Родителски срещи

  • 9 110
  • 128
  •   1
Отговори
  • Мнения: 5
Здравейте!

Интересувам се дали на родителските срещи в начален курс е често срещана практика да се обсъжда поименно всяко дете (силни и слаби страни, успех и поведение) пред всички родители.

Благодаря!

# 1
  • In someone's dreams
  • Мнения: 118
При дъщеря ми - да, беше практика, която аз никак не харесвах, въпреки, че тя не е била обект на критика. Но има деца, които бяха /казвам бяха, защото сега са вече в 6 клас/ и вечно се обсъждаха. Кой бягал по коридорите, кой бил без домашни, кой не спазвал реда и дисциплината.
Естествено е да има и субективизъм и прикриване на някои деца за сметка на други.

За щастие след 5 клас и след като сменихме училището, няма повече такова публично назидание. Пред всички се говори само за деца, които са прославили класа на някое състезание или олимпияда. Всичко друго е на четири очи между родител и учител  Peace

# 2
  • Мнения: 4 500
Има учители, които го правят, има и такива, които не го правят. Относително е.

# 3
  • София
  • Мнения: 1 324
В училището на дъщеря ми беше така от 1 до 3 клас и ме устройваше чудесно, въпреки че две трети от родителската среща минаваше в коментиране на моето дете. Изведнъж в 4 клас започна да се говори само общо за класа, за екскурзии, зелени училища и общи приказки. Аз съм отишла на тая среща за да чуя какво става с моето дете, не класа като цяло какъв е. След родителската се започва едно чакане да се види всеки на четири очи с госпожата (все едно другите чакащи родители, които са на половин метър от тях няма да чуят). Много ми беше изнервящо и никога не съм чакала. Сега (в 5 клас) ме побърква начина, по който се провеждат срещите (консултациите) с учители. Стада от родители тичат нагоре-надолу по стълби и коридори да търсят кабинети и даскали. Влиза по един родител да говори със съответния учител, другите чакат на опашка пред вратата. Докато се видиш с половината учители, другата половина са си тръгнали, защото обикновено минава 8 часа, а пък и хората от къде да знаят, дали ще идват още родители или не.

Последна редакция: чт, 24 апр 2014, 13:26 от кльомба

# 4
  • Мнения: 808
До момента при нас е нямало обсъждане на всеки поотделно пред присъстващите. Като цяло родителски срещи се провеждат рядко, само ако е нещо важно за всички. През останалото време - при необходимост се обсъжда с родителите на съответното дете.

# 5
  • София
  • Мнения: 10 825
Индивидуални са нашите родителски срещи. Общо ни събират само ако има да се каже нещо организационно. Иначе всеки на 4 очи разговаря с учителите конкретно за своето дете.

# 6
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Здравейте!

Интересувам се дали на родителските срещи в начален курс е често срещана практика да се обсъжда поименно всяко дете (силни и слаби страни, успех и поведение) пред всички родители.

Благодаря!
При нас не е практика.
Но ти сигурно имаш нещо предвид с този въпрос.
Ако сте се почувствали засегнати от нечий коментар, можете да помолите, най-добре пред всички, личните коментари да се правят лично.

# 7
  • Мнения: 11 973
Не се обсъжда с имена, но се споделя насочваща информация.

Има майки, които с това се "хранят", специално идват да чуят пикантерии.Защото и без родителска среща "живеят" в училището и много добре знаят кой какво.На моменти се "срастват" с класната и живеят в някаква симбиоза.

При нас има различни учители още от първи клас, но род. срещи са само с класните ръководители.Случвало се е да  ми се иска  среща с определен учител, но не зная как да му открия тел.номер, а и не зная редно ли е. С класната нямам отдавна общ език, за да я попитам.

Има и общи родителски срещи, на които се обсъждат организационни мероприятия, заплащане на помагала и др.

# 8
  • In someone's dreams
  • Мнения: 118
В училището на дъщеря ми беше така от 1 до 3 клас и ме устройваше чудесно, въпреки че две трети от родителската среща минаваше в коментиране на моето дете. Изведнъж в 4 клас започна да се говори само общо за класа, за екскурзии, зелени училища и общи приказки. Аз съм отишла на тая среща за да чуя какво става с моето дете, не класа като цяло какъв е. ...........

Това е добре за вас, ами другите родители какво ги интересува вашето дете, всеки отива за неговото си. По-добре е да си ви викат само вас, щом толкова има какво да се говори за детето.

Общите срещи са именно за информация, обща за класа - точно за екскурзии, състезания, извънкласни дейности или някаква друга обща дейност. После всеки насаме. Аз лично не обикалям задължително всички учители, обикновено тези по чийто предмет има някакъв проблем.

# 9
  • Варна
  • Мнения: 1 134
За две години класната на дъщеря ми не си е позволила да спомене нечие име/независимо за похвала или порицание/ на  родителска среща. Или иска след срещата да говори с родителите на някои деца, или търси контакт по друго време.
На родителските срещи се говорят общи неща и/или за нивото на класа като цяло. Може да каже, че има примерно 5 деца, които се справят перфектно, 10-отлично, а 3 незадоволително. Всеки родител може да прецени къде е неговото дете.

# 10
  • София
  • Мнения: 1 324
Добре де, спокойно, Favorite! Отговорих на въпроса подробно - как е било и как е сега, на мен кое ми харесва и кое ме дразни. Не съм тръгнала да правя подписка да се променят нещата по мой вкус, нито налагам мнение. Според мен е абсолютно безмислено да чакаш часове, за да чуеш тайни "на четири очи", които чуват и чакащите след теб.

# 11
  • София
  • Мнения: 10 825
Според мен е абсолютно безмислено да чакаш часове, за да чуеш тайни "на четири очи", които чуват и чакащите след теб.

Чуват ги ако са застанали до теб и ти дишат във врата. Когато ти си в стаята, пък останалите чакат отвън едва ли чуват "тайните". И не е въпросът в това дали някой друг ги чува, поне за мен е безсмислено губене на време да слушам половин час че Х е много старателен и пише красиво, У има проблеми със смятането,  а Зет - проблеми с дисциплината. Интересува ме само моето дете.

# 12
  • Мнения: 5 940
Аз предпочитам като отида на родителска среща да чуя конкретни неща, а не общи приказки.
Не ме вълнува какво ще кажат за другите, интересува ме моето дете. Не съм от тези родители, които се чуват по телефона с учителката всеки ден и смятам, че на родителската среща е необходимо да се получи информация за децата - както по учебната част, така и за всичко останало.

# 13
  • In someone's dreams
  • Мнения: 118
Не, в никакъв случай не се ядосвам на теб, Кльомба  Peace
По-скоро на учителите, които го правят. Разбира се, че всеки споделя лично мнение. Мен лично по ме устройва варианта с личните срещи с учителите. Не ми се ще родителката Х да слухти специално за моето дете какво ще кажат, защото както казаха по-нагоре, на някои живота им е в класната стая и училището.
 Hug

# 14
  • Мнения: 19 339
При нас са индивидуални и мисля, че е по-добре така. Могат да се обсъдят конкретни проблеми на детето и родителят да пита разни неща.  Има чакане, но не е чак толкова много. Все пак не е нужно човек а минава при абсолютно всички учителки. Освен това ако всеки тръгне да пита за своето дете на общата родителска среща, ще отнеме също толкова време, колкото и за индивидуалните.

# 15
  • Мнения: 2 732
Не се говори поименно .След това чакаме да се чуем с г-та .Но съм съгласна с Кльомба ,че после всички зад теб чуват какво си говорим с нея .Така че ..

# 16
  • Мнения: 19 339
При нас се влиза в кабинет. Останалите чакат отвън.

# 17
  • София
  • Мнения: 1 324
...както казаха по-нагоре, на някои живота им е в класната стая и училището.
 Hug
И точно тези, като застанат пред госпожата, се обясняват с часове, все едно няма други чакащи. Дрън-дрън... аз това, той онова... Когато наистина има проблем с детето, естестествено, че ще търсиш контакт и варианти да говориш с учителите, а и те предполагам ще те потърсят и извикат лично. Говорим за началните класове. Едва ли няма да усетиш, че нещо не е наред и ще чакаш точно общата родителска, за да го разрешиш.
По мое време родителите сядаха в кабинета и учителите минаваха един по един. "Вие за кой сте?", "За Иванчо.", "Мдаа, той се справя добре, няма проблем. Вие?", "За Иванка.", "Останете, моля, след родителската да поговорим."... И така за десет минути изреждат всички родители. Най-много ми допада този вариант на провеждане.
Има учители, обаче, на които им прави удоволствие да унижават публично някои деца.

В четвърти клас - госпожата е седнала зад катедрата, пред нея се е изтипосал един родител, другите седят прави зад него, а някои са се подпрели на първите чинове. В пети клас - влизаш в кабинета, вратата стои отворена, учител и родител стоят прави и разговарят, учителя естествено на висок глас (професионално изкривяване), останалите родители са се наредили от другата страна на отворената врата. Повярвай ми, няма разговор, който да не съм чула за някое дете, докато съм си чакала реда. Не казвам, че по другите училища е така, естествено.

Последна редакция: чт, 24 апр 2014, 14:46 от кльомба

# 18
  • Мнения: 5
Моето дете беше от доста хвалените и въпреки това се чувствах неловко, докато му се правеше тази публична характеристика. Впечатлението ми е, че и голяма част от другите родители се чувстваха по подобен начин, докато се говореше за техните деца, а през останалото време ужасно скучаеха. Подобна практика в много образователни системи не е допустима, но трябва да се пригаждаме към нашата действителност. Аз също бих предпочела да има лични срещи с учителите, без другите родители да имат опцията да надават ухо, а на общите родителски срещи да се говори за организационни въпроси и за класа като колектив -- на който му е скучно, да не ги посещава. Подозирам, че родителското присъствие и на нашите родителски срещи може да намалее, тъй като се оказа, че децата на отсъстващите родители не се обсъждат...

# 19
  • Мнения: 5 940
За клас от 25 деца подобни индивидуални родителски срещи могат да се осъществят, но трябва да са разпределени поне в няколко дни. И предполагам, че трябва да има някакъв график, иначе ще е едно чакане... В големите училища не знам как би могло да се организира. Трябва да се отдели по месец за родителски срещи и дошло време за следващата Simple Smile

# 20
  • Мнения: 11 973
Аз се чудя друго- обсъждат ли се на родителски срещи общи решения, отнасящи се до всички или само се съобщават взети предварително решения

Например- въпросът за парите.Обсъжда ли се за какво колко или това се обсъжда в тесен кръг, а на род. среща само се съобщава колко.

# 21
  • София
  • Мнения: 1 324
При нас това се решава на Общо събрание на Училищното настоятелство и се съобщава решението на родителската среща. Родителите от настоятелството непрекъснато си раздават телефоните и молят да се свързваме с тях, но никой не ги отразява. На срещите докладват горките какви решения са взети и какво предстои, но пак никой не проявява интерес. В края на учебната година четат подробен отчет - колко средства са събрани по класове и за какво точно са изразходвани.

# 22
  • София
  • Мнения: 7 242
Имам две деца, никога не съм присъствала на родителска среща където поименно се обсъждат децата, а съм била на много и на различни места. Предполагам, че е правилно, но би ми било интересно да науча нещо повече за децата с които са децата ми са по цял ден в училище. Предполагам гледната точка на учителите ще е друга. Признавам обаче, че децата ми не създават проблеми и са сравнително добри ученици. В противен случай сигурно бих била благодарна, че РС не включват индивидуално обсъждане...

# 23
  • Мнения: 808
...
Има майки, които с това се "хранят", специално идват да чуят пикантерии.Защото и без родителска среща "живеят" в училището и много добре знаят кой какво.На моменти се "срастват" с класната и живеят в някаква симбиоза.
....

В класа на сина ми също има деца, чиито майки държат да покажат колко са си "гъсти" с класната. Явно навсякъде има такива родители. За мен учителят е учител, нямам желание да ставаме приятели, да си говорим на "Ти" и да опознавам цялата му рода.

# 24
  • Мнения: 5 940
Аз се чудя друго- обсъждат ли се на родителски срещи общи решения, отнасящи се до всички или само се съобщават взети предварително решения

Например- въпросът за парите.Обсъжда ли се за какво колко или това се обсъжда в тесен кръг, а на род. среща само се съобщава колко.
За класа - да. На родителска среща решихме какво да вземем на децата за последния учебен ден, по колко пари да съберем и т.н. Иначе  настоятелството също очаква предложения. Раздават и отчет на всички родители.

# 25
  • Мнения: 5 794
Аз се чудя друго- обсъждат ли се на родителски срещи общи решения, отнасящи се до всички или само се съобщават взети предварително решения

Например- въпросът за парите.Обсъжда ли се за какво колко или това се обсъжда в тесен кръг, а на род. среща само се съобщава колко.
Тези решения се обсъждат с всички,обсъждат се за и против, гласуват се и тогава да се приемат.
А относно това дали поименно се споменават имена, според мен трябва да се отдели внимание на всяко дете поотделно.

# 26
  • Мнения: 8 251
Нашата класна говори поименно, както за хубавите неща, така и за лошите. Това ми направи впечатление още на една от първите родителски срещи и ми хареса. Беше ми писнало от общи приказки в градината, които не ми даваха абсолютно никаква информация.

# 27
  • Мнения: 11 973
За някои финансови аспекти ми се струва, че въпросите се предрешават.Не че не се дава възможност за  мнение на всички, но някак това мнение е предварително очаквано и изрази ли се противно се получава не особено дружелюбна атмосфера.

Радвам се, че все още на много места е различно.

# 28
  • Мнения: 92
При нас говорят за всички. Не обсъждат по имена. Смятам, че трябва да е така. Ако някоя госпожа има да каже нещо за някое дете вика родителя и му го казва. Никога не се е случвало да говорят за отделни деца на родителските срещи. Все пак това може да засегне родителите. Госпожите да кажат колко е непослушно детето и колко слаби оценки има пред сума ти хора...

# 29
  • Всеки ден трябва да се инжектираме с малко фантазия, за да не умрем от реалност: Рей Бредбъри
  • Мнения: 4 327
От МОН са решили проблема според мен добре - има задължителен т.нар. Допълнителен час на класа, който е за "работа с училищната документация и срещи с родители". В нашето училище този час е по едно и същи време всяка седмица - сряда от 12 до 13 часА. Така учители, които работят и в двете смени имат възможност да се срещнат с родители. Вярно, че е неудобно понякога това време на родителите, ама съгласете се, че и учителите са хора и имат семейства и не могат да "живеят" по 12 часА в училище. Когато ми се каже, че има проблем по даден предмет, или забележа, че има нещо - по коментар от детето или намаляващ успех, или от класната (защото на месец се обаждам да питам има ли някакъв проблем или всичко е ОК - друг е въпроса, че повечето родители си мислят, че учителя трябва да се обажда -> е, в повечето случаи учителя си заплаща телефона и не е редно да чакам той да се обади, но това е друга дълга тема ...), тогава отивам в посочения за доп. час. Този "Допълнителен час на класа" е изнесен поименно и като място пред учителската стая.
Съвета ми е - проверете си в училищата, дали и кога се спазват изискванията на МОН и се срещайте с учителите тогава, а не на родителската среща, която трябва да е за обща информация.
И друго се сещам - има предмети и предмети ... Напр. по "Физическо възпитание и спорт" едва ли ще е много търсен учителя, а преподава на същите 300, да речем, деца, на които преподават и учителите по БЕЛ и математика - ясно ви е какво означава да се срещнеш в една вечер с родителите на 300 деца предполагам. Много по-изчистено и лесно е да се използва този "Допълнителен час на класа".

# 30
  • Мнения: 1 040
При нас не е било прието - нито в началното, нито след това.
Но винаги се споменаваха проблемните деца и тези с най-добър успех.

# 31
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Допълнителния час на класа е само за класния. Учителите, които не са класни, нямат такъв час.

# 32
  • Всеки ден трябва да се инжектираме с малко фантазия, за да не умрем от реалност: Рей Бредбъри
  • Мнения: 4 327
Допълнителния час на класа е само за класния. Учителите, които не са класни, нямат такъв час.

При нас имат - точно, за да се срещат с родители. Сега, за да сме честни - почти няма родители и си престояват в учителската стая учителите през този час, но са там ... Но явно си зависи и от Директора. Направи ми впечатление,че времето и мястото за този час е указано със заповед на Директора има номер, дата на издаване (сега е нова заповедта - за 2-рия срок и дните са вече сряда и четвъртък) - това, което е залепено пред учителската стая и е качено на сайта на училището.

# 33
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Щом е упоменато, значи знаеш как се именува този допълнителен час и той със сигурност не е час на класа, който се води само от класния. Може ли да ми кажеш точно името, че ми стана любопитно.

Аз съм учител и имам само час за консултации, но с ученици. Не съм класен.

# 34
  • Всеки ден трябва да се инжектираме с малко фантазия, за да не умрем от реалност: Рей Бредбъри
  • Мнения: 4 327
Лилянa, права си - води се "График за консултации", но никъде не е упоменато, че е само ученици...

# 35
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Лилянa, права си - води се "График за консултации", но никъде не е упоменато, че е само ученици...
Консултациите са за въпроси от учениците. Нямат нищо общо с родителите.

# 36
  • Всеки ден трябва да се инжектираме с малко фантазия, за да не умрем от реалност: Рей Бредбъри
  • Мнения: 4 327
Лилянa, права си - води се "График за консултации", но никъде не е упоменато, че е само ученици...
Консултациите са за въпроси от учениците. Нямат нищо общо с родителите.

Ами при нас от години има и консултации с родителите по това време, особено ако е възникнал проблем (ако в момента има ученик за консултация, родителя изчаква да приключи тя; понякога се налага учителя за остане след определения час, за да се види и с родителя, но това е рядко)... Аз не съм на работа в момента по обективни причини Simple Smile, но винаги съм била класен ръководител (в гимназиален етап) и често са възниквали проблеми, които сме решавали точно тогава. Още повече, че и на род. срещи се раздава на всеки родител този график и се поканват родителите, при възникнали въпроси и мнения от тяхна страна да се възползват от присъствието на учителите тогава. Удобно е, защото по едно и също време родителят може да види и поговори с всички учители. Друг е въпроса колко от родителите се възползват от предоставената им възможност.

Последна редакция: вт, 29 апр 2014, 10:36 от Почти безобидн@

# 37
  • Мнения: 24 467
Щом е упоменато, значи знаеш как се именува този допълнителен час и той със сигурност не е час на класа, който се води само от класния. Може ли да ми кажеш точно името, че ми стана любопитно.

Аз съм учител и имам само час за консултации, но с ученици. Не съм класен.

Сигурно става въпрос за приемен ден.

Консултациите са друго нещо, провеждат се с ученици. С родителите следва да има приемен ден с отделните учители.

Лилянa, права си - води се "График за консултации", но никъде не е упоменато, че е само ученици...
Консултациите са за въпроси от учениците. Нямат нищо общо с родителите.
Peace

Най- лошата идея за провеждането на род. срещи е за цялото училище да се обяви една дата, да влезе класният да си изпее песнята и после родителите да се пуснат да обикалят по кабинетите на отделните учители. По- голямо скодоумие не съм се сещала да има. Аз подобни обиколки не правя и не бих правила. Да седя с 60 човека от цялото училище, родители от различни класове и като дойде моят ред да обяснявам почти през цялото ми отделено време на кого съм майка. Докато изчакам на две такива опашки и дошло време да се затваря училището. Мерси.  Stop
Не знам кой въведе такава мода, но това е най- отвратителното нещо и възможно най- голямата проява на неуважение към родителите и към учениците, заради които съществува образователната система.

# 38
  • София
  • Мнения: 1 324
Абсолютно съм съгласна с Judy.
Мода, да. За да не изпадали деца и родители в неудобно положение.

# 39
  • Мнения: 19 339
Много по-отвратително ми се струва да се обсъжда пред всички родители как Иванчо разваля дисцпилината, а Марийка е отличничка.
И чак пък най-отвратителното нещо в образователната ни система, айде стига. Има далеч по-лоши неща в нея. С тази мода се разваля единствено рахатът на родители и учители, че трябва да висят по-дълго пред кабинетите.
Иначе съм съгласна, че е малоумно рс да е за цялото училище наведнъж.

# 40
  • Мнения: 24 467
Че описания от мен начин на провеждане е още по- отвратително- зад, пред, до учителя стоят купища хора- родители на деца от нам к'ви си класове и пристъпят от крак на крак. Не само че чуват за какво си говорят учителят с родителя, но и навалицата и шумът са невъобразими. Глупост, ама отвсякъде.
Има си нормални начини да се обсъдят конкретни проблеми. Комуникация нормална му се казва- родител с учител- в писмена форма, телефон, устен разговор, имейл. Този цирк, който се провежда по редица училища, е просто уникален откъм липса на уважение към хората, участващи в него и няма ни една полезна страна, освен, че се губело било по- малко време на учителите. Аз предпочетох хич да не си губим времената взаимно, при такова едно положение.

И чак пък най-отвратителното нещо в образователната ни система, айде стига. Има далеч по-лоши неща в нея. С тази мода се разваля единствено рахатът на родители и учители, че трябва да висят по-дълго пред кабинетите.
Иначе съм съгласна, че е малоумно рс да е за цялото училище наведнъж.

А къде се твърди такова нещо?
Образователната система е спомената в съвсем различен контекст, моля да се чете, преди да се коментира.  Simple Smile
Не иде реч за ничий рахатлък, а за простичкото създаване на нормална атмосфера за разговор и получаване на информация. Това по никой начин не може да стане на опашка с над 50-80 парчета. Вероятно разчитат, че всеки нормален човек би се отказал на втората- трета такава.  Simple Smile Е, постигат го, дума да няма.

# 41
  • София
  • Мнения: 3 511
За мен родителска среща, на която се казва че някои деца имат такъв проблем, някои друг, някои трети, е абсолютно безмислена. Нашите са такива. Час за консултации с учителите имаме само с класната. С госпожата по английски (например) нямаме. Тя се вясва на общата родителска среща и казва, че всички деца ще преминат в горния клас и тича към поредния клас. Пълно безумие и начин учителите да разкарат родителите от образованието на децата им. Ама сега сме в четвърти клас и всички тези "разкарани" родители отказваме да съдействаме в подготовката на децата за външното оценяване.

Що се отнася до това как ще се харчат пари - отново само госпожата има думата. В смисъл, никога не ни е карала насила да събираме пари. Но миналата година едни от нейните любимци не си върнаха учебниците и тя реши, че ще вземе от общите пари, за да ги плати.

И за да е пълно безумието, от догодина в нашето училище въвеждат униформи, които задължително трябва да се ушият от определена фирма на цени по-високи от цените на новата колекция на Бенетон. Цялата униформа за малките излиза 150 лева, а за големите е още по-скъпа. Униформите се мерят и поръчват сега, а ще се носят след година. Решението е взето без знанието на родителите.

# 42
  • София
  • Мнения: 478
Много по-отвратително ми се струва да се обсъжда пред всички родители как Иванчо разваля дисцпилината, а Марийка е отличничка.
И чак пък най-отвратителното нещо в образователната ни система, айде стига. Има далеч по-лоши неща в нея. С тази мода се разваля единствено рахатът на родители и учители, че трябва да висят по-дълго пред кабинетите.
Иначе съм съгласна, че е малоумно рс да е за цялото училище наведнъж.

Аз пък бих искала да знам, ако Иванчо, Драганчо и Петканчо рушат дисциплината или имат други негативни прояви. Искам да знам и кои са лидерите в класа и кои се справят най-добре с учебния материал. За мен като майка е важно да имам поглед върху средата, в която детето ми прекарва 10ч/ден. Така ще мога да се опитам да огранича определени приятелства, ако ги считам за не дотам добри и да окуража други.

Много се дразня от общото говорене "Имаме проблеми с някои ученици, които са малко по-буйни и енергични", но никой не смее да изрече името на конкретното дете, което е подлудило класа, сакън да не се нарани достойнството му. А достойнството на нашите деца е без значение.  Twisted Evil

Присъствала съм на няколко родителски срещи като ученичка - учителите минаваха покрай всеки родител и казваха каквото имат за конкретното дете. Понякога в една стая минаваха едновременно по два или три преподавателя. Това за мен е оптималният вариант - не е демонстративно говорене пред целия клас и се избягва безумното висене по опашки.

# 43
  • Мнения: 92
Аз пък бих искала да знам, ако Иванчо, Драганчо и Петканчо рушат дисциплината или имат други негативни прояви. Искам да знам и кои са лидерите в класа и кои се справят най-добре с учебния материал. За мен като майка е важно да имам поглед върху средата, в която детето ми прекарва 10ч/ден. Така ще мога да се опитам да огранича определени приятелства, ако ги считам за не дотам добри и да окуража други.

Много се дразня от общото говорене "Имаме проблеми с някои ученици, които са малко по-буйни и енергични", но никой не смее да изрече името на конкретното дете, което е подлудило класа, сакън да не се нарани достойнството му. А достойнството на нашите деца е без значение.  Twisted Evil

Ако Иванчо, Драганчо и Петканчо нарушават дисциплината, то може родителя на детето да се повика и да се поговори с него насаме. Тук не става дума за достойнствоно на детето, а за родителите. Не можеш да кажеш пред 20 та и повече възрастни, че еди кое си дете и супер бурно и, че е наредило само двойки в бележника.
За приятелствата смятам, че може да се поговори с детето и то да обясни с кого дружи, кой е побойника в класа и тн.

# 44
  • София
  • Мнения: 478
От детето няма как да разбереш, че приятелчето има "по-буен" характер. А пък тийн никога няма да ти каже, че най-добрият му приятел в училище пуши или пие или друго.
Съжалявам за родителите, които се чувстват неудобно в такива ситуации, но честно казано на доста от тях не им пука, когато забележките се правят на четири очи.

# 45
  • Мнения: 92
Така е, в пубертета е малко вероятно детето да споделя много с родителите си, но смятам, че поне в началното училище трябва да се спестява кой какви пакости прави и какви оценки има. А и дори да не е в начално училище, смятам за малко грубо някоя госпожа да каже "Иван тука, само двойки има! Много е глупав и само бие децата!".

# 46
  • Мнения: 24 467
Така е, в пубертета е малко вероятно детето да споделя много с родителите си, но смятам, че поне в началното училище трябва да се спестява кой какви пакости прави и какви оценки има. А и дори да не е в начално училище, смятам за малко грубо някоя госпожа да каже "Иван тука, само двойки има! Много е глупав и само бие децата!".

Какво ти грубо, жива простащина би било, ако се изразява така пред 30 родители.
Аз за лична информация ползвам моите деца, останалите деца и госпожата, когато ходя да водя/ взимам детето, когато е малко. Когато е голямо бих предпочела приемни дни само за класа, когато мога да четири очи да поговоря с учителите, но когато тях не ги чакат манифестации родители от други класове. И у нас все още не е застъпена писмената и елекронна форма на комуникация, а трябва. На род. срещи няма какво да ми разказват за кой кого скубе и дърпа, още повече, че самите деца не са там, та да разкажат реално какво се случва. А учителят- и той човек, и той субективно гледа на нещата. Но пък и да ми губят времето с някакви общи постановки "Там едни говорят по телефона, момчетата това, момичетата- онова" е също безсмислено. Затова споделям предпочитанията си към други форми на комуникация, които се ползват по широкия бял свят, но желание и отговорни хора трябва да има, за да съществуват и да са полезни.

# 47
  • Мнения: 808
Според мен родителска среща е необходима, когато даден въпрос се отнася за всички. Сега ще има такава по повод предстоящото зелено училище - организация и пр. подробности. Всеки понеделник се виждам с класната, ако има нещо конкретно тя ми казва. Не се вълнувам от дисциплината и успеха на другите деца, затова не смятам, че е нужно поименно обсъждане пред всички. За мен би било загуба на време.

# 48
  • In someone's dreams
  • Мнения: 118
......
Аз пък бих искала да знам, ако Иванчо, Драганчо и Петканчо рушат дисциплината или имат други негативни прояви. Искам да знам и кои са лидерите в класа и кои се справят най-добре с учебния материал. За мен като майка е важно да имам поглед върху средата, в която детето ми прекарва 10ч/ден. Така ще мога да се опитам да огранича определени приятелства, ако ги считам за не дотам добри и да окуража други.

Много се дразня от общото говорене "Имаме проблеми с някои ученици, които са малко по-буйни и енергични", но никой не смее да изрече името на конкретното дете, което е подлудило класа, сакън да не се нарани достойнството му. А достойнството на нашите деца е без значение.  Twisted Evil
...............

Това е пълно безумие. Няма да забравя как една такава "преценяща" майка забраняваше на дъщеря и да дружи с моята, защото моята нямаше шестици по всичко. Е, същото това дете преджоби дъщеря ми един слънчев ден и и сви всичките пари.

Трябва ли да се порицае сгрешилото дете публично пред класа и как би реагирала ти ако пред родителите на целия клас заявят, че дъщеря ти е крадла, дори и за първи и последен път да се случва ?!?

# 49
  • София
  • Мнения: 478
Ако ми се случи нещо подобно, със сигурност ще умра от срам, но пък и на малкия човек после какво ще му се случи... Twisted Evil. Няма до помисли да повтори до края на живота си - гаранция #2gunfire.
И определено намирам това за по-добрия вариант, отколкото с разни недомлъвки - може и да не стигне до мен пъкленото дело на отрочето и как ще взема мерки.

# 50
  • София
  • Мнения: 3 511
Определени инциденти не е нужно да коментират, но не виждам къде е проблемът като се каже че някои деца често закъсняват за училище, да се каже и кои деца. Ако моето дете ходи навреме, а аз го засиля още по-рано по какъв начин това ще окаже влияние на децата, които се събират на групички преди училище, клюкарстват и стигат в училище 10 минути след звънеца. Ако каже че някои деца често са без екип по физическо, а аз си мисля че моето не е сред тях, защото гуменките му седят в училище, как да се досетя че той вместо с анцунг ходи с дънки. Друг път стават и недоразумения. Оказа се че един месец госпожата молила децата да занесат по бит прозрачно фолио. Само че моето беше разбрало олио, друго станиол, а трето си носило фолиото в чантата без да знае че именно това е фолио, и госпожата се сърди че не носят материали, а ние сме убедени че всеки си е занесал каквото му е казано. Явно с "някои деца не носят материали" не става.

А иначе ако някое дете, тичайки по коридора, е бутнало друго и му е разбило носа, явно няма нужда се обсъжда поименно пред всички. Достатъчно е да се каже, че на децата в училище им е говорено, но и вкъщи трябва да им се говори да се пазят взаимно, защото стават инциденти. Но ако не е един инцидент, а това дете е предизвикало няколко и майка му не е отишла да говори с госпожата, то трябва да се спомене на родителската среща.

# 51
  • Мнения: 873
В нашето училище родителите на децата след 4-ти клас НЕ обикалят по класните стаи, за да се видят с учителите по различните предмети. Учителите са тези, които обикалят, те са тези, които чакат на опашка пред класната стая колегата им да излезе от там. Виждала съм родители, които след това настигат въпросния учител по коридора и си обсъждат конкретни неща. Знам, че в нашето училище учителите и родителите много си контактуват по мейл и телефон. Самата аз съм участвала в ДКРУ (допълнителни консултации на родители и ученици) от позицията на външен специалист-психолог за подпомагане на класа в разрешаване на отделни проблеми. Отделно педагогическият съветник също минава по класовете и всички родители го знаят кой е и какво работи с децата им, естествено като група.

Естествено, случва се в някой клас да има особено проблемно дете, които раздава шамари и обиди не само на съучениците, ами и на учителите. Е, тогава няма как-на родителската среща то е тема на разговор, родителите споделят как след нанесен побой от това дете са си извадили медицински за надупчени ръце и травми на червата на техните деца. Тогава и само тогава родителите на това дете-насилник имат шанса да чуят и да разберат, че то явно има проблеми с всички. Понякога те заемат една доста отбранителна позиция спрямо останалите, но в други случаи с готовност изслушват техните добронамерени съвети. Понякога се стига до събирането на подписки срещу даден побойник.....

Иначе си спомням, когато аз бях дете, как родителите ходеха на родителска среща, едва ли не, за да си ги мерят по отношение успехът на детето в училище. Някои наистина се хранеха от това-колко е умно моето дете, пък на другият родител дъщеря му е една малка курвичка, следователно аз съм по-добър родител, по-съвършен човек.

Най-хубаво би било на родителските срещи да се говори само за зелени училища и екскурзии, олимпиади и тържества и да не се събират пари Mr. Green Работата е там, че даскалите са различни и подхождат различно, понякога има наболели проблеми, свързани с конкретни деца и е хубаво те да се слагат на масата, за да се решават общо, да се уеднаквяват стандартите, понеже не може, докато един баща обяснява "по-добре е той да бие, отколкото да бъде набит", синковецът му да вкарва децата в спешното и да си позволява да посяга на госпожата! Тук вече няма място за деликатност и дискретност Thinking

# 52
  • out of space
  • Мнения: 8 574
Как протича при нас:
Общи приказки с класна, събиране на пари ако е нужно, обсъждане на дисциплината.
След това почти всички преподаватели минават през класната стая като говорят с всеки родител индивидуално, идвайки до мястото, където седи.
Обичам да ходя на родителски срещи, така се уверявам, че децата ми нямат пропуски нито в образованието, нито във възпитанието.  Flutter

# 53
  • Мнения: 5
...И у нас все още не е застъпена писмената и елекронна форма на комуникация, а трябва... Затова споделям предпочитанията си към други форми на комуникация, които се ползват по широкия бял свят, но желание и отговорни хора трябва да има, за да съществуват и да са полезни.

Напълно подкрепям, но моето лично впечатление е, че голяма част от учителите не проявяват интерес към писмена комуникация с родителите, било то и по електронни канали.

# 54
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
...
Напълно подкрепям, но моето лично впечатление е, че голяма част от учителите не проявяват интерес към писмена комуникация с родителите, било то и по електронни канали.
Би ли уточнила, на какво стъпва впечатлението ти?
Предложила си на учител пощата си и той е отказал да ти пише?

Моето впечатление от родители пък е, че много трудно се осъществява контакт, когато учителят е помолил за такъв.

# 55
  • Мнения: 19 339
Не знам кой въведе такава мода, но това е най- отвратителното нещо и възможно най- голямата проява на неуважение към родителите и към учениците, заради които съществува образователната система.
Джуди, както и да го чета, не смятам, че това е най-голямата проява на неуважение. Да, много е неприятно и непродуктивно. Но има далеч по-отвратителни неща в образователната ни система, които са проява на неуважение към родители и ученици, че и учители.

# 56
  • Мнения: 24 467
Не знам кой въведе такава мода, но това е най- отвратителното нещо и възможно най- голямата проява на неуважение към родителите и към учениците, заради които съществува образователната система.
Джуди, както и да го чета, не смятам, че това е най-голямата проява на неуважение. Да, много е неприятно и непродуктивно. Но има далеч по-отвратителни неща в образователната ни система, които са проява на неуважение към родители и ученици, че и учители.

Четенето има само един начин- според написаното. А то е ясно- че подобни род. срещи са неуважение към участващите в тях, освен, че са напълно безполезни.

А що се касае до системата- то съм записала ясно за нея в цитирания от теб пост- тя съществува заради учениците.
Никъде няма твърдение, че род. срещи били не знам си какво "в системата".
Да го поясня като за деца- описаният от мен начин за провеждане на тези чудеса са най- голямото неуважение към родителите и децата сред род. срещи. Темата е за род. срещи, а не за системата.
За пореден път моля- да се чете и мисли, преди да се обсъжда.
С най- добри чувства съм, но ако се пише, преди да се помисли върху дадена информация, то си губим времето излишно. Както на посочения тип род. срещи. 

# 57
  • Мнения: 19 339
Да, и аз за пореден път пиша, че няма нужда да се палиш чак толкова за едни родителски срещи, които са два пъти в годината. А и никой не те задължава да ходиш. Има много по-важни неща от тях.

# 58
  • Мнения: 24 467
Да, и аз за пореден път пиша, че няма нужда да се палиш чак толкова за едни родителски срещи, които са два пъти в годината. А и никой не те задължава да ходиш. Има много по-важни неща от тях.

Споделих мнение. Ти не разбра и коментира погрешно същото. Случва се, но не така се излиза от положение.
Сега, понеже не ти е удобно, реши да квалифицираш мнението като палене. Квалификациите от вида са неправилни и безсмислени.
Не е добре и за теб, и за темата. Разводнява се излишно.

За мен родителските срещи са важни и ако се провеждат ползотворно и организирано, всички ще имаме ползи от това. Много проблеми могат и се решават чрез тях. Минала съм и минавам по такъв път, но начина им на провеждане е различен от дадения от мен пример /на какъвто също съм бивала свидетел/, който не одобрявам и се мотивирам защо.
Понеже въпросът ми е важен- влизам и коментирам в тази тема. Целта, както писах, не е родителите да бъдат отказани да ходят. Напротив. Целта следва да е друга- да се мотивират да ги посещават редовно и те да преминават ефективно.
За този, за когото те не са важни, не виждам смисъл от коментари, разбира се- нито от писането им, нито от четенето и обсъждането им.

# 59
  • Мнения: 5
...
Напълно подкрепям, но моето лично впечатление е, че голяма част от учителите не проявяват интерес към писмена комуникация с родителите, било то и по електронни канали.
Би ли уточнила, на какво стъпва впечатлението ти?
Предложила си на учител пощата си и той е отказал да ти пише?

Моето впечатление от родители пък е, че много трудно се осъществява контакт, когато учителят е помолил за такъв.

Впечатлението ми се базира на личен опит. Около мен има доста учители - роднини, познати, отделно контактувам с преподавателите в училището на детето ми. Знам, че има и учители, които осъществяват контакт по електронни канали, но според мен са малцинство. Като цяло повечето учители обичат устен контакт, независимо дали лице в лице или по телефона, като по мое виждане губят повече време за това и не могат да обхванат родителите, които не ходят да ги търсят или не се обаждат, но по някаква все още неизяснена за мен причина, странят от писмен контакт. Аз лично съм се опитвала да инициирам електронно общуване в класа и не се получи, за което най-голям принос имаше самият учител.

Друго мое впечатление е, че много учители веднага заемат защитна позиция като стане въпрос за училищни въпроси - и в междуличностно общуване, и по форуми, и в медиите, в общи линии навсякъде. Няма да се впускам в теории защо е така.

И да, има родители, които не желаят контакт и не могат да бъдат открити по никакъв начин, те обикновено са с най-високите и нереалистични претенции към учителите и образователната система. Но има и такива, които са просто пасивни по някаква причина или не желаят да са постоянно присъствие в училището. При адекватна и по-улеснена комуникация този тип родители биха откликнали.

# 60
  • Мнения: 19 339
Напротив, Джуди, разбрах те прекрасно. Има си хас да не те разбера от толкова нравоучителни чаршафи, които изписа. Просто мнението ми е различно от твоето що за отнася до неуважението. 
Последния не го прочетох целия, признавам.

# 61
  • София
  • Мнения: 62 595
Здравейте!

Интересувам се дали на родителските срещи в начален курс е често срещана практика да се обсъжда поименно всяко дете (силни и слаби страни, успех и поведение) пред всички родители.

Благодаря!


Аз съм много за на РС да се казва общо за класа и за всяко дете по отделно, дори в гимназията. Особено в гимназията. Тогава много добре се добива представа кой как се справя, какви неща се случват откъм дисциплина и дали и кой шмекерува. ПО едно време РС бяха индивидуални - редиш се на една опашка и чакаш ли, чакаш. Накрая или учителката пита дали родителите от един и същ клас искат да влязат групово (и винаги искат хората), или накрая трудно се сеща на кого какво е казала. Не смятам, че е назидателно. Не искам да ходя на РС само за глупости. Благодарна съм на другите родители, че също намират за полезно да се казва за всяко дете. Не можете да си представите понякога какви  важни неща се научават, ако децата хитруват.

Връщам се да чета.

# 62
  • София
  • Мнения: 366
Индивидуално с родителите е най-добре, не ми се слуша за калпазани. Wink Може би все пак малко общи приказки, за да се разбере за атмосферата в класа. Simple Smile

# 63
  • София
  • Мнения: 62 595
Не се обсъжда с имена, но се споделя насочваща информация.



Мен точно това най-много ме дразни. Реплики от вида "Има една групичка от двама-трима, които редовно нарушават дисциплината, а един яде по време на час". И мълчание. И хората казват "кажете кой е, иначе как аз да зная, дали и моят хубавец/хубавица не е в тази групичка или от ядящите в час". И са прави. Аз също искам да зная кой кой е в картинката, защото един клас е един колектив. Но и не е хубаво цялата РС да се превръща в говорене за трабълмейкърите, чиито родители естествено не са там.

# 64
  • Там, където ме обичат
  • Мнения: 3 676
Анди ме подсеща за един метод, който учителите често ползат:
На едната РС казват "Дисциплината добре, но какво ще правим с успеха?"
На следващата обратно "Успеха е добър, но от дисциплината не съм доволен"  Mr. Green
Иначе съм ЗА конкретика на РС. Нали съм родител на еди-кой-си, искам да разбера именно той как се справя.
Може да има и някаква обща уводна част, но тя да е много сбита.

# 65
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Родителските срещи, затова са срещи с всички родители, за да се обсъдят и изложат общи за класа въпроси и проблеми.

Който иска индивидуално да му отговорят, намира начин да се свърже с класния или класният или друг учител при проблем се свързва с родителя.

# 66
  • Мнения: 808
И аз съм на същото мнение. Логично е при проблем учителя да се свърже с родителите. А още по-нормално е всеки родител периодично да се интересува от детето си, а не да чака родителска среща два-три пъти в годината, за да научи как се справя отрочето.

# 67
  • Велико Търново
  • Мнения: 5 666
И аз съм на същото мнение. Логично е при проблем учителя да се свърже с родителите. А още по-нормално е всеки родител периодично да се интересува от детето си, а не да чака родителска среща два-три пъти в годината, за да научи как се справя отрочето.

И аз съм на същото мнение Peace Последният път, когато ходих на родит.среща, същата продължи 2 часа и половина, защото освен общите, за класа задачи и мероприятия, които трябваше да се обсъдят, един родител предложи госпожата да се изкаже за всяко дете поотделно, по азбучен ред -и така, за 24 деца - при положение, че същият родител познава 2-3 деца и защо му трябваше да слуша за всички, не знам....

# 68
  • София
  • Мнения: 62 595
А как ще разбереш поне отчасти как се държат и какъв е успехът на приятелите на детето ти (че и за "враговете" дори). Нерядко родителят чува, вижда и си мисли едно, а после излиза съвсем друго. Колкото повече порастват децата, толкова по-малко започваме да знаем за тях самите и приятелите им. Затова РС е един добър начин съвсем официалнно да чуе човек. Ако отида и питам класната за Иван и Драган, тя с пълно право ще ми откаже информация, а така, ако всички родители са съгласни, се научават много полезни неща за децата и атмосферата в класа.

# 69
  • Велико Търново
  • Мнения: 5 666
Ами след 2-3- ти клас - сигурно, но дъщеря ми е в първи клас и това, че едно дете чете гладко и смята 5+5 по-бързо от друго, нищо не означава - забелязвам и някакви негативни реакции от страна на някои родители, други пък се чувстват неудобно от хвалбите за тяхното отроче...Но си права, за по-горните класове е добре да се има информация и за съучениците Peace

# 70
  • Мнения: 11 973
А какво  значение  има успехът на останалите деца? Поведение-горе долу има някакъв  смисъл,  но успех?

# 71
  • Мнения: 4 841
Имам се за заинтересован родител, и винаги намирам начин да комуникирам директно с учителите на сина ми. Досега (четвърти клас е, в момента освен класната има още 5 учителя) никой не ми е отказвал контакт - имам телефони, електронна поща, скайп, един от учителите ползва фейсбук - дал ми го е - кой каквото ползва, дава, откликва.
Контактувала съм с директорката, със зам.директорката, с педагогическия съветник - достъпът ми е бил лесен, било ми е отделено нужното внимание, получила съм исканото съдействие.

На родителските срещи има много неща, които се виждат с просто око, и без учителката да ги казва - децата са отражение на родителите си, и това, което добивам аз като впечатление от родителите, обикновено напълно се припокрива с това, което синът ми разказва за децата  Peace
Естествено вярно е и това:
трабълмейкърите, чиито родители естествено не са там.
Общо взето до края на първия срок в първи клас стана ясно кой кой е (и от учителите, и от родителите, и от децата), така и не се получиха някакви големи изненади до края на четвърти.

Предполагам, че от пети клас нагоре става "интересно" - ново училище, нова среда, хормони, ала-бала... Но това - живот и здраве - ни предстои.

А какво  значение  има успехът на останалите деца? Поведение-горе долу има някакъв  смисъл,  но успех?

Надявам се въпросът не е сериозен?


# 72
  • София
  • Мнения: 62 595
А какво  значение  има успехът на останалите деца? Поведение-горе долу има някакъв  смисъл,  но успех?

Прилепчив е, особено лошият успех. Ако приятелят на детето ти е тройкаджия, като тук изключвам диагностицирани проблеми, а от неучене, то е много вероятно това да започне да се отразява и на твоето. По-лесно опличникът смъква, отколкото тройкаджията да вдигне.

Повечето деца си остават в същия клас и в седми клас, но в пети става сериозно разместване на пластовете. В гимназията съвсем стават важни РС и кой какъв успех има, защото се гонят оценки за диплома.

# 73
  • Мнения: 5 940
Според мен децата се групират по интереси, а не по успех. Като са по-малки и по начина, по който играят. Това са емоционални избори. Не бих се намесвала, освен, ако не става въпрос за някакво крайно негативно влияние.
Успехът е важен, но по-скоро общо на класа какъв е.  Не е все едно дали две трети имат трудности или такава част от класа  се справят с лекота.

# 74
  • Мнения: 1 007
Родителски срещи трябва да има, ОСОБЕНО в гимназията. Трябва да са чести и изчерпателни - с пълна картина на класа и нещата, които се случват с отделните деца. И не за да бъдат информирани родителите за собствените си деца - който се интересува, ще знае, а за това, какви мерки се вземат за общата влошена среда - кой пречи и какви мерки се вземат срещу това. Трябва да има някакъв коректив все пак.

# 75
  • Мнения: 11 973





 




А какво  значение  има успехът на останалите деца? Поведение-горе долу има някакъв  смисъл,  но успех?

Надявам се въпросът не е сериозен?




И защо,  какво му е на въпросът? Детето трябва да другарува само с отличници, така ли?
В нашия клас миналата година _първи клас имаше деца, завършилис Добър. За разлика от повечето училища, с масово завършили с отличен.Убедена съм, че като цяло децата имат стабилни знания.
А лични качества на деца не бих преценявала по успех,едно от най -кротките и възпитани деца завърши с Добър, майката също  е много мила.Жалко, че децата ни не са приятели.

# 76
  • София
  • Мнения: 62 595
В първи клас може да завърши всякак, но към трети-четвърти клас вече има стабилност. Виж сега, има нещо друго. Успехът твърде често не отразява качествата на детето като интелект, а отразява отношението му към ученето, както и времето и усилията, които помага. Накратко, успехът в училище показва колко сериозно е детето. Не че не може да е магаре и да създава най-големите проблеми, но когато Иван е отличник, защото учи редовно, а Драган е тройкаджия, защото почти или никак не учии, то в един момент се започват диалози от вида
- хайде да играем
- не мога сега, трябва да уча
- еее, какво има да учиш?
- трябва да уча, утре ще ме изпитат; (или нашите ще ми се карат, ако не уча) или (разрешено ми еда играя по един час на ден)
- хайде де, нали си ми приятел
- приятел съм ти, но нее мога сега, после съм на тренировка/пеене/език...
- ти не си приятел, зубър (и тук другият или не издържа на напъна, или става конфликт).

И с времето или децата се отдалечават, защото не са на едно ниво, или единият поддава, но по-често поддава отличникът, защото е по-лесно да се отпусне, вместо тройкаджията да си повиши успеха.

# 77
  • Мнения: 808
Стремежът към добър успех не трябва да е само защото А. и Б. имат 6-ци отгоре до долу. А защото е добре за моето дете, за неговото бъдеще. Ако присъствам на РС, където се обсъжда лош резултат или поведение, ще ми стане неудобно. Дори и да не е за моето дете. После се започват едни шушукания "Ау, а ти да знаеш какво казаха за ....?!". Да не говорим, че и самите учители могат да са не дотолкова обективни - биха могли да посмекчат деянията на един, а да обърнат повече внимание на нещо по-безобидно. Злепоставящо е и за детето, и за неговите родители. Тези неща могат да се случват и по-деликатно.   

# 78
  • София
  • Мнения: 62 595
Моля ти се, Иванчо редовно да прави простотии, пък накрая да е деликатно! Аман вече от деликатности, затова най-големите лекета си правят каквото искат!

# 79
  • Мнения: 808
Ами да си ги прави. Все ми е едно какви ги върши, стига да не засяга моето дете. Защо трябва да ме ангажират с неговите дела?

# 80
  • София
  • Мнения: 62 595
Защото няма начин да не засегне И твоето дете в един критичен момент.

# 81
  • Мнения: 808
Сигурно си права  Peace, ако за детето ми има последствия от чужди грешки със сигурност ще потърся сметка за случващото се. Но подобен "злосторник" не се става за един ден, което само показва незаинтересованост и нехайство към въпросното дете. Но истината е, че на подобни деца рядко има представители по време на РС.

# 82
  • Велико Търново
  • Мнения: 5 666
Много съм съгласна и с това, че децата са отражение на родителите си - в повечето случаи. Просто, след няколко РС можеш да разпознаеш чий родител на кое дете е.

# 83
  • Мнения: 4 841
Детето трябва да другарува само с отличници, така ли?

Не става въпрос изобщо кой с кого да "другарува", макар че язък за родител, който трябва да отиде на родителска среща, за да разбере с какви деца "другарува" детето му... Но това е друга тема.

Говорим за ОБЩА СРЕДА. Има сериозна разлика между клас с 10 отлични ученика от 25, и такъв с двама, пак от 25. Когато общото ниво е ниско, няма как да се очакват и отлични лични постижения. "В царството на слепите, и едноокия е цар", ако ме разбирате.
Наистина ми е неудобно да обяснявам защо общия успех на децата в един клас е важен. Толкова е ... очевидно  Rolling Eyes

# 84
  • out of space
  • Мнения: 8 574
Обикновено слабият успех и лошата дисциплина вървят ръка за ръка. Рядко гаменчето е отличник, по-скоро е изключение.

Аз пък искам да научавам какво се случва не само лично с моите деца, но и с останалите. Все пак са си мини общество и си влияят по един или друг начин.
Никак няма да ми е приятно ако синът ми е пръв приятел с двойкаджията на класа. Все пак на тази възраст копират един от друг. Или пък дъщеря ми да се снима с Мара Общата на училището.
За моя радост тези подробности ги научавам от самите деца, но тук вече се опира на доверие родител-дете.

# 85
  • Мнения: 11 973
За мен е достатъчно детето ми да няма пропуски и да се справя с материала.От темите за "наборите "научих, че има цели класове, приключилис "отличен ".В съседно училище  децата си броят  шестиците.Е, в нашето не е така вкл.двойки и тройки не са рядкост.Така, че последното нещо, което ми дава информация за качеството на преподаване е успехът на децата.
А иначе, гаменчета има и сред отличниците и то не едно и две.

# 86
  • Мнения: 808
Аз пък се замислих ако едно дете системно и съзнателно нарушава дисциплината и реда в училище, но тате е първи в листата от спонсори на различни училищни мероприятия, дали това въпросно дете ще бъде поставено за обсъждане пред всички? Защото неминуемо това ще стане ако е дете на обикновени, работещи родители.

# 87
  • София
  • Мнения: 1 500
В нашето училище на родителските срещи се споменават поименно децата, с които има проблем с дисциплината, което не намирам за лошо. По-лошото е според мен, ако се говори в множествено число. Децата така направиха, децата бяха лоши и така. Ако само едно, две или три деца са нарушавали дисциплината, нека да се знаят кои са, а не да се обобщава.

# 88
  • Мнения: 68
Стремежът към добър успех не трябва да е само защото А. и Б. имат 6-ци отгоре до долу. А защото е добре за моето дете, за неговото бъдеще. Ако присъствам на РС, където се обсъжда лош резултат или поведение, ще ми стане неудобно. Дори и да не е за моето дете. После се започват едни шушукания "Ау, а ти да знаеш какво казаха за ....?!". Да не говорим, че и самите учители могат да са не дотолкова обективни - биха могли да посмекчат деянията на един, а да обърнат повече внимание на нещо по-безобидно. Злепоставящо е и за детето, и за неговите родители. Тези неща могат да се случват и по-деликатно.   
Всъщност, успехът въобще няма нищо общо с бъдещето на детето .... той единствено показва колко добре детето възпроизвежда прочетен материал Wink

# 89
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
....
Всъщност, успехът въобще няма нищо общо с бъдещето на детето .... той единствено показва колко добре детето възпроизвежда прочетен материал Wink
Всъщност има предмети, по които оценки не се изкарват само върху възпроизведено прочетено. И ако там е висок успехът, показва и колко детето може да мисли, да прави логични връзки, да подбира правилните елементи за задачата. А това за бъдещето му е изключително важно.

# 90
  • Мнения: 68
....
Всъщност, успехът въобще няма нищо общо с бъдещето на детето .... той единствено показва колко добре детето възпроизвежда прочетен материал Wink
Всъщност има предмети, по които оценки не се изкарват само върху възпроизведено прочетено. И ако там е висок успехът, показва и колко детето може да мисли, да прави логични връзки, да подбира правилните елементи за задачата. А това за бъдещето му е изключително важно.
hm.. i koi sa tezipredmeti ?

# 91
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Хм, темата е за родителските срещи.
Интересен профил имаш, arthur - вдигаш стари теми с неадекватни изказвания. Мнения ли трупаш?
Предметите, при които оценките не се изкарват с възпроизведено прочетено, се наричат точни науки, а те включват физика, химия, математика, ИТ и информатика. По български и литература също не е достатъчно само да четеш и преразкажеш.
А сега ще бъда ли уведомена, каква е връзката с родителските срещи?

# 92
  • Мнения: 68
Лиляна,свързана е с цитата и изказаната в него теза, която е доста спорна.
Колкото до точните науки - да, по принцип те притежават такава характеристика, но това не доказва тезата в цитата. Една материя сама по себе си може да притежава всякакви качества без това задължително да носи съответните ползи!

# 93
  • София
  • Мнения: 3 824
Хм, темата е за родителските срещи.
Интересен профил имаш, arthur - вдигаш стари теми с неадекватни изказвания. Мнения ли трупаш?
...
И аз това се чудех. Предполагам, че това му е работата - на хонорар в бг-мама, малко да разведри обстановката сред лелките в "деца в училищна възраст"  Wink

# 94
  • Ямбол
  • Мнения: 28 236
Хм, темата е за родителските срещи.
Интересен профил имаш, arthur - вдигаш стари теми с неадекватни изказвания. Мнения ли трупаш?
...
И аз това се чудех. Предполагам, че това му е работата - на хонорар в бг-мама, малко да разведри обстановката сред лелките в "деца в училищна възраст"  Wink
Всички теми в първа страница са обходени от него. Интересни интереси, всеобхватни, а всъщност мненията му не носят много полза, просто трупане. Изглежда обаче са го забелязали и спама му го трият.

# 95
  • София
  • Мнения: 62 595
Лиляна,свързана е с цитата и изказаната в него теза, която е доста спорна.
Колкото до точните науки - да, по принцип те притежават такава характеристика, но това не доказва тезата в цитата. Една материя сама по себе си може да притежава всякакви качества без това задължително да носи съответните ползи!

Едно предоставено дори наготово знание не носи полза само на този, който не иска да се докосне и почерпи от това знание. Ако мислиш, че от химията няма полза, то очевидно няма да се напънеш да я разбереш, че да извлечеш полза.

# 96
  • Мнения: 1 463
Работя като учителка в среден и горен курс. При нас директорът категорично ни е забранил публично да говорим на родителската среща за състоянието на който и да е било ученик.

# 97
  • Мнения: 18
Здравейте,
мен ме интересува дали някой е участвал в родителски срещи, в които родителите са били активна страна, т.е. са имали поставена задача, работа по групи, обсъждания и т.н. Учител съм за втора година и ми е много трудно да общувам с родителите на децата ми. Опитвам се да измисля начин, по който хем аз да ги опозная, хем те помежду си да се опознаят, да се чувствам съпричастни към учебния процес...Ще съм благодарна да споделите опит, ако сте участвали в такива родителски срещи или имате идея какво искате вие да видите от учителите да правят на тези срещи.

# 98
  • Мнения: 1 040
 Laughing Хм, на родителските срещи никога не са присъствали на 100% родителите,
а ако знаят че ще имат и "поставени задачи, работа по групи и обсъждания" абсурд да идват с желание.
Родителите искат децата им да се справят добре в училище и да имат успехи
и хич не се интересуват от другите родители (при нас - МГ- такива ми са впечатленията)

# 99
  • София
  • Мнения: 62 595
Признавам, че и аз най-безсъъвестно бих избягала от РС със задачки. аз съм от старото поколение - искам на РС да разбера как е като цяло класът и как се справя моето дете. Убедила съм се, че има ли задачки за решаване, винаги едни и същи будали се занимават, защото другите са "много заети", защото "ходят на работа".

# 100
  • Мнения: 18
Аз нямам опит като родител, но имам като учител. И смятам, че информацията никога не трябва да тече само в едната посока. В този смисъл 40 минути лекция на тема – как се справя класа като цяло и конкретно Иванчо, не е ползотворна.
За мен идеалният вариант е първо аз да познавам родителите и те да познават мен, родителите да се познават помежду си, родителите да познават всички деца в класа.  Трябва да се полагат цели пред децата и те да знаят, че ще бъдат подкрепени както в училище, така и в къщи. И не става дума за прехвърляне на отговорност, а за взаимодействие, без което забелязвам, че нещата не са добре.
Под „задачки” разбирам точно трениране на уменията на родителите да си взаимодействат по казуси от училищния живот. Да си представят училищната реалност и да измислят начини, които биха били най-удачни за техните деца, проблемите да бъдат преодолявани.
Училището е общност и тя трябва да работи като такава.
Вероятно първия път биха се излъгали да дойдат и дори да свършат заложеното, но втори път ми казвате, че не биха ме уважили?

# 101
  • София
  • Мнения: 62 595
Какви цели? Виж сега, то това, което го казваш звучи много добре, ама за американците, където барабар с децата, гледат да възпитават и родителите. Ще пиша в "аз" формата, защото ми е по-лесно. Та, аз отдавна съм излязла от училищната институция, и нямам нужда, нито смятам за редно от училище да ми поставят задачи, все едно съм ученик в училището. Да, в училището трябва да има живот, но това е задача на ръководството - да организира кръжоци и т.н. Аз като родител мога да помогна, но доброволно, не да ми поставят задачи и да ме вкарват в матрицата на "работа в екип". И обикновено родителите са склонни и помагат на учителите и децата, когато видят, че ръководителят на кръжока прави нещата И от сърце, не само като професия. Като цяло, колективът са децата от класа, а не техните родители. Родителите се опознават помежду си, но по своя инициатива, а и не винаги държат да се опознават. В крайна сметка изпращам детето на училище, за да покрие каквото е нужно по учебна програма, надявам се да попадне на свестен класен ръководител, и да участва в училищния живот, доколкото го има организиран. Целите пред децата са ясни - ходят и учат, поддържат добри отношения със съучениците, и ако искат, доброволно могат да участват в някакви училищни кръжоци. На РС информацията не винаги тече еднопосочно. Като започнат да се обаждат родители за проблеми, гледай как си тече двупосочно, но проблемът обикновено е, че точно "героите" на проблемите отсъстват, независимо дали са деца или учители. Виж сега, аз те разбирам, но за съжелиние, има едно 4но" - не сме американци, нито западняци, чиито деца да прекарват целия ден в училище и там да им е всичко. При нас поне част от децата, тези, амбизиоцните деца или на амбициозните родители, имат два живота - един в училище и един извън училище с една камара извънкласни занимания. На мен лично доста ще ми се объркват плановете, ако започнат в училище да ми поставят задачи. Ако имам идея - ще я споделя и ще предложа на останалите родители да я обсъдим, също съм готова да обсъдя и обмисля някаква идея, и ако имам възможност и желание, да се включа. Но не и да ми се поставят задачи. Нямам нужда от тийм.билдинг.

# 102
  • Мнения: 5 940
На мен ми допада идеята на Axinora . Според мен не трябва да се отказва.
Аз бих искала да видя как учителите мотивират децата. Да разкажат.
Да обяснят как протича един урок по различните предмети и какви са основните цели, които си поставят с него.  Отнесени към класа и според всяко дете.
Как се реагира, ако дете разваля дисциплината....и още сигурно много други неща биха ми хрумнали, ако подобна инициатива се предложи на родителска среща.

# 103
  • София
  • Мнения: 62 595
В първи клас допада, във втори също, но с напредването на години нещата се променят. Ти май не разбираш, че задачките ще са към вас, родителите, а не към учителите!

# 104
  • Мнения: 10 547
Има резон в думите на Axinora до толкова доколкото учителят не си позволи да прехвърли на родителите своите възпитателни и корективни отговорности.
Демокрацията е хубаво нещо, но както казваше моята класна: "В нашия клас цари демокрация- решавам аз."  Wink Та така и с всеки учител.
И аз като Андариел ще ползвам първо лице- не бих желала да се намесвам, нито да търпя чужда родителска намеса, що се касае до училищната общност, към която принадлежат децата ми. Родителите имат една неприятна склонност- да изкривяват през призмата, която най-добре кореспондира на нуждите на децата им, ако и тези нужди да не са правдиви и да са в ущърб на останалите. Поради това намесата на "чуждите" за детето възрастни, за мен е нежелателна и по-скоро би довела до проблеми, не до ползи. Т.е. не може да се търси безпристрастност от родителите. Ще използвам една българска поговорка: "Много баби- хилаво бебе".


# 105
  • Мнения: 5 940
 Laughing Аз го разбрах като жената да пита какво бихме искали от учителя на подобна родителска среща.
Иначе горе долу ми стана ясно, че ще се обсъждат различни училищни казуси. Това не е толкова лошо, защото може да служи за сверка дали имаме еднакво отношение към учебния процес, към ролята на училището. Важно е и другите родители какво мислят, защото децата малко или много са отражение на семейството и ценностите в него.
Не е все едно, ако ти мотивираш вкъщи колко е важно ученето, защото наученото остава за теб самия, най-големия ти подарък, защото знанията ти помагат да разбираш света и пр. неща, пък в училище ти казват пиши, за да не ти дам още пет листа от същото Laughing
Във всички случаи е по-добре, отколкото  почти никаква информация и общи приказки за дисциплината и т.н

# 106
  • Мнения: 24 467
Пък аз си мечтая за възможно най- малък и кратък досег със системата. Нека мина и за незаинтересован родител, ако на някой така му харесва. Не ме вълнува особено.
Но не искам да ме ангажират вече, желая децата ми да пребивават възможно най- малко време в училище и аз, съответно, също.
Ако имат моите деца конкретни проблема, то аз искам да знам навреме, да ми се каже лично- предпочитам конкретика и мотивация, а не това да се разисква на всеослушание с общи приказки пазарски. И аз не изтъквам на общи срещи плюсовете и минусите на учителите или на някой друг. Не желая да слушам това и по отношение на децата. Продължавам да смятам, че в днешните времена е направо задължително учителите да ползват съвременната техника и да информират писмено родителите за редица неща, да се търси личен контакт, а не да се организират митингаджийски мероприятия за отчитане на дейности и петилетки. Висенето пред кабинет в компанията с още 50 родители за да ми се обърне внимание за 2 минути /че и други чакат/ не е форма на контакт. Никаква.

Цитат
Под „задачки” разбирам точно трениране на уменията на родителите да си взаимодействат по казуси от училищния живот. Да си представят училищната реалност и да измислят начини, които биха били най-удачни за техните деца, проблемите да бъдат преодолявани.
Училището е общност и тя трябва да работи като такава.
Бива. В начална степен.
Не искайте от мен да влизам в чуждата реалност. Вие не влизате в моята и аз не искам това от вас. Кажете ми с думи прости какво желаете от мен- винаги съм готова да поговорим, но не ме карайте да разигравам сценки и да обсъждам хипотетични казуси.

# 107
  • София
  • Мнения: 62 595
мотивираш си детето индивидуално и в негова полза, а не в полза на класа или за да стане работата на учителите по-лека. Нито да уеднаквиш семейните ценности на 30 семейства.

# 108
  • Мнения: 5 940
 Andariel, според мен тази иницатива не е с цел да й стане по-леко на учителката, а напротив - товари се с повече работа. Забелязвам, че всеки опит на младите учители да променят нещо, се сблъсква с яростна съпротива. Не е и учудващо, че след няколко години няма да има вече учители.

# 109
  • Мнения: 24 467
Защо съпротива? Не. Аз, да речем, бих желала ако ще се реализира такава инициатива, то да се обсъждат реални, а не хипотетични проблеми. Не е задължително да се именоват участниците в тях. Тогава бих участвала активно. Но не бих участвала в театрални постановки, направени само заради самите тях.

Уеднаквяване на ценности не може да има, действително. Не е и нужно. Просто те следва да са в някакви по- широки обществено приемливи граници, но не и еднакви.

# 110
  • София
  • Мнения: 62 595
Валери, каква съпротива! Просто ние вече не сме ученици, че учителката да ни дава казуси и да ни организира.
Аз дотук останах с впечатлението, че ще се правят някакви неща като тийм-билдинги за опознаване на колегите-родители и сплотяване на колектива. Да, ама децата в училище са събрани по административен принцип. Аз може хич да не искам да се опознавам с майката на Иван, ако не ми е на акъла и ценностите. За решаването на реални проблеми и случки - ок, винаги може да се свика родителска среща, ако случките се отразяват на цялостната атмосфера в класа и на отношенията между децата.

# 111
  • Мнения: 10 547
Andariel, според мен тази иницатива не е с цел да й стане по-леко на учителката, а напротив - товари се с повече работа. Забелязвам, че всеки опит на младите учители да променят нещо, се сблъсква с яростна съпротива. Не е и учудващо, че след няколко години няма да има вече учители.

От мен си е точно съпротива. Защо, мотивирах се по-горе. Така както аз не се бъркам в работата на съдии и прокурори, ако и да имам мнение, така и не желая да се бъркат и некасаещи се от даден казус в него.

# 112
  • Мнения: 5 940
Това е търсене на обратна връзка. Както родителите искат такава, така и някои учители.
Да, може би с методите на новото поколение, дето на нас са ни леко смешни. И аз много не си се представям да участвам в сценки, но би ми било любопитно, ако учителите споделят повече информация на няколкото срещи с тях годишно.
Понеже опитността ми стига само до първи клас да обясня какво имам предвид под малко по-конкретна информация като за първолаци
за мен информацията децата още сричат и това е нормално е прекалено обща. Колко деца сричат - двайсет от двайсет и пет или пет от двайсет и пет? Без да се казват имена и пр., но да има конкретика и да знаем какво ни предстои .До кой клас според учителя е нормално?
Или - продължават проблемите с дисциплината. Какви проблеми - че Иванчо е станал от стола, когато е трябвало да пише домашни или че пребива всички останали? Че не се чува какво диктува учителя или че някой тича в междучасието в коридора?

Последна редакция: чт, 12 юни 2014, 16:17 от valerie

# 113
  • София
  • Мнения: 62 595
Искайте си конкретика! Ние в гимназията искаме конкретика, остава вие да не искате! Въпреки, че не се познавахме родителите в осми клас, още от самото начало стигнахме до решението да искаме учителите да казват конкретно, с имена, как са децата, особено ако има проблеми с дисциплината. При положение, че всички родители са съгласни, че искат информацията за справянето на децата им да се каже пред всички, и не е нарушаване на личното пространство, значи не би имало проблем и за учителите. Искайте си и ще ви се даде! От личен опит - докато се говори с "някои деца развалят дисциплината", нищо не се случва. Трябва да се кажат имена. На мен много ми харесаха думите на един баща миналата година (на осмокласник, забележи, не на първокласник), че идва на родителската среща да разбере дали синът му не ги забърква някакви каши и да не си казва вкъщи, и затова иска да чуе точно всичко за детето си. И ако детето се държи зле или крие оценки, то пак е добре да го знае, защото може пък, и да му стане неудобно като се разбере. И че разбира що за хора са приятелите му от класа.

# 114
  • Мнения: 11 973
За дисциплина съм съгласна, но не и за успеваемост.

Каква ще ми е ползата, примерно, ако учителят съобщи "Само Иванчо се справя за отличен, щом той може, значи и другите могат"

или"Само Иванчо е със слаб успех, всички успяват, той не"

И родителите на Иванчо трябва да се гордеят или срамуват- според случая, но какво носи на останалите тази информация, освен повод за клюки и цъкане с език.

В първи клас/ странно, че не и във втори/ учителите при нас използваха друг метод- под контролното на детето, оценено със съответната оценка има таблица- оценките 6,5,..., а под тях- табличка с броя на тези оценки, постигнати на същата работа.И така става ясно, че на това контролно, на което детето, например е изкарало 5 почти половината са също с такива оценки, отличните са само три, оттам нататък- по-ниски.Тогава ти става ясно, че това 5 не е незнание, а добро представяне и овладяване на конкретния, очевидно не лек материал.
Примерите могат да са различни, но на мен това ми беше по-полезно, отколкото да гледам на род. среща едни родителки как се разтапят и ще хвръкнат, други -как се чудят да гледат в земята.

# 115
  • Мнения: 5 940
Това с тази скала е интересно, но не знам дали имат право в първи клас и дали ще им се занимава.
Аз под конкретика за успеваемост разбирам това, което писах по-горе
едно време, ако не се лъжа, учителите си поставяха за цел в края на  първи клас децата да четат гладко. Сега целите сигурно са се променили
примерно -учителят съобщава по-голямата част /или малка, в зависимост от реалностите/ от класа изпитва затруднения с четенето.И коментира дали за него това е проблем или не, за да добием представа какви са изискванията . Дава варианти за разрешаването му, ако го счита за проблем - казва,че часовете за упражняване са малко  и затова е добре в деня за среща с родители и ученици да идват тези със затруднения, за да работи с тях
- насочва родителите какво да правят - препоръчва книги, читателски дневници или различни начини, такива, каквито познава като действащи, за да стимулира децата
Или -децата имат проблем с текстовите задачи. Защо имат проблем? Защото не могат да смятат, не могат да четат или не могат да осмислят прочетеното. Учителят има наблюдения и би могъл да ги сподели. Тогава родителите на децата, които имат проблеми със съответното умение, което е разисквано на родителската среща, ще се възползват от препоръките. А  тези, чиито деца нямат проблеми, ще си дадат сметка каква представителна част от цялото е тяхното дете и ще знаят какво да очакват през съответния срок, година или според целите на учителя - и няколко години напред.
Няма нужда да се споменават имена.

# 116
  • София
  • Мнения: 62 595
това, което искаш ти, Валери, е диагностика, и то индивидуална, която учителите не могат да я направят. Трябва да я направи логопед.

# 117
  • Мнения: 24 467
Каква ще ми е ползата, примерно, ако учителят съобщи "Само Иванчо се справя за отличен, щом той може, значи и другите могат"

Е, ако си мадърът на Иванчо, ще имаш причини цяла нощ да спиш с гордо чувство.

Лично аз винаги съм предпочитала тази информация, за личните специфики на 25-30 парчета, да не ми я натикват в носа. Не ме вълнуват ни успехите, ни неуспехите на Иванчо.
 Laughing
Всякакви индивидуални оценки на Иванчовци и Марийки следва да се споделят лично с родителя. И за целта, споделих, е налице и чужд опит дори за електронна форма на контакт, която е по- лесна и бърза. Но ако на някой не му се оперира с джаджите или не може- нека си търси лична устна или телефонна такава. При съществени проблеми учителят следва да препоръча специалист, но това не се разисква на родителски срещи.
Може на род. среща да се сподели за някоя обща слабост или сила на децата от класа, да се дадат общи препоръки, валидни ако не за всички, то поне за повечето ученици и толкоз.

# 118
  • Мнения: 5 940
това, което искаш ти, Валери, е диагностика, и то индивидуална, която учителите не могат да я направят. Трябва да я направи логопед.
Не разбрах защо да е индивидуална диагностика и защо трябва да я прави логопед. В част от училищата има и работят с децата с проблеми.

# 119
  • Мнения: 24 467
Цитат
В част от училищата има и работят с децата с проблеми.

Децата и обучителните им проблеми им не се обсъждат по родителски срещи. И Слава Богу!

# 120
  • Мнения: 5 940
Че кой е казал, че трябва да се обсъждат?

# 121
  • София
  • Мнения: 62 595
Както писах, то става както се разберат родителите. А за индивидуалните постижения и падения родителят може периодично да отива в уречения час за консултации и на живо да се срещне с класния или другите учители. Но за две-три родителски срещи на година, не ми пречи да се казват нещата направо за всички деца. Така или иначе дневникът като мине през родителите, всеки може да види оценките на другите деца. Повечето родители са наясно с това какви магарии могат да направят децата им, а по правило тези с децата с девиантно поведение така и не се появяват. Ако е баш работата опряла до специалист, няма стане на РС на всеослушание, класният няма да каже, че Иван се друса, макар че ще е станало достояние на целия клас и на повечето родители доста преди РС. По нашенско няма много скрито-покрито, дето се вика, всички се оказваме я комшии, я роднини. Който не иска - да си каже!

# 122
  • Мнения: 24 467
Че кой е казал, че трябва да се обсъждат?
Темата е за родителските срещи.
Какво общо има тогава гореобсъденото с темата?

Останалото, по работата с деца с обучителни проблеми, е съвсем друга тема. Има и цял подраздел във форума, посветен на това. Има си правила какво прави учителят, какво- ресурсният, какво- съответните центрове. Същото важи и за децата с девиантни отклонения.



# 123
  • Мнения: 5 940
Аз само попитах Andariel  защо според нея това трябва да се прави от логопед. За мен това не е някаква специална диагностика, която не може да се направи от учител.

# 124
  • Мнения: 24 467
Защото при обучителни проблеми това е специалистът, който ги диагностицира основно и дава насока за работата по отстраняването или намаляването им.
И това няма общо с темата с род. срещи.

# 125
  • Мнения: 5 940
Защото при обучителни проблеми това е специалистът, който ги диагностицира и дава насока за работата по отстраняването или намаляването им.
  За да се разбере дали в действителност има обучителни проблеми, е добре да се съобщи каква част от класа изпитва затруднения. Ако две трети не могат да се научат на основни неща, започваш да се замисляш  дали децата имат проблеми или някой друг.

# 126
  • Мнения: 24 467
А, обикновено ако има "някой друг " проблеми, на род. срещи най- често или децата са супер по всичко всичките, или са ужасни и виновни целокупно за "положението".  LaughingС изключение на детето на колежката, на съседката и на личната лекарка.
Имахме и такъв човек, който пък си набеждаваше цели групи деца и ги пращаше при училищния психолог. И когато отидеш и запиташ лично учителя и въпросния психолог твоето дете, конкретно, какви проблеми има или създава на останалите, не получаваш конкретен отговор. Може някой дежурен отговор да получиш, с който предвидливите са се запасили- за телефоните /отговор такъв, дето ще пасне на всеки/. Обаче пък те питат защо си притеснявал психолога.  Rolling Eyes А, думите бяха: "Тя тази майка, не я знам защо е толкова настоятелна!". Ми настоятелна. Нали тя чу, на род. среща именно, общата постановка, че "момченцата" имали проблеми с поведението и отношенията, че с тях колективно щял да работи психолог и отиде да си пита за нейното си дете конкретно и каква работа ще свърши този психолог.
Една пък друга бъркаше децата. Срещите бяха от този тип- "Отбий номера", с един учител, пред чиято врата се навървят родителите на деца от 4-5 класа. Та се почва една: "Ми той не си пише домашните, затова има забележки и двойка." Почвам да обяснявам, че нито една забележка или двойка за без домашно точно моето дете няма. Няма и такива отметки в тетрадките. Отсреща ме поглеждат свирепо- ма как може. А, да, играело си с телефона. /Като не била сврака, ще е гарга, все нещо ще улучим. Дали се бие и пребива децата или просто зяпа през прозореца или гледа колко е часът- все едно, деянията са еднакво тежки, направо са си за психолог не, ами за психиатър./
На педя стоят още 20 родители и чуват. После- и те по същата процедура. Освен децата на колежката, на съседката и на лекуваща лекарка.
Та така... Simple Smile

Последна редакция: пт, 13 юни 2014, 14:29 от Judy

# 127
  • Мнения: 5 940
И нашата по английски бърка децата Simple Smile Това установихме след няколко родителски срещи.

# 128
  • Мнения: 24 467
Като не помни- да си води бележки или да си провеждат срещите нормално- за всеки клас по отделно.
После мрънколевят защо не им участват хората в цирковете. Ми лошо им е изпълнението- затова.
Като ще са общи постановки пък, да не ме занимават с проблемите на този и онзи.

Общи условия

Активация на акаунт