Отговори
  • София
  • Мнения: 609
Вече много се тревожа с това детенце-кърмя го около 8 -9пъти,когато поиска горе-долу.Още от самото начало ака само 1 път;най-много е било 2 пъти,а имаше и дни,когато пропусна.Аканото е нормално-златисто,не твърдо и доста.Питах педиатъра,каза,че е нормално;четох теми тук-пак било нормално.Обаче виждам,че детенце ужасно се мъчи;докато не се изака,а това става понякога чак през нощта,постоянно пищи,напъва се и се мъчи.Първо мислехме,че са колики,но вече ги разпознавам,а и капчиците помагат;това е друго.Просто вече не знам какво да го правя,а и аз се смахвам,това нормално ли е?Нямам мира нито ден,нито нощ.Бебчо пищи по 2 1/2часа,успява да заспи накрая от изтощение и после се чудя кога да го храня.Жал ми е да го будя след толкова мъки,но минават повече от 4 часа.Ако не го събудя пък,се буди пищящ от глад и или суче бързо и после връща,или се уморява и заспива.
Моля,дайте съвет,тревожа се.Бебо е на 20 дена,наддал е 300гр.от изписването,но не знам дали му стига яденето щом не ака.

# 1
  • Мнения: 3 550
Първо, честита рожба! Да те радва дълги години и да дочакате и внуци!  bouquet
Тези 8 пъти кърмене сигурно са по съвет на педиатърката, която те кара да храниш бебето през 3 часа. За съжаление мисля, че бебето ти плаче от глад. Ако искаш да кърмиш дълго и да не преминаваш на адаптирано мляко, по-добре е да храниш на поискване. Бебето ти е съвсем мъничко. До онзи ден е било на пъпната връв и се е хранило постоянно от тебе, а сега изведнъж - на 3 часа. Малкото коремче не може да събере такова количество, което да го засити през следващия, определен от педито интервал. Опитай се да разпознаеш ранните признаци на глад - въртене на глъвичката, сукателни движения с устата и т.н. Плачът е късен признак, тогава бебето вече е прегладняло.
На мен ми се виждат малко 300 гр. за 3 седмици. Сигурно са ти казвали, че за 3 месеца бебето трябва да удвои теглото си от изписването. А затова е нужно здраво кърмене. На този етап от него се очаква да наддава, а не да спазва режим. За него има време, но не и в етапа на новороденото.
Пищенето може да не е само заради необходимост от изакване или от колики. Може наистина да стои гладно. Както прочетох някъде: "Ние не можем веднага да определим защо плаче бебето, може да е развълнувано, уплашено и т.н., но нека бъдем гостоприемни и първо да сложим масата."  Grinning След като започнеш да кърмиш по-често малкото, предполагам, че и нещата с изакването ще се нормализират. Не вярвам такова малко бебе да има запек. Просто няма от какво. Надявам се, че не даваш вода със захар и т.н., за да устискаш до следващите 3 часа. През първите 6 месеца от живота кърмата напълно задоволява всички хранителни нужди на бебето.
В Библиотеката на форума има много статии по въпроса, а се надявам, че ще се включат и други кърмачки с опит.

# 2
  • Мнения: 282
И малката имаше запек няколко седмици след раждането - оказа се,ч е е била гладна (не са й стигали храненията). Започнах да я храня на поискване -  с времето тя сама си ги разреди и регулира и всичко си дойде на мястото.
Не се отказвай да кърмиш! С такъв старт, аз още я кърмя по 5-7 пъти на ден!

# 3
  • Димитровград
  • Мнения: 1 742
Може от капките срещу колики да е запека и "мъченето".Аз като спрях тези капки минаха и колики и запек #2gunfire.Повече гушкане и кърмене и всичко ще е ОК.

# 4
  • Мнения: 3 760
Подкрепям казаното от Стейси. Кърми на поискване. И ако можеш похапвай разхлабващи храни - круши, тиква и т.н.

# 5
  • Мнения: 1 586
Пилето,
през първите седмици от живота си кърмените бебета акат поне по 2 пъти на ден. Трябва да се  съглася със стейси,че вероятно бебето не получава достатъчно кърма. Кърми при всеки плач и знак за търсене на гърдата. Като изсуче едната гърда, предложи втората - да суче от нея ако и колкото иска. На следващото кърмене (което може и да е след половин час, не се смущавай от интервалите) дай последната гърда и после прехвърли на първата и т.н. И не се притеснявай за наддаването - моята бебка не наддаде нищо, даже отслабна през първия месец когато отчасти слушах педиатърката си за режима; после като минахме на поискване бързо навакса през следващите месци.
Слушай бебето, не часовника! Simple Smile
Успех!

# 6
  • Мнения: 750
Пиле,
те момичетата вече казаха, но аз да се намеся също. Не следи часовника и разкарай води, шишета и биберони- залъгалки, ако ползвате. Не прави нещо, което не ти подсказва сърцето, че е добре за бебето, само " за да има мир вкъщи" или да угодиш на някоя баба. Кърми бебчето, когато то пожелае, а и дори да не забелязваш признаци на глад, слагай на гърдата, а там вече то си знае какво да прави и ще ти покаже дали му се гушка, дали му се суче, гладно ли е...И според мен това акане е, защото авно не се кърми на поискване. 8-9 пъти може да изглеждат много, но колко е стомахчето му и какво количество може да побере наведнъж. Ние акаме по 5-6 пъти на ден, ама се оакваме здраво 3-4 пъти. Поля е на 4м. и днес, до този момент, вече съм кърмила 5 пъти от сутринта. Имаме и нощно. не казвам, че моето е доброто, просто се опитвам да се водя по бебка. То твоето ще си каже и ти си го слушай!

# 7
  • Мнения: 1 030
Моето бебе е на 15 дни - напоследък забелязах, че сутрин не ака - ака предимно следобед или вечер - средно около 3-4 пъти за денонощие. Следобед започва да се напъва и мъчи, мисля, че са колики, но май е свързано и с акането. Иначе хапва добре - давам му когато поиска - понакога на 3 - 3,5 часа, радко на 4 или 2. Вечер често иска да суче през час, заспива на гърдата и после пак иска. Пишете дали е нормално.

# 8
  • Торонто
  • Мнения: 837
Ще отговоря как беше при първото ми дете, което е на 6 год. сега. Като новородено та до няколко месеца акаше 1 път на 4-5 дена, беше на 3 часов режим, с вода и залъгалки. Сега с второто нямам много опит още да говоря - кърмя го на поискване, ака по 5-6 пъти на ден, не знам дали са случайни разликите или заради различните режими.

# 9
  • София
  • Мнения: 609
Благодаря ви много,и аз се опасявах от същото.Ще започна да му давам като ми се стори,че иска да суче.Дано се оправят нещата

# 10
  • Мнения: 524
Аз имах подобен проблем- когато бяхме изцяло и само на кърма. Напъваше се ужасно, а акаше много редичко. Установих , че когато аз съм със запек бебо е така. т.е. урегулирай своя стомах и ще видиш , че при бебо всичко ще е ОК. Peace

# 11
  • Мнения: 352
Моята бебка акаше редовно през период от 4-5 дни, в лошите случаи от 7-8 дни.... така и не установихме причината - и аз като теб се чудех къде отива тази кърма .... естествено и тя беше неспокойна като дълго не се изакваш - но да ти каа нещата се оправиха чак след като я захраних! Според мен нямаш място за притеснение - просто въпрос на храносмилателна система!

# 12
  • София
  • Мнения: 609
Tоnito,дано да си права,много пищи като почне да се напъва.Според свеки не ака,защото не давам вода.
Майчета,два дни вече давам на поискване,три-четири пъти това е на 1 1/2,не спират писъците през останалото време,спи само навън;и от два дни вече не е акал.
Не знам дали е било от глад.Педиатърката също ме изкарва от кожа-нищо не ми обяснява,само ми повтаря да давам поне 150мл вода,и то двойно подсладена.
Направо не знам вече.Да продължавам ли с хранене толкова често и без вода,сигурни ли сте,че няма да му стане нещо като не ака?

# 13
  • Мнения: 3 926
Пиле, разбирам ти напълно притесненията. Обаче 150 мл. вода в тази възраст се равняват на близо три хранения. Аз на Сияна предлагах вода и контролирах количеството - не повече от 50 мл. на денонощие, при това с биба на нук с най-малката дупчица. Иначе поведението и на моята буба беше такова. Ние имахме колики до 3-тия месец, но и навън не спеше много.
А бебко ще се изака Simple Smile Ако ти е толкова притеснено пробвай с термометъра в дупет да видиш дали ще излезе нещо. Сияна като беше със "запек" (не беше акала 5 дни) като сложих термометъра - въртях, въртях... и нищо. Два дни по-късно се изака като самосвал сама с малко напъване. Нямаше нито тапа, нито нищо - нормално златисто аки.
Още повече, че сега като храниш на поискване организмът си набавя необходимите хранителни в-ва и още не е разбрал, че евентуалният период на стрес е отминал и може да изхвърля на воля. Изчакай още малко и непременно пиши как се развиват нещата Hug

# 14
  • Мнения: 352
Tоnito,дано да си права,много пищи като почне да се напъва.Според свеки не ака,защото не давам вода.
Майчета,два дни вече давам на поискване,три-четири пъти това е на 1 1/2,не спират писъците през останалото време,спи само навън;и от два дни вече не е акал.
Не знам дали е било от глад.Педиатърката също ме изкарва от кожа-нищо не ми обяснява,само ми повтаря да давам поне 150мл вода,и то двойно подсладена.
Направо не знам вече.Да продължавам ли с хранене толкова често и без вода,сигурни ли сте,че няма да му стане нещо като не ака?

Аз вода не съм давала - само кърмех по н-пъти на ден - на поискване тоест - щом е наддало по-малко бебчето това според мен и при теб е правилната тактика - бебета само на кърма нямат нужда от допълнително вода - бъди спокойна - може от колики да се мъчи - но ще се изака - споко чак след 5тия ден неакане му дай Дофалак - за да се изака - и то ако ти се притесняваш!

Общи условия

Активация на акаунт