Указания за предлагане на вода на кърмачетата

  • 63 933
  • 96
  •   1
Отговори
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 827
Указания за предлагане на вода на кърмачетата

By Kelly Bonyata, BS, IBCLC


Кърмените бебета нямат нужда от вода

Не забравяйте, че кърмата е 88% вода. Дори в първите няколко дена след раждането, преди млякото на мама да е "слязло", коластрата е всичко което е необходимо за да се поддържа бебето хидратирано (като приемаме че бебето се кърми ефективно). Според Американската Академия на Педиатрите, "Добавки (вода, глюкозен р-р, формула и други течности) не трябва да се дават на кърмещи се новородени освен ако не е препоръчано от лекар, когато се налага по медицински причини ... През първите 6 месеца, дори при горещ климат, водата и соковете не са необходими на кърмачето и могат да въведат в организма зарази и алергени. 

В допълнение, на кърмачетата не е необходима вода, дори ако е много топло навън, при положение че им е позволено да се кърмят при поискване. Бебето може да получи цялото количество течности, от което се нуждае постедством кърмата. Множество изследвания са установявили, че изключително кърменото бебе няма нужда от вода отделно - тези изследвания са проведени при разнообразни условия - при относителна влажност между 9% и 99% , на температури между 22 и 41°C.

Забележка:  Бебетата, хранени с адаптирано мляко по принцип не се нуждаят от допълнителна вода. Някои източници предлагат на бебето, хранено изкуствено, да се предлага вода, когато навън е много топло (макар че бебето може да предпочете да получи допълнителна вода чрез по-често хранене), или когато бебето е болно с температура (консултирайте се с лекаря на детето за насоки).


За новородени (особено под 4-5 седмици) даването на вода може да е рисково
 
*   На бебета под 2 месеца не трябва да се дава вода допълнително
*   Водните добавки се асоциират с повишени нива на билирубина при новородени с жълтеница
*   Прекалено много вода може да доведе до сериозно състояние, наречено орална водна интоксикация
*   Водните добавки "запълват" бебето без да добавят калории и могат да доведат до загуба на тегло (или незадоволително наддаване) при бебето.
*   Бебетата, които получават допълнително вода показват по-слаб интерес към кърмене. Ако бебето не се кърми достатъчно често, както би трябвало, идването на млякото при майката ще отнеме повече време и ще се затрудни или предотврати установяването на производството на оптимално количество мляко.


За бебета преминали етапа на новороденото

*   Прекалено много вода може да разстрои процеса на кърмене, защото напълва бебето и то се кърми по-малко. Бебетата се нуждаят от хранителните вещества и калориите на кърмата за да растат, водата няма такива.
*   Кърмата съдържа всичката вода от която се нуждае вашето бебе, дори когато е много горещо
*   Когато 4-6 месечно бебе се учи да използва чаша, не е проблем да му се дадат няколко глътки вода няколко пъти дневно (не повече от 60-70 гр на 24 часа)
*   Когато се започнат твърдите храни, на бебето се дават по няколко глътки вода или изцедена кърма с храната, някои бебета се нуждаят от това за да се избегне запек.


Преведе eli_c от www.kellymom.com

# 1
  • Мнения: 98
  bouquet  bouquet  bouquet
Това е отговора,който търсех.. И все пак какво ще кажеш за даване на глътка вода след кърмене-някъде чух,че млечните храни способствали за развитие на гъбички в устата.

# 2
  • Sofia
  • Мнения: 21 640
В отговор на въпроса ти...
Моята бебка до 7 навъшени месеца не е вкусвала друго, освен кърма. Сега, когато вече приема и твърда хране, вода съм предлагала именно след нея с и деята, че може да е жадна, не за да изплаква нещо. След кърмене не предлагам вода. До ден днешен не е имала никакви проблеми в устата.  Simple Smile

# 3
  • в страната на чудесата
  • Мнения: 8 300
и аз не съм изплаквала. до края на 6 месец САМО кърма. сега предлагам от чашка, пие по 10-20 мл... но продължаваме кърмене на поискване и нощем вкл. досега не е имал гъбички.

# 4
  • Мнения: 561
По съвет на хомеопатката ни предлагам вода при разстройство или усилено акане. Имахме такъв случай-аз бях с вирус, бебчо получи разстройство и започна едно яростно сукане.Отне ми време да се сетя, че е жаден, и да му дам водичка-изпи 50 милилитра за отрицателно време и се успокои.Това естествено след 40-50 минутно сукане, т.е. след като беше приключил с храненето.Беше на два месеца.Оттогава няма интерес към водата и бута бутилката,но се чувствам длъжна да предложа, за да не се обезводни.
 

# 5
  • Мнения: 6 713
Аз лично бях решила да не давам вода. Но впоследствие промених мнението си по отношение на водата. Една премерена хидратация не може да навреди на никой.  Simple Smile
Започнах да предлагам вода като стана на 3-4 месеца, бяха големи жеги и тя си пиеше, но не винаги. Аз съм на принципа - предлагане, пък ако бебето иска ще пие, ако не - няма да пие. Естествено водата е без захар. Peace

# 6
  • Мнения: 961
Тази статия трябва да се разпространи на всички педиатри и неонатолози! А не още не си дал цица на детето си и му приготвили едно шише с вода и едно с АМ!

# 7
  • Попово
  • Мнения: 687
предлагам водичка, но не иска биберона.. предпочита си цицката  Mr. Green по-миналата година докато кърмех малкия батко той също не пиеше вода, после като дойдоха големите жеги сам прояви интерес и си пийваше

# 8
  • Мнения: 857
Моето бебе е на 20 дни. Кърмя на поискване, даже често и само за да се успокои /не знам до колко е правилно да виси по ц.ц.те ми с часове, не предпочитам пред това да посинява от плач/.
Нощем кърмя около 02.00 и 06.00 часа и току що една приятелка ми каза - много трудно ще спреш нощното кърмене, затова давай вода със захар или вода с глюкоза  Shocked. Е как ще причиня подобно нещо  на собственото си дете?! Да не съм го взела за 2-3 дни.
Споделям това, за да видите колко от младите майки имат такива разбирания ooooh!.

# 9
  • Мнения: 275
Ще цитирам едно от решенията, взети на последната конференция на педиатрите и ми се ще да го коментираме :

Цитат
Неправилно е схващането за НЕДАВАНЕТО на вода на кърмачетата с обяснението, че кърмата (млякото) съдържа вода (е приготвено с вода). Правилен подход е на бебето да се предлага вода (неподсладена) между храненията, независимо дали "иска" или "не иска". ПОследствията от НЕДАВАНЕТО на вода могат да бъдат по-сериозни от това бебето да замества част от млечното хранене (кърмата), поемайки малки количества вода. И не на последно място - детето свиква ад утолява жаждата си с мляко, не познава вкуса на водата и тя се замества от плодови и газирани напитки в по-късна възраст.

Има логика в това, но от друга страна - как да накарам кърмачето си да пие вода. Предлагала съм няколко пъти - отказва. Спрях да предлагам.

# 10
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 827
Честна дума, познавам купища бивши кърмачета, които пият чиста вода в големи количества, а подсладени газирани напитки не близват.
Това е въпрос на възпитание, в крайна сметка. Без да искам да обидя някой, горното заключение ми звучи малко като
"Да даваме на бебетата пържоли от ранна възраст, за да се култивира вкусът им, защото ако свикнат да утоляват вкуса си със сладка кърма, като пораснат, ще ядат само сладки работи".

Това предполагам, е от българска педиатрична конференция?
Американската педиатрична асоциация, Канадската педиатрия, всички изобщо световни експерти в областта на детското здраве, насърчават изключително кърмене; вода рутинно следва да се предлага след като бебето е захранено; ако се предлага по време на изключителното кърмене, тя да е неподсладена и не повече от 20 мл и със сигурност - не се съветва бебето да се налива, ако не желае да я приема.

Обичайно след захранването, особено като започне да приема по-големи количества твърда храна, бебето постепенно пропива вода - особено във възрастта, в която вече може да пие от чашка "като големите".

# 11
  • Мнения: 256
Синът ми е почти на 8 месеца, захранвам го от 6-ти, но още не иска и да близне вода, нито с биберон, нито с лъжичка, нито с чашка. При него се появи и запек, след като яде пюре, после не иска да суче, колкото и малко пюре да е изял, и ми беше Х как да почна да му давам нещо да пие, след като се нахрани. Обаче вече се отказах, пробвам след всяко хранене да дам да суче или да пие и като не иска вече не настоявам. Само да види лъжицата с вода и почва да ми се "кара"  Laughing, а ако дам да суче ме захапва, само дето от 10 дни има зъбки.  Mr. Green Не знам дали е правилно, според педиатъра не е, но какво мога да направя, няма да му изливам вода с пипета в устата, я! Все пак още го кърмя когато поиска.

# 12
  • Мнения: 543
ЕленаД - ние сме вече на годинка, но продължаваме да си се кърмим нощем! На мен не ми пречи - спим заедно с бебо и той е на самообслужване.

Живо ме интересува  даването на вода, защото ние все още не пием. Но за сметка на това сучем, когато си искаме. Много пъти на ден, макар и само да се утоли жаждата. Иначе вчера му давах от чашка - по- скоро се забавлява и бълбука, от колкото да пие. Интересно му е - нещо ново и мокро - идеалната беля....

# 13
  • София
  • Мнения: 2 348
Брей, освен, че няма нужда имало и сериозна вреда  Thinking . Аз не знаех.
 Е Моето диване е на почти 15 месеца, но вода не пие. Предлагам му редовно, но той предпочита да си мие ръцете с нея. Лятото на морето(беше 9 месеца) бяха нечовешки жеги, но пак отказваше водата. Веднъж реших да му изсипя в устата една глътка, а той се изжабурка и я изплю върху потника си. Хареса му и зяпна за втора глътка, която отново изплю  Tired

# 14
  • София
  • Мнения: 1 078
Ще цитирам едно от решенията, взети на последната конференция на педиатрите и ми се ще да го коментираме :

Цитат
Неправилно е схващането за НЕДАВАНЕТО на вода на кърмачетата с обяснението, че кърмата (млякото) съдържа вода (е приготвено с вода). Правилен подход е на бебето да се предлага вода (неподсладена) между храненията, независимо дали "иска" или "не иска". ПОследствията от НЕДАВАНЕТО на вода могат да бъдат по-сериозни от това бебето да замества част от млечното хранене (кърмата), поемайки малки количества вода. И не на последно място - детето свиква ад утолява жаждата си с мляко, не познава вкуса на водата и тя се замества от плодови и газирани напитки в по-късна възраст.

Има логика в това, но от друга страна - как да накарам кърмачето си да пие вода. Предлагала съм няколко пъти - отказва. Спрях да предлагам.
На малкия почнах да предлагам вода едва след като заместих дневните кърмения с твърда храна, някъде към 8-9 месец. Сега се кърми вечер и през нощта, през деня е на кухня и пие вода в нормални количества. Чашата е на видно място и винаги, когато поиска, си я взима, освен, че след храна също пие. До сега сок не е вкусвал, само плодове. С газирани напитки ще позачака докъм 1-2 клас  Wink
Каката е на 8 и кусур години. Газирани напитки почна да пие чак от 7.5 години само поради тази причина, че е на училище и по рождени дни нейните съученици льокат като за световно. Но тя има ограничение - само по празници и не повече от 1 чаша. Интерес, общо взето, само тогава проявява. Тя е била захранвана по едновремешните принципи, с даване на сокче от 2-я месец и т.н., макар че винаги ми е отказвала вода до една определена възраст и аз винаги се чуствах гузна, че не съм я давала в достатъчно количество... е, докато не разбрах, че е било правилно Laughing Сега и тя я пие предостатъчно.

# 15
  • Мнения: 961
Хм, и това са същите тия "умни глави" дето ни карат да наливаме новородените си бебета със сок  Shocked !
В този цитат едниствен изтъкнат довод е "И не на последно място - детето свиква ад утолява жаждата си с мляко, не познава вкуса на водата и тя се замества от плодови и газирани напитки в по-късна възраст." Не разбрах, какви могат да са последствията от НЕДАВАНЕ на вода?!
 Stop

# 16
  • Мнения: 275
Това предполагам, е от българска педиатрична конференция?
Да, от българска е. И за последствията от недаването на вода нищо не се казва. Затова и ми беше интересно да чуя повече мнения.

Педиатърът не дъщеря ми не е споменавала даване на вода. Единствения съвет в тази насока бе да изплаквам устичката, защото влачим млечица от близо месец. Е и толкова не постигнах. Вода съм се отказвала да давам докато не се захраним.

# 17
  • Мнения: 53
Синът ми е почти на 8 месеца, захранвам го от 6-ти, но още не иска и да близне вода, нито с биберон, нито с лъжичка, нито с чашка. При него се появи и запек, след като яде пюре, после не иска да суче, колкото и малко пюре да е изял, и ми беше Х как да почна да му давам нещо да пие, след като се нахрани. Обаче вече се отказах, пробвам след всяко хранене да дам да суче или да пие и като не иска вече не настоявам. Само да види лъжицата с вода и почва да ми се "кара"  Laughing, а ако дам да суче ме захапва, само дето от 10 дни има зъбки.  Mr. Green Не знам дали е правилно, според педиатъра не е, но какво мога да направя, няма да му изливам вода с пипета в устата, я! Все пак още го кърмя когато поиска.
Същия проблем имаме и ние. Почти на 8 сме (захранихме се на 5 навършени) и не щем вода. От време на време си я пие с лъжичка (понякога с ентусиазъм). От няколко дена обаче така здраво стиска устата, че и капчица не влиза. Опитах да дам и сокче, ама не и не. Чак ме се кара и даже реве понякога   Shocked. Вчера се опитах да му дам разредено АМ (доста разредено - около 1/3 от нормалното количество) и на обяд го изпи с охота, но после пак отказа. Ние също сме съз запек и го отдавам на малкото течности, които поема. Дайте акъл....

# 18
  • Мнения: 1 048
Една бивша съученичка завърши медицина и тя ми каза абсолютно същите неща относно водата и някои 'интересни' неща относно кърменето,абе направо ще copy paste от facebook,където си пишем
"Здравей, Норче!
Ами аз мога да ти напиша това-онова по въпроса-според това,което ни учеха в университета, а то е май най-новото.
Само да кажа, че е хубаво да се дава водичка-преварена, (неподсладена) между храненията, независимо дали "иска" или не (то реално няма как да ти го каже:)) -ти му предлагай.Пише, че варианта да е изпило повече вода и реално така да се замести част от кърмата с нея е по-добър, отколкото последствията от не даването на вода.
Питай, каквото се сещаш-ако имам информацията (учебник или лекция), ще се радвам да ти го препиша тук или по друг начин да ти го пратя.Кажи ми и на колко дни/месеца е Дени (това ли му е цялото име, между другото?).
До скоро и успешно майчинстване!"
А ето и какво ми писа след като и казах горе-долу как вървят нещата при нас:
"Ами не го знам аз американския стандарт,но не мисля че има разлика с тукашния-и който ти е казал,че в БГ се практикува ранно захранване, явно не е завършил медицина.Отдавна това е променено-започва се на 3 или 4ти месец с плодови сокчета и пюрета(хубаво е да са домашно направени,не от цитрусови плодове)-1-2ч.л. до 2 пъти по 50мл/ден.Другите неща се включват както следва:на 4ти месец-зеленчукови пюрета, 4-5мес.-каши и 1/4 жълтък, на 6ти мес.-месни пюрета, 7ми мес.-попарки със сирене, 8ми мес.-супи и бульони, 10ти мес.-готвени ястия.
За водата-другият плюс, освен хидратацията, е че детето не свиква да утолява жаждата си с мляко, познава от 1вите си дни вкуса на водата, а в по-късна вечер не пие само газирано или сокове, когато е жадно.
Иначе свободният режим (т.н. биологично кърмене) се прави в 1вите 2-3 седмици-после 7 кратно кърмене през ок 3 часа (+/-30мин)-1вото е ок 6ч., а последното-ок 24ч..През 2-4 месец- 6 кратно,пак през 3 часов интервал-последно кърмене в 21ч.На 5ти месец се прави захранването=замяна на 1 кърмене с немлечна храна-това е индивидуално-между 4-6мес.-не по-рано от 13та седмица и не по-късно от 6ти мес.Така на обед се дава зеленчуково пюре-ок.150мл и 15 дни след това и стритият жълтък 1/2-1/4 през ден.6ти месец-5 кратно през 3.5ч.-последно в 20ч.
УУуффф-мн извинявай, но сега пиша от работа и ще се махам от facebook-а.Има продължение-за друг път.
Хайде-успешно и приятно майчинстване! Simple Smile
До скоро!"

# 19
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 827
Даже мога да се сетя кой й преподава на бившата ти съученичка Laughing
Ти самата 2м 20д по-късно как се чувстваш относно тези неща, които тя ти предлага?

# 20
  • Мнения: 1 048
Честно казано за водичката понякога се притеснявам и аз не знам точно защо-да не се обезводни,дали ще пропие после и т.н.
А иначе относно кърменето и да искам да му наложа някакъв режим не мога,аз все още често предлагам по моя инициатива(гледам да не го оставям с по-дълги паузи от 3 часа),но той често ми отказва така че едва ли имам шанс,често се притеснявам,че все още всичко е хаосно и че не се" разбираме" с моя бебо-говорим си на различни езици...но въпреки всичко се обичаме.
А за захранване и дума да не става....и отново дори и да бих желала как бих могла да му дам нещо друго освен кърма,като ние още с нея не сме изградили някакъв график,та камоли да тръгна да давам нещо друго-кога,как?!!!??

# 21
  • Мнения: 1 048
Даже мога да се сетя кой й преподава на бившата ти съученичка Laughing
Ти самата 2м 20д по-късно как се чувстваш относно тези неща, които тя ти предлага?
Ами знам че завърши във Варна,а интересното е,че има желание да заминава за САЩ,странно как не се информирала как стоят нещата там.А иначе е умно момиче,интелигентно...и имаше само шестици,беше кротка и добра и присъстваше на всички часове,за разлика от мен,която често бях по кафетата,парковете,градинките,чуждите домове,кина и т.н. вместо в час

# 22
  • в страната на чудесата
  • Мнения: 8 300
Ами знам че завърши във Варна,а интересното е,че има желание да заминава за САЩ,странно как не се информирала как стоят нещата там.А иначе е умно момиче,интелигентно...и имаше само шестици,беше кротка и добра и присъстваше на всички часове,за разлика от мен,която често бях по кафетата,парковете,градинките,чуждите домове,кина и т.н. вместо в час
това съвсем не е мерило за интелигентност!
аз си спомням някои неща от педиатрията, изпитът е по-голям кошмар от хирургия+интерна заедно, но честно казано не се сещам някой да е преподавал гореказаното. е, за варна не знам как е.

# 23
  • София
  • Мнения: 1 078
Направо не вярвам, че се преподава все още по този начин Shocked Та педиатрите в повечето случаи сами вече променят схемите на несхеми, ако мога така да го кажа Mr. Green, спират да твърдят заученото, а студентите ги учат на стари и изостанали неща. Confused Жалко...

# 24
  • Мнения: 488
Все още категорично отказва да пие вода...Захранена е на 7 месеца и 4 дена   Crazy
Дали да не пробвам с количка и фантичка?  Mr. Green

# 25
  • Мнения: 29
Бебка е на 8 месеца и все още не пие нормално вода.Ако и пробутам 100мл за 2 дни е рекорд(и все пак изпитата част не е ясно колко е,защото си правим и гаргара).Когато се роди като пиеше вода винаги я повръщаше,така и се отказах да предлагам до захранването в 6-ти месец.Но затова пък,ако нямам изцедена кърма разреждам по-гъстите пюрета с вода и в кашата слагам повечко.Явно си няма нужда бебето.А има и много изцяло кърмени бебета,които пият много вода без това да им влияе на храненето.Бебето решава,ние само можем да предлагаме.

# 26
  • Ямбол
  • Мнения: 1 604
Моята е само на кърма от гърда.Ако подам вода,при вкарването на биберона в устата все едно и се повдига прави физиономия,плюе, и  просто не я назорвам като не искам.

# 27
  • София
  • Мнения: 432
И моят син пие много малко вода - буквално по няколко лъжички на ден, които правят максимум 50 грама. За сметка на това пък си поцоква по всяко време и на воля. Ето защо с водата не настоявам - колкото иска!

# 28
  • Мнения: 11
здр. аз давах в началото вода и глюко за  за да се изчисти жълтеницата но спрях като наварши един месец по някога му давам но не иска а и коликите му спряха от водарта имах чувството че се засилват мисля да започна да давам след като го захраня

# 29
  • София
  • Мнения: 38 523
Току-що прибрах шишетата, след като 2-3 месеца само ги дрънкам без полза.
Бебо и без това не иска вода.
Но забелязах, че като му е топло иска по-често да суче.

Май повечето кърмени бебета въобще не искат биберони.

# 30
  • Ямбол
  • Мнения: 1 604
Току-що прибрах шишетата, след като 2-3 месеца само ги дрънкам без полза.
Бебо и без това не иска вода.
Но забелязах, че като му е топло иска по-често да суче.

Май повечето кърмени бебета въобще не искат биберони.


и ние сме така,но чай също ли не иска,като се захранват,ще трябва да приемат течности ,заедно с пюретата.

# 31
  • София
  • Мнения: 38 523
Май ще трябва да ги вадя пак шишетата от следващия месец.
Ще се пробвам с чая на Хип.
Особено като сме навън.

Между другото, голямата ми дъщеря и досега не пие газирано.
Сок може да изпие една кутия.
Вода също пие.

# 32
  • Бургас
  • Мнения: 644
Сори за тъпия, вероятно, въпрос, но какво се прави с коликите, дава ли се чайче от някакви капки, или има естествени начини за справяне с тях, в случай, че не искаме да даваме вода? Питам, защото според мен чайовете и водата са 1:1... Thinking

# 33
  • Мнения: 11
здравейте, за коликите не съм давала никакъв чай нито пък вода макар че шишето ми стоеше до легълцето и всеки ден му преварявах вода заради свекървата но не съм му давала,някои път ме издебваше и даде ли вода детето се къса да реве,явно коликите се засилваха забраних да му се дава вода макар че всеки ден ми мрънкаха на главата и коликите спряха преди втория месец на детето,а като имаше колики давах сап симплекс вечер при последните две хранения и някои път през деня по един път,после ги намалих на един път вечер докато напълно ги спрях,а за вода още не иска да пие започнах да му давам по малко но не иска пие по 5-10 лъжички и то не всеки ден още сме изцяло на кърма,бях почнала със сок от круча защото имаше проблем с акането но се оказа грешка и я спрях вместо да помогне то се  влоши.

# 34
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 827
Сори за тъпия, вероятно, въпрос, но какво се прави с коликите, дава ли се чайче от някакви капки, или има естествени начини за справяне с тях, в случай, че не искаме да даваме вода? Питам, защото според мен чайовете и водата са 1:1... Thinking
Виж дали този Масаж против колики няма да помогне  Thinking доста майки отбелязват, че подобни мерки са от полза.

# 35
  • Ямбол
  • Мнения: 1 604
капки за колики Инфакол и Колийф са много добри.Има също така кремче та за намазване на коремчето,шума не сешоар помага,торба с топъл ориз или кокички от череши..Има много методи.

# 36
  • Мнения: 326
Сори за тъпия, вероятно, въпрос, но какво се прави с коликите, дава ли се чайче от някакви капки, или има естествени начини за справяне с тях, в случай, че не искаме да даваме вода? Питам, защото според мен чайовете и водата са 1:1... Thinking
Кърмачката може пие колкото си иска чай против колики. Също и чай за лактация, той съдържа копър, който е добър за коликите. Който обича анасон може да си прави отвара и от него (аз не го понасям). Някакво известно количество преминава в кърмата.
 При нас самото сукане помагаше много за намаляване на напрежението в коремчето+масажи. Чайчета и вода, моето бебе не е пило, макар да му предлагах чат-пат. Simple Smile
Успех!  Peace
П.с. изобщо не е тъп въпроса, даже е умен! Mr. Green

# 37
  • Мнения: 337
Когато се прилагат много методи и лекарства за справяне с някоя болежка това значи, че всъщност няма ефективно средство - точно като при коликите!
Моите бебета се успокояваха само от сукане и масаж на коремчето по часовниковата стрелка.
А вода - предлагах, но не пиеха, докато бяха изцяло кърмени.

# 38
  • Мнения: 2 070
Сори за тъпия, вероятно, въпрос, но какво се прави с коликите, дава ли се чайче от някакви капки, или има естествени начини за справяне с тях, в случай, че не искаме да даваме вода? Питам, защото според мен чайовете и водата са 1:1... Thinking

Анито, чудесно, че се интересуваш от сега за кърменето и животът с бебчето. Успешно раждане ти желая!

Има всякакви теории за това какво са коликите.
Предлагам ти да прочетеш тези две неща, допълнителни гледни точки ще са ти от полза.

http://xedra.wordpress.com/bf/livingwithbaby/5stepsforcolic/

http://www.podkrepazakarmene.com/%D0%BA%D0%BE%D0%BB%D0%B8%D0%BA% … BD%D0%B5-123.html

# 39
  • Мнения: 1 120
здравейте, аз искам да попитам следното: бебето ми е на 7,5 м.; започнах захранване като навърши 7м. , до момента само на кърма на поискване, вода не съм давала, опитвах но тя някак не знае или не иска да пие от шише, но предвид лятото ми се ще да  започне да пие по малко; гледам че се продават някакви шишета с мек накрайник , които стават от 6 тия месец нататък, мога ли с такова шише направо да я пробвам, че сега ще ожаднява по-често, не мога да вадя гърда непрекъснато навън, а и нали вече опитва пюрета?

# 40
  • Мнения: 480
az-mama2, aз на моето бебе му купих чашка с накрайник, но му е трудно да усвои умението. На 8,5 месеца е.
Пие вода от шише с биберон. Тъй като бебешките шишета бяха с биберони 0+, реших, че ще са му тесни дупките, му купих биберони 6+, както трябваше. Ми той се отрепа да се дави и да се олива.
Купих му биберони 2+ и му са ок.

Аз съм си направила следната схема за детските продукти - независимо за каква възраст пише че са, добавям още 3 месеца и тогава започвам да ги ползвам. Без значение играчки, аксесоари, образователни или каквото и да е. Те Авент имат накрайник и за 4+, ама то че на четири месеца бебето може само да зяпа като рибка, карай, нека има продажби.

Все пак не пречи да опиташ. Ако не успеете от някоко опита, ще прибереш за по-нататък. А може пък бебчето ти да възприема лесно и от първия път да схване какво трябва да прави  Hug

# 41
  • Мнения: 2 070
здравейте, аз искам да попитам следното: бебето ми е на 7,5 м.; започнах захранване като навърши 7м. , до момента само на кърма на поискване, вода не съм давала, опитвах но тя някак не знае или не иска да пие от шише, но предвид лятото ми се ще да  започне да пие по малко; гледам че се продават някакви шишета с мек накрайник , които стават от 6 тия месец нататък, мога ли с такова шише направо да я пробвам, че сега ще ожаднява по-често, не мога да вадя гърда непрекъснато навън, а и нали вече опитва пюрета?

Не само предвид лятото, а  и заради това, че твърдите храни ще се увеличават,  е добре да се предлага вода на детенце на такава възраст. Успокоително е, че все пак ще си набавя доста от кърмата още дълг време. Би могла да пробваш да даваш по малко вода с лъжичка или с най-обикновена малка чашка /без накрайник/. Просто ще си с идеята, че тя няма да си държи скоро сама чашата, но поне ще поема вода. Много дечица така имитирайки нас и по-големите си братя  и сестри, се научават да пият директно от чаша или шише от минерална вода, сламка  итн... Просто не се отказвай и експериментирай, като не забравяш ти самата да пиеш вода пред нея. С времето и постепенно ще се научи.
Успех!

# 42
  • Мнения: 326
Цитат
Много дечица така имитирайки нас и по-големите си братя  и сестри, се научават да пият директно от чаша или шише от минерална вода, сламка  итн...
Точно така се случи и при нас. Само се задръстих от шишета- с мек накрайник, с твърд накрайник, със сламка...всякакви. Първо се научи да пие от най-обикновена чаша и от шише вода със спортна капачка, а после и от сламка (най-обикновена, от шишето със сламка още не може). Simple Smile
Та аз си направих заключение, че ако детето така и не е пило с биберон и не го умее това упражнение, просто е излишно да се купуват шишета, които се явяват преход към чашата, защото те имат за цел да отучат от биберона... Peace

# 43
  • Мнения: 13
Вечната тема за водата! Само не мога да разбера защо стана толкова модерно напоследък да "кърмим изключително" и да "не даваме вода". Който си кърми, си кърми, който иска дава вода, а който не иска - не дава - така си е било винаги. Нямам нищо против кърменето, дори напротив, то е най-добрата храна за бебето. Не знам защо обаче водата се изкарва "враг №1"? И не знам защо се популяризират "схващания" за водна интоксикация и повишени билирубинови нива? За билирубина е пълна глупост, защото е точно обратното, а за водната интоксикация - нека някои сподели дали е чувал бебе да получи такава - защото аз не съм! От личен опит: Кърмила съм и съм давала вода и на двете си деца - колкото искат! Сега кърмя и давам вода и на бебето! Големите ми деца са абсолютно нормални и продължават да пият вода, вместо безалкохолни! И да - смятам че си гледам децата по най-правилния начин!

# 44
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 827
yoanna_m, изследванията са доста категорични точно в смисъл на това, че вода в първите месеци може да има негативни последици и дори да попречи на успешното кърмене - даже единичния личен опит да се различава от това.
"Модерно" не бива да се бърка с "биологично". Изключителното кърмене не е "мода", а норма Grinning След определена възраст, със започване на захранването, бебето има нужда да му се предлага вода, тя не е враг №1 и примерно около средата на първата година започва да е нужна (въпреки че може и да не я иска).
Но определено преди това време не са "схващания", а солидни и добре аргументирани становища на здравни организации и асоциации със световна тежест, подкрепени с факти и проучвания.

# 45
  • София
  • Мнения: 38 523
А от кога всъщност може да се дава вода и сок?

# 46
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 827
Вода е добре да се предлага със започването на захранването, т.е. в най-честия случай около средата на първата годинка. Някои деца не искат, други я пият с интерес; много деца успешно се учат да пият от чашка.
Сокът няма хранителната и витаминозна стойност на пресен плод, затова доста родители предпочитат да дават плодове, а сокът оставят за по-нататък, месец-два-три след началото на захранването, по-скоро като разнообразяване на менюто, отколкото като самостоятелно даване. Тъй като и прясноизцедените сокове са богати на плодова захар, която не е задължително добра, особено в по-големи количества, някои родители предпочитат да разредят сока с вода, както и за понижаване на киселинността му.

# 47
  • София
  • Мнения: 2 780
Моят син, изобщо не искаше и да погледне вода докато само сучеше, аз и не настоявах. Обаче после много вода започна да пие. Чак си мисля, че замества сукането или пък зъбите си чеше. Някой знае ли колко количество трябва да се пие на тази възраст?Че нещо си притесних от тази водна интоксикация, за която пише в първия пост.

# 48
  • Бургас
  • Мнения: 644
Вярно ли е, че се дава вода със захар при жълтеницата, която се изкарва в първите дни? И ако не-какво се дава? Чух някъде и за глюкоза, но това май е в болнични условия, незнам у дома ако продължи, как е?

# 49
  • Мнения: 52
Дава му се да суче. Или АМ, ако има проблем с кърменето. Колкото повече суче бебето, толкова по-често ака, а билирубинът от жълтеницата се изхвърля от организма с акото.

# 50
  • Мнения: 2 070
Анито,

Seala  ти е отговорила кратко и ясно.

Какво да очакваш от бебе с жълтеница и как стоят нещата с водата - може да прочетеш тук

http://www.podkrepazakarmene.com/149-149.html

 Hug


sadlady,

твоето детенце е голямо. Доста деца пропиват по-сериозни количества вода след отбиването. Ако това  е съвпаднало и с по-високите температури навън - нормално. Информацията в началото на темата касае новородени бебета. Ако все пак много се притесняваш  - може да се консултираш с лекар.  

Последна редакция: пт, 17 юни 2011, 20:43 от ДеЩоВиди

# 51
  • Мнения: 11
една банка глюкоза испи и моят син се отърва от жълтеницата,а вода не е искал и не сам му давала предлагах в началото но не я иска чак сега почнах да му давам,защото почнах да го захранвам но пием много малко но пък с кърма се храни много добре

# 52
  • Бургас
  • Мнения: 644
ДеЩоВиди, благодаря ти, знаех си че има начин с кърмене да се избегне, просто не намерих време да се поровя точно за това в нета, а беше важно, понеже в болницата вероятно няма да ме питат ще кърмя ли или да ми дават глюкоза   bouquet

# 53
  • Мнения: 326
Чела съм, че се прилъгват на глюкоза или подсладена вода, заради сладостта. Напомня им на кърмата, затова и повечето отказват водата в която няма захар.
И нашата педиатърка, каза "задължително вода със захар, че е доста жълт". Е, познай дали давах! Mr. Green. После ни похвали, колко бързо била минала жълтеницата.
Тя природата го е предвидила  Simple Smile.

# 54
  • София
  • Мнения: 2 780
Цитат на: ДеЩоВиди link=topic=73979.msg19006356#msg19006356 date=1308332262

[b
sadlady[/b],

твоето детенце е голямо. Доста деца пропиват по-сериозни количества вода след отбиването. Ако това  е съвпаднало и с по-високите температури навън - нормално. Информацията в началото на темата касае новородени бебета. Ако все пак много се притесняваш  - може да се консултираш с лекар.  

Благодаря за отговора.

Относно жълтеницата,  някъде четох, че последните изследвания показвали, че е полезна за мозъка на новородените и затова при кърмените бебета, е малко-по-продължителна. Т.е. природата си го е измислила. Не знам дали е вярно, де, но ако не е много серизона жълтеница не виждам смисъл да се дава вода със захар допълнително, особено ако детето си суче на воля  breastfeeding

# 55
  • Мнения: 170
Аз пък имам обратния проблем. Синът ми пие много вода в яслата, лошото е, че за сметка на млякото, а аз се трепя да се цедя на работа. Колко вода трябва да пие едно захранено дете, че да не му пречи на кърменето? Когато е с мен суче, но не мога да убедя тези от яслата да ме му дават толкова вода.

# 56
  • Мнения: 2 270
здравейте,
аз също не давам вода, но имаме проблем с гъбичките - минахме един курс с Дактарин орал гел, но ефект няма. Всички около мен настояват за даването на вода след хранене, първоначално бях против, пробвах, но самата бебка ми отказва дори повръща ако се излъже да изпие една глъдка вода. Та въпроса ми е как да се справя с гъбичките?

# 57
  • До хладилника, който обичам
  • Мнения: 22 827
Ако гъбичките се лекуваха с даване на вода, жените щяха да лекуват гъбично бяло течение с подмиване Wink
За съжаление, гъбичките - кандида - са досадни и се махат трудно. Затова при лечение се третират: устата на бебето, интимните части на бебето, гърдите на майката, интимните части на майката. Иначе гъбичната инфекция може да се предава в кръг и да се махне по-бавно.
Ако всичко е третирано и пак не минава - някой друг възрастен, който често е в контакт с бебето, да има гъбички?
Ето и статия за допълващо домашно третиране, което да подпомогне изписаните от педиатъра лекарства. http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=31105.0

# 58
  • Мнения: 2 270
Благодаря за бързия отговор и предоставения линк Hug
По време на бременността ми се наложи няколко пъти да пия антибиотици и може би това е повлияло за развитието на гъбичките при малката, при нас освен белите налепчета по езика на бебето други симптоми нямаме - ще пробвам методите от линка - дано ни помогнат Peace

# 59
  • Мнения: 2 231
На каката правих ногократни опити да давам вода, по препоръка на роднини и педиатърката, които бяха неуспешни докато цокаше. Т.е. започна да опитва водата на 9-10 м, а пропи чак на 1г. Затова сега с малката бебка хич не се и пробвам да давам вода. Има време, като почна да захранвам ще видя дали й се е "пропило" вече  Mr. Green

# 60
  • Бургас
  • Мнения: 644
Имахме доста дълга жълтеница. Въпреки това не успях да я напоя с глюкоза или вода /не че съм била упорита/. Е, смених начина на кърмене, благодарение на консултант по кърмене, беба почна да ака повече и всичко отмина! Не смятам да я насилвам.

# 61
  • Мнения: 1 969
При нас проблема е, че не наддава добре, сега на 7 и половина месеца. В началото наддаваше добре, но сега като го захраних, какво стана не знам. Изключително кърмен до 6-ия месец, без вода, /не искаше, пробвала съм многократно/, започнах захранването от 6-тия бавно и полека, сега почти цяла порция на обяд и привечер изяжда, но не иска никаква вода да пие. Нито от шише, нито от чаша с мек накрайник, нито от лъжичка, чай също. И понеже не наддава добре, си мисля може ли това да има нещо общо с непиенето на вода?
Направо от чашка за големи да го науча е добра идея, ако някой се сеща друго, моля да пише. Също тези, които са имали същия проблем, кажете как сте се справили/несправили, как са протекли нещата при вас? Направо вече се чудя какво да правя с тази вода...

# 62
  • Мнения: 326
Ами моето дете, към годинката започна да пие вода. Не виждам каква връзка може да има с водата, ако суче, не би трябвало да има проблем.
Какво значи "не наддава добре" и според кого това? 

# 63
  • Мнения: 1 969
Според педиатъра, 270 гр. за седмия месец, а предишния 350. Сега е само 100 гр. отгоре, а преполовихме месеца. За само на кърма цифрите май са ок, но той има +едно ядене пюре и +едно-каша. Rolling Eyes

# 64
  • Мнения: 326
Това вече не е за тази тема, но моето дете качи малко повече от 2 кг. м/у 6 и 12 месеца.  Това мерене всеки месец, не го разбирам. До 6м. ОК но после.  newsm78
За мен е важно детето да е жизнено и здраво, а разните му там таблици, да си ги запазят за себе си лекарите. А за последната година не съм го и мерила, сега е на 2г.
Можеш да си пуснеш тема със запитване за наддаването и съм сигурна, че има и други на вашата възраст, които наддават по 300 гр. на месец и никой не плаши майките им с това.  Peace
Относно не пиенето на вода, е важно да се следи за признаци на обезводняване и това е. Simple Smile

# 65
  • Бургас
  • Мнения: 644
Подкрепям мнението на Валкириа. Не виждам общо между наддаването и непиенето на вода. Пък и второто не е чак толкова страшно докато има кърмене. А за наддаването не знам как стоят нещата след 6 месец!

# 66
  • Мнения: 25
водичка трябва да се дава постоянно

# 67
  • Мнения: 1 969
Много ви благодаря момичета  Simple Smile
Имаме напредък с водичката - от чаша за възрастни изглежда интересно и въпреки че бълбука в нея, все пак и пие! С наддаването ще се оправим, споменах го само във връзка с непиенето на вода, тоест питайки дали няма някаква връзка. Очевидно не, благодаря за отговорите. Да са ни здрави бебчетата и да сучат добре от мама!  bouquet

# 68
  • Мнения: 1 350
според мен вода е хубаво да се предлага на здраво дете, което е на кърма, не да се дава задължително. Ако му се пие, съм сигурна, че ще намери начин, дори и с лъжичка Simple Smile дечицата са умнички в това отношение. моята щерка до осми месец не искаше да пие вода.
само да спомена, че един месец детето може да наддаде 600 гр., другия само 100гр., до една годинка с това мерене всеки месец, е нормално да са такива резултатите.
както е писано по-горе, да са живи и здрави децата!

п.п. само да добавя - аз съм давала след като накърмя мъничето по една лъжичка вода, да изплакне устата, а след годинка и 2 месеца й давам сама да си четка зъбките, колкото ги има и 2 пъти мия четката само с вода  Rolling Eyes

Последна редакция: пт, 27 яну 2012, 17:21 от jos

# 69
  • София
  • Мнения: 2 348
водичка трябва да се дава постоянно
Така е, аз на моето дете му давам постоянно чрез кърмата  Wink

# 70
  • Мнения: 21
водичка трябва да се дава постоянно
Така е, аз на моето дете му давам постоянно чрез кърмата  Wink

 newsm10

# 71
  • Бургас
  • Мнения: 644
водичка трябва да се дава постоянно
Така е, аз на моето дете му давам постоянно чрез кърмата  Wink

 newsm10

и аз !!!!!!!!!!!!!!!!!

# 72
  • Мнения: 304
Моето дете е от непиещите вода, започнах да му предлагам със захранването, но не я поглеждаше. Това не ме притесняваше, тъй като с  кърмата си наваксваше. Но в един момент кърмата ми престана да му стига като течност (беше на около 1,5г. може би), а не искаше вода, защото не беше свикнала с нея. Имаше период, в който въпреки кърменето на поискване, не пишкаше по 7-8 часа Rolling Eyes (не говоря за лятото, когато е нормално да се изпотява повече). Луда станах да я прилъгвам с лъжички, пипетки, сламки, само и само да пийне глътчица и пак успехът беше минимален.

Знам, че има деца, които по принцип по-малко вода пият. Знам, че няма как да съм сигурна дали нямаше да е същото положението, дори да бях започнала с  водичката от по-рано.  Peace Но ако имам второ дете, бих започнала с даването на вода от по-рано, все пак. Смея да кажа, че добре съм запозната с плюсовете на кърменето, но не знам защо даването на вода се свързва неизменно с тъпкане с огромни количества, препълване на стомахчетата и прочее, сякаш не може да се предлага разумно, по мъничко.  Rolling Eyes

# 73
  • Бургас
  • Мнения: 644
аз предлагам вода от раждането насам. не иска детето, това си е. не усеща потребност явно. нито вода нито глюкоза е пила, дърпа от биберона и плюе или само плюе, когато е дадена по друг начин. напоследък и балони прави. със сигурност за моето дете знам, че предлагането на вода не го приучи към пиенето й. така че, аз не бих казала, че си сбъркала някъде. Peace

# 74
  • Мнения: 304
Възможно е, Ани, да не съм сбъркала, няма как да се върна назад и да проверя. Всяко дете пропива вода все някога. За предлагането имах предвид свикването с вкуса на водата по-скоро, не толкова за пиене за задоволяване на жаждата.  Peace
Но в ситуацията, която попаднахме ние (рязко намаляла кърма), неприемането на вкуса на водата само  усложни нещата.  
Разбира се, че количества, издуващи стомахчето биха разстроили кърменето при няколкомесечни бебета, но постепенното свикване с няколко глътки дали чак толкова ще наруши лактацията?  

# 75
  • Мнения: 123
Вода съм предлагала винаги и когато поиска, нямало е проблеми. Въпросът е доста спорен, но се преекспонира.

# 76
  • Куциндрел
  • Мнения: 24 542
От скоро /на 5 месеца е/ започна да пие по глътка-две вода. Проявява интерес към шишето, обича да го хваща и да се мъчи да уцелва устата си с биберона му. Та покрай това пие и малко вода. Дано да му харесва вкуса й, че скоро започваме захранване.

# 77
  • Мнения: 1
 newsm78A moje li da popitam kakva voda se dava na karma4eto prevarena ili mineralna?

# 78
  • Мнения: 123
За минералната вода мисля имаше цяла тема. Ако давате минерална вода, задължително трябва да я сменяте и е добре да е слабоминерализирана.

# 79
  • Мнения: 1 092
Днес имахме първо посещение от педиатърката. Тя препоръча  да давам вода с лъжичка след кърмене за изплакване на устата. Какво мислите по въпроса?
(другото което препоръча е даването на вода през ноща, вместо кърма за да се учи да не яде нощно време, но това въобще няма да го коментирам  Mr. Green )

# 80
  • Sofia
  • Мнения: 21 640
За мен и двете изказвания са без коментар, но за изплакването, щом искаш мнение, споделям - моето все си беше с неизплакната уста, приблеми от което не сме имали. Вода пропи на около 2г.

# 81
  • Мнения: 299
Аз не съм давала вода първите месеци,не съм и "изплаквала".После предлагах,но той не искаше.От месец обаче сме на доста по-топло място (тук е поне 40 градуса през деня) и пропи вода от раз!Кърмя го,но след това пак пие вода.

# 82
  • Мнения: 5
Здравейте! Не можах да намеря тема за водата и по-големите бебета (не кърмачета имам в предвид). Извинявам се предварително, ако има такава и моля дайте препратка към нея. Въпросът ми е, че синът ми е на 7 и половина месеца и не иска да пие вода. За 2-3 дни изпива едва около 5-10 грама. Всички ми казват, че като се стопли, ще пропие. Е, вече е топло, а детето на иска и да види водата. Продвах какви ли не трикове, но нищо не минава. Моля, дайте ми съвет какво да правя и трябва ли да се притеснявам от това? Simple Smile

# 83
  • Sofia
  • Мнения: 21 640

... Вода пропи на около 2г.
  Понеже много сучеше изобщо не съм се притеснявала от непиенето на друго, защото сок пък опита след 3г.

# 84
  • Бургас
  • Мнения: 644
и моето не пие вода, което въобще не ме тревожи докато се кърмим на поискване

# 85
  • Мнения: 5
Проблема при нас е, че не се кърмим вече и не иска да поема никакви течности- нито вода, нито сокове. Сутрин ядем попара, на обяд - пюре, а след обяд сме на каша, при което трябва да се поемат течности поне към 50-100 мл. на ден(поне така си мисля, за да няма проблем с изхождането). Благодаря все пак за успокоението, Морена. Simple Smile   bouquet  Дано моя Митко пропие по-рано.

# 86
  • Мнения: 506
Днес имахме първо посещение от педиатърката. Тя препоръча  да давам вода с лъжичка след кърмене за изплакване на устата. Какво мислите по въпроса?

За жалост на мен, нямаше кой да ми каже да давам вода с лъжичка след кърмене и се сдобихме с гъбички (за които може и повръщането да е помогнало) и два месеца ми отне да ги разкарам. Сега давам, мръщи се, прави се, че му се повдига, абе тренира актъорско майсторство   Flutter , но е хубаво да се изплаква. Ти си решаваш, дано да нямате подобни проблеми  Wink

# 87
  • София
  • Мнения: 2 348
 Няма данни кърмата да предизвиква гъбички, но пък има тъкмо обратните - кърмата е антимикотична течност(антигъбична). Но ако разполагаш с друга достоверна информация, ще ни е полезно да я знаем.
 

# 88
  • Мнения: 21
В Канада на дете по 1 година не се дава вода или сок. Счита се, че кърмата му доставя всички необходими неща. И също не се замества млечно хранене на дете под 1 година. До 6 месец само на кърма, а след 6 месец се опитват само храни с цел запознаване!

# 89
  • Мнения: 506
Не разполагам с никаква информация, че кърмата предизвиква гъбички, но детето ми друго освен кърма не е приемало,а имаше. Докторката каза, че трябва да се изплаква с вода и понеже не съм давала са се появили. Дали от кърмата или от това, че в този период когато се появиха много повръщаше, но е факт, че имаше.

# 90
  • София
  • Мнения: 2 348
Има много начини бебето да хване гъбички. В устата е топло, влажно и закрито. Например ако бебето ползва биберон, ако приема подсладени чаеве или глюкоза/вода със захар, ако майката има разраняване на зърната, ако майката или бебето са приемали антибиотици, ако майката има вагинална гъбична инфекция или бебето има гъбична инфекция по гениталите(като обрив е) и много други.
 И понеже кърмата е антимикотична, няма причина да се отмива. А ако се отмие с подсладена вода(както често се препоръчва. Ако бебето не харесва водата, да се сложи захар), тогава вече се вкарва угощение за гъбите.
 Не че няколко лъжички неподсладена вода могат да бъдет проблем за бебето, ако майката се чувства спокойна така. Просто може да е ненужна разправия.

# 91
  • Мнения: 326
Не разполагам с никаква информация, че кърмата предизвиква гъбички, но детето ми друго освен кърма не е приемало,а имаше. Докторката каза, че трябва да се изплаква с вода и понеже не съм давала са се появили. Дали от кърмата или от това, че в този период когато се появиха много повръщаше, но е факт, че имаше.
Рефлукса има доказана връзка. Това повишава киселинността в устата, а киселата среда, предразполага.
Моя син пък получи млечница на 1г. и 2м. малко след като пропи вода. Какво ли ще кажат на това?  Никога не съм "изплаквала", след сукане.  Mr. Green

# 92
  • Мнения: 506
Като се замисля му давах и капки за коликите, след като ги спрях бързо се махнаха гъбичките... Докторката каза, че се хващат от млякото и затова останах с такова впечатление. Иначе спазвам хигиена (дори и сега) преди и след кърмене си мия с топла вода гърдите. 

# 93
  • София
  • Мнения: 2 348
 Ако в момента няма гъбички и нямаш наранени зърна, няма нужда да се мият гърдите. Дори може повече ядове да се създадат, защото се отмива защитния слой, който гърдата сама си произвежда и с който е покрито зърното и ареолата. Този секрет освен, че прави зърното меко и еластично, за да се предотвратят травми, също е и антибактериален. т.е. гърдата сама се почиства  Simple Smile
 А причини за гъбички колкото щеш.

# 94
  • София
  • Мнения: 216
Искам да попитам при следния режим на хранене дали е нужно даването на вода, какво количество и горе-долу по кое време. Бебето е на 7 месеца, захранено на 6 месеца и 3 дни, пие вода много малко, 10-20 мл на ден, повечето я плюе, пробвала съм чаши с всякакви накрайници, само ги дъвче и ако нещо случайно потече в устата, освен навън по дрехите, тогава се преглъща. Няма запек, ака средно по 3 пъти на ден, понякога като пластелин, но повечето пъти е с доста по-мека консистенция.

7-8ч. Кърма
10-11ч. Плодово пюре + кърма
13-14ч. Зеленчуково-млечна смес + кърма, но не винаги иска да суче
16-17ч. Каша + кърма
19-20-21ч. Кърма
3-4ч. Кърма

Много благодаря предварително за отговора!

# 95
  • Sofia
  • Мнения: 21 640
Според мен няма нужда от вода, след като суче и само плюе водата, няма проблем с изпражненията.
Моята дъщеря (сега на 6г. кърмена 5години), започна видимо да увеличава твърдата храна (педагогически захранена на 7 навършени месеца или както се води сега - захранване водено от бебето) на 1г и 10м., а вода пропи след 2 и половина години. До тогава, когато съм опитвала да и' предложа, след като увеличи твърдата храна, не я искаше в никаква форма, а накрая пропи със сламка.

# 96
  • София
  • Мнения: 216
Много благодаря за отговора, Морена, малко се поуспокоих, че иначе се притеснявах, че не иска да пие вода Simple Smile

Общи условия

Активация на акаунт