Некачествена храна, небрежно оставени в обсега на детето лекарства, отровни растения и гъби – опасността от отравяне дебне детето навсякъде. А препаратите за почистване на кухнята и банята, както и разтворителите, освен отравяне, могат да предизвикат и химически изгаряния.

Ако родителите са видели отравянето или имат основания да смятат, че детето е натровено, трябва да предизвикат повръщане и незабавно да извикат лекар.


Какви са първите симптоми на отравянето?

Симптоми за отравяне са: гадене и повръщане, силни коремни болки, внезапна слабост, бледност, студена пот и втрисане, сънливост, а понякога и гърчове. Болките в стомаха могат да са симптом и за различни заболявания, в това число на пикочно-половата система или констипация, затова е много важно да се изясни кога е било последното хранене на детето и последното му ходене до тоалетна.


Първа помощ при отравяне с медикаменти

Докато чакате лекар, като първа мярка трябва да се предизвика повръщане, за да се изхвърли отровата от стомаха, иначе поразяващото Гє действие би продължило. За да се случи това, дайте на детето да изпие 1-2 чаши топла вода, а след това бръкнете с пръст до корена на езика. След това отново дайте вода и отново предизвикайте повръщане. Повтаряйте докато започне да повръща чиста вода. Ако лекарят все още не е пристигнал, вече можете да дадете ентеросорбент. Класиката - активният въглен - в случая не се дава, защото в малки дози (1 таблетка на 10 кг тегло) не е ефективен, а голямата доза не може да бъде глътната от детето, при това тя би причинила запек или разтройство.


Първа помощ при хранително отравяне

Симптомите на отравяне с некачествена храна или отровни растения се проявяват бързо - обикновено в рамките на 30 - 60 минути започва повръщане, понякога и разстройство - организмът се опитва да се освободи от токсините. При хранителното отравяне е важно да предотвратим обезводняването, затова трябва да даваме на детето вода или други напитки, които да поддържат електролитния баланс на организма. Желателно е да се поема на малки порции - 1ч.л. на всеки 5 минути. След облекчаване на състоянието (спират острите болки в корема и повръщането), дайте ентеросорбент.

Ако детето е отровено от продукти, закупени в магазин - обадете се в РИОКОЗ, за да се предотврати отравянето и на други потребители.


Първа помощ при отравяне с химикали

Повишеното слюноотделяне, зачервяването и/или изгарянето на устната кухина или лицето, възможно е и повръщане - са признаци за това, че детето е опитало препарат за почистване или изкуствена тор. Незабавно извикайте лекар - той ще оцени опасността и ще предприеме мерки, а до неговото идване вие предизвикайте повръщане, ако сте сигурни, че химикалът не е бензин, киселина или основа (в тези случаи повръщането би изгорило хранопровода допълнително). Ако повръщането е невъзможно, дайте 1-2 чаши вода на детето, а лекарят ще направи промивка на стомаха с помощта на специална сонда.


Защо да ходим на лекар, ако детето вече е повърнало?

Само лекар може да установи дали в стомаха все още има остатъци от отрова. Той може да оцени степента на пораженията и дали е нужна промивка на стомаха. Ако знаете с какво е отровено детето, занесете проба от него в болницата - от вида на отровата може да зависи видът на лечението, ако такова се налага.


Какво да НЕ правим при отравяне?



  • Не се дават никакви обезболяващи, защото те размиват клиничната картина и затрудняват диагностиката.


  • Не се позволява на детето да яде и пие докато стомахът не е прочистен и не е поставена окончателна диагноза.


  • Не се поставят охлаждащи и загряващи компреси на корема.


  • Не бива да се опитвате да неутрализирате действието на една отрова с друга - например да давате основа при отравяне с киселина и обратното - много е трудно да уцелите пропорциите, а реакцията с "неутрализатора" ще предизвика ново отравяне или химическо изгаряне. При това тази реакция протича с отделяне на топлина и токсични продукти.

Кога не се предизвиква повръщане?

Не се опитвайте да накарате да повърне дете под една година - може да се задуши. Не предизвиквайте повръщане и ако детето е в безсъзнание, това може да блокира дихателните му пътища. Ако отравянето е предизвикано от бензин, киселина или основа, също не се предизвиква повръщане, защото то може да изгори хранопровода. В този случай прочистването на стомаха се прави от лекар.



Image: renjith krishnan / FreeDigitalPhotos.net

Последна редакция: ср, 09 юни 2021, 16:24 от BG-Mamma™