Още за следродилната депресия

  • 1 401
  • 11
  •   1
Отговори
  • Мнения: 3 447
Много жени бъркат следродилната депресия с baby blues, поради факта, че често с термина "следродилна депресия" се описва цялата гама емоционални състояния  след раждането -  baby blues, следродилна депресия, следродилни тревожни разстройства, следродилни психози.

Baby blues обикновено трае няколко дни след раждането – резултат от родилния стрес и привикването с новороденото. Често жените се чувстват изоставени и самотни, тъй като вниманието се прехвърля от тях към бебето. Възможно е също да проявяват нетърпимост към партньора или детето си. Това са нормални реакции, които преминават от самосебе си след няколко дни.

Следродилната депресия, от друга страна, е по-тежка и дълготрайна промяна в настроението.  Майката се чувства не просто леко подтисната, а отчаяна, раздразнителна, апатична. Тези емоции се проявяват месеци след раждането и могат да продължат повече от година. Точната причина не е изяснена, макар че много експерти го отдават на промяната в хормоналните нива, която се понася по-тежко от някои жени.
Вие сте изложена на по-голям риск, ако сте страдала от друг вид депресия или имате фамилна обремененост. Тежкият предменструален синдром, проблемното забременяване, поредицата спонтанни аборти, раждането със секцио и раждането на близнаци са фактори, които повишават риска.

Признаци на следродилна депресия:
o Чувство на тъга, тревожност, раздразнителност
o Загуба на интерес към обичайните дейности
o Безпричинен плач
o Чувства на вина, безполезност, безпомощност и безнадеждност
o Прекалено много или прекалено малко сън
o Прекалено много или прекалено малко ядене; наддаване или загуба на тегло
o Усещане за липса на енергия
o Мисли за смърт и самоубийство
o Невъзможност за концентрация и запаметяване
o Главоболие, стомашни проблеми и други болки, които не отшумяват след лечение

Промените в начина на живот също могат да предизвикат симптоми на следродилна депресия. Младите майки често усещат загуба на идентичност заради новата роля, с която трябва да се справят.
Това състояние е нормално и не е повод за срам, но ако не се лекува, може да доведе до по-тежки последствия. Ако се хване навреме, следродиланата депресия може да се лекува с антидепресанти, които са съвместими с кърменето. Необходимостта от лекарства е временна, обикновено симптомите отшумяват за няколко седмици или месеци.

Ако няма подобрение, трябва да се наблюдавате за следните  предупредителни сигнали:
o Мисли за самоубийство или за нараняване на бебето
o Невъзможност за изпълнение на ежедневните задължения
o Халюцинации и невъзможност да се напусне дома

Ето няколко съвета за справяне със следродилната депресия:
o Почивайте колкото е възможно повече
o Дайте си време за усвояване на майчинските умения
o Намерете време за себе си, дори да е само 15 минути дневно. Четете, правете упражнения, вземете си вана
o Водете си дневник, описвайте емоциите си
o Не бъдете дълго сама. Трябва да прекарвате повече време с възрастни хора, дори и да е малко, но всеки ден
o Говорете с други майки или се присъединете към група за подкрепа
o Ако кърмите, уведомете личния си лекар, за да ви изпише правилното лекарство
o Общувайте със съпруга и приятелите си
o Хранете се добре, ограничете кофеина, алкохола и цигарите
o Ако хората искат да ви помогнат, позволете им!

*taken from "Feeling the Blues," by Jeannea Muchnick, Every Baby magazine, Issue Four.
 
със съкращения оттук http://www.mymidwife.org/momstobe/postpartumdepression.cfm

# 1
  • Мнения: 8 917
 smile3501 Благодаря за инфото!

# 2
  • Мнения: 5 103
Добро е това мерси за инфото.

# 3
  • София
  • Мнения: 277
и аз страшно много благодаря за инфото... бях чувала за това явление, но не знаех нищо по-конкретно, а гледам че доста току-що родили мами се оплакват...дано го сложат в библиотеката, че да се намира лесно - може да е полезно на доста мамита

# 4
  • Мнения: 3 205
Да, това е много полезна информация, наистина!
Сега се светнах, че в действителност не съм имала родилна депресия.

# 5
  • Мнения: 2 907
А аз сега се светнах, 4е всъщност карам следродилна депресия... Sick

# 6
  • На погрешната планета
  • Мнения: 2 762
Цитат
Ако няма подобрение, трябва да се наблюдавате за следните  предупредителни сигнали:
o Мисли за самоубийство или за нараняване на бебето
o Невъзможност за изпълнение на ежедневните задължения
o Халюцинации и невъзможност да се напусне дома
Ето това е наистина много опасно!Етърва ми беше в такова състояние 7 мес.след раждането.Много трудно се оправи,беше на лекарства постоянно и лекарите дори искаха да я вкарват в лудница.......Сега вече,слава Богу,е добре и се грижи сама за дъщеричката си,която е на 2 год.,но тези 7 мес. бяха истински кошмар за всички!

# 7
  • Мнения: 375
Това ,което прочетох ме разтревожи,мислех че е по-безобидна тази депресия,но е възможно това да са най-драстичните прояви. Да искаш да нараниш бебето си... #Crazy

# 8
  • Мнения: 3 447
Това ,което прочетох ме разтревожи,мислех че е по-безобидна тази депресия,но е възможно това да са най-драстичните прояви. Да искаш да нараниш бебето си... #Crazy
Андреа Йейтс от Тексас, която убила петте си деца, страдала от следродилна психоза. Това състояние засяга една на 1 000 жени и се характеризира със склонност към насилие, халюцинации, тревожност.

Пак от тази статия Peace
И нищо чудно, представяте ли си с 5 деца какви следродилни депресии са я тресли ooooh!

# 9
  • На погрешната планета
  • Мнения: 2 762
Сега се сетих,че точно такава беше и диагнозата на етърва ми-следродилна психоза.Състоянието наистина е много тежко!Тя не се е опитвала да посяга на бебето,но 3-4 пъти я хващахме на терасата,да се опитва да прескочи перилата.Свекърва ми заключваше всяка вечер всички лекарства,ножове,вилици,и всичко,което и стореше дори малко опасно......А мъжа й закова с пирони вратите към терасите и прозорците.....Абе,жив ужас си беше,дано никой не го сполети това Praynig!

# 10
  • София
  • Мнения: 6 146
Аз като страдала около 3 месеца от следродилна депресия, приветствам Dona за постинга.
Бъдещите майки трябва да са подготвени, особено тези, които си знаят, че имат тежък предменструален синдром (поне такъв е случаят при мен). А също да запознаят със статията бъдещите татковци, защото тяхното адекватно поведение е най-добрият лек.

# 11
  • Мнения: 2 907
Извинявайте, но жени, които убиват новородените си, не дължат това на следродилна депресия, а на психи4ни отклонения. Депресията само може да допринесе на генети4но заложена болест...

Общи условия

Активация на акаунт