Въпрос за РЕЛК и детската градина

  • 4 579
  • 12
  •   1
Отговори
  • Мнения: 5 531
Моля ако някой знае да ми отговори.И двете ми деца са с РЕЛК съответно 50% и 65%.Когато взехме РЕЛКа ни казаха че имаме право да посещаваме безплатно детска градина и една година не сме плащали такса. Но днес счетоводителката каза, че не било така, и тя не беше на ясно как седят нещата, но май трябвало да си плащаме.Моля ако някой знае нещо по въпроса да напише.Заболяването на децата е Астма.Хваща се че в едното експертно решение пише че заболяването не попада в списъка-приложение към ПМС N29 от 26.04.02г.Но какво съдържа този списък и за какво се отнася не знае.

# 1
  • Мнения: 190
И двете ти деца имат право да посещават детската градина абсолютно безплатно. Кажи на тази  ...... да си прочете наредбата. Носиш си експетното решение /копие/ плясваш им го и им казваш да си гледат работата и да четат. Моето дете е от 4 години с решение и не съм плащала такса. Плюс това ако не си ходила при социалните да си подадеш молба за интеграция, отиди и там има различни облекчения в зависимост от възрастта на детето. Но понеже въпросът ти е само за градината е това Копие от РЕЛК-а и те освобождават от такса. Ако имаш други въпроси пиши ми на лични да не разводняваме тук и ще ти отговоря.

# 2
  • Мнения: 5 531
Много ти благодаря за отговора.Счетоводит. ми показва някаква наредба 19 в която пишело че става въпрос само за специализирани детски градини.А в общината нищо не знаеха.Не зная кой закон определя това право за да и го покайа и да престане.Много съм ти благодарна за отговора.  bouquet

# 3
  • в старата къща на село.(ехххххххххххх мечтииии)
  • Мнения: 425
Здравейте мили мами.
Искам да попитам в кой закон пише че децата с инвалидност над 50% не заплащат такса за датска градина?Моя син е с 71% но до сега 3г. си плащаме градината.ТЕЛК минахме скоро,и явно вече не трябва да заплащаме таксата.Никой не ни е казал че има такова нещо.
Благодаря ви предварително за помоща.

# 4
  • Мнения: 485
Доколкото знам, това не го пише в закон, а е местна наредба, т.е. всеки общински съвет взема решение кои групи деца са с намалени такси, кои без такси и т.н., тъй като детските градини /без специалните/ са на общинска издръжка. Питайте в общината в дирекция "Образование".

# 5
  • в старата къща на село.(ехххххххххххх мечтииии)
  • Мнения: 425
Благодаря Зара.
Аз се рових снощи в нета,но намерих единствено в Закона за местните данъци и такс.Там обаче пише че от такава такса са освободени децата на родители с инвалидност над 50%,а не самите деца.

# 6
# 7
  • Мнения: 3 504
Моята дъщеря е с атипичен аутизъм - ген. разстройство в развитието, със 100 % ТЕЛК, ходи на специализирана градина в Пловдив, там не плащаме такса.

Но напълно възможно е, всичко да е на местно ниво, както пише по долу.

Пожелавам успех на marychery!

# 8
  • в старата къща на село.(ехххххххххххх мечтииии)
  • Мнения: 425
Зара имаш ли възможност да ми копираш тук този чл.24 или да ми кажеш с няколко думи какво пише.Компютърът до който имам достъп в момента  не ми отваря тази страница.Благодаря предварително
  bouquet

# 9
  • Мнения: 5 531
Благодаря  Rosoneri , от една седмица баткото ми ходи на градина и ще видиме какво ще каже счетоводителката, малката още си болдува и си е в къщи.Но на мойта приятелка детенцето също е с РЕЛК и те не плащат такса в градината, живеят в Люлин, може би наистина е на местно ниво.

# 10
  • Мнения: 5 531
Пухчо, информацията за това че децата ми са освободени от такса в детската градина, имам от мед. сестра в градината.Тя ми каза какви документи са ми необходими за да минеме на РЕЛК, но след като една год. не плащахме такса,шчетоводителката реши, че не било така и трябвао да плащаме такса.За миналата учебна година не сме плащали, но ще видим какво ще правим тази.

# 11
  • Мнения: 485
Зара имаш ли възможност да ми копираш тук този чл.24 или да ми кажеш с няколко думи какво пише.Компютърът до който имам достъп в момента  не ми отваря тази страница.Благодаря предварително
  bouquet
Ето:
Наредба от 27 март 2003 г. за определянето и администрирането на местните такси и цени на услуги на територията на община Бургас

чл.24. /1/ Преференции и освобождаване от такси за детски ясли и детски градини имат следните категории деца:
.........
..........
..........
- за деца инвалиди, със заболявания, включени в СТХЗ - не заплаща такса за съответното детско заведение
.........
........

Другите подточки не те касаят, но не знам дали и това,което е написано, е достатъчно. Зависи дали отзад на ТЕЛК-а пише, че заболяването попада в СТХЗ.

# 12
  • в старата къща на село.(ехххххххххххх мечтииии)
  • Мнения: 425
Зара а какво е СТЗХ smile3556.Предполагам че е списък с хронични заболявания ама дали съм права?
 Thinking

Общи условия

Активация на акаунт