Готови пюрета или домашно приготвени

  • 1 341
  • 25
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • Всички
  • Мнения: 112
 
 Здравейте мами, смели кърмачки  Hug Grinning
И аз мисля да съм от отбора на смелите кърмачки- в смисъл да кърмя до последно възможно и да захраня възможно най късно но се чудя какво мислите по въпроса и какво показва опита ви
Ако се приготвят в къщи пюретата не е ли опасно да не са нитратни продуктите или пак да се обарка нещо рецептата , в такъв случай не е ли по добре да се ползват готови пюрета които са минали през тестове. Въобще кои са плюсовете и минусите на двата вида - домашно и купешко

# 1
  • Варна
  • Мнения: 10 493
Ако имаш от къде да си взимаш плодовете и зеленчуците и да знаеш произхода им е най-добре сама да си ги пригитвяш.Опасност да объркаш рецепта няма просто вариш и пасираш.Много по удобно е с готовите пюрета ама много взеха да се дънят последно време ooooh!

# 2
  • Мнения: 6 243
Ще ти копирам плюсовете на домашно приготвената храна, така, както са написани в един от любимите ми сайтове за детско хранене:
Цитат
Why Make Homemade Baby Food for Your Baby?
●  You have total control over what is put into your baby’s food and you know it's free of additives that a tiny tummy simply does not need!

● You take the extra steps to ensure only high quality foods are selected.   Do the commercial baby food companies put this much love and care into their jars?

●  All the tools you need are probably already in your kitchen.

● Baby is exposed to a greater variety of tastes and textures making the transition to table foods less stressful.

●  You feed your baby according to his/her needs and cues. As you are controlling the texture and ingredients, you know what foods are best suited for YOUR baby.

● Healthy eating habits develop earlier as your involvement is dedicated to making only high quality, healthy baby foods and snacks.  Your baby will benefit from these healthy eating habits long after that college diploma is in hand!

●  Extra benefit - You save money; not only in the cost of the actual food, but in the nutrient ratio as well.  You get more nutrients for you dollar and your baby gets more nutrients for his growing body!
За някои майки приготвянето на храна за бебето у, дома има следните неудобства:
- иска се време за приготвянето й
- няма гаранция за качеството на предлаганите на пазара плодове, зеленчуци и месо. това се избягва, ако имаш роднини на село, магазин за органична храна или просто не ти пука.

И в тази връзка готовите храни пък се предпочитат, защото:
- спестяват време  и труд на майката, както и мислене какво и кога да се даде.
- предполага се, че са приготвени от контролирана продукция
- удобни са при пътуване.

Аз съм от "домашно приготвящите" и съм намерила начин да избегна недостатъците на този вариант.

# 3
  • Мнения: 4 915
Домашно приготвени. Докъм годинката готвех със сигурни продукти от село, или от магазинчето на пазар Ситняково /уж са проверени за нитрати/.

След годинката вече давам и от пазара плодове и зеленчуци.

Плюсове:
- домашната храна ми позволяваше да въвеждам бавно и постепенно по 1 храна /повечето купешки пюрета са комбинации от няколко неща/;
- няма добавени захар и сол, сухо мляко и т.н./някои производители също не добавят/;
- можех да правя каквито пожелая комбинации;
- сигурна съм в начина на приготвяне и съставките;
- евтино е /в друга тема писах, че ми излиза около 10-15 лева месечно, май по-скоро около 10 и по-малко/.

Хм, май повторих горните доводи.

# 4
  • Мнения: 5 393
Аз лично приготвям сама зеленчуковите пюрета.Плодовите ги смесвам-примерно купувам пюре от сливи и го смесвам с ябълка или банан.В момента няма голямо разнообразие от плодове на пазара.А зеленчуците съм ги сварила,пасиралаи съм ги замразила на кубчета.Така всеки ден мога да давам различни комбинации.Замразила съм и ориз.Единствено картоф не може да се замразява,та го приготвям допълнително.

# 5
  • Варна
  • Мнения: 439
приготвям зелен4укови, но плодови купувам и въобще не вярвам 4е продукцията е еко прозводство и контролирана за нитрати на готовите пюрета. Ако подушиш само готово зелен4уково ще ти настръхне косата да не говорим да го опиташ.
Приготвям всеки ден пюрето и ми отнема не пове4е от 30 мин.

# 6
  • Мнения: 124
Извинявайте, че се намесвам с въпрос, но аз също възнамерявам след 2-3 месеца сама да приготвям пюретата, та искам да питам за приготвянето на плодовите - трябва ли плодът да се свари леко или приготвяте сурови за примерно 6-месечни бебета? По-нататък ясно, че сурови, но в началото?

# 7
  • Мнения: 6 243
В самото начало на захранавнето (при нас беше от6 м.) ги сварявах леко. По-скоро ги задушавах в МВ за минута и после ги пасирах.

# 8
  • Мнения: 670
За сега купувам готови пюрета. Те са богати на витамини, минерали и полезни вещества и съдържат минимум мазнини и въглехидрати.

# 9
  • Мнения: 4 915
За сега купувам готови пюрета. Те са богати на витамини, минерали и полезни вещества и съдържат минимум мазнини и въглехидрати.
Всъщност мазнините и въглехидратите са полезни за бебетата. Когато детето се захрани, след млякото, въглехидратите трябва да са в най-висок процентен дял, а ако след годинката приема мляко, то трябва да е пълномаслено до 2-годишната възраст /кърмата и Ам са пълномаслени/; също така приемът на масло и растителни мазнини  е полезен за подрастващото дете. 

# 10
  • Германия
  • Мнения: 8 102
Като знам какъв е вкуса на плода и зеленчука в Германия..по-добре в началото опитай с готови пюрета, там поне се контролира и тества, или вземай продукти от Био-магазините.

# 11
  • Мнения: 2 220
приготвям зелен4укови, но плодови купувам и въобще не вярвам 4е продукцията е еко прозводство и контролирана за нитрати на готовите пюрета. Ако подушиш само готово зелен4уково ще ти настръхне косата да не говорим да го опиташ.
Приготвям всеки ден пюрето и ми отнема не пове4е от 30 мин.

Напълно съм съгласна. И само да добавя, че тези 30 минути са с рязане, варене и пасиране.

# 12
  • Мнения: 139
 newsm10ДОМАШНО ПРИГОТВЕНИ newsm10

# 13
  • Мнения: 1 327
Домашно приготвени. Докъм годинката готвех със сигурни продукти от село, или от магазинчето на пазар Ситняково /уж са проверени за нитрати/.

малко OFF - къде е това магазинче??

и аз приготвям в къщи пюрета. от магазина досега съм вземала около десетина само. прави ми впечатление обаче, че доста от тях са на повече от година от датата на производство.. иначе имам каши на Слънчо за всеки случай и към тях прибавям само плод, ако не ще някое пюре.. или ако нямам готови.

# 14
  • Мнения: 35 998
определено предпочитам домашно приготвени, но понякога използвам и готови

# 15
  • Мнения: 1 014
До скоро приготвях домашни, но откакто се изчерпаха замразените зеленчуци от село, предпочитам да давам готови пюрета, отколкото да взимам от пазара. В Пловдив си нямаме магазинче като на пазара "Ситняково" (или поне аз не знам). По проблемни са ми месните пюрета - понякога взимам домашно пиле от позната жена на село, но сега с този птичи грип ..., а бройлерите не ги долюбвам, особено за бебе. Синчето освен пилешко, хапва и пуешко, заешко и телешко. На българския пазар пуйките май са само американски newsm78, не знам колко са подходящи за бебета. Та затова месните в повечето случаи са от готовите.

# 16
  • Мнения: 2 282
само не разбирам защо си мислите, че като са фабрични пюретата, особено българските, ще са екологични, без нитрати, а животните за месните няма да са тъпкани с антибиотици?

А идеята за замразяването на кубчета пасирани зеленчуци много ми харесва, ще питам, като стане времел. Благодаря!

# 17
  • München/Stara Zagora
  • Мнения: 422
Като знам какъв е вкуса на плода и зеленчука в Германия..по-добре в началото опитай с готови пюрета, там поне се контролира и тества

 newsm10 подкрепям те изцяло Пепи Wink
Освен това има определено време за варене на всеки един зеленчук, което ако не знаеш точно и превариш леко зеленчука се губят част от витамините(това го знам от приятелка , която посещава тук курс за захранване на детето)
Аз лично купувам готови поне в началото, по късно може би ще приготвям и сама.

# 18
  • В заешката дупка
  • Мнения: 4 941
само не разбирам защо си мислите, че като са фабрични пюретата, особено българските, ще са екологични, без нитрати, а животните за месните няма да са тъпкани с антибиотици?


За българските нямам представа, но по света има т.нар. органични продукти, включително и органични бебешки храни. Те отговарят на определени стандарти, кото са по-различни от тези при конвенционалните храни. Така например органичните плодове се отглеждат без химикалите и пестицидите, с които се отглеждат конвенционалните плодове, а пък месото, яйцата, млякото са от животни, на които не се дават антибиотици и  разни хормони.
Аз живея в чужбина и не ми е под ръка бабината градина, а пък тук, в Исландия, пазарът на органични продукти не е развит, така че да ми се гарантира нулево (или айди минимун) ниво на пестициди в плодовете и зеленчуците. Това е основната причина да се насоча към готовите органични бебешки храни (плюс, че спестяват и време) в първите месеци от храненето на бебето ми. Естествено, постепенно смятам да премина към конвенционалните продукти, които ползваме всички в къщи, а и по този начин ще мога да приготвям и храна на сина си. (За съжаление хич не могат да се сравнят на вкус с плодовете и зеленчуците в България  Sad )
Органичните бебешки храни, които ползвам, са на Holle, Organic Baby и Hipp. Недостатъкът е, че са малко по-скъпи от обикновените бебешки храни. Но аз така или иначе няма да ги използвам дълго.

Последна редакция: пн, 20 мар 2006, 13:22 от Червената Кралица

# 19
  • Мнения: 1 014
само не разбирам защо си мислите, че като са фабрични пюретата, особено българските, ще са екологични, без нитрати, а животните за месните няма да са тъпкани с антибиотици?

Изобщо не си го мисля за българските, а само за вносните, каквито купувам. Надявам се, че производителите им, като големи мултинационални компании, няма да рискуват реномето си и наистина това, което пишат по етикетите е и вътре в бурканчето.

# 20
  • Мнения: 1 327
Изобщо не си го мисля за българските, а само за вносните, каквито купувам. Надявам се, че производителите им, като големи мултинационални компании, няма да рискуват реномето си и наистина това, което пишат по етикетите е и вътре в бурканчето.
azira, обърни внимание когато купуваш пюре кога е произведено  Wink

# 21
  • София
  • Мнения: 105
Домашно приготвени. Докъм годинката готвех със сигурни продукти от село, или от магазинчето на пазар Ситняково /уж са проверени за нитрати/.
Павтарям въпросчето - къде е това магазинче? А има ли други такива по останалите пазари?

Ние засега сме само на Hipp. Oт няколко дни обаче не иска да яде само зеленчуково - иска да е все с месо. На тати се с метнал!

# 22
  • Мнения: 1 014
еlito, какво имаш предвид? По принцип винаги гледам маркировката - да са в годност. Обикновено е отбелязана крайната дата, до която трябва да се използват, рядко има и дата на производство - обикновено годността е 1 година.

# 23
  • Мнения: 1 327
еlito, какво имаш предвид? По принцип винаги гледам маркировката - да са в годност. Обикновено е отбелязана крайната дата, до която трябва да се използват, рядко има и дата на производство - обикновено годността е 1 година.
azira, годността на много от тях не е 1 година а 2. и повечето, които се продават в БГ са произведени преди 1 година. Има и случаи, когато можеш да намериш произведено преди половин година.. но много, много рядко да са проезведени по-скоро.. ти виждаш как се съхраняват в магазина, но знаеш ли как са се съхранявали преди това? откакто Ати я боля корема от едно пюре с уж нежни зеленчучи и вече внимавам какво взимам...

# 24
  • Мнения: 4 915
За магазинчето на пазар Ситняково - намира се между сергиите за дрехи и тези за плодове/зеленчуци. Всъщност е в "двора" на самия пазар - до ул. "Сирак Скитник" - успоредна на бул. "Шипченски проход", и излизаща на ул. "Борис Христов", до заведение "Червената къща".

http://www.bgmaps.com/services/links/links.asp?linkkey=a6e1657a3 … 5598e10db9b96a193

Най-лесно - питайте продавачите на пазара за ЕКО-магазинчето.

# 25
  • Мнения: 670
За сега купувам готови пюрета. Те са богати на витамини, минерали и полезни вещества и съдържат минимум мазнини и въглехидрати.
Всъщност мазнините и въглехидратите са полезни за бебетата. Когато детето се захрани, след млякото, въглехидратите трябва да са в най-висок процентен дял, а ако след годинката приема мляко, то трябва да е пълномаслено до 2-годишната възраст /кърмата и Ам са пълномаслени/; също така приемът на масло и растителни мазнини  е полезен за подрастващото дете. 

Мерси, че ме поправи. Исках да кажа правилни пропорции мазнини и въглехидрати. Основните хранителни съставки – белтъчини, мазнини и въглехидрати, трябва да са в нормално съотношение.

Общи условия

Активация на акаунт