Не харесва кърмата ми??

  • 882
  • 9
  •   1
Отговори
  • Торонто
  • Мнения: 837
   Бебето ми е на 18 дни и от няколко  дни в момента в който й подамгърда започва неистово да върти глава и да реве, капвам й малко мляко на устичката - още повече се сърди - изглежда като че ли не й харесва млякото. Възможно ли е? Толкова е малка за кърмаческа стачка. Аз имах мастит, който лекувах с антибиотици, но това стана след лечението, така че едва ли е развалил вкуса й точно антибиотика. С много борба успявам да й пъхна зърното и веднъж започне ли си суче добре докрай, но започването става все по-турдно и трудно. Не е и от слаб приток на мляко, защото тя не знае какъв ще е притока - още при вида на гърдата и реве и не иска. Някой да е имал подобен проблем??
  Между другото майка само това и чакаше и постоянно намила, че детето е готово отбито заради бзумното ми хранене на поискване, друго си било режима, къде съм го намерила тоз форум и т.н. Сега излиза че аз имам кърма, но дететто ще се отбие само защото се храним денонощно и вече се побърквало от липса на режим ....Sad(((((((((((

# 1
  • Мнения: 3 760
Имате кърмаческа стачка!  Laughing Не се плаши, а виж в библиотеката! Бързичко ще мине. А ти да не ядеш много подправки, чесън и т.н.?
Честито бебенце!!!   bouquet

# 2
Майче не се предавай!!!
Ако неиска си цеди и давай от биберон ,но гледай да настояваш и да предлагаш да яде и от теб защото после ще свикне с биберона и е сваршена ще си все с цедене.
Аз с парвата ми дащеря като нямах кой да ми обясни  и оставаше малко да направя твоя проблем с мастита.Бях си деформирала зарното ,а другата ми гарда беба категорично отказваше така ден и половина я оставих без ядене ,но се изцеждах .После започна да яде и я кармих 15 месеца.Като спрях да кармя обаче не отидох веднага на гинеколог и веднага забременях та сега имам 2 момичета и сам горда майка кармила сам и кармя на поискване пак било то и на 20 минути.
Успех и нацелувай бебока от мое име.   
Ако искаш виж бебоците .

# 3
  • Мнения: 1 559
   Софи,честито бебенце - да ти е здравичко и само да те радва!  bouquet
    По същество - проблемът с опяващите баби ми е пределно познат. Бъди сигурна,че след някои друг месец ще замлъкнат Wink Ти само трябва да си уверена и спокойна - да имаш пълно доверие на бебо и да задоволяваш нуждите му. честото кърмене е есенциално важно както за лактацията ти (трябва да имате поне 1-2 кърмения между 3 и 8ч, когато нивото на пролактина, хормонът отговорен за лактацията, е най-високо), така и за доброто здравословно състояние и наддаване на бебчо (не е лесно да си удвоиш теглото за 4-5 месеца,особено ако стомахчето ти е с размери на черешка, а кърмата се усвоява за 1,5-2 ч).
     Даваш ли вода с биберон или биберон залъгалка? Най-верояно е стачката да се дължи на предпочитането на биберона пред гърда. Не упорствай, не настоявай да суче, но предлагай честичко (особено когато е сънен, преди,след и по време на сън) и не давай нищо освен гърда (нека сукателният рефлекс да се задоволява само на гърда). Прегледай библиотеката - статиите за връщане към гърдата и за кърменето не просто като начин на хранене, а като начин на живот (последните са специално за майка ти). Успех! Пиши как сте

# 4
  • Торонто
  • Мнения: 837
Не давам залъгалка, вода също, но баба й дава и нямам сили да упорствам и срещу това, но за щастие бебето не обича много и не пие. За кърмаческите стачки не бяха ли характерни за по-голяма възраст?
Няма ли някъде писмено в по-официален документ че кърменето на поискване е полезно? Например в Националния план по храненето? Аз видях само едно параграфче което май не е ммного убедително. Трудно ще издържа още дълго на нападките, че тормозя бебето. Баба му 3 деца е кърмила Simple Smile)) и никой сега копче не може да й каже, аз къде съм тръгнала да се разправям с нея. Ох дано издържим с бебето, ама то хич не ми помага с това дърпане от гърдата, напротив само още повече убеждава противниците на кърменето на поискване че е грешно.

# 5
  • Мнения: 1 559
КАК И ПО КОЛКО СУЧЕ БЕБЕТО ВИ
Бебето в първите 6 седмици от живота си няма изградено чувство за време и също така ритъм Ден-Нощ, нито що се отнася до хранене, нито до спане.
В утробата бебето е било снабдявано от плацентата с всичко необходимо непрестанно. Така че за бебето чувството Глад е нещо ново. При плода в утробата се разпределят спане и будуване равномерно през 24 ч., тъй като липсват ритъмопределящи фактори като светлина и мрак, дейност и спокойствие.
Сега след раждането бебето е принудено да чака на храна “отвън”. Най-доброто предразположение за развитие на едно здравословно поведение при хранене е да кърмите бебето тогава, когато е гладно. Вашето бебе ще бъде хранено на поискване или на медицински език наречено “free demand”. Един твърд режим на хранене просто ще затормози вашето бебе в първите седмици. С времето вие все по добре ще можете да разпознавате кога вашето бебе е гладно и кога е сито. В първите дни може да иска да суче на всеки час. С течение на времето разстоянието от кърмене до кърмене ще се удължава. След първите 10 до 14 дни ще успее да се засища за по 2 ч.
Ако вие редовно слагате бебето на гърдата когато е гладно, то количеството мляко ще се регулира в разстояние от няколко дена според нуждите на бебето ви. Като му расте апетита, ще иска и по често да суче – това от своя страна води до възбуждане на млечната секреция. Като произвеждат гърдите повече мляко, ще се увеличат и разстоянията между отделните кърмения.
В първите седмици вашето бебе има нужда от 8-10 кърмения на ден. Като в това число нощното кърмене в началото е много важно. Защото малкото човече не може да изпие толкова наведнъж, че да издържи по-дълго време, колкото трае нощта например. Но нощното кърмене има и за вас самата предимства – за вашите гърди нощното кърмене е едно допълнително дразнение, да се произвежда повече мляко и освен това нощното кърмене предпазва от застой и запушване на каналите. Важно е и за предпазване от мастит.

  от тук http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=22552.0

  Митове за кърменето:   
   * Бебето се държи на гърдата не повече от 10 - 20 минути.“Когато родих дъщеря си, в родилния дом ми казаха да кърмя по 5 минути на всяка гърда” – Мила, 26 г. – “но тя постоянно искаше да суче и беше неспокойна, когато я махах от зърното. Много ми се искаше да я оставям по-дълго на гърдата, защото виждах колко е доволна, но заради получения съвет не смеех. Дали постъпих правилно?”
В първите дни и седмици след раждането бебетата често искат да прекарват много време на гърдата. Те сучат не само за храна, но и за комфорт и успокоение. За тях няма нищо по-приятно от това, да са сгушени на топло в прегръдката на мама, където могат да правят любимото си нещо – да сучат. Те са се упражнявали да смучат палчето си в утробата ви още от петия месец на бременността ви, и ако им дадете възможност, ще го правят и сега – на гърдите ви. Продължителното кърмене е начинът, по който природата кара родилката да си почине след раждането. Дайте шанс на бебето си да суче толкова дълго, колкото иска, дори в началото да имате чувството, че по цял ден кърмите. Така то се чувства уверено във вас и в себе си, знае, че е защитено и обичано. Скоро бебето ви ще започне да проявява интерес към заобикалящите го неща и ще започне да прекарва все по-мако време в сучене. Вместо да броите минутите, се насладете на тези интимни мигове на близост, която споделяте само двамата.
     * Нощното хранене е вредно, защото разширява стомаха на бебето и го разглезва.Ако не бъдат системно отучвани, почти всички бебета се будят през нощта, за да се хранят. Нощем нивата на хормона Пролактин, който отговаря за производството на кърма, са най-високи, и това е начинът на природата да осигури достатъчно количество мляко – ако бебето суче нощем, стимулира гърдите, Пролактинът повишава нивата си, и майчиният организъм произвежда повече мляко. Също така особено през първите дни от живота си, малкият бебешки стомах не може да издържа толкова дълго без мляко – той подава сигнал, че е празен и бебето се събужда, за да суче. Не се притеснявайте, че ще разглезите детето си, ако го храните нощем – напротив, така ще сте сигурни, че изсуква достатъчно мляко, и наддава добре, защото нощем бебетата сучат по-ефективно, по-бързо и почти не се разсънват, нито будят вас толкова много. Много педиатри знаят, че малкото стомахче има нужда не от дълга почивка, а от малко мляко за спокоен сън. Дори по някакви причини да решите да не кърмите нощем бебето, това не бива да става преди 40-ия ден от живота му – в противен случай, особено ако е съчетано с хранене под час, бебето може да не наддава достатъчно.
     * Бебето трябва да се храни под час, а не на поискване, за да не се разглезва.“Първия си син кърмих със строг драконовски режим – на три часа с почивка през нощта” – споделя Надя, майка на две деца. “Въпреки желанието ми успях да кърмя само 40 дена. С втория реших да послушам съветите на приятелки и да го храня на поискване. Установих, че е по-лесно – вместо да търпя ревящото бебе, за да стане еди-колко-си часа, вадя гърдите, само мир да има. Сега синът ми е на три месеца, сам си направи режим и кърменето е много спокойно и приятно.”
Храненето на три- и четиричасов график е предназначено за изкуствено хранените бебета. Изкуственото мляко се разгражда от детския стомах за около 2 ½ часа и оттам идва режимът. Майчиното мляко се усвоява по-пълноценно от бебето и се разгражда по-бързо, затова кърмачето често огладнява по различно време. Не се тревожете да го нахраните, дори да не е минало много време от последното кърмене – бебето знае по-добре дали е гладно или не от часовника ви. Имайте предвид, че за да наддава добре, средното бебе има нужда от поне 8 кърмения за 24 часа. Някои бебета се нуждаят от по-малко, други от повече, различните бебета се хранят по различен начин също както и възрастните. При храненето на поискване трябва да следите, кога бебето започва да проявява признаци на глад – да мърда с ръчички и крачета, да върти глава в търсене на гърдата, да прави сукателни движения с уста. Плачът е късен признак на глад и ако чакате детето да заплаче, за да го нахраните, може да откриете, че то е вече твърде раздразнено, за да яде.
   *Задължително трябва да се дава вода със захар, иначе бебето ще се обезводни.Бременната Блага пита в курсовете за бременни, които кара: “Тук по-голямата част от лекарите препоръчват да се дава преварена вода с 5% захар между храненията. Много от приятелките ми, които родиха в чужбина, ми казват, че там е приета обратната практика – до една година вода не се дава и лекарите се изказват против нея, независимо дали бебетата са естествено или изкуствено хранени. Знам, че кърменето е най-добро за детето и с помощта на приятелките си съм сигурна, че ще се справя, но много се колебая за водата - кой начин да избера за бебето си?”
Кърмата съдържа около 90% вода, а бебето приема средно около един литър кърма на ден, така че можете спокойно да не се тревожите и да не му давате вода. Специалистите по кърмене отричат даването на каквото и да е друго освен кърма преди навършване на 6 месеца, тъй като водата и другите течности натоварват излишно незрелите бебешки бъбреци (между другото, същото важи и за изкуствено хранените бебета). Много майки, чиито бебета са само на кърма казват, че бебетата им просто не желаят да пият вода, дори и в горещо време. Това е така, защото кърмата ефективно посреща всички нужди от храна и питие на бебето. Ако все пак решите да давате вода, то нека тя е преварена, но неподсладена, и е препоръчително да я давате след кърмене с малка кафеена лъжичка.
    *Бебето ми ‘търси’ биберона-залъгалка.Това, което новороденото бебе най-много иска, е да прекарва неограничено време в сучене. Няма нищо по-приятно за него от това, да е сгушено в топлата гальовна прегръдка на мама и да суче сладко майчино мляко. Нерядко майките заменят това с биберон-залъгалка, без да си дават сметка за евентуалните последствия, които постъпката им може да има. Понякога малкото бебе се обърква от смяната на гърдата с по-твърдия биберон с различна форма от мамината гръд, и не знае кое от двете да предпочете. Такова бебе може дори да предпочете залъгалката пред гърдата. То задоволява нуждите си от сукане, като смуче биберона, и когато дойде време за ядене, суче вяло и неефективно, вече уморено и сънливо. Ако наистина искате да кърмите бебето си, най-добре е да избягвате залъгалки и всякакви изкуствени заместители на гърдата през първите четири до шест седмици. Ако вие не го научите, бебето ви няма да избере само друг заместител на майчината гърда.  от тук http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=4920

    Предразсъдък №9

“Кърмя си бебето на поискване! – То иска на 3,5 часа!“

Кърмене на поискване означава слагане на детето на гърдата при всеки писък или при всяко търсещо движение. Бебето има нужда от кърмене преди и след всеки свой сън, то заспива на гърдата и я получава отново като се събуди. През първата седмица новороденото наистина може да се кърми относително рядко, 7-8 пъти в денонощието, но през втората седмица интервалите между кърменията винаги се съкращават. По време на бодърстването детето може да иска да суче и до 4 пъти на час, т.е. на всеки 15 минути! Към 10-14 ден може да бъде пикът на сукането, до 60 пъти в денонощието. Това се случва рядко, но е вариант на нормата.

В болшинството от случаите в момента, когато бебето започне да иска да суче по-често, майката решава, че то гладува и въвежда дохранване. А бебето търси гърдата съвсем не защото е гладно. На него постоянно му е необходимо чувството за потвърждение на физическия контакт с майката. По време на живота си в маминия корем то е много привикнало към следното: топло, тясно, чувам как бие сърцето, как дишат белите дробове, как шумят червата, чувствам миризмата и вкуса на околоплодните води (те запълват носа и устата на бебето), почти през цялото време смуча юмручето, палчето или възли по пъпната връв (уча се да суча). Само в такива условия бебето се чувства комфортно и безопасно. След раждането то може да попадне в подобни условия само ако майката го вземе на ръце, сложи го на гърдите се и тогава отново му стане тясно, топло, чуе познатия ритъм, започне да суче и усети познатия вкус и мирис (вкусът и мирисът на кърмата приличат на вкуса и мириса на околоплодните води). И новороденото иска да попада в такива условия колкото може по-често. А съвременната майка едва дочаква кога най-сетне ще се увеличат интервалите между кърменията, кога най-сетне бебето ще започне да яде през 3,5 – 4 часа, кога най-накрая ще престане да се събужда през нощта? Ако може по-скоро!!! И обикновено на несмелите опити на бебето да поиска гърдата се отвръща със залъгалка, дрънкалка, дава му се водичка, с него разговарят и го забавляват. Детето се кърми основно когато се събужда. И то бързо се съгласява с това положение… Детето винаги възприема мнението на майката…Но тук майката и бебето ги очаква “подводен камък” – недостатъчното стимулиране на гърдите като следствие – намалено количество мляко.

Предразсъдък №10

“Кърмене при поискване – това е кошмар! Невъзможно е денонощия наред да седиш и да кърмиш бебето!”

Така говорят майките, които не умеят да кърмят. При правилно организирано кърмене майката си почива! Лежи отпусната, прегръща бебето, то суче. Какво може да бъде по-добре? Повечето жени не могат да подберат удобна поза, седят, държат детето неловко, изтръпва им гърбът или ръката, ако кърмят лежешком, обикновено “надвисват” над детето на лакът, тогава им изтръпва лакътят и гърбът. А ако на всичкото отгоре и детето лошо поема гърдата, майката я боли … За какво удоволствие можем да говорим тук? В първите месец – месец и половина след раждането, когато бебето суче хаотично, без изразен режим, често и дълго, майката може да се чувства добре само ако кърменето е организирано правилно, удобно й е да кърми и може да го прави легнала, седнала, права и даже в движение.

Предразсъдък №15

“Бебето ми си иска залъгалката”

Детето не е пригодено да суче нещо друго освен гърда, (и юмруче в краен случай). Към биберон бебето винаги го приучват. Има деца, които веднага го избутват с език. А има и такива, които започват да го смучат. Има майки, които придържат с пръст биберона, за да не го изплюва детето. Обикновено детето получава за пръв път биберон, когато прояви безпокойство и майката не знае как да го успокои. За да се успокои бебето, трябва да суче гърдата, е, не са му я дали, ще се наложи да суче каквото дават …

Предразсъдък №19

“Стомахът трябва да почива”

А бебешкият стомах и не работи кой знае колко много. Млякото там само се пресича и доста бързо се евакуира в червата, където и се случва всъщност преработването и премиването на веществата в кръвта. Този предразсъдък е от старата песен за кърменето на три часа. За новороденото няма часове. Нито едно млекопитаещо не прави равномерни интервали в кърменето на новородените си. Организмът на бебето е приспособен за непрекъснато постъпление на кърма и изобщо не му е нужно да почива.

Предразсъдък №21

“През нощта трябва да се спи”

Не само трябва да се спи, но трябва и да се суче.
Повечето новородени деца са устроени така, че спят от 10-11 вечерта до 3-4 часа сутринта, после започват да се събуждат и да искат да сучат. При деца в първия месец кърменията в ранните утринни часове (от 3 до Sunglasses обикновено са 4-6. Нощните хранения при правилно организирано кърмене изглеждат примерно така: бебето става неспокойно, майката го слага на гърдата, то спи и суче, майката също спи, по някое време детето пуска гърдата и продължава да спи спокойно. И такива епизоди се случват 4-6 пъти на нощ. Всичко това е лесно да се организира, ако майката спи заедно с детето, а затова й е необходимо да умее да кърми, лежейки в удобна поза.

Ако бебето спи отделно от майката, в собствено креватче, то престава да се буди рано сутрин понякога седмица след раждането, а понякога към 1,5-2 месеца. Повечето от съвременните майки възприемат това с облекчение, защото за тях най-сетне свършва нощното тичане напред назад, клюмането, седейки в креслото или на леглото над сучещото бебе, а някои се и изцеждат нощем… И тук ги чака подводният камък - недостатъчното стимулиране на пролактина и съответно намаляване на количеството мляко.

Майката и нейното бебе са удивителна саморегулираща се система. Във времето, когато бебето има нужда да посуче призори, в организма на майка му се образува максималното количество пролактин, точно от 3 до 8 сутринта.

Пролактинът през цялото време присъства в женския организъм в неголеми количества, неговата концентрация в кръвта значително се повишава след като бебето започне да суче, а най-вече в сутрешните часове от 3 до 8. Пролактинът появил се сутринта се занимава се с производството на мляко през деня. Получава се така, че който суче нощем, стимулира пролактина и осигурява на себе си и на майка си добро количество мляко през деня. А комуто не се удаде да посуче през нощта, доста бързо може да остане без мляко през деня.

Нито едно млекопитаещо не прави нощно прекъсване в храненето на малките си.  от тук  Автор Лилия Казакова - лекар педиатър, консултант по кърмене    http://www.bg-mamma.com/site/content/view/605/     

    Това е една статия дето трогна свеки:http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=69228.0
   

     Ефектът от изкуственото хранене

В нашата култура (американската – б. пр.) сме свикнали да виждаме бебета, хранени изкуствено, които се държат много различно от естествено хранените бебета. Адаптираното мляко е изкуствена храна и кара бебетата да се държат по различен начин. Бебетата, хранени с адаптирано мляко получават по бърз начин голямо количество течност, което е трудна за смилане. След шише адаптирано мляко и няколко силни оригвания, бебетата спят по няколко часа, преди отново да огладнеят. Хм… Това звучи доста добре – мама може да свърши много неща. Може би.

Всъщност бебето обработва неестествена за него храна, която се смила много трудно и отнема много време, докато напусне стомаха. Много нови майки възприемат този начин на хранене за бебетата си. При кърменето обаче нещата са различни.

Кърмата е естествена и се смила много бързо – обикновено за около два часа. Това е причина кърмените бебета да се хранят често. През първите седмици те могат да се хранят по осем до двадесет пъти – или повече – на ден. Зависи.

Като консултант по кърмене, често чувам майките да казват: “Опитах да кърмя първото си дете, но то непрекъснато искаше да яде, и моето мляко не можеше да го засити както адаптираното. Непрекъснато беше гладно.” Разбрахте ли?  Адаптираното мляко ги кара да се чувстват сити, то това добре ли е за тях? Не. В адаптираното мляко липсват каквито и да било имунологични качества.

Тогава питам майките: “Преди да минете на адаптирано мляко, бебето качваше ли добре на тегло и мокреше ли много памперси?”

"О, да" казват те "всичко беше наред." Стигнах до извода, че причината тези майки да се отказват не е в това, че бебетата им не качват добре на тегло или че не са имали достатъчно мляко, а защото те не са искали да хранят бебетата си толкова често, колкото е било необходимо и са преценили, че преминаването на адаптирано мляко ще направи бебето “по-щастливо” и “по-доволно”. Техните бебета са щели да се държат като бебетата по телевизията. Чувствали са, че нещо не е наред, защото бебетата им ядат често. Вероятно това чувство е подхранвано и от “отзивчиви” приятели и близки.
     Стомахът на новороденото

Родителите трябва да знаят някои неща за стомахчетата на бебетата. При раждането те са много мънички – приблизително с размер на череша. Мама произвежда така перфектната коластра. Когато бебето суче, то получава около една или две чаени лъжички първия ден, и постепенно количеството се увеличава. Когато към третия ден количеството мляко се увеличи, стомахчето все още е малко, така че след като го напълни, бебето има нужда да поспи. Кърмата се смила бързо, така че скоро бебето има нужда отново да яде. Това е. Сега разбрахте ли защо бебето иска да яде често през първите дни.
   Бебетата, родени в болница, губят част от теглото си през първите два дни, така че те също така имат и да наваксват. Повечето възстановяват теглото си при раждането за една или две седмици и след това трябва да го удвоят до 5-ия или 6-ия месец и да го утроят до една година. Колко трябва да ядеш, за да го постигнеш?
    Разглезване?

Друг коментар, който чувам често, е “Той вече е разглезен. Когато се разплаче го взимам и той спира да плаче. Страхувам се, че вече свикна с това. Знам, че не трябваше да го гушкам”. Защо? Кой го казва?

Останалите членове на семейството или приятелите често правят забележки на майката за нейния нормален и естествен инстинкт да откликват на потребностите на бебетата им. Светът е тъжен, ако се опитваме да научим едно новородено бебе да се чувства щастливо само. Естествено, че то иска да бъде гушнато! То все още не е зряло, и не е способно да мисли “Я да я накарам да стане от леглото си просто за забавление и да ме гушне”. Тревожа се за майки, които не откликват на бебетата си. Когато бебетата се плачат сами в креватчетата си или са оставяни с часове в детски ясли, се питам какво не е наред.

Плачът също не е нещо нормално. Въпреки мъдрите съвети на някои баби, плачът не е полезен за дробовете на бебето. Когато чуете бебето си да плаче, сърцето ви ще ви каже същото. Плачът повишава нивото на кортизол в организма на бебето, кръвното му налягане се покачва и целият му живот става небалансиран, поради което бебето не може да се храни или да си почива добре.  Когато бебето ви плаче, инстинктът ви подсказва да направите всичко по силите ви да разрешите проблема и то да спре да плаче. Риданията на новороденото не са приятни за слушане и имат за цел да ви накарат да действате. При кърмените бебета в повечето случаи вашето докосване или гърда решават проблема незабавно, когато бебето е жадно, гладно, студено му е или е уплашено.  Мислите си, че имате нужда от вълшебна пръчица? Вие сте благословени с две!
     от тук http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=21654.0

   Препоръки за успешно кърмене от Американската Асоциация на педиатрите 
    3.   Кърмете ‘при намекване’, веднага щом бебето ви показва признаци на глад, като повишена будност или активност, примляскване с устни, правене на сукателни движения, или търсене (бебето си движи главата наоколо, търсейки гърдата). Не чакайте, докато бебето започне да плаче, което е късен знак за глад.
   5.   Не давайте на бебето си изкуствено мляко, вода или вода с глюкоза, освен ако няма медицински показания за това (по лекарска препокъка!)
    8.   Не давайте нищо друго на бебето си, освен кърма през първите шест месеца от живота му. След това можете да добавяте обогатена с желязо твърда храна
   от тук - http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=4484

Има няколко основни неща, които можете да направите отначало, за да дадете добър старт на кърменето.

 Кърмете често. Настанете се в една стая с бебето и се научете да разпознавате знаците за хранене, които ви дава (например извиването на бебето, бързи движения на очите, пъхане на ръцете в устата). Опитайте се да не чакате, докато се разплаче, за да му предложите гърдата. Когато плаче и е разстроено, е по-малко вероятно да се успокои и да суче, и може да ви отговори с изключване и заспиване. Плачът е късна следа за хранене – научете се да разпознавате ранните. Новородените обикновено имат нужда от 10-12 кърмения или повече за 24 часа. Колкото по-често суче, толкова по-рано ще ви слезе млякото, и толкова повече мляко ще произвежда тялото ви. Убедете се, че предлагате гърдата поне на всеки 2-3 часа през деня и на не по-малко от 4 часа през нощта. Тъй като новородените са склонни към сънливост, може да трябва да го будите за кърмене. Ако сте разделени от бебето след раждане, или не суче добре, ползвайте добра помпа за кърма, за да стимулирате и поддържате производството на мляко.

Кърмете както за хранене, така и за успокоение. Планирайте да прекарате повечето време през първите седмици в кърмене. Бебетата сучат по много причини, и всички са обосновани. Наистина не можете да го прехраните, така че го слагайте на гърдата винаги, когато стане нервно. Едно от най-хубавите неща на кърменето е, че винаги имате вграден биберон – върши работа ако бебето е гладно, уморено, самотно, болно или уплашено. Не се плашете да използвате гърдата като биберон-залъгалка – върши работа, прави бебето ви по-щастливо, увеличава производството на мляко, и ви принуждава да спрете и да починете. Ако приятели и членове на семейството искат да ви помогнат, нека се грижат за вас, докато вие се грижите за бебето. Макар че всеки иска да подържи бебето, за да ви даде почивка, това, което най-много ще помогне на този етап е, докато вие си почивате и изграждате доставянето на мляко, те да готвят, чистят, да вършат разни неща, да развличат по-големите деца и т.н. По-късно ще имат много възможности да си играят с бебето.
  Не ограничавайте времето, което бебето прекарва на гърдата. Оставете го да суче толкова, колкото му е интересно. То има нужда да суче достатъчно дълго, за да получи висококалоричното мляко, което идва по-късно по време на хранене, след като млякото потече. Особено през първите дни на кърменето може да отнеме няколко минути, докато рефлексът за потичане се задейства.
   Не се учудвайте, ако бебето ви се храни ‘на подскоци’. Това означава, че то може да суче постоянно в продължение на няколко часа, след това да се изключи и да заспи толкова дълбоко, че да не можете да го събудите четири или пет часа. Това наистина няма значение, стига да получава достатъчно ядене. За повечето бебета това означава да сучат поне 8 пъти за 24 часа. Въпреки това, ако бебето ви е възвърнало теглото си при раждане на третия ден, няма причина да навивате часовника си и да го будите на всеки 2 часа за кърмене. Стига да следите колко урина и ако отделя и как наддава, наистина няма значение дали суче на всеки час и половина или на четири часа, дали суче от едната или от двете гърди, или дали суче пет или тридесет минути. Помнете, че митичното ‘средностатичтическо’ бебе всъщност не съществува.
Избягвайте изкуствените зърна и биберони, както и дохранването през първите седмици на кърменето. Макар че някои бебета лесно превключват от гърдата на бутилката и обратно с лекота още от първия ден, много бебета ще объркат зърното, ако им дадете изкуствени зърна и биберони преди да са усъвършенствали изкуството на сученето.
   Бъдете подготвени за бумовете в растежа. Това са периоди от време, когато бебето ви иска да суче постоянно и обикновено се случват около 7-10 ден, 3 седмици, 6 седмици, 3 месеца и 6 месеца. Помнете, че те рядко продължават повече от някоко дена до седмица.
    от тук http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=1794

  Дузина малки тънкости на кърменето:
 1)Не чакайте установения час за кърмене, ако детето е гладно. Подчинете се на майчиния си инстинкт, забравете всички инструкции и го накърмете.
  от тук http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=23370.0

   Колко време да държим бебето на гърдата

Нахраненото бебе само “се избутва” от гърдата и по изражението на доволното му личице вие разбирате, че то е получило всичко, от което се е нуждаело.
През второто шестмесечие, нахраненото бебе държащо в устата си майчиното зърно ще го опитва усмихвайки се, закачайки се с мама. Не бива да следите по час продължителността на стоенето на гърдата, а по тежестта – количеството на изсуканото мляко. Това ще доведе само до  безпричинно безпокойство и страх у майката.
Маниерът на сукане също може да се промени във времето. Едни бебета лакомо сучат и бързо се засищат, други си дават няколкоминутни почивки. Давайте възможност но бебето да изпразни до край едната гърда, след това, ако е необходимо, предложете и другата. Така че бебето да получи от крайното, богато на мазнини мляко.
   от тук http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=14870

   Белези на огладняване  http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=73982.0
   

   Трябва ли моето кърмаче да се храни “по час”?     
   Автор LaLecheLeague     
  Възможно е ритъмът на бебето ви да е много по-различен от онова, което сте си представяли. Сигурно не сте си давали сметка, че поради своите индивидуални особености здравите износени до термин бебета могат да сучат по-начесто (например всеки час) или по-нарядко (например на четири часа) и да се развиват прекрасно. Честотата на кърменията варира от бебе на бебе и от ден на ден. Животът с новороденото може да бъде доста непредсказуем. 
Много майки са учудени колко бързо и лесно се смила човешкото мляко (често за по-малко от 90 минути след последното кърмене). Вместо да гледате часовника, следете за знаци, че вашето новородено е гладно – дали търси гърдата ви, дали дъвче/смуче ръцете или пръстите си, или просто плаче.
Според Американската академия по педиатрия плачът е много късен знак, че бебето ви е гладно.
Здравите, износени до термин бебета имат нужда да сучат на всеки два-три часа през всеки 24-часов период. Това отговаря на осем до дванайсет кърмения за 24 часа.

Вашето новородено не трябва да издържа повече от три часа между кърменията по две важни причини:
1) Вашето новородено се нуждае от често хранене за адекватно снабдяване с хранителни вещества и вода
2) Честите хранения стимулират гърдите ви и осигуряват стабилен приток на мляко.
През първите няколко седмици бебето ви се нуждае от 10-12 хранения на ден. С израстването интервалът между храненията ще расте, защото стомахчето му ще се уголемява. Всеки режим, който забранява на бебета под шест седмици да се хранят на поне два-три часа (или по-малко по време на периодите на усилен растеж) може да доведе до занижено наддаване. Последните изследвания показват, че ограничаването на времетраенето на кърменето и увеличаването на интервала между храненията може да намали не само притока на мляко, но и съдържанието на мазнини в него. Затова е препоръчително да храните бебето в съответствие с неговия собствен режим. 
  от тук http://www.bg-mamma.com/site/content/view/439/


   Кърмени бебета и хранене под час


Кърмените бебета типично имат нужда да сучат по-често от изкуствено хранените си връстници. Може да имате приятелка, чието бебе да е на изкуствено хранене, която да ви прави забележка, че нейното бебе се храни само на 3-4 часа през деня и спи през нощта. Може да се чудите защо навиците за ядене и сън на вашето кърмено бебе толкова се различават от това. Може би сте опитали да сложите бебето си на режим, само за да откриете, че плаче по-рано, отколкото сте мислили, че трябва, или сте открили, че постоянно търсите други начини да го успокоявате, докато дойде време за ядене.

Майчиното мляко се преработва много по-лесно от изкуственото мляко. Всъщност, първото ви мляко, познато като коластра, има естествен ефект на лаксатив върху бебето, като му позволява да изходи мекониума (акото, което е събрало отпреди раждането) по-бързо. Колкото по-рано се изходи това ако, толкова по-малко вероятно е бебето ви да развие жълтеница. Поради лекотата, с която кърмата се разгражда, кърмените бебета рядко са запечени, докато получават само майчино мляко.

От друга страна, консумацията на адаптирано мляко натоварва храносмилателната система на бебето, като я кара да върши “свръх”работа. По този начин изкуствено храненото бебе спи по-дълги периоди от време и иска да яде по-нарядко. Въпреки това, в този случай продължителният сън не е непременно добро нещо! Изкуствено храненото бебе е по-склонно да страда от запек, отколкото бебето само на кърма.

Ако сложите кърменото си бебе на твърд режим може да попречи на успешното начало на кърменето и да изложи бебето ви на риск от бавно наддаване и други проблеми в развитието, като например да не расте добре. Майчиното мляко се произвежда на основата на търсене и предлагане. Колкото повече суче бебето ви, толкова повече мляко ще произвежда тялото ви. Колкото по-малко суче бебето ви, толкова по-малко мляко ще прави тялото ви. Настояването за изкуствена схема, може да доведе до недостатъчна стимулация на гърдите и следователно, до недостатъчно производство на мляко. В резултат може да не можете да посрещнете напълно нуждите на бебето си от храна, като по този начин резултатът е нужда от дохранване с изкуствено мляко.

В първите няколко седмици от кърменето, когато лактацията тепърва се установява, честото, неограничено кърмене е от изключителна важност, за да се установи добро производство на мляко. Кърмене поне на всеки 2-3 часа през деня и поне веднъж през нощта, дори да се налага да будите бебето през първите няколко седмици, ще осигури лактация, която да е установена и да задоволява растящото бебе.

Тези чести кърмения също ще обезпечат, че вашето бебе получава млякото, от което има нужда. Повечето малки бебета имат нужда да сучат поне 8-12 пъти или на всеки 2-3 часа за период от 24 часа. Проучванията показват, че новородените, на които се позволява да сучат често и на поискване, възстановяват теглото си при раждане по-бързо и са с по-малък риск да развият ниска кръвна захар и жълтеница. Обратното, бебета, които са хранени стриктно по часовник възстановяват теглото си при раждане по-бавно и имат нужда от медицинска интервенция или лечение на ниска кръвна захар и жълтеница много по-често поради факта, че млякото на майка им по-бавно увеличава количеството си поради по-разредените кърмения.

Плачът всъщност е закъснял знак за глад. Бебетата демонстрират ранни следи, че са гладни, като въртят главите си от страна на страна, вдигат ръчички към устата си и дори смучат ръчичките си, преди да заплачат.

Докато бебето расте, преживява периоди на усилен растеж, които обичайно траят по няколко дена. Обикновено наричани бум в растежа, тези периоди изискват повече гъвкавост при храненето. Бебето изисква да се храни по-често и вашето тяло отговаря на това повишено търсене, като увеличава предлагането на кърма. Спазването на определена схема през тези периоди може да доведе до бебе, чиито повишени нужди от калории не са посрещнати. Нещо повече, вашите гърди няма да получат допълнителната стимулация, от която имат нужда за да увеличат производството на кърма, за да задоволят нарастващите нужди на бебето.

Много бебета се “хранят накуп”, термин, който описва модел на хранене, в който бебето суче почти непрекъснато няколко часа. Това е нормално поведение за кърмено бебе. Много бебета се хранят по този начин преди лягане, тъй като се “зареждат” за по-дълъг период на сън. Също така производството на мляко обикновено е по-малко в следобедните и вечерните часове. Много бебета компенсират това леко намаляване на млякото, като се хранят по-начесто.

Най-накрая, бебетата имат нужда да сучат и намират голяма утеха на гърдата, когато се чувстват самотни, несигурни, уморени, свръхстимулирани и объркани от променящия се свят. Това е тази не-хранителна нужда от майчината гръд, която уверява, че както емоционалните, така и физическите му нужди са посрещнати. По този начин кърменето – за разлика от изкуственото хранене – е повече от хранене. То е комуникация между майката и бебето. То е форма на родителски грижи; то е акт на любов.

  от тук http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=13444
ТОЧНО НА ВРЕМЕ
МОЖЕТЕ ЛИ ДА КЪРМИТЕ ПОД ЧАС?

От Гуен Морисън


В бюлетин за кърменето от 1997 год. Американската Академия по Педиатрия (ААП) препоръчва новородените да бъдат кърмени всеки път, когато покажат признаци на глад. Тези знаци включват повишена тревожност, активност, мрънкане, търсене на гърдата. Някои наричат това "кърмене на поискване", докато други го определят като "кърмене навреме".

Както и да го наричат, позволяването бебето само да определя времето за хранене може да изглежда обезкуражаващо за някои майки, особено за тези, които са улеснени от храненето под час. С точната информация и подготовка, дори майките, които са най-натоварени от рутината могат да намалят всяко безпокойство, което почувстват, когато хранят на поискване.

Програма "на поискване"
"Тя ще регулира свой собствен прием на храна, при условие, че предлагате гърдата най-малко на всеки три часа", казва Ан Дъглас, автор на "Майката на всички книги за бременност: Основният наръчник за зачатие, раждане, и всичко помежду им" (Wiley, 2002) и на "Майката на всички книги за бебето: Основният наръчник за първата година на детето Ви" (Wiley, 2002). "Вашето бебе има нужда да бъде кърмено често, за да усвои сученето и да допринесе за образуването на мляко."

Нанси Морбахер, дипломиран консултант по кърмене към Международния Комитет (IBCLC) в Арлингтън Хайтс, Илинойс, съавтор на "Книга с отговори за кърменето" (La Leche League International, 1997), обяснява, че докато производството на мляко се установява през първите шест седмици, изследвания доказват, че колкото по-често дневно млякото се изцежда от гърдите, толкова повече мляко се произвежда. "Ограничаването на храненията чрез следване на часови график през този критичен период може да ограничи или намали производството на майчино мляко", казва тя. "Също така, обикновено не е удобно бебетата да се хранят под час през първите 6 седмици, защото стомахчетата им са толкова малки. "

Според Морбахер, обичайната схема за хранене през този ранен период, се нарича кърмене накуп (cluster nursing) . Това означава, че бебетата са склонни да струпват храненията си близо едно към друго, давайки знаци за хранене на всеки час или по-малко за част от деня и после преминават към по-разтеглени времеви периоди през останалата част от деня.

"Младите майки, които не знаят, че това е нормално, често грешно допускат, че нямат достатъчно мляко", казва Морбахер. "Това, което е важно през този период, не е че бебетата се хранят през 2 или 3 часа, а това, че бебетата получават правилния брой хранения като цяло."

ААП заявява, че нормален брой хранения дневно означава, че бебетата би трябвало да имат от осем до 12 кърмения за всеки 24 часа. Най-добрият начин да се постигне количеството хранения е да се практикува кърмене "на поискване".

"За щастие, веднъж пораснат ли бебетата, периодът на кърменето накуп привършва, и те са склонни да установят по-редовна схема на хранене", казва Морбахер. Както Пенелоуп Лийч, известен британски педиатър, казва: "С течение на времето поведението, което подлудява родителите, се променя, но това става тогава и единствено тогава, когато детската физиология е съзряла до степен да бъде по-характерна за бебе, отколкото за новородено. Подходът "Трябва-да-направим-нещо" твърде вероятно ще удължи процеса, както и ще го направи по-болезнен за двете страни - родители и деца."

   
Приспособяването към едно ново бебе е трудно в началото, но с практика, ще приемете нещата за обичайни и естествени. Кърменето задоволява бебето едновременно хранително и емоционално. То създава развиваща се връзка между майката и детето. Тъй че отпуснете се и се радвайте на Вашето специално време с детето Ви. Преди да разберете, вече ще копнеете за тези тихи моменти на близост, които веднъж сте споделили по време на кърменето.
 от тук http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=21077.0

   за биберон залъгалката http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=8059.0    и   http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=13432

   указания за предлагане на вода  http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=73979.0

Сучене, неопределяно от нуждата за хранене
Автор: Dr. Katherine Dettwyler PhD

Това определение не ми харесва, понеже се конфронтира с дефиницията за сучене поради нужда от хранене, откъдето по подразбиране следва, че само при последното се касае за “истинско” сучене. Оттам се стига и до извода, че основната причина и единствена задача на кърменето е снабдяването с хранителни вещества. Това е и посланието, което фирмите-производителки на адаптирани млека пробутват – кърменето е САМО начин да храните детето си и има и друг, който е по-добър, също толкова добър или почти толкова добър.

Не мисля, че кърменето е “само” хранене на бебето, също както и сексът не е “само” правене на бебета. Кърменето снабдява бебето с храна и вода. Снабдява го също с имунологични фактори, които може би са това, от което бебето има нужда (затова  и бебетата сучат толкова често, когато са болни, а не само за успокоение). Самият процес на сучене регулира температурата на бебето и сърдечния му ритъм, намалява кръвното налягане и го приспива. И разбира се, към този обмен се включват и всички онези важни социални и емоционални фактори. Изследването на д-р Блекбърн върху еволюцията на млечните жлези предполага, че първоначалната задача на млечните течности е била да унищожават бактериите в храносмилателния тракт на новороденото и да го предпазват от инфекции, а хранителните съставки на кърмата са еволюирали на по-късен етап.

Докато кърменето се разглежда “само” или “на първо място” като начин за хранене на бебето, изкуственото хранене ще се разглежда като еквивалент или като достатъчно добро. Наистина трябва да се отървем от идеята, че ако сученето не е обвързано с хранене, то е избирателна опция и може да бъде заменено от залъгалка. Знам, че не това беше казано по-рано, но това е начинът, по който го усещат много хора – че бебето “не трябва” да иска да суче отново, как може вече отново да е гладно? Е, може би този път иска да суче защото му е студено, чувства се самотно, вълнува се или му се спи и е кисело. Всички тези причини са също толкова легитимни (отново по мое скромно мнение).

Винаги се подчертава, че майките трябва да са способни да усетят дали става спускането на млякото, че трябва да внимават за изхожданията, да слушат бебето си, че може да има нужда някой да провери правилно ли поставят бебето на гърдата, да следят наддаването и т.н. Критикувала съм колеги-антрополози, които правят изследване за времето, което бебето прекарва на гърдата на принципа на засичането с хронометър, без да отчитат а) колко от него е сучене на мляко, ако изобщо има изсукване и б) дали майката изобщо има мляко. Аз все още кърмя Алекс, но нямам мляко. Така че той кърми ли се? Сученето му е определено несвързано с хранене, но това лишава ли го от важност?

В същото време наистина трябва да започнем да учим хората, че кърменето е комплесно взаимодействие между двама души, подчиняващо се на много фактори, което със сигурност има отражение върху хранителния статус на детето, но също така и върху способността му да се справя с болести, върху физиологията, емоционалното и когнитивното му развитие. Предполагам, че за мен фразата “неопределяно от нужда за хранене” просто носи привкус на неважно, неистинско,незначително, дори да не се има предвид това.
   от тук http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=24953.0

   Как се хранят бебетата

   Бебето често иска отново да суче десетина минути след като е яло. През първите дни, гладът на бебето отчасти е предизвикан от един хормон – холецистокинин (ХЦК). Високите нива на хормона означават ситост, а ниските – чувство на глад. След около 20-ина минути сучене (различно е при всяко бебе и при всяко хранене), нивото на ХЦК се повишава достатъчно и бебето пуска гърдата и заспива…но отново след 10-20 минути хормонът спада и бебето мисли, че пак е гладно. Тази въртележка може да се повтори няколко пъти и се превръща в т.нар. “свързани хранения”, а след това бебето заспива дълбоко за по-дълго време.
Вероятно тази система му позволява да напълни стомахчето си, след това част от храната отива в червата и стомахът пак трябва да се донапълни, част от поетото се храносмила и пак стомахчето се пълни и също така и червата. По този начин цялата храносмилателна система, не само стомахът, е пълна и бебето може да поспи по-дълго време без да рискува да огладнее много. Майчиното мляко се преработва напълно за около 90 минути, ето защо бебето иска да натрупа “гориво” на няколко пъти преди да си почине сериозно. Ето защо подлъгването на организма да увеличи нивата на ХЦК чрез залъгалка може да попречи на наддаването. Запомнете, бебето се почувства сито след 20 минути сукане, но не и гълтане.
   Бебето иска да яде много повече отколкото са ви казали да очаквате.Точно в този момент бебето ви расте толкова бързо, колкото никога няма да расте (затова графиката на нарастване на теглото е толкова стръмна в началото, а после се уравнява). Храносмилателната му система е още съвсем незряла (ето защо сега има толкова много наакани памперси в сравнение с няколко месеца по-късно) и също така бебето изпитва затруднения при храненето (затова му трябва повече помощ при засукване и “закачване” на гърдата, отколкото след няколко седмици или месеци). Съберете тези три причини и получавате като резултат доста дълъг процес на хранене. Съобразявайте се с нуждите му и ще имате по-щастливо и по-добре наддаващо бебе. Защо да отказвате на детето храната и най-голямото му успокоение сега, когато то расте с часове и научава какво е обич?

   от тук http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=20418.0

   Не може да е гладно. То току-що яде!”

©2000 Diane Wiessinger, MS, IBCLC

Колко пъти ядохте или пихте нещо днес? Почивка за кафе? Глътка вода? Дъвка? Закуска? Нещо за дъвчене пред телевизора? Повечето възрастни имат порив да ядат на всеки 90 минути, когато са будни!

Защо ядете или пиете? От глад? От жажда? За успокоение? Поради социални причини? Просто така?

Опитвате ли се да качите килограми? Ако трябваше да удвоите теглото си за 6 месеца, как щяхте да го направите? Щяхте ли да пиете вода? Да дъвчете дъвка без захар между яденетата? Да ядете големи порции на големи интервали? Или щяхте да ядете много, много начесто, през деня и през нощта?

Когато става дума за храна, бебетата също са хора. Те са хора плюс, защото се опитват да удвоят теглото си за половин година, със стомах, който в началото е не по-голям от топка за голф. Разбира се, те ядат и ядат и ядат, особено в първите седмици. Ако новороденото ви наддава около 200-250 гр на седмица, се справя добре. Ако не, специалист по кърменето може да ви помогне да намерите начини да му помогнете да суче по-ефективно. Помнете, ако млякото не влиза в него често, килограмите няма да се увеличат бързо. Ето някои основни правила:
 
Бибероните-залъгалки са като дъвка без захар за бебетата – имитация на това, от което бебето действително се нуждае. Вие вече имате два броя от истинските неща!

Мислете първо за кърмене винаги, щом бебето ви изглежда неспокойно – дори току-що да е яло. То винаги може да ви откаже. Ако някой винаги анализираше причините ни, преди да ни разреши да ядем, щяхме да полудеем! Ние не искаме да изискваме да ядем, и същото е с бебетата. Какво бихте си помислили за домакиня, която ви е отказала кашкавалени хапки, казвайки “Не може да си гладна, ти току-що яде”? Защо да отказвате храна на бързо растящото си бебе? Свободното и често кърмене всъщност е по-лесно, отколкото да отделите време за голямо ядене на дълги интервали от време. Гърдите ви няма да се препълват некомфортно и неговото стомахче вероятно ще е по-щастливо също.

Оставете бебето си да привърши с първата гърда, отколкото автоматично да му подавате другата след определено време. Всяка гърда предлага сменящо се “първо-второ-трето” меню. Бихте ли искали да получите още супа пред себе си точно когато сте се приготвили за десерта? Ако Страна 1 не е била достатъчна, то може да суче от Страна 2, и може би пак обратно. Ако Страна 1 е била всичко, което е искало, добре.
 
Оставете бебето си, а не часовника да ви каже кога се е наяло. Представете си вечеря, на която сервитьорът нахлува и ви казва, че времето ви е изтекло!
 
Нощем е особено ценно време за кърмене. Не бъдете толкова нетърпеливи бебето ви да спи през цялата нощ. Дръжте го удобно под ръка нощем – във вашето легло е най-просто – и знайте, че му помагате да изгради този мозък и костите.
 
Ако бебето ви изглежда, че суче постоянно и не наддава добре, получете помощ от някой, който разбира кърменето. Няколко прости промени обикновено са всичко, което е нужно, за да влезете в крак. И когато всичко е наред отново, можете да забравите за “хранене”, и просто да се наслаждавате на кърменето. Оставете бебето да ви води по пътя и килограмите сами ще се погрижат за себе си.
от тук   http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=13421

   


   
   


   

   


   


 

 



 



 

 
   

# 6
  • Мнения: 1 559

     Синтезирах някои статии от библиотеката. Нетът ми е ужасен и чак сега успявам да си довърша писанията. Няма как да не харесва кърмата ти, бебчо все още няма формиран вкус,пък и какво по-хубаво от кърмата на мама Naughty
    Достатъчно авторитетно като за баба звучи НАЦИОНАЛЕН ПЛАН ЗА ДЕЙСТВИЕ "ХРАНИ И ХРАНЕНЕ 2005 - 2010 на Министерство на Здравеопазването. Изпращам ти линк към целия план  http://www.mh.government.bg/doc/Plan_hrani_hranene_19_08.doc
   Аз съм си извадила параграфите касаещи кърменето и захранването, но са на моя комп, а сега сме на гости на бабите. Като имам време, пак ще ти ги намеря, ако някои не ме изпревари дотогава Wink
  Добре е също да покажеш и  ДЕСЕТ СТЪПКИ КЪМ УСПЕШНО КЪРМЕНЕ (УНИЦЕФ/СЗО)

Всички здравни заведения, в които жените раждат и се осъществяват грижи за новородените, трябва да изпълняват следните десет изисквания:

1. Да имат писмени насоки за поощряване на кърменето, с които редовно да се запознава целият персонал на зеведението.
2. Всички сътрудници да бъдат обучени теоретически и практически, за да могат да изпълняват основните насоки за поощряване на кърменето.
3. Всички бременни жени да бъдат информирани за предимствата и практическото осъществяване на кърменето.
4. Да се дава възможност на майките да слагат детето на гърдата още в първите минути след раждането.
5. Персоналът да обяснява конкретно на майките как да слагат бебето на гърдата и как да запазят и стимулират производството на мляко дори при раздяла с детето си.
6. На новородените да не се дават нито течности, нито други храни като добавка към майчиното мляко, ако това не се препоръчва по здравословни причини.7. Майките и децата трябва да бъдат настанявани заедно и да не бъдат разделяни.
8. Персоналът да окуражава майките да кърмят бебетата според потребностите им.
9. На кърмачетата да не се дават гумени биберони или залъгалки.10. Да се поощрява създаването на групи за кърмене и да се осигурява контакт за майките с тези групи при изписването от болницата или родилния дом.
(Това е официалният превод, признат от СЗО в Копенхаген.)

   Личният ми опит сочи, че с надъхана да поучава баба трудно се излиза на глава. Оставяй приказките й да минават покрай ушите ти и не й се връзвай. След време, като види,че всичко с бебчо е наред, сама ще се кротне Wink










# 7
  • Мнения: 3 760
Първата стачка е на двуседмична възраст. Продължава няколко дни, така че сте точно в нея.
Огледай бебето за млечница! (Налепчета като пресечено мляко по езиче, небце, бузки).
Бебето си е твое, така че баба му да мърмори колкото си иска, но да не го пипа! Копирай някоя статия за опасностите от даване на вода и им я дай!
Най-важно е да убедиш половинката да те падкрепи. Ако им се изрепчи ще те оставят на мира  Laughing
Успех и пиши как се развиват нещата!

Последна редакция: ср, 17 май 2006, 23:33 от Мъни

# 8
  • Торонто
  • Мнения: 837
Нищо от интернет не й вдъхва доверие, виж Националния план друго нещо - трябва наистина да намеря този параграф за кърменето. То аз не съм още много добре и тя се грижи и за мен и за бебето и не върви да се стряскам а и нямам сили - така че като я видя с шишето с водата просто си замълчавам. Ама като почне да засича времето че не са минали 3 часа и да мрънка вече не издържам. То поне да сучеше с желание да им затворя устата на всички, ми то с тази стачка все едно на нейна страна застава Simple Smile)) Дано се оправим. Благодаря за отговорите

# 9
  • Мнения: 288
То поне да сучеше с желание да им затворя устата на всички, ми то с тази стачка все едно на нейна страна застава Simple Smile)) Дано се оправим. Благодаря за отговорите
И ние бяхме в стачка на 20-ина дена, Cry Неприятно е, но... минава, бъди сигурна! Най-важното е да се въоръжиш с търпение. Общо взето схемата беше цица-гушкане-цица-гушкане и така по много часове. Оправихме се, слава богу! И при вас всичко ще е наред..., но ... търпение му е майката! Успех   bouquet

Общи условия

Активация на акаунт