(Био) зеленчукова градина 17

  • 101 263
  • 744
  •   1
Отговори
# 480
  • Мнения: 157
Тук има само градинари, аз косачи не съм видяла...


"Дядо ми казваше, че всеки трябва да остави
нещо след себе си, когато умре.
Дете или книга, картина или къща,
дори стена - която е построил, или чифт обувки,
които е изработил.
Или пък градина, която е посадил.
Нещо, до което ръката ти се е докоснала по такъв начин,
че да има къде да отиде душата ти, когато умреш.
И когато хората погледнат дървото или цветето,
които си посадил, ще те видят в тях.
Няма значение какво правиш, казваше той,
стига само с докосването си да можеш да превърнеш
едно нещо в нещо, което не е било преди, в нещо ново,
което ще прилича на теб, след като отдръпнеш ръцете си. Именно в докосването се крие разликата между човека,
който само коси полянката, и истинския градинар,
казваше той.
От косача няма да има следа;
градинарят ще остане там цял живот."-
"451 градуса по Фаренхайт", Рей Бредбъри

# 481
  • Мнения: 854
Извинявайте за снимките  Embarassed Ма мен лично ми е по-лесно да са в темата, да не отварям постоянно други прозорци. Не знаех, че правилата са други и че товари темата.

Добре, репичките стрелкуват. Закъсняла съм с кое? Със саденето им ли, та не станаха репички? Могат ли да се сеят репички пак и кога?

А грах сее ли се втори път? При мен така и не се получи с него, явно на някого му е бил много вкусен - имам 3 растения от десетки посети семки... Щом се е получил разсад на грах при Амика - ще опитам с разсад.

Днес на едно биоизложение ми казаха, че има борба с биоагенти с поповото прасе. В почвата се внасят ларви на не разбрах какво насекомо, които паразитират в поповото прасе  и съответно го убиват. Трявба да проуча въпроса. Не искам да направя повече вреда, отколкот полза.
На някого може да му е интересно и това.

След като орязах спанака на 10 см получих цяла торба със супер крехък спанак. Сготвих го барабар с дръжките - и те супер крехки. Та се замислих дали всъщност от грешката си не получих нов начин за отглеждане и консумация на нежен спанак  Laughing Ако режа гората си от спанак не наведнъж, а да свалям височината по малко - ще имам дълго време крехки стъбла и листа.

# 482
  • Варна-София
  • Мнения: 428
Бушка, ето един руски полезен сайт, в който има списък на растения, които се отглеждат при техните климатични условия само с разсад, с/без разсад по избор и само със семена.

Грахът също се оказа, че може по избор да се отглежда с или без разсад. Е, аз просто съм се вписала в това.

Този препарат, който показваш впечатлява, че действа на колорадски бръмбар. Дали не действа и на миризливки? То няма да го пише, защото тук все още миризливката не се счита за неприятел, но може и да пробвам експериментално.

Последна редакция: вт, 05 юни 2012, 09:01 от amica1

# 483
  • Мнения: 51

Разправят, че оптималната дължина за откъсване на доматен колтук е около 5 см. По-малко е трудно, повече е безсмислено.

бях пуснал една снимка, в нея снимка има бележка която съм пропуснал да преведа, пише че колтука се отстранява преди да е надвишил 10сантиметра и доматите се проверяват за колтук  2ва пъти в седмица.

хайде и нагледно, червеното разклонение е колтука



Цитат
Абе как е правилно да се пише :колтук или култук? Ердинч, терминът има малко турско звучене, значи ли нещо, знаеш ли?

да, на турски се пише ''Колтук'', а преведено на турски означава: Пазва, подмишница, подмишничната яма(axil, axilla)  Hug

турските градинари също му викат колтук

също така колтук има и друго значение, колтук значи и седалка, зависи къде в изречението и с каква цел ще се ползва

накъсо толкова, сори ще изтърва самолета, поздрави от Анкара ейрпорт

# 484
  • Мнения: 86
Юни и юли са най-плътните,най-пълни месеци.
Всеки има какво да покаже,градината се пълни и прелива от благодат.
И душите ни също.
Снощи докато си чоплих пипера от гората на талази идваше мирис на смола,смесваше се с този на свирчовчината и беше толкова гъст и омаен,че на моменти ми се завиваше свят.
Ето дойде и сезона на пътешествията-за да ни е още по-хубаво като се завърнем  Hug
За пипера има надежда-върховете му започнаха да потъмняват.Продължавам да чопля из него  Laughing
Салатите са на привършване-има още за вечер-две.
Но пък краставиците започват да стават много.

# 485
  • Мнения: 854
Бушка, ето един руски полезен сайт, в който има списък на растения, които се отглеждат при техните климатични условия само с разсад, с/без разсад по избор и само със семена.
Къде е сайта?  Laughing

Относно миризливката - можеш да им пишеш на мейла от сайта. Бяха много любезни на изложението, казаха, че отговарят на въпроси и по мейла.

При мен с миризливките се лсучи нещо много странно. Лехите са под брезите - те живеят предимно там. Не можеш да минеш отдолу, без да те накацат сума ти. Един ден на всяко едно растение имаше по 20-30 дребни. Мисля си, че това беше деня, в който се излюпи масата миризливки.
Имах накисната елша в едно корито, преседяла седмица - течността е тъмно кафява, почти черна - има много танин. Бях пробвала преди това да поливам с нея - неразредена - една марула и една туфа трева - видимо не им се отрази. Та разредих  някъде към 1:10 и напръсках листата на всички растения, остатъка ливнах тук-там в почвата. На другия ден нямаше нито една миризливка по растенията, а сега ги има, но в много малки количества.
Далече съм от мисълта, че съм изобретила нов метод за борба с тях, а по-скоро предполагам, че просто съвпадна излюпването им с някакви неподходящи условия за тях и моето пръскане. Просто ще чакам. Сигурно ще се появят отново (за съжаление).

# 486
  • Варна-София
  • Мнения: 428
Сори, ето го:
http://old.sunnygarden.ru/veg/veg_time.html

За миризливките непременно повтори упражнението.

# 487
  • на пъпа на Златията
  • Мнения: 3 212
Ерденч,  Hug
Така и си помислих.
По нашите територии е възникнала цивилизацията - на опитомяването на растения и животни. Имаме информация от многобройните разкопки че траките са имали много познания като се започне от лечебните растения та до звездите.Някои изследователи стигат до извода че българите са тракийско племе.Във врачанско намериха семена от жито , за което се предполага че е лимеца. в гроб, който се датира от преди новата ера.Дадоха го в институт за да се опитат да съживят .Сегашните българи са смес от много родове и племена.Има много думи които звучат като турцизми,  но не са, предполага се  че са  от езика на друго тракийско племе живяло тук, включително и на територията на Турция. .
Ние  сме се отказали от различните думи на различните племена , при създаването на държавата си , за да се разбираме.. Тук ползваме   латинските наименования , защото по-лесно ги намираме описани в нета.Откакто сме започнали да ползваме кирилицата сме започнали , сме възприели , да ползваме езика на северните тракийски племена. За това ползваме думата поветица. Идва от ветка - клонче .- по клончето. На някой може да му звучи русизъм . Но пак не е.Поне 50 процента от руския език са старобългарски думи,  които руснаците не разбират и трудно четат.  По нашия край се ползва съвлък . От влача се. Колтук сигурно е пак такава стара дума. На изток се казва колтук, на запад култук.Ето и Ерденч го превежда като пазва, седалка, седалище. По точното понятие ще трябва да е израстък от пазвата. Признато е в Юнеско  че на територията на България на всеки километър се появява нова билка,толкова е богато разнообразието на растителни видове.  Имам две книги за билките.Латинските наименования са преведени някъде на български поне с три български думи, три български  наречия  , които кореспондират с части от тялото, с болести които лекуват.Има логика в това.Написах го защото има връзка с ГМО-то.Българите ли са първите,  които са започнали да опитомяват и  селектират , цивилизоват, да откриват  ГМО -то, в  растениевъдството, животновъдството?Каква е разликата между сегашното ГМО и  българското? Дали защото сегашното ГМО  създава безплодни растения?
Съществуват ли още на територията на България, Турция, Гърция , защото това са стари тракийски територии,  дивите видове от които са селектирани цивилизованите?Единствените науки които се признаваха  на запад по времето на соца бяха растениевъдството и животновъдството. Западните култури не признават билколечението,   ..Сигурно защото не го познават.При тях е строго регламентирано лечението на болестите и трябва да минат поне 50 години за да открият че са сгрешили. Западните култури си измислиха култура на храненето,  която се базира на научните им открития. Въз основа на това променят храните и докараха на хората нови и нови болести.Загубили сме стари знания. Ако си спомним старите думи на отделните диалекти ще възстановим старото знание.Как така в тоя форум няма един агроном?
Вили,
   свирчовчината ,  какво беше дървесния бъз ли ?

Последна редакция: вт, 05 юни 2012, 11:21 от rorik

# 488
  • Мнения: 86
rorik, Hug  bouquet,натъжи ме и ме накара да се замисля за пореден път.
Агрономи няма,защото повечето,които познавам отдавна не се занимават с градини.
Моите връстници завършваха и започваха работа в ТКЗС-предимно спициализираха върху техническите култури.
По-възрастното поколение има добри специалисти,но също профилирани-научила ги е практиката им.
Сега завършващите са подготвени основно на теория,практика нямат,реализация нямат и това сякаш е убило желанието им за работа в градината или на полето.
Тук е била люлката на цивилизацията,а и според доста пророци тук ще се съхрани и ще тръгне по света и новата цивилизация.
Една вметка-мандрата,която изкупува млякото на брат ми не му е плащала вече два месеца.И миналия ден са му казали с присмех,че не им е важно млякото на краварите.По магазините се търсело основно сирене с растителни мазнини  ooooh!
Така явно е с всичката храна-все повече ще се произвежда синтетична,а ние ще се разболяваме и ще умираме от това,което слагаме в устата си.
Може би...ако все повече хора започнат да мислят като нас....започнат да човъркат градините на бабите си....произведат си поне едно яйчице и кило картофи....може би ще оцелеем...
Ето вчера земеделския министър се е зачудил защо децата бягат в чужбина,а не искат да стават овчари...Защо ли  newsm78
Да, rorik.Накъсваш 30-40 цвята в 10 литра вода.Слагаш килограм захар/аз го правя с няколко лъжици за ферментация само,а доподслаждам със подсладители,а тази година ще пробвам със стевия/и пакетче лимонтозу.
Втасва ден два и става страхотна лимонада.Може да се стерилизира,а някои я замразяват в пластмасови бутилки.

Последна редакция: вт, 05 юни 2012, 11:26 от vili__66

# 489
  • на пъпа на Златията
  • Мнения: 3 212
Та пак ,
Вили дървесния вид на бъзето ли е?
Трябва да си спомним  стария тракийски език и ще възстановим знанията си. Билките при нас са подправките към храните.Не са били глупави предците ни.Храната е и отрова и да я неутрализират са ползвали в изобилие подправките. Само до преди 9-ти септември 44 година бабите ни са  готвели с краве масло, яли са мазни банички с истинско кисело мляко , което е неутрализирало мазнините, ...
Днес обявихме мазната баничка за вредна,  защото нямаме истинско кисело мляко.Ядем кремчета данон
Модерна е вкусната  пица с моцарела  , а не казват  че това е  биволския кашкавал  в който маслото е 10 пъти повее отколкото  от кашкавала от краве мляко.Слагат доматена паста приготвена от 10 процента домат и нишесте и отровни оцветители,  която неутрализира маслото. Защо обаче и слагат изкуствени подсладители?
Къде е стария ни сорт босилек , а го култивирали и нарекли с някакво друго име?
Ние не живеем в Африка , не се котим като зайците че да ни трябва изкуствена храна . Територията ни може да изхрани поне 10 пъти повече хора,  отколкото сме с качествена храна.
Трябва да си припомним и старите рецепти за ястията.Западняците  с комерсиалността си и със самочувствието си на богоизбрани  ползват нашите знания за  собствена изгода и ни принуждават да живеем не по природните закони.

Агрономите ни станали дистрибутори на монсанто.
Ако ползваме химия в градините си трябва да е немска. Имат тукашен корен немците/ готи, гети/ . Кръвта вода не става.
Варвари  ни наричат латинците, гърците  . Сменили имената на растенията с латински , гръцки.Знанието тяхно.

Последна редакция: вт, 05 юни 2012, 12:10 от rorik

# 490
  • Варна-София
  • Мнения: 428
Много ми е интересно това, което чета, пак ще се върна да го препрочета, но по повод на изкуствените подсладители се сетих да си рекламирам джанката (родом от Балканите), от която получавам бистри сокове без подсладител. Име няма, съседът й викал "джваклива джанка" и я отсякъл, че е водниста, та само при нас в момента се намира. Някой, ако прояви интерес да си прави сладки беззахарни бистри сокове с доста голям рандеман (защото добавям и още толкова вода), мога да му дам напролет калеми.
Тази джанка, заради нейните особени качества я смятам за едно от големите богатства на моята градина.

# 491
  • Мнения: 8 567
В този ред на мисли, някой знае  ли как се дозира стевията, в какво съотношение спрямо обикновената захар, и дали става за консервиране?

# 492
  • Варна-София
  • Мнения: 428
Аз слагам 1 сушен голям лист на 250 грама вода. Не трябва да се вари повече от 3 минути, затова съм си взела и термометър, тази година ще си поиграя със стерилизация при по-ниска температура, но ще бъде по-към есента. Някой друг може да има повече опит.

# 493
  • Португалия
  • Мнения: 4 064
малко или повече,ми става тъжно като чета ...но не е загубено всичко-има млади,които се „събуждат“ Grinning

http://www.picvalley.net/v.php?p=u/2051/185062948477312753133888 … o9klnXI4gLttx.JPG
http://www.picvalley.net/v.php?p=u/2329/152319903418095390461338 … pKBKTQ1b06W0D.JPG
http://www.picvalley.net/v.php?p=u/2278/164963664995268604313388 … 2Jo2UdSJMSPPA.JPG
http://www.picvalley.net/v.php?p=u/2167/201371015714991390133888 … dsuaA1ufJNcEf.JPG
http://www.picvalley.net/v.php?p=u/2866/160513523912695735561338 … RATrx9rHFTQ3f.JPG
http://www.picvalley.net/v.php?p=u/2564/700346988189975637413388 … fqWtdxLalIpHA.JPG

направих експеримент -не колтучих два чери доматки,при същите условия другите цъфнали и вързали...ми околтучих ги-намъчиха се достатъчно Crossing Arms

Последна редакция: вт, 05 юни 2012, 12:51 от Mamagemelar

# 494
  • на пъпа на Златията
  • Мнения: 3 212
Пази джанката Амика.
Що да пием лимонада от ароматизатори , подсладители?
От 80-те години насам рака  е нараснал 10 пъти.
Защо да си вкарваме паразити за поповото прасе  от монсанто , като го унищожи по нас ли ще тръгне този паразит.Пак някоя нова болест.Да си създаваме проблеми и после да плащаме с живота си  за глупостта си.Всичко си имаме в България.
Не са изчезнали траките в третия век от новата ера.  .Не може народ дето е шетал чак до Индия да е изчезнал.Така им е било изгодно на някои. Не е изчезнало знанието им като се започне от мравката та до звездите.Преименували са нещата и са ги вкарали в погрешната посока на развитие.Да се оглеждаме около себе си и да търсим старото знание.Та гените ни са 40-45 процента тракийски.

п.с Захарта получена от цвеклото, тръстиката била вредна, а аспартамите им трябваха 30 години да кажат че са по -вредни.Още си спомням как навивах тръстика и смучех сока и. Яйцата били вредни , реабилитираха ги.
Ще открием дозата на стевията.
Амика ,
Стерилизирах вишни , джанки   с една руска соковарка.Една комшийка я беше понесла да я изхвърля на боклука.От онези алуминиевите дето отдолу се поставя вода.  Предварително намачквах плодовете. Като минаха един път през соковарката ги минах през руска сокоизстисквачка  3 пъти , да махна люспите и костилките .После пак върнах в соковарката материала и сока. Затоплих докато започна да тече , за да не се разрежда повече, махнах  от котлона, изключих котлона , размесих с първия сок  и сложих пак на котлона и започнах да наливам в стерилизираните  топли бутилки върху сокоизтисквачката , или наредени на сухо във фурната на печката.Сега имам в хладилника една от 5-те ми останали. Руснаците произвеждат такива соковарки сега от алпака.Поръчай на някоя рускиня или на моряците да ти донесат.
Ако някой работи с такова нещо пишете на лични ще ви обясня подробно тънкостите, да не се изгорите.   

Последна редакция: вт, 05 юни 2012, 13:23 от rorik

Общи условия

Активация на акаунт