Фотополимер или амалгама при бременност?

  • 5 104
  • 18
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • Всички
  • Мнения: 312
Бременна съм и трябва да ми се направи пломба. Каква да бъде? Кое е по-опасна да се направи амалгама или фотополимер.За първата зная, че съдържа живак, което е много опосно! При направата на втората се използва един светлинен уред, който не зная лазарен ли е или не? Интересуваме най-вече, каква пламба да ми се направи, за да съм сигурна,че ще е безопасно.
Поздрави!

# 1
Съвременните пломби са фотополимерните. Grinning Няма опасност за плода.

# 2
  • Мнения: 2 529
aз мисля, че вече почти никой стоматолог не работи с амалгама. Не зная на каква основа е лампата за втърдяване на полимера, но едва ли може да има някакво вредно въздействие. Rolling Eyes

# 3
  • Linz
  • Мнения: 11 619
За първи път чувам, че амалгамата може да е вредна за плода! Не мисля, че е вярно. А къде правят още такива пломби?! Мислех, че отдавна амалгамата е излязла от употреба. При положение, че има фотополимер... просто се чудя  newsm78

# 4
  • Мнения: 6 315
Амалгамата не е излязла от употреба все още. И до колкото ми е известно е по-издръжлива и от фотополимера. Живакът в нея не е опасен за плода, амалгамата е сплав и живакът е "свързан".

Лампата с която се работи при направата на пломба от фотополимер е ултравиолетова и тя също не е вредна.

Най-добре е стоматологът да реши каква пломба да сложи, напоследък фотополимерът е предпочитан Simple Smile.

# 5
  • Мнения: 2 755
С амалгама, вече почти никой стоматолог не работи. Все пак наистина, ако говорим за здравина, май нито химиополимерните нито фотополимерните пломби, могат да се сравняват с нея, но ако говорим за естетика, то амалгамата е "бита карта". Ако толкова те притеснява амалгамата или лампата при направа на фотополимера, избери вариант - химиополимер ( бяла пломба, която не се нагрява с лампа ).

# 6
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Ако амалгамата все още се използва някъде, то вероятно е заради по-ниската цена, а не защото е по-здрава. В добрите кабинети се работи с качествени материали и там въобще и не питат пациента каква пломба иска.

# 7
  • Мнения: 2 755
Ако амалгамата все още се използва някъде, то вероятно е заради по-ниската цена, а не защото е по-здрава. В добрите кабинети се работи с качествени материали и там въобще и не питат пациента каква пломба иска.
РЕНИ, няма да се впускам в спорове, още повече че не съм стоматолог, но от личен опит - имам амалгамени пломби на 20 години, а фотополимерните се е случвало да ги сменям на 5-6 години ( или падат или се отчупва по някое парче ). Стоматологът при който ходя е достатъчно добър и работи със скъпи и качествени материали, не е от немърлива работа. Той също ми е казвал, че амалгамените доста издържат, когато са направени добре, но този метод е толкова остарял и неестетичен, че никой уважаващ себе си стоматолог, не работи вече с амалгама.

# 8
  • Linz
  • Мнения: 11 619
Tonita, не споря че амалгамата е по-здрава. Но явно че това не е достатъчна причина да се предпочита пред фотополимера. Мисля, че амалгамата съвсем ще излезе от употреба точно както пишеш и ти- защото е остарял и грозен материал. Просто това, че все още се използва някъде вероятно е заради по-ниската цена (поне така аз си обяснявам). Миналият месец бях на зъболекар- кабинетът е страхотен, намира се на бул. Витоша, стоматологът работи много внимателно и нито веднъж не ме попита не искам ли амалгама (направи ми 15-20 пломби), предполагам просто нямаше.

# 9
  • Мнения: 6 315
Моята стоматоложка работи с амалгама при запълване на стара амалгамена пломба, а не защото е по-евтино Wink. Пломбите по кътниците ми са предимно амалгамени и са от преди 10 години, когато се отчупи парченце от някоя е за предпочитане да се закърпи, а не да се прави нова. Поне според мен.

А и в добри и лоши кабинети - плащаме от джоба си Wink.

# 10
  • Linz
  • Мнения: 11 619
На мен ми допълниха фотополимер в отчупените амалгамени пломби.
А зълвата миналата година като си беше в БГ си смени всички стари амалгамени пломби с фотополимерни- сигурно не е толкова страшно да се направи нова по-естетична пломба.

# 11
  • София
  • Мнения: 481
     Сплавта не е химично съединение, за да бъде живакът свързан в нея. Сплавта е "смес" от метали. Лично според мен, амалгамената пломба едва ли е без странични ефекти- макар че може би са локализирани в тъканта на зъба.
А относно здравината на пломбите- абсолютно зависи от работата на зъболекаря! Имам амалгами и бели пломби (не знам точно какви, но едва ли са фотополимери) на по 20 години, правени от една великолепна зъболекарка, които все още не са мръднали и  съответно фотополимери,правени от други, които на всеки 2-3 години падат.
Избери си добър зъболекар и си направи красиви фотополимерни пломби  bouquet

# 12
  • Мнения: 2 755
... когато се отчупи парченце от някоя е за предпочитане да се закърпи, а не да се прави нова. Поне според мен...
Логично е. При смяна на пломбата се отнема още от зъба. Аз по едно време бях решила да си сменя няколко амалгамени пломби на кътниците с естетична цел, но стоматологът ми, с 2 изречения ме отказа.
РЕНИ, разбрахме се. Wink Peace
Пух, права си. Наистина е важно да имаш добър стоматолог ( ама колко дърводелци има.....не е за разказване )

# 13
  • Мнения: 6 315
     Сплавта не е химично съединение, за да бъде живакът свързан в нея. Сплавта е "смес" от метали.

Зная пух (все нещо са ми налели в главата в университета), използвах тази дума нарочно, защото при амалгамата няма опасни живачни изпарения след като се втвърди. Всъщност идеята й е, че в живака се "разтварят" останалите метали - сребро, калай, мед и понякога малки количества от зинк, паладий и иридий. След като се постави пломбата, живакът се изпарява и сплавта се втвърдява. Simple Smile На Запад мисля, че я отричат тази пломба, макар да няма точни доказателства за влиянието й върху здравето.

# 14
  • Мнения: 8 505
Ако на мен ми се налагаше да правя пломба (независимо дали съм бременна или не),бих избрала фотополимер.

# 15
  • Мнения: 312
Благодаря Ви!  Hug Ще се консултирам и с моята стоматоложка, но винаги претеглям и гледната точка на другите.

# 16
  • София
  • Мнения: 748
  На Запад мисля, че я отричат тази пломба, макар да няма точни доказателства за влиянието й върху здравето.
Виждала съм много чужденци и съвсем отговорно мога да твърдя,че повече от 70% от тях имат изключително само амалгама в устата си!А относно това дали тя е качествен материал ще ви кажа,че има неща,които стават най-добре с амалгама!Качеството на обтурацията,освен от вида на материала зависи и от още куп условия,например-вида на зъба,локализацията на дефекта,площта която обхваща,личната хигиена на пациента и още много други....Аз лично не бих си сменила старите амалгамени пломби ако са на възраст по-малка от 10 години.Все пак,ако трябва да си слагам нова пломба ще предпочета фотополимер, стига стоматологът да прецени,че е подходящо в конкретния случай да се постави.Ако има нещо друго-питайте!

Последна редакция: вт, 06 дек 2005, 19:54 от macro

# 17
няколко плюса и минуса  за двата вида материал
                                                                         
амалгама 
        плюсове
               1.при поставянето леко се свива и в следващите часове се разширявя, в резултат на което много точно заема мястото в кавитета
                2.връзката в амалгамата е метална и много добре понася дъвкателното налягане(400кг/см2)
                3.днес амалгамата е със 70% сребро(преди с 30%) и след полиране изглежда  сребристо сива    (потъмнява ако не се полира )
                4 . среброто има олигодинамично деиствие(антибактериално )
                5.много добре се възтановявя контакт пункта между зъбите
                6.ниска степен на развитие на вторичен кариес (има обтурации на 50 години)
                7.по-ниска цена 15-30 лв
       минуси
                1.неестетичност
                 2.съдържа живак (който след втвърдяване и полиране на пломбата е безвреден или поне няма данни да е увредил нещо у пациента).Той е по-опасен за стоматолога понеже всеки ден е в контакт с него 
       фотополимер
                   плюсове
                 1. много добра естетичност (по- скъпите по-добра)
                  2. при спазване на всички правила за поставянето му(а те никак не са малко) се получават много добри резултати (5-7 години за дъвкателни зъби)
                   минуси
                  1.свива се по посока на светлината(остава микропроцеп между зъба и обтурацията) в резултат на което вторичния кариес се развива по-бързо
                   2.трудно се възстановява контактпункта
                   3.   фотополимерът всъщност е пластмаса(колко ли може да е здрава тя)                 
                    4.висока цена, която при спазване на всички изисквания за  изработване на фотополимерното възстановяване(кофердам.адекватна бонд система, нанасяне на порции на материала, използване на фотополимеризиращи клинчета,хитринки за по добър контакт пункт  и др)реално е около 100-150лв

# 18
  • Мнения: 1 983
оня ден бях на зъбар и понеже зъбът, който ми оправи стоматоложката беше много зле, зъб няма, има само корени, сложи ми амалгама, защото била по-здрава, честно казано много се учудих, но като се замисля всички други пломби в устата ми са с фотополимер и поне половината от тях са се посчупвали, ще видим тази амалгама до кога ще издържи, все пак имам доверие на стоматоложката си Peace

Общи условия

Активация на акаунт