Болки в зъба след пломба

  • 29 936
  • 31
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • Мнения: 13
В края на януари ми сложиха пломба, като преди това ми извадиха нерва на същия зъб. До началото на април всичко беше OK, но след това се появи силна болка. Отидох пак при зъболекаря, който отвори пломбата и се започна с едни промивки и гълтане на антибиотици и досега няма никакъв резултат. Зъбът ме боли само при дъвчене или при натиск. Прикачвам снимка (доколко е станала, не знам, понеже имам силно изразен рефлекс за повръщане и снимките стават трудно при мен). Ако някой може да даде съвет ще е добре, че ми писна само да ходя и да давам пари без резултат.

# 1
  • Мнения: 2 495
Не става ясно кой е зъбът,но определено нямаш изваден корен на нито един зъб.Ако имаше ,каналите щяха да са бели,а не тъмни.Знаейки това ,можеш да обсъдиш ситуацията със стоматолога си.Факт е,че досега неговите манипулации не дават резултат,а би трябвало .Аз бих сменила стоматолога .

# 2
  • София
  • Мнения: 577
5 е проблемния зъб. Не е изваден нерва, очевидно, не знам какво са ти казали. Но една добра обработка на каналът/каналите ще свърши работа и не виждам причини, поне от снимката, които да налага толкова промивки и да не се затваря зъбът.

# 3
  • София
  • Мнения: 4 548
Смени зъболекаря. А снимката кога е правена, преди ваденето на нерва или? Може каналът да не ти го е запълнил добре и да се развиват някакви процеси.

# 4
  • Мнения: 13
Смених зъболекаря. След няколко процедури с лазер и приемане на антибиотик състоянието е по-добро, но предстои още работа по него. Прикачвам нова снимка, направена след първото посещение при новия зъболекар.

# 5
  • София
  • Мнения: 606
Обърнете внимание на мъдреците,имате три броя за вадене...дано другия зъб се оправи.

# 6
  • Мнения: 1
Здравейте Иска да попитам нещо.Преди няколко дена бях да на зъболекар за пломба,извадиха ми нервите и после ми пломбираха зъба.След като се прибрах  на другия ден започна болка на зъба само когато ям или стискам с уста.Бихте ли ми дали  съвет какво може да в това уж няма нерви а пък какво боли така.
Бихте ли ми да ли съвет какво може да е това.

# 7
  • Мнения: 151

Това вече го написах, но явно темата се отваря наново и го поствам и тук.
По принцип не трябва да имате болка след поставяне на нова пломба.Болката се дължи на движение на пломбата, поради лошо залепване на пломбата към зъба.Ще обясня подробно:
 При белите пломби това се получава, когато няма добра връзка между зъб и възстановяване. При старата технология с амалгамените пломби се е разчитало само на формата на дупката да задържи пломбата ( подкопавания е здрава тъкан и други подмолни места), тоест само механична задръжка. Под старите амалгамени пломби са слагали цимент, който да предпазва дент ина(чувствителната част на зъба) от дразнения - натиск, топло, студено.
При белите пломби всичко е различно. Те разчитат на залепяне чрез лепило и на микромеханична връзка, тоест не е нужно да се правят допълнителни подмолни задълбавания, само да се използва лепилото правилно. Това обаче е голям проблем, когато зъболекаря иска да работи бързо. Новите бели пломби изискват идеална чистота на зъба, липса на кръв, слюнка, влага. Ако има нещо такова те не залепват, а се задържат в устата заради някой подмолен участък, както при старата технология. Най-лошото е, че като не е залепнала пломбата между нея и зъба има малък процеп пълен с бактерии и зъба продължава да работи и да се развива нов кариес. Болка може да има при захапване, защото бялата пломба прави микро движения и се трие по дентина, който е много чувствителна тъкан. Болка може да има още от топло и студено, както и от сладко.
Добре направената бяла пломба залепва за зъба и няма такива проблеми, но за да се направи добре в най-добрия вариант това се случва за час и половина, а понякога е много трудно и става за повече време. Прави се с кофердам (латексова изолация) както изисква производителя, но пък е дълготрайна и дори когато дойде време за подмяна, зъбът ще е запазен. Лошите пломби се правят бързо, но са некачествени, под тях се развива кариес, става пулпит, умъртвяват ви зъба и от там един порочен кръг до загубата на зъба.

Надавам се да съм бил полезен Simple Smile
Поздрави на всички::

# 8
  • Мнения: 64
Д-р Димов,
 всичко ,което сте написал е много интересно и полезно bouquet
на мен последния път ми поставиха течни пломби ,поставиха ми ги със някаква спринцовка
моля , ако не Ви затруднява да ги коментирате и тях
предварително Ви благодаря bouquet

# 9
  • Мнения: 151
Течните пломби са били или течен фотополимер или по-скоро стъклено-йономерен цимент. Ако е било малка фина спринцовка е първото. Второто е на малки флакончета, които се забъркват в специален миксер, след което се поставят в една голяма метална спринцовка или шприца, как да я нарека и се поставят в устата.
Ако е течен фотополимер, не е добре. Всички фотополимери имат свиване при рекацията на втвърдяване и това е особено изразено при течните. Така напрежението води до отлепяне от ръбовете и микропроцеп. Трябва да се използват висок клас твърди композити, които се поставят на по- малки порции. Свети се много пъти и така се компенсира това микросвиване и се повишава многократно живота и качеството на възстановяването. Тук от голяма степен на значение е и лепилото, което използва стоматолога. Много хора гледат че е бяло и толкова, но това е голяма грешка.
Ако е стъклено йономерен цимент той уж залепва по зъба лесно и не е така силно чувствителен към влагата в устата, но това е за мен поне търговски трик. Мой учител ми беше казал да гледам къде остава цимента по падналите корони. Той винаги е по- метала, когато се използва такъв тип цимент, тоест залепянето към зъба не е добро.
За мен най-добрите пломби са фотополимерните, но направени по технологията изисквана от производителите, което вече е нещо рядко спазвано като цяло.

# 10
  • Мнения: 151


На първата снимка се вижда правилно и неправилно направен фотополимер. И най-добрия материал не работи, ако не се използва правилно



На втората снимка се вижда как под самата стара пломба в предната част на горен първи кътник има стара некачествена бяла пломба. Под нея има кариес. Огромен и много дълбок нов кариес е станал и в задната част на зъба. След - всичко е възстановено.

Качвам тези неща за да ви обърна внимание на няколко основни неща
- по времене на работа полето е изолирано с кофердам - синьото латексово платно. Така зъбите са иделано чисти и годни да приемат новата пломба
- зъбите са сухи - нещо ,което нямам как да стане без такава изолация с кофердам
- след поставяне на платното всичко допълнително трябва да се провери с специално багрило показващо дали не е пропуснато място с кариес. Ако има такова да се доизчисти
-ръбовете на зъба са гладки и чисти на не мръсни и начупени от обработката
- повечето време се отделя за почистване, оформяне и изолация - час - час и половина, а самата пломба не трудно да се направи красива за 15 -20 мин. За да е здрава обаче е необходимо онова дълго време на чистене и проверки!


Надявам се разбирате, че няма как да ви направят зъб за 30 мин. и той да е добре дълго време. Да ще се укрепи за момента, после ще се работи пак и пак, и пак, и накрая кошчето.

Надявам се да съм бил полезен!

Последна редакция: пн, 21 дек 2015, 14:41 от Dr.Dimo Dimov

# 11
  • Мнения: 64
Д-р Димов благодаря за бързия отговор  bouquet

# 12
  • Мнения: 151
Няма защо Simple Smile. Обичам работата си и пломбите са основно лечение за мен.Ако хората имат добри пломби, ще си спрстят страшно много пари и нерви

# 13
  • Мнения: 64
Д-р Димов , ако може да обясните още малко , че доста се притесних от Вашия коментар за течните пломби , при мен зъболекарят използва малка спринцовка с тъпа игла и с тях запълни канали на зъби под коронки , дали е добре ? newsm78

# 14
  • Мнения: 151
Разбирам притесненията ви, но не знам какво точно пълни колегата.Ако е каналите ок,но може да не е.Най -добре е да го попитате

# 15
  • София
  • Мнения: 606
Относно темата за болка в зъба след пломба искам да вмъкна нещо,въпреки,че поста на колегата и снимките са доста изчерпателни.Има случаи,когато всичко е спазено както трябва,но е възможно да стане некроза на зъба(да се самоумъртви)Давам пример от собствената си практика-при лечение на долен пети зъб и изчистване на кариеса под упойка,накрая нерва беше на милиметър или по-малко от нерва и на пациента беше показано,че няма кървене от нерва.Въпреки това,през този милиметър микробите  могат да преминат към канала и за това беше поставено лекарство,което допълнително да усили защитата на зъба и организма.Въпреки това след 2 месеца имаше болка при дъвчене и изследването с електричен ток показа,че този зъб е пулпитен и се наложи да лекуваме канала му.
Затова,винаги трябва да се има едно на ум за лечението на живи зъби.

# 16
  • Варна
  • Мнения: 6 329
Помня случаи от дългогодишната си практика на пациент, в които след пломбиране съм имала болка, чувствителност и т. н., които след няколко дни са отзвучавали. Става въпрос за живи зъби.



# 17
  • Мнения: 151
Причината за това е липса на залепване на пломбата към зъба.При микродвиженията, които стават когато се дъвче, пломбата трие по дентина и рецепторите изпращат сигнали за болка. Това в същото време е стимул за отлагане на защитен дентин.След като се отложи той блокира рецепторите и вече няма болка.Процепа в същото време остава и макар без болка след време пак има кариес под пломбата, после пулпит и така ходене по мъките

# 18
  • София
  • Мнения: 606
Причината е недоказуема,може и някой да си е свършил работата както трябва и зъба въпреки всичко да е с инфектирана пулпа.
Лекаря и зъболекаря не са господ,както в медицината,може някой лекар да лекува правилно някой,който е с хепатит,но въпреки всичко той да хронифицира.

# 19
  • Мнения: 151
Причината е доказуема след като се отвори зъба.Маха се пломбата и отдолу се намазва с кариес индикаторна боя.Ако няма оцветяване ок.Ако има то причината е непочистен кариес.Аз съм се натъквал по скоро на второто.Не знам защо тази толкова помагаща боя не се използва масово

# 20
  • Мнения: 38

"Това вече го написах, но явно темата се отваря наново и го поствам и тук.
По принцип не трябва да имате болка след поставяне на нова пломба.Болката се дължи на движение на пломбата, поради лошо залепване на пломбата към зъба.Ще обясня подробно:

Добре направената бяла пломба залепва за зъба и няма такива проблеми, но за да се направи добре в най-добрия вариант това се случва за час и половина, а понякога е много трудно и става за повече време. Прави се с кофердам (латексова изолация) както изисква производителя, но пък е дълготрайна и дори когато дойде време за подмяна, зъбът ще е запазен. Лошите пломби се правят бързо, но са некачествени, под тях се развива кариес, става пулпит, умъртвяват ви зъба и от там един порочен кръг до загубата на зъба."




Др. Димов, а вие от Пловдив ли сте случайно? Иксам да питам за вашето мнение , а ако някой тук знае сносен зъболекар в Пловдив, който да има хуманно отоношение и не е кожодер, моля да даде координати. Моята ситуация е заплетена и ще ми трябва добър и смел специалист, който да постави диагноза и да започнем правилно лечение. Аз съм в доста трагична ситуация след неправилно поставена пломба и вече съм на ръба не нервна криза. Моята зъболекарка, която е доста сносна, явно имаше лични проблеми когато ми прави зъбите последния път и това рефлектира върху мен. Постави ми 4 шиечни пломби отстрани на зъбите, близо до венеца, защото моите зъби се износват там. Тези пломби бяха на 4 и 5 горе в ляво и 4 и 5 долу в ляво. Беше страшно разсеяна като ги правеше , приказваше си с  колежката си, блееше на нялкъде другаде като ги печеше. Направо хвърли материала и мажеше като вар с мистрия. Незнам дали тези кариеси са били прекалено дълбоки, но още при контакта на материала със зъба почувствах много остра болка във всичките тези 4 зъба. Тя ми каза, че знаела, че боли и било неприятно , но да съм потраела. Пломбира ги , а болката продължи. Естествено изчаках 2-3 дена да отшуми , защото такак обикновено минава. Те като че ли се поуспокоиха, но не спряха да болят. Върнах се при нея, тя ми каза, че са ми раздразнени венците и им сложи дренажи. Това пооблекчи за 24 часа и после пак силна болка. Трябвало да отида да ми смени дренажите. Не ѝ се занимаваше повече. Отидох при друг зъболекар, явно направих грешен избор. Той гледа, гледа, пломбите били чудесни , не искал да ги пипа, поизпили тук там, да освободял папилата между зъбите, да не би да се дразни от това. И това пооблекчи малко, но болката продължаваше, особено силна вечер.
Лошото беше, че не мо жехме да разберем кой точно зъб прави проблеми и дали всички са проблемни. Болката беше огромна и ме болеше скулата на лицето, около носа и чак да слепоочието. Тогава за съжаление дойдога Коледните и Новогодишните празници и всички изялзоха в почивка. Трябваше да се самолекувам с обезболяващи, алое вера,карамфил, каквото можех да намеря. През цялото време се страхувах от едно - ако има инфекция да не ми отиде в очите. През 2012 година преживях нещо подобно от зъб и беше страшно. Лечението беше много дълго.  
Докато минат празниците и слушах този лошо подбран зъболекар, който постоянно ме съветваше да изчакаме, за да се локализирала болката и видиш ли, да не развалял хубавите зъби, наистина ме удари в очите. Започнах да чувствам напрежение първо в лявото око, и да виждам леко замъглено, както и по -трудно да то движа. Започнах да чувствам болки в главата и нпарежение отгоре в темето когато си движа очите. Изпаднах в ужасен стрес.
След нова година отидох при този стоматолг и настоях да вдаим нерв. Като че ли 5 горе в ляво се открои като болезенеия зъб. На 3ти януари , в неделя той го отвори, сложи арсен. Като че ли симптомите се пдообриха. На втория ден отидох да сменим аресена с друго лекарство. Това беше във вторник и той ми каза, че следващия понеделник ще вадим нерва и ще чистим каналите. В петък обаче сутринта, ставайки ми стана много лошо на главата. Напрежение в мозъка, цялата треперех, лицето ми гори,  усещам, че идваше от зъба. Обадих му се и вадихме нерв спешно. Изваждайки нерва той намери 2 канала. Като чистеше единия болка нямах, но като бръкнаше в другия, някак си по диагонал, имах остра болка. Имах също болка при почукване в зъба. Извади нерва и го запечата с лекарство. На другия ден - вчера сутринта в събота пак ми става лошо и зъбът ме боли. Обадих му се, каза да изчакам до ранния следобед, да не бързам да го отварям. Все пак го отворихме, но само отдолу, страничното лекарство си остана. Снощи в събота вечер не мога да опиша какава трагична вечер беше. Пак започна да ми става лошо, пак напрежение в главата. Мерихме кръвно 160 на 110. Аз не страдам от високо кръвно, напротив, все е ниско. Откакто започнаха проблемите със зъбите 2 пъти вдигам такова кръвно. Сега го меря всеки ден за да видя как върви. Снощи смъквахме кръвно, пих ривотрили. Ходих и на невролог, който ми изписа психоторпни лекарства, за да се възстановят импулсите в мозъка.
В заключение , чувствам се много отпаднала, ужасно изтощена и уплашена. Едвам прекарах тази нощ. то с моя късмет, все са почивни дни. Наложиха ми сланина на венеца и около носа, там където чувствам ,че имам инфекция или нещо, което работи, и ме пооблекчи, та някак си изкарах нощта. Утре ще съм определено при друг стоматолог и ще търсим проблема отначало, може и да е в повече от един зъб. Та исках да попитам, от какво може да ми се получава всичко това? Някъде нещо работи, за да ме удря така в главата. Имам радразенен нерв, той неврологът ми обясни, но първо каза, трябва да излекувам зъбите, а ние не сме намерили още причината Sad . Никой до сега не ми е предложил антибиотици. Не е ли опасно? Не би ли трябвало да взимам? Моля за вашите коментари.

# 21
  • София
  • Мнения: 606
Причината е доказуема след като се отвори зъба.Маха се пломбата и отдолу се намазва с кариес индикаторна боя.Ако няма оцветяване ок.Ако има то причината е непочистен кариес.Аз съм се натъквал по скоро на второто.Не знам защо тази толкова помагаща боя не се използва масово
Да,не е скъпа и помага доста и така се намалява ровичкането със сондата във зъба,ама много хора не са научили нищо ново от какво са завършили и мислят ,че не им трябва;д

# 22
  • Мнения: 3
Здравейте! Преди четири дни ходих на зъболекар. Сложиха ми пломби и ми направиха поправки сега зъбите ме болят повече от преди. Единия на който ми направиха поправка сега ме боли доста когото дъвча, преди болката беше по-малка. Какъв може да е проблема? Струва ми се че този път зъба ми е пилен повечко дали в това може да е проблема? Ако успея ще кача снимка за да се види. Става въпрос за втория зъб  ката се тръгне по посока от хранопровода.

Последна редакция: нд, 30 апр 2017, 21:58 от duh4eto

# 23
  • Мнения: 151
taurenia36 не мисля,че болките ви са свързани с шиечен кариес. Щом са ви слагали дренажи, най - вероятно имате пародонтални проблеми. Потърсете мнение на пародонтолог.

# 24
  • Мнения: 151
duh4eto - Възможните причини за болка след правене на пломба може да са няколко. Най-често това е проблем в бондинга - залепянето на пломбата към зъба. Белите пломби са много чувствителни към замърсена околна среда. Ако искате да залепите нещо и си купите каквото и да е лепило, в инструкциите винаги е изрично упоменато да се почистят повърхностите за залепяне, за да има успех. По същия начин е и при залепянето на белите пломби - ако има замърсяване пломбата не залепва, а е просто заклещена в дупката. При дъвчене тя прави микродвижения, трие по оголения дентин и това причинява болка.
Възможна е и друга причина, но това е най- честата за щастие най-лесната за решаване - прави се нова пломба в оптимални условия.

# 25
# 26
  • Мнения: 3
duh4eto - Възможните причини за болка след правене на пломба може да са няколко. Най-често това е проблем в бондинга - залепянето на пломбата към зъба. Белите пломби са много чувствителни към замърсена околна среда. Ако искате да залепите нещо и си купите каквото и да е лепило, в инструкциите винаги е изрично упоменато да се почистят повърхностите за залепяне, за да има успех. По същия начин е и при залепянето на белите пломби - ако има замърсяване пломбата не залепва, а е просто заклещена в дупката. При дъвчене тя прави микродвижения, трие по оголения дентин и това причинява болка.
Възможна е и друга причина, но това е най- честата за щастие най-лесната за решаване - прави се нова пломба в оптимални условия.
Дали е възможно болката да е поради това че зъба е и пилен и някоя част от изпиленота евентуално да е остала непокрита от пломбата. Имам и снимка, но не мога да я публикувам за съжаление за да се види

# 27
  • Мнения: 151
За съжаление по фото снимка няма да може да се прецени. Рентгенова снимка би помогнала за да се поясни състоянието, но и тя няма да ни даде отговор.

# 28
  • Мнения: 37
Здравейте искам ,да ви попитам правени са ми началото ,на Април месец пломби на зъбите ,обаче От известно време когато ям ,усещам чувствителност и болка ,нервите не са ми вадене на самите зъби защото кариесите бяха, малки и се получава голям, дискомфорт да ходя ли при друг зъболекар ,или да оставя нещата, така и да пие хапчета благодаря хубав ден.

# 29
  • Мнения: 1
Здравей. Имам въпрос. Пломбираха ми зъб,в края на септември, защото имах кариес, но не ми вадиха нерви.След това започнаха тъпи болки от време на време, след което се върнах при зъболекаря си, който ми каза че е нормално. После ми почистваха зъбен камък. Дойдох е Англия средата на Октомври, но продължавам да си имам тези тъпи болки от време на време. И сега не знам какво да правя. Ако може да ми дадете някакъв съвет, ще съм ви много благодарна.

# 30
  • Мнения: 151
Здравей. Имам въпрос. Пломбираха ми зъб,в края на септември, защото имах кариес, но не ми вадиха нерви.След това започнаха тъпи болки от време на време, след което се върнах при зъболекаря си, който ми каза че е нормално. После ми почистваха зъбен камък. Дойдох е Англия средата на Октомври, но продължавам да си имам тези тъпи болки от време на време. И сега не знам какво да правя. Ако може да ми дадете някакъв съвет, ще съм ви много благодарна.

По темата е писано в предните постове, дължи се на липса на добра връзка между пломбата и зъба. Трябва да търпите това около 6 месеца или просто да смените пломбата. Тази пломба не е добра

# 31
  • Мнения: 34


Моля за съвет.
Направена ми бе пломба на долен 7-ми зъб,снимката е от преди пломбирането. Беше ми направена пломба и 2-3 дни след това получих дискомфорт при хранене или по точно при дъвчене на нещо твърдо- примерно  ябълка. Работата е там, че не мога да преценя точно от къде идва болката. При прегледа зъболекаря останови, че е от пломбирания 7-ми зъб, като преди това имаше съмнение за предходния 6-ти. Казаха ми, че е чувствителен самия зъб. Свали пломбата която беше ми направил на 7-ми зъб, сложи ми лекарство и два дни не трябваше да се храня на нея страна. Днес за пъреи път дъвчех от проблемната страна и отново го има този дискомфорт. Преди посещение при зъболекар зъб не ме болеше. След два дни ще ходя да махне лекарството. Какво ме очаква при положение, че дискомфорта при ядене остава.
Благодаря за вниманието

Общи условия

Активация на акаунт