Кипър

  • 13 963
  • 45
  •   1
Отговори
  • Мнения: 239
Скоро ми предстои пътуване до Кипър, по-точно Никозия. Някой, който е бил там би ли споделил какво бих могла да разгледам в рамките на половин ден (около 4 часа). Отивам по работа и няма да имам повече време на разположение.

# 1
  • Мнения: 398
Май месец и ние ще ходим до Кипър.Кацаме в Ларнака, но ще сме отседнали в Паралимни.Мисля обаче, че ще сме мобилни.
Някой ходил ли е там, да сподели.Какво интересно можем да видим и да посетим.

# 2
  • Мнения: 11 152
Елица,
надявам се да сте мобилни, че в Кипър обществен транспорт общо взето няма Simple Smile

Паралимни е много приятно градче, което не е на морето - тоест, ако сте в крайбрежен хотел, не сте точно в града Simple Smile но нещата са съвсем наблизо, така или иначе.
Май месец е идеално за плаж, като юли в България е.

Има много приятни плажчета в околностите на Агия Напа (не в града!) и около нос Каво Греко. Носът е национален парк, струва си да се разгледа, има едни хубави скали за гмуркане, но е малко екстремно Simple Smile
Общо взето този район е туристически, няма кой знае какво освен хотели, плажове и ресторанти.

Струва си да се отиде в турската част, но трябва да проучите как стоят нещата със застраховката на колата (мисля, че това беше казус, иначе си се минава вече с обикновен червен паспорт). Фамагуста и Кирения, които съответно там се казват Газимагуза и Гирне, са градовете за разглеждане. Много хубави плажове има към "опашката" на турската част - североизточната част на Кипър, която е дълга и тясна. Точно май мисля, че излизаха костенурките - карета карета - но те са чак на Ризокарпасо, което не е близо.
Не мога да си спомня дали имаше ГКПП на Фамагуста, за да идете в турската част по крайбрежието, защото там има една буферна зона на ООН - или трябваше да се мине през КПП-то в Никозия.
Иначе в гръцката част забележителностите са:
планините - в Тродос има много хубави автентични села, например Какопетриа и Киперунта;
скалите на Афродита - ужким там, където излязла от вълните, едно от малкото места в Кипър, където морето е бурно;
Пафос е приятно градче, което обаче е точно на срещуположната страна на острова.

Островът не е голям, гръцката част е с магистрали, може до всяка точка да се стигне и да се върнеш в рамките на ден. Доста е скъпо, вкл. бензина.



 

# 3
  • Мнения: 398
Параход благодаря ти  Hug
Всъщност сестрата на мъжа ми живее там и ще сме им на гости в Паралимни.Но тя доста работи и надали ще има време да ни развежда.
Имам позната, която живее в Ларнака и ще отидем и там за ден-два.Но останалото време ще сме сами.Та реших, че е добре да се запозная малко.
А от Ларнака/Паралимни колко път има до турскйата част на острова?
Лек ден и още веднъж благодаря   bouquet

# 4
  • Пловдив
  • Мнения: 2 522
Параход, включвам се с една поправка, ако позволиш - паспорт не трябва и за турската част, минава се с лична карта и някакви бележки на ГКПП-то.

....
Мисля обаче, че ще сме мобилни.
....

Лесно ви е на вас наопаки, ние ще трябва да разчитаме да ни возят  hahaha

Последна редакция: ср, 23 фев 2011, 16:07 от jul

# 5
  • Мнения: 11 152
Джул,
разбира се Simple Smile Аз за всеки случай си пътувам с червения паспорт дори и в ЕС - само веднъж-дваж май ходих с лична карта, че ми беше изтекъл паспортът.
Бележките съм ги попълвала, те са едни хвърчащи листчета, които си взимаш от будката на границата, но си спомням, че се изискваше някаква по-специална застраховка за колата, ако по принцип се кара в гръцката част.

Елица,
щом ще сте с местни, е най-добрият вариант, за туристите Кипър предлага най-тъпата си страна Grinning
Ларнака е близо до Агия Напа и Каво Греко, можеш евентуално да разчиташ на другата си позната да ви заведе там; от турската част е далече. Можеш да видиш ориентировъчно картата на острова в Google Maps, ако нямаш хартиен атлас.

# 6
# 7
  • Варна
  • Мнения: 535
Да ми кажете, понеже се обърках вече, червен паспорт трябва ли ми за кипър?

# 8
  • Мнения: 11 152
Bubuto, за гръцката част - НЕ, може и без него, страната е част от ЕС.

За турската - лично не съм пробвала, но по данни на Jul - вече може и там с лична карта.

# 9
  • Варна
  • Мнения: 535
Параход, благодаря  Hug

# 10
  • Пловдив
  • Мнения: 5 120
Момичета, къде са най изгодни самолетните билети до Ларнака?

# 11
  • Мнения: 398
От България ли ще летите

# 12
  • Пловдив
  • Мнения: 5 120
да,от България

# 13
  • Мнения: 398
Позната, която живее в Кипър се прибираше с Малев.Май й идваше най-евтино.Но с прекачване беше полета.

Свекърва ми ще летят с БГеър това лято.

Можеш да провериш и Изиджет(нямам представа дали летят от БГ до Кипър)
Но така или иначе билетите хич не са евтини.
Успех  Peace

# 14
  • Пловдив
  • Мнения: 5 120
  Благодаря за съдействието!:bouquet: 

# 15
  • Мнения: 398
За нищо   bouquet

Дано съм ти била полезна Peace

# 16
  • Пловдив
  • Мнения: 2 522
От България най-евтините билети са на Bulgaria air и Cyprus airways. Нискобюджетни няма, с прекачване разликата в цената е минимална. Не знам откъде си, но от Букурещ с Blue air излиза около 3-4 пъти по-евтино.

# 17
  • На морето!
  • Мнения: 5 769
За да разгледате турската част, например в Никозия, се нареждате на една ГКПП, с ЛК само и ви дават някакви бележки /не помня какви точно, веднага ги прибрах в калъфа на апарата/. Влизате си и разглеждате без проблем, но е ужасно мизерно и гнусно, конкретно за Никозия говоря.
Най-евтините полети са от Букурещ до Ларнака с Блу ер, аз летях с Бълг. Ер, София-Пафос около 300Е, удобен и приятен полет.

# 18
  • Sofia
  • Мнения: 4 720
От България най-евтините билети са на Bulgaria air и Cyprus airways. Нискобюджетни няма, с прекачване разликата в цената е минимална. Не знам откъде си, но от Букурещ с Blue air излиза около 3-4 пъти по-евтино.

Не съм проверявала, но наши приятели, които живеят в Кипър ни казаха, че ще спират полетите от Букурещ.

# 19
  • Мнения: 214
има си полети от Букурещ  150 лева двупосочен билет

# 20
  • Мнения: 398
Привет.Ние се завърнахме от Кипър.Много ни хареса.Направо ни очарова.Времето беше добро.През деня слънчево, но леко духовито, а вечер захладняваше.Но за нас това е по-добрият вариант пред голямата жега.Поваля и малко пясъчен дъжд, но беше само за ден-два.
Бяхме отседнали в Паралимни.Ходихме на плаж в Протарас.Има редовен градски транспорт, като билетчето е 1 евро.
Отделно си платихме за екскурзия до Фамагуста(52 евро за двама с Ред Бъс).Страхотно беше.Много добър гид, страхотни местенца.Показаха ни буферната зона Вароша, Катедралата/джамия Св.Никола,
Ходихме до Кабо Греко.Е, няма такава красота.Такова синьо море, че не можеш да откъснеш очи от него.
Два дни изкарахме и в Ларнака.Много приятно беше-магазини, заведения с рибни мезета  Crazy
Абе определено ще се върнем пак там.

# 21
  • Мнения: 358
Кипър
Малко впечатления и от мен. Пътуването ми беше до гр. Пафос. До средата на м.май
нямаше голям избор оферти за пакетни почивки за Кипър, а единствената оферта към която се насочих, в последствие разбрах че беше със 100-150 евро по-скъпа от реалната цена. Резервирах отделно самолетен билет на Bulgaria air и отделно направих за хотел. От 2011 г. е въведен градски транспорт в гр. Пафос, като билетчето струва 1 евро за еднократен билет (жълт). За обиколка с различни номера автобуси има многократен билет 2 евро (розов). Има автобус от Международното летище на Пафос до града (авт.номер 12). Съжалявам, че не се заех по-рано с организацията на пътуването. Реално направих резервации 3 седмици по-рано, а ако беше 2-3 месеца преди това можеше да излезе по-евтино. Въпреки сухия климат и бедната естествена растителност, зеленината (палми, зокуми, рози, мушката, китайска роза, цветни храсти, иглолистни дървета) обграждат отвсякъде. Поддържат се с капково напояване, има специални разсадници за палми. Темпратурите за юни варират от 20 до 30 градуса, но поради наличието на морето в близост и влагата във въздуха се усещат като 40 градуса. Един съвет – винаги носете със себе си шапка, вода и защитен крем срещу слънцето, използвайте удобни обувки. Преобладават едноетажни и двуетажни здания и къщи, като със закон е разрешено да се строи до четири етажа. Като Пафос е туристическият район на града, а Ано Пафос е административният център, в който има и различни офиси, банки, луксозни магазини и др.
В Кипър работят много българи, както и чужденци от най-различни краища на света. Основният приток туристи са англичани, западни европейци и руснаци. Кризата определно е дала отражение и върху туристическия поток и посещаемостта на хотели, ресторанти и т.н. В гр. Пафос посетих археологическия парк до пристанището (мозайките обявени за световно културно наследство), пристанищната крепост, царските гробници, няколко църкви, византийския музей, етнографския музей, археологическия музей, а в село Героскипу – музеят на народното творчество. Обикновено входът за музеите е 1,70 евро, но в някои може да достигне около 3 -3,50 евро. Има и червен туристически автобус, предназначен за обиколка покрай забележителностите на града. С автобуси 610 (от пазара) и 615 (от воден парк „Афродита”) можете да стигнете до всеизвестния плаж Coral bay. В туристическите офиси се предлагат различни екскурзии в околността и по крайбрежието ( с корабчета), а цените им варират от 20-30 евро до 70-80 евро. Цените на хранителните стоки, сувенири и дрехи са подобни на тези в Гърция. Кухнята и храната са типично гръцки + местните специалитети шефталя (кебапчета изпечени в було), халуми (сирене), анари (сирене), колокаси (сладък картоф), афеля (задушено месо), командрия (сладко вино), судзукос (сладкиш). Въпреки това в менютата на много ресторанти присъстват типично английски ястия (една голяма част от туристите са англичани). Като бивша британска колония в страната по пътищата е запазено лявото движение, което доста обърква чужденците наемащи коли и е причина за катастрофи. Ще видите и много англичани, които имат собствени къщи и имоти на острова. Кризата за вода, която беше много сериозен проблем до преди 1 година, сега вече не съществува.
Носете си адаптер за зарядните устройства за батерии, тъй като в Кипър (както и във Великобритания) електросистемата изисква специална приставка за ел.контакти.

Последна редакция: ср, 15 юни 2011, 19:57 от Lana26

# 22
  • Мнения: 914
Lana26, а каква цена ти излезе твоята организация полет+ хотел ( ориентировъчно )?

# 23
  • Мнения: 358
Билет за самолет - 256 евро в средата на м.май. В средата на април билетът струваше 239 евро. За гр. Пафос има полет един път седмично - всеки четвъртък. А стая в хотел с апартаменти, 3 звезди за 7 нощувки със закуска (2.06-9.06) за 390 лв за 1 човек. Сега с настъпването на високия сезон, цените леко се вдигат. Спокойно можех да мина и без закуската ако знаех че ще е толкова еднообразна. Избирах между continental breakfast и различни видове тостове, продуктите си бяха едни същи (шунка, кашкавал, масло,хляб, кафе или чай). От магазина на хотела купих нес-кафе в малка кутия за 2,30 евро, което го препоръчвам на кафеджиите, защото в чужбина аз винаги съм имала проблем с качеството и количеството на кафето.В случая кафето към закуската беше малко като количество. Кипърско кафе е 1-1,50 евро, еспресо - 2 евро, нес-кафе - към 3 евро. За предпочитане е в Кипър да се ходи през юни или септември-октомври, защото жегата е нетърпима. Морето е много чисто, специално района на Пафос има няколко плажа, които са носители на приза "Син флаг" (тази оценка е на ЕС по няколко критерия). Мисля че другите страни със "Син флаг" са Испания и Гърция. Аз не бях си поставила за цел да ходя на плаж, тъй като много не ме влече. Но който иска спокойно може да пече - или на някой от плажовете, или край хотелския басейн.
За самолетните билети - като че ли имаше евтини билети на Blue air от Солун за Пафос.
Предварителна информация ползвах от сайта:http://www.visitpafos.org.cy/
Сайтът на КОТ (Кипърска организация за туризъм) е: www.visitcyprus.com

Последна редакция: чт, 16 юни 2011, 09:31 от Lana26

# 24
  • Пловдив
  • Мнения: 2 522
След подробния разказ на Lana26 за Пафос и региона, да разкажа малко за останалата част от острова.

Честно казано за мен Кипър се оказа много подценена дестинация, очаквах да видя изсъхнала трева и комплекси тип Слънчев бряг. 8 дни не ни стигнаха за острова, който при това не е толкова голям. Обикаляхме с кола под наем, което е единственият вариант за по-голяма обиколка. Тук да вметна, че ако ще се посещава турската част, е добре да се вземе колата от турската част на Никозия, за да важат застраховките. Има няколко пункта за преминаване, пеша може да се минат всички, но с кола - само определени. Минава се с лк и една бележка, на която слагат печати с визи - първия е за 10 дни, втория за 30, като няма значение, ако си влязъл-излязъл сутринта и следобед пак - брои се за втори път. Не е разрешено да се пренасят хранителни продукти от турската в гръцката част (особено млечни и месни), защото уж не се били спазвали нужните санитарно-хигиенни изисквания. Според мен беше поради по-ниската цена на стоки основно (ДДС-то беше 7%, а за млечни и месни дори 5%).

Освен турска и гръцка част има и 2 суверенни английски бази (преминахме през едната от тях), където си беше като в английско - къщите, надписите, пабовете и всичко.

Ако гръцката част на острова е по-суха и пейзажът още през май е кафяв (изключая курортите), то на север драстично се променя в зелено, а и растителността е друга. Сърцето ми остана на едни от плажовете в турската част, на Карпаз, който е защитена местност и там снасят костенурките през юли. Там видяхме и дивите магарета, символ на Кипър. Останахме само 2-3 дни, живот и здраве ще се върнем за повече. Но това са места за любителите на девствената природа.

Много ми хареса Кирения, където вечеряхме на пристанището - изключително красиво крайбрежие с надвиснала отгоре планина.

Общото ми впечатление е, че турците са заграбили по-красивата и природно облагодетелствана част на острова.

Храната е коренно различна в 2-те части на острова - гръцка в едната, турска в другата, морското си беше морско и в двете, но навсякъде - много вкусно. Никъде не лъжат в цените, дори при обмяна, защото в турската няма проблем да платиш в евро (но на повечето места връщат лири).

Впечатление прави изобилието от плодове и зеленчуци в магазините, като от всичко имаше местно производство (да се неначудиш на този сух остров) - много вкусни, но без "фасон" и вносен аналог, добър само на външен вид.

Друго, което ме впечатли - не се краде. Къщите, колите стоят отключени и с отворени прозорци заради топлото време. То местните добре, но как са решили проблема с чужденците за мен си остана пълна загадка.

В турската част ме подразни, че огромни готически катедрали бяха превърнати в джамии, които се поддържат, но всички други църкви бяха почти руини.

Впечатляващо плашещ е комплексът Вароша - точно до Фамагуста - с призрачните си хотели (огромен курорт с невероятна плажна ивица, може би около 4-5 км.), избомбени и минирани през 1974г. Сега са оградени с бодлива тел и се охраняват, забранено е да се снима. Подобен е ефектът и на буферната зона в Никозия - бодлива тел и руини, пази се в двата края от гръцки и турски патрул, като последният ти посочва пушката си, ако види да снимаш там. Последния инцидент със застрелян снимащ турист, както ни успокоиха, бил през 80-те години.

Странно място е Кипър. След толкова години никой вече не може адекватно да обясни защо е започнал този конфликт тогава, защо са се изпозаклали довчерашни съседи. То всъщност чак като е започнало клането са дошли турците да защитят своите. Сега кипърските турци мразят кипърските гърци и турците (приемат ги за окупатори), а кипърските гърци мразят кипърските турци и гърците, щото те били кипърци, а не гърци. И няма как да не го усетиш това в атмосферата, като минеш само 3-4 пъти през буфера например. Иначе към чужденците са много благоразположени.

Малко дълго стана  Grinning


Последна редакция: чт, 16 юни 2011, 10:41 от jul

# 25
  • Мнения: 914
Момичета,   bouquet! Много подробна и полезна информация сте дали!

# 26
  • Мнения: 358
Конфликтът породил разделението на острова и противоречията между кипърско-гръцката и кипърско-турската общност или така нареченият Кипърски проблем възниква след като през
1960 г. Кипър извоюва независимостта си от Великобритания. Според подписания договор двете общности на острова имат равни права и задължения. Но с течение на времето възниква напрежение, подклаждано от страните-гаранти по договора Турция и Гърция. Още преди
инвазията на Турция през 1974 г., Турция е имала идеята за разделението на острова.
Политическата нестабилност на Гърция през 1974 г. дава повод за нахлуване на окупационни турски войски, които уж имат за цел защита на турското малцинство (реално обслужват геостратегически интереси на Турция). Водените в продължение на години преговори за обединяване на острова досега не са дали резултат. Планът Анан под егидата на
ООН е отхвърлен на референдум с болшинството гласове на гръцко-кипърската общност.
Ако островът бъде обединен, то гръцко-кипърската общност ще трябва да плати финансово-
икономическата цена за по-слабо развитата северна турска част - Северно кипърската република. Т. е. за изравняване на разликата между севрната и южната част финансовите негативи ще бъдат поети от гръцко-кипърската общност, които и без това загубиха от влизането си в Еврозоната през 2008 г.

# 27
  • Мнения: 358
jul,

Искам да попитам колко за плаща за визите при преминаване от гръцката в турската част?

# 28
  • Пловдив
  • Мнения: 2 522
Не се плаща нищо. Подаваш си лк с написаната хвърчаща бележка и на нея ти бият печат с право на престой.

п.с. описанието на политическата обстановка (както обикновено) не съвпада много с виждането на кипърците, затова и писах, че вече никой не знае цялата истина по темата. Ама да не задълбаваме с политика, че ще развалим хубавата тема  Grinning

# 29
  • Мнения: 53
В по-мръсна държава не съм била през живота си. Това ми е единственото мнение за Кипър.

# 30
  • Мнения: 119
Всъщност има си обществен транспорт межди основните градове.
Цената е еднаква накъдето и да тръгнеш Wink

http://www.intercity-buses.com/upfiles/File/Maps/Cyprus-Tourist-Mapsmall.jpg

http://www.intercity-buses.com/upfiles/File/PDF/Intercity%20Leaflet%20A4.pdf

# 31
  • Мнения: 221
В по-мръсна държава не съм била през живота си. Това ми е единственото мнение за Кипър.
Не знам защо си останала с такова впечатление,но ако Кипър е мръсен то незнам как да определя България.За мен в Кипър определено си е чисто,но това естественно е мое мнение.

# 32
  • Sofia
  • Мнения: 4 720
Не знам защо си останала с такова впечатление,но ако Кипър е мръсен то незнам как да определя България.За мен в Кипър определено си е чисто,но това естественно е мое мнение.

 Peace Единствената "мръсотия", която съм виждала в Кипър са листа от палми, неизчистени от плажа по Коледа.

# 33
  • Мнения: 214
Не знам дали Кипъре мръсен , но ако там е мръсно то Цяла България трябва да я наречем "сметището Суходол". Била съмв Кипър 8 пъти за 20 години и определано можем да им дишаме праха.

# 34
  • Мнения: 934
Предстои ми пътуване до Кипър, Лимасол, ще имаме кола. Бихте ли ми препоръчали по-автентични селца и места извън тур.маршрути?
Как е по-удачно до се отиде до Синята лагуна - с кола или с корабче от Пафос?
И кои са местата, където излизат карета-карета?

# 35
  • Пловдив
  • Мнения: 2 522
За гръцката част не съм добър гид, аз съм писала, че се влюбих в турската. Там са и двата плажа, за които знам (но излизат през Юли) и на единия със сигурност е забранено да се ходи (може тайно Wink).  Не знам с каква кола сте и ще ли е проблем минаването от едната в другата част.

# 36
  • Мнения: 934
Jul, сега разгледах снимки от Карпаз и Golden beach, невероятно е.
Кои са тайните плажове  Wink

# 37
  • Мнения: 11 152
Phile,
така е, турската е много по-живописна.
От гръцката препоръчвам селцата в планината Тродос (пътят обаче е с мнооого завои) и Каво Греко на югоизточния бряг.
Няма проблем да се минава от гръцката в турската част, единственото необходимо е колата да има застраховка.

# 38
  • Мнения: 33
По-мръсна държава от Кипър не бях виждала, а доста съм пътувала.

# 39
  • Мнения: 11 152
Sosweetbaby,
същото си написала и от другия си акаунт. Разбрахме вече мнението ти.

# 40
  • Мнения: 33
Sosweetbaby,
същото си написала и от другия си акаунт. Разбрахме вече мнението ти.
да за съжаление немога да вляза в него

# 41
  • Пловдив
  • Мнения: 2 522
......Няма проблем да се минава от гръцката в турската част, единственото необходимо е колата да има застраховка.
Така е, затова зависи от колата - ако е рент май не става, трябваше мисля да има годишна застраховка. Освен това не от всички пунктове може да се пресича границата с кола, което леко затруднява организацията. Със сигурност е възможно, обаче.

Jul, сега разгледах снимки от Карпаз и Golden beach, невероятно е.
Кои са тайните плажове  Wink

На Карпаз и Голдън бийч (който има друго местно име) искам да живея поне 1 лято Heart Eyes Ти си открила единия плаж, това е Търтъл бийч. Има страхотни бунгалца (на Бурхан), на газ, соларни батерии, със сондаж и генератор - еко от всякъде, кръчмето е много добро, а мястото ....  Heart Eyes

Другият плаж (забранен) е близо до Кирения, пак в северната част.

Вероятно има и други, аз знам тези.

А това за мръсното - явно кой за каквото има очи Rolling Eyes

# 42
  • Мнения: 934
Jul, Параход, благодаря за насоките.
Вероятно ще направим една нощувка в северната част. Може би в Кирения или в бунгалата на плажа.
С колата няма проблем, има годишна застраховка и ще включим в нея
името на мъжа ми като втори шофьор.

# 43
  • Мнения: 358
Остров Кипър се намира в източно Средиземно море. Климатът е приятен,а пейзажите разнообразни - планини и прекрасни плажове, идилически села и колоритни пристанища. Също и забележителни манастири украсени с византийски фрески.
Островът получава независимост от Великобритания през 1960 г, но скоро възникват конфликти между гръцкото и турското население. С помощта на гръцката военна хунта през юли 1974 г. се осъществява преврат при който президентът Макариос е свален от власт с цел Кипър да се обедини с Гърция. В съответствие с договора от 1960 г. в Кипър са разположени турски военни части. След като военната хунта в Гърция е свалена от власт президентът Макариос е отново президент на Кипър. Турско-гръцката граница може да бъде прекосена в Никозия.
Автомобилните пътища са с добро качество, а общественият транспорт е достатъчно развит. На туристите се предоставят под наем мотоциклети и автомобили. Като бивша английска колония в Кипър движението на автомобили е отляво. Местното население работи в банки, митници, предоставяне автомобили под наем, туристически агенции, офиси на авиокомпании, застрахователни компании, здравеопазване.
Ларнака е столица на туризма и главен вход на Кипър. Център на съвременния живот на острова, който е съсредоточен в административния район на Ларнака. Но градът си остава престижен курорт. Ларнака има международно летище, а пристанището е главно търговско пристанище на страната ( оттук със кораб можете да отпътувате за Сирия или Ливан, пътешествието ще продължи два дена). Ларнака се състои от три части – крайбрежна част, стария град и турския квартал. Една от главните забележителности на Ларнака е църквата „Свети Лазар”. От древния град Китион са останали няколко разкопки в северната част на града.
В Кипър има много плажове предназначени за отдих и къпане, но повечето туристи предпочитат Айа Напа. Когато Турция окупира северната част на острова туризмът започва да се развива в югоизточната част на Кипър. От малко рибарско селце през 70-те години Айа Напа се превръща в скъп курорт. Основна забележителност на Айа Напа е венецианския манастир от 16 век. Той е трябвало да бъде католически, но в резултат на нахлуването на турците той бил предаден на православната общност на острова. В югоизточната част на Кипър с лодка можете да плавате до буферната зона (контролирана от ООН), тя е обозначена с гръцки флаг.
В Никозия –столицата на Кипър се намира паметника на президента Макариос. Роден в село Панагия Пафоска околия, той получава теологическо образование в Кипър и Гърция (1942) и Бостънския университет (1948 г.). Макариос е харизматичен лидер, който поддържа обединението на Кипър с Гърция. През 1974 временно имигрира в Лондон, а през 1975 се връща на острова. Умира през 1977 г. Никозия е обградена от крепостна стена построена в 1489 г. след нахлуването на венецианци в града. Тесните улички с пазарчета и кафенета са пропити от ориенталския дух. Буферната част в Никозия се нарича „зелена зона” и там се намират контролните пунктове на ООН. Условията за преминаване на турско-гръцката граница се променят постоянно.
Лефкара е един от главните туристически обекти. Тук жените от 5 века се занимават с бродиране, тяхната продукция се продава в Кипър и е известна в чужбина. В миналото материалите за бродиране са се доставяли от Гърция, а сега – от Ирландия.Тук се продават местните деликатеси сиренето халуми и десерта судзуки. Сиропът от рожково дърво се използва за лечение на стомашни заболявания, простуда и за засилване на имунната система.
Селата в Троодос, както и в южната част на Кипър се намират производителите на вина. Големите винени заводи са в района на Лимасол. Най-известното вино командария започва историята си в Средновековието – то се съчетава със сушени плодове и сладки.
Лимасол – втори по големина град. Главен атракцион е „машината на времето”, който разказва историята на острова. Островът е във владение на Великобритания от 1878 г до 1960 г., а преди това на Турция (1571-1878 г.). Срещу центъра „машината на времето” е разположен голям магазин за продажба на ествествени гъби от морето. На 19 км от Лимасол се намира Курион – древен град-държава, сега - място на древни археолог.разкопки. Курион е пострадал от разрушително земетресение през 4-ти век.
Пафос е град в югозападната част на острова. Има живописно пристанище. Складове и стари докове са превърнати в магазини и ресторанти. През 1984 г. в близост до града е построено летище, което е допинесло за развитие на туризма. Тук все повече младоженци (англичани) организират сватбените си тържества. Всяка кипърска девойка получава от баща си къща под формата на зестра. Организацията на кипърските сватби се отличава от тази в повечето евроепйски страни. Тук не се предлага обяд, а само напитки. През 1962 г.в Пафос при разкопки са открити 5 римски вили. Те са известни със своите мозайки, но най-добре са запазени мозайките във вилата на Дионис (3 в.пр.н.е.). Недалече от Пафос се намира скалата, където от морската пяна се е родила богинята любовта Афродита.
Планината Троодос  в най-виоската част е висока около 2000 м. Интересен бивотински вид е кипърския муфлон, който е ендемичен вид. В миналото в Троодос е имало много кедрови дървета, които въпреки изсичането им не са изчезнали. Тук се намират и няколко манастира, най-големият от които е Кикос.
Във фермата „Аргонавтис” се отглеждат магарета. Във фермата ви обучават в основните умения за яздене на магаре, до там можете да стигнете от село Калакедара. Друга атракция са аква-парковете.

# 44
  • Мнения: 131
Това за мръсотията къде по-точно е било? Ние се върнахме преди две седмици, бяхме близо до Ларнака, много ни хареса. Ходихме до Агиа Напа и Ороклини. За съжаление не успяхме да отидем до турската 4аст, но с удоволствие бих се върнала на този красив остров. НямаШе мръсотия никъде.

# 45
  • Мнения: 214
Че не е  мръсно в Кипър това стана ясно. Явно някой и имал там кофти преживявания. Не е необходим да се пише по форумите  пълни глупости , нямащи нищо общо със действителността.

Общи условия

Активация на акаунт