Странно подуване

  • 11 066
  • 37
  •   1
Отговори
  • 1
  • 2
  • 3
  • Всички
  • Мнения: 15
Пиша тази тема,защото имам сериозен здравословен проблем от година и нещо и никой не може да разбере какво става с мен,а аз вече съм толкова отчаяна и депресиирана,че не знам към кого да се обърна.Всичко започна преди година и нещо с лек оток по гушата и лицето,гадене и трудно преглъщане.Помислих,че е нещо от гърлото и отидох при унг специалист и ми изписа  лекарства за смучене,но не ми помогнаха,отидох при втори унг и той ми изписа антибиотик,но нямаше ефект.И двамата ми казаха,че ми е мн леко възпалено гърлото.Отидох на ендокринолог и там всичко е наред,изследване на хормони и ехограф,след това бях на алерголог и там всичко е ок,след това на невролог,но и там всичко е наред.После реших да посетя още 3ма професори унг,но без резултат,диагноза не ми поставят.Според тях всичко е наред,но имам обложен език.Правих си ядм на жлезите и ларинкса и там всичко е ок,гърлен секрет два пъти,кръвни изследвания за всички органи,за спин,хепатит.Лицето и гушата са ми мн подути и нз вече какво да направя,аз съм мн слаба с огромно лице и гуша и лекарите го виждат това,но нищо.пет месеца по-късно ми блокираха краката,колената мн ме боляха и не можех да ходя от болка,трябваше да ми бият инжекции за да се оправя.Това се повтори след няколко седмици пак и отново инжекции.Слава богу след това не съм имала проблем.Преди един месец пък ми откриха камъче в бъбрека,което изхвърлих.Много съм объркана и нз към кого да се обърна.Лицето ми е мн подуто,гади ми се почти постоянно и трудно преглъщам,но знам,че проблема не идва от гърлото,но от къде тогава....

# 1
  • shumen
  • Мнения: 18 112
Миглена,може и от бъбреците да е.

# 2
  • Мнения: 2 495
Зъби?Панорамна снимка.Имам предвид фокални инфекции.Отокът болезнен ли е,сърбеж?
Тук има един гуру,който е помагал на много хора -Петко,аптека Хера.

# 3
  • Мнения: 15
Едва ли е от бъбреците.Отока започна първо от гушата и сега плюс гушс имам и дебели бузи.А това в гърлото?Правих панорамна снимка и нищо не излезна там.Отока не е болезнен.Представете си 50килограмово момиче с лице на 70 килограмово.Съмнявам се за алергия,но нямс логика,нямам обрив.Година и нещо и да прогресира с времето.Забравих да спомена,че понякога ми изтръпва там където е отока

# 4
  • Мнения: 15
Дали е възможно да е нещо,което е предизвикало подуването и засяга другите органи.Вече не знам какво да мисля.Ще се радвам ако имс лекари и си кажат мнението.

# 5
  • София
  • Мнения: 3 274
васерман правила ли си си?

# 6
  • Мнения: 2 495
Може ли да се каже лунно лице-виж в нета moon face

# 7
  • Мнения: 2 755
Според мен да пуснеш едно изследване за Лаймска болест, когато е от дълго време има различни проявления. Или пък да посетиш добър ревматолог. Те са специалистите по  повечето редки болести. Пожелавам ти скоро да се оправиш напълно.

# 8
  • Мнения: 1 765
Пиеш ли някакви лекарства? За щитовидната жлеза? Хормони?

Последна редакция: нд, 19 юли 2015, 08:33 от Morphea

# 9
  • Мнения: 15
Правила съм изследване за сифилис,не пия хормони или някакви други лекарства.На ревматолог съм била около 7-8 пъти,защото имаха съмнение за един синдром,но го отхвърлиха.Точно такова ми е лицето,кръгло като топка.

# 10
  • Мнения: 15
Също така забравих да вметна,че имам оток над ключицата и от двете страни.Странно ми е само връзката между гърлото и тези отоци,а 6ма лекари казаха,че не е от гърлото....

# 11
  • Мнения: 1 844
Моят съвет е да посетиш отново ендокринолог.
Какви хормони са изследвани до този момент?
Направи контрола на хормоните, свързани с Кушинг.
Желая ти успех, дано откриеш проблема и го решиш! Peace

# 12
  • Мнения: 15
Ще отида пак,защото се съмнявам за този синдром,но пак няма връзка с трудното преглъщане и стриите ги няма по тялото.Първите три зс щитовидната жлеза.Лошото е че от всякъде се обажда вече по нещо.

# 13
  • Мнения: 1 765
По принцип трудното преглъщане може и да е на психична основа и да няма връзка с останалите симптоми. Отокът може да е някаква алергия към боя за коса например. Не съм лекар, но споменавам всичко за което се сетя. Не може да стоиш така без диагноза. От малък град ли си? Какво казва джипито по въпроса, не предлага ли хоспитализация за поставяне на диагноза? Скенер може да се направи например.

# 14
  • Мнения: 15
От София съм.По-сериозно е от алергия.Това прогресира във времето.Личната ми казва,че щом обикалям и нищо не ми откриват съм здрава.А аз съм мн подута след един месец няма да мога да излизам от нас.Не си внушавам,проблема не идва от гърлото,но там ме удря по някакъв начин.Аз също съм си мислела за прием в болница,но в кое отделение?Правили са ми ядрено магнитен на жлезите и ларинкса.А всъщност положението не е никак добро едвам преглъщам,гадния вкус в устата,изтръпването,гаденето,повръщането на моменти,забелязах,че напоследък почвам доста да забравям,като трудното преглъщане не е като при настинка.Не знам към кого да се обърна вече,а видимо има проблем

# 15
  • Мнения: 3 135
Смени личния лекар. Тя забелязва ли, че си подута?

# 16
  • Мнения: 2 755
Не се излъгвай, че ако влезеш в болница ще ти помогнат. Същите изследвания могат да ти направят амбулаторно, без да мизеруваш една седмица. Според мен си за УНГ лекар. Щом жлезите са наред, явно нещо друго пречи на преглъщането. Кръвните изследвания как са? Лимфните възли подути ли са? Нали имаше един инструмент, накрая с камера, с който през устата стигаха до стомаха, дали с нещо подобно не може да огледат гърлото и трахеята ти от вътре...

# 17
  • Мнения: 15
Искам да ви питам дали е възможно да имам гъбички в гърлото след като на изследването за гърлен секрет нищо не излезна?

# 18
  • Мнения: 750
Не мога да кажа дали ти имаш гъбички, но със сигурност твърдя, че  съм носила на гинеколога резултат че нямам гъбички, при положение че той ги виждаше с просто око и аз доста ги усещах.
Така че, реактивите които ползват лабораториите могат да ни приспят или подпалят чегата без задължително да е истина.

# 19
  • Мнения: 15
Аз също ги усещам,но ми се вижда невъзможно година и нещо да ги имам.Въпреки,че съм се жабуркала само със сандрин

# 20
  • Мнения: 10 073
На хематолог и алерголог ходила ли си?

# 21
  • Мнения: 15
Била съм два пъти на алерголог,но при хематолог не съм.Днес бях на ендокринолог и се съмняват за кушинг,но ендокриноложката каза,че няма връзка с гърлото,което ме притеснява,че проблема не идва от там.Ако някой може да каже нещо за този синдром ще съм мн благодарна.Най-вече симптоми.Мн четох в интернет,но не намирам дискусии с този синдром

# 22
  • Мнения: 6 346
За щитовидната трябва да изследваш и антителата, не само хормоните. А от хормоните трябва Т3 да ти е към горната граница, а Т4 - поне по средата между границите. ТСХ няма голямо значение. Напълно е възможно ТСХ да ти е ОК по сегашните критерии, но Т3 да ти е нисък и това, в комбинация с повишени антитела, да води до хипофункция на щитовидната.

Отделно е възможно да имаш някаква хранителна непоносимост. Пробвай да изключиш всички храни с глутен от менюто си поне за месец - това означава всякакво тестено (пшеница, ръж, ечемик), всякакви панировки, всякакви продукти, които биха могли да съдържат под някаква форма пшеница, ръж или ечемик. Следи как се чувстваш през този един месец - ако имаш подобрение, значи наистина си чувствителна към глутен. После пробвай да хапнеш малко хляб и следи за реакция - ако се влошиш, значи определено трябва да се откажеш напълно от този вид храни.

Същата елиминационна диета може да направиш след това и с млечните (заради съдържащия се в тях казеин, към който също много хора имат непоносимост).

# 23
  • Мнения: 1 765
http://www.medik.bg/?page=cat&id=62

Ето статия за синдром на Кушинг. Стискам палци да не е това.  Sad

# 24
  • Мнения: 15
Била съм два пъти на алерголог,но при хематолог не съм.Днес бях на ендокринолог и се съмняват за кушинг,но ендокриноложката каза,че няма връзка с гърлото,което ме притеснява,че проблема не идва от там.Ако някой може да каже нещо за този синдром ще съм мн благодарна.Най-вече симптоми.Мн четох в интернет,но не намирам дискусии с този синдром

# 25
  • Мнения: 1 765
Миглена, статията е голяма, копирам част от нея. Надявам се да не си поставяш диагнози сама, статията е за информация. Има доста сложен начин за установяване на синдрома.

Болестта и синдромът на Кушинг са патологични състояния, които се характеризират с повишена продукция на глюкокортикоиди. Хиперглюкокортицизмът е частен случай на хиперкортицизмът - понятие, което включва в себе си всички състояния на повишена хормонална секреция на хормони от надбъбречната кора. Хиперглюкокортицизмът е най-често срещаното от тези състояния. Повишената секреция на минералкортикоиди от надбъбречната кора е известно като първичен хипералдостеронизъм или синдром на Conn. Повишената продукция на третия вид надбъбречнокорови хормони - андрогени, се дължи най- често на андроген-продуциращи тумори.


Като болест на Кушинг (Cushing),(нарича се още централен синдром на Кушинг!) се означава това болестно състояние, при което повишената глюкокортикоидна секреция настъпва вторично, вследствие на двустранна надбъбрчна хипрплазия, зависима от повишена секреция на АКТХ (адренокортикотропен хормон) от хипофизата. Това означава, че под болест на Кушинг се разбира повишена хормонална продукция от надбъбречната кора, поради заболяване на хипофизата, която отделя по-големи количества адренокортикотропен хормон (който стимулира функцията на надбъбречната кора).


При синдрома на Кушинг (нарича се още АКТХ-независима първична форма или адренален синдом на Кушинг) увеличената кортикоидна секреция се дължи на първични патологични процеси в надбъбреците. Най-често това са аденоми или карциноми на надбъбречните жлези.


Наблюдава се още и реактивен хиперкортицизъм понякога при затлъстяване, бременност, по време на пубертета, при употреба на алкохол. Този хиперкортицизъм е функционален и обратим.


Предизвикан хиперглюкокортицизъм се наблюдава при хронично лечение с високи дози корткистроиди. Нарича се още екзогенен синдром на Кушинг, за рализка от другите типове хиперкортизолизъм, които са ендогенни.


Може да съществува още и синдром на Кушинг при ектопична секреция на адренокортикотропен хормон. Това може да бъде например паранеопалстичен синдром при дребноклетъчния рак на белия дроб.



От какво се причинява?

  
Централният синдром на Кушинг (или болест на Кушинг) обхваща 70% от ендогенните синдроми на Кушинг. Той засяга предимно жени на средна възраст. В 80% от случаите се касае за микроаденом на предния дял на хипофизата, който невинаги може да бъде доказан. Ако бъде отхвърлен процес в предния дял на хипофизата, като причина за хипрфункцията се обсъжда първична свръхфункция на хипоталамуса с неясна генеза. Причините за образуване на микро- и макроаденоми на хипофизата са също неясни.


При адреналната форма на синдрома на Кушинг хиперкортицизмът настъпва в резултат на тумори на надбъбречните жлези, които произвеждат кортизол. При възрастни преобладават аденомите на надбъбречните жлези. Освен тумори, по-редки причини за синдрома са т.нар. микронодуларна дисплазия и макронодуларна хиперплазия.

Екзогенният синдром на Кушинг е често срещан и се дължи на продължително лечение с глюкокортикоиди или адренокортикотропен хормон.

# 26
  • Мнения: 1 765
   
Синдром и болест на Кушинг (Хиперглюкокортицизъм)

Резюме
Болестта и синдромът на Кушинг са патологични състояния, които се характеризират с повишена продукция на глюкокортикоиди. Хиперглюкокортицизмът е частен случай на хиперкортицизмът - понятие, което включва в себе си всички състояния на повишена хормонална секреция на хормони от надбъбречната кора. Хиперглюкокортицизмът е най-често срещаното от тези състояния. Повишената секреция на минералкортикоиди от надбъбречната кора е известно като първичен хипералдостеронизъм или синдром на Conn. Повишената продукция на третия вид надбъбречнокорови хормони - андрогени, се дължи най- често на андроген-продуциращи тумори.


Като болест на Кушинг (Cushing),(нарича се още централен синдром на Кушинг!) се означава това болестно състояние, при което повишената глюкокортикоидна секреция настъпва вторично, вследствие на двустранна надбъбрчна хипрплазия, зависима от повишена секреция на АКТХ (адренокортикотропен хормон) от хипофизата. Това означава, че под болест на Кушинг се разбира повишена хормонална продукция от надбъбречната кора, поради заболяване на хипофизата, която отделя по-големи количества адренокортикотропен хормон (който стимулира функцията на надбъбречната кора).


При синдрома на Кушинг (нарича се още АКТХ-независима първична форма или адренален синдом на Кушинг) увеличената кортикоидна секреция се дължи на първични патологични процеси в надбъбреците. Най-често това са аденоми или карциноми на надбъбречните жлези.


Наблюдава се още и реактивен хиперкортицизъм понякога при затлъстяване, бременност, по време на пубертета, при употреба на алкохол. Този хиперкортицизъм е функционален и обратим.


Предизвикан хиперглюкокортицизъм се наблюдава при хронично лечение с високи дози корткистроиди. Нарича се още екзогенен синдром на Кушинг, за рализка от другите типове хиперкортизолизъм, които са ендогенни.


Може да съществува още и синдром на Кушинг при ектопична секреция на адренокортикотропен хормон. Това може да бъде например паранеопалстичен синдром при дребноклетъчния рак на белия дроб.



От какво се причинява?

 
Централният синдром на Кушинг (или болест на Кушинг) обхваща 70% от ендогенните синдроми на Кушинг. Той засяга предимно жени на средна възраст. В 80% от случаите се касае за микроаденом на предния дял на хипофизата, който невинаги може да бъде доказан. Ако бъде отхвърлен процес в предния дял на хипофизата, като причина за хипрфункцията се обсъжда първична свръхфункция на хипоталамуса с неясна генеза. Причините за образуване на микро- и макроаденоми на хипофизата са също неясни.


При адреналната форма на синдрома на Кушинг хиперкортицизмът настъпва в резултат на тумори на надбъбречните жлези, които произвеждат кортизол. При възрастни преобладават аденомите на надбъбречните жлези. Освен тумори, по-редки причини за синдрома са т.нар. микронодуларна дисплазия и макронодуларна хиперплазия.

Екзогенният синдром на Кушинг е често срещан и се дължи на продължително лечение с глюкокортикоиди или адренокортикотропен хормон.



Какви са болестните промени?
Болестните промени са свързани с увеличеният биологичен ефект на свръхпродуцираните глюкокортикоиди. Засягат се белтъчната, мастната и въглехидратната обмяна. Натъпват изменения и в хемодинамиката, хемопоезата, кожни промени и хормонален дисбаланс. Възможни са психични нарушения. При деца с преустановява растежа.


Засягането на мастната обмяна води до преразпределяне на мастните депа. Това води до затлъстяване от центрипетален тип (централен тип), мастна гърбица, луновидно лице. Нарушенията на белтъчната обмяна са свързани със засилване на белтъчния катаболизъм. Това води до кожни стрии, стероидна миопатия, остеопороза и др. Глюкокортикоидите в завишени количества имат диабетогенно деиствие и водят до стероиден диабет. Те предизвикват още и повишена чувствителност на кръвоносните съдове спрямо катехоламини, което води до артериална хипертония в 85% от случаите с хиперкортизолизъм.

При вторичния хиперкортицизъм (болест на Кушинг), който е АКТХ-зависим настъпва двустранна хиперплазия на надбъбречните жлези. В този случаи освен глюкортикоидната секреция се увеличава и секрецията на андрогенни хормони. Това води до измнения, които се дължат на действието на андрогените – вирилизъм, хирзутизъм, нарушения на менструацията.



Какви са симптомите?
Заболяването обикновено започва и еволюира бавно. Изключение прави надбъбречния карцином, който води до бърза клинична изява. Основните симптоми са следните:


Затлъстяване - задължителен симптом. То се локализира по лицето, което става закръглено като месечина - луновидно лице (facies lunata), а кожата му придобива бакъреночервен цвят. Преразпределението на мастните депа води до отлагане на мазнини и в областта на 7-ми шиен прешлен - образува се т.нар. мастна гърбица или gibbus. Отлагат се мазнини и в областта на гърдите, раменният пояс, корема, а крайниците и тазовият пояс остават тънки- това е т.нар. центрипетален тип затлъстяване. В серума се регистрира хиперхолестеролемия;
Кожни промни - кожата става суха, груба, хиперкератозна, със склонност към акне и трудно заздравяване на раните. Може да има тъмнокафеникав или опушен цвят при болестта на Кушинг. Типични са т.нар. виолетово-червени стрии - striae rubrae. Те представляват вертикални червено-виолетови линии по кожата на корема, гърдите, горната част на ребрата, ханша;
Костни промени - остеопороза. Остеопоротичните изменения са причина за костни болки и фрактури;
Стероиден диабет - среща се при малка част от болните и протича сравнително леко;
Артериална хипертония - среща се при 85% от случаите със синдрома на Кушинг. При продължително протичане в бъбреците настъпва калиопенична тубулопатия и артериолосклеротична нефросклероза, фиксиращи трайно високото кръвно налягане. Това води до сърдечни и мозъчни оплаквания. Може да настъпи и сърдечна декомпенсация;
Хормонални измнеия - при жените може да настъпи разстройство на хормоналния цикъл. Появяват се признаци на маскулинизиране - брада, мустаци, теменна алопеция. При мъже може да настъпи понижение на тестикуларната функция и полова слабост;
Психични изменения;
Преустановяване растежа при деца;
Лабораторни промени - те регистрират нарушенията във въглехидратната, белтъчната и мастната обмяна. Хормоналните изследвания показват повишена кортизолова секреция със загубен денонощен ритъм.

# 27
  • Мнения: 15
Morphea много ти благодаря.Днес цял ден си мислех,че го нямам този синдром,защото гърлото го няма като симптом,изтръпването на лицето също,а аз ги имам.След всички изследвания които имам вече си мисля,че наистина имам някакъв синдром.Към какъв диагностик трябва да се обърна в такъв случай?

# 28
  • Мнения: 1 765
Виж, аз също имах доста време проблем с гърлото. Чувствах го като стеснено и сякаш имам някакво подуване вътре, освен това ми спадаше и гласа. Понеже съм учителка ми казаха, че е заради професията, когато гласът се натовари - хроничен фарингит. При мен облекчаване се получава като пия противоалергични лекарства. По принцип вода ли трудно преглъщаш или храна? Защото при неврозите пише, че трудно се преглъщат течности. А изтръпването на лицето ти може да е от подуването.
Не знам към какъв лекар да се обърнеш. Може би към ендокринолог. Имаш ли подути лимфни възли? Може би към хематолог. Този синдром на Кушинг се установява с различни изследвания. Пише го в статията, но е много голяма и не я копирах цялата.
И още нещо - не бързай да си поставяш диагнози сама, от някакви статии. По скоро бъди настоятелна да откриеш причината за подуването.

# 29
  • Мнения: 15
Нямам подути лимфни възли.Гъбички в гърлотл би трябвало да излезнат на гърления секрет,нали?Защото два пъти си правих това изследване и нищо не излиза,а явно има нещо.Според мен не е този синдром,но ще видим.Нещата са свързани,а лекарите си мислят,че едното няма общо с другото.Иначе ми казват,че ми е възпален ларинкса и хранопровода и до там.

# 30
  • София
  • Мнения: 39 798
Мога да ви препоръчам доц. д-р Кирил Попов, Отделение "УНГ болести" в
Специализирана Болница за Активно Лечение по Онкология.
Нека не ви стряска името на болницата.
Препоръча ми го наша съфорумка. Ходих при него за консултация. Проблема ми беше гърло/език.

# 31
  • Мнения: 15
Здравейте.От много време не съм писала в темата.Бях ня изследвания в майчин дом и ме диагностицираха със синдром на кушинг.Направих си скенер на надбъбречната жлеза и се оказа хормоно активен аденом.Утре ми е операцията и се надявам всичко да е наред.Единственото,което ме притеснява е ,че гърлото става все по-зле.Колкото повече ми се подува лицето,толкова по-голямо влияние оказва на гърлото.Лекарите казват,че не би трябвало да има връзка,но не се знае.И се притеснявам да не съм пак с някоя объркана диагноза.

# 32
  • shumen
  • Мнения: 18 112
Миглена,лека и успешна операция.Дано след нея си по добре вече.

# 33
  • в джунглата
  • Мнения: 916
От сърце ти желая много късмет и бързо възстановяване  Hug

# 34
  • Мнения: 10 073
Късмет!

# 35
  • Мнения: 2 495
Миглена,пожелавам ти успешна и лека операция!

# 36
  • Мнения: 15
Здравейте, пет месеца след операцията, аз се чувствам страхотно и изглеждам като нова. Благодаря на всички за напътствията.Бих искала да кажа на всички хора с това рядко заболяване да не слушат лекарите, когато кажат това го няма като симптом, всеки организъм е индивидуален и симптом, който при мен се е проявил не го е имал нито един човек, който те са лекували. Хубав ден и поздрави. 

# 37
  • Мнения: 10 073
miglena_62544 , bouquet
Радвам се, че всичко е приключило благополучно!

Общи условия

Активация на акаунт