Вреди ли на зъбите нощното кърмене ?!?

  • 1 340
  • 13
  •   1
Отговори
  • Мнения: 219
Не знам откъде да започна ..... затова ще опитам отдалече  Simple Smile. Али е едно изключително кърмено бебе и суче и досега често до 6-8 пъти през деня и 1-2 пъти през ноща. От около два- три месеца тя има стоматологичен проблем - поникналите й бели и здрави зъбки започнаха да потъмняват и да губят емайла си. И проблема не е козметичен, защото и се ронят и се страхувам, че ще продължи този процес. Водих я на двама стоматолози, които заявиха, че е малка за интервенции. И двамата ме попитаха дали давам биберон с мед - нещо което никога не съм правила. Тя биберон не ползва и мед още не е опитвала. Също и даването на флуорни капки, тъй като прекаляването с флуора има точно такъв ефект, но пък аз и флуор не съм й давала, нито съм пила през бремеността. Не бих казала, че пие и мин. вода в големи количества - не повече от една -  две глътки дневно. Та днес на поредната консултация единият доцент й постави диагноза меланодонтоза, а следващия заяви, че проблема идва от недаването на флуор и НОЩНОТО КЪРМЕНЕ. По нейните думи, млечните бактерии оставащи в устата на бебето водели до повешена киселиност и пострадали са само горните зъбета, защото до долната били по-близо слючните жлези и се почиствали. Тази тирада беше подкрепена и от съпругът ми който също смята, че нощното кърмене й уврежда зъбетата. Информацията, която аз му сведох се струва недостатъчна явно  Confused и сега всички ще ми наскачат за нощното и разбира се за кърменето изобщо  Close. То ако можеше всички проблеми да се решават с некърмене .....ехе ...
 Та понеже знам, че не съм единствената "хранеща неправилно детето"  Confused реших да ви попитам някой сблъсквал ли се е с подобен проблем.
И все пак има едно малко червейче което ме човърка дали да не я сложа да нощна "водна диета" и дали  това съмнително начинание ще има ефект  Rolling Eyes, все пак да спасим още непробилите  зъбета.
Пробвах да поровя с чичко Гугъл за малко повече инфо, ама или не намирам или пък не го разбирам  Embarassed, та реших да попитам вас.
Не пуснах темата в Здравния, щото нали все туй пусто кърмене вреди  Sunglasses и денем и нощем  Sunglasses

# 1
  • Мнения: 308
доколкот аз знам на зъбите вреди нощното хранене с кисело мляко защото се добавя захар който порепва по зъбите и предизвиква кариеси, а за нощното кърмене за първи път чувам.

# 2
  • Мнения: 219
Това противоречи и на всякаква информация, на която аз съм попадала за антибактериалното действие на кърмата, различният състав на въглехидратите и дори на здравата природна логика. Щом последно отпада нощното кърмене при естествено отбиване, надали вреди на зъбите. Природата си знае работата  Simple Smile.
Млъквам, щото моето ще стане като македонската приказка : "Сакам да те питам нещо и сакам отговора да биде "да"  Laughing

# 3
  • В заешката дупка
  • Мнения: 4 885
"Сакам да те питам нещо и сакам отговора да биде "да"  Laughing

Ще те зарадвам.  Grinning

Ако ползваш английски излиза доста инфо като търсиш из гугъла  tooth decay breastfeeding  или bad teeth breastfeeding или нещо от сорта.

Ето тази статия е доста интерсна и изчерпателна.

http://www.kellymom.com/bf/older-baby/tooth-decay.html

С две думи: Кърми си като полагаш обичайна грижа за зъбките - миене и изпакване на устата след хапване когато е възможно.  Mr. Green

# 4
  • София, Младост 2
  • Мнения: 8 374
Дени, много гадно и сигурно ти е притеснително Sad
Линкове към отговорите дали кърменето нощем може да е (единствената) причина за такъв кариес са ти дали, а ето тук има доста информация, която може да ти бъде от полза:
http://health.groups.yahoo.com/group/veryyoungkidsteeth/
Това е yahoo-група за подкрепа на родители (изисква регистрация,за да можеш да четеш), които имат проблеми със зъбките на децата. Води се от една консултантка по кърмене Wink и много често се адресират именно проблеми на кърмените по-големи дечица. Не съм разглеждала подробно, но знам, че има доста инфо и практични съвети. Част от тях са дъвченето на дъвка с ксилитол (има в магазините на Лечител голям избор от такива с натурални съставки и ксилитол, а не обичайните по будките, които съдържат и куп други подсладители,аспартам и т.н.), изплакването на устата след всяко кърмене и различни начини как това да се направи занимателно и т.н.

# 5
  • София
  • Мнения: 18 679
Според мен неизбежно вреди, защото все пак кърмата е сладка.Но чак пък такъв сериозен стоматологичен проблем да идва само от едното нощно кърмене - айде бе WinkНики също суче вечер преди сън, т.е. след като вече сме измили зъбите, а няма/да чукам на дърво/ никакви проблеми.Пък не е като да му е добър генът - и двамата с мъжа ми сме пълни с пломби.Така че надали вашият проблем е точно от нощното.Аз лично не вярвам Naughty

# 6
  • Мнения: 219
Благодаря ви много момичета !!!
Белинда, и аз не вярвам да от кърменето определено  Naughty, просто като нямат друго обяснение това е добре дошло. Искам да съм сигурна каква е причината и тогава да вземам мерки. И не могат да ме убедат да давам флуор вместо да я кърмя  Laughing

# 7
  • Мнения: 3 161
Едва ли в това е причината, но аз бих те посъветвала да махнеш нощното, ако е възможно. Аз го махнах наскоро и съжалявам, че не го направих по-рано - все пак доста безсънни нощи ми се натрупаха, е детето е голямо, за да има реална нужда от нощно кърмене, по-скоро е изградило навик. Не че това ще реши проблема, но ще ти е по-лесно, след като и мъжът ти мрънка. Давай вода, ако се буди, макар е вероятно просто да почне да спи по цяла нощ (с изключение на дни, когато наистина има проблеми - примерно пореден кътник).

# 8
  • Мнения: 219
.... но ще ти е по-лесно, след като и мъжът ти мрънка. Давай вода, ако се буди, ......
Ще е по-лесно, но пък Али ще мрънка  Mr. Green. Ще  пробвам да я разсейвам нощем  Laughing с потупване по гръбчето, поносване или каквото даде ефект, защото тя не ползва шише и ще ми е супер трудно да й давам вода с чашка нощем  Crazy.
В линка, който Червената Кралица ми прати е цитирано изследване, според което 5 минутното сукане понижава по-ефективно PH в устната кухина, отколкото изплакването с вода  Shocked. Но ще пробвам да почистваме по-често зъбетата, било то с дъвка, Nenedent  - бебешката безфлуорна паста или водичка. Само дето нито едно не е удобно нощем  Sad

# 9
  • Мнения: 1 586
... (има в магазините на Лечител голям избор от такива с натурални съставки и ксилитол...

За съжаление Лечител спират вноса на хубавите ксилитолови дъвки Sad. Минала седмица си купих едно от последните пакетчета в магазина до НДК и лелката каза, че повече няма да внасят, щото нямало интерес към тях.

# 10
  • Мнения: 2 959
...според което 5 минутното сукане понижава по-ефективно PH в устната кухина, отколкото изплакването с вода ...
Това доста успокойтелно звучи. И аз напоследък се бях размислила за нощното и зъбките. Peace А как може да се дава дъвка на бебе, или те са специални? newsm78

...Аз го махнах наскоро и съжалявам, че не го направих по-рано...
Емем, честита Ви победа! Дълго се мъчихте, но накрая Иринката се предаде! Heart Eyes

# 11
  • Мнения: 219
А как може да се дава дъвка на бебе, или те са специални? newsm78
Тези от аптеката на Лечител не знам, аз съм й давала само детски Орбит за сега - на малки парченца, която тя върти из устата 5 минети и гълта после, затова гледам да не давам повече от 1/2 дъвка за деня и то не всеки ден  Simple Smile

# 12
  • Мнения: 250
Браво Хедра, никога не спираш да ме изумяваш. Винаги , когато чета нещо по-специфично и отговорите на мамите, се убеждавам, че ти имаш най- точно онфо и не си ги приказваш е й така, а на право даваш източника с информацията. кажи тайната кога намираш време да четеш толкова, възхищавам ти се.  bouquet

# 13
  • Мнения: 310
ние също имаме такъв проблем със зъбите - горните предни + резци. Кърмим се сутрин, вечер, през нощта и преди следобедния сън за приспиване. Водихме го веднъж на зъболекар зимата, но беше много малък за каквото и да е. Каза да отидем пак в началото на лятото и тези дни ще трябва да го посетим за да видим какво ще каже. Като ходихме първия път нашия зъболекар го нямаше беше жена му - също зъболекрка и каза, че зъбите му се разрушават. После като се появи и зъболекаря каза, че не е вярно това. И мен ме питаха дали пие сладка вода, за биберони с мед и т.н. Иначе зъбите си мием и сутрин и вечер вече повече от половин година. Но нали след като ги измием и започваме да сучем за да заспим та не знам каква е ползата. При нас освен кърменето сигурно влияят и изключително лошите зъби на таткото. Както и това че е недоносен - не е могъл да натрупа необходимия калций според доктора

Последна редакция: чт, 01 юни 2006, 17:03 от nadia_n

Общи условия

Активация на акаунт