Млечницата /орална монилиаза, соор, Candida Albicans, кандидоза/ е гъбична инфекция, появяваща се в устната кухина, като засяга най-вече езика.
Признаци на оралната монилиаза

Просто казано, млечницата е заболяване, което изригва по лигавицата на устата и се характеризира с бели или белезникави налепи върху езика и/или вътрешната страна на бузите, устните, небцето и венците.

Среща се предимно при новородените и малките бебета поради недоразвитата им имунната система. По-често се наблюдава при изкуствено хранените бебета, отколкото при кърмените.


Симптоми


 Когато е в по-лека форма, предизвиква леки затруднения при хранене и гълтане.
 Рядко се появяват безпокойство и раздразнителност по време на хранене /поради възпалението в устата/ и това обикновено се случва при по-тежка форма на инфекцията, когато е достигнала до етап да причини улцерации /афти/.

Кандидозата често е обвинявана за раздразнителност, нервност и проблеми с храненето на бебето, но всъщност, рядко бива причина за подобно поведение при здравите кърмачета.
 Докато при здравите и добре развиващи се деца инфекцията с млечница създава незначително неудобство и лек дискомфорт, кърмещата майка може да изпита силни болки, ако инфекцията засегне гърдите й.

При млечница много педиатри препоръчват устата на бебето да се почиства нежно с тампон, потопен в разтвор, приготвен от сода за хляб и преварена хладка вода /1 ч.л. сода на 1 чаша преварена вода, като процедурата се повтаря 2-3 часа преди храненето на детето.

Използвайте памучен тампон и почиствайте устната кухина на вашето бебе след всяко хранене. По този начин млякото от устата се измива и и е по-малко вероятно кърмачето да развие гъбички. Често остатъците от мляко след хранене погрешно се приемат за млечница, но те обикновено са само по езика и при почистване или изплакване изчезват лесно.

 

Лечение

Лечението, което се назначава, обикновено включва внимателно почистване на налепите с помощта на марля, натопена във воден разтвор на сода бикарбонат, като лекарят може да прецени да предпише и орални противогъбични медикаменти /дактарин гел и др./.
 При наличие на инфекция изварявайте бибероните, шишетата за хранене, гумените рингове, с които бебето чеше венците си и т.н., в продължение на 5 до 7 минути след всяка употреба.
 Използвайте стерилни биберони и ги подменяйте няколко пъти през деня. Те трябва да се съхраняват в буркан със затворен капак. Когато лечението приключи и гъбичките изчезнат, е желателно да ги смените.
 За да отшуми гъбичната инфекция, са достатъчни няколко дни.


Профилактика

Профилактиката на млечницата се състои в стриктно изваряване на всички предмети, които детето слага в уста - лъжички, биберони, играчки.
 Регулярно почиствайте всички играчки на детето с топла сапунена вода и ги оставяйте да изсъхнат на слънце.
 Измивайте ръцете на вашето бебе често със сапун и топла вода.
 След хранене може да почиствате устата на кърмачето с влажна марля - по този начин остатъците от млякото ще се отмият и ще избегнете развитието на гъбички.
 Повишаването на съпротивителните сили, като естествено хранене и закаляване, също допринася за предотвратяване появата на заболяването.




 Ако имате съмнения за монилиаза, непременно се консултирайте с лекаря за диагноза и лечение!