аномалии са съвместми със живота, затова и се раждат деца с такива проблеми.
Вярно че съвсем не е по темата, затова спирам до тук.
мила както казах тук не е мястото да расискваме въпроса. ти се изказваш прочела нещо си....
аз съм работила 15 год по подобни въпроси. няма пръв и последен поглед. окачествяването на ембрионите е строго подчинено на правила. ако накой ембриолог оценявяа по пръв поглед много жалко. както казах тук не е мястото. ако искаш отвори тема. недей да се опитваш да променяш природата с постовете си.
Съжалявам.

# 30
  • Мнения: 2 381
Прасковка привет Simple Smile
Отговор на нито един от въпросите ти не би посочил има или не качествена яйцеклетка. Оплодените яйцеклетки могат да достигнат перфектно качество на бластоцист и да има хромозомни аномалии несъвместими/съвместими с живот.
От 2-та метода - ин витрото е по- добрият вариант от гледна точка на естетствения подбор.
Единственото, което малко се връзва с темата е мнението/отклонението на Рея, което напълно подкрепям.
Искам да дпоълня само, че ПГД дава около 10 % отклонение и също не е критерий за качество на "материалите".
Не съм правила проучване за изследванията, които се правят за качество на яйцеклетки. Лекарите твърдят, че там също могат да се установят отклонения и затова не го препоръчват (поне тези, които аз съм питала).

# 31
  • София
  • Мнения: 5 569
Момичета, много ви благодаря за изключително интересните позиции, които сте споделили...   bouquet

Ще се опитам тия дни да формулирам нова тема за ПИД, тъй като май има много за казване и мислене... Ще ви бъда благодарна да се включите в обсъждането!  Hug

X Реклама

Общи условия

Активация на акаунт