Отговори
  • Варна
  • Мнения: 175
Сигурна съм, че има и др родители като мен, които са решили децата им да продължат висшето в Европа или другаде, сега са на прага на 8 клас и се колебаят какво у-ще и какъв език конкретно да изберат. Да уточня, че синът ми е с английски на високо ниво и затова съм в дилема - немски или френски като 1 език, кое е по-перспективно /разбирайте и по-достъпно като средства за издръжка в чужбина/, по-добри възможности за интересни специалности в европейски ВУЗ-ове. Ще съм ужасно благодарна на всички, включили се в темата, особено такива, които могат да споделят личен опит и мнение, също и преподаватели с мнение по темата. Средното образование ще се завършва във Варна, да уточня.

Последна редакция: сб, 22 мар 2014, 08:15 от Редактор*

# 1
  • Sofia
  • Мнения: 2 469
Много интересна тема! И аз се замислям по този въпрос, но не съм свързвала избора на втори език, с избор на висше образование.
За пример синът на мои близки завърши висшето си образование в германия, но в Университета там се преподаваше на английски, сега детето завършва магистратура в Лондон.

Аз пък си мисля, че е много важно перфектното познаване на английския именно заради тестовете по САТ, с които децата могат да кандидатстват за висшето си образование. Затова правя предварителни планове първия западен език, да бъде различен от английски /френски или немски/, а английския да се изучава в гимназията.

# 2
  • Мнения: 4 841
Доста несериозно ми звучи темата - нещо като "висше образование в чужбина на всяка цена"... Все пак освен самото учебно заведение с неговите програми, преподаватели и традиции, ОГРОМНО значение има и конкретната страна, манталитета на хората, културата... Не е все едно дали ще следваш в Кайзерслаутерн, в Париж или в Аархус.
Синът ти какво смята, каква е нагласата му, какво го влече?

# 3
  • Варна
  • Мнения: 175
Ами да,общо взето,основното е да се махне от България и смятам че ще се интегрира по -добре ,ако ччи там,а не след това Crossing Arms нито аз нито той имаме някакъв опит и предпочитания,освен английския, основно ме интересчват цените на образованието да не са много високи,затова така задавам въпроса,а дали е немски или френски- за него няма значение,френския май е по-трчден newsm78.Знам че питам много общо,но пък затова и питам-някой по-запознат да си каже мнението Peace

# 4
  • София
  • Мнения: 1 274
По конкретното питане - издръжката на студент в Германия е с по-ниска стойност при всички случаи, отколкото във Франция.
Бих те посъветвала да изберете немска гимназия и сертификати на Кеймбридж - това е личния ми опит - отворени са врати за следване във всички страни от Европа с преподаване на немски и английски.

# 5
  • Варна
  • Мнения: 175
Благодаря за отговора Hug

# 6
  • София и там където не се пуши
  • Мнения: 12 141
Не съм от майките, които на всяка цена висше пък и то в чужбина.

Най-голяма перспектива за висше в чужбина е анг. език, защото по-голям е избора - според мен.

Така моя позната разказваше, как цялата рода са подготвени да издържат детето в чужбина в незнамкойси университет и накрая детето тук, защото цялата компания е тук и и е гот. Пътуват много по специализации разни или какво се казваше - обмяна на опит пък и на екскурзия.

# 7
  • Стрелбище-в пряк и преносен см
  • Мнения: 671
За пример синът на мои близки завърши висшето си образование в германия, но в Университета там се преподаваше на английски, сега детето завършва магистратура в Лондон.

А можеш ли да кажеш каква специалност е учил на английски в Германия. Защото съм чувала, че малка част от специалностите се преподават на английски. Интересуват ме предимно медицинските за да се ориентирам с английски или немски да борим сертификати. По принцип и двата езика са и на добро ниво на моята девойка, но не мога да се ориентирам с кой език е по- лесен приема в Германия и кое е по-лесно като цяло

# 8
  • София
  • Мнения: 1 274
bloomnicer , намесвам се без да питаш конкретно мен, само защото вече проучихме въпроса - медицина на английски в Германия няма. Във Великобритания са почти 2 пъти повече разходите за медицина специално.

# 9
  • Sofia
  • Мнения: 820
Немски   Peace подкрепям написаното от yav4e_mrav4e

# 10
  • Стрелбище-в пряк и преносен см
  • Мнения: 671
Благодаря и на двете за бързата реакция  bouquet
Аз още не съм проучвала детайлно кои са добрите ВУЗове за медицина, а и се чудя още дали има смисъл цялото образование да бъде навън или може да се комбинира- донякъде /например бакалавър/ в България, а магистратура в някой добър университет в Германия. Решението ни до голяма степен ще зависи и от финасовите възможности за издръжка на студент за 5-6 години или само за 1-2 за магистратура. Чудя се дали качеството на образование при втория вариант е по-лошо от изцяло обучение в приличен немски университет newsm78
Ако някой има лични впечатления за медицината, моля да сподели!!!!

# 11
  • Sofia
  • Мнения: 820
Аз също се интересувам за медицината как седят нещата.

# 12
  • София
  • Мнения: 4 258
Не мога да отговоря еднозначно на така зададен въпрос, защото перспективата за добро образование зависи не толкова от езика, колкото от качествата и знанията на кандидатстващия, неговите интереси и възможностите на семейството. Едва ли в края на 7.клас децата са наясно с избора на професия и оттам да са направили шорт-листа на желаните университети.
Със задължителен отличен англ. език и втори западен възможностите за избор нарастват, което според мен е важно.
При нас изборът на ЕГ /НЕГ/ беше по-скоро на основа семейна традиция, а изборът на професионално развитие дойде доста по-късно /края на 10. клас/.
Иначе подкрепям yav4e_mrav4e, че образованието в Германия е по-евтино в сравнение с Франция.
П.П. Лесно и медицина не виреят в едно изречение.  Wink

# 13
  • Мнения: 13 332
Освен всички разумни доводи, кое дава повече възможности, не бих подценила и желанието да детето какъв език да учи, ако го учи с желание, ще е много по-успешно.
От друга страна не съм за висше в чужбина на всяка цена. Не го ли желае самото дете няма смисъл.
А доброто владеене на езика е задължителна предпоставка, но не е и все едно къде и как ще го учи това висше в чужбина. Напоследък деца на приятели се ориентират бакалавар в България, магистър в чужбина.
Прави ми впечатление и че всяка година излиза някоя нова"модна" държава.
А издръжката на студент изключая таксите за университета в конкретната държава е много относително понятие да се правят отсега планове. Все пак никой не може да каже какво ще е след 5 години.

# 14
  • София
  • Мнения: 1 274
...А издръжката на студент изключая таксите за университета в конкретната държава е много относително понятие да се правят отсега планове. Все пак никой не може да каже какво ще е след 5 години.
Ееее, на някои от пишещите децата са абитуренти тази година, та в този смисъл финансовите разчети са правени доста отдавна Simple Smile)
....Едва ли в края на 7.клас децата са наясно с избора на професия и оттам да са направили шорт-листа на желаните университети.
Моето дете точно заради избраното направление - медицина се премести от СМГ в НЕГ и желаните уни-та са си същите от тогава, може би просто защото са от най-престижните Laughing
Много може да се разкаже по темата "кандидатстване медицина в чужбина", отдавна вълнува моето семейство, но не е тук мястото. Само искам да кажа за тези, които тепърва умуват, че това е много, много тежко следване и изисква наистина много качества. Когато пък е и на не-майчин език - става много сложно. В събота моят син беше на тест в Германия за мед. уни-та в Баден Вюртенберг (дано съм го написала правилно) - няма аналог в Бг, разнопосочен по тематика, за време, за скорост, проверка на логика и т.н. около 8 часа. И това е само на входа  Wink

# 15
  • Мнения: 2 992
Данни за висше образование във Франция, която е силно социално ориентирана към студентите:
Годишна такса за икономика, право, социални специалности / не знам дали и за медицина е толкова/ 345 евро във френски ВУЗ.
Държавата поема от 50 до 70 % от квартирата на студента / процента зависи от това едно или две деца са в стаята/. Отоплението е включено в цената на квартирата.
Тъй като доходът в България е доста нисък за френските стандарти, повечето деца след първата година получават социална стипендия, която не е никак малка. Мое много близко дете получава 450 евро/месечно соц. стипендия. В студентските заведения ,с/у студентска карта се хранят за минимални суми. Учи във Страсбург , където има много български студенти

# 16
  • София
  • Мнения: 4 258
 yav4e_mrav4e, разбира се, че има деца, които са наясно от ранна възраст с желанието си за професията, която ще упражняват. Аз познавам дете, което от 4. клас желае да стане архитект и вече 7-ма година целенасочено върви към постигане на мечтата си, но това са по-скоро изключения, а не често срещан случай.
П.П. Успех на изпита, познавайки по форумски детето убедена съм, че ще го вземе блестящо!  

# 17
  • София
  • Мнения: 1 274
Миналата седмица разбрах, че племенницата на моя приятелка се отказва от следване в Ница - 1-ви курс е - било и много трудно да се адаптира, а и ученето и идвало в повече - завършила е френската гимназия във Варна Sad
мързеланка, благодаря ти за милите думи и окуражаването! Hug

# 18
  • Мнения: 116
yav4e_mrav4e, успех и от мен на момчето ти ! HugПрекрасен избор!!!
НЕГ ли завършва?
А по темата....искам само да отбележа, че наистина е много важно желанието на самото дете, афинитетът му към езиците изобщо.
И двата езика не са леки и затова трябва да се  изучават с желание.
А иначе, според мен и двата езика дават перспектива за чужбина.
Ако е само за образование - немски.Ако е да се устрои изобщо "навън" - Франция - естествено е по-добър вариант.
Това разбира се е лично мое мнение!

# 19
  • София
  • Мнения: 13 172
Aз съм за НЕГ, но може би съм пристрастна. Ето друга подобна тема, в която е говорено за такси и издръжка в Германия, Холандия и малко за Франция: http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=463685.0. Все пак самото дете трябва да е мотивирано. Там наистина се учи много и ако заминаването е по желание на родителите - нищо няма да се получи.

# 20
  • Мнения: 269
Данни за висше образование във Франция, която е силно социално ориентирана към студентите:
Годишна такса за икономика, право, социални специалности / не знам дали и за медицина е толкова/ 345 евро във френски ВУЗ.
Държавата поема от 50 до 70 % от квартирата на студента / процента зависи от това едно или две деца са в стаята/. Отоплението е включено в цената на квартирата.
Тъй като доходът в България е доста нисък за френските стандарти, повечето деца след първата година получават социална стипендия, която не е никак малка. Мое много близко дете получава 450 евро/месечно соц. стипендия. В студентските заведения ,с/у студентска карта се хранят за минимални суми. Учи във Страсбург , където има много български студенти
Аз също уча в Страсбург, затова исках да се включа по темата с финансите. Става въпрос за социалната стипендия, на която имат право всички граждани на ЕС, включително и българите с техния нисък доход. Тази стипендия я няма другаде в Европа, доколкото съм запозната и според мен това два предимство на Франция от финансова гледна точка спрямо Германия. Отделно се връзват и към 160 евро за жилището, които се връщат от държавата и ви уверявам, че сумата от 620 евро на месец на мен лично ми е напълно достатъчна, за да си осигурявам чудесен стандарт без помощ от страна на родителите ми  Peace

Последна редакция: чт, 29 юли 2010, 23:58 от TuKBu4Ka

# 21
  • Мнения: 363
това ми е интересно,можеш ли да споделиш повечко впечатления?какво учиш?как попадна там?ще ти бъда благодарна Peace

# 22
  • Мнения: 269
Уча право  Laughing Попаднах точно в Страсбург по препоръка на жената, която отговаря за заминаващите студенти във Френския институт, а попаднах във Франция, защото завърших 9ФЕГ. Тогава университетът ни беше станал университет на Франция.
Та в този ред на мисли не знам коя страна би предложила повече перспективи. Моето скромно мнение е, че всичко си е до човек, амбиции и най-вече специалност (последната трябва да е определяща в избора на учебно заведение). Също така ученето зад граница определено не е за всеки, затова не разбирам как един родител би могъл да предопредели такава съдба за детето си, при условие, че този живот не понася добре на всеки.  Ученето в чужбина не трябва да е самоцел, то трябва да е смислен и съзнателен избор  Hug
Едит: забравих да допълня, че благодарение на тази социална стипендия не се заплаща и таксата в университета - де факто плащаме само 4,50 евро за цялата година  Crazy

Последна редакция: пт, 30 юли 2010, 10:00 от TuKBu4Ka

# 23
  • Мнения: 140
моят съвет е да се заложи на немския и с тенденция продължаване на образованието в Германия.

# 24
  • София
  • Мнения: 1 274
...... не разбирам как един родител би могъл да предопредели такава съдба за детето си, при условие, че този живот не понася добре на всеки.  ...
Не разбираш, защото не си достатъчно зряла  ooooh! Всеки родител преди всичко останало е могъл да прецени дали ще "понесе" добре на детето му живота в Бг  Laughing

# 25
  • София и там където не се пуши
  • Мнения: 12 141
Лошото е, че много не преценяват и доста зле се отразява на децата. Говоря с тези непреценилите. Има много ясно осъзнати деца, които не срещат проблеми.

# 26
  • Мнения: 1 674
След седем години учене на френски, моят бъдещ осмокласник избра 91НЕГ. така щял да може да избира къде да следва - кеф ти Франция, кеф ти Германия. Никога не съм подозирала, че имам толкова задълбочено и упорито дете. След тежката година в седми клас избра да се мъчи в осми с немски.
Та това е нашето решение на дилемата френски или немски - и двата. Mr. Green

Успех при избора на авторката и не подценявайте децата си./Мойто отсега иска да следва медицина/

# 27
  • Мнения: 43
... и най-вече специалност (последната трябва да е определяща в избора на учебно заведение)

Подкрепям мнението, че изборът на специалност е решаващ. И съответно въпросът ми е, конкретно в Страсбург какво друго освен право избират да учат БГ студентите? И 9ФЕГ достатъчно ли е, за да отидеш и да започнеш да учиш висше на френски език?

# 28
  • Мнения: 269
Има българи в почти всички специалности (все пак университетът в Страсбург е най-големият във Франция в момента), но е вярно, че в моята специалност има най-много нашенци  Laughing Също така препочитани са Бизнес администрацията и Икономиката.
Да, на мен 9ФЕГ ми беше достатъчна, дори напълно. Вярно е, че в училище дават само теоритична подготовка за езика и де факто в началото е малко страшничко да се престрашиш да говориш, но и това идва и то бързо  Hug

# 29
  • Мнения: 43
Благодаря за отговора, пожелавам ти успех! А Страсбург е чудесен град  Wink

# 30
  • Мнения: 13 332
Мъничко завиждам на родителите, чиито деца от 7 клас са ориентирани какво искат да учат като висше образование и са си избрали професия. Моето не е от тях. Имаше желание какво иска да учи след седми клас, различно от моето съобразих се с нейното.
Относно висшето отсега и ние се оглеждаме, но смятам да оставя избора в нейни ръце и да я подкрепям.
Ученето в чужбина не бива да е самоцел, а съзнателен избор на един голям вече човек.
Не е никак лесно на децата, които учат в чужбина.
А перспективата е добра и за децата завършили и във Франция и във Германия, когато учат това което желаят и имат амбиция и хъс да се реализират в конкретната държава.

# 31
  • София и там където не се пуши
  • Мнения: 12 141
Мъничко завиждам на родителите, чиито деца от 7 клас са ориентирани какво искат да учат 


На едни познати детето така искаше, незнамкой си университет, незнам си къде. Цялата рода събираха средства и така успешно, ноооо класът решили едикъде си нашенски и сега са там и много доволни.

# 32
  • Мнения: 910
аз обходих тази година образователните изложения в София - интересувах се по-специално от възможността за обучение във Франция,тъй като дъщеря ми ще е 11 клас в 9ФЕГ ,в момента тя е на турне във Франция и мисля ,че до голяма степен това ще й помогне да разбере иска ли или не да учи там ,както и предполагам ще й стане ясно какви са разликите между Б-я и Франция .
За реализацията -знае ли човек на къде ще го отвее вятъра ,та в тази посока да поеме от рано ?!?

# 33
  • Мнения: 8
моля, да ми кажеш достатъчен ли е DELF B2 за право в Страсбург

# 34
  • Мнения: 910
явно ще си конкуренция на дъщеря ми ,аз доколкото знам ДЕЛФ Б 2 е изискване за почти всички уни-та във Франция ,като някои си правят и отделно интервю,
Може ли на ЛС да споделиш какво знаеш за следването във Фр,защото ние все още се чудим къде какво и как да учи

# 35
  • Мнения: 8
моята дъщеря също е в 9 френска - 11 клас и не знаем дали да дерзаем за С1 или да си пазим силите, Вие ходили ли сте да питате във френския институт.Аз затова исках да питам студентката по право във форума, но е offline.

# 36
  • Мнения: 269
Тук съм, но за съжаление не мога да Ви помогна точно по този въпрос, защото ние бяхме освободени от изпита на френски език. По принцип не е лошо да се пробва C1, никога не е излишен още един сертификат, но мисля, че с B2 ще ги приемат във Франция  Grinning
Иначе по въпросите за самото следване съм на разположение тук и на ЛС  Mr. Green

# 37
  • Мнения: 44
yav4e_mrav4e, разбира се, че има деца, които са наясно от ранна възраст с желанието си за професията, която ще упражняват. Аз познавам дете, което от 4. клас желае да стане архитект и вече 7-ма година целенасочено върви към постигане на мечтата си, но това са по-скоро изключения, а не често срещан случай.
П.П. Успех на изпита, познавайки по форумски детето убедена съм, че ще го вземе блестящо!  
Aз в момента ще ставам 7 клас и съм 100% сигурна,че искам да стана архитект.Това го знам от 5 клас.Даже съм си направила доста скици на къщи ,но сигурно едва ли в очите на друг са нещо особено.Искам да уча в Германия и миналато година ходих на немски,ала нещо не успях да го науча мн добре,защото все пак ми е 1-ва година а и учехме много думи и материал за малко време ,и аз не успях да го усвоя,както и да е.Все пак има още 5 години и може и да не ида в Германия,но във всеки случай няма да уча в БГ и това най-вече го искам аз е и мама де защото тя е лекар и мн съжалява, че не знае някакъв език.

# 38
  • Мнения: 63



 
Aз в момента ще ставам 7 клас и съм 100% сигурна,че искам да стана архитект.Това го знам от 5 клас.Даже съм си направила доста скици на къщи ,но сигурно едва ли в очите на друг са нещо особено.Искам да уча в Германия ...

Хубаво е да знаеш какво искаш, но нали си наясно, че ако учиш за архитект в Германия трябва да си много сигурна/ен, че искаш и ще можеш да живееш там? Защото с образование за архитект от Германия, не можеш да работиш като такъв в България, нито където и да било другаде.

# 39
  • София
  • Мнения: 4 258
Хубаво е да знаеш какво искаш, но нали си наясно, че ако учиш за архитект в Германия трябва да си много сигурна/ен, че искаш и ще можеш да живееш там? Защото с образование за архитект от Германия, не можеш да работиш като такъв в България, нито където и да било другаде.
Това съвсем не е вярно! Моля, не обърквайте детето!

# 40
  • София
  • Мнения: 13 172
<>>~I''ll PaY My DuEsss~<<>, ako желанието ти е да учиш в Германия, опитай се да влезеш в Немска гимназия или паралелка. Там най-добре ще те подготвят по езика. Дори и при вас да няма класове с Шпрахдиплом, в Гьоте институт можеш да се явиш на тест за езика. В Германия има хубави университети за архитектура/Карлсруе, Аахен/ и дипломите важат в България. Все пак трябва да знаеш, че там много се учи. Успех!

# 41
  • Мнения: 63
Това съвсем не е вярно! Моля, не обърквайте детето!

Т.е. априори се признава проектантска правоспособност в България? Става, но след признаване от съответните български институции, издаване на удостоверение и печат. И то само дипломи от определени университети. Ако сте минали по този път, споделете дали мина лесно.  Thinking

Последна редакция: сб, 14 авг 2010, 23:20 от Southwind

# 42
  • София
  • Мнения: 4 258
Естествено, че не е  "априори", а след признаване както се практикува и за някои други професии.
Но в никакъв случай не може да се каже, че "с образование за архитект от Германия, не можеш да работиш като такъв в България, нито където и да било другаде. "
Този път, живот и здраве, ще ни предстои в бъдеще, но за медицина. Praynig
А лесно никъде няма, невъзможно също!   Peace

# 43
  • Мнения: 13 332
Естествено, че не е  "априори", а след признаване както се практикува и за някои други професии.
Но в никакъв случай не може да се каже, че "с образование за архитект от Германия, не можеш да работиш като такъв в България, нито където и да било другаде. "
Този път, живот и здраве, ще ни предстои в бъдеще, но за медицина. Praynig
А лесно никъде няма, невъзможно също!   Peace

Просто трябва да се провери предварително дипломите от конкретен университет, къде  и как се признават и пътя за легализирането им в друга държава.

# 44
  • София
  • Мнения: 4 258
В помощ на детето и неговите родители - http://www.kab.bg/a/nav/docs/docs/3

# 45
  • Мнения: 13 332
Мързеланка, не мога да отворя линка, би ли го качила пак.

# 46
  • София
  • Мнения: 4 258
На мен ми се отваря. Страницата е на Камарата на архитектите в България, влизаш в Документи –> Нормативна база –> Закони, след това 2., 4. и 5. линк са по обсъжданата тема.

# 47
  • Мнения: 13 332
Благодаря за упътването.

# 48
  • Мнения: 44
Благодаря за линка! HugДа, като ида в Видинската ез гимназия(дано да ме приемат Praynig) задължително ще съм в немска паралелка.Майка ми е от Монтана и момичето на нейна приятелка е учило в Монтанската ез гимназия в някакви ,,Шпиц'' паралелки.Едновременно с това, тя е ходила на  изпити мисля в София, в Гьоте института.Мама мисли и аз да правя така ,но се замисляме дали да не уча в Монтана.Аз бих предпочела в Немската в София.Някои ме знаят от темата за Американския колеж и сега мисля по друг начин.След като седнах и размишлявах разбрах,че в колежа се набляга страшно много на английския,а на немския малко ме съмнява.Аз искам да науча английския перфектно ,но също и немския,и попринцип английския ми е доооста по-лесeн немския и бих могла да го науча и без да ходя в колежа,но за  немския трябва повече труд и да се набляга повече на него.В Немската мисля, че бих го научила доста по-добре отколкото в Американския колеж......Благодаря отново за линка и за коментарите ,които дадохте към моя коментар. Hug

# 49
  • София
  • Мнения: 4 258
Паралелките се казват Шпрах и би трябвало да подготвят за изпита за немска езикова диплома.
Навремето немската гимназия в Монтана беше много силна, дано и сега да е така.

# 50
  • Мнения: 44
Паралелките се казват Шпрах и би трябвало да подготвят за изпита за немска езикова диплома.
Навремето немската гимназия в Монтана беше много силна, дано и сега да е така.
дано Peace

# 51
  • Мнения: 3 456
Залагам твърдо на немския- немска гимназия, в края на 11 или началото на 12 клас държане на Тест ДАФ.

# 52
  • На планетата Земя
  • Мнения: 6 329
Немски.  Peace

# 53
  • Стрелбище-в пряк и преносен см
  • Мнения: 671
Залагам твърдо на немския- немска гимназия, в края на 11 или началото на 12 клас държане на Тест ДАФ.
На какво ниво от езиковата рамка отговаря този сертификат? И закъде важи? Моята девойка в момента се движи някъде около В1 В2. Не знам на какъв сертификат отговарят те и дали има смисъл за това или да изчакаме да стигне до С1, което в английския отговаря ва САЕ, но за немския хич не съм запозната.

# 54
  • София
  • Мнения: 13 172
Залагам твърдо на немския- немска гимназия, в края на 11 или началото на 12 клас държане на Тест ДАФ.
На какво ниво от езиковата рамка отговаря този сертификат? И закъде важи? Моята девойка в момента се движи някъде около В1 В2. Не знам на какъв сертификат отговарят те и дали има смисъл за това или да изчакаме да стигне до С1, което в английския отговаря ва САЕ, но за немския хич не съм запозната.

Не мога да ти кажа с точност буквите, но това е нивото на немската гимназия. Просто Шпрахдиплом се дава от малко училища и това е алтернативата да се учи в немски университет. Децата от обикновените класове(които не са Лайстунгклас или Шпрахдиплом) в НЕГ го взимат безпроблемно. Единствено, преди 12 клас се записват на някакъв съкратен летен курс в Гьоте институт, за да се запознаят с формата на изпита. И за разлика от Шпрахдиплома, който е вечен, тест ДАФ е срочен и има смисъл да се държи само ако се кандидаства в Германия.

П.П. Въпреки, че вече ти отговориха в долния пост -  попитах дъщеря ми и тя каза същото В2-С1 Simple Smile

Последна редакция: чт, 26 авг 2010, 16:37 от tania67

# 55
  • Мнения: 8 464
Залагам твърдо на немския- немска гимназия, в края на 11 или началото на 12 клас държане на Тест ДАФ.
На какво ниво от езиковата рамка отговаря този сертификат? И закъде важи? Моята девойка в момента се движи някъде около В1 В2. Не знам на какъв сертификат отговарят те и дали има смисъл за това или да изчакаме да стигне до С1, което в английския отговаря ва САЕ, но за немския хич не съм запозната.
Нивото е B2/C1.
В зависимост от показаните резултати и точките в областите четене, писане, говорене и слушане се дава ниво B2 или C1. И двете нива дават възможност за следване в Германия.
Естествено по-високото ниво е за предпочитане.

# 56
  • Мнения: 22
И моето дете учи немски.С немски се следва не само в Германия,но и в Австрия и Швейцария.

# 57
  • София
  • Мнения: 13 172
И моето дете учи немски.С немски се следва не само в Германия,но и в Австрия и Швейцария.

Taka e. Но от випуска на дъщеря ми(по-точно познатите и от випуска) се разпределиха така - 1/3 в Германия, 1/3 в Англия и Шотландия, 1/3 останаха тук. В Швейцария - никой. В Австрия - няколко човека, които не се класираха в добри университети в Германия. И в Германия се учи много и малко деца успяват да издържат до края, но в Австрия е още по-страшно. Дори ми бяха попаднали някакви статистики за австрийски университет - прием на първокурсници - 5-цифрено число, а абсолвенти 16-18 човека  #Crazy. Има вероятност, когато са приемали абсолвентите, приемът да е бил по-малък, но въпреки това е шокиращо.

Последна редакция: чт, 26 авг 2010, 19:23 от tania67

# 58
  • Мнения: 8 464
По официална статистика за Германия 10% от българските студенти там успяват да завършат.
Трудно е, да, нека не си правим илюзии. Но в никакъв случай не е чак дотам трудно, че да е невъзможно.
 Този, който прави необходимото, успява.
Има и такива, които си мислят, че отиват на курорт и харчат парите на мама и тати. Връщат се безславно след някоя и друга година учене и до там със следването в Германия.
Имам наблюдения, че най-мотивирани са децата ,чиито родители нямат възможност да ги поддържат финансово и  им се налага да работят. Правят чудеса и успяват.

# 59
  • Мнения: 910
що ли и моите впечатления са такива ?!? например сестрата на съученичка на дъщеря ми всеки месец получава от мама и тате по 1000-1500 евро/учи във Франция ,но не знам точно къде и то  при положение , че има квартира безплатна-гледа деца срещу това/ ,а от други студенти пак там разбрах ,че живеят съвсем прилично с 500 евро / м  /като в това число им влиза социалната стипендия + помощта за квартира ,която получават

# 60
  • Стрелбище-в пряк и преносен см
  • Мнения: 671
Предполагам, че е трудничко и то почти навсякъде. При нас проблема идва от разминаване между моето виждане за добро място и нейното. След като 9 години учи немски, макар да не и е много по сърце и 5 години английски- за който има FCE и тази година смята да се готви за САЕ. Немски учи от 1 клас в 73то, сега в НПМГ пак е в немска паралелка /аз я накарах, защото иначе нямаше да иска допълнително да го поддържа и щеше да го позабрави/, но до момента не се явявала за никакъв сертификат. Предполагам, че докато не е сигурна, че е стигнала ниво В2 или С1 няма смисъл да го прави. С английския, макар че е втори език е много по- сигурна в знанията си и е много по- насърце и оттук идва разминаването между нас.
Тя иска да кандидатства медицина в чужбина, но ако може с английски и възможно по- далеч от нас  ooooh! Например в Канада #Crazy
Аз пък смятам, че с немски ще има повече възможности, защоно в Германия има много добри университети с медицина и май неможе там да се учи на английски, а и таксите са по- поносими. И Германия не е като Пловдив, ако иска, може хич да не си идва, което мисля че ще се промени като виждане в нея.
Струва ми се, че съм права, но как да я убедя... newsm78
Вие смятате ли, че за медицина е най- добре в Германия, има ли някакви резервни идеи с английски, но с поносими такси /мисля, че Англия тутакси отпада/

# 61
  • София
  • Мнения: 1 274
...Вие смятате ли, че за медицина е най- добре в Германия, има ли някакви резервни идеи с английски, но с поносими такси /мисля, че Англия тутакси отпада/
В Германия медицина на английски не се преподава, или поне  не в реномираните уни-та.
Ние доста проучвахме и се интересувахме по темата - в крайна сметка синът ми е студент в Хайделберг. Той харесва много Лондон, мечтае да живее там, но таксите в Англия са неоправдано високи, както и стандарта на живот. Университета в Хайделберг е един от най-престижните в света и при това на такси, по-ниски от доста уни-та в Бг.

# 62
  • Стрелбище-в пряк и преносен см
  • Мнения: 671
Благодаря ти, yav4e_mrav4e,  всяка информация особено от първа ръка е много ценна. Знам че има още време за осмисляне, но ми се иска да се ориентираме лека- полека. За да можем да си дадем сметка, ще имаме ли възможности и сили за обучение в чужбина или да наблегне на кандидат студентска подготовка тук. Защото двете неща заедно... може да се разконцентрира и да не се получи нито едното.
Поздравления за сина ти   bouquet Надявам се да му мине безпроблемно следването там.
В Хайделберг трудно ли се влиза? С какъв успех? И може ли да се разчита на някаква стипендия? Какъв сертификат изискват?
Дано да успея да убедя девойката да се откаже от безумните си идеи за другия край на света. Предложих и Аляска. Сигурно и там има университет.
Всяка информация за унита с медицина ще ми бъде полезна. Може и налични, ако предпочиташ.

# 63
  • Мнения: 8 464
Хайделберг има славата най-доброто място за учене на медицина в Германия и там напливът е най-голям. Поздравления за yav4e_mrav4e!
Също така много реномирани университети са тези в Мюнхен, Берлин и Фрайбург.
В Берлин преди доста от студентите са отпадали, но тази година има реформи и доколкото разбирам, ще бъдат в полза на студентите и преподаването, така че също не е за пренебрегване.

# 64
  • Мнения: 50
Съгласявам се с емиа.

# 65
  • Мнения: 3 456
Залагам твърдо на немския- немска гимназия, в края на 11 или началото на 12 клас държане на Тест ДАФ.
На какво ниво от езиковата рамка отговаря този сертификат? И закъде важи? Моята девойка в момента се движи някъде около В1 В2. Не знам на какъв сертификат отговарят те и дали има смисъл за това или да изчакаме да стигне до С1, което в английския отговаря ва САЕ, но за немския хич не съм запозната.

Не мога да ти кажа с точност буквите, но това е нивото на немската гимназия. Просто Шпрахдиплом се дава от малко училища и това е алтернативата да се учи в немски университет. Децата от обикновените класове(които не са Лайстунгклас или Шпрахдиплом) в НЕГ го взимат безпроблемно. Единствено, преди 12 клас се записват на някакъв съкратен летен курс в Гьоте институт, за да се запознаят с формата на изпита. И за разлика от Шпрахдиплома, който е вечен, тест ДАФ е срочен и има смисъл да се държи само ако се кандидаства в Германия.

П.П. Въпреки, че вече ти отговориха в долния пост -  попитах дъщеря ми и тя каза същото В2-С1 Simple Smile
Какъв е срокът на Даф-а?Аз мислех, че е безсрочен- явно съм в грешка.

# 66
  • София
  • Мнения: 13 172
Ненагледна, не съм 100% сигурна, защото моите учат (учеха) по програма DSD и не се е налагало. Мисля, че е за 5 години. На приятелката ми дъщерята не я приеха в класовете с Шпрахдиплом и тя ми каза, че е срочен. Момичето вече учи медицина, приета с тест ДАФ. Във Фрайбург е. И дипломата и беше отлична, но по-скоро към 5,50, а не към 6,00. Казвам го по повод питането на bloomnicer. Завърши успешно 1 курс.

# 67
  • Мнения: 8 464
Шпрахдипломът няма срок. Laughing
За тест ДАФ може да питате в Гьоте-институт.

# 68
# 69
  • Мнения: 8 567
и аз се запивам да следя темата, интересува ме най-вече в част архитектура.

Имам познат, завършил във Виена архитектура, и това отговаря на ограничена проектантска правоспособност според нашите закони, той не е учил 6, а три или четири години, не помня, но мисля, че много от ВУЗ в немскоговорящите предлагат това, което тук получават завършилите специалност архитектура в строителния техникум. Тук завършилите архитектура в стр.тхникум не могат да защитят магистратура и да станат архитекти с пълна правоспособност, доколкото съм запозната newsm78

Доп., ДВ, бр. 28 от 2009 г.) Лицата, получили дипломи от акредитирано висше училище с професионална квалификация "архитект", “ландшафтен архитект”, “урбанист”, "строителен инженер" или "инженер" с образователно-квалификационна степен "магистър", притежават ограничена проектантска правоспособност и могат да предоставят проектантски услуги в областта на устройственото планиране и инвестиционното проектиране след вписването им в регистъра на проектантите с ограничена проектантска правоспособност в съответната камара.

Мисля, че във Флоренция се учи 6 г. и излизаш от там с диплом за доктор по архитектура Grinning
но...за там трябва италианск, но пък, който е научил френски или немски, мисля, че италианският няма да го затрудни Wink

"Колкото повече - толкова повече..."  Wink

Последна редакция: пн, 20 дек 2010, 12:07 от нова

# 70
  • Мнения: 7
здр!
Не знам дали тук е мястото но някой може ли да ми каже къде и в кои университет има дистанционно образование.
Моля за помощ,

# 71
  • Мнения: 7 161
здр!
Не знам дали тук е мястото но някой може ли да ми каже къде и в кои университет има дистанционно образование.
Моля за помощ,
По-добре публикувай нова тема с подходящо заглавие.

# 72
  • Мнения: 7
къде и как да направя тема ?

# 73
  • Мнения: 64
Аз малко ни в клин ни в ръкав, но като заминала 18 годишна пикла за Германия, за да учи и успешно завършила с много зор (наистина много) абсолвентка исках само да предложа нещо като среден вариант на мамите, които си правят много добре сметката къде и как ще е най-добре за децата им. Тъй като навсякъде във Европа вече е приета системата бакалавър и магистър съм на мнение, че и за детето и за родителите най-добрият вариант е детето да изкара бакалвър в България и да замине за магистратурата си в чужбина. Това става много лесно вече откакто сме в Европейският съюз, дипломите се признават безпроблемно. Сега да кажа и защо мисля така. Едно 18 годишно тинейджърче изобщо не е готово за емигрантският живот в чужбина, няма да описвам и колко е различно гимназиалното в чужбина и в България. Аз имх ужасно много пропуски, а завършух престижна гимназия в Пловдив. Няма да ви казвам, как се чувствах сред немците завършили немска гимназия, говорещи майиничт си език и с възможностите на мама и тати, първите години. Като добавим екстрата 18-19 годишно дете и емигрантсване (адаптация и т.н.) става доста незабавна картинката.
Съдя по себе си и хората, които дойдоха емигранти още в много крехка възраст след гимназия и тези, които дойдоха да правят магистратура с вече завършен бакалавър в България. Вторите вече не са тинейджъри, доста по-зрели са и повечето знаят какво искат и са наясно къде отиват и какво ги чака. Родителите също доста по-лесно преживяват заминаването на детето им на 25 например. Много е трудно човек да съзрява и да се бори едновременно с емигрантският живот. Може някой да мисли, че така човек се адаптира по-лесно като е по-млад, но човек се адаптира и на 20 и на 25 и на 45 ако това е избора му.
Та мами помислете за този вариант, наистина е по-удачният избор за повечето деца. Разбира се има изключения. Моите наблюдения са, че повечето магистратури тук се изкарват приятно и навреме и повечето дошли да правят цялото си образование тук се превръщат в мъченици и учат доста над предвиденото за това време.

# 74
  • Мнения: 4
Бих искала да изложа преките ми наблюдения по темата. Завършила съм езикова гимназия с френски език през 2008 г. (и имам DELF B2, както и CAE за владеене на английски). В университета учих МИО с обучение на френски и испански, като имах много колеги, които бяха с немски, включително най-добрите ми приятели там, идващи също от езикови гимназии, обаче с немски.
И двата езика са почти еднакво търсени и популярни - в една сфера или друга. Ако си мислите обаче, че само защото детето Ви учи немски, ще може да замине за Германия, да завърши университет там и да печели големите пари - погледнете реално на нещата!
Имам редица познати, които след заминаването си за Германия (защото там приемат на практика куцо и съкато) отпадат още на първата година, някои не издържат и един семестър. Други, след като се направили и невъзможното да успеят да се дипломират, откриват че в Германия работодателите предпочитат да приемат на работа немци, вместо българи. След месеци неуспех в намирането на работа тези хора се връщат в България и почват обикновено в някой кол център с немски, понеже на летището никой не ги чака с оферта за големите пари, а повечето работодатели не са особено впечатлени, че си завършил в чужбина - предпочитат някой от тукашните униврситети, на когото да плащат 600 лв и да не мрънка.
Сега ще кажете, че с френски е по-трудно и по-скъпо да се отива в чужбина - ами имам много колеги, които отидоха там да следват магистратура след завършено образнование в България. Вярно, след гимназия е по-трудно, но ако детето влезе, се знае, че е достатъчно кораво, да завърши и да се пребори.

И накрая - не съм съгласна с мнението за "18-годишните тийнейджърчета, които не са готови за емигрантски живот". Изцяло до човек си е. Аз, например, бях в друг град още на 14, на 18 вече започнах сама да си изкарвам пари, а на 19 се издържах напълно самостоятелно и не исках от нашите нито лев, като успях паралелно да си изкарам и бакалавърска и магистърска степен. Учете децата да са самостоятелни, силни духом и мислещи, те сами ще си намерят пътя!

# 75
  • Варна
  • Мнения: 5 262
Първо да започна с това, че не вие сте тези, които трябва да решавате къде да учат децата ви. Те сами трябва да решат, за да им е приятно да ходят на лекции, да завършат по-лесно и после с желание да ходят на работа по специалността си!

Най-напред изберете средното училище, виждам че и това не е ясно още. До завършването ще имате 5 години, през които неизменно желанията на детето ви ще се променят многократно, самите условия за прием и размера на таксите в университетите - също. То някои може да ги закрият, да открият нови, какво говорим за по-дребните неща...

И двата езика са еднакво много трудни. Ако останеш да работиш в Бг, определено препоръчвам немски, навсякъде е предимство за работа, френски туристи тук почти няма. С немски е пълно.

Добре е поне, че сте се спрели на езикова гимназия. Те са един вид универсални, езиците икога не са излишни и няма как после да учите нещо, несвързано с тях, както ако например сте завърщили биологична паралелка.

Във Варна общо взето може да избирате м-у 1ва, 4та, 5та и руското. Руското лежи на стара слава. Вече е престижно само за малките класове. Да, учат се 3 езика, което го няма другаде, но не знам така до колко може да се концентрира добре едно дете и наистина да научи нещо. По-добре е да знаеш един език перфектно, от колкото 5 езика само колкото да си изядеш боя. 1ва и 5та са горе долу на едно ниво - престижни и там наистина те учат. Но в първа няма френски, а и там учат всички "деца на някой" и обстановката е мноого снобарска. В 4та пък няма немски, но се "избутва" по-лесно и е подходяща за не чак толкова ученолюбиви деца, които пак искат да изкарат висок общ успех.

# 76
  • Мнения: 967
Подкрепям мнението на Rennie с две ръце! Всичко това лично съм го преживяла преди повече от 20 г., всъщност заминахме едни от първите.
Имам някой познати, които заболяха сериозно от стрес, вкл. и диабет. Не е за всеки тази лъжица. Никой от връщащите се деца не бих определила като мързеливи, по-сложна е работата. Адмирации за успелите.
Децата насочих към френски език, въпреки че аз съм завършила немската.
За сега плана е основно обучение тук, специализация навън, става въпрос за медицина.
Лично аз навремето, ако бивах питана за съвет, препоръчвах висше тук и докторат навън с презумцията, че като си доктор, никой не те пита, къде си завършил магистратурата.
Имала съм и колеги в работата справили се по този начин с проблематиката, не бяха ощетени по никакъв начин, освен, че са си спестили поне 3 години допълнително следване.

# 77
  • Мнения: 8 464
Нека не преувеличаваме и не плашим бъдещите студенти в Германия. Мога да дам стотици, повтарям стотици примери на млади хора, завършили и реализирали се в Германия. Всичко зависи от желанието и мотивацията, нека не обвиняваме германците в расизъм, национализъм и прочие. Добрите винаги ги оценяват. Посредствените не. Учете немски  и не му мислете! В Германия демографската криза ги принуждава да вземат все повече чуждестранни специалисти. Дай Боже да сте програмист, инженер или лекар - всички пътища са ви отворени. Wink

# 78
  • Мнения: 967
Не става въпрос за плашене, а за психологическа подготовка и предварителна нагласа. И аз мога да дам десетки примери (чак стотици не, ама не познавам по име стотици) за успели вкл. и себе си, ама си е зор!
Децата имащи намерение да следват в чужбина, трябва да са наясно какво ги чака и отрано да се научат да са самостоятелни, да са в състояние да решават най-разнообразни проблеми от битово естество, да учат много, да четат бързо и по естество. Всичко това напоследък не се разбира от самосебе си, доста са поразглезени като цяло.
Спор обаче няма, за факта, че висшето образование в чужбина е по-добро. В Германия, Австрия и Франция има много добри университети и ако успееш да удържиш на темпото си заслужава, където и да те отвее вятъра след това. Наученото няма кой да ти го вземе.

# 79
  • Мнения: 7
Подкрепям мнението на Rennie с две ръце! Всичко това лично съм го преживяла преди повече от 20 г., всъщност заминахме едни от първите.
Имам някой познати, които заболяха сериозно от стрес, вкл. и диабет. Не е за всеки тази лъжица. Никой от връщащите се деца не бих определила като мързеливи, по-сложна е работата. Адмирации за успелите.
Децата насочих към френски език, въпреки че аз съм завършила немската.
За сега плана е основно обучение тук, специализация навън, става въпрос за медицина.
Лично аз навремето, ако бивах питана за съвет, препоръчвах висше тук и докторат навън с презумцията, че като си доктор, никой не те пита, къде си завършил магистратурата.
Имала съм и колеги в работата справили се по този начин с проблематиката, не бяха ощетени по никакъв начин, освен, че са си спестили поне 3 години допълнително следване.

Подкрепям и аз. Иначе не смятам, че всяка специалност във всеки университет в чужбина е по-добра. Глупости са това. И завършване с триста зора, среден успех и хронично недоспиване, защото трябва да се работи, не са ми личният критерий за успех в живота. Поздрави от Германия.

# 80
  • София
  • Мнения: 2 952
Всичко това напоследък не се разбира от самосебе си, доста са поразглезени като цяло.
Мили дами, не забравяте, че м/у нас и заминаващите в момента деца има 20-30-40 години разлика във възрастта.
В Сф и големите градове от поне 10-15 години високата средна класа отглежда децата си с идеята, че ще учат и бакалавърство и магистратура в чужбина и НЯМА да се върнат в Бя. Това са деца, които завършват известните от едно време 10-тина елитни училища в страната+АК, където и преди и сега виждаш сериозен зор, за да ги завършиш. Никое от тези деца не изживява шок, че в университета видите ли се учи и то не на български. Завършват, реализират се. За съжаление далеч от Бг. В огромната си част тези деца още в училище получават ориентация къде, как и защо се учи и изобщо, ама изобщо не тръгват неподготвени. За повече информация прегледайте темите на майките на студенти по държави.

Това, че някой извън тази категория заминава и започва да учи за първи път в живота си сериозно и на чужд език на 19 навършени години е една друга тема. Не всеки става за висшист, нека не го забравяме и да сравняваме ябълки с круши.

# 81
  • Мнения: 8 464
Напълно подкрепям мнението на bib.bib!

# 82
  • Мнения: 7


В Сф и големите градове от поне 10-15 години високата средна класа отглежда децата си с идеята, че ще учат и бакалавърство и магистратура в чужбина и НЯМА да се върнат в Бя.


И това с каква цел ?

# 83
  • София
  • Мнения: 2 952
В Сф и големите градове от поне 10-15 години високата средна класа отглежда децата си с идеята, че ще учат и бакалавърство и магистратура в чужбина и НЯМА да се върнат в Бя.
И това с каква цел ?
Да се фукат майките из форумите.

Не съм сигурна дали въпросът ти е буквален:
- Ако е буквален, отговорът какъвто и да бъде той, няма да те засяга изобщо и ще си го спестя.
- Ако е ироничен - отново не смятам да продължавам диалога.

Залагам на второто. Ако искаш ти сподели как се озова в Гя, какво учи, докъде я докара с ученето...
С какви трудности се сблъска. Така ще бъдеш от полза.

# 84
  • Мнения: 7
Въпросът ми си е съвсем буквален и въобще не е адресиран само до теб, а до всеки, който се припознава в цитата. Интересно ми е просто, защото и аз познавам доста такива случаи и направо си е нещо като мания вече. Ако искаш ми отговаряй, по тази логика и тебе не те засяга моят отговор. Мен никой не ме е подготвял, сама си исках, отчасти по съвсем лични причини, отчасти "да не съм по-назад", тъй като от моето училище поне 90 процента заминаха, а от класа ми остана само един. Исках да се осведомя от първа ръка дали си заслужава и прочие неща. Докъдето трябва съм го докарала за сега, не съм готова още, по-близо съм до възрастта на детето ти отколкото до твоята.

Общи условия

Активация на акаунт