За кравите и хората

  • 1 698
  • 23
  •   1
Отговори
  • anywhere
  • Мнения: 3 303
Вижте сега - един мой познат има кравеферма... Като се видим, винаги се интересувам от текущото състояние на кравите му!  Mr. Green
Та от него научих много неща, които не знаех... Оказа се, че нещата в млеконадоя са много аналогични на хорските кърмачески неволи!  Laughing
Например - как за да започне да дава мляко, една крава трябва да е родила... (това верно е логично, ама не го знаех  Mr. Green Embarassed), не й давали да засуче от нея теленцето, защото после не "пускала" мляко при доенето, а си го "пазела" за него.  Crazy
Разранявали й се зърната, не "пускала" на бика, абе знаете си ги тези работи.  Joy
Новата информация е, че качеството на млякото на различните крави е различно. Има по-скъпи крави, даващи повече като количество и по-маслено мляко , както и "двойкаджийки", които не си струват доенето хич.  Naughty Mr. Green Маслеността даже я мерели хората със специален уред.  Simple Smile
Седя и си мисля аз... все убеждавате тука хората, че всяка майка може да кърми и всяка кърма е добра, че няма "силна" и "слаба" кърма, че само желание и "доене" стигат, за да постигнеш отлични резултати в областта.
Е да, ама май че е не! Twisted Evil Сори!  Hug
Та дали да ги юркаме горките мамета, дето нямат кърма и бебетата им наддават слабо, да се цедят на 10 минути, а на всеки пет - да кърмят, да пият лактогонен чай и т.н., като може би просто не им е такава породата?!  Thinking Мисля си просто аз, мнения не налагам...  newsm78

# 1
  • Мнения: 453
Да, точно това се чудех и аз: прясното мляко от 3% и от 1.5% от различни крави ли е или от еднакви, а после се "омазнява" до определения процент. Това си мислех, когато станах единствената снаха, обвинена от свекърва си, че дава прекалено гъста кърма, та рожбата не ака всеки ден. Но в този форум ме разубедиха, че има по-маслодайни и по-постни кърмачки, ерго крави.

# 2
  • Мнения: 3 760
При кравите задължително се предизвиква хиперлактация. А колкото до маслеността - нормално маслеността им е ниска. С развъдни техники са създадени породи с по-висока масленост. Както и такива, които трайно издържат на хиперлактация.
За да направиш сравнение между нас и някое животно - вземи такова, което не е селектирано в посока количество/качество на млякото  Mr. Green
Мисля, че имаше изследвания при кучетата, но ще трябва бая да търся, за да ги намеря. Маслеността им варираш в много малки граници и то само в зависимост от това дали е първите дни или след два месеца...

# 3
  • Мнения: 1 547
Зъхи  Mr. Green Twisted Evil tooth Ти вече не си крава. Вземи ме с теб в Париж  1dating lalalala devil

# 4
  • anywhere
  • Мнения: 3 303
Зъхи  Mr. Green Twisted Evil tooth Ти вече не си крава. Вземи ме с теб в Париж  1dating lalalala devil

Хаааа! Ще ти се!  smile3534

Иначе аз вече не съм крава, но кравите са ми тема любима!  Mr. Green Joy

# 5
  • Мнения: 462
Ами и аз да добавя - кравата трябва да си почине половин - една година. Затова се прави следното "отбиване": първо започва да се дои само 1 път на ден (ако преди това се е дояла 2 пъти), като това се въвежда постепенно. Т.е. в началото се намаля доенето през ден, после през два дена. След като изцяло се мине на 1 път на ден започва да се дои през ден, после през два и така докато вече няма мляко.

А за разликата в млякото също е вярно. Когато съм била на село Сърнегор и съм пила много мляко - спомням си, че беше много сладко. Толкова, че приятелката ми искаше да си слага мед, защото беше свикнала да го пие сладко. Аз я предупредих първо да го опита. Тя не ми вярваше, но все пак го опита и не си сложи мед. Там съм яла и прясно сирене (още преди да е осолено) и си спомням, че също беше сладко. Никъде на друго място не съм пила такова мляко. Може би зависи и от това каква трева пасят и какъв въздух дишат.

# 6
  • anywhere
  • Мнения: 3 303
При кравите задължително се предизвиква хиперлактация. А колкото до маслеността - нормално маслеността им е ниска. С развъдни техники са създадени породи с по-висока масленост. Както и такива, които трайно издържат на хиперлактация.
За да направиш сравнение между нас и някое животно - вземи такова, което не е селектирано в посока количество/качество на млякото  Mr. Green
Мисля, че имаше изследвания при кучетата, но ще трябва бая да търся, за да ги намеря. Маслеността им варираш в много малки граници и то само в зависимост от това дали е първите дни или след два месеца...

Мъни, абсолютно ме респектира със знания!  smile3529
Може би си права, да...  Thinking
Интересно обаче би било да се тества кърмата на различни жени за масленост... И изобщо - колко ли е долу-горе маслеността на кърмата?!  newsm78

# 7
  • Мнения: 3 760
Маслеността е около 3,5%. Ориентировъчно.
А по повод други теми и заяжданици съм решила да изчопля следната информация за диви бозайници:
-колко време кърмят спрямо периода на бременността.
-и спрямо половото съзряване
-колко време новородените са само на кърма
-колко само опитват храната
и др.
 Mr. Green
А аз съм зоолог.
Интересно ми е.
Но няма систематизирана информация.
Все пак за домашни животни е сравнително лесно да се намери. Само да се хвана сериозно  Mr. Green

# 8
  • Мнения: 462
Интересно обаче би било да се тества кърмата на различни жени за масленост... И изобщо - колко ли е долу-горе маслеността на кърмата?!  newsm78

Имаше в една стара книжка (по която майки ми е гледала брат ми през 1971 година) таблица с процентите на различните съставки в женското, кравето и някои други видове мляко. Доколкото имам спомени маслеността в нашето беше по-малка. Но тогава това, което ми беше направило впечатление е че захарността (в случая лактозата) е около 10%, а при другите млека варираше около 3-4%. Това е само по спомени... Съжалявам, че не мога сега да я изкарам книжката.

# 9
  • Мнения: 3 760
Poli., жалко наистина. Би било интересно. Всъщност въобще не съм сигурна за маслеността при хората. Сега започнах да се съмнявам  Thinking

# 10
  • anywhere
  • Мнения: 3 303
Супер, задоволихте изцяло любопитството ми!   bouquet
Отивам да гледам LOST!  Mr. Green

# 11
  • Мнения: 1 586
Маслеността е около 3,5%. Ориентировъчно.
А по повод други теми и заяжданици съм решила да изчопля следната информация за диви бозайници:
-колко време кърмят спрямо периода на бременността.
-и спрямо половото съзряване
-колко време новородените са само на кърма
-колко само опитват храната
и др.
 Mr. Green
А аз съм зоолог.
Интересно ми е.
Но няма систематизирана информация.
Все пак за домашни животни е сравнително лесно да се намери. Само да се хвана сериозно  Mr. Green

Тази статийка от библиотеката прегледа ли?Simple Smile
http://www.bg-mamma.com/index.php?topic=8146
Може да прегледаш и сайта на авторката: http://www.kathydettwyler.org/dettwyler.html
Simple Smile

# 12
  • usa
  • Мнения: 2 113
Маслеността е около 3,5%. Ориентировъчно.
А по повод други теми и заяжданици съм решила да изчопля следната информация за диви бозайници:
-колко време кърмят спрямо периода на бременността.
-и спрямо половото съзряване
-колко време новородените са само на кърма
-колко само опитват храната
и др.
 Mr. Green
А аз съм зоолог.
Интересно ми е.
Но няма систематизирана информация.
Все пак за домашни животни е сравнително лесно да се намери. Само да се хвана сериозно  Mr. Green

като търсиш информация за дивите бозайници, не пропускай китовете, там работата е доста любопитна Simple Smile.

# 13
  • Мнения: 3 760
Ей, Andrea$, мерси! Въобще не съм я забелязала  Laughing
миз, доколкото си спомням китовете се кърмят дъъъъъълго. Но доста хора не биха приели сравнение между тях и нас (те повечето хора мислят, че има един вид кит и един вид делфин  Mr. Green), докато специално с човекоподобните и с други маймуни приликите са много.
Веднага ще си копна тази статия   bouquet

# 14
  • Мнения: 3 810
Ха, ако бях кравичка, стопаните ми щяха да са доволни от маслеността ми! Party
Я к'во ми е бузесто теленцето!

Общи условия

Активация на акаунт