Запекът при кърмачетата е често явление, особено при прехода от кърма към адаптирано мляко. В кърмата и особено в коластрата има много по-голямо количество млечна захар (лактоза) от адаптираните млека, а тя действа разхлабващо.
Запекът не трябва да се бърка със състоянието, при което детето ходи по голяма нужда през един или два дни, но изпражненията му са меки, кашести. Запек има, когато изпражненията са твърди и детето се изхожда трудно и болезнено.
Препоръчително е да се предизвика изхождане за период не по-голям от 48 часа.
В зависимост от степента и упоритостта на оплакванията се прилагат различни способи, като понякога се налага да се комбинират, за да има ефект. Способите са следните:

Масаж на дебелото черво - прилага се умерен натиск като се започва от долната дясна част на корема и се масажира по часовниковата стрелка. Правят се шест обиколки на корема, след това крачетата се сгъват и притискат към него за не повече от 5 секунди. Повтаря се три пъти.

Отвара от овесени ядки - в 500мл. вряща вода се слагат 2 супени лъжици овесени ядки и се оставят да поврат 5 минути. След това водата се прецежда и се добавя преварено вода, докато количеството стане отново 500 мл. Тази вода може да се дава за пиене между храненията или с нея да се разтваря адаптираното мляко.

Храни против запек - на пазара се предлагат 3 вида адаптирани млека подходящи за предотвратяване на запека:
- Фризовом - подходящ е и за бебета с колики и повръщане.
- Blemil Plus AE - тази храна трябва да се приема продължително време, за да има ефект. Не очаквайте от първата кутия да се повлияе запека.
- Omneo - преди да използвате тази храна се консултирайте с вашия педиатър понеже тя не е специално против запека, а против други стомашно-чревни смущения.

Чай против запек - Blevit L - съдържа екстракт от сливи, тамаринд, киви и ябълка и може да се прилага и при новородени.

Лекарствени средства:
- Дуфалак - сироп, съдържащ активно вещество лактулоза, който не предизвиква привикване. На бебе, тежащо 3кг. Може да се даде 1 чаена лъжичка два пъти дневно. С увеличаването на теглото на бебето можете да увеличите и количеството. Това и умерен лаксатив с бавно действие (12 до 48 часа след приема). Можете да го сложите в храната на бебето ако вкусът не му е приятен.

- Координакс

- Линекс - капсули, които нормализират чревната флора.

Естествени средства
- Основното правило е да избягвате сока от моркови, за сметка на този от круши, сини сливи, домат, киви, като се съобразите с възрастта на вашето бебе.
- Сутрин на гладно преди първото млечно хранене дайте 20мл. плодово пюре, за да раздвижи перисталтиката.
- Давайте на бебето да пие много вода - минимум 150мл. на ден.

Клизма
- безотказно средство е термометър намазан със зехтин, с който се дразни ануса. Термометъра може да се вкарва в дебелото черва до 2см. Навътре и след всяка употреба трябва да се почиства със спирт.

- По същия начин може да се използва дръжката на листо от мушкато, индрише или здравец. Мъхчетата по дръжката дразнят стената на червото и предизвикват изхождане. Преди употреба измийте добре или попарете растението. Този метод е по-опасен и ако не внимавате можете да перфорирате червото затова най-добре не го използвайте.

- Парченце сапун - използва се мек - бебешки или бръснарски сапун, но продължителното прилагане на този метод също не се препоръчва, защото содата в сапуна може да раздразни и възпали червото.

- Бебешка клизма - в санитарните аптеки се продават бебешки клизми. Те трябва да се използват не повече от 1-2 пъти месечно, защото в противен случай червата стават лениви. Използвайте клизмата, когато изпражненията са много големи и твърди и изхождането е болезнено. В балона на клизмата сложете 50мл. вода с телесна температура.

Ако запекът на вашето бебе не се повлиява от изброените средства се консултирайте с гастроентеролог. Ако желаете можете да дадете проба от изпражненията на детето за изследване в ХЕИ. Изследването показва присъствието на бактерии, които предизвикват запек и други оплаквания. Цената на изследването е 6,50 и не се поема от здравната каса.
Възможно е запекът да е съпътстващ симптом при наличието на алергия към кравето мляко, но нейните типични признаци са обривите и повръщането.
Ако запекът на бебето се придружава с други оплаквания - уголемяване на коремчето, безапетитие, треска, повръщане, отпадналост незабавно потърсете лекар.

Материалът е предоставен от Samsara