за здравните осигуровки на българи живеещи в чужбина

  • 2 218
  • 22
  •   1
Отговори
  • Мнения: 2 171
Мили мами, зададох въпроса си в здравния форум, но май никой не успя да ми отговори. Ще съм благодарна на всеки, който може да ми даде някаква информация по въпроса. Пускам препратка към темата в Здравния http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=101023.0 Hug

# 1
  • Мнения: 3 880
Не се притеснявай. Спокойно може да се прибере, няма да я насилват да плаща нищо (поне засега Wink)  На границата спирали за по-големи дългове- от 5000 нагоре, доколкото разбрах.

Много сме я дъвкали тази тема, пусни търсачката ако искаш...

# 2
  • Мнения: 7 091
Имам приятелка, която живее от 2001 год. в чужбина. Не си е внасяла здравни осигуровки изобщо. Имала е личен лекар, но никога не го е посещавала. Тя няма желание да си възвръща здравноосигурителните права, но иска да се върне в БГ като турист за 1 месец. Има ли някакъв закон, който да я задължи да внесе осигуровките си докато е тук или да я спрат от връщане в държавата, в която живее. Дано да стана ясен въпроса ми от дългото обяснение. Предварително благодаря на тези, които ще могат да ми помогнат с информация Hug

 Закона, който я задължава да си ги плати е ЗЗО( Закон за здравното осигуряване), тя дали ще си ги плати е друг въпрос. Simple Smile Не могат да я задължат със закон ( все още ) да си плати задравните осигуровки за да напусне страната ( БГ), нито за да влезе в нея. Спокойно да си се прибира.

# 3
  • Мнения: 2 171
Много ви благодаря Hug

# 4
  • Мнения: 4 458
Аз друго знам за въпросните осигуровки.
Ако живееш в чужбина можеш да подадеш някаква като декларация ли какво, че не си в страната и съответно не би трябвало да плащаш.
Моята майка преди месец подаде от мое име - аз и изпратих само копие по нета на оригиналнада декларация - свободен стил.
Пишеш че от еди коя си дата не си в страната и живееш еди къде си и се подписваш. За всеки случай даваш и копие на паспорта да видят печатите.
Поправете ме ако греша

# 5
  • Vienna
  • Мнения: 266
Киара, ако майка ти успее от твое име да ти оправи не6тата , молйа пи6и ми то4но какви документи се изискват, каде се ходи и накраякакво става, пла6та6 ли или не като живее6 в 4ужбина, 4е аз 4увам все противоре4а6ти не6та! предварително ти благодаря!

# 6
  • Мнения: 3 388
И аз не съм много наясно с това какво става със здравните осигуровки  newsm78  Аз съм омъжена в Италия и вече близо година съм тук. Не съм се отписвала от личния си лекар, но не мисля и че е необходимо ... май само трябва да се подаде една такава декларация, както писа Kiara. Междудругото, преди малко говорих с майка ми в България и й поръчах да провери как стоят нещата.

... а ако някой продължава да ти внася осугуровките в България, можеш ли да се ползваш от здравно осигуряване като се върнеш? ... не че все по частни не ходим, но все пак да си знаем правата в един или друг случай

# 7
  • Мнения: 7 091
И аз не съм много наясно с това какво става със здравните осигуровки  newsm78  Аз съм омъжена в Италия и вече близо година съм тук. Не съм се отписвала от личния си лекар, но не мисля и че е необходимо ... май само трябва да се подаде една такава декларация, както писа Kiara. Междудругото, преди малко говорих с майка ми в България и й поръчах да провери как стоят нещата.

... а ако някой продължава да ти внася осугуровките в България, можеш ли да се ползваш от здравно осигуряване като се върнеш? ... не че все по частни не ходим, но все пак да си знаем правата в един или друг случай

Абсолютно НЕ Е ВЯРНО, че се подава декларация и не плащаш осигуровки дори и да имаш лекар! Това важи САМО И ЕДИНСТВЕНО за бъдеще време от момента на подаване на декларация! За да се откажете за бъдеще време обаче трябва да се ОТПИШЕТЕ от личен лекар и да платите осигуровките, които дължите със задна дата! Така е по-закон, цитирала съм го много пъти в този форум- потърсете с търсачката.

Ако се вснасят осигуровки докато лицето не е в страната може да се ползва здравното осигуряване при връщане.

# 8
  • Мнения: 7 091
Аз друго знам за въпросните осигуровки.
Ако живееш в чужбина можеш да подадеш някаква като декларация ли какво, че не си в страната и съответно не би трябвало да плащаш.
Моята майка преди месец подаде от мое име - аз и изпратих само копие по нета на оригиналнада декларация - свободен стил.
Пишеш че от еди коя си дата не си в страната и живееш еди къде си и се подписваш. За всеки случай даваш и копие на паспорта да видят печатите.
Поправете ме ако греша


Не е вярно, Киара. Тази декларация важи само за бъдеши периоди и при положение, че се откажеш от личен лекар! Потърсете с търсачката има безброй теми, в които съм цитирала закона ( просто не ми се пишат отново същите неща, а и нямам време в момента, имам рожденик Wink ) и съм обяснила, че миналите периоди, АКО СТЕ ИЗВЪН СТРАНАТА И ИМАТЕ ЛИЧЕН ЛЕКАР ДО МОМЕНТА- дължите от момента на регистриране на личния лекар или от създаване на касата. Може да проверите задълженията със задна дата на сайта на НОЙ точно колко. Тези задължения не се плащата САМО ако лицето не е имало личен лекар от момента на създаване на НЗОК.
  bouquet

# 9
  • Мнения: 4 458
Аз друго знам за въпросните осигуровки.
Ако живееш в чужбина можеш да подадеш някаква като декларация ли какво, че не си в страната и съответно не би трябвало да плащаш.
Моята майка преди месец подаде от мое име - аз и изпратих само копие по нета на оригиналнада декларация - свободен стил.
Пишеш че от еди коя си дата не си в страната и живееш еди къде си и се подписваш. За всеки случай даваш и копие на паспорта да видят печатите.
Поправете ме ако греша

Не е вярно, Киара. Тази декларация важи само за бъдеши периоди и при положение, че се откажеш от личен лекар! Потърсете с търсачката има безброй теми, в които съм цитирала закона ( просто не ми се пишат отново същите неща, а и нямам време в момента, имам рожденик Wink ) и съм обяснила, че миналите периоди, АКО СТЕ ИЗВЪН СТРАНАТА И ИМАТЕ ЛИЧЕН ЛЕКАР ДО МОМЕНТА- дължите от момента на регистриране на личния лекар или от създаване на касата. Може да проверите задълженията със задна дата на сайта на НОЙ точно колко. Тези задължения не се плащата САМО ако лицето не е имало личен лекар от момента на създаване на НЗОК.
  bouquet

Първо честир празник със закъснение. Grinning

За здравната каса продължавам да твърдя че може. За да съм по-сигурна попитах майка ми какво точно е станало.
Значи, в общината с моето пълномошно в ръка отива и казва че не живея в България и че не се знае кога ще се върна. Попълва се някаква декларация която им се дава на място. Имало около 180 дни които се броят от напускането на страната и ако липсваш повече от този период и няма да се връщаш скоро ти се анулират плащанията до момента в който не се върнеш в България. Дефакто с тази молба те изключват от списъка на здравната каса. Аз имам личен лекар така че няма проблеми дори и с това.

Другия ми пример е за студент в чужбина. Там е малко по-сложно но не и невъзможно. Иска се уверение в общината че лицето учи в чужбина. Това уверение се превежда на български. За периода в който следваш не плащаш здравни. АКо имаш прекъсване в обучението - плащаш само тези суми. А и в българия студент можеш да бъдеш до 26 г. (не ме питайте как така - незнам, на майка ми така са и обяснили)Ако си със студентски статут е чужбина след навършване на 26 г. плащаш здравни осигуровки от навъгшването на годините. Предполагам докато не стане ясно че оставаш в чужбина и няма да се връщаш в България когато тотално те изключват от списъка на здравната каса.

За мен лично беше много безболезнено  Mr. Green само дадох пълномошно написано на ръка и дори не беше заверено. Даже пратих пълномошното по нета.

И в двата случая които опписах се анулират плащания към здравната каса до сега и от сега на татък (само за студента има малко плащания)!

# 10
  • Мнения: 7 091

Първо честир празник със закъснение. Grinning

За здравната каса продължавам да твърдя че може. За да съм по-сигурна попитах майка ми какво точно е станало.
Значи, в общината с моето пълномошно в ръка отива и казва че не живея в България и че не се знае кога ще се върна. Попълва се някаква декларация която им се дава на място. Имало около 180 дни които се броят от напускането на страната и ако липсваш повече от този период и няма да се връщаш скоро ти се анулират плащанията до момента в който не се върнеш в България. Дефакто с тази молба те изключват от списъка на здравната каса. Аз имам личен лекар така че няма проблеми дори и с това.

Другия ми пример е за студент в чужбина. Там е малко по-сложно но не и невъзможно. Иска се уверение в общината че лицето учи в чужбина. Това уверение се превежда на български. За периода в който следваш не плащаш здравни. АКо имаш прекъсване в обучението - плащаш само тези суми. А и в българия студент можеш да бъдеш до 26 г. (не ме питайте как така - незнам, на майка ми така са и обяснили)Ако си със студентски статут е чужбина след навършване на 26 г. плащаш здравни осигуровки от навъгшването на годините. Предполагам докато не стане ясно че оставаш в чужбина и няма да се връщаш в България когато тотално те изключват от списъка на здравната каса.

За мен лично беше много безболезнено  Mr. Green само дадох пълномошно написано на ръка и дори не беше заверено. Даже пратих пълномошното по нета.

И в двата случая които опписах се анулират плащания към здравната каса до сега и от сега на татък (само за студента има малко плащания)!

Мерси много за пожеланията!! Simple Smile
За това, което пишеш- така беше до юни 2005( аз също мислех, че съм се отписала както пишеш, но когато проверих отново се оказа, че не е така), когато приеха поправка в закона ( за която реално хората разбраха по-късно) , според която ако имаш личен лекар плащаш - независимо от това че си извън БГ. Провери си пак на сайта им въпреки, че мислиш, че си се отписала защото много хора така си мислеха, но след поправката в закона е друго.  Ако не се лъжа поправката е ч. 19в.

# 11
  • Мнения: 4 458
Е, добре де защо тогава не са взели цялата сума която се дължи а само част от нея и другото са казали, че се опрощава  newsm78 - това за студента.За мен са казали, че до сега всичко сам си плащала и за това не дължа нищо на касата  Rolling Eyes
Ще проверя все пак в сайта, но не ми се струва да не запишат при условие че е ходено там и са подписвани разни формуляри... Thinking

# 12
naskoro nakarah maika mi sushto da me otpishe za da ne mi se nacisliavat zdravni osigurvki i da mi oprostiat starite i tn. I tia hodi po instancii, dokazva ce jiveia izvun stranata povece ot 180 dena i na neia sa i kazali sushtoto: ako imash licen lekar, triabva da si plashtash zastrahovkite sus zadna data. Otgore na vsicko, ne moja i da me otpishe, poneje az licno triabvalo da se podpisha ce se otkazvam ot semeen lekar. I taka zaduljeniata mi si tekat. Akos e vurna v BG moga da se otkaja ot semeen lekar no triabva da platia tezi koito sa sus zadna data do 2006. Maika mi pisa sushto oplakvane do NOI v Sofia , kaza ce sum izvun stranata i ce sum zastrahovana i tuk i tn. Ne stava. Men obace me e iad. Ami tova si e forma na durjaven reket pak. Zashto triabva da se zastrahovam na 2 mesta? Az ne jivei v BG. Edno vreme beshe zaduljitelno da posocish semeen lekar i nikoi ne beshe kazal ce oturvane ot nego niama. Nikoi ne me e informiral sushto ce ako jiveia vcujbina niama nujda da imam semeen lekar v BG. Da ne govorim ce e lesno da se proveri dali sum polzvala niakoga zdravnata kasa v BG. I tova koeto me iadosva e ce dori i da dokajvam ce sum zastrahovana v Holandia pak niama znacenie. Ami az naistina ne sum suglasna s tozi zakon i ne sum suglasna da si plashtam osigurovkite sus zadna data. I sega kakvo? Az da sudia durjavata ili te da me sudiat? Vuobshte ima li niakakuv nacin da kajesh NE?  Omruzna mi da hodia po instancii (nai vece maika mi )  i da citirat clenove ot zakoni, popravki i kakvo li ne. Vuobshte ima li izlizane ot cialata situacia?
A puk samo da se opitat da me sprat na letishteto za tova. Niakoi beshe spomenal ce niamat pravo da te zadurjat zamalki sumi pari ami samo za dulgove mai nad 20 000lv. Tova ce duljish 200-300 lv ne te pravi prestupnik ce da ne te puskat ot stranata. Cudia se obace yakiva kato men dali mogat da sudiat durjavata za tova ce im nacisliavat dulgove bezda e imalo informacia v minaloto po tozi vupros. Mislia ce e naistina necestno!

# 13
  • Мнения: 7 091
Е, добре де защо тогава не са взели цялата сума която се дължи а само част от нея и другото са казали, че се опрощава  newsm78 - това за студента.За мен са казали, че до сега всичко сам си плащала и за това не дължа нищо на касата  Rolling Eyes
Ще проверя все пак в сайта, но не ми се струва да не запишат при условие че е ходено там и са подписвани разни формуляри... Thinking

Защото както си писала това е за студенти- за тях още не са добавили поправката в закона( за личния лекар). Т.е тази част е вярна- ако си студент до 26 години ти се опрощават( такъв беше случая с мъжа ми, опростиха му част от сумата). Повечето мами в клуба обаче не са студентки Simple Smile и затова рядко се споменава това. Така че да уточня- АКО НЕ СИ СТУДЕНТ И СИ ИЗВЪН СТРАНАТА , НО ИМАШ ( ИЛИ СИ ИМАЛ ПОНЕ ЗА ЧАСТ ОТ ПЕРИОДА) ЛИЧЕН ЛЕКАР ДЪЛЖИШ ЗДРАВНИ ОСИГУРОВНИ СЪС ЗАДНА ДАТА.
А за незаписването- аз отписах мъжа ми и себе си с декларация от 2005 година нататък. Проблема беше , че направих въпросното отписване точно юни 2005, когато е приета поправката. Юли си пътувах насам и тогава от сайта на НОЙ разбрах, че пак дължим. Обадих се, четох закона и така разбрах за промяната. Ако знаех и аз щях да се отпиша от личния лекар докато бях в БГ. Затова ти казах да провериш пак, защото с този ЗЗО нещата стават със задна дата, колкото и противоконституционно да е. И сега много хора, които си мислят, че не дължат нищо- пак дължат. Направено е просто да се събира пари, това е за съжаление... Confused

# 14
  • Мнения: 4 458
Направено е просто да се събира пари, това е за съжаление... Confused

На гърба на нещастните и нищо не подозиращи българи в чужбина  #Cussing out

веднага отивам да разгледам сайта и ще ви кажа какво пише там за мен

Общи условия

Активация на акаунт